Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за січень )

11 - 14 січня м. Мукачево приймало важливих гостей - на фестиваль "Червене вино" вже другий рік поспіль приїжджає Президент України Віктор Ющенко.
На центральній вулиці Мукачева виставляли свої найкращі винні вироби усі закарпатські винороби - і колективні господарства, і приватники. А в рамках фестивалю проходило безліч конкурсів, різдвяних вистав, місцеві виконавці співали своїх пісень, а місцеві майстрині до вина готували закарпатські страви. Поміж тим, на свято приїхали ще й колядники з багатьох районів, вони також веселили гостей та закінчили ще один обласний фестиваль - "Вертеп-2008", на який з'їхалися колядницькі гурти зі всього гірського краю.
Апогеєм усього цього стало визначення найкращого винного напою в кількох номінаціях, де переможець уже традиційно отримує в подарунок… поросятко.
Фестиваль заснували 13 років тому і традиційно проводять його одразу після Різдвяних свят.
Разом із Віктором Ющенком свято відвідав ще й угорський Президент Ласло Шойом, які провели робочу зустріч на Закарпатті.
Президенти двох держав домовилися про будівництво пам'ятника жертвам голодомору в Будапешті та пам'ятного знака на Верецькому перевалі (Закарпатська область) на честь здобуття угорцями батьківщини.
Під час відвідання Закарпаття Віктор Ющенко мав ще одну офіційну зустріч - на міжнародному автомобільному пункті пропуску "Ужгород" з президентом Словацької Республіки Іваном Гашпаровичем. Президенти країн - сусідів ознайомилися з ходом розбудови прикордонної інфраструктури, яка здійснюється тут за програмами міжнародної допомоги. Крім того, обговорювали і необхідність відкриття нових пунктів пропуску на українсько - словацькому кордоні, розбудову прикордонної інфраструктури, перехід на спільний митний контроль, а також потребу у малому прикордонному русі.

22 січня сотні краян зібралися на площі Народній в м. Ужгороді біля пам'ятника Тарасу Шевченку, аби відзначити День соборності України та 62-у річницю утворення Закарпатської області. Керівники області, представники політичних партій, інтелігенція, молодь стали учасниками мітингу з цієї нагоди.
У виступах було згадано і слова президента Карпатської України Августина Волошина, який ще у далекому, 1938 році, напередодні проголошення Карпатоукраїнської держави, сказав: "Закликаю вас, усіх свідомих братів і сестер, щоб ви показали себе гідними свободи і помагали владі у розбудові нашої держави"... Було згадано і про героїв Карпатської України, І з'їзд Народних Комітетів Закарпатської України, делегати якого проголосили доленосний Маніфест про возз'єднання краю з Україною, утворення Закарпатської області - 22 січня 1946 року. На цих історичних подіях у своєму виступі наголосив і ректор Ужгородського університету, доктор історичних наук, професор, депутат облради Микола Вегеш.
У цей же день урочистості, приурочені славним датам в історії України та краю, відбулися в усіх районах та містах області - у навчальних закладах, військових частинах, бібліотеках пройшли тематичні заходи, приурочені славним датам в історії України та краю.

Театрально - концертне життя

10 січня в Закарпатській обласній філармонії відбувся вечір органної музики "Тиха ніч, свята ніч…". Його ведучою була народна артистка України Лариса Білак.
Заслужений Закарпатський народний хор організував новорічно-різдвяний концерт. Художній керівник та головний диригент хору - заслужений працівник культури України Наталія Петій - Потапчук вдало підібрала репертуар, щоб концерт сподобався глядачам різних вікових категорій. На сцені створили закарпатський Вертеп. Виконували колядки етнічних культур краю та закарпатські народні пісні і танці.

11 січня у приміщенні Закарпатського обласного музично - драматичного театру відбувся перший хореографічний фестиваль - конкурс "Танці з Карпатами". Захід проходив під гаслом зміцнення творчих та духовних зв'язків східних і західних областей України.
Аби продемонструвати свою хореографічну майстерність, на новостворений фестиваль з'їхалися танцювальні колективи з Харкова, Первомайська (Миколаївська область), селища Червоний Донець (Харківщина) та Ужгорода. Всього - близько 300 учасників.

29 січня у Закарпатській обласній філармонії пройшов концерт, присвячений 170 - річчю від дня народження композитора Маркса Бруха.

Образотворче мистецтво. Музейна справа

У другій декаді січня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відкрилася персональна виставка творів Ласла Мадяра (голови Товариства угорських художників ім. Імре Ревеса).
До експозиції ввійшли кращі полотна художника, створені протягом кількох останніх років. Улюблений жанр художника - пейзаж.

27 січня у колишньому приміщенні Художфонду відбулася фотовиставка, присвячена життю і творчості Павла Бедзіра, унікальної фігури в крайовому мистецтві.

