Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2023 - квітень

25 квітня в Ужгороді cпікер обласної ради привітав із днем народження Маріанну Сокач – заслуженого працівника культури України, голову циклової комісії „Фортепіано”, викладача-методиста Комунального закладу „Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д. Є. Задора” Закарпатської обласної ради. Володимир Чубірко вручив іменинниці Грамоту облради за вагомий особистий внесок у розвиток культури і мистецтва краю, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм. Маріанна Сокач є продовжувачем кращих традицій педагогічних надбань закарпатської фортепіанної школи. Викладачка сформувала цілу плеяду піаністів, які продовжили навчання як в українських вищих освітніх закладах, так і в закордонних. Сумлінно плекаючи виконавські навички у своїх студентів, вона виховала багато високопрофесійних піаністів, які здобули звання лауреатів міжнародних та всеукраїнських конкурсів, серед них: Д. Шевченко, А. Ерп, О.Лучков, М. Поладі та багато інших.

28 квітня голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко та заступник голови ОВА Ігор Шинкарюк привітали з ювілеєм Народного артиста України, соліста Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Петра Матія. Посадовці вручили спільну відзнаку обласної ради та ОДА – нагрудний знак „За розвиток Закарпаття”. 28 квітня Петру Петровичу виповнилося 80 років. Петра Матія називають співочим діамантом, золотим баритоном нашого краю, символом і гордістю Срібної Землі. Понад пів століття голос нашого земляка чарує слухачів і навіть у такому поважному віці не втратив сили й могутності, оксамитового тембру та яскравих барв.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2 квітня в Ужгороді, в обласній філармонії, до дня народження Й. С. Баха, відбулась концертна програма органної музики у виконанні солістки-органістки обласної філармонії Катерини Гажо. Ведуча – музикознавець Наталія Піцур.

2 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся концерт вокальної формації „Піккардійська терція”.

2 квітня у Мукачівському драматичному театрі зіграли прем’єрну виставу ювілейного 75 театрального сезону – комедія „Глядачам дивитись суворо заборонено” за п’єсою Жана Марсана, у постановці Юрія Крилівця. Глядачам представили унікальну можливість побачити виставу-навпаки, виставу-„виворіт” — що насправді відбувається за сценою, у закуліссі та гримерних. Глядачам вдалось підглянути все: від непомірних амбіцій, конкуренцій, враженої гідності, ворожнечі і пристрастей на театральній „кухні” до гучних прем'єр, підбору п’єс, вибору акторів, роботи режисера, стосунків акторів… А тонкий французький гумор про театральне „потойбіччя” з усіма конфліктами, комічними ситуаціями викликатиме тільки щирий сміх.

3 квітня закарпатські театрали з успіхом виступили в Польщі. У Люблінському університеті імені Івана Павла ІІ студенти першого курсу Академії культури і мистецтв з Ужгорода показали виставу „Диво бідних людей” за п’єсою польського драматурга М. Гемара. Режисером-постановником вистави є заслужений артист України Михайло Фіщенко. Пів року тривала робота над цим міжнародним проєктом під назвою „Інтерактивний молодіжний театр як інструмент збереження і промоції спільної польсько-української культурної спадщини”, адже М.Гемар народився у 1901 році у Львові. Як зазначив театральний оглядач Сергій Федака, „коли думаєш, що хлопці-дівчата лише кілька місяців, як почали притиратися одне до одного, вражаєшся, наскільки органічний ансамбль їм вдалося створити на сцені, щоб розіграти таку заплутану історію, де кожний персонаж — окрема складна особистість, але всі разом творять щось єдине… Драматург фактично розклав філософсько-богословський трактат на різні голоси, встромив у нього детективну пружинку, а режисер матеріалізував ці голоси у плоть і кров, примусив нас співпереживати їм, посилати кожному підживлюючі імпульси”. У травні „Диво бідних людей” планують зіграти на фестивалі в Колочаві.

5 квітня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся четвертий концерт Всеукраїнського проєкту „Заради майбутнього” від благодійного фонду „Відкрита музика міста”. Студентки-музикантки Юлія Карпова (скрипка) та Олександра Макарова (фортепіано) під керівництвом диригента Андрія Савчука зіграли соло з академічним симфонічним оркестром обласної філармонії. Звучали твори видатних композиторів — Євгена Станковича, Людвіга ван Бетховена та Фелікса Мендельсона. Мета культурної ініціативи „Заради майбутнього” — створити платформу для реалізації молодих талантів української академічної музики.

8 квітня відеокліп на композицію „Star” закарпатець Юрій Каналош, відомий під псевдонімом „Lue Bason” презентував на своєму каналі в YouTube. У новій зворушливій композиції закарпатця йдеться про те, як часто люди стараються втекти від себе, проте, незважаючи на всі складнощі тареба вірити в себе і досягати своєї цілі. Нагадаємо, в 2022 році закарпатець Юрій Канаш під сценічним псевдонімом Lue Bason увійшов до лонглиста Нацвідбору на Євробачення-2023.  У відборах 2020 та 2022 років Юрій брав участь у складі гурту CLOUDLESS. Хоч в 2020 році гурту Cloudless пройти до фіналу не вдалося. Однак, в 2022 році Юрій Каналош з гуртом відкрили фінал відбору.

8 квітня в Ужгороді,  в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  відбулась музична казка для малечі „Велике жабеня”.

9 квітня в Ужгороді,  в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, о 12.00   відбулась вистава для малечі „Країна серйозних”, М.Смілянець, а о 18.00 –  відбулась безсмертна комедія Марка Кропивницького „По ревізії”.

15 квітня в Ужгороді,  в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  відбувся перегляд дитячої казки „Майстри чудес” Марини Смілянець.

18 квітня провідні артисти Львівської опери приїхали до Ужгорода з класично-модерновою „Кармен”. Les Sons de la Danse – це проєкт, який поєднує камерне музикування з класичною та модерновою хореографією. Артисти презентували цікаві та революційні концертні програми та балетні вистави. Відбулась прем‘єра балету „Кармен-Фантазія” у супроводі композицій для скрипки та фортепіано в аранжуванні Ф.Ваксмана, П.Сарасате та Ф.Дрдла, та хореографією Анастасії Ісупової.

19 квітня в Ужгороді,  в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, концерт на підтримку українських захисників „Діти Закарпаття — воїнам ЗСУ”. Серед артистів — вихованці художніх шкіл, а також студенти Ужгородської академії культури і мистецтв, Ужгородського музичного коледжу ім. Д. Задора. Захід відбувся за ініціативи вірменської спільноти краю. Усі кошти, виручені з продажу квитків, підуть на допомогу українським військовим.

20 квітня в Ужгороді, в  обласній філармонії, відбувся концерт родини Шутко. Остап Шутко − видатний скрипаль  вже не раз виступав в Ужгороді. Це абсолютно новий неповторний формат саме Остапа Шутка. Справжній віртуоз, він є майстром комунікації та легко знаходить контакт із будь-якою аудиторією. Музикант легко сприймає усі музичні ідеї, жанри і має величезний репертуар: класичні скрипкові твори, сучасну музику (багато композиторів присвятили йому свої твори), популярні твори. Така відкритість допомагає йому постійно розширяти аудиторію, пропагуючи високе мистецтво, навіть серед зовсім не підготовленої публіки.

20 квітня у Мукачеві стартував один з найбільших дитячо-юнацьких театральних фестів – V Всеукраїнський фестиваль театрального мистецтва аматорських дитячих та молодіжних колективів „Імпреза над Латорицею”. Протягом чотирьох днів сцена Мукачівського драматичного театру стала ареною змагань 17 кращих театральних колективів України. Регіонально були представлені: міста Київ, Харків, Івано-Франківськ, Кам’янець-Подільський, Одеса, Рівне, Вінниця, Конотоп, Ужгород, Берегово, Виноградів і, звичайно, Мукачево. Загалом до Мукачева на ювілейну „Імпрезу” завітали близько 250 юних театралів. Учасники  порадували глядачів різного віку, адже готували як дитячі твори, так і досить серйозні драматичні вистави.  Окрім конкурсного перегляду вистав, програма фестивалю передбачала екскурсії, майстер-класи для учасників, творче спілкування та найголовніше – професійну оцінку журі та нагородження переможців.

