Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2021 - липень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 липня в Ужгороді заслужений академічний Закарпатський народний хор отримав від Українського культурного фонду повне фінансування для реалізації унікального проєкту „Зіркове майбутнє Срібної Землі”. Колектив змагався за перемогу з понад 130 проєктами з усієї України. Мета проєкту – збереження та популяризація закарпатського фольклору, розвиток потенціалу дітей, активне залучення юних талантів до культурно-мистецького життя краю. „Любім своє” – таке головне гасло проєкту „Зіркове майбутнє Срібної Землі”, над розробкою якого працювала ціла команда на чолі з директором – художнім керівником хору Наталією Петій-Потапчук та її заступником Володимиром Гірником.
2 липня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбувся показ чорної комедії Неди Нежданої „Той, що відчиняє двері”.
25 червня-3 липня в місті Очакові, на березі Чорного моря, пройшов Всеукраїнський фестиваль театрального мистецтва „Від Гіпаніса до Борисфена”. Берегівський Народний театр імені Ярослави Бандурович, представляючи у конкурсі Закарпатську область, отримав перше місце на фестивалі за авторську виставу Ольги Матей „Коли зацвіла калина”. Це біографічна вистава про життя, сповнене небезпек, цькування, наруги і тортур легендарної галичанки, справжньої патріотки України, засновниці та режисерки Берегівського Народного українського театру (1956-1986 рр.) Ярослави Бандурович, ім'я якої Берегівський Народний театр носить з 2012 року.
4 липня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся показ музичної казки Василя Шершуна „Повелитель Чорного лісу” та ексцентричної комедії Рея Куні „№ 13”.
9 липня у Виноградові, на терасі одного з кафе у центрі міста, відбувся акустичний концерт у камерній атмосфері. Вокалістка Марта Липчей під акомпонемент гітари виконала популярні сучасні твори. Напевно через те, що жива музика у міських ресторанах є рідкістю, концерт викликав шквал емоцій у публіки. Ужгородських музикантів декілька разів викликали на біс.
10 липня в Ужгороді, на площі Театральній, відбувся благодійний ярмарок з майстер-класами, аквагримом та благодійний концерт на підтримку Єгора Сипавки.
10 липня в Ужгородському греко-католицькому кафедральному соборі відбувся спільний концерт „Всеношна” камерного хору „Сantus” разом зі швейцарськими співаками-аматорами.
11 липня в Ужгороді обласний академічний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв закрив свій 75-й театральний сезон. Попри тривалий карантин театру вдалося випустити п’ять прем’єр. Восени для дітей показали дитячу казку Гали Реут „Одруження або Нові витівки Кощія”. Взимку Михайло Фіщенко поставив комедію англійця Робіна Ховдона „Ідеальне весілля”. Навесні відбувся дебют в якості режисера нашого актора Рудольфа Дзуринця, який разом із театральною студією „ДАР” поставив дитячу п’єсу сучасного польського драматурга Пйотра Ровіцькі „Пес, який зірвався з ланцюга”. А влітку двома прем’єрами на малій сцені відзначився Михайло Фіщенко, який разом зі студентками Ужгородського інституту культури і мистецтв поставив чорну комедію сучасної української авторки Неди Неждани „Той, що відчиняє двері”, а згодом і філософську притчу Еріка-Емануїла Шмітта „Готель між двох світів”. Серед цьогорічних творчих успіхів акторів театру – присвоєння звання „Заслуженого артиста України” Олександру Мавріцу та президентська стипендія молодому акторові і балетмейстру Дмитру Сньозику.
14 і 21 липня в Ужгороді, в обласному будинку культури профспілок, відбулась прем’єра вистави „Лав сторі” театральної студії „Провокатор”. Проста історія кохання з непростою розв’язкою. Акторами вистави були аматори, люди різних професій.
18 і 19 липня у Києві, на мистецькому майданчику „Курені”, столичний „Дикий театр” представив прем’єрну виставу „Карбід” за мотивами роману закарпатця Андрія Любки. Покази пригодницької комедії відбулись просто неба.
