Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Керча Юрій Юрійович
1936 -    2015 рр.


Біографія.

 

    Керча Юрій Юрійович доктор хімічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент НАН України, академік Української технологічної академії. Народився 3 січня 1936 року в с. Страбичово Мукачівського району. Навчався у Страбичівській семирічній школі, а в 1953 році закінчив Мукачівську СШ № 16 і втому ж році поступив на хімічний факультет Ужгородського державного університету. Після закінчення вузу 3 1958 до 1960 року працював інженером-хіміком у хімічній лабораторії грунтово-дослідної партії УжДу.

    У 1960-1963 рр. Юрій Юрійович Керча навчався в аспірантурі Інституту фізіології рослин АН України (м. Київ). За цей час у відділі полімерів виконав і у 1963 році захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата хімічних наук.

   З 1963 року Юрій Юрійович Керча працює в Інституті хімії високомолекулярних сполук НАН України (м. Київ)  молодшим науковим співробітником, старшим науковим співробітником (1966), завідувачем лабораторії (1971), завідувачем відділу (1975), заступником директора з наукової роботи (1978). Наукове звання старшого наукового співробітника йому присвоюється у 1968 році.

    У 1973 році Юрій Юрійович Керча захищає дисертацію “Структура та властивості поліуретанів і вплив на них диспресивних наповнювачів” і стає доктором хімічних наук. У 1981 році йому присвоєно вчене звання професора.

     У 1990 році Юрій Юрійович Керча обирається членом-кореспондентом НАН України, а в 1993 році академіком Української технологічної академії.

  Керча Юрій Юрійович є відомим вченим-хіміком у галузі високомолекулярних сполук, зокрема, є провідним фахівцем з фізики, хімії та модифікації поліуретанів, які є найбільш універсальним класом високомолекулярних сполук. Під його керівництвом виконані піонерські дослідження структури, кінетичних, термодинамічних, пружно-еластичних та інших властивостей поліуретанів та їх систем. Встановлено основні закономірності взаємозв’язку хімічної будови із структурою та властивостями цих полімерів, шляхи їх спрямованого регулювання та модифікації. Розроблено наукові основи та сформульовано основні принципи структурно-хімічної модифікації вуглеводневих та уретановмісних еластомерів.

Фундаментальні дослідження Юрія Юрійовича практично цілеспрямовані і взяті за основу при розробці функціональних полімерних матеріалів з покращеними експлуатаційними характеристиками для потреб різних галузей промисловості, машинобудування, побуту, зокрема монолітних та мікропористих еластомер них матеріалів, одержуваних за технологією реакційно-інжекційного формування.

   Він був автором та співавтором близько 400 наукових праць та 20 винаходів. Йому завдячують своїм науковим становленням двоє докторів та одинадцять кандидатів наук. У академічному видавництві «Наукова думка» видруковані його монографії “Структура и  свойства полиуретанов” (1970), “Физическая химия полиуретанов” (1979), “Инфракрасные спектры и структура полиуретанов”(1987). Цикл його праць “Хімія та фізико-хімія поліуретанів сегментної будови” у 1987 році відзначений премією ім. Л. В. Писаржевського НАН України, а цикл праць “Структурно-хімічна модифікація еластомерів” у 1996 році відзначений премією ім. А. І. Кіпріанова НАН України.

   Керча Юрій Юрійович був заступником голови Вченої ради Інституту хімії високомолекулярних сполук та Спеціалізованої вченої ради по захисту докторської дисертацій, Наукової ради НАН України з проблем “Хімія і модифікація полімерів”, секції “Хімія і технологія полімерів” Українського хімічного товариства, відповідального редактора журналу “Композиційні полімерні матеріали”, членом відділення хімії НАН України. Протягом тривалого періоду часу обіймав посаду заступника голови експертної ради ВАК України.

  За значний особистий внесок у розвиток науки та створення національних наукових шкіл Юрій Юрійович Керчі у 1996 року Указом Президента України присвоєно почесне звання “Заслужений діяч науки і техніки України”. Успіхи Юрія Юрійовича у науковій та науково-організаційній роботі відзначені орденом Дружби народів, медалями та грамотами Президії НАН України.

  У січні 2015 році Юрій Юрійович Керча помер. Похований у м. Києві.Додаткова інформація.

 

Джерельні приписи:

       

 

Дочинець, Мирослав. Керча Юрій : хімік / М. Дочинець, В. Пагиря // Дочинець, М. Енциклопедія Мукачева в іменах / М. Дочинець, В. Пагиря. – Мукачево : Карпат. Вежа, 2006. – С. 107. : портр.

 

Дякова, А. М. Керча Юрій Юрійович : [хімік, д-р хім.. наук] / А. М. Дякова // Енциклопедія Сучасної України. – Т. 12 : Кал-Киї. – К., 2012. –  С. 612-613. : фот.