Бібліотечна справа. Видавнича діяльність

Відбулося підсумкове засідання комітету з присудження обласних премій у галузі літератури і мистецтва за 2007 рік.

У галузі літератури (премія ім. Ф. Потушняка):

 • у жанрі прози переможцем став письменник, журналіст Ласло Балла за книгу новел, етюдів, повістей "Oszi" (Осінні тополі);
 • у жанрі поезії - письменниця Людмила Кудрявська за твори "Лето", "За радугой";
 • у жанрі літератури для дітей - письменниця Лідія Повх за книги "Біла хата на горбку", "Школярі - школярики";
 • у жанрі драматургії - прозаїк, драматург Дмитро Кошеля за п'єсу "Недотепа із Вертепа";
 • у жанрі літературної критики, літературознавства - письменник Василь Кузан за книгу "Віагра для поета".

  У галузі музичного і виконавського мистецтва (премія ім. Д. Задора):
 • у номінації "Музикознавець" - старший викладач Ужгородського держмузучилища ім. Д. Задора Михайло Світлик за статтю "Ладо- гармонічне та фактурне варіювання в обробках українських народних пісень Закарпаття Дезидерія Задора";
 • у номінації "Композитор" за твір великої форми лауреатом став композитор, голова обласного осередку Нацспілки композиторів України Віктор Теличко за сонату "With the guestions" (для скрипки і фортепіано);
 • у номінації "Композитор" за твір малих форм - старший викладач Ужгородського держмузучилища ім. Д. Задора Йосип Базель за п'єсу для кларнету, литавр і фортепіано "Крик душі";
 • у номінації "Соліст" - заслужений артист України, соліст облфілармонії Олександр Садварій за програму "Молюся Богу, співаю людям";
 • у номінації "Художній колектив" - оркестр народних інструментів держмузучилища ім. Д. Задора за програму "Чарівні звуки оркестру".

  У галузі театрального мистецтва (премія імені братів Євгена та Юрія-Августина Шерегіїв):
 • у номінації "Режисерсько - постановочна група" перемогла група Закарпатського театру ляльок за виставу "Енеїда". Режисер - постановник - Наталія Орєшникова, художник - Тетяна Улинець, конструктор ляльок - В'ячеслав Осавальчук, художник зі світла Ірина Оськіна;
 • у номінації "Краща жіноча роль" - актриса згадуваного театру Світлана Кобзиста за роль Венери, Німфи, Ворожки в "Енеїді";
 • у номінації "Краща акторська роль у виставі для дітей" - Світлана Кобзиста, Елла Григор'єва, Лариса Кравчик, Микола Карпенко за ролі у виставі "Спляча красуня";
 • у номінації "Краща чоловіча роль" - актор Закарпатського угорського театру Віктор Івашкович за роль Подкольосіна у виставі "Одруження";
 • у номінації "Критик, театрознавець" - директор Закарпатського художнього музею ім. Й. Бокшая Олег Зайцев за книгу "Майстри закарпатської сценографії ХХ сторіччя".

  У галузі образотворчого та декоративно - прикладного мистецтва (премія ім. Й. Бокшая та А. Ерделі) :
 • у жанрі живопису - член Національної Спілки художників України Віталій Звенигородський за твір "Бокшаївська осінь";
 • у жанрі графіки - голова Закарпатської організації Національної Спілки художників України, заслужений художник України Борис Кузьма за твори "Стара весна", "Древнє місто", "Вежі", "Ужгородські силуети";
 • у жанрі декоративно - прикладного мистецтва - різьбяр Василь Сідак за твір "Опришки";
 • у жанрі скульптури - Петро Матл за скульптуру "Максиміліан Колбе";
 • у жанрі монументального мистецтва - колектив скульпторів Іван Цубина, Олександр Єлізаров, Михайло Колодко за твір "Ведмідь";
 • у жанрі "Мистецтвознавча праця" - ректор Закарпатського художнього інституту Іван Небесник за монографію "Адальберт Ерделі".

  17 січня в читальній залі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки пройшов вечір пам'яті українського поета - дисидента Василя Стуса, присвячений 70-річчю від дня його народження. На заході було чимало молоді, якій було цікаво почути записані на плівку вірші у виконанні самого ж В. Стуса.
  Зі знанням справи розкрила особливості поезії В. Стуса присутнім кандидат філологічних наук Н. Ребрик, охарактеризувала її, а також ознайомила з літературознавчими працями письменника. Зокрема йшлося про "Феномен доби", де Стус досліджував творчість Павла Тичини.
  Голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України П. Ходанич розповів про Стуса та про долю національних поетів і українського слова в радянський період.
  Присутні на вечорі прослухали також композицію з віршів В. Стуса та уривків із його листів до сина у виконанні працівників бібліотеки.

