Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2025 - квітень

9 квітня відповідно до Указу Президента України №222/2025 було призначено довічну державну стипендію закарпатці, видатній діячці культури і мистецтва Циполі Гізеллі Альбертівні – 1944 року народження, оперній співачці, народній артистці Української РСР, народній артистці СРСР.

У квітні викладач і концертмейстер Мукачівської школи мистецтв імені С. Мартона Мирослав Екман був удостоєний високої державної відзнаки – стипендії Президента України. Відповідний Указ Президента України №239/2025 було оприлюднено на офіційному сайті глави держави. Згідно з Указом, стипендії призначено молодим письменникам і митцям у сфері музичного, театрального, образотворчого, хореографічного, естрадно-циркового мистецтва та кіномистецтва. Нагорода є свідченням високого професійного рівня та творчої майстерності молодих фахівців, які своєю працею сприяють розвитку національної культури. Мирослав Екман працює у Мукачівській школі мистецтв імені С. Мартона як викладач та концертмейстер по класу фортепіано. Його творчий підхід до навчання, активна участь у мистецьких заходах та високі результати учнів вже неодноразово здобували визнання на конкурсах різного рівня.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

3-6 квітня в Мукачеві проходив сьомий Всеукраїнський відкритий фестиваль театрального мистецтва аматорських дитячих та молодіжних колективів „Імпреза над Латорицею”. На сцені Мукачівського драматичного театру свої вистави показували колективи із Ужгорода, Мукачева, Харкова, Луцька, Києва, Одеси, Івано-Франківська, Сум, Рівного, а також Полтавщини, Миколаївщини й Дніпропетровщини. Протягом чотирьох днів 20 театральних колективів показали глядачам 22 вистави. Цьогоріч показ вистав дитячих та аматорських колективів тривав одразу на двох локаціях: малій та великій сценах.

4 квітня в Берегові, в обласному угорському драматичному театрі, відбулась прем’єра інтерактивної вистави „Бджолина казка”, яка була підготовлена на замовлення Благодійного фонду „Pro Agricultura Carpatika”. Постановка не лише розважила малечу, але й збагатила її важливими знаннями в ігровій формі. Ця прем’єра – частина низки подій, які реалізуються завдяки європейському гранту, виграному благодійним фондом. Мета циклу заходів – ознайомлення дітей зі світом бджіл як через театральні, так і практичні презентації.

5 квітня в Ужгороді, обласний академічний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей виставу „Чок та його вірні друзі”.

6 квітня в Ужгороді обласний академічний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей виставу „Чародій Марабу”.

6 квітня в Хусті обласний театр драми та комедії запросив на театралізований концерт за участю оркестру „Крізь браму почуттів” (режисерка – Аліса Смерека).

8 квітня у Мукачеві відбувся показ гастрольної вистави „Конотопська відьма” режисера Дмитра Рачковського. Відьми – норовливий народ: роблять не так, як їх просять, а так, як їм заманеться. Вистава – це не чиста комедія, це – казка для дорослих з дуже жорстоким фіналом.

8-12 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, проходив щорічний V Всеукраїнський театральний фестиваль „Під цвітом сакури”. Свої вистави презентували 5 провідних театрів України, а саме: „Одноденний герой”, Херсонський театр імені Миколи Куліша; „Марієнбад”, Київський академічний театр Українського фольклору „Берегиня”; „Пастка розуму”, Театр Леся Курбаса; „Чоловік моєї дружини”, Національний театр ім. Марії Заньковецької; „Ніч Гельвера”, Закарпатський обласний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв.

9 квітня в Ужгороді обласна філармонія запросила на вечір музики видатного чеського композитора епохи романтизму Антоніна Дворжака. У виконанні Академічного симфонічного оркестру під керівництвом заслуженої артистки України Вікторії Свалявчик-Цанько прозвучала Симфонія №9 „З Нового Світу”. Остання й найвідоміша серед симфоній Антоніна Дворжака була створена у 1893 році, коли композитор перебував у США на посаді директора Нью-Йоркської консерваторії. У цьому творі Дворжак зафіксував емоції та враження від американського континенту, його культури і музики. Симфонію №9 „З Нового Світу” вирізняють неповторна ритміка, енергія, динамізм, дивовижна атмосфера та мелодійна довершеність. Сольну партію у концерті виконала лауреатка міжнародних конкурсів Христина Кміть (м. Львів), творчий керівник – професор Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка Володимир Заранський.

9 квітня в Ужгороді, у Римо-католицькій церкві Св. Георгія, відбувся благодійний концерт духовної музики Хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи. Колектив представив шанувальникам хорового мистецтва програму, присвячену 340-річчю з дня народження одного із найвеличніших композиторів усіх часів Йоганна Себастьяна Баха.

11 квітня в Мукачево, у Римо-католицькому соборі Св. Мартина, відбувся благодійний концерт духовної музики Хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи. Художній керівник і диригент – заслужений діяч мистецтв України Володимир Волонтир, хормейстерка – Оксана Волонтир, концертмейстерка – Тетяна Колодяжна. Під час концерту проводився збір коштів на підтримку Збройних сил України.

11-13 квітня в Ужгороді проходив заключний тур ІІІ-го Всеукраїнського двотурового конкурсу хорового мистецтва імені Михайла Кречка. В рамках конкурсу відбувся концерт в Ужгородському Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі.

12 квітня в Ужгороді обласний академічний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей виставу „Мишка та рожева стрічка”.