22 квітня в Ужгороді 85-річчя Василя Гайдука відзначили урочистим концертом. Концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору  „Світочку наш милий” відбувся в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, артисти хору під керівництвом Наталії Петій-Потапчук виконали, зокрема, пісні, мелодії до яких написав Василь Гайдук – заслужений діяч мистецтв України, хоровий диригент, педагог, композитор, багаторічний директор Ужгородського музичного училища (нині – музичного фахового коледжу ім. Д. Задора). У доробку митця – концерти, поеми,  кантати, ораторії, сюїти, вокальні та інструментальні цикли, музика для дітей,  романси, обробки закарпатських народних пісень для солістів, різних складів вокальних ансамблів та хорів.

24 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  була представлена нова програма нашої землячки Лєри Мандзюк. Її справедливо вважають стендап-комікесою №1 в Україні завдяки харизмі, а також стилю спілкування і колориту, що притаманні лише Валерії.

21-23 квітня в Ужгороді пройшов Міжнародний театральний фестиваль „Свобода”, який включав, окрім великої театральної програми, і музичну складову. Виступи відбувалися на трьох сценах –  великій (Закарпатський муздрамтеатр), малій (обласний театр ляльок „Бавка”) і відкритій (площа Театральна). Учасниками фестивалю були переважно українські та чеські колективи, хоча були і представники зі Словаччини, Фінляндії, Італії.

21 квітня в Ужгороді,  в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  відбулась вистава „Солодка Даруся”, яку  показав Івано-Франківський національний драматичний театр. Перед виставою  відбулась прес-конференція керівництва згаданих театрів за участі спеціального гостя – директора Херсонського муздрамтеатру імені М.Куліша, народного артиста України Олександра Книги, який розповів про ситуацію на Херсонщині. 

22 квітня в Ужгороді,  в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  Донецький академічний драматичний театр з міста Маріуполя показав виставу „Крик нації”. 

23 квітня в Ужгороді,  в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на фестивалі „Свобода” виступили самі господарі: на рідній сцені „шерегіївці” показали детективну історію Дона Нігро „Привиди маєтку Рейвенскрофт”.

24  квітня у великій залі Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора. відбувся ІІ тур обласного конкурсу хорових колективів та вокальних ансамблів мистецьких шкіл Закарпатської області. Дипломом Лауреата I ступеня був нагороджений хор учнів молодших класів „Співаночка” керівник Світлана Фенцик, концертмейстер – Наталія Туряниця. Дипломом Лауреата II ступеня нагороджений хор учнів старших класів, керівник Олексій Тулюк, концертмейстер - Мирослав Екман. Дипломом Лауреата II ступеня нагороджений ансамбль учнів молодших класів, керівник Галина Беца, концертмейстер – Тімея Головнич.

27 квітня в Ужгороді відбувся концерт-лекція хору „Кантус” – „Бах для всіх”.

30 квітня в Ужгороді, на великій сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв,  відбувся показ оновленої комедії „Ідеальне весілля”. Знову для глядачів грав яскравий тандем акторів Рудольфа Дзуринця та Дмитра Сньозика, які після поранення та демобілізації з лав ВСУ, повернулися до театру. 

30 квітня в мукачівському Палаці культури і мистецтв, на численні прохання глядачів, відбувся показ вистави „Чоловік моєї дружини” – комедії за п’єсою Миро Гаврана у постановці заслуженого артиста України Валерія Астахова. Ролі виконували  зірки українського театру та кіно Олеся Жураківська, Володимир Горянський, Дмитро Лаленков.

30 квітня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, з концертом виступила відома українська співачка Христина Соловій. Чарівна співачка, яка підкорила своїм голосом усю Україну, вже вдруге збирає аншлаг у концертній залі. Вчорашній вечір для сотень фанатів співочої пташки України знову запам’ятався незабутньою атмосферою — неповторний і надзвичайно потужний голос, особлива манера виконання пісень і щира розмова з публікою тендітної дівчини зачепили до глибини душі кожного присутнього в залі.
Відомі хіти співачки – „Українська лють”, „Я твоя зброя”, „Тримай” – разом з нею співали в унісон пів тисячі глядачів, які прийшли до Палацу культури і мистецтв на концерт улюбленої артистки та декілька разів викликали її на „біс”.

30 квітня у Мукачівському драматичному театрі представили глядачам психологічну драму „Коханціза мотивами класичних оповідань про кохання. Режисер-постановник – Кирил Душин.

 У квітні виставу „Один” академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв за поезією Петра Скунця висунули на здобуття обласної театральної премії імені братів Шерегіїв за 2022 рік. Як повідомив директор та художній керівник театру Василь Марюхнич, у номінації „режисерсько-постановочна група” пропонують відзначити авторів вистави „Один”, створеної до 80-річчя Шевченківського лауреата Петра Скунця. Режисер-постановник, заслужений артист України Василь Шершун спромігся використати чималу кількість поезій із доробку поета, сюжетно їх звести і разом з балетмейстром Віктором Бабукою та художником Еммою Зайцевою вибудувати захопливе дійство на сцені. До номінації „Краща чоловіча роль” подано кандидатуру заслуженого артиста України Степана Барабаша за роль інспектора Рафінга у виставі „Привиди маєтку Рейвенскрофт”  за п’єсою Дона Нігро. На „Кращу жіночу роль” претендує акторка Ангеліна Сньозик за моновиставу „Отвєтка” за п’єсою Неди Нежданої. А на „Кращу акторську роботу у виставах для дітей” – молода акторка Діана Вишнева за ролі Казкаря і Френді у виставі „Країна серйозних” за п’єсою Марини Смілянець.

У квітні в Ужгороді відбулась вистава підліткового плейбек-театру. Під час вистави актори відтворювали історії, які напередодні розповідали глядачі. До вистави, яка тривала понад годину, школярі готувалися під час підліткової студії плейбек-театру. У підготовці брали участь актори віком від 12 до 18 років з Харкова, Києва, Бердянська, Ужгорода. Участь у театрі дозволяє підліткам творчо розвиватися, бути впевненішими, краще розуміти свої емоції та інших людей. Плейбек-театр – це театр імпровізації, де грають історії саме глядачів. Це дозволяє підліткам вийти більше у світ, бо більшість з них замкнені через постійні заняття онлайн, переїзд з іншого міста.

У квітні мукачівець Павло Прижегодський з позивним „Гітарист” написав і записав на фронті пісню „Моя перемога”. Автор пісні – талановитий мукачівський хлопець, громадський активіст, який зараз боронить нашу країну від окупанта. До повномасштабного вторгнення Павло був головою Закарпатського осередку всеукраїнського ГО „Будуємо Україну Разом” і більшу частину життя займався музикою. З лютого він почав активно займатися волонтерством, а у квітні 2022 року мобілізувався до лав Збройних сил України.

У квітні в Ужгородському музичному фаховому коледжі імені Д.Є.Задора відбувся концерт пам’яті Віти Тюпи-Павай. Концерт пройшов до 39-річчя музикантки, учасниці гурту „TYUPA”. На концерті поєднали електро-акустичну музику з класичною, яку написав композитор Віктор Теличко. Також презентували відео до нової композиції „Горизонт”. Трек „Горизонт” став останнім, який Віта почула, і він їй сподобався. „TYUPA” – український електронний проект, який створює музику в напрямку лірична електроніка, вплітаючи у неї чуттєву лірику та легкі, зрозумілі образи. Гурт брата та сестри, яких об’єднує любов до музики і взаємна підтримка одне до одного. Гурт „TYUPA” заснований у 2012 році в місті Ужгород і цього ж року заявив про себе першим релізом мініальбому „Поема”, на американському лейблі Протон Лімітед. Із листопада 2016 року гурт співпрацює з львівським лейблом Джміль Рекордс, на якому випустили свої найбільш знакові сингли та два альбоми: „Скелі” та „Життя Есе”. На жаль, Віта Тюпа-Павай раптово пішла з життя 18 листопада 2022 року. Вся музика, яку випустили та випускатимуть „TYUPA”, присвячується їй.

