Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за вересень)

30 вересня Григаш Людмилу Захарівну, директора Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки, заслуженого працівника культури України нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек та за вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи, вагомі досягнення у професійній діяльності.

Театрально - концертне життя

3 вересня в обласній філармонії відбувся концерт лауреата міжнародних конкурсів Назара Федюка ( скрипка, м. Львів).
3 – 18 вересня панк - гурт “ Dopinq ” з м. Ужгорода побував на гастролях у Німеччині, Швейцарії, Австрії, Угорщині, Румунії та Україні.
12 вересня в с.Руські Комарівці Ужгородського району святкували День села.
12 вересня в Будинку культури м. Мукачево відбувся ювілейний творчий вечір прозаїка, публіциста і видавця Мирослава Дочинця.
17 вересня в обласній філармонії відкрився 63-й концертний сезон.
20 вересня урочисто відзначалось 380-річчя села Хижа Виноградівського району. Мешканці села та гості оглянули виставку творів народних умільців, концертну програму, яка складалася з виступів фольклорних колективів сусідніх сіл. Серед гостей святкування були Генеральний консул Угорської Республіки в м. Берегово Йожеф Бочкої, заступник голови Виноградівської державної адміністрації Єва Райз, керівник апарату Єлизавета Арвай та інші.
20 вересня в палаці “Падіюн” відбувся концерт у рамках сольної програми “Тобі” вокалісти продюсерського центру “Падіюн” Даніели Кіш.
21 вересня в м. Перечин розпочався концертний тур молодих виконавців “Нова хвиля Закарпаття”. Ця мистецька акція проходила з метою підтримки та популяризації обдарованої творчої молоді за сприяння лідера Єдиного Центру Віктора Балоги. Учасниками концертної програми стали молоді обдаровані виконавці краю, юні таланти Перечинської землі та народний артист України , “Отаман Карпат” Іван Попович.
21 вересня в м. Свалява святкували День міста.
24 вересня в Греко-католицькому соборі в м. Ужгороді відбувся концерт за участі камерного хору “Сantus” та Петра Сокача (віолончель).
24 вересня в обласній універсальній науковій бібліотеці відбулося чергове засідання англомовного клубу та зустріч із членами американської делегації з міста-побратима Корваліса.
У вересні Угорський національний театр імені Дьюли Ієша з м. Берегово побував на гастролях у м. Москва. Очолює колектив Аттіла Віднянський.
У вересні державний заслужений академічний Закарпатський народний хор на запрошення культурного товариства русинів та українців “Руснак” відвідав Хорватію.

Бібліотечна справа. Видавнича діяльність

30 вересня у всіх бібліотечних установах області проходили святкування з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек.
8-13 вересня закарпатські письменники Петро Мідянка, Лесь Белей, Вік Коврей, Валентин Кузан , Михайло Рошко, Галина Малик брали участь у 16-му міжнародному Форумі видавців, який проходив у м. Львові.
10 вересня в Ужгородському прес-клубі відбулась прес- конференція переможця літературного конкурсу “Коронація слова – 2009 “ ( премія “Вибір видавців “ ) письменника Михайла Рошка за роман “Потойбічна суперниця”.
11-13 вересня молодий поет з м. Ужгорода Андрій Любка взяв участь у Міжнародному літературному фестивалі “Sprachsalz” (“ Сіль мови ”), який проходив в м. Інсбруку (Австрія). У форумі брали участь близько 20 авторів з 15-ти країн світу.
13 вересня у приміщенні Закарпатського обласного державного російського драматичного театру, що в м. Мукачево, за ініціативи Ізраїльського культурного центру при Посольстві Держави Ізраїль в Україні відбувся творчий вечір відомого ізраїльського журналіста, драматурга, письменника-сатирика, головного редактора журналу “Беседер?” Марка Галесніка.
14 вересня в Ужгородському прес - клубі відбулась презентація двох книжок закарпатської письменниці Вікторії Шуліко – “Атлантида” та “Восхождение”, які нещодавно вийшли у видавництві “Ліра”.
24 вересня в обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся літературно-музичний вечір пам’яті Михайла Томчанія “З серцем, повним сонця і добра” до 95-річчя від дня народження видатного українського прозаїка.
29 вересня в обласній універсальній науковій бібліотеці пройшла презентація ексклюзивного видання “Кобзаря” Т. Шевченка.
У вересні в обласній універсальній науковій бібліотеці завершено роботу над друкованим каталогом книжок з автографами із фондів Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки. Каталог вміщує близько 800 бібліографічних описів із колекції книжок з автографами. Книги, одержані бібліотекою в 90-ті роки минулого століття та на початку нинішнього, свідчать перш за все про увагу їхніх авторів до бібліотеки, про турботу щодо її користувачів.
У вересні в м. Ужгороді у видавництві “Карпати” вийшла друком монографія “Освіта Закарпаття”. Автори дослідження – відомі в краї педагоги Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти В. Химинець, П. Стрічик, Б. Качур, М. Талапканич.
У вересні в ужгородському видавництві Гражда” вийшла з друку книга відомого поета і письменника Василя Горвата “ Великий похід “.
У вересні в ужгородському видавництві “Патент” вийшла з друку завершальна книга з трилогії “Школа мудрого діда” відомого ужгородського лірика, пісняра, сатирика і публіциста Юрія Шипа.
У вересні в м. Яремча Івано - Франківської області відбулась презентація книги французького поета XX ст.. Жоржа-Леона Годо “Магнітне поле”. ЇЇ першовідкривачем став ужгородський перекладач і науковець, доцент факультету романо - германської філології Ужгородського університету Віктор Мортук.
У вересні в м. Ужгороді вийшла з друку третя книга Сергія Степи. Автор проживає в Угорщині.
У вересні в Ужгородському прес-клубі відбулося засідання на тему: “Розвиток дитячої літератури на Закарпатті” у ході якого журналістам презентували книгу Юлії Драгун “Хто раніше всіх встає ?”.0
У вересні в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбувся літературний вечір “Історичний дивосвіт П. Загребельного, з нагоди 85-річчя з дня народження письменника. В організації вечора взяли участь кандидат філологічних наук Н. Ребрик та учні АНВК м. Ужгорода.

