Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за квітень )Театрально - концертне життя

4 квітня в Закарпатській обласній філармонії пройшов концерт симфонічного оркестру філармонії "Голоси Срібної Землі" за участі відомих солістів - вокалістів, колишніх випускників Ужгородського музичного училища - соліста Угорського державного оперного театру Віктора Мошшані, заслуженої артистки України Оксани Ільницької, дипломанток міжнародних конкурсів Мар'яни та Галини Гаврилко.

14 квітня у великому залі Закарпатської обласної філармонії пройшов концерт органної музики заслуженої артистки України Наталії Висіч "Романтичний вечір". За участю солістів - Ференца Томича (кларнет), Оксани Гриневич (флейта), Олександра Товта (тенор).

29 квітня у Закарпатській обласній філармонії творчим вечором відзначив 65 років з дня народження та 40-річчя творчої діяльності народний артист України Петро Матій.
Петро Матій посідає почесне місце і заслужено вважається однією з помітних постатей загалом у музичному світі не лише Закарпаття, але й усієї України. З його іменем безпосередньо пов'язана історія академічного співу в нашому краї.

Образотворче мистецтво. Музейна справа

4 квітня у Мукачівському замку "Паланок" відкрилася ІІІ Всеукраїнська виставка "Україна від Трипілля до сьогодення в образах сучасних художників"
Проект задуманий як відродження історичної картини в Україні. Основу експозиції склали твори молодих художників. Розширилися і хронологічні рамки відображуваних подій - аж до часів Кам'яної могили.
Виставлено 80 творів 62 митців.

10 квітня у приміщенні Мукачівської міської картинної галереї (пл. Федорова, 5) відбулося урочисте відкриття виставки "Великдень", яку представляли Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського та Музей писанки.
Широкій громадськості були представлені високохудожні твори народних майстрів Гуцульщини та Покуття : килимарство, декоративне гончарство, вишивка та одяг, художня обробка дерева. Та найбільше враження на присутніх справила виставка писанок.

11 квітня Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая запросив усіх бажаючих на виставку із фондів музею "Художнє життя на Закарпатті ХІХ - 1-ї пол. ХХ ст.(живопис, графіка, скульптура, декоративно-ужиткове мистецтво).

11 квітня у галереї "Ужгород" відкрилася виставка членів секції графіки Закарпатської організації Національної спілки художників "Графіка Закарпаття".
На суд глядача представлено 50 робіт 30 художників Закарпаття. Роботи різноманітні - пейзажі, портретний живопис, абстракції.

14 квітня у мальовничому куточку Міжгірщини біля перлини Карпат - Морського ока розпочався міжнародний пленер "Синій вир : літо - 2008", організатором якого виступило місцеве громадське об'єднання "Спілка художників "Карпатські кольори", яке очолює талановитий митець із Синевира Василь Шандра.
Творити полотна на свіжому повітрі біля озера зібралося ЗО художників з України, Угорщини, Польщі та Словаччини. Серед них - і місцеві майстри пензля Михайло Кінч, Василь Шандра, Іван Вегеш, Володимир Глеба, а також відомі художники Василь Свалявчик, Борис Кузьма, Золтан Мічка. Приїхали сюди з мольбертами і юні художники. Учасники пленеру кажуть, що це своєрідна можливість поспілкуватися з коллегами та поділитися досвідом.

14 квітня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відкрилася ювілейна виставка живопису Лавранта Бокотея. До експозиції увійшло понад 50 робіт, кожна з яких є проявом індивідуальності майстра, відображенням його внутрішнього психофізичного стану. Можливо, саме тому його полотна дуже різні як за живописним почерком, так і за експресією самовираження. Більшість із них мають чітко виражений сюрреалістичний характер і певною мірою перегукуються з роботами "батька сюрреалізму" Сальвадора Далі та Макса Ернеста. В інших простежується вплив Джексона Поллока, представника безпредметного абстракціонізму.
Йдеться про технічні прийоми, зокрема так звану техніку дріппінгу.

18 квітня в галереї мукачівського замку "Паланок" художниця Одарка Долгош представила свою ювілейну виставку. Доробок художниці об'єднаний під назвою "Акрилова вежа": пані Долгош уповні розкрила для себе можливості цього матеріалу, і він якнайкраще підходить до її способу творення картин.
Роботи художниці - оригінальні і впізнавані. Таємниць своєї авторської техніки Одарка Долгош не розкриває. Загадок багато і власне у творах: глядачу авторка дає тільки натяки і простір для трактування образів. Художницю надихає рослинний світ, і вона розуміє його мову.

21 квітня у виставковому залі Закарпатського музею архітектури та побуту відкрилася виставка Товариства угорських митців образотворчого та прикладного мистецтва Закарпаття ім. Імре Ревеса.

22 квітня у Будинку культури профспілок відбулася презентація спільного мистецького проекту АТЖЗ "Нова форма" та камерного хору "Кантус".
Твори світознаного естонського композитора Арво П'ярта, зокрема "Канон покаянен" прозвучали на тлі творів живопису сакральної тематики заслуженого художника України Надії Пономаренко.

Бібліотечна справа. Видавнича діяльність

1 квітня до 75-річчя від дня народження Олекси Мишанича (1933 - 2004) - вченого - літературознавця, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка у відділі краєзнавчої літератури Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки відкрито книжково - ілюстративну виставку "Глибокий знавець і дослідник письменства".

