• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за грудень 2004 року)

  Грудень. Про підсумки роботи закладів культури Закарпаття за 11 місяців ц.р. голові облдержадміністрації І.Різаку доповів начальник обласного управління культури І. Білак. З початку року в області проведено близько 100 різноманітних культурно-мистецьких заходів, відбувся творчий звіт майстрів мистецтв і художніх колективів області в Києві й за оцінкою журі виступ закарпатських митців визнано одним із кращих. Торік кінотеатри краю відвідали 77 тис. глядачів, в ц.р. – 110 тисяч. На придбання книг для бібліотечного фонду витрачено 50 тис. грн., що у 2,5 рази більше, ніж торік. Тривають ремонтно-реставраційні роботи в обласній філармонії, художньому та краєзнавчому музеях, облмуздрамтеатрі. Всі працівники культури переведені на повну ставку оплати праці. І.Різак відмітив, що культура залишається пріоритетною в діяльності обласної влади й особливу увагу в наступному році буде приділено покращенню роботи сільських закладів культури.

  До Новорічно - Різдвяних свят.

  В Закарпатській облдержадміністрації відбулося засідання оргкомітету з проведення в області Новорічних та Різдвяних свят. З цього приводу підписано відповідне розпорядження голови ОДА. Новорічно-Різдвяні свята в області розпочалися, наразі проведено 82 святкових заходів, в яких взяло участь понад 30 тис. дітей.

  Відмічалося, що в день Святого Миколая понад 6 тис. дітей-сиріт, напівсиріт, дітей-інвалідів, з малозабезпечених та багатодітних сімей отримали подарунки.

  З 23 грудня у краю тривають “Різдвяні зустрічі”. Акцію організовано Ужгородським палацом дітей та юнацтва де і відбувся різдвяний концерт за участі солістів продюсерського центру Падіюну, а також танцюристів народного ансамблю танцю “Танцювальна корпорація друзів”, студії сучасного танцю “Бліц” і музикантів ансамблю старовинної музики. Найбільше оплесків дісталося молодіжному камерному хору.

  24 грудня. В м. Ужгороді запалила вогні головна ялинка області. “Сяє, горить ялиночка і кличе в гості всіх!” під такою назвою проходило святкове дійство, яке зібрало чимало танцювальних та хорових колективів, казкових героїв, дітлахів і звичайно Діда Мороза та Снігуроньку.

  30 грудня в Ужгороді проведено обласне Новорічне свято для 640 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, з багатодітних та малозабезпечених сімей з усіх районів і міст Закарпаття. На святковому дійстві біля обласної ялинки з Новорічно-Різдвяними святами школярів привітав в.о. першого заступника голови облдержадміністрації І.Рогач. Діти побували також на Новорічній виставі в облмуздрамтеатрі, їм вручено солодкі подарунки, організовано святковий обід.

  В Ужгороді напередодні Нового року названо імена лауреатів обласних премій у галузі літератури та мистецтва.

  Спільним розпорядженням голови облдержадміністрації та голови обласної ради у галузі літератури – премію імені Федора Потушняка присуджено письменнику Василю Кузану за збірку поезій “Золото Карпат”. У галузі музичного і виконавського мистецтва – премією імені Дезидерія Задора нагороджено музикознавця Віру Мадяр-Новак за наукові статті 2002-2004 рр. в галузі дослідження історії становлення і розвитку музичної фольклористики Закарпаття, а також композитору Йосипу Базелу за твір для симфонічного оркестру “Імпровізація”. У галузі театрального мистецтва премію імені братів Євгена та Юрія-Августина Шерегіїв присуджено: режисерсько-постановочній групі обласного театру ляльок у складі режисера-постановника Олександра Куцика, художника-постановника Ярослава Даниліва за створення високохудожньої вистави для дітей “Недотепа із Вертепа” Дмитра Кешелі; Людмилі Лайковій, актрисі Закарпатського обласного російського драматич-ного театру – за високохудожнє втілення образу п. Сміт у виставі “Лиса-співачка”; Ярославу Мелецю, актору облмуздрамтеатру – за високохудожнє втілення сценічних образів у виставах “О’кей, Мойшо” за Шалом Олейхемом та “Покаяніє” Олександра Духновича; Наталії Орєшніковій, актрисі обласного театру ляльок та актору цього ж тетатру Миколі Карпенку – за високохудожнє втілення сценічних образів у виставі для дітей “Недотепа із Вертепа”; Людмилі Поповій, заступнику головного редактора, редактору відділу культури, літератури і мистецтва газети “Новини Закарпаття” за серію публікацій, в яких досліджується театральний процес у краї. У галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва премію імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі присуджено художнику-графіку Михайлу Пийтеру – за твори “Долина нарцисів”, “Закарпатська мелодія”, “Осінні сутінки”, “Карпатське око”; Скульптору Василю Олашину – за твір “Пам’яті чорнобильцям”, художнику-живописцю Йожефу Рущаку за твір “Дороги”, художнику-прикладнику Марії Матіко за твір “Дорога в гори-2”; Колективу обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая у складі Олега Зайцева, Олени Приходько, Галини Рижової та Людмили Біксей за фотоальбом “Закарпатський обласний художній музей імені Йосипа Бокшая”.

