Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за травень )

У травні в м. Ужгороді відбулось четверте засідання Закарпатської обласної ради. На засіданні прийняли рішення присвоїти Закарпатському обласному муздрамтеатру ім’я братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв та Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці – ім’я Федора Потушняка.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 травня в м. Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі відбулась прем’єра вистави «Назар Стодоля» за п’єсою Тараса Шевченка.
5 травня в м. Ужгороді в обласній філармонії пройшов концерт інструментального ансамблю «Гармонія» під назвою «Від джерел...». Керівник – Анастасія Жужгова. Солісти: заслужена артистка України Оксана Ільницька-Хархаліс, народний артист України Петро Матій, артисти Надія Підгородська, Олександр Товт, Євген Цанько. Ведуча – Наталія Піцур, музикознавець.
6 травня в м. Мукачево відкрився XII Міжнародний фестиваль етнічних театрів «Етно-діа-сфера». Мукачево відвідали театри з різних куточків України, і з-за кордону: Львівський муніципальний театр, Білоруський академічний театр драми, Національний Академічний Український драматичний театр ім. Заньковецької, Коломийський академічний український драматичний театр ім. Івана Озаркевича, Запорізький муніципальний театр та ін.
6 травня в м. Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі вперше пройшло танцювально-поетичне свято «Рухопис». Такий проект поєднав у собі музику, хореографію та поезію. В ньому були задіяні молоді письменники Андрій Любка, Вік Коврей, Валентин Кузан, Вано Крюгер(Київ), Любов Шарга і ін. Танцювали Володимир Антощук, Юрій Даніш, Софія Копилець, Діана Чашуріна, Володимир Мандич і ін. На святі виступила Ірина Брецко, яка вміло володіє жонглюванням світла. Кошти, вилучені від акції, були направлені на потреби спецшколи-інтернату у с. Нижній Бистрий Хустського району.
7 травня в с. Дубове Тячівського району пройшло традиційне свято проводів на полонину «День Бика».
8 травня в м. Ужгороді в палаці «Падіюн» відбувся концерт, присвячений Дню Перемоги «Любов живе не для себе».
8 травня в м. Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі показували виставу за мотивами казки «Веселе жабеня» і благодійний концерт, присвячений Дню Перемоги. В ляльковому театрі «Бавка» відбулась вистава за мотивами казки «Ми назавжди !».
13 травня в м. Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі відбувся концерт танцювального колективу «Корпорація друзів».
16 травня в м. Ужгороді відбулась яскрава акція, присвячена Дням Європи в Україні.
16-31 травня в м. Ужгороді в Закарпатській філії Київського славістичного університету проходили святкування Дня слов’янської писемності й культури. У програмі – численні виставки, конференції, концерти, конкурси краси, покладання квітів тощо. Свято пройшло при підтримці міської влади і управління культури ОДА.
22-23 травня в м. Рахові відбулись святкування Днів Європи. На святі виступили художні колективи Рахівщини та міст-побратимів з Словаччини. У рамках святкування пройшли конкурс дитячого малюнка на асфальті «Моє рідне місто» серед шкільних команд м. Рахова, концерт симфонічного оркестру Закарпатської облфілармонії з м. Ужгорода. У рамках Дня Європи пройшов круглий стіл «Природні та культурні цінності у центрі Європи».
24 травня в м. Хуст відбувся святковий концерт, приурочений дню пам’яті святих рівноапостольних Мефодія та Кирила.
31 травня в м. Ужгороді відбувся звітний концерт «У моїм серці – Україна» колективів художньої самодіяльності Ужгородщини, присвячений 20-й річниці Незалежності України.
31 травня в м. Ужгороді в обласній філармонії відбулась прем’єра кантати-ораторії «Мати» закарпатського композитора, викладача Ужгородського музичного училища ім. Дезидерія Задора, заслуженого діяча мистецтв України Василя Гайдука.
У травні в м. Ужгороді відбулись заходи з відзначення 150-ї річниці перепоховання Т. Шевченка в Україні.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА.ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

