Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2024 - жовтень
1 жовтня на Закарпатті відзначили День захисників і захисниць. О 9:00 відбулась загальнонаціональна традиційна хвилина мовчання, аби вшанувати пам’ять полеглих воїнів. На Пагорбі Слави в Ужгороді відбулася церемонія покладання квітів до Меморіалу загиблим воїнам та до могил українських Героїв.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 жовтня в Мукачівському палаці культури та мистецтв відбувся благодійний концерт до Дня захисників і захисниць України. Виступили музичні та хореографічні гурти. В межах заходу святкували День козацтва та Міжнародний день музики.
1-3 жовтня в Ужгороді проходив Міжнародний фестиваль театрів ляльок „Інтерлялька – 2024”. 1 жовтня на пл. Театральній відбулось урочисте відкриття мистецького фестивалю „Інтерлялька”. Малеча мала змогу поспілкуватися та сфотографуватися з улюбленими героями вистав. Опісля для глядачів із мистецьким вітанням виступили актори академічного обласного театру ляльок „Бавка”, студенти Академії культури і мистецтв, вихованці зразкового аматорського театру ляльок Виноградівського міського будинку культури й учні Ужгородської школи мистецтв. „Інтерлялька” – найстарший фестиваль незалежної України. З 1990 року він незмінно зберігає свою популярність не тільки в нашій країні, а й за її межами. Цьогоріч свою творчість представили провідні театральні колективи з 11 областей України, а також зі Словаччини, Чехії, Румунії, Молдови, Литви, Німеччини й Аргентини. Загалом до фестивалю у змішаному форматі долучився 21 професійний театр із виставами для дітей, юнацтва, а також для сімейного перегляду. Традиційно долучилася і творча молодь. Вихованці Академії культури і мистецтв показали майстер-клас з біомеханіки, студенти з ЛНУ ім. І. Франка презентували виставу за віршами Ліни Костенко, а представники КНУТКіТ ім. І. Карпенка-Карого провели тренінги. Поза конкурсом виступив колектив дитячої студії з Виноградова з виставою „Маленький принц”, свою п’єсу „Останнє туреня” показали і організатори фестивалю. Частина вистав іноземних гостей була поставлена за мотивами наших народних казок чи з елементами української автентики. Це свідчить про потужну закордонну підтримку України в її боротьбі.
Переможцями ХІХ Міжнародного фестивалю театрів ляльок „Інтерлялька-2024” стали:
краща вистава (гран-прі) –„Дерево казок” Паневежиського театру ляльок на колесах (Паневежис, Литва);
краще режисерське втілення – Олександр Куцик за виставу „Останнє Туреня” Закарпатського академічного обласного театру ляльок (Ужгород, Україна);
краща сценографія – Інесса Кульчицька за виставу „Івасик-Телесик” Рівненського академічного обласного театру ляльок (Рівне, Україна);
краще виконання жіночої ролі та краще виконання чоловічої ролі – журі вирішило не присуджувати.
Спеціальні відзнаки журі: Віра Задорожна – за культуру сценічного костюму вистави „Був собі Пес», Муніципальний академічний театр ляльок на лівому березі Дніпра (Київ, Україна); Херсонський академічний обласний театр ляльок (Херсон. Україна) – за адаптацію трагічного часу для дитячої аудиторії у виставі „Чорний Півень”; театр для дітей та молоді Мерлін (Тімішоара, Румунія) – за виразне пластичне вирішення вистави „Червоні черевички”; композитор Вратислав Шрамек (Кошице, Словаччина) – за відтворення стилю епохи в музиці до вистави „Чаплін” Кошицького театру ляльок; виконавці вистави „Два сусіди” театрального об’єднання Малюк Жульєн (Кишинів, Молдова) – за інтерактивну майстерність; Наївний театр (Ліберець, Чехія) – за поетичне відчуття тендітності дитинства у виставі „Про ягнятка, яке впало з неба”; Муніципальний академічний театр ляльок на лівому березі Дніпра (Київ, Україна) – за експресивний акторський ансамбль у вистави „Був собі Пес”; Фабіан Вільярреал (Театр бульбашкових ляльок, Буенос-Айрес, Аргентина) – за голосову партитуру вистави „Страх”; лялькарі театру „Аріель” (Тиргу-Муреш, Румунія) – за вірність народним традиціям площадного театру ляльок у виставі „Пригоди Міська”.
5 жовтня в Ужгороді академічний обласний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу для дітей „Пригоди Кожика і Летика” – ековиставу для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку та їхніх батьків. Глядачі позитивно сприйняли творчий доробок лялькарів, вітали акторів оваціями, залишили теплі записи у книзі відгуків. П’єсу написали Ніна Малишка та Наталія Орєшнікова за книжкою Наталії Гумен-Біланич „Кажанчики". Поставила на сцені театру заслужена артистка України Наталія Орєшнікова.
6 жовтня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Номер 13” (Режисер – заслужений артист України Михайло Фіщенко).
6 жовтня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу для дітей „Мишка та рожева стрічка”. Казка-гра є інтерактивною виставою-уроком, під час якої діти, граючись, знайомляться із новими словами, вивчають цифри, кольори.
7 жовтня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся концерт Олега Шумея – яскравого представника новітньої української музики. Його трек „Тривога” став музичним втіленням емоцій українців після повномасштабного вторгнення. Концертні програми артиста складаються як з проникливих авторських робіт, так і з оригінальних каверів.
7 жовтня Мукачівський драматичний театр розпочав 78 театральний сезон неймовірно насиченою творчою програмою. Вдень для маленьких та юних глядачів підготували: премʼєру – дитячу виставу „Рятувальна операція” (режисер-постановник Яна Дешко) та виставу „Шенборни на Закарпатті” за участі вихованців Deutsche Jugend Transkarpatiens/Навчальний Центр „Platform 9 ¾”. Ввечері на гостей театру чекали: показ соціальної драми „Тев’є-молочник” за мотивами повісті класика єврейської літератури Шолом-Алейхема та творчий бенефіс заслуженого артиста України, майстра сцени Мукачівського драматичного театру Василя Фурдя, приурочений 70-річчю з дня народження видатного артиста та 45-річчю його творчої діяльності.
8 жовтня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся концерт гурту „Антитіла”, відомого своїми енергійними виступами та соціально значущими текстами. Гурт активно підтримує українських військових та волонтерів від початку російської агресії. Їхні пісні „Люди як кораблі”, „TDME”, „Лови момент” стали справжніми хітами.
8-9 жовтня обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв виступив на сцені Івано-Франківського національного академічного театру імені Франка. Закарпатські акторки вийшли з дебютом на великій сцені театру з виставою „Вісім Люблячих Жінок” режисера-постановника Віталія Семенцова. Цю виставу показували в Жовтневому палаці в Києві і нею відкрили новий 79-й театральний сезон. Того ж дня керівники театрів підписали меморандум про співпрацю. Крім того, шерегіївці показали на малій сцені у Івано-Франківську ще одну постановку режисера Віталія Семенцова „Венера в Хутрі”. За словами директора-художнього керівника Рудольфа Дзуринця, гастрольний тур Закарпатського театру лише розпочинається і велика мета – це об’єднатися культурою з іншими театрами та показати її за межами країни.
9 жовтня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся концерт переможців Євробачення 2022 „Kalush Orchestra”. Гурт представив нову програму з оновленим звучанням та яскравим візуальним супроводом. Традиційно частина коштів з квитків пішла на благодійність. Наступного дня гурт радував слухачів у Мукачеві на сцені Палацу культури і мистецтв в рамках великого концертного туру містами України.
9 жовтня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, для творчого колективу театру відбувся танцювальний майстер-клас від шоумена, хореографа та актора Дмитра Коляденка.
9 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії до 80-річчя легенди українського оперного мистецтва Гізели Циполи відбувся концерт, на який завітала і ювілярка. У репертуарі Гізелли Циполи близько 800 творів камерного жанру, понад 60 партій, а також вокальні цикли Ю. Мейтуса, Г. Майбороди, Б. Лятушинського, Дж. Верді й інші. Її голос, діапазон якого сягав майже трьох октав, чарував надзвичайно виразним і неповторним тембром, гнучкістю, у якому так ніжно розкривалися мецо-сопранові нижні ноти, наповнена середина й сріблясті, міцні верхи колоратури. У фільмі „Неперевершена” Гізела озвучила світову легенду оперного співу Соломію Крушельницьку. У виконанні Академічного симфонічного оркестру філармонії під керівництвом заслуженого артиста України Віктора Плоскіни лунала українська та світова оперна спадщина, яку колись виконувала ювілярка. На сцені виступили солісти філармонії – Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано), Галина Гаврилко (сопрано) та Артем Поздняков (тенор). До участі у концерті також долучили студентів-вокалістів рідного навчального закладу артистки – Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора.
11 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся концерт Олексія Петухова – українського джазового музиканта. За свою кар’єру він співпрацював з такими яскравими представниками сучасного джазу, як Рей Браун Джуніор, Кевін Махогані, Грегорі Портер, Щенда Рул, Аллан Харріс, Карл Фоієрсон. Вечір був сповнений розкішних імпровізацій відомих джазових стандартів, а також авторських мелодій із насиченими емоційними образами та яскравими переживаннями.
11 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені, відбувся показ комедії про перелюб „Солодка помста”, за мотивами п’єси Дональда Черчилля.
12 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені, відбувся показ комедії-фарсу-детектива – „Я чекаю на тебе мій любий” за творчістю Даріо Фо та Франка Раме.
12 жовтня в Ужгородському скансені відбувся показ вистави „Украдене щастя” за мотивами твору Івана Франка. Вистава репрезентувала проєкт „Квінтесенція”, що втілює класичні твори нашої літератури безпосередньо у тих локаціях, де вони гіпотетично могли би відбуватися. У даному випадку драма з сільського життя була розіграна перед глядачами у гуцульській садибі-ґражді з с. Стебний Рахівського району, що входить до експозиції скансену. По завершенню вистави, у малому виставковому залі музею, відбулася зустріч акторів зі студентами КЗВО „Академія культури і мистецтв” Закарпатської облради і театральними діячами Ужгорода.
12 жовтня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу для дітей дошкільного та шкільного віку „Золоте Курча” – музичну казку для дітей та їх батьків.
13 жовтня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу для дітей „Чародій Марабу” за п’єсою німецького драматурга Гюнтера Хорста у перекладі Петра Скунця. Постановка заслуженого артиста України Олександра Куцика – нова редакція спектаклю, який входить до 20 вистав золотого фонду лялькового театру в Ужгороді.
