Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за березень )

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ


4 березня в м. Ужгороді відбувся відбірковий регіональний конкурс Всеукраїнського конкурсу „Червона Рута” .
4 березня в м. Ужгороді обласній філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру філармонії під керівництвом заслуженого артиста України Володимира Співака.
5-8 березня у всіх закладах культури області проходили урочистості, присвячені Міжнародному Жіночому Дню – 8 березня.
6 березня в м. Ужгороді відбувся благодійний концерт академічного камерного хору „Кантус” (художній керівник – народний артист України Еміл Сокач), організований громадською організацією „Ужгородська асоціація громадян міст-побратимів” ( президент Марія Радецька). Кошти від проведеної акції спрямовані на ремонт приміщень родинного будинку благодійного фонду „Нова сім’я”, що опікується дітьми-сиротами та дітьми, які залишилися без батьківського піклування.
7 березня в обласному театрі ляльок пройшла вистава Олега Веселова для дітей дошкільного та шкільного віку „ Сніговички та сонечко”.
9 березня в обласному музично-драматичному театрі відбулась музична вистава Закарпатського обласного музично-драматичного театру „ Мати-наймичка” за поемою Т.Г. Шевченка, присвячена 196-й річниці від дня народження поета. Постановку здійснив головний режисер, народний артист України Анатолій Філіппов.
9 березня у всіх закладах культури області проходили урочистості до 196-ої річниці від дня народження Т.Г. Шевченка та 170-річчя із часу виходу в світ його першої поетичної збірки „Кобзар”.
9 березня в м. Берегово в Закарпатському обласному угорському драматичному театрі ім. Дьюли Ійєша показували виставу „Ліліомфі” або „Одруження”.
14 березня в обласному музично-драматичному театрі відбулась вистава „Судний час” за однойменною п’єсою Івана Козака – твором, в якому яскраво показано високий патріотичний дух і мужність вірного сина Срібної Землі-Закарпаття Августина Волошина, присвячена 71-й річниці Карпатської України. Виставу переглянули у повному складі й Ужгородська греко-католицька богословська Академія на чолі із ректором Тарасом Ловскою та Апостольским адміністратором Мукачівської греко-католицької єпархії владикою Міланом. Єпископ вважає, що ми повинні знати свою історію, аби не повторювати помилок минулого.
14 березня в обласному театрі ляльок показували ліричну історію „Жирафа і носоріг”.
15 березня в м. Берегово проходили заходи, присвячені Дню пам’яті подій угорської революції 1848-1849 р.
16 березня в обласній філармонії пройшов вечір фортепіанної музики за участю лауреатів міжнародних конкурсів, студентів Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського Юлії Самоєнко, Дарини Дадикіної, Степана Желязо, Анатолія Костюченка. У програмі прозвучали твори М. Клементі, Ф. Ліста, С. Рахманінова, Ф. Шопена і ін. Ведучий – Борис Дерда.
З 20 березня проходили відбіркові конкурси XII фестивалю „ Червона Рута” в районних центрах області.
21 березня до Міжнародного дня лялькаря в обласному театрі ляльок показували виставу класика української дитячої драматургії Юхима Чеповецького „Усмішка клоуна” із "золотого фонду" театру і поему пристрасті і кохання - драму- феєрію "Лісова пісня" Лесі Українки.
21 березня в обласному музично-драматичному театрі показували виставу "По ревізії" Марка Кропивницького.
22 березня в м. Ужгороді пройшов вечір духовної вокальної музики. У концерті взяли участь: народна артистка України Марія Зубанич, народний артист України Петро Матій, заслужена артистка України Оксана Ільницька, заслужена артистка України Наталія Висіч.
23 березня у смт. Великому Березному в районному будинку культури відбулось обласне свято з нагоди відзначення Всеукраїнського дня працівників культури і аматорів народного мистецтва. Участь у святкуванні взяли представники районних та міських відділів культури та туризму, професійні і самодіяльні аматори сцени, митці. У фойє районного будинку культури працювала виставка робіт народних умільців.
