Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

Додаткова інформація за телефоном 67-11-16


Бедзір Павло Юрійович
Народився :1926-01-26
Місце народження: с. Калини Тячівського району Закарпатської області
Помер :2002-07-10
Біографія.

Відомий графік і живописець, один із лідерів мистецького авангарду «шістдесятників» у Закарпатті. Лауреат обласної премії імені Бокшая та Ерделі (1996). Перші уроки живопису отримав під час навчання у Мукачівській торговельній академії в майстерні у відомого художника В. Береца. У 1946 р. закінчив живописне відділення Ужгородського училища прикладного мистецтва, де педагогами з фаху були Ф. Манайло та Е. Контратович. Учасник художніх виставок: обласних із 1946 р., республіканських та закордонних – із 1955 р. Член Національної спілки художників України з 1968 року. Провів дві персональні експозиції. Знав декілька іноземних мов, захоплювався історією світового мистецтва, східними філософськими та релігійними течіями, займався йогою.
 
У 1950 – 60-х рр. в Ужгороді навколо митця сформувався неформальний «клуб авангардистів», де збиралися закарпатські художники (Ф. Семан, Є. Кремницька), а також митці зі Львова, Києва, Риги, Ленінграда. Серед гостей і знайомих П. Бедзіра були іменитий кінорежисер, народний артист УРСР С. Параджанов, народний художник СРСР Т. Яблонська, народний художник УРСР Г. Якутович, відомий мистецтвознавець Г. Островський. За вільнодумство і нетиповий спосіб життя був переслідуваний радянською владою (від цькування в пресі до арешту за зберігання забороненої літератури). У 1980-х рр. під впливом харизматичної фігури митця сформувалася ціла плеяда молодих художників: П. Ковач, П. Пензель, В. Харабарук, Р. Саллер, В. Яковець, М. Сирохман, І. Маснюк та ін.
 
Свій шлях в образотворчому мистецтві П. Бедзір розпочинав із реалістичного живопису та рисунку, але з часом перейшов до графічного символізму. Найвідомішою і найтривалішою серією творів художника, яка ідентифікує його як видатного майстра графічного мистецтва Закарпаття і України, став цикл робіт під назвою «Із життя дерев». Перші монотипії з деревами художник виконав ще в кінці 1950-х рр., а вже з 1980-х рр. і до останніх днів життя ця тема залишалася провідною у його творчості. У сотнях графічних аркушів, присвячених світові дерев, художник у філософсько-метафоричній формі прагнув зобразити й осмислити споконвічні проблеми людського буття.
 
[дані взято з сайту "Арт-простір Закарпаття" (https://zakarpat.brovdi.art)]
Симфонія лісу
1993
із серії "Життя дерев"
У саду
2000
61 x 85
картон, темпера
Без назви
1993
із серії "Життя дерев"
Без назви
із серії "Життя дерев"
Без назви
1992
із серії "Життя дерев" 90 x 90
картон, гравюра на чорному ґрунті
Без назви
Без назви
Без назви

Новини

2022-08-05

Шановні користувачі, до вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за липень 2022 р.".

2022-07-21
Шановні користувачі ! На базі нашої бібліотеки стартує новий проєкт "ТАТОhub", основними місіями якого є: 🔸підтримка родин під час воєнних дій в Україні 📎 продуктивне татівство і піклування 📎 дозвілля і розвиток 📎 партнерська підтримка 📎 психологія Підписуйтесь на сторінку проєкту, стежте за анонсами! Ми готуємо для вас дуже багато цікавого, корисного і крутезного! https://www.facebook.com/tatohubvuzhhorody