Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

Віртуальні виставки

2015

Сакральна архітектура Срібної Землі

2015-12-22
Дерев’яні храми Закарпаття

    У кожного краю є щось таке, чого немає ніде інде і чим можна пишатися навіть за межами своєї держави. Такою гордістю для Закарпаття єунікальні в своєму роді дерев’яні церкви, збудовані народними майстрами без жодного гвіздка у специфічних архітектурних стилях, прекрасні і автентичні пам'ятки, в яких, напевно, найбільше виражені національні риси архітектури.

       Багатогранна історія Закарпаття залишила нащадкам багатющий історико-культурний спадок. Переплетення різних епох, народів, релігій – створили неповторний ансамбль об’єктів дерев’яного зодчества. Так, з впевненістю можна сказати, що гордістю нашого краю по праву вважаються унікальні в своєму роді дерев’яні церкви, збудовані талановитими народними майстрами, без жодного цвяху у специфічних архітектурних стилях, притаманних лише певній місцевості.

      Сьогодні нараховується 110 дерев’яних церков, 43 храми з яких збудовано в першій половині ХХ ст. Цікавими з архітектурної точки зору є близько 100 дзвіниць, 33 з яких внесено до списку пам’яток історико-культурної архітектури.

      Розрізняють 5 архітектурних стилів дерев’яних храмів Закарпаття:

бойківський, лемківський, гуцульський, бароковий та готичний, а також два підстилі ─ середньогуцульський та стиль "ампір". В межах стилів розрізняють кілька варіантів.

На фото Ліни Дєгтярьової Церква св. Михайла в с. Ужок, 1745. Бойківський стиль. Внесена до списку Світової спадщини Юнеско в 2013 році.

Місцеве самоврядування в сучасній Україні

2015-12-08
(до Дня місцевого самоврядування)

Київська Русь – це своєрідне “вільне суспільство”,
де монархічний (князь), аристократичний (боярська рада)
і демократичний (віче) елементи “взаємно врівноважували
одне одного, а народ мав голос в управлінні повсюди в країні”.

Г. Вернадський

Місцеве самоврядування, що є вельми важливою ознакою демократії будь-якої держави, має специфічну форму у кожній з них. Саме через місцеве самоврядування найповніше може бути реалізована ідея здійснення влади народом безпосередньо, вирішені питання взаємодії особи, територіальної громади, органів влади. Без координації їх діяльності неможливо вирішити тих завдань, що виникають перед органами місцевого самоврядування.

Наявність повноцінного місцевого самоврядування – одна з визначальних ознак демократичної, соціальної, правової держави. Саме через місцеве самоврядування найповніше реалізується право народу здійснювати владу безпосередньо. Органи та посадові особи місцевого самоврядування покликані цивілізовано узгоджувати розбіжності, які існують між інтересами держави та конкретними громадянами.

 

Життєвий вибір Василя Гангура

2015-12-07
До 70-річчя від дня народження художника

  Василь Михайлович Гангур народився 10 грудня 1945 року у с. Копашнево Хустського району Закарпатської області. У 1968 р. працював художником-оформлювачем у художньо-рекламній майстерні Закарпатської облспоживспілки і навчався в Ужгородському училищі прикладного мистецтва. Педагоги-Свида В.І., Берец В.І., Петкі Ш.Ф., ДемидюкВ.І.  У 1971 р. закінчив навчання в училищі прикладного мистецтва, відділ художнього розпису, отримав диплом художника-майстра і був переведений на посаду інженера-художника по рекламі, оформленню і декорації.

  3 1977 р. - студент художньо-графічного факультету Одеського державного педагогічного інституту.  У 1982 р. закінчив художньо-графічний факультет Одеського державного педагогічного інституту. Викладачі з фаху: народний художник України Злочевський П.О., Недошитко О.М., Власов.В.Д., Єфіменко В.Г.  1980-1983 pp. - викладач рисунку, живопису, композиції в Ужгородському училищі прикладного мистецтва.  З 1988 р. - член Національної спілки художників України. 1990 - 1991 pp. - робота в художфонді на посаді мистецтвознавця. З 1991 р. переведений в творчу групу Закарпатської організації Національної Спілки художників України.