24 березня в м. Ужгороді своє професійне свято відзначали співаки, танцюристи, музиканти, учасники народних мистецьких колективів, бібліотекарі Ужгородського району. На імпровізованій сцені виступили родинний дует Тетяни та Сергія Раховських, народний інструментальний ансамбль „Рапсодія” РБК Надія Карпинець та Леся Дубенко, народний ансамбль пісні і танцю „Дружба” ( художній керівник, заслужений працівник культури України Петро Сокач). Аналогічні дійства відбувались в інших містах області.
26 березня в обласному музично-драматичному театрі пройшов театральний капусник – гумористична програма до Міжнародного дня театру.
22-27 березня в м. Берегово в Закарпатському Угорському Інституті ім. Ференца Ракоці II проходили пам’ятні дні князя Ференца Ракоці II.
28 березня в м. Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру філармонії до 170-річчя від дня народження П.І. Чайковського „Нет другой дороги, как музыка...”.
У березні закарпатський письменник Олександр Гаврош взяв участь у фестивалі „Тиждень студентських театрів”, що проводився в Національному педагогічному університеті імені М. Драгоманова в м. Києві. На фестивалі показували виставу за драмою Олександра Гавроша „Ромео і Жасмин”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА.ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 березня в м. Ужгороді проходила презентація нової збірки „Чорний ящик зрілої дами” голови Спілки Українських письменників Словаччини Івана Яцканина. Тринадцять новел дуже різні, один і той же конфлікт між жіночим і чоловічим началом постає щораз по-новому і кидає все нові виклики свідомості. Написані у підкреслено реалістичному, хронікерському, десь натуралістичному ключі оповідання сприймаються як притчі.
9 березня Мукачівська міська ЦБС брала участь у проведенні загальноміського свята під назвою „Для землі – сонце, для народу – Шевченко”. В рамках Дня інформації „Вічний як народ”, що цього дня проходив, користувачі бібліотеки мали змогу переглянути книжково-ілюстративні виставки „І лине над землею Шевченкове святеє слово...” та „Шляхом великої долі”. У програму свята увійшли також перегляд документів „Мистецька спадщина Шевченка”, літературна година „Тарасова світлиця”, бібліографічний огляд документів „На вічному шляху до Шевченка”, літературна вікторина „Учітеся брати мої, думайте, читайте...” та ін.
9 березня в м. Ужгороді в прес - центрі газети "Неділя" відбулася презентація історико-пригодницького роману Сергія Федаки „Валет Валентина Другета”, що вийшла у поліграфцентрі „Ліра”. Читачам пропонується захоплююча мандрівка до м. Ужгорода другої половини XVII століття, живі типажі його тодішніх мешканців. При цілком випадковому сюжеті художня реконструкція „ужгородського міфу” опирається на багатий автентичний фольклор та численні історичні й археологічні реалії.
9 березня в Ужгородській центральній дитячій бібліотеці відбувся літературно-музичний вечір „Жіноча доля в творчості Шевченка”, а в центральній міській бібліотеці – поетичний конкурс „Наша воля розквіта в Кобзаревім слові”.
9 березня у приміщенні обласної бібліотеки для дітей та юнацтва відбулася презентація робіт домінантів обласного туру Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості „У вінок Кобзаря ми вплітаємо майбутнє”. 10 березня обласна бібліотека для дітей та юнацтва запросила своїх користувачів на книжково-ілюстративну виставку „Красне поле. Біль і подвиг в ім’я країни”.
11 березня в обласній універсальній науковій бібліотеці проходили поетичні читання „Весна словесна” за участю поетів різних поколінь. Свої твори читали Василь Кухта, Галина Малик, Сергій Федака, Василь Кузан, Валентин Кузан, Тетяна Ліхтей, Оксана Варга, Олександр Гаврош, Надія Панчук, Ірина Надворна, а Сергій Федака зачитував уривок із книги „Валет Валентина Другета”. Письменники представили свою поезію в різних жанрах, тому на вечорі прозвучали і проза, і сатира, інтимна лірика, пісня.
16 березня в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбувся обласний тур Всеукраїнського конкурсу „Кращий читач України –2010”. У конкурсі взяли участь близько сорока найбільш начитаних школярів 6-7 класів з усіх куточків Закарпаття. Переможцями стали шестикласниця Оксана Івашко з с. Фанчиково Виноградівського району та семикласниця Даринка Степанюк з с. Порошково Перечинського району. Всі учасники обласного туру отримали в подарунок книги, а переможці окрім дипломів, отримали приз – поїздку до м. Львова на фестиваль дитячого читання „Книгоманія”, який проходитиме у травні.
