Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Шелепець Катерина Іллівна
Народився :1911-02-20
Місце народження: смт Великий Березний Закарпатської області
Помер :1988-12-26
Біографія.

“…Шелепець Катерина Іллівна – педагог, народна художниця, культурний діяч,.. тонкий лірик, закохана в життя, природу… З глибоким почуттям любові оспівує красу рідного краю, працю земляків-лемків…” (“Наше слово”, Варшава, 14 і 21 лип. 1985 р.).
 
Катерина Шелепець народилася у багатодітній сім’ї лісоруба Іллі Сегеди з Великого Березного, що на Закарпатті. З-поміж дев’яти дітей Катерина була наймолодшою і, рано осиротівши, отримала диплом учителя народних шкіл в Ужгородській учительській семінарії (1926 – 1930). Одночасно з навчанням у семінарії Катерина опановує живопис у Йосипа Бокшая. Із приходом радянської влади вивчала географію у Львівському педінституті.
Оскільки Катерина Шелепець та її чоловік Іван провадили активну культурно-освітню й патріотичну роботу, зазнали переслідувань та утисків від влади. Життя (щоб знайти роботу) змусило за короткий час опанувати ще й хімію у Львівському педагогічному інституті (1947 – 1952).
Увесь свій вік жінка присвятила педагогічній праці, яку розпочала у 1930 році. Однак не полишала й улюбленого заняття – малювання. Цікаво, що Катерина Шелепець, як пригадують сучасники й зокрема її син Володимир, ніколи не називала себе художницею.
Вона встигла попрацювати шкільним учителем у с. Ільниця на Іршавщині, Стричаві, Ставному, Ужку, що на Великоберезнянщині й у райцентрі – Великому Березному. Таким чином Катерина Шелепець привила любов до мистецтва не одному поколінню дітей у різних куточках Закарпаття. Так, наприклад, художник Михайло Романишин неодноразово підкреслював, що саме шкільна вчителька Катерина Іллівна привила йому любов до пензля й наставила на художню стезю. Пригадував про неї й інший талановитий художник Віталій Слободський: «Моя вчителька хімії Катерина Шелепець була самобутнім художником, вона була знайома з усіма корифеями закарпатського мистецтва».
Окрім педагогічної діяльності займалася акторським мистецтвом і театральною режисурою, літературними перекладами та публіцистикою на мистецьку тематику. Була художнім керівником танцювального гуртка і вела студію малювання.
Працювала майстриня у жанрах пейзажу, натюрморту (серед її творів переважають квіткові композиції), створювала й сюжетні роботи. У її полотнах чітко виражена любов до отчого краю, його природи та колориту. А тепла кольорова гама робіт справляє позитивне враження, ніби всі вони просякнуті сонцем.
Доклалася й до роботи ілюстратора, зокрема, створила оформлення до «Лісової пісні» Лесі Українки.
Хоча своє захоплення малюванням вважала однією з граней саморозвитку, та все ж активно представляла свої роботи на обласних, районних та республіканських виставках. Брала участь у колективних та персональних експозиціях. Останні, зокрема, відбулися в Ужгороді (1981) та Львові (1986) й стали помітними культурно-мистецькими подіями того часу.
Роботи Катерини Шелепець зберігаються у фондах Львівського музею народної архітектури і побуту, в приватних колекціях України та за кордоном – Канаді, Росії та Словаччині.
 
Померла 26 грудня 1988 р. в Ужгороді, похована у Великому Березному.
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття", автор – Ксенія Шокіна]
Ялинковий край
1978
35 x 50
картон, олія
Троянди і яблука
1986
30 x 41
папір, темпера
Старі верби
1977
70 x 50
картон, олія
Рахівські полонини
1975
70 x 50
картон, олія
Присілок
1978
74 x 50
полотно, олія
Польові квіти
1986
50 x 60
картон, олія
Квіткова феєрія
1986
33 x 44
папір, темпера
Жовтень в Карпатах
1977
80 x 60
картон, олія
Весна у вікні
1967
74 x 56
полотно, олія
Божі ружі
1968
60 x 80
полотно, олія

Новини

2023-03-27
Запрошуємо на вечір поезії Ірини Міллер та Рімми Конар - "Світлом загоїмо світ"   Ірина - телеведуча та журналістка. Рімма - лікар-мамолог. Війна торкнулася сімей обидвох жінок, які через віршовані рядки вплітають світло в долі своїх чоловіків та всіх воїнів, які боронять нашу країну від ворога. Захід відбудеться 6 квітня 2023 о 18:00. Вхід вільний, але вітаються донати для ЗСУ.
2023-03-24

Пропонуємо вашій увазі нові надходження до Відділу краєзнавства.

2023-03-20

21 березня святкує своє 85-річчя професор, народний художник України, академік НАМУ, лауреат Шевченківської премії Андрій Андрійович Бокотей. Із ім’ям Андрія Андрійовича Бокотея пов’язаний розвиток сучасного світового руху в художньому склі – так званого studio glass movement. Словосполучення «скло Бокотея» стало означенням мистецького явища найвищого ґатунку та, безумовно, своєрідним фірмовим знаком львівської гутної школи. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Маестро художнього скла".

2023-03-16

Пропонуємо вашій увазі нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день