• січень

 • лютий

 • березень

 • квітень

 • травень

 • червень

 • липень

 • серпень

 • вересень

 • жовтень

 • листопад

 • грудень • НАЗАД

  Хроніка культурного життя Закарпаття

  (Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за грудень 2005 року)

  Напередодні Нового року кілька наших земляків отримали обласні премії у галузі літератури і мистецтва за 2005 рік. Голова облдержадміністрації Олег Гаваші підписав відповідне розпорядження.


  Перелік нагородженних
  У галузі літератури – премія імені Федора Потушняка:
  • ПАНЧУК Надії Михайлівні – поетесі, члену Національної спілки письменників України, за збірки „Різні наголоси” та „Місця надій”;
  • САЛАЇ Борбалі Миколаївні – поетесі, члену Національної спілки письменників України, за збірку для дітей „У гаю земленім”;
  • ШКІРІ Василю Васильовичу – письменнику, члену Національної спілки письменників України, за книгу казок „Іван Сила і брати-розбійники”;
  • КОЗАКУ Івану Юрійовичу – письменнику, члену Національної спілки письменників України, за роман у віршах "Доле наша, хто ти".
  У галузі музичного і виконавського мистецтва – премія імені Дезидерія Задора:
  • у номінації "Композитор " – ЯНЦО Віктору Степановичу – члену Національної спілки композиторів України, за "Симфонію № 2";
  • у номінації “Музикознавець” – МОКАНУ Людмилі Михайлівні – музикознавцю, члену Національної спілки композиторів України, старшому викладачу-методисту Ужгородського музичного училища імені Д. Задора;
  • у номінації "Виконавський колектив" – камерному хору "Кантус" – за концертну програму "Духовна музика українських сучасних композиторів";
  • у номінації "Соліст" – ВИСИЧ Наталії Дмитрівні – заслуженій артистці України, солістці-органістці Закарпатської обласної філармонії, за концертну програму "Спогади про майбутнє".
  У галузі театрального мистецтва – премія імені братів Євгена та Юрія-Августина Шерегіїв:
  • у номінації "Режисерсько-постановочна група " – режисерсько-постановочній групі Закарпатського обласного державного українського музично-драматичного театру у складі: Шараскін Андрій Андрійович – режисер-постановник, Геляс Майя Володимирівна – помічник режисера, заслужена артистка України, Мочарко Юрій Миколайович – балетмейстер-постановник за постановку вистави "Калігула" А.Камю;
  • у номінації "Краща жіноча роль " – МАТЛ Сірануш Миколаївні – артистці Закарпатського державного російського драматичного театру, за роль Адели у виставі "Дім Бернарди Альби" Г.Лорки;
  • у номінації "Краща чоловіча роль " – ШАЙДРОВУ Вадиму Анатолійовичу – актору Закарпатського державного російського драматичного театру, за роль Дервоєда у виставі "Рядові" О.Дударєва;
  • у номінації "Критик, театрознавець " – МАЛИШКО Ніні Олексіївні – керівнику літературно-драматичної частини Закарпатського обласного театру ляльок, за серію театрознавчих публікацій, у яких досліджується театральний процес в області, пропаганду театрального мистецтва;
  • у номінації "Краща жіноча роль у виставі для дітей " – СУДАРЄВІЙ Тетяні Вікторівні – артистці Закарпатського обласного театру ляльок, за високохудожнє втілення сценічного образу у виставі для дітей "Красуня і чудовисько" О.Жюгжди.
  У галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва – премія імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі:
  • у жанрі живопису – МИКИТІ Володимиру Васильовичу – народному художнику України, лауреату Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка, академіку Академії мистецтв України, за живописну роботу "Після купання";
  • у жанрі графіки – ДОЛГОШ Одарці Іванівні – художниці-графіку, члену Національної спілки художників України, за твори "Ранкова ", "Сутінки ";
  • у жанрі декоративно-прикладного мистецтва – ТИМКОВІ Василю Васильовичу – художнику декоративно-прикладного мистецтва, викладачеві коледжу мистецтв імені А.Ерделі, за твори "Європа", "Вікторія", "Народження бульбашки".