Образотворче мистецтво. Музейна справа

9-12 вересня на Закарпатті в рамках відзначення Днів Європейської Спадщини в Україні відбувся Міжнародний культурно-мистецький та навчальний проект “Україна – країна замків та фортець”.
27 вересня – 11 жовтня в Хустській міській картинній галереї проходить третій міжнародний художній пленер “Хуст - арт 2009”.
У вересні в галереї “Ужгород”, що в м. Ужгороді, проходила виставка художника Івана Кліси до 60-річчя від дня народження митця.

Просвітництво. Художня самодіяльність. Фестивалі. Туризм

6 вересня в с. Лазещина Рахівського району проведено фестиваль “Гуцульська ріпа”.
11 – 12 вересня в м. Мукачево проведено Свято меду.
12-13 вересня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту пройшов Слов’янський фольклорний фестиваль.
13 вересня в м. Рахів проведено фестиваль “Гуцульська бринза”.
13 вересня в Обласному музеї народної архітектури та побуту пройшов фестиваль словацької культури “Словенска веселіца”. Організаторами виступили : обласна культурно-освітня організація “Матіца Словенска”, управління культури та відділ у справах національностей ОДА.
17 вересня в м. Рахів проведено фестиваль “День Лісоруба”.
17 вересня в м. Мукачево пройшов ромський танцювально-пісенний фестиваль “Танцюємо разом”. Фестиваль проходив на базі Християнського центру мукачівських ромів “Нове життя”. Учасниками фестивалю були хлопчики і дівчата віком від 5 до 15 років.
18 вересня в м. Ужгороді пройшов XI Міжнародний фестиваль телерадіопрограм для національних меншин “Мій рідний край”. У фестивалі взяли участь усі регіональні телерадіокомпанії України, а також студій Угорщини, Словаччини, Румунії, Австрії, Македонії, Польщі.
19 вересня в м. Ужгороді відбувся фестиваль кулінарного мистецтва “ Карпатський Рататуй ”.
20 вересня в смт. Великий Бичків Рахівського району пройшов фестиваль “Бичківські голубці”.
25-29 вересня в м. Ужгороді в обласній філармонії проходив II Міжнародний молодіжний фестиваль органної музики.
26 вересня в м. Берегові пройшов фестиваль “Дружба без кордонів”.
26 вересня в приміщенні обласного театру ляльок “Бавка” своє 10-річчя відзначило міське товариство російської культури.
27 вересня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту пройшов фестиваль народного мистецтва.
24 – 27 вересня в м. Мукачево проходив Всеукраїнський фестиваль – конкурс естрадного мистецтва “Вечори над Латорицею”.
У вересні в м. Ужгороді проходила VIII міжнародна виставка-ярмарок “Тур’євроцентр – Закарпаття – 2009 “. Організатором ярмарки стала Закарпатська торгово-промислова палата. У святі взяли участь партнери з Угорщини і Словаччини. Мали змогу продемонструвати свої туристичні можливості і представники Львівської, івано-Франківської, Рівненської, Чернігівської. Одеської, Донецької, Сумської та Черкаської областей.

ГОЛОВНА