13 жовтня у Мукачівському драматичному театрі зіграли дві вистави. „Подарунки Чарівниці” – музичну казка Світлани Новицької, за мотивами твору Шарля Перро „Чарівниця”, у постановці режисера Тетяни Курти. Ввечері представили глядачу сімейну комедію за твором Річарда Баєра виставу – „Я від тебе в захваті”.
15 жовтня танцівниці Керецьківської громади підкорили сцену Всеукраїнського фестивалю-конкурсу „Злата-фест” в місті Мукачево. Хореографічний колектив Кушницької мистецької школи ім. Ольги Рішаві представили на суд журі дві композиції та вибороли переможні друге та третє місце.
16 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт ужгородського академічного камерного хору „Cantus”. Відкрився 33 концертний сезон. Для шанувальників колектив під керівництвом народного артиста України Еміла Сокача підготував майже двогодинну концертну програму, насичену різножанровими композиціями, більшість із яких у виконанні хору звучали вперше. У програмі прозвучали твори Євгена Станковича, Мирослава Скорика, Ганни Гаврилець, Йогоннеса Брамса, Арво Пятра, Ерікса Есенвальдса. А також виступили солісти: Оксана Щербата, Іштван Халус, Маіанна Сокач, Дмитро Шевченко.
16 жовтня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв на малій сцені зіграв виставу „Щоденник президента” – психологічну драму, поставлену за п’єсою Івана Козака „Судний час”.
16 жовтня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась документальна вистава „Ненароджені для війни” від Третьої окремої штурмової бригади. Ця вистава поєднує реальне життя на фронті зі стилістикою театрального мистецтва. Справжні історії військових, що зараз „на нулі”, зі сцени переповідає не просто професійний актор, а справжній воїн, який з першого дня повномасштабної війни став на захист Батьківщини зі зброєю в руках. Він говорить про те, що чув від побратимів і посестер, свідком чого став сам. Чи потрібно йому грати щось на сцені? Ні, він впустить вас у своє життя. „Ненароджені для війни” – це чорний гумор, нестерпне військове хуліганство, історія про кохання та самотність, авантюрні небезпечні пригоди. Це реальна казка для дорослих, яку захочеться переповісти друзям і знайомим. Всі зароблені під час показу кошти були перераховані на закриття потреб Третьої окремої штурмової бригади.
17 жовтня в Мукачево, у Палаці культури та мистецтв, відбувся показ документальної вистави „Ненароджені для війни” від Третьої окремої штурмової бригади.
18 жовтня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв на малій сцені, зіграв виставу „Крок до любові”, за п’єсою Михайла Старицького „Циганка Аза” (режисер-постановник – заслужений артист України В. Шершун).
18 жовтня у Мукачеві Центр громадськості та національних культур запросив на благодійний концерт „З Україною в серці”. У програмі – Мар’яна Лиховид (клавіші, гумор), Анна Тягур (вокал), Victoria Presly (вокал), Струнний оркестр під керуванням Сергія Добоша, Ольга Саприкіна (гумор, Андрій Лудчак (вокал, бандура, м. Коломия). Автор ідеї та модератор – заслужена діячка естрадного мистецтва України Мар’яна Лиховид. Усі зібрані кошти були спрямовані на підтримку ЗСУ.
18-20 жовтня в Хусті, на сцені обласного театру драми та комедії, вперше пройшов відкритий театральний фестиваль-конкурс „Відлуння вічності: українська класика сьогодні”. Його започаткував Закарпатський обласний театр драми та комедії. Нова ініціатива мала на меті популяризувати наше театральне мистецтво всередині країни та за кордоном. Колективи-учасники представили українську класику в сучасній інтерпретації та боролись за перемогу в 6 номінаціях. Протягом трьох днів свої вистави показали 7 творчих колективів, зокрема й з Херсона, Києва, Львова та Коломиї, а також провідні театри нашого краю – Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Шерегіїв, Мукачівський драматичний театр та Закарпатський обласний театр драми та комедії. Роботи п’ятьох професійних труп, які увійшли до конкурсної програми, оцінювало висококваліфіковане журі під керівництвом письменника, драматурга, театрознавця, кандидата мистецтвознавства, заслуженого діяча мистецтв України Василя Неволова.
19 жовтня в Ужгороді, обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв, на малій сцені, зіграв виставу „Венера в Хутрі”, за твором австрійського письменника Леопольда фон Захер-Мазоха. Містичний трилер-комедія, де реальність змінюється зі швидкістю світла. Дві душі – Томас і Ванда. А між ними – Венера – богиня Кохання. Прагнення фізичного контакту і гіпнотизм потаємних жадань здатні пробудити всередині природні інстинкти з присмаком щирості.
19 жовтня в Ужгороді, у академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбувся показ моновистави „Дон Кіхот” за мотивами роману Мігеля де Сервантеса у постановці Петра Миронова. До Ужгорода завітав заслужений артист України, лауреат низки всеукраїнських і міжнародних фестивалів та премій, засновник і актор монотеатру „МІФ” Михайло Фіца. Це незабутня історія любові, яка перемагає реальність і вимисел. Благородна, неземна, кумедна, сповнена дитячою наївністю та зовсім недитячою жертвою. Дон Кіхот – мрійник, який вірить в ідеали та сподівається змінити світ на краще, але раз у раз зазнає поразки… І все-таки ця вистава – про перемогу добра та любові, навіть у нерівному бою, адже справжня боротьба ведеться не за владу та гроші, а за людські душі й серця.
20 жовтня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу „Про Валибука, принцесу Небійся та Довгоборода”. Це театральна версія казки зі словацького епосу, за п’єсою словацького драматурга Павола Угора.
20 жовтня в Ужгороді, на малій сцені обласного академічного музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава для дітей „Витівки Короля Дроздоборода”. Ця королівська історія сповнена гумору, танців, яскравих емоцій, таємничості – і все це обрамлено казковістю чарівних костюмів. Ввечері театр зіграв музичну драму на дві дії „Про що плачуть верби”, за творчістю І. Карпенко-Карого.
20 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся унікальний сольний концерт піаністки Клари Вюрц. Цим виступом відома угорська піаністка, професорка фортепіано Академії Ліста в Будапешті та консерваторії мистецтв в Утрехті відкрила свій концертний тур Україною, присвячений дню народження видатного композитора Ференца Ліста.
20 жовтня в Мукачеві, на малій сцені Мукачівського драматичного театру, відбувся показ театрального проєкту за мотивами повісті Івана Франка „Захар Беркут”. Вистава відбулася за участі акторів-аматорів Мукачівського кооперативного фахового коледжу бізнесу та за підтримки Мукачівського драматичного театру. Зала по-справжньому наповнилась духом патріотичності, духом незламності, нескореності та духом справжнього театрального дійства. Неймовірні костюми історичної епохи, надзвичайно реалістична гра юних акторів, актуальність теми боротьби та нескореності українського народу торкнулися кожного серця, викликавши глибокі почуття єдності та надії.
23 жовтня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв на сцені у фоє зіграв монодраму „Чиріклі”. Вистава створена за п’єсою ужгородського драматурга Олександра Гавроша. В основі її – біографічна проза сучасного ромського письменника Миколи Бурмека. Головну роль у ній зіграла заслужена артистка України Наталія Засухіна, режисер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Анатолій Канцедайло.
23 жовтня в Ужгороді, у мистецькому просторі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, відбувся концерт „Україна – любов моя” Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора.
24 жовтня у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, відбувся майстер-клас із української сценічної мови для учнівської молоді, студентства та всіх охочих.
25 жовтня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв на малій сцені зіграв прем’єру вистави „Гра в правду”, за твором британського драматурга, режисера Джона Бойнтона Прістлі.
26 жовтня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу для дітей „Котик і Півник” Олександра Олеся.
26 жовтня в Ужгороді, в Арт-просторі „Станція Уж”, відбувся перформанс плейбек-театру „Військові люди – Цивільні люди”. Це вечір імпровізацій, де глядачі ділились своїми історіями, а актори грали їх щиро та емпатійно, пропускаючи крізь себе. Це різноманітні історії, що торкаються серця. Перформанс – нагода подолати дистанцію, побачити правду в очах іншого і відчути силу підтримки, яка об’єднує нас.
27 жовтня в Берегові, в обласному угорському драматичному театрі, у студії-залі ім. М. Губаї, відбулось читання поезій Тараса Шевченка українською та угорською мовами.
27 жовтня в Ужгороді колектив Академічного симфонічного оркестру філармонії здивував і вкотре порадував яскравою музичною програмою „We are the world”. Віртуозна техніка, вміння передати „драйв”, особливе вокальне мистецтво, майстерність імпровізації, наявність особливого „блюзового відчуття” – все це глядачі змогли відчути на справжнісінькому рок-концерті на головній музичній сцені краю.
27 жовтня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу для дітей „Принцеса Стрибунка”.
27 жовтня в Ужгороді обласний академічний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв на малій сцені зіграв дитячу казку „Повелитель чорного лісу” – В. Шершуна. Також зіграв виставу „Станція”. Це химерна, легка, філософська та магічна історія відомого сучасного українського драматурга Олександра Вітра. Троє жінок опиняються на дивній станції без назви, каси та телефону. Усе нагадує сон або ілюзію, де здійснюються найпотаємніші бажання…
29 жовтня в Ужгороді відбувся благодійний концерт, присвячений 79-ій річниці створення УжНУ. Голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай відвідав благодійний концерт, присвячений цій даті, та привітав зі святом керівництво навчального закладу, викладачів та студентів. УжНУ сьогодні – це не лише 21 навчальний підрозділ, 16 тисяч студентів, визнаний світовими рейтингами закладів освіти університет, це справжня візитівка Закарпаття, гордість, історія. Під час війни університет допомагає різним волонтерським організаціям та нашим захисникам. Цей благодійний захід – яскравий приклад допомоги українській армії. Усі зібрані під час концерту кошти підуть на виготовлення дронів власної розробки, що є вагомим кроком задля нашої перемоги.
30 жовтня в Ужгороді, у обласному академічному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на сцені-фоє, зіграли виставу „Алло ”, за п’єсою Сергія Марена.
У вересні закарпатський гурт „Остра Тирнина” переспівав хіт початку 2000-х композицію Марії Улашин „Мрію". Кліп на цю пісню гурт презентував на своєму YouTube-каналі, надавши нового звучання хітові десятилітньої давності.
У жовтні український музикант „DALEBI” (Михайло Май) презентував новий відеокліп на пісню „Уяви”. Співак – студент Мукачівського державного університету, навчається на кафедрі музичного мистецтва, активно волонтерить у складі Культурного Десанту і є амбасадором 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади. Його пісня „Уяви” стала символом єднання українців у прагненні до Перемоги. За кілька тижнів фрагмент композиції набрав велику популярність у соцмережі „TikTok”. Основою відеокліпу стала виразна хореографія, яка передає як смуток, так і радість. Ця робота вражає своєю візуальною естетикою та символічністю.
