Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за серпень )

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

7 серпня в с. Приборжавське Іршавського району відбулось святкування Дня Боржавської вузькоколійки.
12 серпня в м. Ужгороді в обласному театрі ляльок "Бавка".
Творча група Samorodok з м. Монпельє (Франція) представила спектакль "Insibe... ".
12 серпня в м. Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт Українського чоловічого хору з м. Едмонтон (Канада). 13 серпня цей колектив виступив у Мукачівському замку "Паланок".
14 серпня в с. Чинадієво Мукачівського району пройшов IV районний фестиваль " Мелодії родинних сердець".. Мета фестивалю – зміцнити позиції родини у суспільстві, зберегти та популяризувати родинні традиції та обряди.
14 серпня у мерії угорського міста Комаром відбувся концерт, присвячений 20-ій річниці Незалежності України та Дню державності Угорщини. У заході взяли участь представники Державного самоврядування українців Угорщини та українського посольства в м. Будапешті. За участю артистів камерного ансамблю ужгородської філармонії "Угорські мелодії" відбувся великий святковий концерт. Прозвучали українські та угорські патріотичні пісні музичні твори світової, української та угорської класики, національні мелодії.
20 серпня у м. Чоп відбулось святкування з нагоди 730-ї річниці. У концерті взяли участь : естрадно-духовий оркестр обласної філармонії, танцювальний ансамбль сучасного танцю "БЛІЦ", вокальний колектив "Гудацька тайстра", ромський танцювальний ансамбль "Яскраві очі", гурт "Тартак" Ужгородського районного будинку культури.
У м. Ужгороді відбулись заходи до святкування 20-ї річниці незалежності України :
19 серпня в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва оформлено книжково-ілюстровану виставку "Свято єдності – свято духу" ; в краєзнавчому музеї відбулась демонстрація фільму за сценарієм Дмитра Кешелі "Гіркота солодкої землі" ; в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая продовжує експонуватись ювілейна виставка творів митців – членів Закарпатської спілки художників України.
19 серпня в селищі Середнє відбулись урочистості з нагоди відзначення 20-ї річниці Незалежності України та Дня селища.
21 серпня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка пройшла історична година "Незалежність України – історичний вибір народу".
21 серпня в с. Невицьке Ужгородського району святкували свій 647-ий День народження та відзначали 20-ту річницю Незалежності України.
22 серпня в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва експонувалась книжково-ілюстративна виставка "У нас єдина мета – Україна свята" ; в обласному муздрамтеатрі відбулись урочисті збори та святковий концерт;
23 серпня на пл. Народній в м. Ужгороді відбулось урочисте підняття Державного прапора України та покладання корзин з квітами до підніжжя пам’ятника Т. Г. Шевченка ; у фойє ОДА відбулось відкриття виставки творів художніх митців, присвяченої 20-річчю створення Закарпатського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України ;
24 серпня в м. Ужгороді в амфітеатрі пройшов III Всеукраїнський фестиваль молодих виконавців сучасної української пісні "Сузір’я зірок". Організатор і засновник Рената Штіфель – молода співачка із Закарпаття. Цього року в журі були присутні: Олександр Садварі – заслужений артист України, Валентина Зелінко – викладач з вокалу, Яна Садварі – композитор, Рената Штіфель – фіналістка "Нової Хвилі 2011" та фіналіст проекту "Голос країни" з команди Діани Арбеніної – Шмагі Тагіашвілі. Фестиваль пройшов за підтримки управління культури ОДА, депутатів обласної ради.
28 серпня в м. Ужгороді відзначали День угорського добросусідства. По місту пройшла урочиста хода. Елементами свята були великі прапори країн-сусідів – діти несли 3-х метровий український синьо-жовтий стяг і угорський трикольоровий. Гостей розважали : гурт Rock-H з м. Мукачево, фолк-ансамбль с. Есень Ужгородського району, фольклорні колективи з Угорщини.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1-6 серпня в с. Синевир Міжгірського району відбулась Друга літня літературна школа, організована літклубом "Маруся". Лекторами на літературній школі були майстри своєї справи, професіонали з багаторічним досвідом - Ілля Стронговський, Завен Баблоян, Антон Санченко, Олександр Гаврош, Богдана Матіяш, Грицько Семенчук, Олександр Ірванець.
18 серпня в м. Ужгороді в прес-центрі "Закарпаття" відбулась презентація нової книги історика, політолога, журналіста, письменника, доктора історичних наук, професора УжНУ Сергія Федаки. Книга під назвою "Сучасна Україна : Портрет з натури" вийшла друком в ужгородському видавництві " Поліграфцентр "Ліра".
21 серпня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці проведено історичну годину присвячену 20-ій річниці Незалежності України.