 

Лендєл, В. Г. Керча Юрій Юрійович : [хімік, д-р хім.. наук] / В. Г. Лендєл // Енциклопедія Закарпаття : визначні особи XX століття. – Ужгород : Гражда, 2007. – С. 157-158 : портр.

 

Пагиря, Василь. Юрій Керча / В. Пагиря, Христо Роглєв // Пагиря,  Василь. Від Карпат – до Дніпра : нариси про закарпат. “киян” / В. Пагиря, Христо Роглєв. – Ужгород : Патент, 1997. – С. 74-76. : портр.

 

 

Папіш, Михайло. Великий похід закарпатців у хімію : [в т. ч. про Ю. Ю. Керчу] / М. Папіш // Новини Закарпаття. – 2003. – 26 лип. – С. 12. 

 

Голуб, Н. Юрій Юрійович Керча : 80-річчя від дня народження доктора хімічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, члена-кореспондента НАН України, академіка Української технологічної академії (1936-2015) / Н. Голуб // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 20016 рік : реком. бібліогр. посіб. / Закарпат. облас. універс. Наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, Від. краєзнав. л-ри; Від. наук. інформації та бібліографії; уклад. : Л. О. Падяк,  ; відп. за вип. О. А. Канюка; випуск. ред. Л. О. Падяк. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2015. – С. 77-80.

 

 

 

 

Інтернет – ресурси :

Дякова, А. М. КЕРЧА́ Юрій Юрійович [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://esu.com.ua/search_articles.php?id=11821: Назва з екрану.

 

 

Керча Юрій Юрійович [Електронний ресурс]. – Режим доступу :

http://www.nas.gov.ua/UA/Sites/PersonalSite/Pages/default.aspx?ffn1=Email&fft1=Eq&ffv1=Kercha.Ju.Ju@nas.gov.ua : Назва з екрану.

 

 

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-04-12

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону. Провести фестиваль у своєму місті можуть всі охочі – до співпраці запрошено кураторів кіноклубів та активістів, які можуть запропонувати простір для показів. Для цього потрібно залишити заявку на сайті проекту «Кіноклуб. Всеукраїнська мережа». Права на фільми надаються для некомерційних показів.
До програми фестивалю “Нове українське кіно” увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/

16 квітня запрошуємо вас на завершальний показ кіноклубного фестивалю стрічки "Стрімголов". Світова прем'єра мелодрами "Стрімголов" Марини Степанської відбулася в рамках конкурсної програми 52-го Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах. Стрічка досліджує стосунки молодої пари: в центрі сюжету опиняється "світовідчуття негероїв у героїчні часи" – у сучасному Києві після подій Майдану. У серпні 2017 року стрічка взяла участь у відборі на висування фільму від України на ювілейну 90-ту кінопремію „Оскар” Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії „Найкращий фільм іноземною мовою”. 

Початок о 17 год.

Вхід вільний

 

2019-04-12

У 18 квітня о 16:00 в читальній залі бібліотеки відбудеться презентація книги „Іван Мацинський – український поет, перекладач та словацько-українські літературні зв’язки” за участі  працівників Державної наукової бібліотеки в Пряшеві (видавці та редактори книги) та представників Спілки українських письменників Словаччини.

Іван Миколайович Мацинський (9 квітня 1922, Меджилабірці – 14 березня 1987, Пряшів) – український поет, перекладач та видавець у Словаччині, вчений-культуролог, журналіст. Історик словацької літератури. Громадський лідер українських поселень на Прящівщині. Народився у містечку Меджилабірці на Східній Словаччині в родині залізничника. Навчався в Руській учительській семінарії у Пряшеві, Вищій школі суспільних наук у Празі та на філософському факультеті Університету ім. П.Шафарика у Пряшеві, який не закінчив – з останнього курсу з політичних мотивів був виключений. Спочатку писав російською мовою, але під впливом української літератури перейшов на літературну українську мову. Працював директором Українського національного театру, завідував Відділом української літератури Словацького педагогічного видавництва у Пряшеві. Був одним з організаторів україномовного журналу «Дукля» та Української секції Спілки письменників Словаччини, яку довший час очолював. Активно працював в громадсько-культурному житті українців Пряшівщини. Автор шести поетичних збірок, прозових творів і наукових досліджень з карпатоукраїнської літератури, перекладів із словацької та чеської мов, Зокрема: автор збірок віршів «Білі хмари» (рос. м., 1949) «Наша мова» (укр. і рос., 1956), «Зимова ніч» (укр., 1961), «Карпатські акорди» (укр., 1962), «Вінки сонетів» (укр., 1986).

 

2019-04-04

Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за березень 2019 р."

2019-04-02

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-03-27

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка, присвячена Міжнародному дню театра "Театр: вчора, сьогодні, завжди".

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".