Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за червень )

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 червня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту вдруге пройшов чудовий захід «Традиційна закарпатська іграшка». Понад 30 дітей під керівництвом професіоналів із різних куточків краю навчалися мистецтву виготовляти ляльки – з пластиліну, глини, дерев’яних заготовок, кукурудзяного листя, бісеру, тканини, стрічок. Кожна дитина отримала в подарунок книги: «Чудернацькі голови на світі» Олени Мейсарош і «Таємниця замкової гори. Легенда Мукачівського замку» Олександра Гавроша.
1 червня до Дня захисту дітей в м. Ужгороді за підтримки Управління освіти Ужгородської міської ради пройшов конкурс художньої самодіяльності дітей дошкільного віку – «ДО-РЕ-МІ-ФА-СОЛЬКА – 2011», заключний етап якого – загальний звітний концерт – відбувся у Палаці дітей та юнацтва. На ньому були представлені кращі номери, відібрані заздалегідь.
1 червня – 50 дітей із соціально незахищених сімей Ужгородського району стали учасниками акції «Радій – дитино!», організатором якої виступила обласна організація Товариства Червоного Хреста (голова О. Кожанова) та Ужгородська райдержадміністрація. На території Боздоського парку в м. Ужгород волонтери – студенти медичного факультету УжНУ організували для них ігрову програму та конкурс малюнку на асфальті. Кожного учасника акції пригостили морозивом і вручили подарунок. Діти мали змогу безкоштовно покататися на каруселях парку, взяти участь у тренінгових показових навчаннях із надання першої невідкладної допомоги.
6 червня в м. Ужгороді проходили масові заходи присвячені дню народження Олександра Пушкіна. Організаторами свята виступили: Закарпатське обласне товариство російської культури «Русь» разом з Ужгородським товариством російської культури.
8 червня в м. Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт лауреатів міжнародних конкурсів Михайла Штефка (Угорщина) та Наталії Серванскі-Каває (Великобританія) за участі симфонічного оркестру філармонії. Диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько.
17 червня в м. Ужгороді в облмуздрамтеатрі відбувся щорічний концерт дитячих груп Студії сучасного танцю «Бліц», які представили близько 30-ти танцювальних номерів. Вихованці студії сучасного танцю «Бліц» показали батькам, друзям і всім небайдужим до хореографії, найкраще з того, що вміють.
19 червня в м. Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт заслуженого Закарпатського академічного народного хору, присвячений 65-й річниці першого виступу колективу. Під час урочистостей загалу було презентовано збірку (компакт-диск «Закарпатський народний хор»), до якої увійшли 22 твори з репертуару колективу. Це перший ліцензійний диск із записом творів у виконанні хору за останні кілька десятків років.
23-26 червня в м. Мукачево проходили Дні угорсько-єврейської культури. У рамках проекту «Без кордонів» проводились культурно-освітні заходи, серед яких концерти, презентації, лекції та перегляд кінофільмів. Захід пройшов за підтримки Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді, організаторами виступили єврейські громади Угорщини. За словами президента Федерації єврейських громад в Угорщині, Петера Фельдмайера, мета заходу – презентація єврейської, угорської та закарпатської культур та їх взаємовідносини в історичному аспекті.
26 червня в облмуздрамтеатрі пройшли урочистості з нагоди відзначення 25-річчя зразкового дитячого ансамблю народного танцю «Джерельця Карпат». Колектив ансамблю народного танцю за 25 років свого існування виховав сотні аматорів та справжніх майстрів мистецтва народного танцю.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 червня, у Міжнародний день захисту прав дітей, на факультеті славістики Віденського університету за сприянням професора Алоіза Волдана відбувся літературний вечір під назвою «Яка вона – сучасна українська література?». Організатором заходу став керівник громадської організації українців закордону "Четверта хвиля" Дмитро Славов. Головною родзинкою вечора стало представлення місцевій україномовній публіці роману Ірисі Ликович "Твоя дитинка", який торік побачив світ у видавництві "Нора-Друк" і здобув розголос в Україні. На думку Дмитра Славова, у книжці нашої землячки Ірисі Ликович піднімаються важливі і болючі теми: «наші за кордоном», заробітчанство, виховання дітей у різних країнах. Окрасою вечора стали музичні номери молодої українки Оксани Славов.