26-го серпня в м. Ужгороді відбулась акція на підтримку читання – проект "Вільна книга". В рамках заходу проведено літературний вечір "Я вмію читати" (Вік Коврей, Петро Мідянка, Сергій Федака, Валентин Кузан, Інна Мочарник, Мирослав Дочинець).
У серпні у львівському видавництві КВП "Край" за сприяння КП “Міжгірська друкарня” вийшла друком поетична збірка "Мої життєві дороги" Калини Блинди з с. Верхній Бистрий Міжгірського району.
У серпні в Українському Домі проходила VII Київська міжнародна книжкова виставка-ярмарок, в якій взяли участь видавництва нашої області Зокрема, на колективному стенді управління інформації та зв'язків із громадськістю Закарпатської облдержадміністрації було представлено більше шести десятка видань найпотужніших видавництв області: ПрАТ "Видавництво "Закарпаття", ТДВ "Патент", "Видавництво Олександри Гаркуші", ТОВ "Мистецька лінія", МПП " Гражда", "Іва", "Ужгородська міська друкарня" та інші. Окремим стендом представило свої книжки Всеукраїнське державне багатопрофільне видавництво "Карпати". У номінації "Кращий видавничий проект" третє місце присуджено видавництву "Карпати" за "Вибрані твори" Василя Стефаника, які вийшли угорською та українською мовами.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1- 5 серпня в урочищі "Виннички" Виноградівського району проходив міжнародний пленер у рамках ротарійської програми " Тиса-тур". В ньому взяли участь близько 40 художників зі Словаччини, Угорщини, Румунії та України.
8 серпня в м. Ужгороді в обласному музеї архітектури та побуту відбулось відкриття персональної виставки декоративно-прикладного мистецтва (різьби по дереву) Анатолія Сакалоша "Музика у дереві".
До 13 серпня в м. Ужгороді у фотостудії "Коцка" продовжувала експонуватись міжнародна фотовиставка "З молоком матері".
14 серпня в м. Запоріжжя відкрилася виставка картин подружжя з м. Ужгорода Володимира та Людмили Форостецьких "З глибини віків". На представлених роботах портретах художників – Іван Сірко, Богдан Хмельницький, Дмитро Вишневецький, інші відомі діячі козацької епохи. На виставці експонувалась 131 картина.
15 серпня в м. Ужгороді на базі Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури пройшов семінар-пленер на тему: "Етюд у живописі".
17 серпня в Чинадіївському замку "Сент-Міклош" за ініціативи творчого об’єднання Арт-клубу "Палітра-спектр" відбулось відкриття виставки "Закарпаття моє". Метою виставки є винесення на розсуд глядачів авторських творів учасників арт-клубу та популяризація притаманних нашому краю видів мистецтва. В експозицію входять твори різних напрямків мистецтва : живопис, іконопис, фотографія, вишивка тощо.
18 серпня в залах Луганського обласного художнього музею відкрилась виставка, " Живопис України XIX-XX ст. Кращі твори музею", присвячена 20-й річниці Незалежності України. Окремо виділена закарпатська художня школа образотворчого мистецтва.
18 серпня в краєзнавчому музеї м. Хуст відкрилась виставка "Побут та етнографія Хустщини". У першому залі представлено інтер'єр кімнати жителя Хуста початку ХХ ст. У другому експонуються знаряддя праці, побутові речі жителів Хустщини. Окрасою залу є оригінальна вишивка 20–30-х років ХХ ст.
17 серпня в м. Хуст відкрилась персональна виставка Сергія Галая. На суд глядачів представлено близько 80 творів художника – живопис, графіка та фотографія. Автор не вперше експонує свої твори. Він активний учасник обласних та міжнародних виставок, пленерів та симпозіумів, член творчого об’єднання "Митець Верховини", творчий директор галереї "Обрій".
17-25 серпня в м. Берегово експонувалась персональна виставка картин Ласло Югаса "Фантазія". З вступним словом виступив голова творчого об’єднання "Арт-Тиса" Шандор Сіладі, який розповів про творчий шлях молодого майстра графіки з с. Оросієво.
19 серпня в м. Ужгороді в приміщенні Закарпатської організації Національної спілки художників України відбулась презентація альбому "Художники Закарпаття" у рамках святкування 65-річниці Закарпатської організації Національної спілки художників України та прес-конференція організаторів заходу.
19 серпня, у Закарпатському обласному художньому музеї імені Йосифа Бокшая урочисто відкрито відреставровані приміщення та виставку з нагоди 65-річчя з дня заснування Закарпатської організації Національної спілки художників України. Участь в урочистостях взяли заступник голови Закарпатської обласної адміністрації Антон Громовий, заступник голови обласної ради Андрій Сербайло, директор Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая Франциск Ерфан, представники Національної спілки художників України, угорського консульства, Генконсул Словаччини в м. Ужгороді Маріан Сладічек, Посол України в Швейцарії Ігор Дір та поціновувачі мистецтва.