27 липня в селі Велика Добронь, у саду Угорського дому, відбулася прем’єра вистави „Доброньських троянд для Жажі” (Dobronyi rózsát Zsazsának), яка представляє епізод із життя відомої угорської актриси і співачки Шарі Федак. Головну роль у постановці виконує акторка Закарпатського обласного угорського драматичного театру Неллі Сюч. Прем’єра у Великій Доброні відбулася на запрошення Об’єднання „Закарпатський народний інститут” за підтримки Державного секретаріату з питань національної політики Угорщини. Виставу, зміст якої тісно пов’язаний з нашим краєм, згодом представлять і в Мукачеві, Берегові та селищі Вилок.
У липні новий хіт Vandor & Ulyanna Donetskaya „Сонечко колишу” підірвав мережу. Музику до закарпатської народної пісні написав Rodion Sun Lion. У кліпі знявся дует Іштван Халус та Ульяна Донецька.
У липні стали відомі фіналісти ІХ Всеукраїнського хорового конкурсу ім. Миколи Леонтовича. Серед них – два закарпатські хори. За результатами першого туру конкурсу в регіонах затверджені колективи, що візьмуть участь у фінальному турі, який пройде у Києві. Серед фіналістів у категорії „Дитячий хор” – хор Іршавської дитячої школи мистецтв (керівник – Олена Йонаш). У категорії „Камерний хор” – хор Мукачівський молодіжний хор (керівник – Ярослав Біличко).
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
8 липня у Мукачеві, у затишному дворику Палацу культури і мистецтв, відбулась презентація книги „Без права на щастя” та персональна виставка живопису „Світлом виткана доля” Галини Гренко. Родзинкою зустрічі стали читання поезії Галини Гренко у виконанні актриси Мукачівського драматичного театру Христини Мочані та неповторні „Чорнобривці” у виконанні Віталія Симоняна.
9 липня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось повернення культурно-розважального шоу „Бібліотечні Ґарадичі. Не письменники про книги”. Цього разу про свої улюблені книги та читацькі вподобання розповідали учасники ужгородського гурту „Вабливий кіт”. Після розмови глядачів чекав рок-н-рольний концерт з новими піснями „Вабливого кота”, а також прохолодні напої. Вечір був благодійним.
13 липня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, у внутрішньому дворику пройшла дев’ята вулична акція „Капуркова книжка Kids”. Акція мала благодійний характер.
13 липня в Ужгородській міській раді визначили лауреатів міської премії імені Петра Скунця. У номінації „Альбомне видання” одноголосно підтримали Лесю Приймич із „Живописом”. Більшістю голосів перемогу у номінації „Художня література” здобув Василь Кузан із збіркою віршів „Три по сто”, а у номінації „Краєзнавча література” – Людвіг Філіп із виданням „Ужгород. Рідне місто моє”.
15 липня у Тячівській публічній бібліотеці влаштували ретро-виставку унікальних старих підшивок районних газет, які випадково віднайшли в одному зі сховищ.
17 липня у Львові, у культовій кав’ярні „Вірменка”, відбулась чергова „поетична середа” працівниць обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка Євгенії Напуди та Надії Яблонської. За чашечкою апетитної кави дівчата читали вірші українських поетів, на які написані музичні твори відомого українського рок-гурту „Kozak System”, що грає у стилі фолк-панку. Того ж вечора у Львові відбувся грандіозний концерт „Kozak System”. Гурт регулярно представляє сучасну Україну на європейських та світових музичних фестивалях .
19 липня в Будапешті відбулась презентація нового путівника по Закарпаттю угорською мовою „Закарпаття. Угорський погляд”. Восени 450-сторінковий путівник має вийти також українською. Над виданням працювали знавці туристичної сфери і журналісти з України та Угорщини. Мета путівника не лише познайомити гостей з Угорщини із принадами Закарпаття, а й заохотити українського туриста відвідати цей унікальний регіон. У виданні презентовані туристично привабливі історично-культурні та природні цінності Ужгородщини, Мукачівщини, Берегівщини, Угоча (Виноградівщина), регіону Верхньої Тиси та Верховини. Описова частина видання доповнена додатковими матеріалами, маршрутами пішохідних турів, картами, фотографіями, контактами готельно-ресторанних закладів та організаторів сільського туризму. Упорядником видання є Йосип Торпоі віцеголова Закарпатської угорської туристичної ради за фінансової підтримки міністерства Угорщини на чолі з Іштваном Грежею. Путівник доступний також у електронному вигляді у форматі PDF. Він став логічним продовженням гастрономічного путівника по Закарпаттю, який презентували минулого року в рамках „Тижня угорської кухні”.