2 червня в м. Києві проходила церемонія нагородження лауреатів та дипломантів літературного конкурсу «Коронація слова-2011». Першу премію в номінації «П’єси для дітей» здобув письменник Олександр Гаврош з м. Ужгорода. Серед дипломантів твори для дітей «Зірочка» Світлани Кедик з м. Виноградів і «Мій перший урожай» Маргарити Меленці з м. Мукачево.
7 червня в м. Ужгороді у клубі-кафе «Фрегат Одеса» відбулась зустріч письменника і журналіста Олександра Гавроша з молоддю Ужгородського реабілітаційного центру «Дорога життя». Олександр Гаврош представив свої дитячі книжки, в тому числі й дві останні, які вийшли друком у «Видавництві Олександри Гаркуші»: «Таємниця Замкової гори. Легенда Мукачівського Замку» та «Три сестриці. Легенда Середнянського замку».
8 червня у м. Ужгороді у прес-центрі «Закарпаття» відбулась презентація книги статей «Шляхом пізнання» письменника Петра Ходанича. У книзі розглядаються проблеми художнього образу в літературі та образотворчому мистецтві. У полі зору автора творчість О. Духновича, М. Лучкая, В. Бірчака, Т. Шевченка, В. Стефаника, Л. Костенко, П. Лінтура, І. Чендея, Ф. Манайла та десятків інших відомих педагогів, письменників, художників. На презентації виступили: голова Закарпатського осередку НСПУ, кандидат педагогічних наук Петро Ходанич, професор Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Василь Химинець, головний редактор видавництва «Карпати» Борис Кушнір.
9 червня в м. Берегово відбулась зустріч видавців літературних періодичних видань, організована ЗОБО «Центр підтримки Угорської культури».
17-19 червня у Свиднику пройшло 57-е Свято культури русинів-українців Словаччини. Уже стало доброю традицією, що в рамках фестивалю відбувається бесіда з письменниками. І цього року у гостинній Свидничівській бібліотеці відбулася зустріч із гостями з різних країн. Голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин, який був модератором зустрічі, запросив до Пряшівщини не тільки українських літераторів, але й польських, творчість яких пов’язана з Україною.
22 червня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація книги члена-кореспондента Української академії геральдики, журналіста Олексія Філіппова – «40 міфів про Мукачево». До написання цієї книжки автора, за його словами, спонукали надзвичайні розбіжності в дослідженнях істориків-педагогів, які упродовж останнього часу намагалися висвітлити минувшину одного з найдавніших міст Закарпаття – Мукачева.
У червні Нінель Масяк видала новий містичний роман під назвою «Зірвані маски». Презентація книжки пройшла у видавництві «Карпати», де, власне, й побачила світ.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
2 червня в м. Берегові, в приміщенні Закарпатського угорського інституту відкрилася виставка творів відомих угорських митців, яких об’єднала одна тема – постать Богоматері. Кожен із художників виконав роботу у своєму баченні, своїй персональній техніці. На виставці експонувалися роботи дуже іменитих угорських митців, які представляють різні покоління. Експозиція продовжиться до 1 липня. Далі попрямує до Ужгорода. Загалом, твори покажуть у 7 країнах Карпатського басейну, де проживають угорці.
2-19 червня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту проходила персональна фотовиставка члена Спілки фотохудожників Закарпаття Миколи Поцка. Вперше митець з нагоди особистої ювілейної дати провів такий цікавий захід, як виставка власних робіт і фотоапаратури, яка вірою й правдою служила майстрові близько чотирьох десятиліть. Для винуватця торжества ця виставка стала своєрідним творчим звітом перед громадою міста, району. На суд відвідувачів виставки Микола Поцко представив свої роботи, які відображають як еволюцію фотосправи, так і становлення самого автора як фотохудожника.
12 червня в м. Хусті у міській картинній галереї відкрито фотовиставку молодих авторів "Емоції". Група з дев'яти авторів представила в експозиції 50 творів, об'єднаних одною темою. Це вже друга виставка колективу в стінах галереї.
15 червня в галереї «Ужгород» відбулася персональна виставка живопису відомого львівського художника Сергія Савченка. Це один із найцікавіших молодих українських художників сьогодення, тож відкриття його виставки в нашому місті викликало великий інтерес у колах людей, які не байдужі до образотворчого мистецтва.