19-21 серпня в м. Виноградів проходила виставка сучасного мистецтва в рамках проекту арт-пікнік " Креденц" (креденцом називали шафу), організована некомерційною молодіжною організацією "IDEA".
21 серпня в м. Ужгороді в обласному музеї архітектури та побуту відбулось свято вишиванки, приурочене Дню незалежності України. Свято пройшло за ініціативи громадського клубу "З бабусиної скрині", який очолює поетеса Надія Панчук.
У серпні в м. Ужгороді в галереї "Ужгород" продовжувала експонуватись персональна виставка Тетяни Сопільняк з нагоди 50-річчя від дня народження.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

2-9 серпня в с. Малі Геївці Ужгородського району пройшов третій музичний фестиваль "Credo".
6 серпня в м. Ужгороді відбувся III міжнародний фестиваль культур "Uzhhorod International", який організувала молодіжна міжнародна організація "АЙСЕК" у рамках проектів " Дитячий Шлях" та "Світ без кордонів". Учасниками дійства стали гості з Індонезії, Китаю і Туреччини. Кожен з представників цих країн розповів присутнім про символіку та традиції свого краю.
6 серпня в м. Ужгороді в залі Палаці дітей та юнацтва "Падіюн" пройшов XIII Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва "Пап-Джаз-Фест".
6-7 серпня біля підніжжя гори Говерла в Рахівському районі пройшов другий Всеукраїнський еколого-етнографічний фестиваль гір.
6-7 серпня в с. Бене Берегівського району пройшов фестиваль "Арена".
6-7 серпня в с. Великий Бичків Рахівського району пройшов фестиваль "Бичківські голубці".
7 серпня у с. Гукливому на Воловеччині відбувся другий фестиваль чорниць "Верховинська Яфина". В цьому році чорнична столиця України традиційно частувала гостей яфиною та виробами з неї. На гостей чекали конкурси та призи, запальні чудацькі мелодії.
7 серпня в с. Лопухів Тячівського району пройшов фестиваль "Брустурянська кедровиця".
14 серпня в смт. Воловець пройшов V-й обласний фестиваль коломийки "Дзвінкі перлини Верховини". На щорічний фестиваль з’їхалися 56 учасників з України та 3 колективи з - за меж країни.
10-15 серпня відбувся угорський музичний фестиваль "Сігет" вже став улюбленим для багатьох закарпатців. Сігет є географічно найближчим до України музичним фестивалем європейського рівня.
20 серпня у с. Вари Берегівського району пройшов День сім’ї.
20-21 серпня учні з Ужгородського району взяли участь у Першому міжнародному фестивалі - конкурсі дитячої та юнацької творчості "Єврофест Словаччина – 2011", що проходив у словацькому в місті Снина. Фестиваль проходив у рамках Міжнародного проекту творчого розвитку дітей і молоді "Діти XXI століччя".
21 серпня в с. Тисобикен Виноградівського району пройшов III Затисянський кулінарний фестиваль мелаю (кукурудзи).
24-28 серпня в м. Виноградово відбувся фестиваль сучасної пісні й танцю "Кришталеві грона".
28 серпня в с. Астей Берегівського району відбувся фестиваль угорського кренделя "Перець".
28 серпня в с. Геча Берегівського району пройшов V-й Сливовий фестиваль. У програмі : конкурс на найсмачнішу угорську страву, святковий концерт вокальних колективів " Black Sun" , " Whiplash", " HISTORICA". Організаторами заходів виступили: Гечанська сільська рада, Товариство з охорони національних традицій та розвитку села, Гечанська організяція ТУКЗ.
28 серпня в м. Мукачево пройшов фестиваль "Мукачево скликає та єднає друзів". У фестивалі взяли участь відомі закарпатські виконавці та гості із столиці.
У серпні в с. Колочава Міжгірського району відбувся 15-й українсько-чеський фестиваль романтичних сердець імені Івана Ольбрахта. Почесними гостями свята стали Генеральний консул Чеської Республіки у м. Львові Давід Павліта, Генеральний консул Словацької Республіки в м. Ужгороді Мар’ян Сладічек. На фестивалі виступило тріо "Словацька Зарічанка", які виконали низку словацьких та українських пісень. Уперше на сцені було виставлено зображення останнього опришка Карпат, якому нещодавно в Колочаві відкрили пам’ятник. Також експонувалася виставка молодого колочавського художника Ореста Орищука.
ГОЛОВНА