Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за січень 2007 року)

До Дня соборності України

22 січня в обласному центрі відбувся святковий мітинг, урочиста хода центральними вулицями міста з державними прапорами та покладання квітів до пам'ятників Т.Шевченку та Герою України, Президенту Карпатської України А.Волошину з нагоди відзначення 88-ї річниці проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки та 61-ї річниці утворення Закарпатської області. В урочистостях взяли участь представники органів виконавчої влади та самоврядування, політичних партій, національно-культурних товариств, військових, громадськості. Квіти поклали і до підніжжя пам'ятника Герою України, першому президентові Карпатської України, Августину Волошину
Урочисті заходи з нагоди Дня Соборності відбулися у всіх містах і районах краю.
У клубних та бібліотечних установах області організовано книжкові виставки, бібліографічні огляди літератури на теми: "Великий день нашого краю", "Сторінки історії Закарпаття", "22 січня - День Соборності України".
Зокрема в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці було презентовано книжково-ілюстративну виставку "Великий день Злуки".

22 січня в Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича на тематичний вечір "Визначна подія в історії України"" присвячений 88-річниці Акту злуки - об'єднання УНР та ЗУНР в єдину соборну державу та 61-річниці з дня утворення Закарпатської області у складі України зібралися представники міської влади, депутати Мукачівської міськради, члени громадсько-політичних організацій міста, члени літоб'єднань, вчителі та учні загальноосвітніх шкіл міста та військового ліцею. Для користувачів бібліотеки були оформлені книжково-ілюстративні виставки "День Соборності - символ єдності України" та "Закарпаття - наймолодша область України".
У Держархіві Закарпатської області було відкрито документально-ілюстративну виставку, приурочену Дню Соборності України, на якій представлені документи, що висвітлюють шлях української держави до незалежності.
У загальноосвітніх навчальних закладах області проведено виховні години, засідання за "круглим столом", вечори на теми: "Закарпатська область: шлях до возз'єднання в єдиній Українській державі", "День Соборності України".

Театрально-концертне життя

8 січня. В Ужгороді у греко-католицькому кафедральному соборі відбувся великий різдвяний концерт.

13 січня в Мукачеві відбувся ювілейний - 10-й обласний дитячий фестиваль естрадної пісні "Різдвяна зіронька". Щорічний обласний фестиваль започатковано Мукачівським Будинком школярів за сприяння управління освіти і науки облдержадміністації, управління освіти та відділу у справах сім'ї і молоді Мукачівського міськвиконкому на виконання Національної програми "Діти України" та програми "Робота з обдарованою молоддю". За десять років існування фестиваль став відомим далеко за межами Закарпаття.
Вперше за десять років існування фестивалю з ініціативи оргкомітету було присуджено премію Гран-прі та нагороджено дипломом "Відкриття фестивалю". Володарем Гран-прі став Голованов Владислав (м. Мукачево), а відкриттям фестивалю стала Попович Мирослава (м. Іршава) з середньої вікової категорії. Всі учасники та переможці отримали коштовні та пам'ятні подарунки.

14 січня. У місті Ужгороді у приміщенні обласної філармонії
відбувся новорічний концерт органної музики.

16 січня у словацькому місті Пряшеві в Театрі ім.О.Духновича (колишньому Українському національному театрі) відбулася урочиста академія присвячена століттю з дня народження двох визначних представників українського театрального мистецтва в Закарпатській Україні та Словаччині - Володимира Лібовицького (1906-1984) та Юрія Шерегія (1907-1990). Директор театру Маріан Марко, відкриваючи урочистий вечір привітав, зокрема, радника Посольства України в Словаччині Івана Новицького та Генерального консула України в Пряшеві Євгена Перебийноса. Оба вони у своїх виступах підкреслили безпосередню пов'язаність творчості Ю. Шерегія та В. Лібовицького з Україною. Євген Перебийніс щиро підтримав ідею, щоб Закарпатський театр в Ужгороді було названо Театром ім. братів Шерегіїв.

26 січня у великому залі обласної філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру "Вечір музики В.А. Моцарта". У програмі - твори В.А. Моцарта: Симфонія №31 Ре-Мажор у 3-х частинах, Увертюра до опери "Весілля Фігаро", Анданте для флейти з оркестром До-мажор, Концерт для фортепіано з оркестром №21 До-мажор у 3-х частинах. Партію фортепіано виконала лауреат міжнародних конкурсів Сюзанна Касо (м. Київ).