19 липня у Мукачеві відбувся вечір пам’яті та презентація книги „Світло далекого вирію…”, яка стала своєрідним життєписом відомого журналіста Василя Гарагонича. Ініціаторами події стали працівники видань „Панорама Медіа Групп”, які багато років очолював, доктор історичних наук, професор Ужгородського національного університету, заслужений працівник освіти України, член Національної спілки журналістів, шеф-редактор одного з популярних видань Василь Гарагонич. Книгу, з елементами повісті, спогадів, бібліографічного покажчика, що містить понад 400 сторінок, створювали 7 місяців. Вона вийшла тиражем 300 примірників. Спогадами про Василя Васильовича поділилися письменник Андрій Дурунда, історик Микола Олашин та інші друзі, колеги і родичі чоловіка.
21 липня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка з нагоди 115-ї річниці від дня народження видатної української поетки Олени Теліги була опублікована віртуальна виставка „Олена Теліга: життя за Україну”.
21 липня в Ужгороді, у Державному архіві Закарпатської області, презентували документальну історію монастирів, які стояли біля витоків чернецтва на Закарпатті. Праця над зведеним предметно-тематичним каталогом документів під назвою „Давні монастирі Мукачівської єпархії” тривала 15 років. Виявлені та опрацьовані документи допомагають усвідомити важливість історії церкви.
21 липня у читальній залі Мукачівської міської центральної бібліотеки ім. О. Духновича відбувся літературний вечір „Полум’яні межі Олени Теліги”, на якому згадували цікаві факти з життя поетеси, читали її вірші. В читальній залі експонувалась виставка „Життя – це боротьба, а боротьба – це справжнє життя”, а також літературний столик пам’яті видатної поетеси та палкої патріотки України.
22 липня в Ужгороді, у філіалі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, у Народному літературному музеї Закарпаття, відбувся вечір пам’яті „Його Недеї…”, присвячений 90-річчю від дня народження відомого українського письменника, журналіста, громадського діяча Івана Долгоша.
У липні лауреатом премії ім. В. Винниченка став відомий закарпатський письменник Василь Густі, який отримав цю почесну нагороду за книжку „Притча про щастя”. Це лише вдруге така премія прийшла на Закарпаття. У 1992 році нею було нагороджено патріарха крайової літератури Івана Чендея. Премія була заснована Українським фондом культури ще у 1990 році і присуджується щорічно вітчизняним і зарубіжним діячам літератури й мистецтва та доброчинцям за вагомі творчі досягнення в літературі, мистецтві та за добродійницьку діяльність, спрямовану на відродження й розвиток національної культури. За роки існування премії її лауреатами стали понад сімдесят осіб.
У липні на Закарпатті вийшла друком книга „Кухоль щастя”. Йдеться про 500-сторінкову книжку Софії Малильо (1926 – 2015), до якої увійшло близько 400 віршів із прижиттєвих видань, а також автобіографічні етюди, фотоматеріали (в тому числі з її кримінальної справи, бо вона була репресована за „сприяння міжнародній буржуазії” й 10 років відпрацювала на шахтах у ГУЛАГівських таборах) тощо.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
2 липня в Ужгороді, в атріумі обласної державної адміністрації, відкрили виставку з нагоди 75-річчя мистецької освіти на Закарпатті. На виставці були представлені твори викладачів та студентів Закарпатської академії мистецтв та Фахового коледжу мистецтв ім. А. Ерделі.
3 липня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, закарпатський живописець Аттілла Коприва до 50-літнього ювілею презентував виставку під назвою „Квінтесенція”. Автор представив 72 роботи різних періодів творчості. За жанровим наповненням переважали пейзажі, на яких зображена природа Закарпаття – як невід’ємна традиція крайової школи малярства.