   Діалог художника з природою продовжується в його натюрмортах. Предметний світ цього жанру в мистецтві В.Гангура негучний, безхитрісно-простий і невибагливий: здебільшого це скромні польові квіти у керамічних глечиках або прозорих склянках, рідше фрукти з батьківського саду, живописно розташовані на домотканій скатертині - все, здавалося б, непрезентабельні речі. Однак, в уяві художника вони є уособленням краси, гармонії і нескінченного багатства та розмаїття проявів природи, свідченням багатозначної непростоти нашої екзистенції. Натюрморти художника засвідчують його талант розпізнавати в простому - багатозначне, в скромному - величне, в непримітному -суттєве. Вони, як і краєвиди, виконані технікою акварелі по мокрому (з використанням зволоженого аркушу). Послуговуючись широкими можливостями цього різновиду акварельного письма, автор досягає нескінченного багатства формотворчих нюансів. Мерехтливі вібруючі кольори м'яко ліплять живописні об'єми, розмиті обриси яких розчиняються і тануть в тремтливому розсіяному світлі, надаючи малярським образам хвил юючої одухотвореності, ліричної настроєвості.  У мистецтві В.Гангура дивовижним чином безконфліктно уживались дві, здавалося б, полярні тенденції - зовнішня правдоподоба і умовні форми візуалізації, впізнаваність життєвих реалій і метафоричність творчих ідей та фантазійних уявлень. Це допомагало художникові уникнути одноманітності образних задумів, повторюваності зображальної лексики та малярських висловів. 

  Лауреат обл. премії ім. Й.Бокшая та А.Ерделі(2002). Лауреат міжнародної премії "Карпатська корона"(2005) Помер у 2005 році.

Stories from Uzgorod by Sandy McCulloch

2015-10-15
Ужгородські історії Сенді МакКалога
Sandy McCulloch is an American writer from Corvallis, Oregon. He has lived  in Uzhgorod, Ukraine for much of the years 2001-2005 and is married to an Uzhgorod native. In earlier years he was a biologist, a psychologist, and an innkeeper.
 
 

Різнобарвний світ українського слова

2015-10-08

   Сучасна Україна живе не тільки політикою. Найкраще реальне життя країни презентує сучасна українська література, яка є однією з найяскравіших і найцікавіших в Європі. Зміни, що відбуваються в суспільстві, знаходять своє відображення і в художній літературі, яка реагує на нові ситуації, запити, інтереси інших людей. Пожвавлення літературного процесу в нашій країні сприяло формуванню потужної та цікавої літератури, яка може задовольнити будь-які читацькі смаки.

   Зріс інтерес не лише до творчості «метрів», а й до нового покоління письменників, послідовний вихід яких на літературну арену спостерігається в останні роки. Так, після Ю. Андруховича, С. Жадана, І. Карпи, І. Роздобудько з’явилася нова генерація: Галина Логінова, Марина Соколяк, Таня Малярчук, Л. Дереш, Галина Ткачук, М. Кідрук та ін.

    Краще зорієнтуватись у сучасних тенденціях української літератури, познайомитися із найбільш яскравими та маловідомими авторами допоможе наша книжкова виставка «Різнобарвний світ українського слова», на якій представлені найбільш яскраві напрями та течії сучасної української літератури  та нові видання, які надійшли у відділ художньої літератури.

Моє древнє місто Ужгород

2015-09-24
(до 1122-ої річниці Дня міста)

УЖГОРОДУ

Так час біжить
Вже сакура цвіте!
Рожевим, теплим снігом
Душу зігріває.
День, два…
Й краса оця до ніг
Твоїх впаде.
І зразу сумно так стає
Неначе щось у вічність
Відлітає…

Василь Матола

"Співець країни див"

2015-07-08
до 110-річчя від дня народження поета Юлія Васильовича Боршоша-Кум’ятського

І якщо від мене та залишиться

Кілька слів, то я помер не весь.

Прийде час, і мій вітрець утишиться,

Насінину висіявши десь...

Рідне слово висіявши десь.