  До Різдвяних та Новорічних свят.

  19 грудня. З нагоди дня Святого Миколая в Ужгороді запалено вогні головної ялинки міста. Понад 800 малих миколайчиків на центральних вулицях обласного центру роздали перехожим 600 кг цукерок. Загалом головним управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації закуплено 6,7 тис. подарунків вартістю в 50 тис. грн., які вручені дітям-інвалідам напередодні Новорічних свят.

  20 грудня. В Ужгороді відбувся VIII-й обласний огляд-конкурс вертепів “Словацький бетлегем - 2005”, організований обласною культурно-освітньою організацією “Матіца словенска на Закарпатті” за участі 11 фольклорних колективів області та Словаччини. В урочистостях відкриття конкурсу взяли участь Генконсул України у Пряшеві В.Усатий, Генконсул Словацької Республіки в Ужгороді А.Лукачовіч, начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Ю.Герцог.

  20 грудня. Щорічний фестиваль українських колядок відбувся в румунському місті Тімішоари. У ньому взяли участь українські художні колективи румунського повіту Банат, куди сто років тому переселилися численні українські родини із Закарпаття. Цю знаменну дату відзначатимуть наступного року. За офіційними даними, в цьому повіті мешкає близько 15 тисяч українців. Цьогоріч на фестиваль колядок приїхали колядники з кожного українського банатського села, щоб від усієї душі побажати всім щасливого нового року, нагадати про давні звичаї народу, його талант і любов до рідної мови та історії.

  Театрально-концертне життя

  Грудень. Відлунали останні акорди, стихли останні оплески ІІІ Міжнародного конкурсу юних піаністів А.Затіна (конкурс тривав з 25.11. по 1. 12. 2005). Ужгородці, присутні на цьому святі, з сумом прощалися з віртуозами з усього світу, з маестро Затіними – нашим земляком з далекої Мексики, з надзвичайною атмосферою творчості та хвилювання. Ці 5 днів, що промайнули як мить, ще довго будуть згадувати шанувальники музики древнього міста над Ужем. Та назавжди ця подія запамятається найменшим ужгородцям, які брали участь у конкурсі такого рівняв перше.

  17 грудня. В облмуздрамтеатрі відбулась вистава “Дракон" за п’єсою Є.Шварца. Режисер-постановник О.Саркісянц

  20 грудня львівський театр "Воскресіння", який приїхав на Закарпаття на запрошення Мукачівської греко-католицької єпархії, показав в Ужгороді свою роботу "Сни у ніч Святого Миколая".

  21 грудня. В Ужгороді у великому залі філармонії відбувся вечір органної музики “Різдвяні мрії”.

  Грудень. У Берегові відбувся І фестиваль дитячих театральних колективів „Юні зірки Мельпомени”. Захід проводився з метою пошуку та розкриття творчих здібностей дітей та молоді, залучення їх до кращих театральних традицій Закарпаття та популяризації класичного та сучасного театрального мистецтва. У фестивалі взяли участь дитячі драматичні та лялькові колективи області, зразкові дитячі театри та окремі читці слова. Організаторами та засновниками цього заходу стали управління культури, молоді та спорту Берегівського міськвиконкому, Закарпатський обласний центр народної творчості та Берегівський міський Будинок культури.

  28 грудня лауреати “Срібного Дзвону” запрошували закарпатців на Новорічне свято до філармонії. У програмі прозвучали сучасні музичні композиції та твори композиторів-класиків.

  29 грудня. У великому залі філармонії відбувся концерт камерного оркестру “Різдвяна музика століть” під керівництвом заслуженого артиста України Владислава Юроша.