12 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, зіграли виставу фарс-фантасмагорію „Угода з ангелом”. Головний герой веде подвійне життя. Він прикидається страховим агентом, адже це солідніше, ніж його справжня професія – актор. Одного дня ця правда виходить назовні та призводить до жахливих наслідків. Коли наш герой думає, що все втрачено, в його житті з’являється ангел, який пропонує йому угоду – повернутися в часі та все змінити. У виставі були залучені артисти театрального оркестру „ЯМА”, тож усі музичні композиції у виставі – це був повністю живий звук. 

13 квітня в Ужгороді у греко-католицькому Кафедральному соборі, відбувся благодійний концерт на підтримку ЗСУ „Стабат Матер”. Симфонічний оркестр та хор студентів Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Задора виконади „Стояла Мати Скорботна”. Це не просто музична подія, а справжнє занурення в глибину людських емоцій та духовних переживань. Виконавці поєднали частини „Stabat Mater” Карла Дженкінса з іншими класичними композиціями, створюючи атмосферу зосередженості та роздумів. Зокрема, для солістів, хору та симфонічного оркестру ця музика є не лише технічним, але й емоційним викликом. Вона здатна передати глибину страждання і водночас надію. 

13 квітня в Ужгороді обласний академічний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей виставу „Зоряний малюк”. 

13 квітня в Ужгороді, на площі Театральній, відбувся Музичний творчий вечір. Лунали пісні 60-70-их років минулого століття. На творчому вечорі згадали імена тих, чиї ідеї були сильніші за страх, а любов до України протистояла всім погрозам та жахам радянського режиму – Левко Дутківський, Платон Майборода, Олександр Білаш, Євген Коваленко, Назарій Яремчук, Володимир Івасюк, Василь Зінкевич, Олександр Злотник – ті, хто творили попри виклики заради України. Захід благодійний, збирали кошти для випускниці Української академії лідерства, що служить у групі „Kalypso” підрозділу СОУ, що працюють на нашому Півдні. На зібрані кошти будуть закуплені комплекси БПЛА Дартс та Валькірії для розвідки та ураження ворога.

19 квітня в Ужгороді обласний академічний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей виставу-імпровізацію „Бонжур, Катрусю” за мотивами казок Шарля Перро. Режисер – заслужена артистка України Наталія Орєшнікова.

20 квітня в Ужгороді, обласний академічний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей виставу „У нашім раї на землі” у сценічній редакції та постановці заслуженого артиста України Олександра Куцика.

22 квітня в Хусті обласний театр драми та комедії запросив найменших глядачів на інтерактивне дійство-гру „Лаштунчик і вистава, що загубилась” (режисерка – Аліса Смерека).

23 квітня обласний театр драми та комедії м. Хуст запросив глядачів на химерну драму-містерію „Mавка Лісова”. Яскрава, емоційна, музична подія, яка не залишила байдужим нікого.

23 квітня в Ужгороді обласна філармонія продовжила знайомити своїх шанувальників із музичною культурою різних народів світу. Відбувся унікальний музичний вечір, присвячений багатогранній культурі Англії. У програмі – твори Бенджаміна Бріттена, Густава Холста, Карла Дженкінса, Пітера Ворлока. Кожен із видатних англійських композиторів залишив у музичній історії відбиток величі й душі своєї країни. Концерт „Музика Англії” звучав у виконанні Академічного камерного оркестру під диригуванням Ондраша Тазінгера.

23 квітня до Мукачева з концертною програмою просто неба „Звуки Надії” завітав оркестр тромбонів з Баварії під керуванням Ганса Йоакима Шольца. Мукачівці, які зібралися у дворі художньої школи, мали гарну нагоду почути музичні твори в інтерпретації оркестру, учасниками якого були представники з сімнадцяти міст Баварії. За словами організаторів концертного туру баварського оркестру тромбонів „Музика – це універсальна мова, зрозуміла та приємна всім. Особливо у ці святкові Великодні дні”. Тому переважна більшість творів була духовного спрямування.

24 квітня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся унікальний творчий проєкт Заслуженого академічного закарпатського народного хору у часі Світлого Воскресіння Христового. Гостей запросили поринути у традиції закарпатського Великодня. У вечорі прийняла участь Анастасія Меленцова (м. Харків), яка творить з пісочною анімацією. Це неймовірний живопис піском на світловому столі. На вечорі було представлено поєднання мистецтва народної музики, пісні, танцю з мистецтвом малювання піском.

24 квітня закарпатський гурт „Анця” презентував відеокліп на нову пісню „Мамка із Карпат”. Пісню створили й записали з нагоди участі однією з учасниць гурту Ірини Янцо у проєкті „Супермама”. Кліп можна переглянути на youtube-каналі гурту. У шоу Ірина постає в образі карпатської чаклунки під іменем Анця, аби в такий спосіб також розповісти глядачам проєкту про гурт. Вже після завершення фільмування на Закарпатті народився спершу текст, а затим і мелодія майбутньої пісні „Мамка із Карпат”. Аранжування для композиції зробили Віктор Янцо та Володимир Ульянов. У відеокліпі глядачі змогли побачити не традиційно трьох учасниць гурту, а одразу чотирьох. Позаяк одна із виконавиць Маріана Окс розпочинає сольну кар’єру, у постійний склад на заміну приходить Людмила Паламарчук з Берегова. І саме зараз пані Маріанна „передає естафету” своїй наступниці.