16 червня в м. Ужгороді у меморіальному будинку-музеї народного художника України Федора Манайла відбулись урочистості з нагоди 30-річчя відкриття цього закладу та відзначення переможців обласного огляду-конкурсу «Кращий народний музей Закарпаття». За їх результатами в номінації «Історія рідного краю» кращими визнано Народний історико-краєзнавчий музей с. Чорний потік Іршавського району. Завершились урочистості концертною програмою, підготовленою фольклорно-етнографічним ансамблем троїстих музик під керівництвом Віктора Шостака. Сьогодні колектив музею готується до великої ретроспективної виставки, яка буде експонуватися в Мукачеві на батьківщині Манайла.
18 червня в Ужгороді на площі Поштовій відбувся Закарпатський відбірковий етап першого загальноукраїнського графіті-батл «UPSтену». У змаганнях взяли участь 5 команд. Переможці регіональних конкурсів отримають право взяти участь у фіналі конкурсу, який відбудеться 2 липня в Києві. Переможець фіналу отримає право розмалювати будівлю в центрі столиці.
20 червня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилась виставка живопису В. Провчі.
24 червня в м. Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая відкрилась ювілейна ретроспективна виставка, присвячена 60-річчю з дня народження Василя Брензовича, заслуженого художника України, члена Національної спілки народних митців України, голови Об’єднання професійних художників м. Ужгорода, члена Спілки незалежних художників КЕТ ім. А. Кашшая.
До 24 червня в м. Ужгороді в галереї «Silverland” проходили дні сучасного мистецтва «Рецидиви».
До 30 червня в м. Ужгороді в Центральній дитячій бібліотеці проходила ювілейна виставка художніх творів Елеонори Карабінцевої, члена творчого об’єднання «Барви Карпат».
У червні в м. Ужгороді в обласному краєзнавчому музеї у рамках Міжнародного дня відкритих дверей продовжують експонуватись виставки «Прикраси століть» (виставка прикрас від епохи бронзи до XX ст. з фондової колекції ЗКМ), «Водно-болотні птахи Закарпатської області», «Світле Воскресіння Христове» (ікони, страродруки, предмети культу XVIII-XIX століть), «Сучасні пам’ятки Ужгорода» (до 20-річчя незалежності України).
У червні в м. Ужгороді в галереї «Ужгород» продовжувала експонуватись персональна виставка Людмили Корж-Радько, заслуженої художниці України.
У червні в м. Ужгороді в галереї «Ужгород» продовжувала експонуватись ювілейна виставка Івана Дідика, члена Національної спілки художників України.
У червні в м. Ужгороді в обласному художньому музеї продовжувала експонуватись ювілейна виставка, присвячена 100-річчю Андрія Коцки.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
5 червня в с. Пацканьово Ужгородського району вже вдруге відбувся регіональний фестиваль народного мистецтва «Червона черешня». Торік сільський голова Юрій Бонь вирішив започаткувати це свято, аби село мало свою фестивальну родзинку. Тим паче, що черешні тут достигають рано. Тут виступили не лише закарпатські гурти, а й з Коломиї, інших міст України. Були гості навіть із Німеччини. Та головною на святі була черешня. За традицією, газдині змагалися у приготуванні пирогів, тіста. А от для черешневого ярмарку підприємці привезли 300 кг смачних ягід, які всі розкупили.
5 червня на Синевирському перевалі Міжгірського району пройшов обласний фестиваль «Проводи отар на полонину».
14 червня в с. Велятино Хустського району вперше було проведено фестиваль косарів. У програмі : конкурс на краще косіння косою, виступи колективів художньої самодіяльності Хустщини.
17 червня – в Боздоському парку відбувся Олімпійський День Бігу. Крім основного заходу, гості та учасники свята змогли цього дня пограти в шахи, шашки, настільний теніс, баскет-стріт, взяти участь або подивитися різні види єдиноборств, спробувати себе у рукопашному бою, гирьовому спорті, велоспорті, дзюдо.
18 червня в приміщенні розважального комплексу «Eila» відбувся традиційний показ «Uzhgorod Fashion Day». Показ відкривала колекція французького одягу від бутіка «Da Lux». Моделі дефілювали по подіуму під живий звук пісні Lara Fabian у виконанні ужгородської співачки Вікторії Чічко. Родзинкою вечора був показ одягу відомих дизайнерів Ворожбит- Земковської та Андре Тана, їх екстраординарний одяг доповнив атмосферу вечора. Також глядачі мали змогу насолодитись співом Сергія Юзьківа та Владислава Товтина, які супроводжували фешен показ, інформаційний партнер – тижневик «Неділя».