  18 січня в ужгородському видавництві "Гражда" вийшла друком книга Віктора Рекіти "Історія Закарпаття у творчій спадщині Василя Гренджі - Донського"
  "Наукові студії В. Рекіти - ще один крок в осягненні материка творчості найбільшого письменника Закарпаття, зокрема висвітлення історії Срібної Землі у творах Василя Ґренджі-Донського. Молодий науковець прагне виступати неупередженим дослідником, виявляючи історичну правду і вписуючи золотими літерами в пантеон українських визвольних змагань ХХ ст. ім'я великого сина Срібної Землі", - йдеться у передмові до видання.

  21 січня у Карпатському університеті ім. А. Волошина (м.Ужгород) пройшла презентація видання "Енциклопедія Закарпаття. Видатні особистості ХХ століття".

  23 січня справжнім святом думки, святом доторку до художнього слова у Копашнівській ЗОШ І-ІІІ ступенів на Хустщині була презентація збірки поезій Михайла Хланти "Карпати - понад Еверест". Представлення книги провели студенти бібліотечного відділу Ужгородського коледжу культури і мистецтв. Декламатори із знанням справи читали поезії, задавали питання авторові, який був присутній на сцені і давав вичерпні відповіді зацікавленій аудиторії.
  Учні та вчителі школи мали також нагоду почути виступ Івана Хланти, який є упорядником та автором вступної статті презентованого збірника.

  23 січня відбулося відкриття Інтернет - центру в центральній районній бібліотеці в Перечині. Цьому передував ремонт приміщення, встановлення сигналізації, придбання комп'ютерних столів. На виділені за грантом проекту "Інтернет для читачів публічних бібліотек" відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні кошти бібліотека придбала три комп'ютери і під'єднала їх до Інтернету. В цю суму включено плату за користування Всесвітньою павутиною протягом двох років та послуги системного адміністратора.

  24 січня пройшло відкриття такого ж Інтернет - центру в Тячівській центральній районній бібліотеці.
  На урочистому відкритті обох Інтернет - центрів був присутній прес - аташе відділу преси, освіти та культури посольства США в Україні Джон Салліван.
  Загалом грантами програми "Інтернет для читачів публічних бібліотек" в області вже встигли скористатися п'ять бібліотек.

  Просвітництво. Художня самодіяльність

  12 січня у Народному Домі "Просвіта" (м. Ужгород) напередодні великого християнського свята - Дня Святого Василія Великого та Старого Нового року, вже традицією стало проведення колядок і щедрівок.
  У великій, святково прикрашеній конференц-залі зібралися просвітяни із міста Ужгород, Ужгородського, Перечинського та Рахівського районів, активісти крайового товариства "Просвіта", патріоти міста і нашого краю, творча інтелігенція, молодь, щоб поколядувати й пощедрувати. До присутніх звернувся голова крайового культурно-освітнього товариства "Просвіта", кандидат історичних наук Павло Федака. Вітаючи гостей зі Старим Новим роком, Різдвяними святами, всіх Василів і Васильовичів, він відзначив, що проведення цих святкових торжеств започатковано ще з 2000 року і це вже в дев'ятий раз святкують Різдвяні свята просвітяни.

  14 січня у Хустському міському Будинку культури проведено Закарпатське обласне свято вертепних дійств та колядницьких гуртів "Вертеп - 2008".
  На "Вертеп - 2008" з'їхалися колективи Рахівського, Берегівського, Хустського районів. Звучали щедрівки та колядки, а на сцені тривало вертепне дійство.
  Найталановитіших було відзначено подарунками та грамотами обласного управління культури.

  19 січня на свято Водохреща активісти, які створили в Нижньому Селищі (Хустський район Закарпатської області) Асоціацію місцевого розвитку, запросили посла Франції в Україні Жана Поля Везіана з дружиною на свято. На прес - конференції пан Везіан подякував за гостинність й сказав, що дуже добре почувається в цьому селі.
  На свято приїхав також письменник Юрій Андрухович і запропонував започаткувати фестиваль "Марамороські сатурналії".
  Увечері відбувся святковий концерт, на якому присутні почули виступи камерного хору "Кантус" та місцевого фольклорного гурту "Гудаки".

  25 - 27 січня на турбазі "Оаза" в урочищі Драгобрат ( с. Ясіня Рахівського району) пройшов І етап регіонального зимового фестивалю "Ґринджоли".
  У програмі фестивалю на снігу "Ґринджоли" - урочисте відкриття та змагання на час і швидкість з паралельного спуску, слалом, командні та сімейні змагання, марафон та інші видовищні ігри з нагородженням переможців та концерт.

  ГОЛОВНА