25 квітня в Ужгороді, в мистецькому просторі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, колектив Академічного камерного хору Кантус презентував другу частину концерту „Йоганн Себастьян Бах”, присвячену 340-річчю від дня народження видатного композитора. В програмі – арії, хорали та фрагменти з Меси сі-мінор. Солісти: Оксана Щербата (сопрано), Анастасія Дворницька (сопрано), Катерина Керечанин (сопрано), Анна Тромпак (альт), Тетяна Жупанин (альт), Мар’яна Керечан (альт), Віктор Федишин (тенор), Дмитро Шевченко (орган, клавесин). Художній керівник та диригент – народний артист України Еміл Сокач. Хормейстер – Ондраш Тазінгер.

26 квітня в Ужгороді, обласний академічний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей виставу „Спляча красуня”. Ввечері відбувся показ п’єси „Same time, next year” („Наступного року в цей же час”) американського драматурга та сценариста Бернарда Слейда, володаря премії „Оскар”, класика сучасної драматургії. Це щемка, зворушлива історія про стосунки між двома людьми, які бачаться лише раз на рік – у тому самому місці, в той самий час. Вперше у ролі Джорджа – Любомир Геляс.

27 квітня в Ужгороді обласний академічний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей виставу „Стійкий олов’яний солдатик” (режисер-постановник – Михайло Мільмейстер).

27 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, зіграли виставу „Бременські музиканти”. „Бременських музикантів” Ця вистава є в репертуарі вже 10-й рік поспіль. На сцені був задіяний майже весь акторський склад.⠀

27 квітня в Хусті обласний театр драми та комедії зіграв мюзикл «Гуцулка Ксеня» за твором Я. Барнича (режисер-постановник – Іван Войтюк).

27 квітня в Ужгороді на сцені театру ляльок Донецький академічний обласний драматичний театр, м. Маріуполь запросив на виставу-психологічний трилер „Косметика ворога” за п’єсою Амелі Нотомб. У галасливому аеропорті, де люди метушаться в очікуванні своїх рейсів, зустрічаються двоє: Ангюст і загадковий незнайомець Текстор Тексель. Затримка рейсу змушує їх провести час разом, і між ними зав’язується розмова. Спершу це здається випадковою бесідою, згодом вона швидко перетворюється на глибокий і напружений діалог, що відкриває темні таємниці їхнього минулого.

27 квітня в Ужгороді обласний академічний український музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв зіграв виставу „Кайдашева сім’я” (режисер Станіслав Садаклієв). Ужгородців і не тільки запросили на другий премʼєрний показ вистави „Кайдашева сім’я” – динамічне, сучасне прочитання класики, яке не залишить байдужим.

29 квітня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся яскравий творчий вечір Михайла Шютіва – відомого балетмейстера і педагога, заслуженого працівника культури України, лауреата Обласної премії імені Клари Балог у галузі хореографічного мистецтва, члена Національної хореографічної спілки України. Концерт зібрав повний зал шанувальників творчості хореографа, його численних колег – митців, діячів культури, педагогів, а також – учнів нинішніх та колишніх. Привітав усіх своїх численних гостей сам Михайло Шютів. Він насамперед висловив вдячність ректорці Академії культури і мистецтв Наталії Шетелі за створення сприятливих умов для професійної підготовки й творчого самоствердження талановитої молоді, та всьому колективу вишу, з яким пліч-о-пліч ось уже 35 років веде педагогічну діяльність і керує ансамблем народного танцю „Кольори Карпат”. Також митець подякував усім виконавцям, задіяним у насиченій концертній програмі. Розповів, що в ній зібрано хореографічне мистецтво всіх етнічних груп, які проживають на Закарпатті – лемків, бойків, гуцулів, долинян, і національних меншин – румунів, словаків та угорців. Крім того, у постановках представлено фольклор, який залишили знамениті метри – Клара Балог, Михайло Сусліков, Іван Пастеляк, Валентин Ангаров, Микола Ромадов, Іван Попович, Олександр Опанасенко. Програму склали як відомі постановки, так і прем'єри. Протягом вечора долучилися до виступів іще чимало поважних гостей, а з мистецькими вітаннями – колективи з різних куточків краю, із якими в різні роки творчо взаємодіяв Михайло Шютів. Серед них – ансамбль народного танцю „Кольори Карпат”, хореографічний колектив „Віраж”, ансамбль сучасного танцю „Акцент”, народний ансамбль „Турянська долина”, ансамбль угорського танцю „Сіварвань”, народний фольклорний ансамбль „Іршава”, вокально-хореографічний ансамбль „Материнка” та „Фанати Материнки”. Завершив концерт виступ Заслуженого академічного Закарпатського народного хору під керівництвом заслуженої працівниці культури України Наталії Петій-Потапчук – спільною з Михайлом Шютівим вокально-хореографічною постановкою „Червена ружа”.

30 квітня у великому залі Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора відбулася лекція „PR-менеджмент у сфері класичної музики” від запрошеної лекторки зі Львова. Стефанія Олійник – музикознавця, кандидатка мистецтвознавства, яка понад 10 років займається комунікаціями у сфері класичної музики, музейної спадщини і театру. Очолює PR-відділ Національного театру імені Марії Заньковецької. Співпрацювала з провідними закладами культури України. Авторка тематичних подкастів. Під час лекції учасники ознайомились з об’ємом завдань PR-менеджера, обговорили канали комунікації з аудиторією та визначать, як будувати ефективну комунікаційну стратегію.