7 липня в Ужгороді, у скансені, відбулось свято „Ой, на Івана, на Купала” . На святі студенти місцевого інституту культури показали купальські обряди. Виступ складався з танців та ігор, які відтворюють давні традиції.
9 липня на Ужгородщині команда проекту „Пізнай Ужанську долину” розповіла цікаві факти про Середнянський замок. Це єдиний долинний замок, а ще його називають священним Граалем в Україні або ж замком тамплієрів. Проект „Пізнай Ужанську долину” передбачає зручні аудіогіди відомими місцинами Закарпаття для мандрівників.
14 липня в Ужгороді, у Генконсульстві Словацької Республіки, відбулось відкриття виставки живопису та графіки Бориса Кузьми. Народний художник представив свіжі роботи та ті, які раніше не експонувалися.
16 липня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відбулось відкриття виставки Івана Дідика „Ars Nature”. Художник працює у техніках графіки, пастелі, живопису на склі. В основі творчості – народне мистецтво і традиції, кераміка, дерев’яна пластика архітектурних фрагментів, іконостасів. У живописі на склі, на фоні підвищеної уваги до метафоричного вислову проявляється вдале поєднання широких тональних площин, динаміка композицій.
21 липня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, влаштували виставку до 200-річчя від дня народження Кароя Мейсароша, першого історика міста. Портрети Кароя Мейсароша і його дружини Амалії, рукописи з книгами та інші особисті речі — усе це презентували на виставці. Їх віддав музею для тимчасового користування праправнук Мейсароша Михайло Фединишинець. Історик представляє ту толерантну персону, яка прагнула зберегти те багатоманіття різних етносів, народів, мов, які були у той час у складі Угорського королівства, згодом вже Австро-Угорщини. Історію Ужгорода Мейсарош писав староугорською, а також латиною. Незабаром очікується презентація українського перекладу праці Мейсароша про історію Ужгорода.
У липні на Ужгородщині, у селі Великі Лази, в палаці графа Плотені, відбулась костюмована екскурсія, яку створили в рамках проєкту „Пізнай Ужанську Долину”.
У липні у Хустській міській картинній галереї відкрилася спільна виставка художників народного творчого об`єднання „Митець Верховини” з учнями образотворчого гуртка, що діє на базі об`єднання. На експозиції представлено близько 60 різножанрових робіт 25-ти художників. Полотна ваблять око різноманіттям кольорів, тем та технікою виконання. Їхні автори – як зовсім юні митці, так і добре знані далеко за межами нашого краю художники.
У липні стало відомо, що за підтримки Українського культурного фонду на Закарпатті створять сайт, який розповідатиме про втрачені дерев'яні храми регіону. Про це повідомив дослідник дерев'яної сакральної архітектури краю Михайло Сирохман. Дотепер на Закарпатті збереглися близько 60 дерев’яних церков, дві з яких внесені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а ще є дзвіниці й каплиці. Але впродовж XX і XXI сторіч було назавжди втрачено 156 об’єктів сакральної архітектури: 101 дерев’яну церкву, 29 дерев’яних дзвіниць і 26 мурованих храмів. Мета проєкту – повернути втрачені пам’ятки бодай у вигляді світлин, малюнків, текстових описів – щоб вони знову, нехай віртуально, посіли своє місце на культурній мапі Закарпаття та України загалом. В основі проєкту лежить культурно-історичне дослідження Михайла Сирохмана „Втрачені церкви Закарпаття”. Його буде видано у вигляді книжки українською та англійською мовами. Вона міститиме близько 250 рідкісних зображень – світлин, малюнків, планів, чимало з яких є унікальними і будуть опубліковані вперше. Також разом із книгою створять онлайн-мапу втрачених церков Закарпаття. На ній буде позначено 156 об’єктів з відповідною інформацією. Для трьох маршрутів буде записано аудіогіди, що уможливлять віртуальну мандрівку пам’ятками, яких уже не існує.
