Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Ефендієв Ельдар Бахрам-Огли
Народився :1946-07-11
Місце народження: м. Баку, Азербайджан
Помер :2016-09-09
Біографія.

Член Національної спілки художників України (1979). Учасник мистецьких виставок із 1966-го року. Персональні виставки мав у Києві (1966), Баку (1975 – 1977), Москві (1976). Окремі роботи зберігаються у Львівській галереї мистецтв, а також у численних приватних колекціях.
 
Народився 11 липня 1946-го року в Баку (Азербайджан) у родині турка-месхетинця та українки. Його мама має німецьке коріння родини Шмінке, що веде до засновників однієї з найвідоміших у Німеччині фірм із виготовленню пастелей. Під час Другої світової війни родина була евакуйована до Азербайджану, де мати майбутнього художника познайомилася з майбутнім чоловіком – місцевим художником, який пізніше став заслуженим діячем мистецтв Азербайджану.
Малювати Ельдар почав тільки після переїзду в Ужгород. Саме мати навчила сина основам малюнку та живопису, у результаті чого юнак у 1961 р. без зусиль вступив до Ужгородського училища декоративного-прикладного мистецтва, де фаху його навчали Павло Балла, Едіта та Микола Медвецькі, Шандор Петкі. Великий вплив на його творчість мало знайомство з Ференцом Семаном, Павлом Бедзіром, Атанасом Фединцем, а ще з відомим режисером Сергієм Параджановим. Ельдар продовжив навчання у Львівському державному інституті прикладного і декоративного мистецтва, де його викладачами були Д. Крвавич, Л. Пушкаш, З. Флінта.
Після навчання повертається у Гянджу (Азербайджан), де багато працює. Саме там сформувався індивідуальний стиль митця, що вирізнявся метафоричністю художньої мови та глибоким символізмом. У творах чітко прослідковуються релігійні мотиви. Художник у образних поєднаннях пробує переосмислити філософські теми вічного у людській долі. Мистецтвознавці відзначали, що у його творах відчувався голос внутрішнього протесту проти радянського світовідчуття.
У 1986 р. родина Ефендієвих переїхала до Мукачева. Наприкінці 1980-х років Ельдар працював художником монументальних майстерень Художфонду. За кілька років до розвалу мистецької «годівниці» встиг оформити кілька об’єктів, зокрема, інтер’єри новозбудованого санаторію «Перлина Карпат» (1988 р.), де на основі народного мистецтва створив розлогий карпатський епос.
Закарпатський період творчості Ефендієва характеризується численними натюрмортами, портретами, асоціативними композиціями та релігійним живописом. У його полотнах органічним залишається багатоетапний процес тонально-колористичного вирішення, виважена композиція та, мабуть, найголовніше – думка.
 
Помер 9 вересня 2016-го року в Ужгороді.

[біографію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття" (https://zakarpat.brovdi.art)]
Сон пілігрима
1991
90 x 65
полотно, акрил
Федор Корятович

б. д.
Натюрморт
1993

б. д.
Без назви

б. д.
Без назви

б. д.
Без назви
2000

б. д.
Без назви

б. д.
Без назви

б. д.
Без назви

б. д.
Без назви
2000

Новини

2023-03-21
!Увага! !Безготівкова лотерея! !30 квитків – 30 віршів! !Спробуйте свою вдачу! !Якого вірша витягнете – такою і буде ваша доля! !100-відсоткові шанси на виграш! !Сучасна і класична українська поезія! !Виграш з лотереї не потрібно оподатковувати! Запрошуємо усіх охочих на поетичну лотерею «На ліричних струнах душі»! Най фортуна вам всміхнеться!
2023-03-21
Шановні користувачі! Запрошуємо на ресурсну зустріч "Жінки, що змінюють Ужгород", яка відбудеться 23 березня о 15:30  у нашій бібліотеці (пр.Свободи,16). Поговоримо, як активне жіноцтво втілює різноманітні ініціативи та змінює Ужгород на краще.
2023-03-20

21 березня святкує своє 85-річчя професор, народний художник України, академік НАМУ, лауреат Шевченківської премії Андрій Андрійович Бокотей. Із ім’ям Андрія Андрійовича Бокотея пов’язаний розвиток сучасного світового руху в художньому склі – так званого studio glass movement. Словосполучення «скло Бокотея» стало означенням мистецького явища найвищого ґатунку та, безумовно, своєрідним фірмовим знаком львівської гутної школи. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Маестро художнього скла".

2023-03-16

Пропонуємо вашій увазі нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2023-03-14

22 березня о 16.00 в читальній залі нашої бібліотеки відбудеться літературний вечір "Витоки національного відродження" з нагоди 225-річчя видання "Енеїди" Івана Котляревського.
Запрошуємо всіх охочих. Вхід вільний.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день