У квітні у Берегові обласний угорський драматичний театр показав прем'єру вистави для дітей „Бджолина казка”, яку написала та адаптувала для сцени Наталія Гал. Також глядачі побачили оновлену виставу „Паперовий змій”, „Мене звати Фрея” та „Фріда” за щоденником Фріди Кало. Свою творчість колектив представляв як на власній сцені, так і під час гастролей Закарпаттям.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася зустріч-презентація „Історія України: від скіфів до сьогодення” з доктором філософії, політологом, письменником, видавцем Володимиром Шовкошитним. Серед присутніх був і заступник голови Закарпатської обласної ради Василь Дем’янчук. Володимир Шовкошитний завітав до Ужгорода, аби презентувати громадськості як свої особисті книги, так й історичні книги відомих українських письменників. Під час презентації письменник розповів про свої життєві стежки, політичну та письменницьку діяльність. Значну частину зустрічі присвятив історії України – маловідомим фактам та міфам, які нині часто-густо використовує ворожа пропаганда.

1 квітня в Ужгороді, у книгарні „Є”, пройшов справжній вибух позитиву. Коміки стендап-клубу „Шум” створили атмосферу безмежного сміху та гарного настрою. Вечір був сповнений яскравих жартів, які змусили сміятися навіть найвибагливіших слухачів. Під час цього свята сміху ми не лише насолоджувалися гумором, але й заряджалися енергією на весь місяць. „Шум” подарував незабутні емоції, адже кожен виступ – це особлива подія, яка вражає своєю щирістю та драйвом.

2 квітня у Міжнародний день дитячої книги, у Мукачівській міській бібліотеці для дітей, відбулася зустріч користувачів-учнів 3-Б класу ліцею №11, 4-В класу ліцею №8 та початкової ланки приватної школи „Індиго” з дитячою письменницею, волонтеркою, мамою чотирьох дітей Ольгою Куждіною. Спілкуівались про історію виникнення Дня дитячої книги, про улюблені дитячі книги, про письменників, які пишуть ці самі дитячі книги. Дізнались присутні про те, що: Ольга Куждіна приїхала з Кривого Рогу й тимчасово проживає в Ужгороді; перші її казки були опубліковані в Астралійській онлайн-бібліотеці „LIBRARY FOR ALL”; перша дебютна книга авторки в Україні „Детективна агенція „САМ” в Ужгороді” вийшла у 2023 році. Ця книга увійшла у посібник „Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир”.

3 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск „Українці відомі і невідомі”. А присвячений він першій українці, яка отримала славнозвізний „Оскар” – це відома дизайнерка одягу Варвара Каринська.

4 квітня на Закарпатті вийшла друком цінна архівна пам’ятка під назвою „Archiv privilegovaneho mesta Mukacheva 1376–1850”. Видання присвячене історії міста Мукачева в період з 1376 до 1850 року. Ужгородське товариство словаків та ГО „Клуб Т.Г. Масарика в Ужгороді” понад тридцять років активно досліджують історію Закарпаття. Їхні зусилля спрямовані на збереження та популяризацію унікальних історичних матеріалів, які проливають світло на минуле регіону. Саме завдяки ініціативності членів клубу, активних словаків та чехів, з’являються нові видання, які збагачують фонди бібліотек та приватних колекцій істориків і краєзнавців. Книга містить опис матеріалів, що складаються з дарчих документів середньовіччя та початку модерної доби, а також писемних пам’яток міської адміністрації до 1850 року. Ця праця є важливим внеском у вивчення історії Мукачева та Закарпаття загалом. Завдяки упорядникам книгу вже передано до Мукачівського історичного музею та міського архіву.

5 квітня виповнилося 80 років з дня народження заслуженого працівника культури України, багаторічного директора обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, Людмили Захарівни Григаш. З цієї нагоди, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Бібліотека – простір її життя” .

5 квітня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулися традиційні дитячі читання. Діти познайомилися з емоційною книгою Єви Сольської „Лист для татка” про любов і ніжність до тата. Ця чудова історія про ведмедика, який сумує за своїм татком і з нетерпінням чекає на зустріч, не залишила байдужим жодного з маленьких слухачів. Після читання говорили про любов до батьків, ділилися теплими історіями, а ще – створювали поробки на згадку у вигляді головного героя – ведмедика Федика.

 8 квітня у стінах Парламенту Литви у Вільнюсі відкрили виставку картин ужгородської мисткині Оксани Брензович. Оксана Брензович також отримала офіційну подяку від Сейму Литовської Республіки. Роботи мисткині – це не лише гра кольору й форми, а глибокий емоційний діалог із глядачем, що залишає незабутнє враження. Композиції художниці передають потужні хвилі кольору, які ніби розливаються на полотні. Синій символізує мир, спокій і надію – те, чого так прагне наш народ. На початку березня художниця також презентувала свої картини у галереї литовського міста Паневежис. Оксана Брензович відкрила власну артстудію в Ужгороді на Київській набережній, опісля п’яти років праці, яка почалася із захоплення живописом й нестримного бажання висловити свої емоції на полотні.

9 квітня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація 41-ого випуску серії „Між Карпатами і Татрами”, в якому вміщено перекладацький доробок ученого й письменника Казимира Гурницького. Видання містить зразки словацької та польської поезії в українському перетлумаченні закарпатського митця, а також лірику самого К. Гурницького в словацькому та польському перекладі. Презентували видання: Тетяна Ліхтей, доцент УжНУ, засновниця та упорядниця серії „Між Карпатами і Татрами” та Олександра Козоріз, перекладачка з польської творів авторів випуску.