2 травня стали відомі переможці літературної премії видавництва «Смолоскип». У номінації «Поезія» перемогу у всеукраїнському літературному конкурсі отримав Лесь Белей з м. Ужгорода за збірку «Скляний куб».
5 травня в м. Києві відбулась презентація епохального видання для нашого краю – «Енциклопедії історії та культури карпатських русинів». На презентації виступав директор і засновник ПП «Видавництва В. Падяка», видавець енциклопедії Валерій Падяк, який розповів про колектив авторів, що брали участь у підготовці видання. Головних авторів двоє – професор Торонтського університету П. Р. Магочій (Канада) та доктор історичних наук І. Поп (Чехія). Значним є доробок Б. Горбаля (США) і професора О. Дуліченка (Естонія). Всього співавторів близько 20-ти. Всі ці науковці живуть у різних куточках світу, але всі вони досліджують одну тему – русинство.
9 травня в усіх установах культури пройшли святкування 66-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. В м. Ужгороді святковий концерт пройшов в амфітеатрі.
11 травня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці відбулась презентація книги «Енциклопедія історії та культури карпатських русинів».
11 травня в м. Ужгороді в центральній дитячій бібліотеці традиційно відзначили День Перемоги. На зустріч з вихованцями ЗОШ № 5 I-III ступенів, учнями 3-х класів, завітали ветерани Великої Вітчизняної війни Вадим Калінін та Любов Ластівка. Вони поділилися спогадами про жахливе воєнне лихоліття, згадували дітей, які брали участь у розгромі фашизму, допомагали партизанським загонам.
12 травня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці письменник і літературознавець, заступник редактора журналу «Всесвіт» Дмитро Дроздовський презентував нову книгу Ліни Костенко «Річка Геракліта». Книга вийшла друком у київському видавництві «Либідь».
14 травня в м. Ужгороді пройшов пісенно-поетичний вечір з нагоди 50-ліття українського поета і видавця, власника і директора видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» Івана Малковича.
18 травня в м. Мукачево в Будинку культури пройшов завершальний етап огляду-конкурсу художньої самодіяльності «Моя Україно, ти в серці єдина». У міжшкільному змаганні взяли участь 47 загальноосвітніх закладів Мукачівщини. Виступили 14 хорових колективів, 43 вокальні ансамблі, 39 солістів, 14 дуетів, 31 хореографічний колектив, 61 художній читець, 11 театрально-драматичних колективів, тріо гітаристів, 2 інструментальні ансамблі, 4 духові оркестри.
18 травня в м. Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулась презентація дитячої книги відомої у краї поетеси Олени Мейсарош «Чудернацькі голови на світі». Книгу презентував знаний журналіст і син авторки Михайло Фединишинець. Книга вийшла друком у «Видавництві Олександри Гаркуші», в якому у 2009 році видавалась книга батька Михайла, письменника Володимира Фединишинця «З котом і без кота».
19 травня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці в рамках виставки-ярмарку «Книга-фест – 2011» проведено круглий стіл «Книжковий ринок Закарпаття: реалії та перспективи» за участі видавців, письменників, бібліотекарів, працівників книжкової торгівлі. Увечері тут пройшла презентація видавництва «Грані –Т»(м. Київ) – спеціального гостя «Книги-Фест-2011» – за участі Галини Малик, Михайла Сирохмана, Олександра Гавроша, закарпатських авторів, книги яких вийшли у «Гранях –Т».
20 травня в м. Ужгороді в галереї «Ужгород» та художньому салоні «Арт-плюс» проходила виставка-ярмарок «Книга-фест – 2011». Програма книжкового свята, ініційованого у минулому році Закарпатською обласною універсальною бібліотекою, включала презентації нових книг місцевих видавництв, виставку ілюстрацій, підсумки конкурсу «Мистецтво книги». У виставці-ярмарку взяли участь видавництва Закарпаття та спеціальний гість – київське видавництво «Грані – Т». Свято пройшло за підтримки управління культури облдержадміністрації та управління інформації та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації.
20 травня в смт. Міжгір’я колективи Міжгірської ЗОШ I-III ст. № 1 і Міжгірської ЦРБ вшанували пам’ять видатного українського поета Петра Скунця, у день, коли народився славетний земляк.
24 травня в м. Ужгороді відбулось засідання відбіркової конкурсної комісії з присудження обласних премій у галузі журналістики ім. Михайла Бабидорича та ім. Василя Гренджі-Донського у 2011 році. Спільним рішенням ОДА та облради перша премія призначається кращому журналісту року, друга – кращому колективу редакції друкованих або електронних ЗМІ. Індивідуальним переможцем конкурсу, лауреатом премії в галузі журналістики ім. Михайла Бабидорича визнали власного кореспондента газети «Урядовий кур’єр» Василя Бедзіра. Два колективи визнано гідними звання лауреата премії в галузі журналістики ім. Василя Гренджі-Донського. Це – «Студія «Експеримент» (ОДТРКА «Тиса-1») та «Вісті Ужгородщини» (Ужгородська районна газета).
25 травня в м. Ужгороді пройшла науково-практична конференція «Ерделівські читання» з нагоди 120-річчя з дня народження Адальберта Ерделі. На конференції виступили ректор Закарпатського художнього інституту Іван Небесник, культуролог Михайло Сирохман, гості з м. Києва і Львова та Словаччини.
25 травня м. Мукачево в рамках Днів міста в Мукачівській ЦМБ ім. О. Духновича пройшла зустріч з відомим фольклористом, доктором мистецтвознавства, заслуженим діячем мистецтв України Іваном Васильовичем Хлантою. На зустрічі із відомим краянином були відомі люди м. Мукачева : В.Пагиря, С. Малильо, В. Гніденко, П. Софілканич, В. Нагірний, В.Танчинець, члени літературного об’єднання "Рідне слово", громадських організацій "Просвіта", "Союз українок".
У травні в м. Ужгороді пройшов другий етап всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Податки очима дітей -2011», за результатами якого визначено переможців на обласному рівні. Традиційно переможці регіонального конкурсу представлятимуть Закарпаття у м. Києві. А це творчі роботи шістьох закарпатських учнів на податкову тематику.
У травні в м. Ужгороді у прес-центрі «Закарпаття» дитяча письменниця Галина Малик презентувала свою нову повість-сюр «Абра&Кадабра». Разом з авторкою книгу представляла директор видавництва «Поліграф-центр «Ліра», яке видало повість.
У травні в м. Ужгороді у видавництві «Патент» вийшла друком книга Михайла Ряшка «Життя і слово Юрія Шипа».