   Театрально-концертне життя

  9 грудня. В рамках програми “Днів польської культури в Україні” в Ужгороді своє мистецтво презентував польський ляльковий театр “Маска”. Юні глядачі мали змогу побачити виставу К. Матужинського “Подорожі Козлика-Матолки” (режисер А.Ключник).

  Образотворче мистецтво. Музейна справа

  Грудень. В Закарпатському музеї народної архітектури і побуту відбулася художня виставка угорських митців під назвою “Повага Блінту Балаші, поету та солдату”. До організації приклали руки й душу Товариство угорської культури Закарпаття та Товариство угорських митців закарпатського образотворчого та прикладного мистецтва імені Імре Реверса.

  Грудень. У галереї “Ужгород” відбулася виставка 12-річного художника, учня школи мистецтв Гейми Дьорке (живопис).

  Грудень. У галереї “Ужгород” відбулась виставка картин найкращих сучасних закарпатських художниць Надії Пономаренко, Олени Кондратюк, Одарки Долгош, Наталії Сіми, Людмили Корж-Радько під назвою “Без рам”. На знак протесту проти чиновників, які постійно втручаються у мистецький процес за допомогою “не мистецьких методів”, художниці зняли рами з власних картин.

  Грудень. В Ужгороді у залі музею архітектури і побуту пройшла перша виставка полотен молодої художниці, ужгородки Андріани Хархаліс “Зелений бік”.

  7 грудня. В Ужгороді в ПАДІЮНі відкрилась фотовиставка, присвячена Голокосту. Гідами експозиції стали ужгородські вчителі історії та учні старших класів. Виставка – один із пунктів цілої програми по вивченню історії Голокосту.

  23 грудня. В Ужгороді у залах обласного музею народної архітектури та побуту відкрилася ювілейна виставка творів заслуженого майстра народної творчості України Ендре Гіді.

  Бібліотечна справа

  Грудень. Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека підготувала календар краєзнавчих пам’ятних дат. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які у 2005 році відзначатиме громадськість світу й України.

  2 грудня. У читальній залі ЗОУНБ пройшла презентація пригодницького роману Юрія Маслієва “Злобным аллюром пропорота ночь…”.

  7 грудня. В приміщені обласного театру ляльок відбулася презентація пісенного доробку самодіяльного композитора Василя Поповича у вигляді збірочки “Родинні джерела”. Вперше до шанувальників музичного мистецтва разом із словами і нотами йдуть чотири CD-альбомами. На презентації доробку композитора із Рахівщини його представляла і донька Наталія, подарувавши глядацькій залі чудові закарпатські співанки.

  9 грудня. У читальній залі обласної універсальної бібліотеки відбулася прем’єра книги Надії Панчук “Різні голоси”. Нова книжка презентована в рамках заходів, присвячених “Книжковому Миколаю”, який цього року не відбудеться через політичну ситуацію, і отримала багато схвальних відгуків з боку літературознавців, митців та шанувальників поетичної творчості Надії Панчук.

  20 грудня. В Ужгородській ЗОШ №6 імені Василя Гренжі-Донського у рамках загальноміського семінару вчителів-філологів було проведено відкритий урок пам’яті Василя Вовчка – поета, громадянина, патріота, який дала вчителька цієї школи, відома поетка Христина Керита. Це був урок –презентація посмертної поетичної збірки Василя Вовчка “Де сонце котиться верхами”.

  Грудень. У видавництві “Гражда” побачила світ нова збірка молодої закарпатської поетеси Наталії Довганич “Остання печаль”. Авторка родом із с. Золотарьова Хустського району, сільський вчитель. ЇЇ привітали із новою з’явою книжки і видавці, і творча інтелігенція району, і шанувальники, і колеги на презентації, яка відбувалася у рідному селі.

  Просвітництво. Художня самодіяльність

  Грудень. В Ужгороді відбувся другий зліт учнівської творчої молоді Закарпаття. На нього “злетілись” талановиті дітлахи з усієї області, щоб показати, на що вони здатні, та повчитись секретам ремесла у справжніх метрів красного письменства Закарпаття.

  Грудень. У м. Байдійов (Словацька республіка) відбувся гала-концерт переможців регіональних конкурсів і гостей фестивалю-конкурсу “Співи мого краю” у рамках традиційного огляду народних пісень “Маковицька струна”. Цей огляд проводився вже в 32-й раз, організатором його є Союз русинів-українців Словаччини. Основна мета заходу – збереження та популяризація фольклору русинів-українців, що проживають у Пряшеві. Традиційно на “Маковицьку струну” були запрошені закарпатські учасники.

  11 грудня. В Ужгороді у приміщенні Падіюна пройшов конкурс “Чарівна перлинка - 2004”.

  НАЗАД