9 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка під назвою „Бестселлер”. Що ж зараз читають читачі відділу художньої літератури, які книги їх цікавлять, які користувались у них найбільшим попитом в минулому році? Працівники відділу художньої літератури спробували скласти власний рейтинг читацьких вподобань найпопулярніших видань. Звісно, цей вибір суб`єктивний, він орієнтувався на запити наших користувачів, частоту звернень за певними книгами, інтерес до окремих авторів і тематики.

9 квітня в конференц-залі Ужгородського замку відбулася презентація нового українського перекладу „Ґеста Гунґарорум” – середньовічної латиномовної хроніки про походження угорського народу. Захід організувало видавництво „Карпати” за підтримки Міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини. „Gesta Hungarorum” – одна з найдавніших угорських письмових пам’яток, що датується кінцем ХІІ – початком ХІІІ століття. Авторство приписується невідомому писарю короля Бейли ІІІ, відомому під іменем Анонімус. Твір складається з 57 розділів і є важливим джерелом історії переселення угорців до Паннонії.

9 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований другий випуск відеопроєкту про Ліну Костенко „Поетеса епох”.

11 квітня в Ужгороді, в Народному музеї літератури Закарпаття, відзначили 75-річчя української письменниці, науковиці-літературознавиці зі Словаччини Надії Вархол. На жаль, через стан здоров'я ювілярка, яка працювала в Музеї української культури у Свиднику, не змогла бути присутньою, але зібралися друзі, колеги, які її добре знають, підтримують зв'язок, студенти. Керівник музею Василь Густі представ виставку художнік і наукових книжок Надії Вархол. Особливо звернув увагу на примірник наукової прації «Народна демонологія українців Словаччини» із підписом ювілярки, який вона подарувала, будучи в стінах музею. Василь Густі наголосив, що як представник Закарпастської організації Спілки письменників України він продовжує робити акції про українських письменників Словаччини, адже ще в 2011 році між двома письменницькими організаціями був підписаний меморандум про співпрацю. Кандидат філологічних наук Олександра Ігнатович, яка прийшла на захід із групою студентів, розказала, що кафедра української літератури має курс «Українська літераутра порубіжжя». Своїми спогадами про Надію Варгол також поділилися літературознавиця, письменниця Тетяна Ліхтей, видавець Ярослав Федишин, який видав вже 25 книжок українських письменників Словаччини, письменник Олесандр Гаврош та інші.

13 квітня в Ужгороді, Книгарня „Є” запросила діток від 4 до 10 років та їхніх батьків на читання та обговорення книги „Ойніріг” Марка-Уве Клінга та Астрід Генна та творчий майстер-клас.

13 квітня в Ужгороді, у обласній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулися заходи в рамках „Сакура фест”. Дітей запросили на день творчості, веселощів та натхнення. У програмі відбулись: майстер-клас з виготовлення браслетів; майстер-клас з розпису картин кольоровим піском; творення власної „Сакури” – яскравої картинки на пам’ять; аквагрим для всіх охочих; Весела та активна розважальна програма протягом усього свята. 

13 квітня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулась презентація роману „Ключ Соль" Галини Матвєєвої. Зустріч стала камерною та затишною подією. Галина Матвєєва поділилася історією створення книги, розповіла про своїх персонажів та про те, як їхні долі переплітаються на тлі важливих історичних подій. Особливу увагу під час розмови приділяли музичному аспекту роману. Гості заходу навіть почули уривок тексту у виконанні самої письменниці, що додало зустрічі особливого емоційного забарвлення. „Ключ Соль” – не роман, а справжня поліфонія людських почуттів, що залишає слід у душі кожного, хто його прочитає.

15 квітня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас „Великодній янгол”. В ньому взяли участь діти від 12 років. На творчій зустрічі кожен міг створити свого неповторного великоднього янгола. На дітей чекала затишна атмосфера, натхнення та святковий настрій.

15, 18 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся цикл тренінгів із підтримки ментального здоров'я. Рух підтримки закарпатських військових–Ужгород та обласна бібліотека організували унікальні тренінги для психологічної стабілізації в умовах війни. На учасників чекали: стабілізація психічного стану; позбавлення тривожності; практичні техніки для боротьби з безсонням; запобігання вигоранню; тренерка: Людмила Метелешко – лікар психіатр-психотерапевт із 25-річним досвідом роботи у клініках Швейцарії, фахівчиня у сфері лікування страхів, депресій, ПТСР, вигорання.