  Образотворче мистецтво. Музейна справа

  4 грудня у Львівському палаці мистецтв відбулося урочисте закриття IX Міжнародної мистецької виставки "Високий Замок". Цьогоріч на участь у конкурсі салону надійшло близько 560 робіт від митців зі Львова, Львівської області, а також художників із Києва, Чернівців, Харкова, Сум, Вінниці, Одеси, Луцька, Тернополя, Івано-Франківська та Ужгорода. Закордонне представництво салону – це творці з Німеччини, Голландії, Польщі, США та Іспанії.

  Грудень. Відзнакою Всеукраїнської акції „Лідер народної довіри” був нагороджений ЗАЙЦЕВ ОЛЕГ ДМИТРОВИЧ – директор Закарпатського художнього музею ім. Й.Бокшая, який разом з Почесною відзнакою та медаллю, став лауреатом звання – “Заслужений діяч музейної справи”.

  16 грудня. У Художньому музеї ім. Й.Бокшая відкрилася виставка – памяті члена Національної Спілки художників України Василя Гангура (1945-2005) у зв‘язку з 60-річчям від дня його народження. Він увійшов в історію образотворчого мистецтва Закарпаття як яскрава творча особистість зі своїм неповторним світобаченням, високим фаховим вишколом і добрим художнім смаком.

  16 грудня. У виставкових залах обласного музею народної архітектури та побуту відбулося відкриття виставки “Графічний дизайн" та виставки творів Одарки Долгош, Олени Кондратюк, Людмили Корж-Радько, Надії Пономаренко, Наталії Сіми-Павлишин під назвою “Маленький ювілей”.

  Грудень. В Ужгородському прес-клубі було презентовано результати конкурсу карикатур „Криве дзеркало”, що проводився в Ужгороді молодіжним об’єднанням „Фундація регіональних ініціатив”.
     Конкурс карикатур проводиться вже вдруге. Минулого разу Фундація отримала дуже багато робіт, які навіть склали окрему виставку в обласні науковій бібліотеці. Цьогоріч карикатур надійшло менше, але організатори обіцяють, що конкурс стане традицією, отримає більше інформаційне висвітлення та збагатиться призами. Гран-прі у результаті отримала студентка Ужгородського коледжу мистецтв Мирослава Чмель.

  Грудень. Виставка угорських митців-членів товариства ім. Імре Ревеса у Закарпатському музеї народної архітектури і побуту має п’ятнадцятилітню передісторію. Нинішня виставка представлена більш як двадцятьма авторами.

  Бібліотечна справа

  Грудень. Під грифом Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки вийшов з друку черговий рекомендаційний бібліографічний посібник “Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2006 рік”. Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2006 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які у 2006 році відзначатиме громадськість світу та України. Представлені матеріали з успіхом можуть бути використовані не лише в бібліотеках краю, а й у регіональній пресі, культосвітніх установах, навчальних закладах тощо.

  1 грудня весь світ відзначав День солідарнорсті з ВІЛ-позитивними людьми. У Закарпатській обласній універсальній наукові бібліотеці в рамках проекту “Вікно в Америку” відбувся вечір “СНІД – погляд зблизька”.Організовуючи вечір, центр “Вікно в Америку”, американська урядова організація Корпус Миру та Закарпатська інноваційна спілка прагнули привернути увагу громадськості до цієї проблеми та її епідемічного характеру.

  8 грудня. В рамках Міжнародної акції “16 днів проти насильства” в Закарпатській обласній універсальній бібліотеці відбулася презентація соціального проекту “Об’єднаймо наші зусилля за життя без насилля”. Метою проекту є об’єднання зусиль громадських та державних організацій, окремих людей та громад Закарпаття для розбудови суспільства, вільного від насильства. Діяльність проекту розпочато створенням та поширенням циклу інформаційних матеріалів з проблеми насильства в підлітковому середовищі.

  15 грудня. На базі Мукачівської районної бібліотеки відбувся семінар-тренінг для директорів міських та районних ЦБС на тему “Бібліотека як складова інформаційної інфраструктури району”.