21 червня в замку «Паланок» м. Мукачево угорські актори показали мукачівцям та гостям міста рок-оперу «Ракоці-ІІ». Автором опери є легендарний Ласло Бенкет, вокаліст та клавішник всесвітньо відомого рок-гурту Omega. Акторів тричі викликали на біс та аплодували стоячи. Серед почесних гостей, зокрема, був помічений Міністр оборони Угорщини Чобо Генде.
24 травня-24 червня в м. Ужгороді проходили Дні сучасного мистецтва.
24 червня в межах села Собатин, неподалік Іршави, відбулись перші змагання косарів серед представників Іршавського районного УТМР. У них взяли участь по одному представнику з найбільших населених пунктів району – загалом 18 косарів. Змагання супроводжувалось жартами та підтримкою глядачів. Переможець – Іван Попович, житель села Хмільник, показав найкращий час – 9 хвилин 05.01 секунди. Та й якість його роботи суддівська колегія оцінила на відмінно і віддала Івану абсолютну першість та першу премію змагань.
24-26 червня в с. Лисичево Іршавського району відбувся традиційний фольклорно-етнографічний фестиваль ковальського мистецтва та народних промислів «Гамора-2011». У фестивалі взяли участь колективи зі Словаччини (колектив «Субор» з м. Михайлівці) і Румунії ( ансамбль «Сперанца» з м. Сігет). Організаторами фесту виступили: голова Іршавської районної державної адміністрації Віктор Феєр, голова ГО «Боржавські ініціативи» Денис Добра, сільський голова с. Лисичово Ярослав Пальок, голова громади ковалів Закарпаття «Клепачі» Сергій Тяско. Ковалі виковали борону, яка стала подарунком для музею-кузні. Новинкою фестивалю став майстер-клас закарпатських газдинь із приготування різних страв. Щодо 300-річної водяної кузні, то нині її реконструюють.
26 червня в с. Косонь Берегівського району відбувся фестиваль тушкованого півня. На фестивалі виступили самодіяльні колективи Берегівщини.
26 червня у День молоді в Ужгороді відбувся вже четвертий Парад наречених, який вже став найбільшим у Європі. Центральними вулицями Ужгорода пройшлись щонайменше 120 молодиць – у місті відбувся традиційний щорічний Парад наречених. Крім них, своє бажання взяти участь в акції виявили не менше 20-ти фотографів, перукарів та візажистів. До Параду приєдналися і наречені з міст-побратимів обласного центру. Дійство не обмежилось власне Парадом – відбувся гучний Весільний ярмарок зі стравами та напоями, сувенірами, тематичними товарами та звісно, численними розвагами.
26 червня в одному з наймальовничіших куточків Ужгородщини – Руських Комарівцях – відбулись загально районні урочистості з нагоди святкування Дня Конституції та Дня молоді. У місцевому парку районні артисти представили до уваги та на розсуд глядачів чудову та різножанрову програму. Один за одним на сцену виходили визнані корифеї сцени та початківці. Ведучі святкового концерту – Тетяна і Сергій Раховські настільки вдало та професійно продумали почерговість номерів, що всі глядачі були в захопленні, про що свідчили й оплески.
26 червня Рахівщина відзначила День Дунаю. Екологічний фест, який проводиться у кожній країні Дунайського басейну, пройшов у Ясінях. У програмі – дитячий фестиваль «Тиса – молодша сестра Дунаю», святковий концерт та прес-конференція. День Дунаю – це спільний пан’європейський фест, мета якого – інформування і підвищення екологічної культури людей.
У червні в с. Оріховиця Ужгородського району факультет суспільних наук Ужгородського національного університету провів традиційний фестиваль-конкурс «Студентський смак», де у вмінні варити бограч змагалися шість команд різних курсів та спеціальностей ФСН.
26 червня у рамках міжнародного проекту за фінансування ЄС на Виноградівщині відбувся «Музично-танцювальний фестиваль». До прикордонного села Оклі гедь (колишня назва Клиновецька гора), з’їхалися творчі колективи з Угорщини, Румунії та Словаччини.

ГОЛОВНА