Наступного року Закарпатський народний хор відзначатиме ювілей – 80 років із моменту створення. До цієї знакової дати колектив готує цілу низку мистецьких подій, акцій і заходів, а також відзніме серію відео танцювальних та хорових композицій, розповіла у коментарі „Varosh” художня керівниця Закарпатського народного хору Наталія Петій-Потапчук. Наразі тривають зйомки відеокліпу на один із найвідоміших закарпатських танців, який супроводжується хоровим вокальним виконанням – „Увиванець”. Частину відео колектив відзняв в Ужгородському скансені, відтак вирушив за кадрами на Абранський перевал. Увиванець – це танець у супроводі співу. Закарпатський народний хор має свої вокально-хорові традиції, закладені кращими хормейстерами ще у ХІХ-на початку ХХ століття. Колектив зберігає традиції закарпатського народного співу, і водночас хоче бути сучасними для людей, які їх слухають. Тому старається зберігати свою манеру й колорит, свою унікальність, автентичне вбрання та своє автентичне слово.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, у День зaхисників і зaхисниць України відбувся літературно-мистецький вечір „За волю і кращу долю”. В цей день учасники заходу подякували нашим захисникам за стійкість та відвагу, вшанували полеглих, згадали героїв попередніх поколінь, які здобували та відстоювали свободу і незалежність України. На заході учні УЗОШ №20 – ліцею „Лідер” декламували патріотичні вірші, присвячені захисникам України. Відвідувачі мали можливість почути авторські пісні у виконанні Сергія Соболя із театру „Шарж” м. Ужгород. Для поціновувачів української історії була оформлена книжкова виставка „Уклін усім, хто край свій боронить”.
1 жовтня в Ужгороді, в бібліотеці Академії культури і мистецтв, відбулися урочисті заходи з нагоди Дня захисників та захисниць України. На захід „Героїв Україна памʼятає”, який модерував доцент кафедри соціокультурної діяльності Павло Федака, були запрошені учасники російсько-української війни Василь Митрак та Віктор Ільчук. До глибини душі вразив присутніх бойовий шлях Василя Митрака, який з 2014 року пройшов на війні „9 кіл пекла”, але вистояв і не зламався. Проректор Академії культури і мистецтв Оксана Телеп привітала воїнів і від імені ректора Академії Наталії Шетелі вручила захисникам подарунки та окремо привітала Василя Митрака з днем народження, адже воїну сьогодні виповнилося 39 років. Вдячні нашим воїнам за мирне небо над головою, за можливість навчатися та творити добро.
1 жовтня Тячівська бібліотека долучилася до вшанування захисників України. До Дня Українського козацтва та Дня захисників і захисниць України в бібліотеці тячівської філії відкрили виставку на тему „Козацькому роду, нема переводу” та провели бесіду з учнями 1 класу про мужність та подвиги козаків минулого та сьогодення.
2 жовтня в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка відкрила 18-й сезон засідань клубу літературних дебютів „Нові імена”. Сучасна молодь цікава тим, що активно осмислює і нинішній тривожний світ, і своє місце в ньому. Перша дебютантка – Оксана Бендас – здобула освітній ступінь „бакалавра” з червоним дипломом, але за професією технолога ніколи не працювала. Весь час шукала себе і вірила: „талант є в кожного". Зараз вона пише третю книгу, детектив. Підтримала дебютантку її сестра, теж творча особистість. Наталія Фогел – народилась і проживає в селі Оноківці Ужгородського району. За освітою соціолог, соціальний працівник, психолог, бухгалтер. Мама чудової дорослої донечки, яка є одночасно і головним критиком, і підтримкою. Жартує, що поезія для неї – це перехід від світу чисел і матерій до світу літер та духовності. Незмінний експерт клубу письменник і науковець Сергій Федака високо оцінив творчість дебютанток. Він відмітив багато образів та емоцій у віршах, що прозвучали і порадив писати далі та набувати майстерності.
2 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований щоквартальник „Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".
2 жовтня у Виноградівській бібліотеці провели квест для першокласників. До дитячої книгозбірні завітали учні 1 класу Виноградівскої ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, щоб у клубі настільних ігор „Фантазери” пройти бібліотечним лабіринтом та потрапити у великий і загадковий світ книги, весело й цікаво провести час. Діти з широко розплющеними очима слухали бібліотекаря, ставили несподівані питання, проявили свою ерудицію, фантазію та кмітливість. Захід проходив у рамках роботи дитячого хабу „Кольоровий світ дитинства”.
2 жовтня в Ужгороді, у великій актовій залі Карпатського університету імені Августина Волошина та Ужгородської української богословської академії відбулася багатолюдна презентація книги Романа Горака та Олександра Масляника „Місія” про політика, правника, державного і релігійного діяча Віктора Бедя. Перед присутніми на презентації виступили автори книжки та Володимир Демчак, директор видавництва „Дніпро” (м. Київ), в якому цьогоріч вийшла 668-сторінкове видання у серії „Портрет на тлі епохи”. Також слово було надано і Віктору Бедю, єпископу Мукачівському і Карпатському, керуючому Мукачівсько-Карпатською єпархією Православної церкви України, дослідженню життя якого і приурочено презентоване видання. В ході презентації, за участі модератора професора Антоніни Вчорашньої, диякона Віктора Орловського та студентів університету і академії Богдана Калинчака і Владислава Валька було театралізовано викладено основний зміст публіцистично-документального видання.
3 жовтня на сайті, на фейсбук-сторінці та ютуб-каналі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск відеопроєкту „Життя в кадрі і за…”, присвячений неперевершеній актрисі Наталії Ужвій, у творчому доробку якої понад 200 ролей у театрі та понад 20 у кіно. Її неабияке акторське обдарування завжди надихало відомих поетів, драматургів, художників та скульпторів, які присвячували їй свої твори. Її називали поетесою української сцени та за унікальним драматичним обдаруванням порівнювали з Марією Заньковецькою.
4 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась арттерапія у стилі „Нейрографіки та Ігікаї" від психологині Олена Пітух. Захід відбувся в рамках проєкту „Татоhub. Ужгород”. Нейрографіка – це метод арттерапії, за допомогою якого легко можна дослідити свій внутрішній світ, зрозуміти власні ресурси та бажання. Психологиня також розказала про „Ігікаї" – це японська концепція для пошуку ресурсів, усвідомлення цінності життя та знаходження власного місця у цьому світі.
5 жовтня у Львівській обласній бібліотеці для дітей (вул.Винниченка, 1) у рамках Форуму видавців відбулась презентація нової дитячої книжки Олександра Гавроша „Фортель і Мімі”. Презентація відбулась за участю автора, художниці Марини Шутурми та модератора Івана Андрусяка. Повість-казка „Фортель і Мімі” ужгородця О. Гавроша була відзначена другою премією „Дитячої Коронації" на Міжнародному літературному конкурсі „Коронація слова". А днями побачила світ окремою книжкою з кольоровими ілюстраціями львів’янки Марини Шутурми в тернопільському видавництві „Навчальна книга – Богдан”. Що ми маємо почитати про театр для дитячого віку? Саме цю прогалину взявся заповнити ужгородський письменник. Адже він є не тільки автором багатьох дитячих повістей, але й драматургом. Десять років пан Олександр працював у найбільшому театрі Закарпаття завідувачем літературно-драматургічної частини, добре знає театральну кухню та закулісне життя. Довгий час приятелює із ужгородськими лялькарями, які поставили чотири вистави за його п’єсами. Саме під час відвідування лялькового театру „Бавка”, а точніше – своєрідного музейного куточка із ляльками „на заслуженій пенсії”, у нього й зародилася ідея нової повісті „Фортель і Мімі”.
7 жовтня у Всесвітній день запобігання булінгу, який відзначається у перший понеділок жовтня, бібліотекарі тячівської філії разом з учнями 1 та 3 класу з допомогою їх класних керівників С. Томишинець та Н. Канюки провели захід „Стоп Булінг – ми проти насильства”. Відбулись також квест гра „Розпізнай булінг” та вікторина „Аплодуй, якщо чуєш добре слово”. Метою цього заходу було донести до школярів, що стосунки у закладі освіти, сім’ї, суспільстві мають будуватися на засадах довіри, поваги, справедливості, доброзичливого ставлення один до одного та взаємній відповідальності.
8 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось відкриття фотовиставки „Розвиток українського жіночого руху. Незламні лідерки”. Це перша з серії виставок по містах України, героїнями яких є місцеві лідерки та активістки з числа ВПО.
9 жовтня на сайті, на фейсбук-сторінці та ютуб-каналі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований відеопроєкт „Літературні ювілеї 2024”. Четвертий в цьому році випуск „Попіл слів моїх…”, присвячений 115-річчю від дня народження Богдана-Ігоря Антонича. Один із найзагадковіших українських письменників початку ХХ століття, філософ-модерніст, язичник і християнин у поезії, екзальтований співець життя у передчутті катастрофи – спроби розібратися у біографії Антонича спричиняють ще більше містифікацій навколо його особи. Автори проєкту запросили до розмови пані Наталію Ребрик, літературознавицю, кандидатку філологічних наук, завідувачку кафедри теорії і методики професійної освіти та інноваційних технологій Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти.
10 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка до 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича була опублікована віртуальна виставка „Небуденний талант”.
10 жовтня в Ужгороді, у Музеї народної архітектури та побуту, відбулось святкування Всесвітнього дня ментального здоров’я „Ти як?”. Захід пройшов під назвою „Стійкість одного. Стійкість мільйонів”. Фахівці показали техніки, які допомагають справлятись зі стресом у важкі часи: арттерапію, рухливі ігри, техніки самодопомоги. Крім того, у рамках заходу відбулась панельна дискусія „Стійкість – яка вона в регіональному вимірі та в персональних історіях”, де виступила, зокрема, координаторка проєкту Татоhub Ужгород, Євгенія Напуда. Вона розповіла про досвід роботи бібліотеки як простору психосоціальної підтримки від початку повномасштабного вторгнення. На День ментального здоров’я бібліотека отримала відзнаку від Закарпатської обласної державної адміністрації як найкращий заклад „Ти як?” у сфері культури, молоді, спорту.
