Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за серпень )

Театрально - концертне життя

2 серпня у м. Мукачево відбувся концерт старовинної музики. В гостях побував струнний ансамбль з м. Гудбадіш (Австрія).

19 серпня в смт. Великий Березний відбулися святкування з нагоди 600-річчя заснування селища.

23 серпня в м. Хусті виступала американська співачка Ніколь Макклауд.

24 серпня у рамках святкування 18-ї річниці Незалежності України в обласному укрмуздрамтеатрі відбувся гала-концерт переможців районних і міських оглядів народної творчості, виступ хору "Ветеран" обласного товариства білоруської культури "Сябри " та концерт виконавців популярної музики.

26 серпня в обласній філармонії відбувся концерт у рамках фестивалю ромського мистецтва.

28 серпня в м. Мукачево на стадіоні "Спартак" відбулася велика концертна програма "Мукачево скликає та єднає друзів", організована за сприяння обласної організації Єдиного Центру.

У серпні в с. Худльово Ужгородського району відбулись святкування з нагоди 10-річчя народного ансамблю "Джерело".

Бібліотечна справа. Видавнича діяльність

14-15 серпня Закарпатття відвідали заступник директора програми "Глобальні бібліотеки" Матей Новак і координатор програми Богдан Микицей, які зустрілися з першим заступником голови обласної ради Михайлом Мартином та заступником голови, керівником апарату облдержадміністрації Михайлом Поповичем, представниками обласного управління культури, Перечинського, Мукачівського райвідділів культури, обласної та районних бібліотек . Програму "Глобальні бібліотеки" планує впровадити в Україні Фундація Білла та Мелінди Гейтс, Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за сприяння урядових та неурядових організацій програму.

18 серпня в Ужгородському палаці дітей та юнацтва відбулася презентація спільного проекту "Справедлива країна" і Національної радіокомпанії - диску "Класики української літератури". На диску записи голосів класиків української літератури, які читають власні твори: Олеся Гончар, Василя Симоненка, Павла Тичини, Володимира Сосюри, Василя Стуса, Миколи Вінграновського та ін.

24 серпня у Виноградівській ЦРБ проведено вечір, присвячений Дню незалежності, побудований на документальних фактах і поетичних рядках борця за незалежність України, одного з організаторів Народного Руху на Виноградівщині Федора Ньорби.

31 серпня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція поетеси, художниці, письменниці, композиторки, піаністки, співачки Тайві Тум, яка народилась в м. Мукачево , а проживає у Флоренції. Авторка презентувала свою нову поетичну збірку "Вечный завет ".

У серпні в м. Ужгороді вийшло з друку видання для дошкільнят "Тонкі струни дитячої душі", яке допоможе інтегрувати у світ мистецтва на доступному для дітей рівні регіональну співанкову та пісенну творчість. Збірник підготував відомий ужгородський композитор Михайло Керецман.

У серпні в м. Ужгороді вийшла друком книга "Вислови мудрості", до якої увійшли прислів'я та приказки, роздуми та настанови, які протягом багатьох років записував письменник з Іршавщини Михайло Рега. Автор володів угорською, чеською, російською, українською, латинською мовами, якими й записував вислови.

У серпні в м. Ужгороді у видавництві "Краєвиди Карпат" вийшло довідкове видання " Великий Березний ". Видання вийшло з друку напередодні ювілею 600-річчя селища Великий Березний.

У серпні в м. Ужгороді у приватному видавництві (ПП Ковач В.В.) окремою книжкою вийшла друком драма "На крутих поворотах історії" письменника Василя Костака з Виноградівщини. Дія відбувається в 1942-1944 роках в м. Ужгороді.

Образотворче мистецтво. Музейна справа

6 - 27 серпня в галереї "Ужгород" проходила виставка творів митців з м. Тернополя. Виставку відкрили голова ЗОНСХУ Борис Кузьма та директор галереї Микола Шете. Представлені роботи 19 художників та скульпторів, а водночас здобутки закарпатських майстрів пензля побачив Тернопіль. Ужгородцям цікаво було познайомитися з творчістю С.Ковальчука, А.Птачика, М.Кузіва та інших. Такі обмінні виставки проводиться вперше, і, як висловився народний художник України Володимир Микита, є сподівання на продовження традиції.