16 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулася презентація науково-популярної книжки доктора історичних наук Романа Офіцинського „Августин Волошин. Біографія президента Карпатської України”. Книжка вийшла наприкінці Року Августина Волошина у видавництві „РІК-У” завдяки фінансовій підтримці Управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради. Ця 300-сторінкова біографічна книжка про одного з найвідоміших провісників, ідеологів і практиків незалежної Української держави. Августин Волошин – знакова постать новітньої України, Герой України, який стійко і сумлінно служив рідному народові в різних іпостасях – державником і політиком, священником і педагогом, ученим і письменником, благодійником і меценатом. Він залишив по собі колосальну багатогранну спадщину. Його внесок в історію благодатно відлунює в поколіннях, тому й вивчається в шкільних підручниках. Історик Роман Офіцинський опрацював всі найновіші матеріали, архівні документи і подав біографію доступною для пересічного читача – від перших років життя і аж до смерті з безліччю подробиць, фактів, цитат. «По суті, Роман Офіцинський створив цілісний портрет не тільки Августина Волошина, але й доби, в якій він жив. Книжка є знаковою для закарпатської історіографії і обов'язковою для прочитання й осмислення всім, хто цікавиться нашою непростою історією. Життя Августина Волошина ми поки знаємо в загальних рисах, та з кожним роком з'являються нові деталі», – зауважив письменник і журналіст Олександр Гаврош, який і промодерував презентацію. Директор Державного архіву Закарпатської області Михайло Місюк назвав книжку цікавою і доступною для ширших читацьких кіл. Він закликав науковців працювати з архівами, в яких знаходиться ще чимало нових даних. Також добре слово про нове видання промовили проректор із наукової роботи Карпатського університету імені Августина Волошина Михайло Басараб, який був автором ідеї написання ювілейної біографії президента Карпатської України; головний спеціаліст ДАЗО Руслана Шевченко, голова Ужгородської міської ради Богдан Андріїв та начальниця управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради Алла Чернобук та директорка Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка Олена Канюка.

19 квітня в Ужгороді, Книгарня „Є” запросила діток від 4 до 10 років та їхніх батьків на читання та обговорення книги „Наші звичаї і традиції” Марії Морозенко та творчий майстер-клас. 

23 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся тренінг „Безбарʼєрне суспільство: від розуміння до впровадження”.

23 квітня виповнилося 105 років від дня народження українського письменника Григорія Тютюнника. З цієї нагоди, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Він мав талант людяності, і вроджений, і вистражданий...”.

25 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулись „Молодіжні вечорниці” №11. У читальній залі обласної бібліотеки молоді поети та поетки міста читали свої твори, відчути додаткове натхнення можна було під час музичних виступів гостей. „Молодіжні вечорниці” – спільна творча ініціатива команд ТатоНub та Ужгородської молодіжної ради, яку проводять, аби створити додаткові умови для підтримки розвитку потенціалу творчої молоді Ужгорода та збільшення їх участі в процесах прийняття рішень в житті громади.

25 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка, було опубліковано новий випуск „Життя в кадрі і за…”, присвячений Миколі Яковченку, одному із найяскравіших постатей українського театру і кіно 1930-1970-х років.

25 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка, до 135-річчя від дня народження видатного поета Миколи Зерова було опубліковано віртуальну виставку „Закоханий у вроду слів. Микола Зеров – доля і книги”.

25 квітня в Ужгороді відбувся вебінар „Нематеріальна культурна спадщина: ключові аспекти та шляхи збереження”. Провів його Закарпатський обласний організаційно-методичний центр культури. Захід об’єднав 27 учасників із різних територіальних громад області довкола обговорення актуальних питань збереження та розвитку нематеріальної культурної спадщини Закарпаття. На початку зі вступним словом звернулася заступниця директора Департаменту культури Закарпатської ОВА Галина Ломпарт, яка подякувала організаторам і всім, хто виявив цікавість до теми вебінару. Нематеріальна культурна спадщина – це жива пам'ять нашого народу, зберегти яку – наш обов'язок перед минулими й майбутніми поколіннями. Саме вона формує нашу ідентичність, яку всіляко намагається знищити ворог. Тож берегти та плекати нашу живу спадщину – стратегічно важливе завдання як на державному, так і на місцевих рівнях. Відтак Галина Ломпарт наголосила на необхідності активного залучення громад до цього процесу. Своєю чергою завідувачка сектору нематеріальної культурної спадщини відділу народної творчості та аматорського мистецтва Закарпатського ООМЦК Олена Гайдук детально ознайомила учасників із визначеннями і галузями нематеріальної культурної спадщини, мовила про важливість її збереження та сучасні виклики, а також запропонувала можливі шляхи збереження НКС. Наостанок учасники вебінару обмінялися досвідом і думками щодо конкретних дій, спрямованих на збереження унікальних культурних практик Закарпаття.

25 квітня в Ужгороді презентували книгу пам’яті „Доброволець”, автором якої став батько полеглого воїна. Володимир Дев’ян старший за фахом інженер, але зміг викласти свої думки на папері. Батько написав цю книгу на основі розмов із сином, смс-повідомлень та численних розповідей побратимів. Чоловік каже, це присвята не лише його синові, який загинув під Бахмутом у нерівному бою з вагнерівцями, а всім добровольцям, які з перших днів пішли захищати Україну. Передмову до книги написала журналістка, мати одного з учнів ліцею „Лідер” Наталія Петерварі. Ще одна школярка, десятикласниця Анна Курах створила ілюстрацію для книги, яку подарувала родині Героя. Редакторкою видання стала вчителька української мови та літератури Галина Пащук. Мешканець села Голубине Полянської громади Володимир Дев’ян до великої війни працював будівельником, від початку повномасштабного вторгнення став на захист України. Воював у складі 128-ї закарпатської бригади, брав участь у звільненні окупованих населених пунктів. Наприкінці 2022 року воїн загинув під Бахмутом, рятуючи побратимів. У 2023 році президент Володимир Зеленський посмертно нагородив 29-річного полеглого захисника орденом „За мужність” III ступеня. Кошти з продажу книги спрямують на підтримку ЗСУ.

