Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за березень )

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 березня в обласній філармонії відбувся концерт духовної музики Ужгородського камерного хору "Кантус". Прозвучали відомі духовні твори "Літургія" та "Всеношна" Сергія Рахманінова. Художній керівник та диригент камерного хору "Кантус" - Еміл Сокач.

6 березня у міському будинку культури м. Виноградів відбулися урочистості з нагоди відзначення 195-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка, учасниками якого стали представники районної та міської влади, учнівська молодь, громадськість міста. Літературно-музична композиція представлена учасниками художньої самодіяльності району, зведеним хором дитячої школи мистецтв ім.Б.Бартока. До пам'ятника Т.Шевченка керівниками району, міста, осередками громадських організацій покладено корзини квітів. У заході взяли участь Оксана Шип, завідуюча кафедрою режисури видовищно-театралізованих заходів, Ольга Новак, викладач хорових дисциплін, Тетяна Ганулич, заступник директора з навчально-виробничої роботи Ужгородського коледжу культури і мистецтв.

7 березня в обласному театрі ляльок проходили "Дитячі забавлянки - 2009" для дітей від 3-х до 10-ти років. Організатором виступив обласний дитячий санаторій "Малятко" з с. Оноківці Ужгородського району. В програму заходу ввійшли ігри, забави, танці, відгадування загадок.

9 березня, на площі Народній в Ужгороді, відбувся мітинг, присвячений 195-й річниці від дня народження Тараса Шевченка.

10 березня у Закарпатському обласному ляльковому театрі проведено вечір поезії "Моя Карпатська Україна" до 70-річчя історичної події. У програмі прозвучали : поезії поетів Карпатської України Василя Гренджі -Донського, Зореслава, Юлія Боршоша - Кум'ятського, Івана Колоса, Миколи Рішка, Івана Ірлявського, Олександра Олеся у виконанні студентів Ужгородського коледжу культури; поезії сучасних закарпатських поетів Василя Густі, Василя Кухти, Юрія Шипа, Христини Керити, Петра Мідянки, Лідії Повх, Тетяни Ліхтей, Василя Кузана, Сергія Федаки - в авторському виконанні. Закінчився вечір виступом народного артиста України Петра Матія.

12 березня в обласній філармонії відбувся концерт, присвячений 70-ій річниці проголошення Карпатської України.

13 березня в обласному музично-драматичному театрі проходила прем'єра вистави Івана Козака "Судний час" (останні дні життя Августина Волошина у Лефортовській в'язниці у 1945р.).

14 березня в приміщенні Хустської гімназії закарпатські письменники провели творчий вечір з нагоди 70-річчя Карпатської України. Перед шанувальниками поезії виступили Петро Мідянка, Андрій Любка, Михайло Рошко та Олександр Гаврош.

15 березня в м. Ужгороді проходили заходи присвячені 161-й річниці національно -визвольної боротьби угорського народу 1848-1849 років.

15 березня у селі Веряця Виноградівського району відбулось відкриття пам'ятного знаку розстріляним січовикам. Масовий захід пройшов при підтримці голови районної ради Любімова О.В.

17 березня , у 135-ту річницю з дня народження Президента Карпатської України, Героя України Августина Волошина , у кінокомплексі " Доміон" в м. Ужгороді презентували фільм "Гіркота солодкої землі" і нагородили лауреатів конкурсу у галузі журналістики, присвяченого 70-річчю Карпатської України.

21 березня в обласному музично-драматичному театрі н ародний художній колектив "Студія сучасного танцю "Бліц" дав два великі концерти у рамках святкування 20-ї річниці колективу.

21 березня в м. Ужгороді у палаці "Падіюн" відбувся концерт гурту "Michael Balog Project". Цей проект організований місяць тому, його стиль - джаз-рок, фьюжн, експериментальний та етно-джаз.