28 січня. В Ужгороді у Закарпатському обласному українському музично-драматичному театрі відбувся вечір пам'яті, присвячений 100-річчю від дня народження актора, режисера, драматурга, культурного діяча, одного із фундаторів професійного театру на Закарпатті Юрія-Августина Шерегія.
На вшануванні відбулося нагородження театральною премією імені братів Шерегіїв лауреатів 2006 року. Була розгорнута виставка з архівних матеріалів Юрія-Августина Шерегія. Лунали пісні Шерегіїв у виконанні Закарпатського народного хору та Василя Грицака зі Словаччини. А наприкінці була показана вистава "Танго для тебе", авторами якої є корифеї закарпатського театру.

Образотворче мистецтво. Музейна справа

4 січня. Напередодні Різдва Христового в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка ікон художника-іконописця Миколи Гмитра. До цього доклали чимало зусиль Союз русинів-українців Словацької Республіки (Пряшів) та Генеральне консульство України в Словаччини (Пряшів). Микола Гмитро народився 1958 року в Україні. З 1983-го живе й працює в Словаччині. Монументальним живописом, реставрацією іконостасів та писанням ікон займається з 1990 року. За цей період створив сотні образів сакрального характеру, обновив понад 20 церков у Словаччині й Україні. Дана експозиція складає понад 40 ікон, переважна більшість яких написані в традиційній техніці сакрального живопису.

10 січня в Києві у Музеї-майстерні Івана Кавалерідзе відкрилась персональна виставка художниці-кераміста із Ужгорода Віри Томашевської під назвою "Веселі свята" . Роботи художниці - панно, складені ("набрані") з окремих елементів, кожен з яких - самодостатній витвір мистецтва: осіннє листя або весняні квіти, краплі води, птахи, метелики, риби, кораблики з різнокольоровими вітрилами, химерні маски, а ще - будиночки, напівсередньовічні-напівказкові, як нагадування про архітектуру древнього Ужгорода, де вчилася художниця.

12 січня. Відбулося освячення оновленої після реставрації Горянської ротонди - однієї з найстаріших пам'яток архітектури в Україні. Горянська ротонда є унікальною, оскільки ротонд такого типу залишилося три у всьому світі - дві у сучасній Туреччині й одна в Закарпатті, в мікрорайоні Горяни міста Ужгорода. Найближчим часом розпочнеться реставрація гордості ротонди - древніх фресок. У цій справі закарпатським реставраторам допомагатимуть науковці Угорщини.

16 січня. В галереї "Ужгород" відкрилася ювілейна виставка творів живопису заслуженого художника України В'ячеслава Приходька.

19 січня у м. Мукачеві Закарпатської області у ЗОШ І-ІІІ ступеня №6 відбулись урочистості з нагоди відкриття в освітньому закладі музею видатному закарпатському письменнику Юрію Мейгешу.

23 січня. В Ужгороді відкрилася виставка "Церкви Закарпаття", у якій прийняли участь понад 20 закарпатських художників. В експозиції - тільки пам'ятки сакральної архітектури, здебільшого дерев'яні церкви.
Багатьох змальованих об'єктів уже, але вони житимуть у пам'яті нащадків завдяки художникам.

25 січня. Вперше за історію існування Виноградівського районного історичного музею тут пройшла унікальна виставка народної ляльки
"Народна іграшка. Лялька". Працівники музею звернулись до умільців, любителів мистецтва Виноградова з пропозицією виготовити традиційні ляльки та іграшки і презентувати свої власні колекції для незвичайної виставки.

25 січня. Оригінальну картину із зображенням Івана Франка, виконану не менш оригінальним українським художником Іваном Трушем, віднайшли в Закарпатському художньому музеї імені Йосипа Бокшая. Мистецтвознавці кажуть, картина унікальна як манерою написання, так і розмірами та фарбами.

27 січня. В ужгородському Палаці для дітей і юнацтва (Падіюн) відбулася традиційна щорічна тематична виставка-конкурс "Мій мальовничий край", присвячена річниці від дня народження засновника студії образотворчого мистецтва Золтана Баконія. На виставці були представлені твори колишніх вихованців студії, а нині - відомих художників, архітекторів, лікарів та ін. Серед них і заслужений художник України Василь Скакандій, Володимир Павлишин, Сергій Біба, Олександр Наурсков та багато інших. У рамках акції репрезентовано роботи Вікторії Манайло-Приходько, колишньої учениці Баконія. Відвідувачі могли побачити живопис талановитої внучки славного митця Федора Манайла.