26 квітня в Ужгороді, Книгарня „Є” запросила активних читачів на квітневий книжковий клуб. Цього місяця читали „Річка золотих кісток” А. К. Малфорд від видавництва „Лабораторія”. Ця загадкова та яскрава історія переносить читача у фентезійний світ, сповнений небезпек, загадок і магії. Учасники не просто читали, а й поринали у фантастичні всесвіти та шукали себе серед книжкових героїв. Також розіграли таємну книгу від видавництва „Лабораторія” серед усіх присутніх на клубі. Відбулось обговорення книги та її героїв, розмова про жанр фентезі, його переклади, місце у літературі. Дискутували про сприйняття себе як особистості у вигаданих світах та реальному житті. Дрес-код був у стилі фентезі.

26 квітня у Колочаві відбувся творчий вечір письменника та волонтера Андрія Любки. Зустріч проходила у Центрі культурних послуг Колочавської сільської ради. Андрій Любка ділився своїми історіями про війну, волонтерство, літературу та мандри. Атмосфера була надзвичайно теплою і щирою – кожен присутній відчув особливу емоційну близькість та натхнення. Захід пройшов у дуже позитивному настрої й залишив у серцях гостей лише найкращі враження. Під час вечора також провели благодійний збір на авто для ЗСУ.

27 квітня в Ужгороді, у Книгарні „Є” відбулася презентація оновленого видання гуцул-фентезі „Розбійник Пинтя в Заклятому місті” Олександра Гавроша з новою обкладинкою та ілюстраціями. Це перша в українській літературі казкова хроніка, заснована на реаліях українських народних казок Карпатського регіону. Цього разу ілюстрації до казкової хроніки намалював один із кращих українських ілюстраторів Ростислав Попський. Ця книга – яскравий літературний твір, який переносить нас у захопливий світ пригод. Презентація стала першою зустріччю Підліткового книжково-розмовного клубу „НевгаМОВНІ”. Це чудова нагода для молодих читачів поринути в атмосферу книги, поспілкуватися з автором, а також знайти нових друзів, захоплених літературою. Цікавим доповненням події став воркшоп із виготовлення закладинки від ініціаторки організації клубу Антоніни Богданової. Модерувала розмову з автором Світлана Тодер.

27 квітня в Ужгороді до книгарні „Vivat” запросили на обговорення книжки „Якби міста вміли говорити” Тетяни Бондарчук – історії, що перенесе у світ японської естетики, складних виборів та кохання. „Що може бути кращим за книжку й квітучу весну? – питають організатори. – Хіба що обговорення книжки у місті, яке потопає у рожевому цвітінні! У цей особливий період книгарня „Vivat” запросила читачів на подію, де зустрілися Ужгород, Кіото й історія про кохання, яке не знає кордонів”. На гостей чекав розіграш подарункового боксу від партнерів книгарні серед учасників заходу, дослідження японських символів, звичаїв та традицій, описаних у книзі, тематичні ігри, натхнення й атмосфера цвітіння сакур. Модераторка заходу: Марина Ніколаєва, авторка блогу „Видимі книги”.

30 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, провели екскурсію по бібліотеці для стедентів 1 курсу спеціальності „Туризм і рекреація” Ужгородського національного університету. Познайомили студентів з роботою структурних підрозділів та з послугами бібліотеки.

30 квітня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка, було опубліковано другий випуск відеопроєкту „Видатні українці: сила нації”, присвячений українській громадській діячці, першій випускниці університету й першій докторці медицини Дунайської імперії Софії Атанасіївні Окуневській. Ведучі – працівниці відділу обслуговування користувачів: Владислава Сличко, Вікторія Павлович.

У квітні в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, щосереди проходили засідання клубу „Говоримо українською”, на яких учасники вивчали українську мову та грали в улюблену гру „Alias”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 квітня у Хустському краєзнавчому музеї відбувся майстер-клас із виготовлення писанок-мотанок, який об’єднав юних шанувальників народного мистецтва. Участь у заході, який проводили працівники краєзнавчого музею, взяли учні 6-А класу Хустської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №6. Під час майстер-класу діти дізналися про традиції виготовлення писанок-мотанок, їхню символіку та значення в українській культурі. Працівники музею розповіли про історію цього мистецтва, а також поділилися техніками створення декоративних писанок із стрічок. Захід пройшов у теплій та творчій атмосфері. Учні із захопленням працювали над своїми виробами, вкладаючи у них частинку своєї душі.

3 квітня у галереї „Ужгород” з нагоди 70-річчя Ужгородської школи мистецтв учні презентували свої творчі роботи під час виставки „Усмішка”.

3 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулась тематична екскурсія з елементами реконструкції „Свято першої борозни”. Відвідувачі дізнались про традиції засівання поля на Закарпатті. У народній традиції початок весняних робіт відзначали особливим святом – Першою борозною. На занятті охочі дізнались про давні обряди засівання, які супроводжували сільськогосподарський цикл та мали забезпечити багатий урожай. А головне – змогли долучитися до символічного засівання „поля” в музеї.

3 квітня в Мукачеві, традиційно в Нижньому дворі замку „Паланок”, працівники музею створили фотозону до Великодня.

3 квітня в Ужгороді Генеральне консульство Угорщини запросило на урочисте відкриття виставки „Весняні настрої”. На виставці, організованій у співпраці із Закарпатською організацією Національної спілки художників, відвідувачі познайомилися з роботами Олександра Громового, Людмили Корж-Радько, Бориса Кузьми, Володимира Павлишина, Юрія Шелевицького та Миколи Шете, натхненних очікуванням весни, відродженням природи, розквітом різнобарв’я.