23 березня в обласному музично-драматичному театрі відбувся благодійний концерт для дітей, позбавлених батьківської опіки, та дітей-інвалідів. Організували і провели свято студенти факультету суспільних наук Ужгородського національного університету спільно з творчим центром "Star Time" за підтримки управлінь культури і мистецтв та освіти і науки обласної держадміністрації.

27 березня в Закарпатському обласному музично-драматичному театрі проходив концерт, присвячений Міжнародному дню театру. В рамках святкування Міжнародного дня театру експонувались робіти художників та костюмерів "Від ескізу - до вистави". Афіші, костюми, малюнки, макети таких вистав , як "Краплина ніжності", "Судний час", "Шампанського і карету", "Аудієнція", "Чого хоче жінка", "Сімейний уїк-енд", "Сільва" - це експонати 10-річної праці Емми Зайцевої та Віри Степчук.

30 березня в обласній філармонії відбувся концерт "Грають юні музиканти" в супроводі камерного оркестру філармонії. Художній керівник - заслужений артист України Владислав Юрош.

У березні на сцені будапештського театру "Талія" Український національний театр Угорщини (УНТУ) представляв виставу "По ревізії" Марка Кропивницького. Постановка одного з класичних творів української драматургії відбулася у рамках "Фестивалю національних театрів Угорщини", що вже всьоме проходила в угорській столиці.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

6 березня у центральній дитячій бібліотеці м. Ужгород відкрилась виставка художніх полотен творчого об'єднання "Барви Карпат".

7 березня в м. Мукачево експонувалась виставка робіт "Крокус - 2009". На виставці були представлені художні полотна 30-ти мукачівських майстринь. Організаторами виступили міський голова Золтан Ленд'єл, секретар міськради Іван Маняк, керівник міської організації Єдиного Центру Михайло Лабош.

10 березня в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту проходила фотовиставка дерев'яної архітектури Закарпаття Флоріана Заплетала.

10 березня у канцелярії Хустської єпархії відбулося нагородження переможців єпархіального конкурсу на кращий малюнок. Нагородження провів архієпископ Хустський і Виноградівський о. Марк у присутності працівників канцелярії. Перше місце отримала Черевко Христина з Дубівської дитячої школи мистецтв за твір "Із вечірньої служби"; друге місце - Мадар Марія теж з Дубівської дитячої школи за твір "Листопадові дзвони"; третє місце - Волошин Марія з Недільної школи смт. Тересва за малюнок церкви.

11 березня в Закарпатському краєзнавчому музеї експонувалась виставка "Закарпаття між двома світовими війнами, Карпатська Україна".

11 березня в галереї "Ужгород", що в м. Ужгороді, проходила виставка, присвячена пам'яті художника, члена Національної спілки художників Михайла Митрика.

11 березня в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відбулася конференція, присвячена 70-річчю Карпатської України.

11 березня в Закарпатському краєзнавчому музеї в рамках відзначення 70-річчя проголошення незалежності Карпатської України та 135-ї річниці від дня народження президента Карпатської України о. Августина Волошина відбулося урочисте відкриття оновленої меморіальної кімнати-музею та тематичної експозиції.

12 березня в м. Ужгороді відбулося покладання вінка до меморіальної дошки на будинку в якому проживав Августин Волошин . У заходах взяли участь представники влади.

14 березня в м. Хуст на "Красному полі" проходили заходи з нагоди відзначення 70-річчя Карпатської України.

27 березня в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая експонувались художні полотна з приватної колекції Ференца Семана та угорського художника Шандора Зіхермана.

У березні в Закарпатській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулась мистецька година, присвячена 100-річчю від дня народження народного художника України Марії Приймаченко.

У березні в Закарпатському музеї архітектури та побуту проходила виставка представників Львівського музею народної архітектури та побуту. Були широко представлені роботи Святослава Фота.

