Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Бедзір Павло Юрійович
Народився :1926-01-26
Місце народження: с. Калини Тячівського району Закарпатської області
Помер :2002-07-10
Біографія.

Відомий графік і живописець, один із лідерів мистецького авангарду «шістдесятників» у Закарпатті. Лауреат обласної премії імені Бокшая та Ерделі (1996). Перші уроки живопису отримав під час навчання у Мукачівській торговельній академії в майстерні у відомого художника В. Береца. У 1946 р. закінчив живописне відділення Ужгородського училища прикладного мистецтва, де педагогами з фаху були Ф. Манайло та Е. Контратович. Учасник художніх виставок: обласних із 1946 р., республіканських та закордонних – із 1955 р. Член Національної спілки художників України з 1968 року. Провів дві персональні експозиції. Знав декілька іноземних мов, захоплювався історією світового мистецтва, східними філософськими та релігійними течіями, займався йогою.
 
У 1950 – 60-х рр. в Ужгороді навколо митця сформувався неформальний «клуб авангардистів», де збиралися закарпатські художники (Ф. Семан, Є. Кремницька), а також митці зі Львова, Києва, Риги, Ленінграда. Серед гостей і знайомих П. Бедзіра були іменитий кінорежисер, народний артист УРСР С. Параджанов, народний художник СРСР Т. Яблонська, народний художник УРСР Г. Якутович, відомий мистецтвознавець Г. Островський. За вільнодумство і нетиповий спосіб життя був переслідуваний радянською владою (від цькування в пресі до арешту за зберігання забороненої літератури). У 1980-х рр. під впливом харизматичної фігури митця сформувалася ціла плеяда молодих художників: П. Ковач, П. Пензель, В. Харабарук, Р. Саллер, В. Яковець, М. Сирохман, І. Маснюк та ін.
 
Свій шлях в образотворчому мистецтві П. Бедзір розпочинав із реалістичного живопису та рисунку, але з часом перейшов до графічного символізму. Найвідомішою і найтривалішою серією творів художника, яка ідентифікує його як видатного майстра графічного мистецтва Закарпаття і України, став цикл робіт під назвою «Із життя дерев». Перші монотипії з деревами художник виконав ще в кінці 1950-х рр., а вже з 1980-х рр. і до останніх днів життя ця тема залишалася провідною у його творчості. У сотнях графічних аркушів, присвячених світові дерев, художник у філософсько-метафоричній формі прагнув зобразити й осмислити споконвічні проблеми людського буття.
 
[дані взято з сайту "Арт-простір Закарпаття" (https://zakarpat.brovdi.art)]
Без назви
1993
із серії "Життя дерев" 90 x 90
картон, ґратаж
У саду
2000
61 x 85
картон, темпера
Без назви
1993
із серії "Життя дерев" 90 x 90
картон, ґратаж
Без назви
із серії "Життя дерев"
Без назви
1993
із серії "Життя дерев" 80 x 90
картон, ґратаж
Натюрморт
1950-і рр. 30 x 40
картон, олія
Без назви
Без назви
Додаткові відомості:

Сирохман, Михайло. Павло Бедзір : графіка, живопис / М. Сирохман. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2018. – 148 с. : іл. – Бібліогр.: с. 82-84. – ISBN 978-617-531-187-5.

Новини

2023-03-21
!Увага! !Безготівкова лотерея! !30 квитків – 30 віршів! !Спробуйте свою вдачу! !Якого вірша витягнете – такою і буде ваша доля! !100-відсоткові шанси на виграш! !Сучасна і класична українська поезія! !Виграш з лотереї не потрібно оподатковувати! Запрошуємо усіх охочих на поетичну лотерею «На ліричних струнах душі»! Най фортуна вам всміхнеться!
2023-03-21
Шановні користувачі! Запрошуємо на ресурсну зустріч "Жінки, що змінюють Ужгород", яка відбудеться 23 березня о 15:30  у нашій бібліотеці (пр.Свободи,16). Поговоримо, як активне жіноцтво втілює різноманітні ініціативи та змінює Ужгород на краще.
2023-03-20

21 березня святкує своє 85-річчя професор, народний художник України, академік НАМУ, лауреат Шевченківської премії Андрій Андрійович Бокотей. Із ім’ям Андрія Андрійовича Бокотея пов’язаний розвиток сучасного світового руху в художньому склі – так званого studio glass movement. Словосполучення «скло Бокотея» стало означенням мистецького явища найвищого ґатунку та, безумовно, своєрідним фірмовим знаком львівської гутної школи. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Маестро художнього скла".

2023-03-16

Пропонуємо вашій увазі нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

2023-03-14

22 березня о 16.00 в читальній залі нашої бібліотеки відбудеться літературний вечір "Витоки національного відродження" з нагоди 225-річчя видання "Енеїди" Івана Котляревського.
Запрошуємо всіх охочих. Вхід вільний.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день