11 жовтня в Ужгороді, у „Книгарні Є”, на проспекті Свободи 40, відбувся захід „Як підтримати дитину книжкою”, де ужгородський письменник Олександр Гаврош та психологиня й авторка презентованих книжок Ольга Товпенко поділилися своїм досвідом та знаннями з батьками. Книжки „Історія хлопчика Мишка, який не хотів ходити в садок” та „Історія хлопчика Левка, який боявся залишатися без мами” допоможуть адаптувати дитину до садочка, відновити почуття безпеки і позбутися тривожності, яка часто виникає, коли малюки опиняються поза звичним середовищем. В межах заходу також презентували видавництво Ольги Товпенко „Риби на даху”, яке видало один із американських бестселерів для дошкільнят – „Поцілунок у долоньці” Одрі Пенн.
16 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація нової прозової книги „Ножиці, папір” Роксолани Жаркової. „Історія двох жінок, які випадково розминулися в часі, але дивовижно близькі духовними пошуками. Одна з них – українка, що через повномасштабне російське вторгнення у лютому 2022 року змушена покинути дім, пригадувати своє минуле і впорядковувати теперішнє. Інша жінка – молода єврейська поетка – вже робила те саме колись, майже сто років тому, коли тікала від Голокосту і смерті, слави й любові, бездомності і душевної порожнечі. Чи можуть музика і поезія заповнити собою усі пори болю в нашому тілі й нашому серці? Як балансувати жінці між дитинством і зрілістю, містами і словами, між явним та уявним, між своїм та чужим? Чому насильство повторюється, а війни тривають?..", – йдеться в анотації презентованої книжки.
17 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація пригодницької повісті закарпатського прозаїка, поета і архітектора Миколи Пігуляка „Парад прапорів”. Ця книга, що вийшла у видавництві „Карпати”, присвячена подіям, які закарбувалися в історії краю і відбилися у житті простих закарпатців, котрі, проживаючи упродовж тисячоліть на рідній землі, зокрема у двадцятому столітті, не виїжджаючи за межі рідного краю, ставали громадянами різних держав. Це не тільки пригодницька повість, а й детективна. Із книги читач також дізнається про дівчину з міста Рахова (події 1926 року), та її кохання до чеського офіцера, а також про протистояння та співпрацю шпигунів чеської, угорської, румунської та польської контррозвідок у Рахові.
18 жовтня у Галереї „Ужгород” відбулась традиційна виставка „Книга-фест”. Впродовж дня тут можна було ознайомитися з літературними новинками, які вийшли друком у видавництвах нашого краю. Відвідувачі змогли придбати книги та отримати автограф від автора, зануритися у неповторну атмосферу книжкового свята. Під час виставки проводився збір коштів для придбання дрону FPV для Збройних сил України. Цьогоріч на „Книга-фесті” було представлено новинки закарпатських авторів Галини Малик, Олександра Гавроша, Мирослава Дочинця, Тетяни Літераті, першу свою книгу „Народжені волею” презентував військовий Євген Грін, також тут унікальне видання „Августин Волошин: шлях у безсмертя” – книга про Президента Карпатської України Павла М. Федаки та Павла П. Федаки та багато інших. Загалом свою друковану продукцію представили 8 провідних видавництв Закарпаття та одне з Тернопільської області.
19 жовтня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулось читання та обговорення книги Сашка Дерманського для дітей „Малим дітям про все на світі” та майстер-клас з малювання в нетрадиційній техніці. „Малим дітям про все на світі” – це не просто книга, а справжній ключ до чарівного світу знань. У кожній казці, що входить до цієї збірки, приховані захоплюючі факти та цікаві відкриття, які допоможуть малюкам рости не тільки розумними, але й креативними, допитливими та відкритими до всього нового. Ця енциклопедія в казках – путівник у захопливий світ навчання та розвитку, який допоможе маленьким читачам закохатися в читання з самого дитинства.
21 жовтня на сайті, на фейсбук-сторінці та ютуб-каналі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований проєкт „Титан духу”, який продовжив розкривати для читачів багатогранну постать Тараса Шевченка. Працівники бібліотеки презентували восьмий випуск проєкту, в якому розповіли, як тоді уявляли образ української жінки, яку роль жінка грала у творах Шевченка і як поет ставився до жінок в житті.
22 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір пам’яті Миколи Мушинки. У сороковий день відходу відбулась урочиста академія на пошану доктора філологічних наук, іноземного члена НАН України, словацького українця, фольклориста, мистецтвознавця, дослідника українсько-словацьких літературних зв’язків – Миколи Мушинки (1936–2024). На вшанування, організоване родиною Ребриків, приїхала дружина Магда та сини академіка Ігор та Олесь. Теплими спогадами про колегу, наставника, вчителя, друга під час вечора пам’яті поділилися провідні науковці, культурні, духовні та громадські діячі: о. Лука Буняк (Мукачево), Микола Жулинський, Ростислав Радишевський (Київ); Ганна Карась (Івано-Франківськ), Ганна Атаманенко (Острог), Володимир Мороз (Тернопіль); Михайло Приймич, Галина Шумицька, Павло Федака та інші. Урочистості вечору надав виступ Заслуженого академічного Закарпатського народного хору. Виголошені виступи, організатори сподіваються, складуть книжку спогадів про світлої пам’яті академіка Миколу Мушинку.
23 жовтня виповнилося сто років з дня народженні відомого українського літературознавця, доктора філологічних наук Василя Микитася. З цієї нагоди в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся круглий стіл, присвячений ювілею видатного вченого. Уродженець Дніпропетровщини був першим ґрунтовним дослідником давньої літератури Закарпаття. П’ятнадцять років працював на кафедрі української літератури Ужгородського державного університету, відзначаючись неймовірною працездатністю та цілеспрямованістю. Василь Микитась першим описав давні рукописи й стародруки, що зберігаються в бібліотеці УжНУ. Ще в 1960-х роках написав монографії про письменників Олександра Духновича, Михайла Андреллу, Федора Потушняка, які досі не втратили наукового значення. Дав осяжну картину літературного процесу на Закарпатті в минулих століттях, яка великою мірою залишається без змін. На круглому столі виступили учні і шанувальники Василя Микитася, поділилися своїми споминами відомі науковці Іван Хланта, Іван Сенько, Надія Ференц та інші. Модератор зустрічі – ужгородський письменник і журналіст Олександр Гаврош.
24 жовтня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, у філіалі „Народний літературний музей Закарпаття”, відбулось відкриття книжково-документальної виставки „Королівське Євангеліє: текст і контекст у вимірах часу”.
24-25 жовтня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, відбувся цикл заходів до Дня української писемності та мови. Для маленьких і юних користувачів книгозбірні пройшли: мовно-літературна вікторина „Слово до слова – зложиться мова”, мовний квест „Лабіринтами мови”, книжкові виставки „Українська мова – мова єднання” та „Скарб, якому немає ціни…”, мовний NON-STOP „Мови рідної скарби”.
25 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, напередодні Дня української писемності та мови відбувся Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Команда Українського Радіо 2000 року започаткувала Всеукраїнський радіодиктант національної єдності задля гуртування навколо мови. Щорічне проведення радіодиктанту перетворило його на найбільший україномовний флешмоб, який об’єднує українців і знавців української мови по всьому світові. Цього року автор тексту диктанту – Оксана Забужко, зачитував поет Павло Вишебаба.
25 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась зустріч з письменницею Ольгою Саліпою – володаркою l премії конкурсу „Коронація слова” у номінації „Романи” за дебютний роман „Оля” та III премії конкурсу „Смолоскип”, авторкою кількох ретророманів на історичну тематику й поетичних книг.
25-26 жовтня у місті Пряшів, в Словацько-українському інформаційному центрі, відбувся 4-й український книжковий фестиваль, організований Спілкою українських письменників Словаччини та Союзом русинів-українців Словацької Республіки. У Пряшеві відбувся 4-й український книжковий фестиваль. Фестиваль відкрив голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин, який презентував українські видання СУПС та СРУСР. Гості з України – директор ужгородського видавництва „Тімпані” Ярослав Федишин та заслужений журналіст України, директор Інформаційно-видавничого центру УжНУ Василь Ільницький ознайомили присутніх з книжковою продукцією та сучасною книговидавничою справою в Україні. Далі була дискусія про виклики сьогодення, читання поезій, звучали популярні українські пісні „Червона рута”, „Верба”, „Смерека”. Потім відбулось відкриття книжкової виставки. Присутні могли ознайомитись з виданим книгами і в подарунок взяти з собою ті книги, які їм сподобались. На виставці були присутні і працівники Греко-католицької благодійної організації Кошиць.
26 жовтня в жіночому клубі „Натхненна” відбулась чергова зустріч, цього разу з психологинею Галиною Борисенко. Архетип, якщо досліджувати походження поняття, означає початковий образ, ідея, первісна форма для наступних утворень. Карл Юнг увів це поняття в аналітичній психології, маючи на увазі „основу” – універсальні моделі несвідомої психічної активності, котрі спонтанно визначають людське мислення і поведінку. Тож що ж таке ці архетипи особистості та як їх знайти в собі? А головне, як використовувати собі на благо? Про це й говорили під час зустрічі із Галиною Борисенко. За її словами, портрет за архетипами – унікальний інструмент й можливості використання у всіх сферах життя.
26 жовтня в Ужгороді, в „Книгарні Є”, відбулись костюмовані вечорниці в стилі української міфології. Обговорювали улюблені книги про українських мольфарів, перелесників, мавок, упирів та інших міфологічних істот, ворожіння, традиційні смаколики, ігри та квести.
27 жовтня до Дня української писемності та мови у Виноградівській міській бібліотеці-філії №3 відбулася мовознавчо-інтелектуальна година „Українська – мова перемоги!”. На заході молодь у розважальній формі демонстрували свої знання з української мови та літератури, змагалися в ерудованості, брали участь в різноманітних конкурсах. За допомогою коротких запитань і швидких відповідей показали свої знання та навички з української мови, ознайомились з книжковою виставкою „Говори українською, бо ворог не може!”. Святкову атмосферу зустрічі створила і фотозона „Я люблю українську мову”.
28 жовтня в Ужгороді, в атріумі головної адмінбудівлі Закарпаття відбулось урочисте підбиття підсумків конкурсу „Мистецтво книги”, проведеного в межах 13-ої виставки-ярмарку „Книга-Фест”. Заступник голови Закарпатської ОДА-начальника ОВА Юрій Гузинець привітав учасників заходу, а також вручив подяки за партнерство у проведенні „Книга-Фесту-2024” колективу Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, Академії культури і мистецтв та галереї „Ужгород”. До конкурсної частини „Книга-Фесту” цьогоріч долучилися закарпатські видавництва та видавничі організації „Карпати”, „Рік-У”, „Патент”, „TIMPANI”, „ТОВ Ребрик А.І.”, „Varvar Publishing” та тернопільські „Джура” і „Богдан”. Спільно вони подали на розгляд журі 29 видань. Оголосив переможців у 12 номінаціях і вручив конкурсні відзнаки та сувеніри голова журі – письменник, публіцист, перекладач, заступник голови Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України Василь Густі.