Майже 600 тис. грн з благодійних концертів Мукачівського хору хлопчиків та юнаків в Швейцарії перераховано на підтримку гуманітарних проєктів в Україні. У березні хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Володимира Волонтира виступали з благодійними концертами у різних містах Швейцарії. Зібрані благодійні внески під час концертів мукачівських хористів, а це 14 631,64 швейцарських франків (598 466,26 грн.), швейцарські організатори концертів перерахували: 3232.33 євро – Мукачівському військовому шпиталю; 3232.33 євро – Мукачівській міській лікарні Святого Мартина; 3533.07 доларів – Благодійному фонду „Діти нового покоління” (м. Дніпро); 4892.00 швейцарських франків –  проєкту „Україна” Дітера Флюцкігера (м. Лісталь).

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка  „Золотого слова пектораль”, присвячена 105-річчю від дня народження видатного українського письменника, літературного критика, громадського діяча Олеся Гончара.

3 квітня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва,  дорослі і діти робили писанки-зернівки. Сьогодні писанкарство надзвичайно різноманітне. Є традиційні техніки розпису, і є чимало сучасних. Майстриня Олеся Рибалко вирішила повернутися до витоків. Розказала учасникам майстер-класу про символіку розпису. Наші предки вірили, що писанка має добру магічну силу. Ідея символічного розпису дітям сподобалася.

4 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулись 2 цікаві заходи. Перший – це літературно-музичний вечір „Незрівнянна квітка”.

Другий захід – це творчій вечір Івана Мигалько. Напевне, немає в Україні, та й за її межами людини, яка, хоча б раз почувши спів незабутньої співачки Квітки Цісик, залишилася до нього байдужою. Цей неповторний голос проникає у саму душу, полонить, заворожує і залишає свій слід на багато років уперед. 4 квітня їй могло виповнитися 70 років. З цієї нагоди на сайті бібліотеки також було опубліковано віртуальну виставку „Заморська квітка з українською душею”. Також в бібліотеці відбулась творча зустріч із захисником Іваном Мигальком. Під час зустрічі йшлося про службу в армії, волонтерство і, звісно, про вірші. На заході Іван поділився власною поезією, а його товариш-волонтер Роман Миронюк зіграв авторські пісні, а також відомі  народні хіти. На заході  донатили для ЗСУ, адже наш захисник збирає кошти на тепловізор для бійців під Бахмутом.

5 квітня в Ужгороді, у обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, відбувся літературно-музичний вечір до 70-річчя Квітки Цісик. Вечір присвятили американській співачці українського походження Квітці Цісик. Квітка Цісик – зірка рекламних джинглів та голос голлівудського кіно. В Україні її прославили дві україномовні платівки. Викладачі закарпатської Академії культури та мистецтв вважають Квітку еталоном у музиці.

5 квітня у в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбувся майстер-клас „Малюємо як пташки” . Під час заходу учасники з'ясували як виглядають пташині яйця, а також створили декоративні писанки, використавши пташині візерунки.

6 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір поезії Ірини Міллер та Рімми Конар – „Світлом загоїмо світ”. Ірина – телеведуча та журналістка. Рімма – лікар-мамолог. Війна торкнулася сімей обидвох жінок, які через віршовані рядки вплітають світло в долі своїх чоловіків та всіх воїнів, які боронять нашу країну від ворога.

12 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  на черговому засіданні розмовного клубу Говоримо українськоюучасники знайомилися з життям і діяльністю видатних українок-вчених, які внесли вагомий вклад у розвиток світової кібернетики, медицини, біології тощо. Вивчали правила написання і вживання апострофа в українських словах.

18 квітня світ відзначає Міжнародний день пам’яток та історичних місць. З цієї нагоди на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка опублікували віртуальну виставку Безцінні скарби рідної культури”.

18 квітня відділ художньої літератури обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка продовжив новий онлайн-проєкт „Літературні ювілеї 2023”. Другий випуск присвячений 220-річчю від дня народження Олександра Духновича. І розмова про нього відбулась з Олександром Гаврошем, журналістом, письменником, автором книги «Загадковий Духнович». „Без постаті Олександра Духновича (1803–1865) важко сповна, ба навіть неможливо осмислити такий самобутній куточок України, як Закарпаття. І досі довкола імені цього греко-католицького священника, просвітителя та літератора точаться дискусії, а його життя і творчість оповиті багатьма таємницями. Науковці сходяться на думці, що в ХІХ столітті це була ключова особистість найзахіднішого реґіону України. Олександр Духнович став для Закарпаття тим, чим Іван Франко згодом став для Галичини — каменярем у священницькій мантії.”(з книги О. Гавроша „Загадковий Духнович”).

18-20 квітня у Лондоні, у виставковому центрі „Олімпія Лондон”, на українському колективному стенді були представлені комікси закарпатця Івана Поповича „Міфологема” та „Русалка Карпатська”. Там зібрали близько 300 українських книжок від 21 видавництва.

20 квітня в Ужгороді, на площі Театральній, відбулося відкриття фотовиставки Ужгородського прес-клубу „Переселенці на Закарпатті: життя без стереотипів”, яка охопила 50 історій українців, що переїхали на Закарпаття через повномасштабне вторгнення Росії і знайшли тут другий дім. Як це: бути мігрантом усередині своєї країни, кардинально змінювати життя чи починати його спочатку, звикати до іншого темпу, розуміти ніби своїх, та все ж інших людей, розпочинати власну справу чи навпаки довго шукати роботу, знаходити нових друзів, родичів, „пускати коріння” чи „сидіти на валізах”? Фотоісторії зняли провідні закарпатські фотографи: Наталія Боднар, Сергій Ваганов (Маріуполь), Сергій Гудак, Сергій Денисенко, Влада Мазур, Аня Семенюк, Євген Смірнов. А журналісти записали короткі розповіді людей, які через війну опинилися в нашому регіоні з різних міст та сіл України.

20 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опубліковане відео проєкту п'ятихвилинка „На поетичному перехресті”. Касета 25. День українського футуризму.

21 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась  зустріч – майстер-клас з художником Ігорем Землянських. Митець показав, як малювати пташку акрилом, і всі охочі могли повторити.

21 квітня в Ужгородському національному університеті відбулась Міжнародна наукова конференція „Тенденції розвитку української літератури в загальноєвропейському контексті”, присвячена 90-річчю від дня народження Олекси Мишанича, члена-кореспондента НАН України, лауреата Національної премії ім.Т.Г.Шевченка, визначного вченого-літературознавця. Конференцію проводила кафедра української літератури УжНУ спільно з Інститутом літератури ім. Т. Г. Шевченка та кафедрою української мови та культури Ніредьгазького університету. На конференції, яка об'єднаоа 80 науковців з України та із-за кордону, працівник ЗОУНБ Іванна Когутич-Гаврош виступила з доповіддю„ Збірник „Олекса Мишанич у колі сучасників” у контексті видавничої діяльності Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка”. Під час наукового форуму неодноразово згадували цей збірник на пошану академіка Олекси Мишанича, який бібліотека видала 2018 року.  До слова, Олекса Мишанич (1923-2004), переїхавши у молодому віці до Києва, чимало зробив і для літератури й наукового життя Закарпаття. Згадати хоча б книжкові серії видавництва „Карпати”, карпатознавчі конференції в Ужгороді, дружні візити до рідного краю.

22 квітня в ужгородській книгарні „Є” відбулась презентація нової дитячої повісті Олександра Гавроша „Замок любові”. Це п’ята книжка серії „Музей пригод”, що вийшла в харківському видавництві „Фоліо”, і розповідає про мандрівки в часі знаковими місцями України. „Замок любові” – про подорож у Чинадіївський замок, де середньовіччя химерно переплітається із сьогоденням. У повісті чимало впізнаваних прототипів, серед яких і орендатор замку Сент-Міклош Йосип Бартош, який діє у художньому творі під власним іменем. Як пояснює „каштелян” Чинадіївського замку, таким було його прохання до автора книжки. Сам він високо оцінює перший дитячий твір про свій замок, називаючи повість, попри легкий, пригодницький стиль, не такою простою. „Тут все взяте з життя, тому книжка цікава як дітям, так і дорослим”, – каже Йосип Бартош. – Серед довколишньої поверхневості і хайпу – це острівок сенсу і змісту. Я називаю цей стиль „трансреалізмом»” коли елементи фантастики поєднується з фактографічною реальністю”. У презентації взяв участь і відомий ужгородський археолог  Олександр Дзембас, який також є одним із прототипів „Замку любові”. 