У березні в галереї "Ужгород", що в м. Ужгороді, експонувалась ювілейна виставка робіт закарпатського художника Юрія Мошака.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 березня до 99-річчя з дня народження видатного закарпатського письменника Федора Потушняка у його рідному селі Осій Іршавського району відбулися літературні читання. З ініціативи сільського голови В.Турянина і культурницького фонду "Спадщина" вирішено розпочати підготовку до сторічного ювілею письменника у рамках "Року Потушняка".

4 березня в центральній районній бібліотеці у м.Виноградово проведено літературно-музичну композицію "Незабутня квітка України", присвячену американській співачці українського походження Квітці Цісик. Масовий захід проведено при підтримці громадських організацій міста, осередку Всеукраїнського жіночого товариства ім.О. Теліги, учнівської молоді. Учасники заходу мали змогу переглянути тематичну книжково-ілюстративну виставку "Голгофа Карпатських січовиків" до 70-ї річниці з дня проголошення Карпатської України.

4 березня в Ужгородському музичному училищі проведено вечір-зустріч з відомим закарпатським піснярем, сатириком, байкарем і публіцистом Юрієм Шип. Юрій Васильович - лауреат літературної премії Спілки письменників України імені Леоніда Глібова. Про життєву літературну долю письменника розповідали заслужений діяч мистецтв України Василь Гайдук, хормейстер Лариса Голубєва, народний артист України Петро Матій, солістка обласної філармонії Надія Підгородська та інші мистецтвознавці. Його пісні "Спаси і помилуй нас, Боже" та "Благословенна мить" відомі у багатьох країнах Європи. За пісенну творчість Юрій Шип нагороджений крайовою премією ім. Федора Потушняка.

5 березня в обласній універсальній науковій бібліотеці проведено презентацію нового бібліографічного покажчика "Закарпатські митці - лауреати Національної премії ім. Т.Г.Шевченка". Матеріали подаються в хронологічному порядку, за роками нагородження премією, і доповнюються фотографіями корифеїв та їхніми творами. Перший у цьому списку композитор Євген Станкович, за ним бібліографія скульптора Василя Свиди, ученого Олекси Мишанича, художника Юрія Герца, письменника Івана Чендея, поетів Петра Скунця та Дмитра Креміня, художників Андрія Бокотея та Володимира Микити, скульптора Василя Сідака. Матеріали для покажчика підготували працівники ЗОУНБ.

9 березня в Ужгородській центральній районній бібліотеці проведено літературно-музичну годину "Зрозумілий кожному із нас" до 195-ої річниці від дня народження Т.Г. Шевченка.

10 березня в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулося нагородження лауреатів літературної премії "Дебют" за 2008 рік. Переможцями у номінації "поезія" стали: Лесь Белей ( за збірку "Листи без відповіді") ; Ірина Надворна ( за майстерне відчуття слова та ігрову манеру письма в збірці "Текстильна проМисльСловість"); Ольга Федорович ( за ліричну проникливість і досконалість художньої форми збірки "Незбирані груші". У жанрі "прози" переможцем визнано Віка Коврея за експериментальний самобутній характер твору "Сльоза темряви" та за організацію літературних фестивалів і пропагування сучасної української літератури серед молоді. Премія була заснована наприкінці 2007 року з ініціативи закарпатських письменників та Блоку Юлії Тимошенко в Закарпатській області для виявлення та відзначення талановитих молодих авторів, які зробили перші кроки в літературі.

11 березня у прес-центрі газети "НЕДІЛЯ" в м. Ужгороді пройшла презентація повісті письменника, публіциста, професора, викладача УжНУ Сергія Федаки "Карпатський кросворд".