16 березня в м. Ужгороді в Ужгородській українській академії імені святих Кирила і Мефодія проведено презентацію книги письменника Андрія Дурунди „Художник і бунтар, або Вічний Дон Кіхот”, яка розповідає про життєвий шлях художника, заслуженого майстра народної творчості України, голови ЗОО „Меморіал”, ветерана українських національно-визвольних змагань 90-х років XX ст. на Закарпатті Михайла Баника. В книзі вміщено репродукції картин художника. За вагомий внесок у розвиток художнього мистецтва в Україні М. Баника нагороджено медаллю рівноапостольного князя Володимира I ступеня, а письменника А. Дурунду – медаллю преподобного Нестора Літописця II ступеня.
19 березня в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва розпочався тиждень дитячого читання літературним святом „Живи, книго!”, у якому прийняли участь учні 5-х класів ЗОШ № 7. В програму заходу увійшли: інформаційний блок з історії книги, вірші, літературна вікторина, загадки, огляд книжкових новинок. До щорічного свята книги в бібліотеці було оформлено цікаві книжково-ілюстративні виставки „Ювілейна палітра дитячої книги”, присвячена творчості дитячих письменників-ювілярів 2010 року, „Казки родом з життя” (до 205-річчя від дня народження Г.Х.Андерсена ) та ін.
19 березня в м. Ужгороді у військовій частині проведено вечір „ Я вибрала долю собі сама...” до 80-річчя від дня народження Ліни Костенко. Вечір підготували та провели працівники обласної універсальної наукової бібліотеки.
22 березня в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відкрилась книжкова виставка „ Олександр Духнович – визначний педагог, мислитель і громадсько-політичний діяч”, присвячена 145-річчю від дня смерті О. Духновича.
23 березня в приміщенні медико-соціального реабілітаційного центру „Дорога життя” відбулась благодійна акція „Книга в подарунок” та лялькова вистава „Троє поросят”, організатори акції – працівники обласної бібліотеки для дітей та юнацтва.
У березні в м. Ужгороді у видавництві ВАТ „Патент” вийшла друком книга-збірка „Народні пісні українців Банату (Румунія)”, упорядником якої є заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта. У книзі-енциклопедії зібрано найкращі зразки народних пісень, сумлінно записаних автором зокрема в тих місцях Румунії, де живуть компактно українці, гуцули, бойки. Посприяли виданню книги начальник управління культури облдержадміністрації Юрій Глеба та директор обласного організаційно-методичного центру культури Володимир Рудейчук.
У березні в м. Ужгороді в центральній дитячій бібліотеці продовжувала експонуватись виставка членів Закарпатської організації спілки художників України „Для вас, жінки”.
У березні у Великоберезнянській районній бібліотеці відбувся районний конкурс „Найкращий читач – 2010”. Він проводився, аби виявити найактивніших читачів з широким колом інтересів, виховувати любов до книги, підвищувати престиж читання, популяризувати українську книгу та виробляти у дітей навички самостійної роботи з книгою. У конкурсі взяли участь 22 юні читачі Великоберезнянщини.
У березні відома письменниця та перекладачка, лауреат Шевченківської премії Віра Вовк, яка мешкає у Бразилії, видала малу антологію молодої української поезії португальською мовою. До двох десятків авторів збірки „Лоза” потрапили і двоє закарпатців – Оксана Луцишина та Андрій Любка.
У березні в Міжгірській дитячій районній бібліотеці В.С. Гренджі-Донського презентували книжку Василя Пилипчинця „Родзинки глибинки”.