  Грудень. У Народному домі “Просвіта” презентовано бібліографічний покажчик Павла Федаки. Майже рік працювали над цим багатим і розмаїтим матеріалом талановиті бібліографи наукової бібліотеки УжНУ Олена Закривидорога і Галина Шарган.

  15 грудня. В читальній залі ЗОУНБ відбувся літературно-музичний вечір “Я лучший дали не искал” (до 125-річчя з дня народження Олександра Блока).

  16-18 грудня. У приміщенні облмуздрамтеатру проходила четверта щорічна виставка-ярмарок “Ужгородський книжковий Миколай – 2005”. Близько 17-ти українських видавництв приїхало сюди для того, аби винести на суд читача книжки, видані протягом останніх двох років.
     Серед заходів, що чекали на книгоманів цими днями, були літературні зустрічі із закарпатськими письменниками: Петром Ходаничем, Надією Панчук, Христиною Керитою, Лідією Повх, Людмилою Кудрявською, презентація нової книжки Дмитра Кешелі “У смерті були твої очі" та словника закарпатських прізвищ Павла Чучки, а також відкриття художньої виставки “Графічний дизайн”.

  16 грудня. В обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулось літературне свято-конкурс за участю журналу “Барвінок” : “Розкажу Миколаю, про що я читаю”.

  17 грудня. У читальній залі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки в рамках мистецької акції „Ужгородський книжковий Миколай - 2005” проведено майстер-клас Володимира Стасенка (Академія друкарства, м. Львів) з питань книжкового дизайну та мультимедійних проектів.

  18 грудня. В Ужгородській міській бібліотеці відбулось вручення “Русской премии”. Премію вручав колишній ужгородець, опікун фонду Олександр Гегальчій. Премія розділена на два напрямки : русинське і російське. Російську премію дістав Володимир Бедзір, русинську премію отримав Іван Петровццій.

  Грудень. "Євреї на Закарпатті": короткий історичний нарис ("Jews in Transcarpathia: a brief historical outline"). Таку назву має нарис відомого канадського академіка, історика Павла Роберта Маґочія, який вийшов окремим виданням в ужгородському „Видавництві В.Падяка”. Він побачив світ англійською мовою та паралельно українською, у перекладі Надії Кушко.

  Просвітництво. Художня самодіяльність

  1 грудня у Виноградові відбувся традиційний районний фестиваль-конкурс сучасної пісні і танцю „Веселковий гурт – 2005” за участі 48 колективів та індивідуальних учасників, які змагалися у 12 номінаціях.

  З 6 по 11 грудня на Закарпатті (с. Поляна Свалявського району) проходив другий тур 14-го Українського відкритого фестивалю дитячого, молодіжного кіно, телебачення та радіо „Кришталеві джерела”. Перший етап відбувся у серпні поточного року в Сумах, де змагалися юні таланти в номінаціях кіно та фото, а у Закарпатті визначалися переможці в номінаціях телебачення і радіомовлення. “Кришталеві джерела” – освітній фестиваль, в цьому його особливість та унікальність. Діти мали можливість бути на майстер-класах, які нинішнього року проводили М.І.Слободян – проректор Національного університету театру, кіно, телебачення ім. Карпенка-Карого, О.Я.Гоян – завідувач кафедри радіомовлення і телебачення Інституту журналістики київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, М.С.Гриценко – керівник прес-служби Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, В.А.Костилєва – режисер дитячої редакції Національної телекомпанії України.
     Співорганізатори фестивалю – Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, Міністерство освіти України, Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту України, Міністерство культури і туризму України, Національна спілка кінематографістів України, Закарпатська облдержадміністрація.
     До складу авторитетного журі „Кришталевих джерел-2005” увійшли відомі режисери, сценаристи, журналісти, а очолив журі голова Нацради Віталій Шевченко.