30 січня в Мукачеві у приміщенні дитячої художньої школи ім. М.Мункачі відбулася презентація творчих робіт юних художників "Графський замок". Виставлені роботи учнів художньої школи, були написані ними під час пленеру "Зима 2007", який проходив у санаторії "Карпати". Протягом тижня 37 учнів та викладачів міської художньої школи мали чудову нагоду оздоровитися та творчо збагатитися серед казкової природи Карпат та вишуканої архітектури графського замку.

Бібліотечна справа. Видавнича діяльність

3 січня. В Ужгороді відбулося відкриття спеціального читального залу при архіві Управління СБУ в Закарпатській області, який пристосовано для роботи з архівними матеріалами, що надасть можливість більш широкому колу громадськості вивчати документальні носії історії, виносити на світло її протиріччя.

4 січня. В Ужгородській центральній міській бібліотеці відбулась презентація нового літературно-історичного альманаху "Русская культура Закарпатья", який спільно випустили у світ Ужгородське товариство російської культури та Мукачівське міське товариство "Русский дом". До збірки ввійшли матеріали, що висвітлюють духовне життя росіян, які мешкали або мешкають у Закарпатській області та своєю діяльністю зробили вагомий внесок у розвиток її культури.

18 січня. У Волинській профспілковій бібліотеці та у книгарні "Ваша книга" відбулись творчі зустрічі закарпатських письменників Галини Малик та Олександра Гавроша з читачами. Приїзд письменників викликав велику цікавість - на зустрічах було людно, панувала тепла і приязна атмосфера.

26 січня. В Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулась зустріч з віце-консулом США в Україні паном Еріком Блеком, а також перегляд художнього фільму з подальшим обговоренням та дискусія з питань, пов'язаних з візами, програмами студентського обміну, диферсифікаційною лотереєю тощо. Ерік Блек повідомив присутніх про останні зміни, які були введені Посольством США, щодо спрощення процесу видачі віз українським громадянам.

29 січня. Бібліотекарі Мукачівської міської центральної бібліотеки ім. О.Духновича для учнів військового ліцею та користувачів бібліотеки підготували та провели історичну подорож "Крутянська слава" (до 89 річниці бою під Крутами). Про героїв битви під Крутами розповідала також організована у читальному залі книжкова виставка.
Протягом січня в Ужгороді у видавництві "Гражда" побачили світ нова книжка "Возз'єднання Закарпаття з Україною очима сучасника" Омеляна Довганича, який належить до найавторитетніших закарпатських істориків та книжка Наталії Ребрик "Люби своє". За назву книжки авторка взяла слова Августина Волошина що є й головною ідеєю видання. Воно розраховано не тільки на тих, хто цікавиться закарпатською літературою, але й як додатковий матеріал у школах та вузах. У десятьох своїх нарисах авторка торкається донедавна ще табуйованих літераторів та тем: формування української національної свідомості, творчості Августина Волошина, Василя Довговича, Зореслава, Юрія Станинця, Івана Ірлявського, Ірини Невицької, Петра Світлика, Уласа Самчука, Євгена Маланюка.
У видавництві також вийшли друком дослідження Василя Андійця. Видання присвячене унікальному періоду в житті українського театру Закарпаття. Йдеться про театр часів Карпатської України, який називався "Нова сцена". Автор дає широке полотно, насичене фактажем. Розповідає також про театральне життя, яке передувало виникненню професійного театру у Хусті. Видання насичене фотоілюстраціями.

Просвітництво. Художня самодіяльність

7- 4 січня. Обласний фестиваль колядницьких груп та вертепів "Вертеп-2007" збирає групи колядників і вертепи з усього Закарпаття. Колективи з Перечина, Мукачева, Ужгорода виступали в обласному центрі. А вертепи Рахова, Тячева - у Хусті. Фестиваль "Вертеп-2007" було завершено заключним гала-концертом кращих вертепних колективів області, який відбувся в мукачівському драмтеатрі.