Книга „Родзинки глибинки”, автором якої є член Національної спілки журналістів України, лауреат обласної премії в галузі журналістики, переможець і призер багатьох творчих конкурсів, редактор районної газети "Верховина" Василь Пилипчинець, поповнила домашні бібліотеки не тільки численних друзів автора, а й книжковий фонд центральної районної та дитячої районної бібліотек. А для вчителів - філологів та істориків вона стане допоміжним історичним матеріалом, побудованим на реальних фактах із життя горян нашого верховинського краю.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО.МУЗЕЙНА СПРАВА


5 березня в м. Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая відкрилася персональна виставка живопису ужгородця Володимира Павлишина з нагоди його 50-річчя. Володимир Павлишин – один із найпрацьовитіших художників краю, випускник Ужгородського училища прикладного мистецтва, член Національної Спілки художників України. Працює в техніці олійного живопису та у графіці. Є учасником художніх виставок як в Україні, так і за кордоном. Його роботи знаходяться в музеях нашої країни та Словаччини, приватних колекціях Франції, Італії, Німеччини, Польщі, Чехії, Словаччини, Канади та США. Митець не тільки майстер пензля, але й слова. Чого варті його назви картин: "Бездонна чаша", "Пробуджена весна", "Передчуття", "Йде дощ", "Танець кохання", "Подих ночі", "Думи час", "Місто моїх снів", "Таємниця каменів", "Крізь вічність", "Спрагла краса", "На струнах пристрасті" і т.д., які разом із зображенням змушують задуматися і по-іншому глянути на світ.
5 березня в м. Ужгороді у відділенні ПроКредит Банку відбулось урочисте відкриття виставки члена Національної Спілки фотохудожників України Олександра Алмашія.
7 березня в м. Мукачево у міській картинній галереї відкрилась виставка жіночого мистецтва „Крокус - 2010”. Понад 30 майстринь Мукачівщини виставили близько 60-ти об’єктів: натюрморти з улюбленими квітами, твори живопису, графіки, вироби з бісеру, гобелени, твори в інших художніх техніках. Жінок-майстринь особисто привітав міський голова Золтан Ленд’єл.
12 березня в м. Берегово в Закарпатському Угорському Інституті ім. Ференца Ракоці II відкрилась фотовиставка. Автор мистецьких світлин – відомий берегівський фотограф Імре Маковець.
14 березня в с. Пийтерфолово Виноградівського району відкрилась виставка художника Петра Матла та членів мистецького об`єднання ім. Мункача Міхая.
До 14 березня в музеї народної архітектури та побуту експонувались живописні та графічні роботи Ольги Байбакової (Макарової).
16 березня в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилась персональна виставка творів живописця Анатолія Сакалоша з м. Берегово. Митець пробує свої сили в різних жанрах і техніках образотворчого мистецтва. Зазвичай це пейзаж, натюрморт, абстрактні композиції, працює в олійній техніці, аквареллю та пастеллю, нерідко використовує й змішану техніку. У творах художник намагається розкрити своє бачення світу, його сприйняття. У багатьох роботах присутній дух основоположника й ідейного батька сюрреалізму Сальвадора Далі. Нині Анатолій Сакалош є активним членом самодіяльного творчого об’єднання „Берег”. Його роботи знаходяться в Україні, Чехії, Угорщині, Голландії, Німеччині та інших країнах світу в приватних колекціях і галереях.
23 березня в галереї „Ужгород” відкрилась традиційна Пасхальна виставка. Експозицію склали роботи членів Закарпатської організації Національної спілки художників України.
23 березня напередодні Великодня в м. Ужгороді в клубі "Maximus" відбулася благодійна виставка-продаж картин закарпатських художників. Це вже друга доброчинна акція, яка проходить під гаслом "Мистецтво рятує світ і допомагає незахищеним закарпатським дітям". Захід відбувся за підтримки Партії промисловців і підприємців України та Закарпатської обласної організації ПППУ.
У березні у галереї "Ужгород" триває виставка графічних робіт членів Закарпатської організації Національної спілки художників України та студентів Закарпатського художнього інституту.
У березні в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту тривала виставка молодих художників Закарпаття.
У березні в галереї „Ужгород” проходила виставка художниць під назвою „Арт - будуар” з нагоди Міжнародного жіночого дня.