У липні в Ужгороді майстрині презентували вишиту карту Закарпаття. Параметри нового мистецького виробу 91 на 70. Понад 20 технік та різні етнічні групи Закарпаття зображені на вишитій карті. Орнаментальні мотиви перенесені з вишитих сорочок і взірців вишивок, що зберігаються у фондових сховищах музею народної архітектури та побуту. Карту виготовили представники студії вишивки „Косиця”.
У липні в Ужгороді розпочалася робота над закарпатськими казками, які вперше видадуть легкою мовою. Проєкт „Інклюзивне літературне-художнє видання „Казки Закарпаття. Легка мова” був підтриманий Українським культурним фондом і передбачає видання п’ятьох кольорових книжок, адаптованих для людей з ускладненим розумінням художнього тексту.
У липні до днів Української культури в Будапешті відкрилася спільна виставка картин українських художників Угорщини. До експозиції ввійшло кількадесят робіт митців, серед яких є робота ужгородки Кристини Данко-Шолтес. За десятиліття творчості художниця напрацювала свою впізнавану манеру письма, що характеризується романтичним світосприйняттям, чистою дзвінкою палітрою, експресивним, енергійним мазком. Заслуговують на увагу акварелі, виконані „а ля пріма” по мокрому папері.
КІНОМИСТЕЦТВО
28 липня в Ужгороді, у „Кінозалі ім. Стенлі Кубріка”, відбувся перегляд нового українського мультика „Віктор робот” (2021).
У липні в Ужгороді почалися зйомки відеоверсії журналістського проєкту Тетяни Літераті „Втрачений Ужгород”. Всього буде 10 серій, кожна – до 10 хвилин, а фінальний підсумок – 30-хвилинний фільм. Вже знято два епізоди: про синагогу-філармонію та про ромських братів-музикантів Лані. Над відео працюють Галина Ярцева, керівниця проєкту, Роберт Боднар, оператор, Катерина Ірха, фотографка, а Тетяна Літераті є експерткою та ведучою. До партнерства залучений Заслужений академічний Закарпатський народний хор, учасники якого є акторами перших двох епізодів.Увесь цикл покажуть до жовтня, а в жовтні відбудеться презентація підсумкового 30-хвилинного фільму. Незабаром на сайті „Про Захід” буде створена окрема платформа для відеоверсії „Втраченого Ужгорода”, де можна буде переглянути всі 10 часттин, а також фільм.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
5 липня у Великих Лучках на Мукачівщині відкрили меморіальну кімнату-музей до 100-річчя з дня народження відомого закарпатського письменника, драматурга і громадського діяча Юрія Керекеша. Відкрили меморіальну дошку на будинку, зведеному його батьком на гроші, зароблені у шахтах Пенсільванії (США).
5 липня в Ужгороді, на Київській набережній, з'явилась мініскульптурка з аудіогідом. Мінікомпозиція „Дикий Захід Баффало Білла” розташували неподалік транспортного мосту ім. Масарика. Це перша в місті мініскульптурка із аудіосупроводом. Також вона буде чи не єдиною, що знайомитиме містян та гостей обласного центру одразу із трьома історичними персонажами.
6 липня у Рахові, на Лисій горі, у ніч на Івана Купала відбулась справжня вечірка під відкритим небом „Святкування купала на Розі вітрів”.
8 липня у Мукачеві стартував міжнародний фестиваль для юних журналістів, письменників та художників „Рекітське сузір’я 2021”. Вже вдруге щорічний захід проводять дистанційно. Цього року центром онлайн-фестивалю стало Мукачево. Близько 400 учасників з понад 10 країн світу змагаються у 13 номінаціях, серед них: поезія, проза, журналістика, дитяче та юнацьке радіо, електронні ЗМІ, малюнок та інші. Чимало робіт на конкурс представили мукачівці.
9 липня на Міжгірщині, біля водоспаду Шипіт, відбувся фестиваль неформалів на який з’їхалися сотні учасників. Ватра, фаєршоу та танці були в програмі „Шипіт-2021”.