12 березня в обласній універсальній науковій бібліотеці відбулась презентація книги "Карпатська Україна" ( повна назва "Карпатська Україна ( витяг з "Нарису історії ОУН 1920-1939 роки"). Книгу презентували група лідерів молодіжних організацій України, у тому числі: Степан Бандера, онук Степана Бандери, ВМГО "Спілка Української Молоді в Україні"; Іван Крутько, Голова ВМГО "Молодий народний рух", родом з м. Хуст; Ярослав Іляш, Голова ВМГО " Молодіжний націоналістичний конгрес", родом з с. Чинадієво Мукачівського району; Святослав Липовецький, Голова ВМГО "Спілка Української Молоді в Україні"; Олександр Солонтай, Голова Ради Старійшин ФРІ.

12 березня в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва була проведена літературно-музична композиція "Омріяна і в піснях звеличена воля". На заході було продемонстровано документальний фільм "Карпатська Україна". Про велике історичне значення самостійності Карпатської України розповів доцент кафедри історії України УжНУ Василь Міщанин. Для ширшого ознайомлення з матеріалами про Карпатську Україну увазі присутніх була представлена книжково-ілюстративна виставка "Красне поле - бій, біль і подвиг в ім'я України".

16 березня в Перечинській центральній районній бібліотеці проведено презентацію книги " Зарічово. Два береги".

17 березня в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці проходили поетичні читання під назвою "Весна словесна". Свої вірші читали відомі поети краю: Василь Кухта, Галина Малик, Василь Кузан, Тетяна Ліхтей, Сергій Федака, Ольга Федорович, Олександр Гаврош, Ірина Надворна.

20 березня в Ужгородській центральній дитячій бібліотеці відбулася зустріч з відомою поетесою нашого краю, заслуженим працівником культури України Софією Сорокою.

24 березня в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулась прес-конференція зацікавлених сторін: медико-соціального реабілітаційного центру "Дорога життя", коледжу мистецтв імені Ерделі, факультету суспільних наук УжНУ, СОР "Оптиміст", спортивно-хореографічної студії "Вікторія". Це новий метод лікування нервових і психічних захворювань, який називається "арт-терапія". Здійснюється він засобами мистецтва та самовираження в ньому. У рамках зустрічі експонувалась виставка "Країна мрій" (куратор Оксана Гаврош).

25 березня в м. Мукачево відкрилася філія Малої академії літератури і журналістики. У відкритті філії брали участь голова Міжнародної громадської організації МАЛіЖ, заслужений журналіст України, письменник Василь Тарчинець, керівник обласної МАЛіЖ, редактор Закарпатської ОДТРК "Тиса-1" Ірина Гармасій. Керівником Мукачівської філії МАЛіЖ призначено Магдалину Фенцик.

26 березня в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці проходив вечір поезії з циклу "Літературні дебюти. Нові імена в українській літературі". Присутні познайомились з творчістю дебютантів - Катерини Шимоняк та Юрія Кушніра.

26 березня м в Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О.Духновича проведено літературно-музичний вечір "З Україною в серці: шляхи творчої долі Миколи Гоголя" до 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя. Організаторами вечора виступили бібліотечні працівники ЦМБ спільно з товариством російської культури "Русский дом".

27 березня молодий поет з м.Ужгорода Андрій Любка презентував свою поетичну творчість в м. Києві.

27 березня у бібліотеці-філіалі № 7 Мукачівської міської ЦБС проведено літературне свято "Книга в гості запросила" для дітей дошкільного віку ДНЗ № 8.

У березні в м. Мукачево вийшла книга Маргарити Меденці "Там, де ельфи п'ють росу". Ця надзвичайно колоритна, гарно ілюстрована, щира, цікава збірка поезії адресована малечі та школярам. У ній вміщено 48 віршів про природу та її кумедних мешканців.

У березні в інформаційно-видавничому агентстві "ІВА", що в м. Ужгороді, вийшла книга "Іршавщина. Зачарований край". Упорядники видання - відомі закарпатські письменники Василь Кузан та Василь Шкіря, дизайн обкладинки - художника Василя Лоски з с. Ільниця Іршавського району. У книжці вміщені нариси і науково-популярні статті про історію, соціально-економічне та культурно-національне життя Іршавщини, визначних діячів, майстрів пера і пензля, композиторів і співаків.

