Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за травень)


ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 травня в м. Ужгороді у спорткомплексі "Падіюн" проходила шоу-програма "Галопом по Європах".

5 травня в обласній філармонії відбувся концерт лауреатів міжнародних конкурсів Антті Сіірала (Фінляндія), Сюзанни Касо (Україна) та симфонічного оркестру філармонії. В програмі твори Я. Сібеліуса, В.А. Моцарта, Ф. Шопена. Диригенти - Вікторія Свалявчик та Олена Короленко.

4 травня в м. Ужгороді відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації "Про проведення в області у 2009 році Року Петра Лінтура" в обласному театрі ляльок відбувся вечір, присвячений 100-річчю від дня народження видатного культурного діяча Закарпаття Петра Лінтура.

5 травня відбулися святкування ювілею відомого фольклориста і педагога Петра Лінтура в Ужгородському національному університеті.

7 травня у м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці проведено літературно-музичний вечір "Невтомний шукач народних скарбів", присвячений 100-річчю від дня народження Петра Лінтура.

7 травня в м. Ужгороді у Будинку національних меншин відбувся концерт хору "Ветеран" Товариства білоруської культури "Сябри" з нагоди 10-річчя колективу та Товариства.

7 травня в Мукачівській центральній міській бібліотеці ім. О. Духновича проведено літературно-музичну зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни "Ріка нашої пам'яті". До організації свята долучилися Мукачівська міська організація Ради ветеранів України та товариство російської культури "Руський дом".

13 травня в обласній філармонії відбувся концерт лауреатки міжнародних конкурсів Святослави Семчук.

13 травня у с. Горонда Мукачівського району відбувся вечір-зустріч "Хранитель народної мудрості", присвячений 100-річчю від дня народження відомого фольклориста і педагога Петра Лінтура.

15 травня в обласному художньому музеї імені Й. Бокшая експонувалась виставка Консульства Угорщини "Карикатури художників Європи".

15 травня в Закарпатському обласному театрі ляльок відбулася прем'єра моновистави "Сповідь грішниці". Вистава поставлена за п'єсою сучасного італійського драматурга, лауреата Нобелівської премії Даріо Фо "Я чекаю тебе, коханий" в перекладі на російську мову Миколи Живаго.

17 травня у м. Берегово проходили масові заходи з нагоди Дня міста.

17 травня в обласній філармонії відбувся концерт духового оркестру філармонії "Весняне болеро". Керівник - заслужений артист України Володимир Співак. В концерті брали участь: вокальний дует "Камелія", Володимир Короленко (народні духові інструменти).

17-21 травня у м. Мукачево відбулись святкування 1115 років міста Мукачева. Театралізовані дійства "Подорож у минуле" відбувались у замку "Паланок". В програмі святкування були лицарські турніри, атракціони, виставка гончарних виробів, ігри, забави, бал (майстер-клас).

14 травня в м. Ужгороді проходив фестиваль-конкурс короткого відео "Труба - 09". У ньому брали участь близько 20 молодих талантів, переважно студенти мистецьких вузів мм. Києва, Львова та Ужгорода. Організували його Закарпатський художній інститут та коледж мистецтв імені А. Ерделі. Учасники показували свої роботи тривалістю до 5-ти хвилин на одну із трьох тем: "Портрет", "Життя на Марсі" і на вільну тему.

19 травня у с. Середнє Ужгородського району відбувся VI обласний конкурс словацької народної пісні "Золотий соловей". У конкурсі взяли участь юні співаки з Ужгородського, Мукачівського, Перечинського, Великоберезнянського, Міжгірського районів області та м. Ужгород.

19 травня у смт. Міжгір'я, на батьківщині видатного українського поета, лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка Петра Миколайовича Скунця відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки на будівлі школи, де навчався майбутній поет.

20 травня в Мукачівській центральній міській бібліотеці ім. О. Духновича в рамках відзначення Року Петра Лінтура відбувся ювілейний вечір-портрет "Літературознавець, педагог і культурний діяч - Петро Лінтур і через 100 років серед нас".

25 травня в обласній філармонії відбувся концерт лауреата обласної премії ім. братів Шерегіїв Юстини Дідик "Душа - се конвалія ніжна".

25-26 травня в обласній філармонії відбувся звітний концерт викладачів Ужгородського державного музичного училища ім. Д. Задора.

31 травня в обласній філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру філармонії. Диригент - Анатолій Затін.

У травні в м. Ужгороді у Палаці для дітей та юнацтва "Падіюн" відбувся щорічний конкурс "Зореграй" для вихованців гуртків різних напрямів. Вибирали найактивнішу та найпрацьовитішу дитину. Це своєрідна благодійна акція, яка має на меті піклування про таланти дітей та молоді.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО.МУЗЕЙНА СПРАВА

3 травня в с. Колочава Міжгірського району відбулись святкування з нагоди 700-річчя села. Колочава - друга батьківщина запорізьких козаків і колись відомого у всій Європі опришка Миколи Шугая. За сприяння народного депутата України Станіслава Аржевітіна, уродженця с. Коло- чави, в селі створено декілька музеїв відомих на всю Україну.

5 травня у м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту продовжувала експонуватись фотовиставка членів Закарпатської організації Національної спілки фотохудожників України, присвячена 20-річчю спілки.

