Хроніка культурного життя Закарпаття

(Оглядова довідка по матеріалах преси та неопублікованих матеріалах за жовтень )ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ


1 жовтня в м. Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру філармонії з нагоди Міжнародного дня музики.
1 жовтня в м. Ужгороді в школі мистецтв відбувся концерт учнів-лауреатів міжнародних та всеукраїнських конкурсів, присвячений Дню міста.
1-2 жовтня в м. Тячів святкували День міста.
2 жовтня в м. Ужгороді в обласному театрі ляльок "Бавка" відбувся святковий концерт учнів АНВК "Тобі, мій Ужгороде".
15 жовтня в м. Ужгороді в обласному театрі ляльок "Бавка" пройшов прем’єрний показ вистави "Цирк Івана Сили" для дітей шкільного віку та дорослих. Однойменну п’єсу, за якою поставлена вистава "Цирк Івана Сили", написав відомий закарпатський журналіст і письменник Олександр Гаврош. На Всеукраїнському письменницькому конкурсі "Коронація слова – 2011" ця п’єса була визнана найкращою серед творів цього жанру для дітей.
20 жовтня в м. Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт камерного оркестру філармонії (керівник – заслужений артист України В. Юрош) під назвою "Вечір музики в стилі Танго".
28 жовтня в м. Ужгороді відбувся святковий концерт з нагоди відзначення 65-річчя Ужгородського районного будинку культури та 25-річчя народного ансамблю пісні і танцю "Дружба".

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ


2 жовтня в м. Хуст у центральній міській бібліотеці відбулася презентація книги Михайла Бізонича "Хуст у старовинній листівці".
3 жовтня в пресс-центрі "Закарпатської Правди" відбулася офіційна презентація книжки Василя Ільницького та Сергія Федаки "Перші особи". Вона вміщає 25 нарисів про лідерів краю різних періодів.
7 жовтня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація книги Бейли Горвата і Олександра Горвата "Ромські музиканти Закарпаття" . Енциклопедія вийшла друком у видавництві Олександри Гаркуші.
13 жовтня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація книги "Герої казкового замку" Оксани Фулитки.
14 жовтня в м. Ужгороді у прес-центрі "Закарпаття" поет Петро Мідянка презентував свої "Вірші з поду". Більшість поезій, що увійшли до збірки, просто лежали в стосах інших паперів на горищі (поді) хати Петра Мідянки в с. Широкий Луг Тячівського району. Збірка вийшла друком у видавництві "Ліра".
20 жовтня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка в рамках літературних деб’ютів "Нові імена" відбулась презентація першої збірки Ганни Данканич "Сузір’я Діви" (м. Київ, вид-во "Синопсис") та знайомство з молодим автором фантастичних оповідань Віктором Грігашем. Поетеса Надія Панчук з великою доброзичливістю представила творчу юнь. Авторів щиро підтримали літературознавець, доктор філологічних наук Наталія Бедзір, керівник літературної студії Ужгородської ЗОШ № 6, член Національної спілки письменників України Христина Керита та вчителі. Працівники бібліотеки прочитали твори Ганни та Віктора.
23 жовтня відбулось урочисте відкриття відремонтованого приміщення з оновленими меблями бібліотеки-філії с. Лозянське Міжгірського району. Ремонт здійснено за сприяння відділу культури, бібліотека також обладнана двома новими комп’ютерами. На відкриття бібліотеці відділом культури подаровано плазмовий телевізор, обласною універсальною науковою бібліотекою – пилосос.
27 жовтня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка пройшла презентація антології „Поетичні шедеври XX ст.” Укладав збірку письменник, лауреат Всеукраїнського літературного конкурсу "Коронація слова" Михайло Рошко, ілюстрував – модерний художник Владислав Габда. Книга вийшла друком у «Видавництві Олександри Гаркуші».
27 жовтня в м. Ужгороді у прес-центрі «Закарпаття» відбулась презентація нової збірки поезій дитячої поетеси Юлії Драгун «Зернятка мудрості». Збірку презентував головний редактор видавництва «Карпати» Борис Кушнір. Книга отримала диплом цьогорічного Львівського форуму видавців у номінації "Світ дитинства".
У жовтні в м. Ужгороді у видавництві "Гражда" вийшла друком "Історія села Золотарьово". У 1937 році учитель Омелян Белінський розпочав написання історії Золотарьова. Завершила цю робота вчителька української мови та літератури Наталія Гайдур.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА


2 жовтня в м. Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая в день народження відомого українського живописця і монументаліста, одного з фундаторів закарпатської школи живопису Йосипа Бокшая відкрилась виставка, присвячена 120-річному ювілею Майстра.
9 – 31 жовтня в м. Хуст у міській картинній галереї експонувалась виставка учасників 5-го міжнародного пленеру "Хуст-арт – 2011". Ця подія – звіт перед громадою міста та гостями про творчі здобутки художників з 12-ти країн, що брали участь у пленері.
До 10 жовтня в м. Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту експонувалась виставка картин Володимира Ілюшкіна.
13-26 жовтня в с. Синевирська Поляна Міжгірського району проходив традиційний живописний пленер "Синевир-арт 2011, осінь". У пленері взяли участь художники з України та Молдови.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ


1-6 жовтня в м. Ужгороді в обласному театрі ляльок "Бавка" відбувся XIII Міжнародний фестиваль театрів для дітей "Інтерлялька – 2011". У фестивалі взяли участь 15 колективів – зокрема, 6 колективів театрів ляльок з м.м.Харкова, Одеси, Тернополя, Луцька, Ужгорода, Горлівки та театри з Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, Сербії, Болгарії. Вперше у фестивалі взяли участь театри : "Шут" з м. Воронеж (Росія), "Провінція" з м. Гродно (Білорусь), "Експрессо" з м. Вюрцбург (Німеччина).
2 жовтня в с. Вари Берегівського району відбувся XXII обласний фестиваль угорського народного мистецтва.
29 вересня-2 жовтня в м. Мукачеві пройшов Всеукраїнський відкритий фестиваль-конкурс естрадного мистецтва "Вечори над Латорицею". Фестиваль відбувся за сприяння міського голови м. Мукачева Золтана Ленд’єла.
11 жовтня в м. Ужгороді у конференц-залі Обласного організаційно-методичного центру культури відбулася рада директорів міських та районних будинків культури на тему: "Концентрація розвитку культури закладів культури клубного типу та їх роль і значення на сучасному етапі згідно із Законом України "Про культуру" за участю начальника управління культури Закарпатської облдержадміністрації, заслуженого працівника культури України Юрія Глеби.
12-16 жовтня в м. Мукачево відбувся відкритий конкурс-фестиваль виконавських мистецтв нацменшин України та закордонного українства "Гран-прі Карпатського регіону".
14-15 жовтня в м. Ужгороді у Палаці дитячої та юнацької творчості ПАДІЮН відбувся фестиваль синтезу мистецтв "Екле". У проекті взяли участь відомі художники, поети, музиканти нашого краю.
16 жовтня в смт. Міжгір’я святкували День селища.
16 жовтня в с. Лінці Ужгородського району пройшов обласний фестиваль словацького народного мистецтва „Словенска веселіца”.
22 жовтня в м. Мукачеві відбувся фестиваль русинської культури "Червена ружа".
23 жовтня в м. Берегові в Закарпатському угорському інституті ім. Ф. Ракоці II та Закарпатському обласному угорському драматичномі театрі ім. Дюли Ійєша пройшли урочистості з нагоди 55–ї річниці Угорської революції 1956 року.
27-29 жовтня в м. Ужгороді пройшов фестиваль-конкурс дитячої та юнацької хореографії "ПАДІЮН-ЄВРО-ДАНС"за участі дитячо-юнацьких аматорських хореографічних колективів, вихованців загальноосвітніх, професійно-технічних і позашкільних навчальних закладів, а також студентів ВНЗ.
28-30 жовтня в с. Гукливий Воловецького району пройшли Дні яблука.
29 жовтня відбулось свято угорської народної музики та пісні та ювілейний концерт, присвячений 25-й річниці самодіяльного народного ансамблю угорської народної пісні „Ружа” будинку культури с.Тийглаш Ужгородського району.

ГОЛОВНА