Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Нехай живі пам'ятають-покоління знають

2020-05-04
до Дня пам'яті та примирення
 
 
Ми пам’ятаємо, яким страшним лихом для українців була Друга світова війна. Пам’ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями Об’єднані Нації. Не забуваємо: той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам’ять робить нас сильнішими. Вона – запорука того, що в майбутньому подібна трагедія не повториться.
 
8–9 травня Україна традиційно вшановує День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У ці дні важливо нагадати про непересічну роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки.
 
Утверджуючи традицію відзначення 8 та 9 травня в європейському дусі “не святкуємо, а вшановуємо”, пропонуємо згадувати Другу Світову з акцентом на ролі людей, які боролися проти нацизму. Тому цього року Український інститут національної пам’яті  обрав тему “Українці в лавах Об’єднаних Націй перемогли агресора” для інформаційної кампанії. Ми прагнемо розкрити трагічні роки війни через долі та звитяги чоловіків і жінок – уродженців різних куточків України та світу, які воювали у регулярних арміях або були партизанами, служили у допоміжних формуваннях або на передовій, пройшли всю війну або героїчно загинули в боротьбі. Важливо, що хоч би де перебували ці українці та вихідці з України, вони пліч-о-пліч з іншими народами воювали проти нацизму та дістали високі відзнаки країн, у лавах яких вони служили.
 
8 травня 1945 року набув чинності Акт про капітуляцію Німеччини. Ця дата дає можливість оцінити внесок Українського народу в перебіг і завершення Другої світової війни, підсумувати її масштабні спустошливі наслідки для України, а також винести життєво важливі уроки для нашої держави сьогодні.
 
Від 1 вересня 1939 року, коли нападом нацистської Німеччини на Польщу і бомбардуванням німецькою військовою авіацією Львова та інших міст війна розпочалася для України, 120 тисяч українців брали участь у двобої з вермахтом у складі Війська Польського. Сотні тисяч українців взяли участь у вторгненні на територію Другої Речі Посполитої у складі Червоної Армії, в запеклих битвах у Фінляндії та в захопленні Бессарабії і Північної Буковини. Українці Волині, Галичини, Західного Полісся, Північної Буковини і Бессарабії в перші роки війни на власному досвіді відчули прискорені заходи радянізації, які обернулися десятками тисяч розстріляних, сотнями тисяч депортованих і арештованих.
 
З червня 1941 року після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР уся Україна стала ареною запеклих бойових дій. У складі військ Південно-Західного фронту українці становили до 50 % бійців. Загальна кількість осіб, мобілізованих за роки війни з України до радянських Збройних сил перевищує 6 мільйонів бійців. Кожний другий з них загинув, а кожний другий з тих, хто залишився живим, став інвалідом.
 
Українці та вихідці з України перебували у військових з’єднаннях Польщі (120 тисяч), США (до 80 тисяч), Канади (до 45 тисяч). Крім того, до 5 тисяч українців захищали Францію у лавах Іноземного легіону. Після капітуляції прем’єр-міністра Анрі Петена у червні 1940 року в країні розгорнувся рух опору німецьким загарбникам. На боці французьких партизанів воювали українці звідусіль. Серед них – представники передвоєнної еміграції, наприклад, командир загону Осип Круковський. Були також радянські військовополонені і дезертири з військових частин на німецькій службі. Червоноармієць Василь Порик з Вінничини сформував власний партизанський підрозділ. Канадський пілот Пітер Дмитрук став партизаном після того, як в небі над окупованою країною підбили його літак. Обидва, Порик і Дмитрук, героїчно загинули. Задіяні німцями для боротьби з французькими партизанами українські поліцейські цілими підрозділами переходили на бік сил опору. У 1944 році з них було створено два партизанські батальйони: імені Тараса Шевченка та імені Івана Богуна.
 
8 травня для наших земляків воєнні дії не припинилися, а продовжувалися щонайменше до 2 вересня 1945 року, коли на борту американського лінкора “Міссурі” було підписано Акт капітуляції Японії представниками цієї країни, США, Китаєм, Великою Британією та СРСР. Від радянської сторони його підписав українець з Уманщини генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко.
 
Отже, історія кожного з українців та українок, які воювали в Червоній армії, УПА, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США – це історія мужності й самопосвяти в ім’я спільної перемоги над агресором.
 
Довідка про мак пам’яті
Квітка маку в українській традиції
 
В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопцякозака, крові, смерті. Ця квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: “Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає...”.У відомій пісні “Ой, ти, Морозенку, славний козаче”, мак згадується поруч зі смертю козака: “…Обступили Морозенка турецькії війська. По тім боці запорожці покопали шанці; Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці. Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, – Ой, уже наш Морозенко в неволю попався…” Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.
 