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО.МУЗЕЙНА СПРАВА

3 травня в м. Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая експонувалась ювілейна виставка, присвячена 90-річчю Антона Кашшая.
8 травня в с. Колочава Міжгірського району урочисто відкрили перший в Україні пам’ятник заробітчанам. Скульптурна композиція «Пам’ятник заробітчанам» відтворює сумну картину прощання чоловіка з сім’єю.
До 10 травня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту тривала персональна виставка робіт молодого художника Олексія Федора під назвою «Закарпатські мотиви».
12 травня в м. Ужгороді в галереї «Ужгород» відкрилась персональна виставка Людмили Корж-Радько з нагоди 55-річчя від дня народження.
14 травня в м. Ужгороді в Ужгородському замку проводилось мистецьке дійство у рамках акції Ради Європи «Європейська ніч музеїв». В рамках акції, присвяченої Дню музеїв, відвідувачам пропонували помилуватися середньовічними танцями, послухати спів художніх колективів Ужгородщини. На виставці картин експонувалась ікона XVIII століття «Богородиця з немовлям» у срібному окладі.
18 травня в м. Ужгороді до Міжнародного дня музеїв в обласному краєзнавчому музеї проводився день відкритих дверей.
19 травня в м. Ужгороді в Закарпатській ОДА експонувалась виставка Михайла Беленя та Магдалини Пуглик-Белень.
31 травня в м. Ужгороді відкрилась персональна виставка закарпатського художника Івана Дідика, з нагоди 60-річчя з дня народження.
У травні в м. Мукачево в картинній галереї проходила ретроспективна виставка графіки і живопису заслуженого архітектора України Олександра Андялоші з нагоди 60-річчя від дня народження.
У травні в с. Горонда Мукачівського району на будівлі сільської школи у 102–й день народження відомого фольклориста, невтомного збирача закарпатських народних казок, одного із засновників обласної спілки письменників, політичного діяча і викладача УжНУ Петра Лінтура урочисто відкрили меморіальну дошку роботи ужгородського скульптора Михайла Беленя. Участь у святкуванні узяли його син, колишній працівник облвиконкому Василь Петрович, учень науковця, доцент УжНУ Іван Сенько, голова обласної письменницької організації Петро Ходанич, керівники


ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

6 травня в с. Бронька Іршавського району відбулись проводи вівчарів на Боржавські полонини. Свято відбулось на території сільського стадіону, що на березі річки Боржава.
6-8 травня в с. Нижнє Селище Хустського району пройшов V Міжнародний дитячий фестиваль театрального мистецтва «Птах». Тут свою майстерність демонстрували дитячі театральні студії: ужгородська «Чіга-Біга», «Гора» з м. Івано-Франківськ, експериментальний театр «Студія 22» з м. Євпаторія, Київський театр танцю «Леліо», літературно-музичний дует «Подорож» з м. Чернігова.
7-8 травня в м. Тячево пройшов VI Всеукраїнський фестиваль «Веселка над Тисою».
8 травня у м. Виноградово відбувся VIII фестиваль виноградарів-виноробів «Угочанська лоза». Фестиваль проводився в рамках Дня Європи. 13 травня в м. Ужгороді в палаці «Падіюн» пройшов фестиваль родинної творчості.
14 травня на українсько-словацькому кордоні, в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ужгород-Вишнє Нємецке», відбувся День добросусідства.
14 травня в с. Середнє Ужгородського району в дитячій школі мистецтв відбувся 13-й обласний конкурс словацької народної пісні «Золотий соловей».
15 травня в м. Ужгороді в амфітеатрі пройшов IX фестиваль слов’янських культур.
15 травня в м. Мукачево у замку «Паланок» пройшов VII дитячо-юнацький фестиваль народного мистецтва «Смарагдові витоки», який цьогоріч набув статусу всеукраїнського. В ньому брали участь музичні колективи з м.м. Миколаєва, Тернополя, Львова, Чернігова, Червонограда, Євпаторії, Вінниці, Шепетівки, Донецька, Арм’янська (Крим), Сум, а також 10 колективів Закарпаття. Програма фестивалю включала конкурси в номінаціях «вокальне мистецтво», «хореографія», «фольклор та народна музика», «образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво».
20-21 травня в м. Берегово проводились дні міста.
21 травня в смт. Солотвино Тячівського району на базі відпочинку «Камелом» відбувся байк-фест «Нам 5 років».
21 травня з ініціативи ДП «Великобичківське лісомисливське господарство» у Великому Бичкові, що на Рахівщині, вперше відбувся кінний фестиваль «Гуцульська підкова». Організатори фестивалю ставили за мету підняти авторитет професії візника, спонукати активніше застосовувати коней на лісогосподарських та лісотранспортних роботах, а також зацікавити молодь справою відродження гуцульської породи коней.
21-31 травня в м. Мукачево проходили святкування 1117-ої річниці першої писемної згадки та 635-ої річниці отримання статусу міста.
22 травня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту пройшов I обласний фестиваль фольклорних колективів шкіл естетичного виховання області «Веселковий передзвін».
22 травня в м. Ужгороді на пл. Театральній пройшов Єврофест. У проведенні флеш-мобу були задіяні студенти-волонтери факультету міжнародних відносин УжНУ та Ужгородського комерційного технікуму. Захід організувало ГО Ліга розвитку міжнародних зв’язків «Потенціал» в рамках проекту «Ужгородський єврофест 2011» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
22 травня в с. Костилівка Рахівського району вшосте відбувся фестиваль «Берлибашський банош». Головною родзинкою свята стало приготування місцевої страви – баношу, який варять на відкритому вогні і виключно із натуральних продуктів. На святі виступили художні колективи Рахівщини і Тячівщини.
22 травня в с. Топчино Тячівського району відбувся XXI обласний фестиваль румунського народного мистецтва «Мерцишор». Гостей та учасників фестивалю вітали заступник голови ОДА Іван Качур та голова Закарпатської обласної румунської спілки «Данія» Іван Ботош.
24 травня-24 червня в м. Ужгороді проходили Дні сучасного мистецтва. Вони вмістили відкриття виставки «Рецидиви» та низки лекцій про сучасне мистецтво.
30 квітня, 1 травня в с. Ракошино Мукачівського району пройшов фестиваль «Ракошинська шкварка». Учасники свята мали нагоду оцінити роботу місцевих гентешів, посмакувати свіжими шкварками і м’ясними делікатесами. У рамках фесту пройшли спортивні змагання між командами держслужбовців Мукачівщини та сіл-побратимів Словаччини, Польщі і Угорщини. Гостей розважали колективи художньої самодіяльності.
30 квітня, 1 і 2 травня в м. Ужгороді відбувся VI фестиваль меду і вина «Сонячний напій». Мета – сприяння створенню святкового настрою мешканців і гостей міста.
31 травня в смт. Середнє Ужгородського району відбувся IX обласний конкурс українського художнього слова імені Івана Ірлявського «Моя весна», у якому змагалося 32 учасники.
У травні в м. Іршава в районному будинку дитячої творчості пройшов традиційний районний фестиваль «Родинні скарби Іршавщини». У фестивалі взяли участь близько десяти багатодітних сімей. На святі виступила сім’я Сабадош з с. Приборжавське. Вони є лауреатами Міжнародного музичного фестивалю родин, що проходив у Польщі. Учасники заходу мали нагоду оцінити таланти родин, що займаються художньою обробкою дерева, металу, кераміки, живописом тощо.
У травні в м. Ужгороді в Русинському народному домі відбувся V-й конкурс русинського декламаторського мистецтва ім. О. Духновича та III фестиваль народної пісні «Червена ружочка». Організаторами фестивалю і конкурсу виступили: Ужгородське Общество ім. Духновича та обласний благодійний фонд «Русинська школа». Конкурс завершився концертом зразкового фольклорного ансамблю Русинських недільних шкіл «Бабчина співанка».
У травні в с. Топчино Тячівського району пройшов XXI обласний фестиваль румунського народного мистецтва. З концертною програмою на святі виступили художні колективи та самодіяльні групи Тячівщини та Рахівщини. За активну роботу з пропаганди і збереження мови, культури і традицій румунів Закарпаття організаторів та активістів свята нагороджено Почесними грамотами ОДА та облради. Кращим колективам художньої самодіяльності вручили подарунки.

ГОЛОВНА