- „Фест-книга 2024” – „Августин Волошин. Найбільший муж наших новіших часів”, упорядник Андрій Ребрик (видавництво „ТОВ Ребрик А.І.”);
- „Літературно-художнє видання: проза” – Дмитро Кешеля за книгу „Доживемо до зеленої травички” (видавництво „TIMPANI”);
- „Літературно-художнє видання: поезія” – Дмитро Кремінь за книгу „Мовчання волхвів” („ТОВ Ребрик А.І.”);
- „Наукове видання” – Йосип Турак, Юрій Яцина за книгу „Документальна історія лікарні імені Андрія Новака в Ужгороді” (поліграфічне підприємство „Патент”);
- „Видання публіцистики” – Наталка Позняк-Хоменко за книгу „Без ротації” (видавництво „Джура”);
- „Животворне минуле” – Юрій Туряниця за книгу „Чехословацький період у житті Підкарпатської Русі” („РІК-У”);
- „Видання для дітей” – Галина Малик за книгу „Вуйко Йой збирає трави” (видавництво „Богдан”);
- „Туризм і рекреація” – Тетяна Літераті, Борис Жулканич, Сергій Денисенко за книгу „Ужгород колись і нині” („РІК-У”);
- „Перекладне видання” – Всеукраїнське державне багатопрофільне видавництво «Карпати» за книгу „Тарас Шевченко. Вибрані твори”;
- „Кращий книжковий редактор” – Тетяна Лазоренко (поліграфічне підприємство «Патент»);
- „Кращий книжковий дизайн” – Артем Варгаліонок за книгу Говарда Філіпса Лавкрафта „Поклик Ктулху” (видавництво „Varvar Publishing”).
- „Книга – симпатія відвідувачів виставки” – поетична збірка військового Євгена Гріна „Народжений волею” (видавництво „TIMPANI”). Мистецьку атмосферу церемонії доповнили виступи викладачів Академії культури і мистецтв Ірини Товарницької і Андрія Броди та студента вишу Артема Позднякова.
28 жовтня на сайті, фейсбук-сторінці та ютуб-каналі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований п’ятий випуск відеопроєкту „No limits: безбар’єрність крізь призму книжок”, присвячений громадській та суспільній безбар’єрності. Ведучі: Владислава Сличко, Вікторія Павлович. Операторка: Юлія Соломонюк.
29 жовтня серед юних читачів міської та 12 сільських бібліотек Берегівської територіальної громади відбувся ХІ конкурс декламування віршів ім. Барбали Салаї. Конкурс проводиться щороку, починаючи з 2013 року за ініціативи Берегівської центральної бібліотеки, і носить ім’я відомої дитячої поетеси, уродженки Закарпаття, перекладачки, авторки поетичних збірок Барбали Салої. Господарі культурно-мистецького заходу – завідувач Оросіївської бібліотеки-філії Георгіна Гаті та талановиті діти, читачі бібліотеки – гостинно приймали учасників заходу, а також підготували унікальне музично-поетичне дійство за творами Барбали Салаі та авторською музикою Г. Гаті. 28 учасників конкурсу демонстрували декламаторські здібності, а журі, яке очолила берегівська письменниця Тімея Шрек, оцінювало декламування віршів, виразність, емоційність та вміння впоратися з хвилюванням.
30 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книги Маргарити Іванівни Безик „Голубине і голубинці” про село Голубине та його мешканців.
30 жовтня в Ужгороді до обласної бібліотеки для дітей та юнацтва, що на вул. Волошина, 20, на численні прохання читачів завітав Мирослав Дочинець – відомий письменник та журналіст, видавець („Карпатська вежа”, м. Мукачево), член Асоціації українських письменників і Національної спілки письменників України, володар низки престижних літературних відзнак, серед яких – Національна премія України імені Т.Шевченка (2014). Він є автором понад 30 видань, більшість із яких стали українськими бестселерами, а також перекладені різними мовами. Зокрема, „Многії літа. Благії літа”, „Вічник. Сповідь на перевалі духу”, „Криничар”, „Горянин. Води Господніх русел” та інші твори здобули щиру любов читачів завдяки глибоко філософічній і стилістично вишуканій манері письма Мирослава Дочинця. Під час зустрічі в Ужгороді читачі мали нагоду поспілкуватися з майстром слова, дізнатися більше про його творчі та світоглядні цінності, а також познайомитися з новими книгами автора – „Івашко-незнашко і Ум-гора” та „Срібний ключ”, виданими цьогоріч. Модерувала зустріч завідувачка відділу обслуговування юнацтва Марія Корсак.
31 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулась презентація книги відомого фольклориста і літературознавця, провідного методиста обласного організаціно-методичного центру культури Івана Хланти „Казки Закарпаття в записах Івана Хланти”.
Щосереди в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувалися засідання клубу з вивчення української мови для внутрішньо переміщених осіб та всіх охочих „Говоримо українською”.
У жовтні у Виноградові активісти ГО „Кризовий медіацентр Сіверський Донець”, релокованої з Луганської області, відкрили дитячий хаб „Кольоровий світ дитинства” на базі Виноградівської бібліотеки-філії для дітей. У цьому просторі діти зможуть знайти нових друзів, покращити ментальне здоров’я та брати участь у різних освітніх і творчих активностях. Зусиллями команди ГО „Кризовий медіа центр Сіверський Донець” завершено ремонт приміщення, закуплено меблі, обладнання та необхідні навчальні і розважальні матеріали для маленьких відвідувачів. У рамках діяльності хабу передбачено надання психологічних консультацій, організацію заходів для фізичного розвитку та інші активності, що сприятимуть соціальній інтеграції дітей.
У жовтні у Харкові вийшла 300-сторінкова книжка „Наша Перша світова (1914-1918) : антологія української художньої прози / упорядник О. Д. Гаврош”. Книжка про минулу війну. Тривалий час для наших сучасників Перша світова була затінена Другою світовою, тому про неї майже не згадували. Ситуація змінюється буквально останніми десятиліттями, коли вже зрозуміло, що без Першої світової не було би подальших Українських визвольних змагань, УНР і так далі. Тому на таку книжку чекали вже давно, щонайменше років десять тому, але краще пізно, ніж ніколи. Чи не вперше до широкого всеукраїнського читача ідуть уривки з роману закарпатця В. Ґренджі-Донського „Сини Верховини” – про участь у війні закарпатців у складі угорського полку, бойові дії, взаємини фронтовиків з рідними у тилу. Збірник читається на одному диханні. Він наче єдиний щемкий і пронизливий текст про ті поневіряння 110-річної давнини, які багато в чому суголосні з нинішніми, чимало пояснюють у нашому сьогоденні.
У жовтні Національний музей „Київська картинна галерея” випустив унікальну книгу „Закарпатська школа живопису”. Видання зібрало понад сто творів закарпатських митців різних поколінь, щоб дослідити унікальне явище в українському мистецтві – „Закарпатський Барбізон”. У каталозі представлені роботи творців-засновників традицій школи, представників старшого і молодшого поколінь, а також митців-нонконформістів: від 1920-х і до сьогодення. Альбом є продовженням однойменної виставки, яка відбувається у Національному музеї „Київська картинна галерея”. Видання презентує широке жанрове розмаїття закарпатського малярства. Серед робіт переважає пейзажний живопис – панорами Карпат, міські та сільські краєвиди А. Кашшая, А. Мартона, 3. Шолтеса, В. Габди й І. Шутєва. Характерною ознакою творчості митців закарпатської школи є фольклоризм, що прослідковується в картинах Ф. Манайла, В. Микити, Ю. Герца, Т. Данилича. Ціла низка портретів та натюрмортів, що увійшли до видання, належить спадщині Г. Глюка. Основою альбому є широкий візуальний матеріал: 142 зображення робіт представників школи та експозиції виставки. Видання доповнене біографіями митців та мисткинь, а також статтями, які розкривають концепцію виставки та формують уявлення про феномен закарпатського мистецького осереддя.
У жовтні, в Україні стартував новий YouTube-проєкт „Жіночі Студії”, присвячений українській жіночій історії. Гостею нового випуску стала журналістка проєкту „Втрачений Ужгород” Тетяна Літераті. Вона розкрила забуті сторінки історії Ужгорода, висвітлюючи видатних жінок, які суттєво вплинули на культурне та суспільне життя Закарпаття. „Жіночі студії” не лише документують історію, а й підкреслюють важливість жіночого внеску в суспільний прогрес та культурний розвиток, відзначаючи роль жінок як активних агентів змін. Ці історії героїчних жінок є яскравим прикладом того, як їхній внесок впливав на долю громад та суспільства. Проєкт висвітлює жінок, які відіграли ключову роль у формуванні історії України, і ставить важливе питання: „Якщо ми не знаємо історію половини людства, чи можемо стверджувати, що знаємо свою історію взагалі?”. Проєкт вже доступний на платформах „YouTube”, „Instagram”, „TikTok” і має на меті привернути увагу до значущості жінок в історії та їхнього внеску в розвиток українського суспільства.
У жовтні книжки двох ужгородців увійшли в довгий список престижної літературної премії „Книга року ВВС-2024”. Британська телерадіомовна корпорація в Україні (ВВС Україна) визначила довгі списки літературної премії, яка проводиться у трьох номінаціях. До довгого списку „Книги року ВВС-Есеїстика-2024” потрапило 11 видань, серед яких і книжка Андрія Любки „Війна з тильного боку”, що побачила світ цього року у видавництві „Меридіан Черновіц”. Це документальні розповіді про побачене ужгородським волонтером і письменником, пережите і передумане ним у роки війни. До довгого списку премії „Дитяча Книга року ВВС-2024” потрапило 14 видань, серед яких і книжка ужгородця Олександра Гавроша „Фортель і Мімі: майже казкова історія”, яку видало тернопільське видавництво «Навчальна книга – Богдан». Казкова повість розповідає про незвичайні пригоди в ляльковому театрі, де ляльки взаємодіють із людьми. В описуваному авторові місті вгадується рідний Ужгород зі знайомими локаціями та прототипами. Спочатку журі визначатиме короткі списки, до яких зазвичай потрапляють по п’ять претендентів у кожній номінації, з яких 12 грудня 2024 року і обере переможців.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 жовтня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відкрилася оновлена експозиція „За Україну, за її волю”, присвячена російсько-українській війні, а також відбувся показ відеоматеріалів „Вічна пам’ять героям”. Відкриття виставки відбулося у межах відзначення Дня захисників і захисниць України. На ній були презентовані тематичні експонати – починаючи від Євромайдану і до повномасштабного вторгнення рф, які зібрані протягом кількох років. Під час заходу проводили збір коштів на підтримку ЗСУ. На гостей чекав виступ народного ансамблю народних інструментів „Маки” Академії культури і мистецтв.