З народної творчості мак у такому символічному значенні перейшов у художню літературу. В Івана Франка: “Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святе”. Легенду про мак обробив і Михайло Стельмах у творі “У долині мак цвіте”: “…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…” Одна із героїнь роману Олеся Гончара "Прапороносці" гине в долині червоних маків.
 
Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України. Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з другого – кривавий слід від кулі. Поруч із квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни – 1939–1945 – та гасло “Пам’ятаємо. Перемагаємо”.
 
***

 

94(477)"1939/1945"
Д 76
Друга світова. Непридумані історії: (не) наша, жива, інша / уклад., передм. В. Кіпіані. – Х. : Vivat, 2018. – 304 с. : іл.

Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про: українців, які воювали в різних арміях; життя депортованих;  долі вивезених на примусові роботи; чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими. Одна війна — різні долі.

63.3(4УКР)624
Д 76
Друга світова війна в історичній пам’яті України : за матеріалами Укр. ін-ту нац. пам’яті / Укр. ін-т нац. пам’яті ; редкол.: І. Юхновський ; Л. Герасименко [та ін.] ; упоряд. Л. Герасименко ; Р. Пилявець. – К. ; Ніжин : Лисенко М. М., 2010.  248 с. : портр., карти.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших  і найтрагічніших подій в історії українського народу XX століття-Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну державу, яка не припинялась з поразкою національно-визвольних змагань 1917-1921 рр.


 

63.3(4УКР)624
Г60
Голиш, Григорій Михайлович. У вирі війни. Становище неповнолітніх громадян України в 1941-1945 рр. : монографія / Г. М. Голиш ; Ін-т історії НАН України, Черкаський нац. ун-т ім. Б.Хмельницького.  Черкаси : Черкаський ЦНТЕІ, 2005.  328 с. 
 
У монографії на широкому колі джерел аналізується становище неповнолітніх громадян України в період німецько-радянської війни. Охарактеризовано основні вектори політики радянської держави та заходи нацистської окупаційної адміністрації щодо неповнолітніх українців. Досліджено мотиви та форми участі юних громадян в антинацистському русі опору та радянських патріотичних рухах, показано їх внесок у перемогу над ворогом. З’ясовано соціально-демографічні, медико-санітарні та психологічні наслідки війни для найуразливішої категорії українського соціуму.
 
63.3(4УКР)624
П 20
Патриляк, Іван Казимирович. Україна в роки Другої світової війни : спроба нового концептуального погляду / І. К. Патриляк, М. А. Боровик.  Ніжин : Видавець ПП Лисенко М. М., 2010.  592 с.
 
У книзі розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії України періоду Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню української проблеми напередодні і на початку світової війни, долі українських земель у 1939–1940 рр., участі українців у фінській кампанії, бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941 р., окупаційному режиму нацистів та їхніх союзників в Україні, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і партизанів, взаєминам більшовицької влади і українського суспільства в роки війни.

 
63.3(4УКР)624
Л 64
Литвин, Володимир Михайлович. Україна в Другій світовій війні (1939-1945) / В. М. Литвин.  К. : Лі-Терра, 2004. – 464 с.

Ця книга продовжує серію видань, які присвячені найбільш складним періодам вітчизняної історії. Воєнна доба 1939–1945 рр., попри її широке висвітлення, й до сьогодні є часом, який ще потребує свого осмислення.

63.3(4УКР)624
Л93
Людний, Федір Петрович. Дорогами війни / Ф. П. Людний.  К. : Україна, 2005.  420 с.
 
Книга розповідає про людей, які чесно і сповна виконали свій громадянський обов’язок, захищаючи батьківщину від фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни.
 
63.3(0)62
Т 77
Трубайчук, Анатолій Фотійович. Друга світова війна. Коротка історія / А. Ф. Трубайчук. – К. : Наук. думка, 1995.  192 с.
 
В короткій історії Другої світової війни вперше в Україні подається систематизований виклад головних подій 1939—1945 рр. Автор без ідеологічних зашорень попередніх років, спираючись на широке коло опублікованих джерел і матеріалів, подає правдивий перебіг воєнних дій, характеризує окупаційний режим, встановлений на зайнятих нацистами та їхніми союзниками територіях, аналізує складові європейського Руху Опору.
 
63.3(4УКР)624
В 84
Всенародний пам’ятник Матері-Вдові  : листи, док., ст., поезії, оповідання, фото : [альбом] / голова редкол. Б. І. Олійник ; авт. проекту В. В. Біленко ; упоряд., члени редкол. В. Бабанюк ; упоряд., члени редкол. В. Біленко [та ін.].  К. : Укр. фонд культури, 2013.  164 с. 
 
Хто вона, Мати-Вдова Великої Вітчизняної війни? Яка її доля? Як виникла ідея та яка історія створення всенародного пам’ятника Матері-Вдові, що постав у столичному парку Перемоги 2012 року? Про це книга, яка теж-пам’ятник Матері-Вдові.
 