11-14 січня У Мукачеві проходив фестиваль-конкурс "Червене вино", що проводиться вже 11 рік поспіль. Фестиваль-конкурс зібрав більше 100 виноробів з усієї Закарпатської області. Серед "новачків" фестивалю - винороби з Угорщини. Частування і торгівля вином традиційно завершилася нагородженням найкращих виноробів. Свято "Червеного вина" супроводжувалося театралізованими виставами з жартами і конкурсами.

14 січня. У місті Любліні Республіки Польща відбулася українська новорічна забава "Маланка". Святкування відбулося в рамках реалізації проекту "Інтеграція навколо традиції. Програма дій", мета якого - налагодження тісних зв'язків та збереження ідентичності українців з Польщі та України. Гарний настрій та цікавий відпочинок усім присутнім забезпечував фольклорний колектив із Закарпаття "Гудаки".

18 січня в Ужгородському прес-клуб відбулось засідання, головною темою якого стало представлення Міжнародного дитячого пісенного фестивалю "Children's Eurostar". Захід проходить в області в рамках транскордонного співробітництва в країнах Карпатського Єврорегіону під патронатом Генерального консульства Словацької республіки в Ужгороді та за підтримки Закарпатської обласної, районних державних адміністрацій та міськвиконкомів.
Із журналістами зустрілися: Генеральний консул Словацької республіки в Ужгороді Антон Лукачович, директор словацького мистецького товариства "ГОНГ" Владо Железняк, начальник управління культури Закарпатської ОДА Юрій Глеба. Про участь у конкурсі розповідали юні співаки Іван Соханич (м. Ужгород) та Лівія Влад (м. Тячів).
У вересні - жовтні 2006 року у 10 районах Закарпатської області пройшли відбіркові конкурси фестивалю. Всього у них взяли участь понад 450
учасників. Півфінали фестивалю будуть проводитись у 10 районах Закарпатської області з другої половини січня 2007 року. 10 переможців півфіналів візьмуть участь у національному фіналі, який відбудеться у м. Ужгород в березні 2007 року. А троє переможців національного фіналу будуть представляти Україну на міжнародному фіналі у м. Кошице (Словаччина) 1 червня 2007 року.

18-21 січня у містах Ужгороді, Мукачеві та Берегові, з ініціативи угорських громадських організацій краю проведено Дні угорської культури.
В рамках урочистостей відбулися музично-літературні вечори, конкурси на краще виконання гімну Угорської Республіки, покладання квітів до пам'ятників видатним угорським діячам.
В обласному центрі проведено Форум угорської інтелігенції Закарпаття на тему: "Уподобання та виклики для угорської меншини, яка проживає за межами кордону ЄС".
У Центрі культур нацменшин відкрито виставку робіт проектувальника стародавніх історичних гербів населених пунктів компактного проживання угорців Ж.Молнара.
В обласному театрі ляльок відбувся концерт.
У Будапешті почесними гостями гала-концерту, що відбувся у рамках Днів угорської культури стали аматори з міста Рахова Закарпатської області.
На сцені Будапештського центру культури "Штефанія"
вони представили літературно-музичну композицію "Вітання столиці Гуцульщини". Колоритне мистецтво подарував учасникам гала-концерту Рахівський оркестр гуцульських народних інструментів. У гала-концерті взяли участь представники культури 12 країн, керівники окремих іноземних дипломатичних місій, Посол України в Угорській Республіці Дмитро Ткач. Українському послу передано бронзову статуетку Ференца Ракоці для однойменної Закарпатської вищої угорської школи.

21 січня. У місті Рахові відбувся фестиваль зимового фольклору "Ой радуйся, земле!". В ньому прийняли участь 14 колективів району. У рамках фестивалю учасники представили зимові народні обряди в номінаціях: вертеп, церковні коляди, щедрівки.

28 січня. В Ужгороді у Народному домі відкрився спільний офіс національно-культурних товариств Закарпаття - Ужгородська спілка чеської культури імені Яна Коменського та Клуб Томаша Масарика.

29 січня. "Від роду до роду" - під такою назвою проходило районне свято у Верхньовизницькій ЗОШ І-ІІІ ступенів Мукачівського району, яке підготували учні-роми під керівництвом вчительки початкових класів Ольги Поляк. Справжньою красою свята стала виставка робіт ромів: плетені кошики, дерев`яні ложки, вишивки та інші речі з їхнього побуту.НАЗАД