1 жовтня в Мукачеві, у замку Паланок, відбувся День відкритих дверей. З нагоди Дня захисників і захисниць України в замку „Паланок” відкрили унікальну експозицію, присвячену подвигу наших героїв. У трьох музейних залах представлені речі та бойової трофеї захисників: Мукачівського прикордонного загону, 128-ої та 3-ої окремої штурмових бригад. Зброя, військовий одяг бійців, шеврони, бойові прапори, а також понад 700 фотографій. Особливо зворушує меморіальна кімната присвячена пам’яті загиблих героїв. Історія музею розповідає про події від початку війни на сході України по сьогодні. Військові капелани Віктор Худяк, Павло Сосницький та Олег Сорока освятили музейні зали та провели молебень за полеглими. Пам’ять загиблих на війні вшанували хвилиною мовчання. Експозиції відвідали військові, рідні та близькі героїв, представники військових частин, громадські організації, мукачівська молодь, школярі та інші відвідувачі.
2 жовтня у Мукачівському літературно-мистецькому музеї було відкрито виставку творчих робіт мисткинь центру дозвілля „HelpAge” для ВПО та літніх людей. Центр громадського дозвілля „HelpAge”, мета якого надання послуг ВПО похилого віку, які постраждали в результаті війни та проживають на території Мукачівської міської територіальної громади, діє при Мукачівському літературно-мистецькому музеї вже більше пів року. Декілька разів на тиждень для усіх охочих проводяться цікаві культурно-мистецькі заходи, можна займатися рукоділлям, малювати, співати чи просто цікаво і у спілкуванні провести свій вільний час та відпочити душею.
2 жовтня в Ужгороді, у Генконсульстві Угорщини, відкрили виставку „Темрява у світлі” Аттіли Коприви. Унікальне бачення жахливих подій російсько-української війни та боротьбу темряви зі світлом зобразив у своєму творчому доробку мукачівський митець Аттіла Коприва. Він не тільки чудовий і відомий поза межами України живописець, мистецтвознавець, педагог, а й організатор культурного і мистецького життя, громадський діяч мистецтволюб, визнаний і шанований представник угорської та української громади Закарпаття. Зазвичай твори Аттіли Коприви розкривають барвистий і нескінченно багатий світ, з якого віє любовʼю до рідного краю, Закарпаття, до людей, які тут живуть. Виставка митця відрізняється як атмосферою, так і тематикою, адже жахіття війни торкаються і його творчості. Його картини відображають болючі події російсько-української війни, дають уявлення про боротьбу темряви зі світлом. Пропущена через його особисте сприйняття серія його картин зосереджена на відображенні вчинених воєнних злочинів в Україні, пережитого болю, і нестабільності.
6 жовтня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, представили культурно-мистецький проєкт „Жива спадщина” – артпрезентацію нематеріальної культурної спадщини Закарпаття. Проєкт „Жива спадщина” був започаткований у 2022 році як відповідь на агресію росії проти України. І це не випадково, адже нематеріальна культурна спадщина – це питання ідентичності, приналежності до української історії, культури, традицій та обрядів. Ця культурно-мистецька акція проводиться вже втретє і метою її є збереження нематеріальної культурної спадщини Закарпаття, просування туристичного потенціалу нашого регіону та підтримка майстрів народних художніх промислів. Цьогоріч участь у заході взяли 13 територіальних громад. У межах цьогорічної „Живої спадщини” учасники з 6 районів області презентували культурні надбання, які досі побутують у їхніх громадах, а саме: традиційні ремесла, виконавське мистецтво, старовинні обряди, звичаї та свята і, звичайно ж, закарпатську кухню. Були представлені 4 закарпатські елементи, які в 2022-2023 роках увійшли до Національного переліку елементів НКС: „Ізянське лозоплетиво”, „Гуцульська бриндзя”, „Традиційне свято „Міра” та „Сливовий леквар”, а також елементи з обласного переліку, серед яких „Традиції весільної обрядовості в с.Хижа”, „Лисичівське ковальство”, „Традиції весільних вінкоплетин с.Зарічово”, „Ткацтво гунь у с.Річка”, „Чернянська начанка”, „Новоселицька сливовиця” та багато інших. Поряд із ними – нові елементи, які претендують на поповнення обласного переліку. Презентацію елементів НКС доповнювала виставка-продаж: вишиванки від Марії Гайдук, вироби з бісеру від Марії Купарь, прикраси від Нелі Шандор, крафтові смаколики від Любові Повідайчик та Надії Керецман, бринза від Асоціації виробників високогірних сирів Закарпаття і сливовий леквар із села Геча тощо. Для дітей працівники ООМЦК проводили майстер-класи з виготовлення оберегових ляльок і різьби по дереву, а народних пісень і танців маленьких відвідувачів навчав дитячий аматорський фольклорний колектив „Верховиночка” Довжанської школи мистецтв. На сцені ж своє мистецтво презентували провідні аматорські колективи Закарпаття – „Лісоруб”, троїсті музики родини Шіманів, „Лемківчанка”, „Руменок”, „Іршава”, „Хижанські візерунки” й інші.
8 жовтня в Ужгороді, у виставкових залах обласного музею народної архітектури та побуту, відбулося відкриття двох персональних виставок: Івана Бондаренка та Владислава Ганзела. Іван Бондаренко (1939 р. н.) – український художник, член Національної спілки архітекторів Україн, член Об’єднання професійних художників Закарпаття. Після закінчення інституту працював архітектором, головним архітектором проєктів, керівником майстерні. З 1989 р. до 2012 р. – директор проєктного інституту „Закарпатдіпромісто”. Автор різноманітних архітектурних проєктів в м. Ужгороді, Мукачеві та інших населених пунктах Закарпаття. Друга персональна виставка – митця Владислава Ганзела. Кожен охочий зміг познайомитися з акварельними роботами закарпатського митця. Крім того, майстер пензля коштами від продажу власних робіт підтримує ЗСУ. Владислав Ганзел (1947 р. н.) – живописець, графік, архітектор, голова Закарпатського обласного відділення Національної спілки архітекторів України, заступник голови Спілки професійних художників Закарпаття. На рахунку архітектора понад 200 спроєктованих об’єктів у багатьох населених пунктах Закарпаття. Переможець та призер багатьох творчих конкурсів. Крім архітектури, його покликанням і пристрастю є образотворче мистецтво. Учасник багатьох пленерів і художніх виставок в Україні, Словаччині, Угорщині. Майстерно володіє технікою акварелі, пастелі та комбінованими засобами. Натхненням для нього є безпосередньо природа.
10 жовтня у Мукачеві відкрили виставку на честь 45-річчя художньої школи ім. М. Мункачі. Це виставка творчих робіт викладачів та випускників закладу. Захід також був приурочений до Дня художника. З вітальним словом виступив начальник управління освіти, культури, молоді та спорту Михайло Лабош, який нагородив працівників школи грамотами та подяками. Гості мали змогу почути спогади викладачів та видатних випускників школи. Традиційно увазі поціновувачів мистецтва було представлено художню виставку. Експозиція складалася із полотен та мистецьких робіт викладачів та випускників.
10 жовтня в Ужгородському замку презентували виставку юної художниці Таїсії Білецької „Контраверсії”. Експозиція складається з 17 робіт, створених авторкою у розпал війни 2023-2024 років і за зовнішніми зображеннями приховує безліч емоцій, пов’язаних з подіями, які переживає Україна. Кожна картина художниці – це результат пошуку, переживання, її внутрішніх битв і перемог. Авторку у її починаннях прийшли підтримати рідні, друзі, мистецтвознавці і знані художники. Останні зауважили високий рівень робіт та побажали Таїсії не втрачати творчого запалу.
10 жовтня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відбулася екскурсія для дітей з оздоровчого табору „Водограй”. Це була не просто подорож у часі, а можливість для відвідувачів поринути в глибини історії краю, дізнатися про його культурні надбання та відчути себе частиною багатовікових традицій Закарпаття. Екскурсовод Ростислав Лончинський допоміг дітям дізнатися багато цікавого про життя предків, їхні побутові звичаї, ремесла та історичні події, що вплинули на розвиток краю. Юні гості із захопленням слухали про стародавні артефакти, знайомилися з унікальними предметами побуту, народними костюмами та іншими цінними історичними реліквіями.
11 жовтня в Ужгороді до Всеукраїнського дня художника, який відзначаємо щороку в другу неділю жовтня, відкрили дві мистецькі події, що організувала Закарпатська організація Національної спілки художників України. В експозиції у галереї „Ужгород” були представлені роботи 50 авторів секції графіки, скульптури і декоративно-прикладного мистецтва, а у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая – картини 63 художників секції живопис. Поціновувачі мистецтва протягом двох тижнів могли переглянути роботи, зокрема Володимира Микити, Бориса Кузьми, Тараса Данилича, Василя Вовчка, Едуарда Приходька, Сергія Біби, Тараса Усика, Володимира Павлишина, Вікторії Кузьми, Наталії Сіми-Павлишин, Вікторії Приходько, Світлани Кирлик та інших, а також молодих митців – студентів Закарпатської академії мистецтв.
13 жовтня у Сваляві до Дня художника для митців районної спілки художників „Арт Свалява” організували виїзний мистецький пленер просто неба. Зазвичай митці обирають місця для створення малюнку десь у віддалених куточках, де є лише природа та гарні краєвиди. Цього разу до себе в село Родникову Гуту художників запросив Владислав Лізанець. Очільник „Арт Сваляви” розповідає, що картини які малюють художники на пленерах, представляють Закарпаття, а саме Свалявщину, на виставках різних рівнів – районних, обласних та міжнародних. Після створення мальовничих робіт митці збираються за великим столом, вітають один одного та спілкуються в теплому колі друзів, обмінюючись новими творчими ідеями та надихаючи один одного й надалі займатись справою свого життя. Хтось пише книжки про народні традиції, співає народні пісні, пише вірші про рідний край, а художники переносять на полотно побачене на власні очі, тим сами зберігаючи назавжди колорит нашого рідного краю, нашої України.