У березні Ужгородська спілка чеської культури ім. Я.А. Коменського та Клуб Т.Г. Масарика в м. Ужгороді видали черговий "Наш календар на 2009 рік". В календарі вміщені матеріали про історію та культуру нашого краю. Видання побачило світ завдяки Міністерству закордонних справ Чеської Республіки.

У березні до 70-річчя проголошення державної незалежності Карпатської України науковці Ужгородського Національного Університету підготували і видали монографію "Карпато-Українське державотворення". Автори видання: Микола Вегеш - доктор історичних наук, професор політології, ректор УжНУ, Маріан Токар - кандидат історичних наук, доцент факультету суспільних наук УжНУ.

У березні в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація книжки Петра Мірчука "Карпатська Україна", виданої з нагоди 70-річчя Карпатської України.

У березні в ужгородському видавництві "Патент" вийшла книга "Казки Карпат про тварин". Упорядкував видання, підготував для нього тексти, вступну статтю, примітки та словник Іван Хланта.

У березні в м. Києві проходила церемонія нагородження переможців Всеукраїнського рейтингу "Книжка року" за минулий рік. Видання закарпатських видавництв та книги наших земляків, видані в різних видавництвах України отримали такі місця :

1. Гаврош О. Пригоди тричі славного розбійника Пинті. Сер. "Українська сила". - Львів: Видавництво Старого Лева - 1 місце в номінації "Твори для середніх і старших школярів".

2.Мідянка П. Ярмінок. Сер. "Зона Овідія". - Київ: Факт - 2 місце в номінації "Сучасна поезія".

3. Квіт С. Масові комунікації. - Київ: Києво-Могилянська академія - 5 місце в номінації "Спеціальна література".

4.Малик Г.Злочинці з паралельного світу. - Вінниця: Теза - 7 місце в номінації "Твори для середніх і старших школярів".

5. Костельник Г. Ultra posse. Вибрані твори. Сер. "Ucrainica: ad fonts". - Ужгород: Ґражда - 11 місце в номінації "Українська гуманітаристка".

6. Балог К.Ф. Танці Закарпаття. - Ужгород; Ужгородська міська друкарня - 9 місце в номінації "Спеціальна література".

7. Дорошенко Д. Євген Чикаленко. Його життя і громадська діяльність. Сер. "Ucrainica: ad fonts". - Ужгород: Ґражда - 12 місце в номінації "Біографії".

8.Ландовський Е. Ужгород на зламі епох. - Ужгород: Карпати - 14 місце в номінації "Публіцистика".

9. Ходак В.О. та ін. Виноград і виноградарство. - Ужгород: Карпати - 11 місце в номінації "Спеціальна література".

10. Орос О. Грушівський монастир і початки книгодрукування в Європі. - Ужгород: Закарпаття - 14 місце в номінації "Дослідження".

11. Німецька граматика: Малий Дуден. - Ужгород: Мистецька Лінія - 13 місце в номінації "Спеціальна література".

12. Під синіми Бескидами. Антологія поезії та малої прози українських письменників Словаччини. - Ужгород: Закарпаття - 19 місце в номінації "Сучасна українська проза".

13. Малик Г. Чому я хлопчик? Як ти народився; Чому я дівчинка? Дляґ чого потрібні тато й мама. Сер. "Книжки для малечі про дорослі речі". - К.: Книжковий хмарочос - 17 місце в номінації "Твори для дошкільнят і молодших школярів". .

14. Дмитро КЕШЕЛЯ. Мармалада. - Ужгород: Мистецька лінія - 21 місце в номінації "Твори для дошкільнят і молодших школярів".

15. Ходанич П. Таємниця капища Перуна. - Ужгород: Карпати - 22 місце в номінації "Твори для середніх і старших школярів" .