11 липня на Мукачівщині, у Чинадієво, у замку Сент-Міклош, відбувся гастрономічний фестиваль „Закарпатський кіфлик”. Фестиваль розширив діапазон свят кондитерської кухні і став відновленням роботи замку після пандемії. У фестивалі взяли участь 6 кондитерських цехів та кондитерів із Ужгорода, Сваляви, Великого Березного, Міжгір’я, Чинадієва. Тісчечка кіфлики дуже популярні на закарпатських весіллях. 215 см й один міліметр завдовжки та 9 кілограмів ваги має найбільший кіфлик з горіховою начинкою в Україні. Такий рекорд зафіксували на фестивалі „Закарпатський кіфлик”.
11 липня у с. Довге, що на Хустщині, пройшла „Боржавська регата”. До участі в заході були допущені будь-які немоторні плавальні засоби: човни, надувні човни, плоти, конструкції з пінопласту і т. і. „Боржавська регата” – водне спортивне змагання на річці Боржава, яке було започатковано в с. Довге у 2019 році з метою збереження екологічного стану річок, дотримання техніки безпеки на воді, пропаганди програми „Боржава” та просто веселе атракційне змагання з азартом та визначенням переможців.
12 липня село Білки, що на Хустщині, відзначило 783-тю річницю свого заснування.
На мешканців та гостей села чекали святкові дійства: ярмарка, розважальні ігри, атракціони та смачні страви. А ввечері урочистості продовжились концертом та дискотекою. Головними гостями свята стали гурти „Анця”, „Рокаш” та народний артист України Іван Попович.
12 липня у с. Кострино, що на Ужгородщині, відбувся перший фестиваль „Петрівські субітки”, який розпочався у с. Вишка, на горі Красія. Заходи проводяться молоддю села у ніч на свято апостолів Петра і Павла (12 липня). Саме слово „субітка” означає вогнище (характерне і для свята Іван Купала), тому головною подією обряду є запалення традиційних вогнищ. Їх готували заздалегідь на околиці села, стягуючи старі сухі берези та ялиці, монтуючи з них високі каркаси (з трьох-чотирьох жердин висотою 15-18 метрів).
17 липня в Ужгороді, у готелі Закарпаття, вперше відбулася розважальна космічно-фантастична виставка „Зоряні Війни”. На ній було представлено більше 30 експонатів зроблених із металу: інтерактивні роботи, металеві роботи та космічні кораблі, шоу танцюючих роботів.
18 липня в Тячівській ТГ відбулося свято рибалки „Файна рибка”, приурочене до Дня рибалки.
18 липня на Перечинщині, на території Зарічівського етнографічного музею „Лемківська садиба”, відтворили давні традиції лемківського весілля.
19 липня у смт Вилок відзначили традиційне свято „Турул”. Щороку угорська громада Закарпаття вшановує пам’ять про першу переможну битву куруців у визвольній боротьбі 1703-1711 років. Захід провели біля пам’ятника героям визвольної війни Ференца Ракоці ІІ.
19 липня в Ужгороді презентували аудіовізуальний маршрут історичними пам’ятками чеського періоду: міст Масарика, Рафанда, жандармське командування Підкарпатської Русі, Дім народного здоров’я, Земський уряд. На прикладі цих перших п’яти із 30-ти об’єктів проєкту „Чеський спадок в Ужгороді” мешканцям міста продемонстрували, як працює аудіогід. Користуватися ним дуже просто: відкриваєш лінк і Google Maps прокладає маршрут до локацій Ужгорода чехословацького періоду. Зупиняєшся біля визначених будівель, ще раз тиснеш на покликання і читаєш або слухаєш коротку довідку про історію об’єкта. Можна обрати українську або чеську мови і водночас розглядати ілюстрації. „Чеський спадок в Ужгороді” – це українсько-чеський науково-популярний проєкт, покликаний актуалізувати чеську історико-культурну спадщину як органічну частину сучасного міського ландшафту Ужгорода. Організатор – ужгородське представництво Чеського центру у Києві. Над створенням маршруту працювала команда фахівців: науковці, історики, перекладачі, ілюстратори, технічні розробники.