13 жовтня у Рахові, з нагоди Дня художника, у фоє РДА, відбулося відкриття виставки робіт митців краю. Глядачі вкотре мали змогу побачити і помилуватися красою, яку своїми руками відтворили на полотні художники Рахівської ТГ. На початку урочистостей виступив народний аматорський оркестр гуцульських народних інструментів Рахівського БК (керівник Валентин Писар).
24 жовтня в Ужгороді, в обласному музеї архітектури та побуту, відбулось відкриття експозиції „Джерело традицій”. Майстри народної творчості з різних куточків Закарпаття презентували свої надбання. Відвідувачі музею зустрілися з ужгородськими вишивальницями Оленою Сігетій, Оленою Ваш, Анною Гайдук, а також Оленою Балог із Часлівців Сюртівської громади. Керамічне панно виставила відома майстриня Наталія Стегура. З традиційними ляльками прийшла Ганна Гайдук із Іршавщини. Пухнасті гуні з села Річка, Пилипецької громади, представила ткаля Христина Гичка, художні вироби з дерева – різьбярі Михайло Кінч з Міжгір’я та Віталій Кінч з Ужгорода. З кукурудзоплетінням ознайомлювала Ганна Дикун із селища Вишково Вишківської громади. Палітру творів народних майстрів збагатили і відомі всій Україні лозоплетільники з села Іза Хустської громади.
24 жовтня в Ужгороді, у великій виставковій залі музею народної архітектури та побуту, відкрили персональну виставку Василя Тимка – знаного художника, скульптора, лауреата обласної премії імені А. Ерделі та Й. Бокшая, викладача фахового коледжу імені А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв. До уваги відвідувачів було представлено роботи в техніці гарячої емалі та декоративної пластики.
25 жовтня в Ужгородському скансені відбувся інтерактивний урок у будівлі старовинної школи з Синевирської Поляни. Захід відбувся до Дня писемності та мови. Школярі мали унікальну можливість зануритися в атмосферу минулого, взявши участь в інтерактивному уроці у старовинній школі. Діти також познайомились із зразками друкованого слова початку ХХ століття, які побутували в нашому регіоні. Це чудова нагода дізнатися більше про українську писемність та відчути дух того часу.
29 жовтня в Ужгороді, у Краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, відбулась лекція „Українська писемність: історія, сучасний етап та шляхи популяризації рідного слова” від старшого викладача кафедри модерної історії України та зарубіжних країн факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету Сергія Гануса, а також презентація виставки стародруків із фондів музею.
30 жовтня в Ужгороді, художниця-аматорка Андріана Данилюк під творчим псевдонімом „Etna” презентувала виставку робіт. Камерна експозиція включала етноживопис та творчі пошуки авторки. Частину представлених робіт уже розіграно та продано на підтримку ЗСУ.
У жовтні у Національному музеї „Київська картинна галерея” тривала виставка робіт з альбому „Закарпатська школа живопису”. Видання містить 142 зображення робіт різних поколінь, закарпатських художників від 1920-х років до сучасності, що дає змогу відстежити еволюцію закарпатського живопису. Альбом представляє унікальний погляд на закарпатську мистецьку школу, демонструючи роботи пейзажистів, нонконформістів, а також майстрів жанрового та портретного живопису.
Закарпатець Степан Тихоненко створює старовинні музичні інструменти та відроджує середньовічну музику. Майстер музичних інструментів з Ужгорода створив і власну майстерню, де виготовляє лютні, віоли, готичні арфи, середньовічні фіделі, мандоліни, торбани тощо. У його доробку вже понад 70 історичних музичних інструментів, а минулоріч він ще й реконструював середньовічну віеллу, зображену на фресці XІV ст. у Горянській ротонді. Степан Тихоненко за підтримки Міністерства культури Люксембургу та Українського культурного фонду реалізував культурно-мистецький проєкт „Лютня в Україні”. Проєкт "Лютня в Україні", який присвячений пам’яті полеглого на війні науковця, дослідника давньої української музики Івана Кузьмінського, складається з кількох частин — це і виготовлення струнно-щипкового інструмента за давніми технологіями, й дослідження пам’ятки музичної культурної спадщини ХVI століття – „Львівської лютневої табулатури”. Автор проєкту Степан Тихоненко зазначив, що головною метою культурно-мистецької ініціативи було привернути увагу до музичної культурної спадщини України, до маловідомих її сторінок, а також дослідити єдину збережену до нашого часу пам’ятку ренесансного лютневого мистецтва в Україні – „Львівську лютневу табулатуру”, в якій записано 57 творів 16 ренесансних авторів.
У жовтні у Мукачеві завершили створення масштабного муралу „Я існую” на честь 10-річчя кампанії „IBelong”, присвяченого боротьбі з безгромадянством. Артоб’єкт, розташований на вулиці Михайла Коцюбинського, на в’їзді у місто Мукачево, став не лише окрасою міста, але й важливим соціальним символом. Це третій мурал художника та засновника школи „Ром-арт48 Тиберія Йонаша. Артоб’єкт створили на стіні висотою майже 20 метрів та площею 250 квадратів. Тематика муралу надзвичайно важлива – вчасна реєстрація народження дітей. Проблема пізньої реєстрації дітей є важливою для обговорення, розповідають у міжнародному фонді Регіон Карпат NEEKA. Мурал створено за фінансування Агентства ООН у справах біженців в Україні. Його створили дорослі учні художньої школи Ром-арт.
У жовтні в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, завершили відновлення даху хати із села Рекіти Хустського району, яка є яскравим прикладом бойківського житла. Роботи з перекриття даху виконували майстри з села Великі Сорочинці (Полтавська область). Спершу провели демонтаж старої соломи та підготовку конструкції даху, а потім встановили новий покрівельний матеріал. Майстри дотримувалися традиційного способу перекриття „сходинками”, як це робили в давнину, не порушуючи стародавніх принципів. Така практика застосовується в інших скансенах як в Україні, так і за кордоном. Працівники музею захоплені майстерністю роботи та втішені, що життя та побут стародавніх закарпатців далі може представлятися для загалу.
У жовтні в Ужгороді двоє братів зініціювали проєкт із оцифрування унікальних фресок Горянської ротонди. Тепер віртуальну екскурсію пам’яткою національного значення може здійснити будь-хто, відвідавши сайт. Пам’ятка архітектури національного значення Горянська ротонда розташована в Ужгороді у мікрорайоні Горяни. Італійське слово „ротонда" перекладається як кругла і дає назву такому типу церков. Пам’ятка дуже важлива, тому що не так багато в Україні збережено пам’яток такого часу. За значимістю – це третя пам’ятка, можливо, після Софії Київської і Кирилівської церкви в Києві, де є давні розписи. Унікальні фрески храму протягом останнього століття досліджували мистецтвознавці та історики. Кілька років тому пам’яткою зацікавилися брати Леонід та Іван Ільки. Вони захопилися ідеєю оцифрувати унікальні фрески й для цього написали грант. Український культурний фонд виділив майже 20 тисяч євро на реалізацію проєкту. Угоду підписали у червні, завершується вона 11-го листопада. За цей час Леонід та Іван провели необхідні дослідження і 26 жовтня презентували оцифровану версію фресок і самої ротонди.
КІНОМИСТЕЦТВО
17 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся благодійний вечір кіноісторій „Blackroom Film Festival”. Захід провели на малій сцені. Глядачі побачили фільм „Ракети та кава” („The Missiles and The Coffee”) української режисерки Олени Ластівки та експериментальний короткометражний фільм „Біль” („Ache”) від американського режисера Майка Канале. Вечір кіно провели на підтримку Збройних Сил України. Усі виручені кошти з продажу квитків відправлять фонду „Повернись живим”.
21-27 жовтня в Польщі пройшов фестиваль українського кіно. До складу журі фестивалю увійшла акторка з Ужгорода Римма Зюбіна. Глядачі мали змогу побачити майже 70 фільмів. Цього року фестиваль включив три основні конкурсні секції: документальне, ігрове та короткометражне кіно. Римма Зюбіна взяла участь у виборі найкращого короткометражного фільму фестивалю „Ukraїna! Festiwal Filmowy”. Також акторка провела майстер-клас, під час якого розповіла про свою кар’єру.
23 жовтня в Ужгороді розпочала роботу сьома кіношкола „Скалка”. Впродовж тижня її учасники вчились створювати кіно, яке відтак презентували усім охочим. Цього року кіношколу відвідували понад 30 учасників, серед них ужгородці та ВПО. На відкритті кіношколи, що відбулася в артпросторі „Ліс”, її відвідувачі одразу ж мали майстер-класи „Хто є хто в кінематографії” від кінорежисера Кирила Гриші, „Як побудувати ефективну комунікацію в незнайомому колективі” від практичної психологині Олени Славіної та „Як розповісти історію за 3 хвилини” від режисера Вячеслава Єгорова. У наступні дні для учасників кіношколи майстер-класи провели кастинг-директорка Оксана Маснюк („Кастинг”), оператор й режисер Антон Рижих („Процес зйомки кіно”), фотохудожник Роберт Довганич („Композиція кадру”) та звукорежисер Артем Мостовий („Звукорежисура”). У межах кіношколи два дні відбувалисьзйомки. Відтак розпочався процес монтажу і підготовки робіт до презентації. Публічна презентація робіт та нагородження учасників кіношколи відбулись 29 жовтня в артпрості „Ліс”.
26 жовтня в Ужгороді у просторі на Швабська, 51, відбулась „MOVIE NIGHT”. Молодих кіноманів (15-25 років) запросили на спільний перегляд кінокласики – фільму „Матриця” (1999).
У жовтні на Рахівщині завершили зйомки документального фільму „Оберіг”, який реалізовується в рамках проєкту УКФ. Десятки локацій, учасників та годин відзнятого матеріалу, сотні кілометрів шляху та багатомісячна підготовка, щоб у підсумку команда проєкту змогла розповісти історію реліквії, яка була порятунком однієї родини протягом кількох поколінь. Це історія, яка поєднує минуле й сьогодення, локальну культуру й зовнішні історичні нашарування, показує гуцулів унікальними та самобутніми, які й понині бережуть власні традиції та звичаї. Зйомки тривали протягом тижня в Ясіня, Лазещині та Чорній Тисі, щоб уповні продемонструвати всі барви гуцульського побуту та життя. Короткометражний фільм „Оберіг” – це перший проєкт Ясінянської громади, який фінансово підтримав Український культурний фонд. Ідея створити фільм, у центрі якого будуть гуцули, їхні характери та звичаї, виношувалася давно. Так, фільм розповідатиме про історію Гуцульщини, проголошення Гуцульської республіки та Карпатської України, які тісно переплітаються вже із сьогоденням – сучасною війною росії проти України. Героями стрічки стали військовослужбовці, які стояли на захисті країни, місцеві жителі, діячі культури. Також у стрічці можна буде побачити традиційні для гуцулів ремесла та промисли, зокрема, різьбярство. Власне, й основний символ фільму, на який спирається його назва – це дерев’яний натільний хрестик, котрий споконвіку був оберегом для гуцулів у важкі часи. Режисером фільму виступає Віктор Павлиш. Сценарій до стрічки допомагав писати Юрій Павлишинець. Зйомки фільму відбуваються на локаціях та у пам’ятних місцях Ясінянської громади: на високогір’ї Драгобрату, у підніжжя Говерли й Петроса, в Ясінянському історико-краєзнавчому музеї, у Струківській церкві, що внесена до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Стрічку презентують спершу саме у Ясінях, а далі шукатимуть можливість провести кінопоказ і в Ужгороді. Опісля фільм буде у вільному доступі на сторінках проєкту в інтернеті, де його зможуть переглянути всі охочі.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
1 жовтня в Ужгороді, на площі Поштовій, розпочалася „Мандрівка мініатюрним Ужгородом”. В межах заходу відбувся квест мініскульптурами міста Ужгорода. Учасники взяли участь в інтерактивних завданнях та дізнались більше про історію міста.