                           Ю. Боршош-Кум’ятський

Тепло сімейного вогнища

2015-07-02
до Дня родини

“Сім’я – це те первинне середовище, 

де людина повинна вчитися творити добро”

Василь Сухомлинський


Існує вислів: “Міцна держава починається з міцної родини”. Саме тому українці, окрім Всесвітнього дня сім’ї (15 травня), віднедавна святкують ще й український День родини. Указ Президента України “Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят” від 30.12.2011 № 1209/2011. А от днем святкування було обрано 8 липня. Тому вже кілька років в українському календарі існує особливий день – День родини.

 

Літописець новітньої історії Закарпаття

2015-05-04
до 85-річчя від дня народження О. Довганича

Омелян Дмитрович Довганич – український історик, краєзнавець, журналіст, видавець, педагог вищої школи, літературознавець, громадський діяч.

 

 

 

 

"Жорстока правда війни"

2015-04-30
до 70-річчя завершення Другої світової війни

Тільки той, хто пам’ятає минуле, вартий майбутнього.

 

24 березня 2015 року Президент України Петро Порошенко видав Указ “Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни.” Указом в Україні встановлюється День пам’яті та примирення, який повинен відзначатися щороку 8 травня, а також щороку відзначатимуться дні 8 і 9 травня як данина пам’яті всіх жертв Другої світової війни. Україна обрала європейський шлях розвитку, що передбачає і прийняття європейських моральних і культурних цінностей, у тому числі у вшануванні пам’яті жертв воєн і конфліктів. Європейський підхід – це передусім вшанування пам’яті усіх жертв війни для недопущення подібних трагедій у майбутньому.

Михайло Вербицький – творець пісні, що стала символом нації

2015-02-24
до 200-річчя від дня народження

"Вербицький для нас є не тільки музикантом,

а й також символом нашого

національного відродження в Галичині".

С. Людкевич

 

Гімни належать до найбільших святинь

будь-якого народу. Це ті слова, та музика,

які змушують кожного з нас підніматися

при перших же акордах, з трепетом у душі слухати

ту мелодію, яка віднаходить найпотаємніші струни,

кличе до високого й світлого. Є такий символ і в українців –

це гімн Ще не вмерла Україна.

 

Композитор Михайло Вербицький – видатний прогресивний діяч української культури першої половини XIX ст.

Диво-сад Федора

2015-01-21
до 105-річчя від дня народження Ф. М. Потушняка

27 лютого відзначаємо 105-річчя від дня народження Федора Михайловича Потушняка – письменника і вченого, котрий за неповних 50 літ життя вніс в українську культуру й науку справжні скарби своєї непересічної творчої індивідуальності.

                                                   
  В. Густі 
 
У кожній землі – свій віщий знак.
 У ниві кожної – є свій золотокос.
    Для Срібної Землі – це Потушняк.
   Для нашого народу – його голос...
 
 

Натхненний Ужгородом

2015-01-16
(до 75-річчя від дня народження Народного художника України В’ячеслава Приходька)

    В’ячеслав Приходько – яскравий носій художньої традиції закарпатського малярства, відомий широкому загалу як художник з креативним поглядом на світ, талановитий колорист, майстер урбаністичних краєвидів, сюжетних композицій, натюрмортів, позначених конструктивністю художнього формовияву.Народився в місті Золотоноша на Черкащині 13 січня 1940 року. Член Національної Спілки художників України з 1973 року. Учасник художніх виставок: обласних — з 1968 року, всеукраїнських, всесоюзних і закордонних — з 1968 року. Учасник міжнародних пленерів. Одержав звання Заслуженого художника України в 1990 року, а в 1991 році став переможцем міжнародного конкурсу "На захист Естер". У 1997 році нагороджений обласною премією ім. Й. Бокшая та А.Ерделі. У 2004 році одержав звання Народного художника України. Персональні виставки: 1981, 1984, 2000, 2006 pp. — м. Ужгород, 1990, 1992, 1996, 2002 pp. — м. Мюнхен, м.Баттюркгайм, м. Ауербах (Німеччина), 1994, 2000 рр. — м. Требішов, м.Кошіце, м. Бардейов (Словаччина), 1995 р. — м. Будапешт (Угорщина).

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день