23 квітня на сайті обласної універсалдьної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, відділ обслуговування користувачів запустив „Позерай podcast”. Це новий онлайн-проєкт мистецького спрямування, в якому користувачів знайомитимуть  з творчими митцями, які проживають в Ужгороді. Ведуча проєкту — Ніна Шпиток. Гостею першого випуску стала Катерина Галенко — вчителька української мови з Лисичанська, яка віднедавна відкрила в собі поетесу. Випуск приурочено Всесвітньому дню книги та авторського права, який щорічно святкується 23 квітня.

24 квітня в Ужгороді переселенка з Кривого Рогу Ольга Куждіна презентувала дитячу книгу. Для дітей влаштували справжній детективний квест, аби малеча спробувала себе у ролі детективів. Школярі з підказками впоралися легко. Провели розслідування і відшукали книгу. У такий незвичний спосіб у дитячій бібліотеці „Казка” презентували том з серії „Детективна агенція „САМ” в Ужгороді”. Один із розділів книги – автобіографічний. Авторка-переселенка з Кривого Рогу описала своє життя у спортзалі. Книга буде цікава різновіковій категорії читачів. Перші відгуки такі: діти сміються, а дорослі плачуть. Авторка запевнила – писатиме і далі. Вважає це своїм внеском у перемогу і у формування освіченої нації, за яку воюють наші захисники.

26 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась чергова ресурсна зустріч в групі психологічної підтримки. Цього разу наша Євгенія Напуда запропонувала терапію садівництвом. Говорили про те, як садівництво й городництво допомагає заземлятись та знімає стрес. А ще на учасників чекало практичне заняття, під час якого кожен учасник мав змогу посіяти насіння кімнатної рослини, яка символізує перемогу добра над злом, і забрати з собою на пам’ять.

27 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книги кандидата медичних наук, лікаря вищої категорії Степана Біляка „Лікарня. Голгофа справедливості”.

У квітні у Львові, у Видавництві Українського католицького університету, вийшла 512-сторінкова книга „Ми діти преславної України: вибрані етнографічні та історичні праці Анатолія Кралицького”. Упорядкування і  загальну редакцію видання здійснив вже відомий закарпатцям за рядом книжок та публікацій з історії нашого краю Володимир Мороз.

У квітні стало відомо, що ужгородка Ольга Куждіна створює казки про пригоди розумного хлопчика в чарівних світах. Кілька років тому Ольга Куждіна самотужки придумала не лише текст, а й оформлення, навіть зшила казочку – аби мотивувати свою маленьку доньку до читання. Нині авторка розповідає про книжку казок „Мудрик і друзі”. Це – 4 казки про пригоди розумного хлопчика в чарівних світах. Він довго щось шукав, і це „щось” довго залишалось інтригою. Зрештою, те „щось” дуже потрібне кожному з нас. До пошуків долучилися випадкові знайомі, які створили собі світ навиворіт. І він, до речі, пов'язаний з Ужгородом.

У квітні в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, в рамках реалізації проєкту „Простір єдності та підтримки” відбулось чергове засідання клубу „Говоримо українською”. Під час засідання учасники дізналися на що насамперед звертати увагу, відвідуючи ресторан чи кав'ярню, а також вивчили українські фрази якими звертатися до офіціанта, до прикладу, „Принесіть меню, будь ласка”, „Ця страва містить цибулю... гострий перець”, „Чи не могли б ви принести ще хліба”. А ще ділилися своїми враженнями від відвідування ресторанів і кав'ярень міста Ужгород.

У квітні  на площі перед Рахівським будинком культури була організована виставка-конкурс великодніх композицій „Великоднє диво”. Рахівська дитяча бібліотека організувала цей показ, тож було багато їхніх робіт та дітей, які відвідують бібліотеку. На виставці представили сотні писанок з усієї Рахівщини, які виготовлені дитячими руками з використанням старовинних та сучасних технік розпису. Великодня виставка притягувала до себе погляди глядачів та створювала весняний настрій.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 квітня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музею ім. Тиводара Легоцького, відомий фотограф із Румунiї Ові Д. Поп презентував виставку світлин „Моя Румунія”. Фотограф привіз нову експозицію від фотоклубу „Варадінум”, який він очолює.  Відбулась також презентація експозиції румунського фотоклубу Varadinum (м. Орадя) „Ми є Варадінум”. Фотовиставка охоплює 55 робіт, серед яких найбільше портретів і пейзажів, зроблених фотомитцями з сусідньої до Закарпаття країни. Куратор виставки, голова правління творчої спілки „Спілка фотохудожників Закарпаття” Володимир Ньорба розповів про співпрацю з румунським фотоклубом. Спілкувалися також про шлях осередку, нагороди й досягнення, роботу над розвитком фотомитців тощо.

4 квітня  в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, запрацювали одразу 2 виставки: великодня та „рукотворна”.Відкрили виставку „Великдень: історія, мистецтво”. Окрім писанок на експозиції представлено й інші обовʼязкові атрибути Великодня з різних куточків Закарпаття: предмети для приготування паски (корито, миска, пасківник), кошик з вишитим рушником та свічею, сумку (у якій несли освячувати великі паски, які не вміщалися у кошик), а також традиційні вербові гілки, якими прикрасили тематичну фотозону. Також у замку відкрили виставку робіт вихованців Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” „Збережіть скарби рідного краю”, виконаної згідно з однойменною комплексною наскрізною історико-краєзнавчою програмою та проєктом „Минуле – руками майбутнього”. Роботи створені дітьми різного віку під час занять клубу рукотворного мистецтва „Майстер-хобі”, яким керує педагог „Падіюну” Калман Вішкольц. Проєкт започаткований і діє на базі закладу вже більше 20 років.

4 квітня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини, з нагоди великодних свят відкрилася виставка робіт двох відомих закарпатських мисткинь. Були представлені квіткові натюрморти Ангели Турак та Аврелії Федор. Святкову атмосферу у Генеральному консульстві Угорщини створювали, окрім картин, і декоративні писанки Ангели Турак.

4 квітня в Ужгороді, у виставкових залах обласного художнього музею ім. Й. Бокшая,  презентували живописну виставку „Багатогранність форм”, з нагоди 80-річчя художника та скульптора Ловранта Бокотея. Автор представив символічні 80 полотен. Серед творчих захоплень художника –  гра на музичних інструментах. Він обожнює класику,  джаз, народну музику.  А спілкування з природою приносить йому  потужний поненціал.

4 квітня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрили виставку „Країна кольорів. Діти дощу. Погляд дитини з аутизмом”. Експозицію підготували вихованці медико-соціального реабілітаційного центру „Дорога життя” до Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм. У роботах представили великодню тематику, пейзажі, казкових тварин тощо. На відкритті виставки відзначили, що така презентація є важливим кроком соціалізації дітей з аутизмом, привітали творчу молодь з прийдешнім Великоднем, побажали здоров’я і миру.

5 квітня в Ужгороді, у скансені, співробітники музеюТетяна Сологуб-Коцан та Вікторія Симкович провели екскурсію „Великодні традиції на Закарпатті” для студентів ВСП „УТЕФК ДТЕУ” спеціальності „Харчові технології”. Майбутні кухарі змогли не лише дізнатися про духовну складову Воскресіння Господнього наших краян, але й самі долучилися до матеріальних турбот – до приготування паски та малювання писанок.

5 квітня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відкрили виставку „Великдень: історія, мистецтво”. У вітальному слові директор музею відзначила особливість процесу виготовлення писанки – „у кожній з них автор наче відображає себе, своє світосприйняття”. Окрім писанок, на експозиції були представлено й інші обов’язкові атрибути, предмети для приготування паски (корито, миска, пасківник), кошик з вишитим рушником та свічею, сумку (у якій несли освячувати великі паски, які не вміщалися у кошик), а також традиційні вербові гілки, якими прикрасили тематичну фотозону.

6 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулося відкриття благодійної виставки „Світ писанки”. На виставці представлені доробки не лише майстринь Закарпаття, але й усієї України та навіть закордоння. Кошти, зібрані від продажу писанок, були передані на потребу ЗСУ.