16. Шкиря И.Афганистан. Эпизоды; Хорьков В. В горах Гиндукуша. - Ужгород: Карпати - 17 місце в номінації "Публіцистика" .

17. Три золоті слова. Закарпатські народні казки Андрія Калина, Михайла Галиці, Василя Короловича в записах Петра Лінтура. Сер. "Письменство Закарпаття". - Ужгород: Закарпаття -- 16 місце в номінації "Фольклор" .

18. Г.М.ГЛЮК. Альбом. - Київ.: Новий друк - 21 місце в номінації "Мистецтво" .

19. Михайло БАБИДОРИЧ. Епізоди життя. - Ужгород: Мистецька лінія - 21 місце в номінації "Публіцистика" .

20. Хоч не рай, зате свій край. Легенди і перекази Закарпаття. - Ужгород: Карпати - 19 місце в номінації "Фольклор".

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

2 березня у м. Будапешт (Угорщина) відбулась серія заходів з нагоди "Дня української культури". В угорській столиці свято української культури проходило біля меморіальної дошки "Русалка Дністрова", встановленої на стіні колишньої Королівської друкарні. Вінки та квіти до пам'ятного знаку поклали Голова Державного самоврядування українців Угорщини і Товариства української культури Ярослава Хортяні, посол України в Угорській Республіці Дмитро Ткач, представники української інтелігенції Угорщини.

6-8 березня у м. Берегово відкрився ІХ Міжнародний фестиваль "Біле вино". Працівниками центральної районної бібліотеки була організована книжкова виставка, а працівниками будинку культури - концерт.

8 березня в с. Б.Церква Рахівського району проходив районний фестиваль румунського народного мистецтва "Марцишор".

9 березня, в день 195-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка, в м. Ужгороді відбувся з'їзд української інтелігенції Закарпаття, присвячений 70-річчю проголошення Карпатської України.

12 березня в Ужгородському національному університету на економічному факультеті проходила міжнародна наукова конференція "Карпатська Україна в контексті українського державотворення". У конференції, яка тривала два дні, брали участь понад 175 науковців із провідних науково-дослідних установ України, Росії, Угорщини, Словаччини та Румунії.

13 березня в с. Нижнє Селище Хустського району відбувся концерт гурту "Гудаки" з новим диском "Гудаки - не люди". Вісім років гурт тішить своєю автентичною музикою та запальним співом здебільшого закордонних слухачів: Австрії, Швейцарії, Німеччини, Франції, Голландії, Словаччини, Польщі. Виступали музики також у Києві, Львові, Івано-Франківську, інших містах України. Новий диск закарпатцям допомагали записувати французькі друзі. Про це розповів керівник гурту Юрген Крефтнер, який вже понад 15 років живе у Нижньому Селище і виступає під сценічним псевдо Юрій Буковинець. Нижнє Селище відоме в нашому краї ще й тим, що тут виробляють сир за швейцарською технологією.

14 березня у Хустській дитячій школі мистецтв проходив фестиваль-конкурс стрілецької пісні "Красне поле".

14 березня в Ужгородському районному будинку культури відбувся вечір "Романсу звуки серце полонили...". На вечорі виступив відомий у нашому краї сімейний дует Тетяни та Сергія Раховських, тріо "Мелодія", солістки Марії Гричушенко з с. Оноківці Ужгородського району.

27-28 березня в м. Ужгороді проходив IV фестиваль еротичного мистецтва "Березневі коти". У "Бокс-клубі" м. Ужгорода читали вірші і знімали на відео відомі закарпатські поети П. Мідянка, Г. Малик, О. Гаврош, В. Кузан, О. Варга, Л. Белей, А. Любка, Л. Шарга. Організатором і учасником фесту виступив Віктор Коврей. У заході взяли участь поети з м.м. Києва, Львова, Одеси, Хмельницького.

ГОЛОВНА