3 квітня у великому залі економічного факультету УжНУ відбулася творча зустріч із представниками літературного угрупування "Бу-Ба-Бу", на якій презентовано антологію, до якої ввійшли твори Юрія Андруховича, Олександра Ірванця, Віктора Неборака. Адже легендарні представники літературного угрупування "Бу-Ба-Бу" ( бурлеск, балаган, буфонада) стали вже живими класиками. Їхні твори перекладаються німецькою, польською, російською.
Прикметно, що упорядкував антологію уродженець Закарпаття Василь Габор.

3 квітня до 90-ї річниці від дня народження українського письменника Олеся Гончара відділ художньої літератури Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки представив користувачам книжково-ілюстративну виставку "Вічна зоря Олеся Гончара".

7 квітня у читальній залі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки відкрито книжково-ілюстративну виставку "Гетьман І. Мазепа: роль і місце в історії України".

8 квітня до 90 - річчя Української революції (1917 - 1921 рр.) у читальній залі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки почала діяти книжково - ілюстративна виставка "Відновлення історичної пам'яті".

14 квітня у відділі читальної зали Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки організовано відкритий перегляд літератури "Собори наших душ", присвячений Дню пам'яток історії і культури.

16 квітня у ресурсно-інформаційному центрі "Вікно в Америку" Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася презентація програм академічних обмінів ім. Фулбрайта. Презентацію проводила координатор програми Наталія Залуцька та професор англійської мови і прикладної лінгвістики американець Джон Маклафін (John McLaughlin). Програма унікальна не тільки тому що не передбачає жодних фінансових витрат зі сторони учасника програми - але й тому що підходить як для студентів і молодих викладачів, так і для фахівців інших гуманітарних та природничих спеціальностей.
Презентація невипадково відбулася у "Вікні в Америку" - адже центр відкритий у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці за фінансової підтримки Посольства США в Україні у 2004 році, а його головна місія - сприяти взаєморозумінню між США та Україною, а також забезпечувати відкритий доступ до інформації, що є основою демократичного суспільства. А програма ім. Фулбрайта активно сприяє поглибленню взаєморозуміння народів різних країн.

17 квітня в рамках клубу "Літературні дебюти: Нові імена в українській художній літературі Закарпаття" відбулася зустріч з молодими поетами - юристом Мирославою Данканич та біологом Романом Шипом.
Роман декламував вірші дещо філософського спрямування зі своєї першої збірки "Китобій". Мирослава в своїй творчості поєднує жорсткість професії юриста і ніжність щирої, романтичної жінки. В її планах - видання першої збірки.
Літературознавці Наталія Ребрик та Наталія Вигодованець схвально відгукнулися про творчість дебютантів. На вечорі звучали вірші поетів у виконанні працівників бібліотеки.

22 квітня до 205-ї річниці від дня народження Олександра Духновича у відділі краєзнавчої літератури Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки пройшло відкриття книжково - ілюстративної виставки "Будитель Олександр Духнович".

22 квітня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація збірки публіцистичних статей "Актуально-2" відомого закарпатцям науковця, журналіста, професора Зігенського університету і Українського Вільного Університету у Мюнхені Йосифа Сірки, що вийшла у видавництві "Мистецька лінія".
Вибрані публіцистичні статті з "Актуально-2" публікувалися у різний час у різних виданнях - як у зарубіжних, так і в українських. У них автор хоче привернути увагу до проблем в Україні, які актуальні і сьогодні.
Статті умовно розподілені за трьома розділами: "Політика", "Мова", та"Демократія".

22 квітня до Дня Чорнобильської трагедії у відділі художньої літератури Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки відкрито книжково-ілюстративну виставку "Дзвони нашої пам'яті".

23 квітня до 205-річчя від дня народження письменника, громадсько-культурного діяча Олександра Духновича у читальній залі Мукачівської міської центральної бібліотеки пройшов літературний вечір "Я русин бил, єсьм і буду…", на який зібралися члени Мукачівського товариства ім. О. Духновича, учні військового ліцею, читачі бібліотеки.
Привернула увагу присутніх книжкова виставка "Видатний Будитель краю", присвячена життєвому і творчому шляху О. Духновича.

24 квітня до 22-ї річниці аварії на Чорнобильській атомній станції у читальній залі Мукачівської міської центральної бібліотеки спільно з бібліотекою військового ліцею пройшов вечір пам'яті "А думка людська пам'ятатиме Вас".
Також було оформлено книжкову виставку "Чорнобиль - дзвони пам'яті".

Просвітництво. Художня самодіяльність

22 квітня відбувся творчий звіт колективів народної творчості Центру культури і відпочинку "Паланок" в Мукачеві. Перед громадою звітували хоровий колектив "Співочі серця" (керівник С. Фенцик), хореографічний колектив "Метелики" (керівник Е. Пуга), дитячий вокальний ансамбль (керівник С.Фенцик) та вокальний ансамбль "Едельвейс" (керівник М. Варварцева).
Звіт пройшов цікаво і змістовно, на належному професійному рівні. В програмі лунали твори на українській та німецькій мовах.
Також було представлено художнє читання у виконанні учасників художньої самодіяльності ЦКВ "Паланок".
Присутні з цікавістю оглянули виставку робіт майстрів народно-прикладного мистецтва та учасників художньої самодіяльності і членів товариства німецької культури "Паланок" (керівник М. Гудак), які працюють на базі ЦКВ "Паланок".

ГОЛОВНА