6 квітня  у галереї „Ужгород” відкрили виставку „Барви ромської душі”. Понад пів сотні яскравих полотен тут презентували учні художньої школи „Ром Арт”, що в с. Ратівці Ужгородського району. Керівник закладу Тиберій Йонаш не один рік безоплатно навчає талановитих дітей громади. У своїх роботах вихованці зображують ромів у традиційному вбранні, змальовують сцени їхнього побуту та життя. Виставка „Барви ромської душі” вже відбулася в Києві, Дніпрі та Одесі. На Закарпатті її присвятили Міжнародному дню ромів.

6 квітня у камінній залі Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі відбулося відкриття творчої виставки „Великодні дива юних творців”, на якій були представлені роботи учнів школи.

6 квітня у Мукачеві відкрили великодню виставку „Писанкове Мукачево”, яку проводили в рамках проєкту „Наше місто – рідний дім”. Великі макети писанок (заввишки 80 см.) розмалювали учні Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі, художньої школи „Ром-Арт” та вихованці навчального центру „Platform 9 ¾”. Виставка писанок проводиться у Мукачеві вже вдруге. 25 яскравих писанкових арт-об’єктів прикрашали центральну площу на пасхальні свята, даруючи гарний настрій містянам та гостям Мукачева.

6 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрили благодійну виставку-продаж „Світ писанки”. Виставка – традиційна, її проводять уже вдев’яте, цьогоріч – і з метою допомогти українським захисникам, які боронять нас від російських окупантів. Пів сотні мисткинь – не лише закарпатських, а й із Києва, Дніпра, Хмельницького, Львова, Волинської області, а також з-за кордону – представили понад 500 писанок, виконаних у різних техніках – традиційних і в сучасній інтерпретації. За словами директора музею Василя Коцана, доповнили атмосферу Великоднього свята тематичними рушниками, серветками з фондів музею. Родзинкою експозиції стала карта України з писанками, виконаними в популярних у різних регіонах техніках. Музичний подарунок відвідувачам подарував аматорський народний вокальний ансамбль „Ужанка”.

7 квітня в Ужгородському скансені підготували 5 видань про закарпатські прикордонні населені пункти. 5 друкованих помічників для туристів поповнили книжковий світ і виконали ще одну важливу місію: втілили в собі результати туризмознавчих та історико-культурних досліджень населених пунктів прикордонних регіонів, що є одним із пріоритетних завдань проєкту „Культурні зв’язки – культурна мобільність в прикордонному регіоні”, запроваджений Програмою транскордонного співробітництва „Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. 2014 – 2020”.

7 квітня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї відкрилась Великодня виставка, на якій глядачі поринули у Великодню атмосферу та прониклись історією свята. У експозиції – різноманітні предмети великоднього побуту, опис звичок та традицій, експонати з різних періодів писанкового мистецтва Закарапття. Унікальні роботи, орнаменти, створені кропітливою працею простих господинь та писанкових майстринь. Фахівці відмітили і глибокий зміст наших символів. Також на виставці представлені нюанси випічки самої пасхи. Мета виставки – підтримка корінних традицій. А ще можливість познайомитися зі святковим побутом та звичками наших предків.

8 квітня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, представили виставку живопису „На Пасху до церкви”. Картини є чудовим доповнення благодійної виставки-продажу „Світ писанки”. До уваги відвідувачів було представлено 20 полотен з фондової збірки музею. Основна тема виставки – дерев’яні храми краю, відтворені на полотні провідними художниками та митцями області. Старовинні дерев’яні церкви Карпатського регіону – надзвичайно яскрава і цінна складова матеріальної культури України. Їх архітектурні та стильові особливості, естетична досконалість досі захоплюють своєю витонченістю та красою. Серед них: „Ужоцька церква”, „Дерев’яна церква”, „Церква в с. Колочава”, „Село Латірка”, „Село Негровець” Івана Шутєва; „Церква с. Сіль”, „Церква в с. Чорноголова” Мирона Микуляка; „Дерев’яна церква с. Сіль”, „Старе і нове” (графіка), „Пам’ятник старовини” Михайла Роскіна; „Церква в с. Керецьки” Івана Гецка; „Ясінянська церква” Федора Коложварі; „Церква села Верхнє Водяне”, „Великодній натюрморт з квітами сакури”, „Великодній натюрморт з квітами форзиції” Владислава Ганзела; „Церква в с. Канора” Золтана Шолтеса; „Старе село” Сергія Чирського; „Верховинський інтер’єр” Федора Манайла; „Паска” Йожефа Мускури; „Лемківські хвилі” Юрія Камишного.

12 квітня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відкрили персональну художню виставку-продаж „Моя творчість” художниці Любові Калабішки. Талановита художниця народилася і проживає у Мукачеві, закінчила художню школу ім. Мігая Мункачі, малює з дитинства. Мисткиня у роботах використовує техніку олійного живопису, що дозволяє їй передати кожну деталь і зробити зображення більш реалістичним. Захоплюючись навколишнім світом, вона створює не тільки натюрморти з квітами та смаколиками, але й чудові місцеві та фантастичні пейзажі. Частина виручених з продажу коштів буде відправлена на ЗСУ.

12 квітня в Ужгороді, у скансені, відбулись майстер-класи з писанкарства. Музейники розповіли і про закарпатські великодні традиції, сучасні візерунки для писанки та історії орнаментів. На один із уроків воскового розпису великодніх яєць завітали учні 15-ої школи Ужгорода.

12-17 квітня в Ужгороді, на площі Шандора Петефі, відбулась великодня виставка писанок-мальованок із дендропарку „Добропарк”, що на Київщині, які вціліли після ракетних обстрілів росії. На площі встановили 21 писанку-мальованку із тих, які зберігалися на території „Добропарку”. Загалом із понад 500 писанок, які малювали художники з усієї України, після ракетних обстрілів вціліли біля 140. На деяких із них можна побачити сліди пошкоджень. Також на площі проводили майстер-класи із розпису писанок, виготовлення великодніх композицій, вітальних листівок, образотворчого мистецтва. Усі охочі змогли долучитися та власноруч виготовити великодні прикраси і листівки. Крім того, 12 квітня відбулася благодійна акція „Подаруй світле свято Великодня Герою!”. Мешканці та гості нашого міста могли долучитися до акції та принести смаколики до Великодня військовим, які знаходяться на лікуванні у медичних закладах Ужгорода. 

14 квітня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відкрили  виставку унікальних світлин про життя закарпатських ромів. Виставку приурочили до Міжнародного дня ромів. У експозиції – фотографії, які виставили вперше.

15 квітня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, у переддень світлого свята Воскресіння Христового було відкрито фотовиставку „Україна. Томос. Фрагменти”. Фотовиставка створена та приурочена четвертій річниці з нагоди підписання та вручення Всесвятішим Варфоломієм І, Патріархом Константинопольським, Томосу про автокефалію Православної церкви України (5-6 січня 2019 року).

15 квітня в Ужгороді скульптурка головного героя „Вечірньої казки” угорського ТБ була встановлена на вулиці Капітульній біля дитячого садочка №6. 1963 року на державному телебаченні Угорщини вперше вийшла телепрограма „Вечірня казка – Este mese” з головний героєм ведмедиком Моцко (TV Maci). На цій позитивній телепрограмі виросло не одне покоління угорців та закарпатців. Творцем та хрещеною мамою цього героя-ведмедика як і „Вечірньої казки” є угорська письменниця Агнеса Балінт, а лялькову фігуру зробив художник Ласло Сабо.

16 квітня у галереї „Ужгород” відкрилася великодня виставка закарпатських художників „Світ Божий як Великдень”. Пів сотні полотен живопису, графіки, творів декоративно-прикладного мистецтва представили 35 авторів, членів Закарпатської організації Національної спілки художників України на традиційній великодній виставці. Експозиція розміщена й присвячена темі Святого Воскресіння. Художники творчо підійшли до завдання. Хтось зосередився на натюрмортах і зображав паски з писанками, хтось занурився у сакральну тематику, хтось відтворив весну як символ пробудження й оновлення всього живого. Так чи інакше у цих роботах все: любов, добро, місцеві традиції, фольклорна мудрість, глибокі народні витоки.  Еспозиція діятиме впродовж двох тижнів.