7 травня у м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту продовжувалась виставка графіки і живопису випускників образотворчого відділу Ужгородської дитячої школи мистецтв.

7 травня в м. Ужгороді у галереї "Ужгород" відкрилась виставка художніх полотен Василя Вовчка, присвячена 50-річчю від дня народження художника.

12 травня в обласному музеї архітектури та побуту проходила виставка фотографій храмового будівництва Закарпаття "Скарби Підкарпатської Русі" та персональна виставка художніх творів Карла Керечанина.

15 травня в обласному художньому музеї імені Й. Бокшая експонувалась виставка Консульства Угорщини "Карикатури художників Європи".

17 травня в м. Ужгороді на базі Закарпатського краєзнавчого музею проводились святкування Міжнародного дня музеїв. У цей день в обласних музеях можна було побачити унікальні експонати, які не виставляються протягом року. На відвідувачів чекали експозиції "Магія бронзового віку (скарб з с. Малі Геєвці Ужгородського району), "Міклош Берчені і Ужгородський замок" (нові документальні і речові надходження), "Пам'яті єпископа Андрія Бачинського", "Софія Дністрянська і Карпатська Україна", "Житло птахів", "Писанка - Всесвіт на долоні", фотовиставка Ярослава Макари "Закарпаття: чарівний край" тощо.

21 травня у м. Мукачево в замку "Паланок" експонувались роботи членів Товариства майстрів образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса.

У травні в кав'ярні "Снек" експонувалась виставка живопису члена Національної спілки художників України Петра Шолтеса.

У травні в дитячій школі мистецтв імені Міхая Мункачі відкрилася експозиція учасників дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва "Легенди Карпат". Учні відділів образотворчого мистецтва шкіл естетичного виховання Закарпаття представляли свої твори в трьох вікових категоріях - від 7 до 15 років. Усім переможцям та призерам вручили подарунки: альбоми, фарби тощо. Високий рівень показали вихованці з мм. Тячева, Хуста, Іршави, Воловця, Ужгорода.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

13-27 травня в обласній універсальній науковій бібліотеці в рамках проекту "Школи: партнери майбутнього" проходила виставка "JUNG.DE", організована Німецьким культурним центром Гете-Інститут (м. Київ), присвячена різним аспектам життя німецької молоді.

21 травня в обласній універсальній науковій бібліотеці проходила презентація книги Гната Ігнатовича "Від гасниці до рампи".

26 травня в обласній універсальній науковій бібліотеці проводився День сільської бібліотеки.

28 травня в обласній універсальній науковій бібліотеці проходила презентація видавничої серії "Домінія слова: портрети-інтерв'ю" . Героями виданих книг стали О. Довганич, М. Заєць, В.Кузан, В. Кухта, В. Пагиря, В. Шкіря.

28 травня в Ужгородській дитячій музичній школі ім. П.І. Чайковського відбувся вечір пам'яті Надії Григорівни Затіної та презентація присвяченої їй книги.

30-31 травня письменники Галина Малик і Олександр Гаврош з м. Ужгорода брали участь у святі книги "Книжкова толока", що вперше відбулося у м. Стрий Львівської області. У святі взяли участь близько тридцяти видавництв. У програму ввійшли: конкурси "Золоте перо" та "Чарівний пензлик", майстер-класи для дітей, круглий стіл із видавцями та визначення найкращого видання "Книжкової толоки".

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1-2 травня в м. Ужгороді відбувся Міжнародний фестиваль "Сакура Фест - 2009" . Метою заходу було закладання алеї сакур, організатором виступив благодійний фонд "СакураФест".

2-3 травня в м. Ужгороді проходив фестиваль вина та меду "Сонячний напій". Свою продукцію представляли понад 25 виноробів Закарпаття та десяток пасічників.

2-3 травня в м. Ужгороді проходив чемпіонат України та міжнародне змагання зі спортивного танцю "Uzhgorod Open" . У змаганні взяли участь більше 800 танцювальних дуетів із 13 країн планети, які змагалися за звання найсильніших у європейській та латиноамериканській програмах.

7-9 травня на базі Закарпатського художнього інституту відкрились чергові "Ерделівські читання".

7-10 травня у м. Хусті проходив IV відкритий фестиваль сучасної та народної пісні "Веселка над Тисою".

10 травня у с. Костилівка Рахівського району проходив фестиваль "Берлебаський банош".

12-14 травня в м. Ужгороді проходив загально-університетський фестиваль "Студентська весна -2009".

16-17 травня в смт. Дубове Тячівського району тривало свято "День Бика" - проводи отар на полонину.

16-17 травня в м. Мукачево проходив п'ятий відкритий Регіональний дитячо-юнацький фестиваль народного мистецтва "Смарагдові витоки".

17 травня у м. Виноградово проходив фестиваль виноградарів-виноробів.

17-18 травня в м. Ужгороді проходила Міжнародна науково-практична конференція "Сталий розвиток Карпат та інших гірських регіонів".

24 травня в смт. Солотвино Тячівського району проходив традиційний фестиваль румунського народного мистецтва.

25 травня в обласній філармонії відбувся звітний концерт викладачів Ужгородського державного музичного училища ім. Д. Задора.

Протягом травня проведено творчі звіти художніх колективів та виставки творів народних умільців в усіх районах області, крім Мукачівського, В.Березнянського районів, які відбудуться в червні.

ГОЛОВНА