У березні в м. Ужгороді вийшов альбом відомого ужгородського скульптора і художника Миколи Рогаля під назвою „Формосфера”. П’ять розділів – як п’ять граней коштовного каменя. У „Паралельному світі” митець дивує своїм умінням творити оригінальні фігури з мармуру, штучного каменю, туфу, пінобетону. У другому живописному розділі „Прибульці” автор знову дивує несподіваністю поєднання кольорів, які ніби змагаються між собою. Третій розділ „Діалог” – це роботи з металу. У четвертому розділі „Карнавал” представлено графічні, аплікаційні фантазії митця. Останній розділ „Симетрія” – це паперова пластика. Передмову до видання написав провідний крайовий мистецтвознавець Михайло Сирохман.
У березні спілка фотохудожників Закарпаття спільно з управлінням культури облдержадміністрації та салоном „Арт - Панорама” відкрили фотовиставку „Дерев’яні храми Закарпаття – мистецтво у чарах краю”.


ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ


5 березня в м. Ужгороді в Палаці дітей та юнацтва (ПАДІЮН) пройшов ХІІ Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва „Пап-Джаз-Фест 2010”. Якщо попередні фестивалі проводилися восени, то цьогорічний стартував у березні, оскільки є особливим. „Пап-Джаз-Фест 2010” присвячений роковинам з дня смерті його засновника та президента Віллі Папа-старшого. Тож друзі та побратими по творчості зібралися в Ужгороді, щоб віддати шану видатному джазовому музиканту, заслуженому працівнику культури України Вілмошу Аладаровичу Папу. Традиційно фестиваль відкрив сімейний ансамбль "Пап-джаз-квартет". У фестивалі взяло участь 6 колективів з України та Словаччини - естрадний оркестр Ужгородського музучилища ім. Д. Задора, гітарист, засновник гурту "Ревенко Бенд" Олексій Ревенко (Київ), джазовий оркестр "Музична лабораторія" (Київ), квартет Тетяни Шабанової (Маріуполь), тріо "AMC" (Словаччина), "Dzyga Imagine" (Львів).Вони порадували любителів джазу як творами, які вже стали класикою, так і власними композиціями.
6 березня в Народному домі товариства "Просвіта" в м. Ужгороді відбулися урочистості, присвячені 196-й річниці від дня народження Тараса Шевченка та 71-й річниці проголошення Карпатської України. Свято відкрив голова крайової "Просвіти" Павло Федака. Відомий історик, краєзнавець, директор найбільшого в Європі музею - скансена - Національного музею народної архітектури і побуту України на днях відзначив 65-річний ювілей. Своє 10-річчя відзначив і "просвітянський" хор, який підготував для гостей цікаву пісенну програму.
14-15 березня у рамках святкування 71-річниці Карпатської України у м. Хуст відбувся другий відкритий фестиваль-конкурс стрілецької пісні "Красне поле".
20 березня в м. Виноградово пройшов фестиваль угорських народних пісень та танців під назвою „Перейшов би через Тису”.
20-21 березня в м. Ужгороді відбулося засідання Президії Світової Федерації українських лемківських об’єднань (СФУЛО). Це утворення об’єднує культурно-громадські організації лемків Канади, Польщі, Сербії, Словаччини, США, України, Хорватії та Чорногорії. Лемки Закарпаття вперше удостоїлися честі приймати у себе побратимів з інших країн. Метою зустрічі було відродження лемківських традицій, залучення молоді до вивчення своїх коренів, історії, звичаїв.
26-28 березня в м. Ужгороді пройшов 5-й Міжнародний фестиваль сучасного еротичного мистецтва „Березневі коти”. Його щороку проводить Асоціація митців „Ротонда”. У фестивалі взяли участь поети, прозаїки, художники та фотографи з усіх куточків України. Вперше було вручено Першу фестивальну премію : „За потенцію еротичного мистецтва”. Гостями із-за кордону були відомі польські поетеси Анета Каменська та Софія Булдига.
27 березня в с. Кушниця Іршавського району пройшов фестиваль „Кушницька Олімпіада”. В програмі фестивалю: спортивні змагання, змагання з гумору, гастрономічний фестиваль.
У березні в с. Біла Церква Рахівського району пройшов етнокультурний фестиваль румунського фольклору „Мерцішор”.
У березні в с. Родникова Гута Свалявського району пройшов фестиваль словаків „Словенска веселіца”.

ГОЛОВНА