  10 грудня. В селі Четово Берегівського району Закарпаття була проведена виставка народної творчості в рамках наради представників сільського (зеленого) туризму. На нараді, проведеній за підтримки угорського фонду “Нове рукопотискання”, були розглянуті питання щодо соціально-економічного значення сільського туризму і його впливу на розвиток і збереження народної творчості, культури. На ній були присутні представники угорського консульства в Ужгороді Томаш Віціан, Ференц Абрахам, а також аташе із зовнішньоекономічної діяльності Берталон Сентпетері.

  11 грудня у Львові пройшов V Міжнародний пісенний фестиваль «Гори» за участі неповносправних дітей Львівщини, Закарпаття, Києва та Республіки Польща. Організатори заходу стали мистецько-терапевтичний центр «Непротоптана стежина», Український католицький університет, батьки неповносправних дітей. Фестиваль проходить в межах програми, яка проводиться для неповносправних осіб потягом року і включає в себе поетичні зустрічі, пісенний і театральний фестивалі.

  Грудень. Героїчну дату в історії Української держави – 63-тю річницю утворення УПА урочисто вшанувала патріотична громадськість Ужгорода в народному будинку “Просвіта”.

  11 грудня у смт. Великий Березний на фасаді гімназії відкрито та освячено пам’ятну дошку відомому письменнику, уродженцю селища Ф.Зубаничу.

  15 грудня. Благодійний фонд “Ужгородський замок” та мерія міста Ужгорода запросили всіх бажаючих на благодійний раут, який відбувся у стародавньому замку під акомпанемент класичної живої музики. Святкова вечеря з вишуканих страв та неординарність події, поєднана із невимушеним спілкуванням із високими гостями, створили незабутній різдвяний настрій. Благодійності вечору додав аукціон, на якому можна було придбати роботи сучасних Закарпатських художників. Зібрані кошти за квитки та картини було передано для проведення реконструкції Ужгородського замку.

  18 грудня. Уже традиційними в Ужгородській дитячій школі мистецтв стали святкові концерти, активними учасниками яких є учні відділення бандуристів. В залі школи лунали коляди, українські пісні минулих століть та сучасні у виконанні ансамблю бандуристів.

  Грудень. Напередодні Нового 2006 року журі підвело підсумки і визначило переможців конкурсу "Ми — діти твої, Україно". Цей літературно-мистецький конкурс тривав упродовж року. Твори слухачів Малої академії літератури і журналістики (МАЛіЖ) друкувались на шпальтах газети “Сузір’я”.

  У номінації "Поезія":
  І місце – Тетяна ПОЛУБКО, учениця Чернівецької ЗОШ (м.Чернівці);
  ІІ місце – Наталя ЖУРАВЛЬОВА, магістр Інституту журналістики Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка
  ІІІ місце – Оксана КЕЧУР , учениця Гостинцівської ЗОШ І-ІІ ст. Мостиського району Львівської області.

  У номінації "Проза":
  І місце – Мар’яна ДОБОНІ, учениця Міжгірської ЗОШ І-ІІІ ст., Закарпатської області.
  ІІ місце – Світлана ГОРСЬКА, учениця ЗОШ № 54, м. Київ.

  У номінації "Малюнок":
  І місце – Олександра АНІКІНА, учениця Комишуваської ЗОШ І-ІІ ст., Оріхівського району Запорізької області
  ІІ місце – колективна робота учнів Олександра ДМИШКА, Роксолани КОСЕНКО, Віолетти МІЩЕНКО, Олі ЯСТРЕМСЬКОЇ, Анастасії СОПРУНЮК, Роксолани ЛУЩ, Хрестини СМОРОДІНОЇ, Тараса ДОВГОГО, Лілії РОМАНЯК Львівської спеціалізованої школи
     Журі запропонувало редакції газети “Сузір’я” розширити номінації, надати можливість участі і юним фотохудожникам, а також продовжити творчий конкурс у наступному році під девізом “Ми – твої УКРАЇНО доньки і сини”.

  НАЗАД