17 квітня в Ужгородському замку відкрили нову фотозону із вигаданим портретом легендарної „Білої Діви”, що за давніми переказами є привидом цієї середньовічної фортеці. Відтепер відвідувачі музею зможуть зробити селфі в новій відкритій локації, що в середні віки слугувала як вхід до кімнат якими користувалася охорона замку. Оскільки оригінального зображення напівміфічного персонажу примарної Білої Діви не збереглося, її „неофіційний” уявний портрет створив провідний програміст музею Василь Габорець. Для цього було використано найновіші генеративні моделі нейронної мережі для створення зображень з текстової команди (штучний інтелект). Автор ідеї нової фотозони – директор музею Ольга Шумовська.

19 квітня в угорському місті Кішварда відбулась виставка закарпатської художниці Тетяни Рибар. Виставку під назвою „Голос кольору” презентувала художниця, яка поділилася з глядачами серією картин, написаними у період 2021-2023 років. Роботи майстрині мають на меті передати яскраві емоції та надихнути на глибокі роздуми.

22 квітня у м. Виноградові,  в Центрі культур та народних меншин Закарпатя, відбувся симпозіум, присвячений народженню закарпатського греко-католицького священника, письменника, педагога, поета й  культурного діяча Олександра Духновича. 

 23 квітня в Ужгороді, в центрі міста, відбувся фотомоб „Retro Užhorod” у стилі 1920-х років. Зйомки розпочались о 7.30 ранку біля Ужгородського греко-католицького кафедрального собору і продовжились на вулиці Ольбрахта. Організатори заходу – історик, голова Асоціації фахівців туристичного супроводу Закарпаття Олександр Шершун і мукачівський фотограф Микола Вінар.

24 квітня у Хусті відкрили ювілейну виставку Ореста Цюпка. Митець родом зі Львова, і, як сам каже, на Закарпатті довго затримуватися не планував, але життя внесло свої корективи. Це не перша персональна виставка художника, раніше він презентував свої роботи у різних містах Закарпаття і за його межами. На експозиції – 60 робіт до 60-ти річчя художника. Митець з 2006 року активно бере участь у пленерах та виставках закордоном і багато його картин знаходяться далеко за межами України.

25 квітня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім.. Т. Легоцького, розпочався весняний пленер закарпатських художників, митців Закарпатської організації Національної спілки художників України. Триватиме пленер впродовж місяця, після чого, 18 травня роботи митців представлять на виставці, присвяченій Міжнародному дню музеїв.

25 квітня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім.. Т. Легоцького, у першому залі експозиції музею «З історії духовної культури Закарпаття XVII – початку ХХ ст.» відкрилася камерна тематична виставка відділу історії та краєзнавства, присвячена 220-річниці від дня народження Олександра Духновича. Знаменним є той факт, що саме у богословській семінарії, яка діяла в Ужгородському замку, 4 роки (1823-1827) навчався майбутній Будитель. Такі постаті, як О.Духнович, наголосила на відкритті директор музею Ольга Шумовська, важливі для нинішніх і прийдешніх поколінь, саме тому, що на прикладах їхнього життя і діяльності маємо вчитися безкорисливо служити ідеалам рідного народу.

26 квітня роботи учнів Мукачівської художньої школи представили на благодійній виставці у Лондоні в рамках Міжнародної благодійної програми „Kids and Art for Ukraine”. Юні мукачівські художники – учні художньої школи ім. М. Мункачі долучилися до благодійної виставки „Моя Нескорена Україна”. Роботи юних вихованців наповнені духом українства, красою й любов’ю до рідного краю.

26 квітня в Ясінях, на Рахівщині, з’явився перший у громаді мурал, де зображені гуцули, вівці, гори та янгол-охоронець військовий. Малюнок, який нанесли на стіну у центрі громади, розробила молодь Ясіня. Головною ідеєю було зобразити історичну спадщину та сучасність, події, які сьогодні відбуваються у нашій державі. Намалювали історичний мурал двоє художників з Одеси, які у рамках реалізації культурної ініціативи приїхали до громади. Нанесли патріотичне зображення символічно на краєзнавчий музей. На роботу над муралом витратили 3 дні.

26 квітня в Ужгороді, в Угорському домі, відкрилася виставка Аврелії Федор. Аврелія Федор народилася 8 травня 1915 року в містечку Ластомир (нинішня Словаччина). Через її життя пройшло знайомство з корифеями крайового мистецтва. Юна Аврелія навчалася в Ужгородській руській школі, де малювання викладав видатний Йосип Бокшай, також навчалася в Ужгородській півчій семінарії, де малювання викладав інший корифей – Адальберт Ерделі.  Згодом Аврелія Федор почала працювати на Великоберезнянщині, де подружилася з художниками Андрієм Коцкою та Ернестом Контратовичем. Всі ці контакти з митцями дали свої результати. Після війни вона була на педагогічній роботі, очолювала школу №10 в Ужгороді, з часом активно захопилася малюванням, і її роботи почали виставляти не тільки на Закарпатті, але й багатьох країнах. Це вже друга виставка, яку організовує Демократична спілка угорців України у стінах Угорського дому. Нещодавно тут була виставка Ангеліни Турак.

27 квітня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрилась виставка „Гордість закарпатського малярства" . Це нова експозиція творів закарпатських митців ХХ ст., присвячена 100-річчю професійної художньої школи, заснування якої тісно пов’язане з її корифеями Йосипом Бокшаєм та Адальбертом Ерделі. 

28 квітня відповідно до плану роботи КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” Закарпатської обласної ради відбувся семінар-пленер „Рожевий цвіт”, у якому взяло участь 18 художників-аматорів та викладачів мистецьких шкіл Закарпаття.

28 квітня у м. Рівне, у галереї європейського живопису „Євро-Арт”, відбулося відкриття виставки живопису „Хто ти є?” народного художника України, почесного громадянина Мукачева Золтана Мички (1949-2017). Золтан Мичка – митець, який перейняв, акумулював, збагатив і передав наступникам тяглість традиції закарпатської школи живопису. Він з витонченістю відтворював „закарпатський генезис”, сміливо трансформував мотиви та сюжети в нову форму. 

29-30 квітня в стінах Ужгородського замку пройшов благодійний захід „Бельтайн – свято весняного буйно цвіту”.  У програмі – лицарські бої, фудкорт з закарпатською та японською кухнями, виступи музичних колективів, майстер-класи з гончарства, ліпки і валяння шерсті, виготовлення „травневого дерева” і багато іншого. На гостей та відвідувачі міста на фесті в Ужгородському замку чекала насичена програма. Метою заходу був збір коштів для закупівлі необхідного дітям з деокупованих населених пунктів Харківщини. Команда організаторів особисто відвезе все необхідне і відзніме про це короткометражний фільм.

У квітні в Ужгородському замку тривала виставка орнітологічного живопису художника з Київщини Ігоря Землянських. На виставці можна було побачити зображення різних видів пернатих, що мешкають в Україні, а також екзотичних птахів. Художник із Київщини вперше презентувв свою творчість на Закарпатті. У стінах краєзнавчого музею Ужгородського замку він представив  82 роботи із детальними натуралістичними зображеннями птахів.

У квітні колекцію взірців народної вишиванки з фондів ужгородського скансену зібрали під однією обкладинкою. Вийшло друком музейне видання „А я свою вишиванку д'серцю пригортаю... Колекція взірців народної вишивки з фондової збірки ужгородського скансену”. Збірка є продовженням серії публікацій Закарпатського музею народної архітектури та побуту, що знайомлять поціновувачів народного мистецтва з його окремими збірками. До видання увійшли взірці вишивки з жіночих та чоловічих сорочок, а також скатертин кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. Збирачем та упорядником досліджуваної збірки є уродженка села Росішка Рахівського району – Марія Грицак. Працюючи в різних населених пунктах, подорожуючи краєм, вона захопилась місцевою вишивкою. Уставки, комірці, манжети, нагрудники з Рахівщини, Хустщини, Тячівщини, Виноградівщини, Мукачівщини, Берегівщини, Воловеччини, Перечинщини та Великоберезнянщини є важливим джерелом з вивчення локальної варіативності орнаментальних композицій вишивки гуцулів, долинян, бойків і лемків Закарпаття. Книга буде цікавою для етнографів, мистецтвознавців, дослідників народного мистецтва та всіх, хто цікавиться матеріальною культурою краю. Над виданням працювали: Василь Коцан, директор музею; Тетяна Сологуб-Коцан, завідувачка відділу науково-освітньої роботи музею; Сергій Гудак, фотограф; Видавництво Олександри Гаркуші.  Бажаючий може отримати музейний яскравий ілюстрований альбом у подарунок, але для цього потрібно виконати певну умову – підтримати наших воїнів на передовій та перерахувати благодійний внесок на благодійний рахунок письменника й волонтерa Андрія Любки, який з початку повномасштабного вторгнення росії активно та наполегливо займається волонтерською діяльністю (закупівлею автівок для фронту).  Внесок для отримання книги – 500 грн. При отриманні книжки необхідно показати чи надіслати музею в повідомлення скріншот чи квитанцію, де чітко видно дату та суму донейту.