17 серпня в Закарпатському музеї народної архітектури і побуту експонувалась виставка декоративно-прикладного мистецтва "Сузір'я народних талантів", присвячена цьогорічним ювілярам - заслуженим майстрам народної творчості України - вишивальницям Куцик І.П. (м.Ужгород) і Балаж М.Й. (м.Виноградів), ткалям Антоник К.Д. і Дерцені В.-І.С. (Берегівський р-н), різьбярам Асталошу В.М. (Свалявський р-н) та Палаташу І.М. (м.Ужгород).

19 серпня в Закарпатському музеї архітектури та побуту проходила персональна фотовиставка молодого журналіста, музиканта, письменника і фотографа Валентина Кузана. На виставці представлені близько 30 чорно-білих портретів.

До 20 серпня у залах Хустської міської картинної галереї проходила авторська виставка Василя Данилюка з м. Івано-Франківськ.

У серпні в с. Н.Студений Міжгірського Товариством угорських митців образотворчого та прикладного мистецтва Закарпаття ім. Імре Ревеса ( голова Л. Мадяр) і творчим об'єднанням "Митець Верховини" ( голова В. Дьордяк) проведено пленер митців.

У серпні в м. Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая експонувалась виставка творів живопису заслуженого художника України Золтана Шолтеса до 100-річчя від дня народження.

У серпні у м. Ужгороді в музеї народного художника України А. Коцки оформлена постійно діюча експозиція та виставка графічних робіт Андрія Коцки.

У серпні в Закарпатському краєзнавчому музеї продовжувалось експонування виставки "Олександр Грабар - любитель і знавець природи".

У серпні в Закарпатському краєзнавчому музеї експонувалась виставка до Дня незалежності "Голодомор 1933-1934 рр.".

У серпні м. Виноградів стало місцем проведення яскравої мистецької акції "Моя ідея". ЇЇ учасниками стали 18 молодих художників Виноградова, Ужгорода, Києва та інших регіонів України.

Просвітництво. Художня самодіяльність. Фестивалі. Туризм

До 2 серпня в селищі Солотвино Тячівського району проходив фестиваль любителів технокультури "SUMMER DJ FEST "SOLAR.IS" .

15 серпня в Ужгородському амфітеатрі проходив фестиваль мистецтв "ПОРАБУЛО фест ". У програмі: виставка художніх робіт, майстер-клас з малювання на одязі, показовий виступ з паркуру та айкідо, перфоманс - художники творять, майстер - клас із татуювання, вогняне шоу, шоу з діод ними кульками, музика від діджеїв, виступ гуртів "Танго Темпо" та "KIAS". У святі взяли участь близько 30 учасників.

16 серпня в с. Дийда Берегівського району відбулось святкування Дня села.

22 - 24 серпня в м. Ужгороді проходив Всеукраїнський фестиваль молодих виконавців сучасної української пісні "Сузір'я зірок".

23 серпня в с. Нове Клинове Виноградівського району проходив фестиваль сливового леквару "Сільволеквар фестиваль 2009".

24 серпня відбулись святкування Дня міста Чоп.

25 - 28 серпня в м. Виноградів проходив 11-й міжнародний конкурс-фестиваль сучасної пісні і танцю "Кришталеві грона - 2009". У конкурсних змаганнях брали участь представники зарубіжних країн, усіх регіонів України. 28 серпня у ході урочистостей до Дня міста відбулася церемонія нагородження переможців конкурсу та гала-концерт за участю лауреатів, гостей та зірок української естради.

17 серпня в с. Малі Геєївці Ужгородського району проходив фестиваль народної творчості. Організаторами фестивалю виступили Фонд угорського музичного, духовно-культурного відродження та прикладного мистецтва "Кредо" і керівник хорової школи в с. Малі Геєївці Йосип Івашкович разом з сільським головою Шандором Білаковичем.

25 - 28 серпня в м. Ужгороді проходив перший міжнародний фестиваль циганського мистецтва. У фестивалі взяли участь танцювальні та співочі колективи з України, Угорщини, Словаччини, Румунії та Польщі. Ужгород на фестивалі представляв володар гран-прі кількох міжнародних фестивалів ансамбль "Ром сом". У рамках фестивалю відбулася конференція на тему: "Подальший розвиток циганської культури в Європі".

28 серпня відбувся День міста Виноградова " Місто моє чарівне ".

30 серпня на озері Синевир Міжгірського району проходив фестиваль "На Синевир трембіти кличуть".

30 серпня в с. Геча Берегівського району проходив фестиваль "Сливовий леквар".

30 серпня в с. Пийтерфолво Виноградівського району проходив фестиваль кукурудзи.

30 серпня в с. Вари Берегівського району проходили святкування з нагоди Дня села.

ГОЛОВНА