25 липня в селі Новобарово відбувся третій „Фестиваль меду” Буштинської громади. Організатори підготували цікаву і насичену програму, яка включає в себе дегустацію меду, конкурси та розваги, святковий концерт. Також працюватимуть каруселі та різноманітні локації для дітей. Гість фестивалю – гурт „Фортуна”.
25 липня в Ужгороді відбулося спортивне змагання „Ужгородська регата–2021”. „Ужгородська регата” стартувала на річці Уж біля Підзамкового моста. Звідти учасники пливли до фінішу – моста Масарика, навпроти готелю „Ужгород”. Цей захід організовують вже 11 років поспіль. Усього в змаганні взяли участь 24 команди.
27 липня в Мукачеві, у замку „Паланок”, відбувся етногастрономічний форум. Асоціація шеф-кухарів провела регіональний етногастрономічний форум, на якому були розглянуті актуальні теми ресторанної та кулінарної сфери. На заході імениті шеф-кухарі продемонстрували свою майстерність на майстер-класах, а провідні спеціалісти ресторної сфери провели семінари для управлінців та рестораторів.
30 липня в Ужгороді, в історико-культурному комплексі „Совине гніздо” відбулась презентація, темою якої став рестарт Ужгорода як туристичної локації з якісним продуктом для різних туристів. Проєкт „UzhhorodReTour” реалізує комунальне підприємство „Агенція розвитку Ужгорода” за програмою „EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП”. Після презентації проєкту відбулася стратегічна сесія „Як залучити більше туристів в Ужгород?”. Підприємці, громадські активісти, екскурсоводи обговорили кращі практики, креативні інструменти, шляхи для забезпечення стійкості найбільш вразливих секторів бізнесу в Ужгороді до наслідків пандемії.
У липні юна піаністка, учениця ІІІ класу фортепіанного відділу Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона Попович Трініті виборола І місце на Міжнародному дистанційному фестивалі-конкурсі мистецтв „Зоряний Янгол”.
У липні ужгородка Рената Штифель виступила на фестивалі „Слов'янський базар” у Білорусі. Виконавиця зайняла друге місце.
У липні на форумі „Карпати – 30”, що відбувся на Закарпатті, оголосили проєкти, які перемогли на Конкурсі ініціатив місцевих карпатських громад. Загалом було подано 472 заявки, відтак обрали 80 найкращих – по 20 з кожного Карпатського регіону. У Ставненській ТГ облаштують вуличну спортивну інфраструктуру та встановлять туристичну стоянку. На Перечинщині впроваджують проєкт „EthnoTravel” – візуалізація локальних родзинок, що передбачає розробку віртуального туру, а у Великому Березному відновлюють парк „Арборетум”. У Міністерстві розвитку громад та територій зазначають, що загалом на Закарпатті реалізують 12 ініціатив за кошти державного бюджету та 8 – обласного. Важливо, що проєкти сприятимуть популяризації, збереженню історико-культурної та природної спадщини, розвитку спорту в гірських громадах, безпеці громад Карпатського регіону та подоланню наслідків COVID-19.
У липні Ужгородська півфіналістка Дитячого Євробачення Аліна Гирич підкорює сцени України. Чергова перемога співочої ужгородки – третя премія та грошова винагорода на престижному пісенному конкурсі „Молода Галичина”, що нещодавно відбувся на Львівщині, у Новояворівську. Ужгородка Аліна Гирич – володарка більш як сотні дипломів й нагород всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Серед них 28 гран-прі. Учасниця різноманітних телевізійних проєктів. Дівчина визнана найталановитішою дитиною України, а у 2020 потрапила до півфіналу Дитячого Євробачення. Співала в дуеті із відомими зірками шоу-бізнесу.,А ще ім'я Аліни можна знайти на сторінках Книги рекордів України.
У липні Синевирська громада за підтримки УКФ розпочала реалізацію проєкту „Інтерпретаційна культурно-пізнавальна мандрівка „Синевир. Горяни”. За період реалізації проєкту буде створено декілька нових туристичних маршрутів територією громади, які дозволять розкрити історико-культурний потенціал, природню цінність території сіл та звісно національного природного парку Синевир.
Новини
Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2024 р.".
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".