КІНОМИСТЕЦТВО

23 квітня в Ужгороді, у кінотеатрі Доміон, відбувся ексклюзивний показ-творча зустріч із творцями фільму „Люксембург, Люксембург”. Відомий український режисер Антоніо Лукіч („Мої думки тихі”), актори та учасники популярного гурту. „Курган і Agregat” Аміл Насіров і Раміл Насіров завітали на зустріч з шанувальниками у кінотеатр під час сеансу фільму „Люксембург, Люксембург”. Купивши квиток, можна було не лише переглянути фільм, але й задати запитання гостям та стати учасниками благодійного аукціону на підтримку Збройних сил України. Стрічка „Люксембург, Люксембург” розповідає історію про двох братів-близнюків, які дізнаються, що їхній давно зниклий батько захворів у Люксембурзі. Хлопці вирушають у подорож, аби побачити його востаннє. Стрічка наповнена гумором, життєвими ситуаціями, які знайомі кожному українцеві, та суржиком, за яким ми упізнаємо одне одного, де б не були. Світова прем’єра картини відбулась на 79-му Венеційському міжнародному кінофестивалі, де фільм брав участь у конкурсній програмі „Горизонти”, а з 13 квітня „Люксембург, Люксембург” стартував в українському прокаті.

У квітні на Закарпатті розпочалися зйомки нового фільму „Tour de Ukraine”. Фільм „Закарпаття – Шлях відновлення” – спільний проект управління туризму та курортів Закарпатської ОДА та мультимедійної команди „Tour de Ukraine”. Зйомки фільму триватимуть кілька тижнів, а його локаціями стануть найпривабливіші туристичні родзинки краю, які відновлюватимуть сили українців під час війни та нашої перемоги.

У квітні у Рахівському будинку культури проходили покази мультиплікаційних фільмів. Минулого року у Рахові знайшли прихисток та відчуття безпеки багато тимчасово переселених людей разом з дітками.  Постало завдання залучати цих дітлахів до різних заходів, щоб якось заповнити їхні будні. Почалася активна робота і однією з ідей став показ мультфільмів. Коли запустили серію мультиків, то до переглядів долучилися місцеві мешканці різної вікової категорії. Родзинкою  стало розміщення дітей не в звичних для „кінотеатрів” сидіннях, а безпосередньо, на підлозі (на карематах). Це створило для дітей невимушену і дуже комфортну атмосферу. Також запропонували приносити з собою ще пледи та смаколики. Перегляди проводилися щочетверга. Кількість глядачів постійно збільшувалася, адже відвідувачі „кінозалу” приводили з собою друзів, щоб весело провести час.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1 квітня у Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, відбувся День відкритих дверей, на якому відвідувачі мали змогу гарно провести час та власноруч виготовити великодні прикраси. Аніта Пфайфер ознайомила присутніх з цікавими моментами життєвого та творчого шляху художника Мігая Мункачі, чиє ім’я носить імпозантна будівля в місті над Латорицею, а потім показала репродукції робіт всесвітньо відомого художника, які прикрашають актовий зал. Усі гості заходу мали змогу скористатися можливістю – обрати для себе щось з угорської літератури та безкоштовно забрати книгу з собою.

1 квітня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся VI Всеукраїнський фестиваль-конкурс мистецтв „Перлина Заходу” від творчого проєкту „ARLLIKE FESТ”. У Фестивалі взяли участь талановиті учні фортепіанного, народного та струнно-смичкового відділів Мукачівської школи мистецтв ім.С.Мартона.

1 квітня у Рахові, у будинку культури, відбувся майстер-клас Ірина Ретізник з виготовлення пряників. Діти мали змогу власноруч спекти пасхального кролика, зробити заливку та задекорувати „яйце – пряник”. Виготовлені смаколики кожен учасник забрав додому.

4 квітня в Ужгороді відбулася авторська екскурсія мистецтвознавця Михайла Приймича, яка зібрала чимало охочих дізнатися про „Хрестовоздвиженський собор як пам’ятку золотої доби” нашого краю. Цією екскурсією розпочав новий проєкт „Сакральне мистецтво Закарпаття” БФ „Дерево мого життя”. Передусім ініціатива покликана емоційно розвантажити вимушено переміщених осіб, проте жодних обмежень немає й на екскурсії запрошують і містян.

4 квітня до Великодніх свят найкращий кондитер України Валентин Штефаньо презентував солодкий виріб – Великодню шоколадну писанку з карамельними синьо-жовтими стрічками. Солодкий виріб можна побачити в „Цукрарні Штефаньо” на площі Петефі в Ужгороді.

5 квітня у центрі міста Свалява стартував благодійний ярмарок Великодні барви-2023”,  вилучені кошти з якого підуть на потреби ЗСУ. Учні шкіл підготували різні цікаві вироби, великодні композиції, писанки, патріотичну випічку та багато іншого, що створює настрій перед великим святом – Пасхою.

6 квітня Мукачівські пластуни виготовили обереги для українських захисників. Вихованці Пласту передали для військових, які виконують бойові завдання у найгарячіших точках, власноруч виготовлені обереги ляльки-мотанки. Як виготовляти ляльки-мотанки, дітлахам розповідала майстриня Тетяна Федисенко. Жінка з Києва, але тимчасово проживає на Закарпатті. Такі обереги, каже, справді захищають наших військових на фронті. Легкі у виготовленні, проте такі важливі для захисників, адже малеча вкладає у них найважливіше – свою любов та вдячність. Як вдячність прикордонники організували для маленьких благодійників виставку зброї, яка знаходиться на озброєнні у охоронців державного рубежу. Дали діткам змогу приміряти бронежилети, потримати в руках автомати. Найбільше захоплення у пластунів викликала робота собаки, натренованого для пошуку вибухонебезпечних предметів та заборонених речовин. 

6 квітня у Мукачівській художній школі ім. М. Мункачі відкрили виставку робіт наймолодших учнів школи. В експозиції було представлено творчі доробки на великодню тематику учнів 1-3 класів елементарного підрівня та 1-2 класів базового підрівня – живопис, роботи з глини та писанки.

9 квітня в Мукачеві, на площі Кирила і Мефодія, відбулось родинне свято. Мукачівський Центр дитячої та юнацької творчості запросив на міське родинне свято Писанковий рай”. На заході провели майстер-клас з розмалювання писанок, відбулись народні забави та весняні хороводи дітвори.

10 квітня юні мукачівки, вихованці Студії естрадної пісні „Акорд” вибороли І місце на Міжнародному конкурсі-фестивалі „Коло друзів”, який проходив у м. Краків в Польщі. Номінація естрадний вокал: Олександра Лендєл – I місце (молодша вікова категорія), Юлія Бендиш – I місце (середня вікова категорія), Христина Канчій – I місце (старша вікова категорія).

11 квітня в Ужгороді, на пл. Народній, провели великодню благодійну акцію „Паска для воїна”. Закарпатці з усіх територіальних громад краю спекли тисячі пасок для захисників, привезли писанки, м’ясні вироби, сири, дитячі малюнки зі словами подяки і підтримки захисникам. Паски для воїнів передали й від Ужгородської міської територіальної громади, а також від міських медичних комунальних закладів. На площі Народній представили як окрему продукцію, так і вже зібрані великодні кошики. Таку акцію провели вже вдруге, аби кожен український воїн навіть далеко від дому відчув турботу і святковий настрій. Священнослужителі освятили великодню продукцію, яку передали захисникам у військові підрозділи в райони, де зараз тривають бойові дії.