821.161.2
Ж 87
Жулинський, Микола Григорович
.Моя Друга світова : роман-хроніка в голосах / М. Г. Жулинський.  К. : Укр. пріоритет, 2017. – 416 с. : іл.

Автор «Моєї Другої світової» веде читача від дитячих вражень із пронизливою нотою «інтуїції душі» до суворого стилю історичних документів та ремінісценцій минулого, від голосів живих свідків про трагічні й героїчні події до відроджених із небуття авторською уявою спогадів односельчан, від історії волинського села Новосілки до масштабних подій світового значення – такі «концентричні кола» осягнення цього роману-хроніки воєнної і повоєнної долі української людини. 

63.3(4УКР)624
У-45
Україна в полум`ї війни 1941-1945 / редкол.: П. П. Панченко [та ін.] К. : Україна, 2005.  560 с.
 
Спираючись на фактичний матеріал, маловідомі архівні документи, автори детально аналізують оборонні і наступальні операції, проведені на території України у роки Великої Вітчизняної війни, показують масовий героїзм бійців і командирів Червоної армії у боях за визволення рідного краю від німецько-фашистських загарбників.
На основі аналізу фактичного матеріалу, нових архівних джерел автори розглядують найважливіші операції Червоної армії на території України, що суттєво вплинули на подальший хід Другої світової війни, значною мірою збагатили воєнне мистецтво.
 
94(477)"1939/1945"
У-45
Україна у Другій світовій війні : до 70-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні : [факти, цифри, особи] / Укр. ін-т нац. пам’яті.  К. : Укр. ін-т нац. пам’яті, 2015. – 27 с.
 
Українці в Другій світовій війні. Факти, цифри, особи. Складна картина світового протистояння на нашій землі та українці на всіх фронтах глобального конфлікту.

* * *

 
Весь світ у маках // Позакласний час. – 2018. – N 4 (квіт.). – C. 51-52.
 
Вірші про війну (Введено оглавление) // Шкільна бібліотека. – 2017. – N 5(травень). – С. 119-126.
 
Вічна пам'ять полеглим за правду : поетична сторінка // Позакласний час. – 2017. – N 4(квіт.). – С. 18.
 
Йовенко, С. А. Біль і мужність [Ноти] / сл. С. А. Йовенко ; авт. музики В. М. Квітка пам'яті // Позакласний час. – 2018. – N 4 (квіт.). – С. 50.
 
Зубов, Андрей. Велика, але не тільки Вітчизняна : травень – це завжди спогади про Другу Світову війну / Андрей Зубов // Економіст. – 2017. – № 5. – C. 3-6.
 
Коваль-Фучило І. У полі уваги – Друга світова війна [Електронний ресурс] / І. Коваль-Фучило // Народна творчість та етнологія. – 2018. – № 6. – С. 77-79.
 
Колісніченко, В. М. Хвилина мовчання : урочиста лінійка / В. М. Колісніченко // Позакласний час. – 2018. – N 4(квіт.). – С. 20-22.
 
Маккрей, Джон. До Дня пам‘яті та примирення  / Д. Маккрей ; пер. з англ.  Д. Дроздовський (Введено оглавление) // Всесвіт. – 2015. – № 5-6. – С. 21.
 
Мушкетик Л. Ю. Голоси війни та їх відлуння в сьогоденні (Жулинський М. Моя Друга світова: роман-хроніка в голосах) [Електронний ресурс] / Л. Ю. Мушкетик // Слово і час. – 2018. – № 2. – С. 100-102.
 
Пам'ять вічно жива // Позакласний час. – 2018. – N 4 (квіт.). – С. 53-54.
 
Руднєв, Євгеній. Стара табірна миска : 8 трав. у всьому світі відзнач. День перемоги над нацистською Німеччиною / Є. Руднєв // Дзеркало тижня. – 2019. – 26 квіт.-10 трав.(№ 16). – С. 1, 15.
 
У скорботі знамена схиляєм... // Позакласний час. – 2018. – N 4 (квіт.). – С. 58.
 
Чорна, І. В. Мак як символ пам'яті / І. В. Чорна // Шкільна бібліотека. – 2016. – N 4 (квіт.). – С. 61-62.
 
Школа патріота (Введено оглавление) // Позакласний час. – 2018. – N 4 (квіт.). – С. 1- 48.
 
Як це було... // Позакласний час. – 2018. – N 4 (квіт.). – С. 49.
 
***

Інтернет ресурси:

Вікіпедія

Український інститут національної пам'яті

День пам'яті та примирення в Україні

День пам'яті та примирення: чому варто згадувати

Українці згадують жертв Другої світової війни

 

Підготували Віталія Кодриш та Владислава Сличко


Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день