1 жовтня в Іршаві до Дня захисників і захисниць України відбувся урочистий захід у Іршавському ліцеї. Ліцеїсти усіх класів спільно із педагогічним колективом підготували концертну програму, аби привітати воїнів та ветеранів з прийдешнім святом Героїв. На захід були запрошені й представники простору „Вдома” Іван Микита та Василь Варваринець. Школярі привітали воїнів квітами, словами подяки та малюнками, які зробили власноруч. Також ліцей провів збір коштів і закупив необхідні речі й смаколики на фронт.
3 жовтня на Берегівщині, у селі Чома, провели традиційне свято збору врожаю винограду. Вихованці гуртка збереження народних традицій відкрили захід в’язанкою народних танців. Відтак виступили танцювальні ансамблі із сіл Галабор та Вари. По завершенні виступу на дітей чекав накритий стіл із печеним салом, овочами, хлібом із сальцем та домашньою випічкою з яблуками. У другій половині дня була можливість долучитися до поїздки на возі – нової атракції кінного центру, розташованого в Чомі. Майстер-класи з рукоділля для дітей провела майстриня Єва Ґоґола. Наймолодші виготовляли осінні декорації з кольорового паперу, школярі плели вироби з кукурудзяного листя та розмальовували шкаралупки від горіхів. До заняття долучилися і представники гуртка збереження народних традицій чомівської греко-католицької церкви.
3 жовтня юні зірки зі зразкового шоу-гурту „Атас” з м. Берегово (під керівництвом Світлани Кононенко та хореографа Альони Гергардт) здобули блискучу перемогу на престижному міжнародному конкурсі „International Dance Open 2024” у Хорватії. З яскравим номером „Ангели між нами” вони підкорили серця журі та глядачів, посівши почесне 3 місце серед 18 країн-учасників.
12 жовтня відбувся дистанційний Міжнародний двотуровий фестиваль-конкурс мистецтв „Національна Зірка” (Німеччина–Україна), де учениця фортепіанного відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона здобула перемогу. Купа Ганна отримала диплом лауреата І ступеня у номінації „інструментальний жанр, фортепіано” у 1 віковій категорії. Викладачка Наталія Удут, яка підготувала Ганну до конкурсу, також була відзначена подякою за професіоналізм та досконалу підготовку учасниці.
15-31 жовтня у Нью-Йорку проводився Український культурний фестиваль, який організував Український інститут спільно з фондом „Razom for Ukraine”. Під час фестивалю відбулись представлення українського мистецтва в усіх його проявах та формах. Так, впродовж двох тижнів на фестивальних майданчиках проходили вечори української поезії, зустрічі з українськими літераторами, покази українського кіно, художні виставки й мистецькі інсталяції українських митців, музичні перформанси. Окрім іншого, вперше за понад 30 років на фестивалі виступив Національний балет України. Відвідувачі мали нагоду познайомитися з письменниками/цями Галиною Крук, Маріанною Кіяновською, Остапом Сливинським, Юлією Ілюхою, Оленою Стяжкіною, Андрієм Любкою та Алексом Авербухом; переглянути „Порцелянову війну”, „Ля Палісіаду” та інші фільми, відзначені нагородами; почути музику композиторки й піаністки Вікторії Польової та „Магію світла” бандуриста Юліана Кястого. Фільм „Ля Палісіада” представить Україну на кінопремії „Оскар-2025”. Зустріч із закарпатським письменником та волонтером Андрієм Любкою відбулась 24 жовтня. Під час цієї зустрічі він розповів, як після початку повномасштабного вторгнення українська культура стала життєво важливою складовою оборонної стратегії країни. Також він представив свою книгу „Війна з тильного боку” та розказав про свою волонтерську ініціативу, завдяки якій було зібрано понад 1,5 млн доларів і придбано понад 310 машин для фронту. Також 24 жовтня відбувся показ фільму „Ля Паілісіада”, зйомки якого проходили частково і в Ужгороді. Фільм демонструвався українською мовою з англійськими субтитрами.
17 жовтня на Рахівщині, у селищі Ясіня, відбувся п’ятий „Ярмарок Єдності”. На відвідувачів чекали: благодійний аукціон – допоможи нашим захисникам. Найсмачніша гуцульська кухня: бограч, голубці, банош, авторські смаколики від місцевих виробників тощо. Найрізноманітніші активності для дітей та дорослих на будь-який смак.
18 жовтня в Ужгороді, у Палаці дітей та юнацтва, відбувся Міжнародний фестиваль дитячої та юнацької хореографії „Падіюн Євро Данс”. Всеукраїнський фестиваль – конкурс танцю проводиться з 2008 року з метою популяризації хореографічного мистецтва, сприяння становленню і розвитку національної культури шляхом підтримки дитячої та юнацької творчості, надання можливості виявлення та сприяння юним талантам, естетичного виховання дітей та підлітків, пропаганди активних форм дозвілля. У 2013 році конкурс здобув статус міжнародного. В рамках фестивалю пройшли різноманітні розважальні заходи для дітей: екскурсії по місту, відвідування виставок, дитяча дискотека.
19 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся обласний відбірковий конкурс ХVІІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики „Червона Рута –2024”. Мета фестивалю – здійснити цілеспрямований пошук молодих обдарованих виконавців по всій Україні, зокрема в глибинці, відкрити нові імена і вивести їх на велику сцену. Фестиваль проводиться у два етапи: Перший – відбіркові конкурси в усіх областях України та м. Київ (проходять у парні роки). Другий (заключний) – фінальні конкурси і Гала-концерт переможців фестивалю в одному з найбільших міст України. Відбіркові та фінальні конкурси пройшли серед солістів і гуртів у шести музичних жанрах: популярної, сучасної танцювальної, рок, акустичної, іншої музики та українського автентичного фольклору. Мова пісень – українська.
19 жовтня в Мукачеві відбувся Міжнародний конкурс мистецтв „Зоряний час”, на якому учні Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона здобули перемогу. Дует Євгенії Карпович та Андрія Машіки, з вокально-хорового відділу, виборов гран-прі у номінації „естрадний спів” (8-9 років). Гран-прі також отримали Тимофій Коробейніков і Діонісій Брижак у своїх категоріях. Учениці класу академічного співу Інни Небесної – Світлана Паращинець та Златослава Понзель – стали лауреатами у своїх вікових категоріях. Костянтин Кузнєцов, учень відділу духових інструментів, здобув перемогу у номінації „саксофон” (8-9 років) під керівництвом Олександра Вірзбицького.
20 жовтня учні Чопської музичної школи організували благодійний концерт „Звуки любові до тварин”. Слухачами концерту були батьки та рідні юних музикантів, волонтери та небайдужі мешканці громади. Захід був сповнений прекрасними мелодіями та розповідями про необхідність збереження природи та турботи про друзів наших менших. Для волонтерів, які займаються безпритульними тваринами, під час концерту зібрали та передали 3 560 гривень.
26-27 жовтня в Ужгороді, на набережній Незалежності, волонтери Руху підтримки закарпатських військових та Творчі волонтери Ужгорода провели два дні благодійних заходів. Працювали будинок ворожки, містична фотозона. Організували концерт, конкурс костюмів, катання на конях, „страшний” аквагрим. Весь час діяв ярмарок гендмейдерів та крафтових виробників. Та найголовніше – усі кошти, зібрані на ярмарку, пішли на підтримку ЗСУ.
26 жовтня в Ужгороді, у „Business prostir” (пл. Шандора Петефі, 47), відбувся майстер-клас зі свічковаріння від бренду „Filament”. Після заходу кожен зміг створити свою свічечку у формі гарбузика. Також відбувся майстер-клас зі створення осіннього віночка до осінніх свят від бренду „Лісостеп”. Процес доповнювала джазова музика.
26 жовтня в Ужгороді, у центрі „Крила” по Швабська, 13а, відбувся театралізований майстер-клас для дітей віком 7-10 років „Чарівний ліхтар” або „Про що шепотів павук”. Режисерка і ведуча Марина Больбух чекали юних театралів на театральну виставу з їх участю. Були загадки та випробування, стрибки через вогонь, магічні локації та загадкові персонажі і звичайно – нагороди за розгадані таємниці!
26 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, вокалістки Продюсерського центру „ПАДІЮНу” перемогли на Міжнародному фестивалі-конкурсі „Скарби України”. Ріанна Луцанич, Катерина Раточка та Марія Товтин вже вдруге за такий короткий період стали переможцями вокального фестивалю. У цей раз – це три перших місця – неймовірне досягнення та показник таланту, праці та наполегливості дівчат та їх педагога Наталії Сабат. Також 11-річна ужгородська співачка Валерія Білецька протягом дня здобула два перші місця у двох міжнародних конкурсах у номінаціх „естрадний спів” за виконання пісні Юлії Саніної (THE HARDKISS) “Все було так”. Вихованка музичної студії Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Є. Задора отримала першість у номінації вокал у віковій категорії «юніори» на Міжнародному фестивалі-конкурсі «Скарби України» та перше місце у двотуровому міжнародному фестивалі-конкурсі «Autum Star-Fest».
У жовтні вихованки хореографічно-балетного гуртка „Прінцес” під керівництвом Крістини Сас довели, що вони справжні зірки. На Всеукраїнському фестивалі-конкурсі „Золоті таланти України” берегівські танцівниці здобули приголомшливий успіх. Сім перших місць та два других – це справжнє визнання таланту і наполегливої праці юних артисток.
Новини
Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2024 р.".
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".