21-23 квітня в Ужгороді відбувся волонтерський Сакура-Фест. Вже традиційно, щовесни, на Закарпатті квітне японська вишня, ужгородці гуляють центром міста, а тисячі туристів їдуть фотографуватися і милуватися цим дійством. Цього року особливо потрібна ця атмосфера спокою, врівноваження та безпеки. Тож закарпатські волонтери підготували цікаву програму, яка допомогла трохи розгрузити голову, заспокоїти емоції і, звісно, зібрати донати на забезпечення Закарпатської бригади. Діяли кілька локацій: Сакуровий квартал — суцільна фотозона в центрі міста, де кожен зміг зробити гарні кадри на фоні старовинної архітектури; Сакура Wine — Закарпаття давно славиться своїми винами; Благодійний ярмарок — тут зібрали товари унікальних крафтових виробників краю (фермерські продукти (сири, м'ясо та ковбаси, соуси), вино, крафтові настоянки та інші алкогольні напої, авторські солодощі; святковий декор для дому, свічки). Захід відбувся у старому центрі. 

25 квітня в Ужгороді для дітей провели безплатну музичну терапію. Маленьких ужгородців запросили на безплатні щотижневі музико-терапевтичні сесії. В Ужгороді проводитимуть регулярні музичні заняття з застосуванням вправ з музичної ритміки, body percussion, співу та елементарного спільного музикування на основі українського та світового фольклору, колективного складання музичних композицій, музичних театрів та музичних перформансів. На заняттях діти будуть грати на музичних інструментах, які є швидкими в опануванні, як то: ксилофони, металофони, ґлюкофони, бумвокерси, ручні барабани, різного роду перкусійні інструменти.

25 квітня у Будапешті відбувся традиційний тиждень моди Budapest Fashion Week, на якому власну колекцію одягу презентувала відома українська дизайнерка з Мукачева Катерина Чепак. Участь у показі взяла модель з Закарпаття Катерина Ряшко. Свалявчанка ефектно продефілювала, демонструючи присутнім стильну сукню з нової колекції Катерини Чепак.

28 квітня в Ужгороді пройшла відкрита екскурсія квітучим містом. Екскурсію провела гідеса Марія Заболотна, а її учасниками стали вимушені переселенці, а також туристи з Києва, Вінниці, Черкас та інших міст України. Цією відкритою екскурсією в області продовжують знайомити гостей із Закарпаттям. Новий туристичний сезон розпочався з квітучої сакури, але попереду безліч подій та локацій, які зацікавлять туристів з усієї України.

28 квітня в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв, стартував ІІ тур обласного конкурсу хореографічної майстерності серед здобувачів освіти мистецьких шкіл Закарпаття (народно-сценічний танець).

28 квітня піаністи Ужгородської музичної школи № 1 отримали призові місця  на Міжнародному конкурсі фортепіанних ансамблів „Зачаровані музикою” в Будапешті. В цьому конкурсі музична школа участь бере не вперше. Запрошує і допомагає з організацією поїздки закарпатським дітям відома угорська піаністка Андрея Варноді. Цей міжнародний конкурс, що проводиться щороку у різних містах Угорщини, покликаний популяризувати фортепіанну музику серед дітей та дорослих. Наші піаністки зіграли на конкурсі твори українських композиторів, викликали овації й завоювали дві золоті нагороди та гран-прі конкурсу.

28-29 квітня на Закарпатті проходив благодійний соціально-культурний захід „Мамина весна”. Фест з 2014 року мандрує містами України і завітав у прикордонне містечко Чоп. Тут зустріли словацьких волонтерів, влаштували флешмоб просто неба на площі Європейській.  Артисти з різних куточків України об’єднали творчі таланти, аби презентувати концертну програму. Все почалося з пісні, яка стала гімном фестивалю „Мамина весна”. Автор пісні та музики, а також співорганізатор фесту – Олег Стаднік з Хмельниччини. Цьогоріч організували 126 фестиваль „Мамина весна”. Це мистецький соціально-благодійний проєкт. Творчі колективи фесту підготували дводенну насичену концертну програму. Також у рамках фестивалю заклали сад Перемоги у селі Соломоново до Дня прикордонників.

29 квітня в Ужгороді відбувся благодійний одноденний проєкт „Війна з любови”. Ідея організувати цю подію народилася з глибокого відчуття вдячності захисникам України і їх родинам. Організатори зібрали художників, поетів і музикантів в одному артпросторі, аби проявити кожен звук і колір в тональності любові, усвідомлюючи величезний ланцюжок людей, завдяки яким ми почуваємо себе у безпеці, розуміючи потребу підтримати кожного, хто чекає на рідну людину з фронту. Виставка картин, перформанс, читання віршів, атмосферна музика і ярмарок – це все чекало на благодійному заході. 100 % зібраних коштів підуть на потреби Добровольчий розвідувальний батальйон „Сонечко”. Учасники проєкту: Мілла Денчик, Юлія Єгорова-Рогова, Ганна Білей, Тоня Корнута, Павло Ковач (старший), Владислав Габда, Едуард Приходько, Владислав Нейкалюк, Олеся Тимчій, Аліса Бабіта, Олександра Есенова, Емілія Фелдеш, Діана Макареня, Богдан Псяйко, Руслана Коваль та ще багато митців.

У квітні в Мукачеві учні Свалявської школи мистецтв вибороли призові місця на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі „ЗЛАТА ФЕСТ”. Талановиті свалявчанки посіли перше місце – у віковій категорії 10-12 років, виконавши закарпатський народний танець „Дарнівчанка”, друге місце свалявчанки взяли за сучасний танець „Дикі Танці”.

У квітні у Мукачеві відбулася виставка-розпис „Писанкове Мукачево”. У рамках проєкту „Наше місто – рідний дім” мукачівські молоді художники розфарбували 25 макетів яєць, заввишки 80 сантиметрів, які потім експонували на центральній площі міста на великодні свята, даруючи гарний настрій містянам та гостям Мукачева. Це була кропітка робота учнів Мукачівської художньої школи імені Міхая Мункачі, художньої школи „Ром-арт” та вихованців навчального закладу „9 ¾”. Макети яєць, кожне – справжній витвір мистецтва.

У квітні великодній кошик з паперу сплела 12-річна ужгородка, учениця загальноосвітньої школи №19 Каміла Сліпченко та здобула перше місце у міжнародному конкурсі мистецтв „Європейська весна” у номінації „декоративно-прикладне мистецтво”. Міжнародний двотуровий конкурс-фестиваль відбувався в Києві та Братиславі у дистанційному форматі. Участь у ньому взяли 780 дітей у різних номінаціях: вокал, хореографія, образотворче мистецтво, інструментальний, театральний та оригінальний жанри. Кошик з паперу дівчинка плела впродовж трьох тижнів. Робила з паперу трубочки, потім сплітали їх у кошик. Готовий виріб Каміла пофарбувала та прикрасила.

У квітні в Ужгороді розквітло 42 тисячі тюльпанів. Ужгород квітне зараз не лише сакурами та магноліями, чимало краси ужгородцям і гостям міста дарують тюльпани. Сорти найрізноманітніші – Fabio, Antarctica, Sunlover, Purissima, Blue Diamоnd, а також Purple Jacket , Sunset, Purple Crystal, Barcelona. Деякі висаджували і минулими роками, є і нові. Найбільші локації тюльпанів – на проспекті Свободи, площах Шандора Петефі, Народній, Поштовій, транспортних колах площ Богдана Хмельницького, Георгія Кірпи, перехресті вул. Марії Заньковецької і Тиводара Легоцького, вул. Возз’єднання, розворотному майданчику та транспортному колі на вул. Миколи Боб’яка.

У Мукачеві розквітло 13 тисяч тюльпанів на площі Тараса Шевченка. Їх висадили минулоріч у жовтні в пам’ять про загиблого захисника Романа Жука. Ініціювала акцію дружина полеглого Героя – Олена, до якої долучилися небайдужі містяни. Тюльпани обрали не випадково: квіти стали символом першої воєнної весни для дружини полеглого Героя. Роман з перших днів повномасштабного вторгнення пішов захищати Батьківщину. Був солдатом, розвідником артилерійського взводу 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Всі квіти  різного кольору та сорту. На клумбах – кольорове розмаїття: квітнуть жовті, помаранчеві, червоні, білі, фіолетові тюльпани.

У квітні на Закарпатті розпочала своє цвітіння Долина нарцисів Карпатського біосферного заповідника. Вже з’явилися поодинокі квіти (близько 10% ). Масове цвітіння очікується на травневі свята, якщо погода буде сприяти.

 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день