4 квітня в Ужгороді відкрили меморіальну дошку на честь чеського архітектора Петра Кропачека, котрий відомий тим, що проєктував окремі об’єкти в районі Малого Галагова Ужгорода, зокрема і ЗОШ № 3. Саме при вході в навчальний заклад дошку і встановили. Ініціаторами увіковічнення пам’яті відомого чеського архітектора, драматурга та сценографа стали Клуб Т. Г. Масарика в Ужгороді, Край Височина Чеської Республіки, а також меценат Василь Сличко з м. Кадань, що в Чехії. На відкритті були присутні гості з краю Височина (Чеська Республіка).

4-6 квітня в Ужгороді, у галереї „VOYT Art Gallery”, відкрилася виставка закарпатських митців „Сакура Contemporary” до „Сакура фесту”, який відбувся в Ужгороді. Виставка є частиною великого благодійного проекту, під час якого організатори „Творчі Волонтери Ужгорода” та „Рух підтримки закарпатських військових” планували зібрати 500 тис. грн на дрони. 14 художників надали свої роботи для виставки. Живопис, графіка, скульптура, кераміка різноманітні художні техніки та стилі – все це могли побачити, а також придбати відвідувачі.

5 квітня на Закарпатті стартував проєкт „Промоція дерев’яних виробів як елементів нематеріальної культурної спадщини Карпатського Єврорегіону, технічний посібник з традиційної обробки деревини” – проєкт „DRANICA.24” . Офіційне відкриття відбулося в приміщенні Археологічного музею ім. проф. Е. Балагурі. Ініціатива спрямована на збереження традиційних ремесел. Це – те, що може зникнути, якщо не передавати з покоління в покоління. Керівниця проєкту – проректорка УжНУ Мирослава Лендьел.

9 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулась тематична екскурсія скансеном „Великодні традиції Закарпаття”.

9 квітня у Синевирському ліцеї відбувся майстер-клас з виготовлення вербових котиків, який для школярів провела екотренерка ІЕРС Любов Гречин. Спершу діти дізналися, що верба – одна з перших рослин, яке „оживає” після зими, знаменуючи весняне оновлення природи. Вона має глибокий символізм і в християнстві означає життя та воскресіння, адже, як Христос приніс людям надію і спасіння, так і верба щороку дає знак природі, що зима відступає, і все навколо прокидається. Після пізнавальної частини школярі взялися за творчість. Використовуючи пластилін та природні матеріали, вони створювали аплікації вербових котиків, оздоблювали їх соломкою та декоративними елементами, а наприкінці презентували власні вироби в класі.

10 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття ХІ-ї Міжнародної виставки-ярмарку „Світ писанки”, що вчетверте проходила на підтримку ЗСУ. Увазі відвідувачів було представлено близько пів тисячі писанок, виконаних у найрізноманітніших техніках. Експозицію склали як фондові зразки, так і авторські роботи сучасних майстрів і майстринь із України, Польщі, Словаччини, Чехії, Румунії, Хорватії та США. Писанки демонструвались не тільки для виставки-конкурсу, але й задля продажу. Всі кошти, зібрані від продажу писанок, були передані на потреби Збройних сил України. Крім споглядання яскравої тематичної добірки, охочі також змогли придбати деякі роботи. Кошти з продажу були спрямовані на потреби Збройних сили України

11 квітня в Ужгородському замку, Краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, відбулось відкриття тематичної виставки „Ритми Великодня”.

11, 16 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулись майстер-класи зі створення великоднього рушника „хлібовки” у техніці вибійки.

12 квітня в Ужгородському замку, в Краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, відбулась лекція про традиції писанкарства в Україні та на Закарпатті, майстер-клас із виготовлення традиційної писанки.

13 квітня в Ужгороді, в Артпросторі „Ліс”, в рамках фестивалю „Сакура фест” відкрилась фотовиставка „Ужгород – місто як сад”.

13 квітня у Виноградові, у виставковому залі „Імпасто”, відкрилась виставка робіт закарпатського художника Василя Дуба – закарпатського живописця, різьбяра та майстра декоративно-прикладного мистецтва. Василь Дуб є членом Національної спілки художників України з 2013 року, а також лауреатом обласних премій імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі. На виставці представлено живопис і декоративні твори митця.

14 квітня ужгородський шоколатьє Валентин Штефаньо презентував традиційну великодню шоколадну писанку. Цьогорічна велетенська писанка має висоту близько метра і важить приблизно 25 кілограмів. Її можна оглянути у кондитерській на площі Петефі, 18 в Ужгороді. Початково кондитер мав намір символічно виготовити писанку, „обгорнуту” у піксель. Однак коли почав працювати, виявилося, що піксельне кольорове поєднання не відтворює задуману „ламану” архітектуру обгортки та згладжує грані, камуфлюючи їх. На виготовлення великодньої шоколадної писанки пішло близько тижня, позаяк робив її кондитер поетапно. Великоднє яйце у золотистій обгортці та „піксельні” „гранатові” писанки. Велике великоднє яйце повністю створене з чорного шоколаду з вмістом 55% какао, включно з золотистою „обгорткою”. Жодного неїстівного елементу в ньому немає. Шоколадну скульптуру автор назвав „Подорож у майбутнє”. Поруч із великим великоднім шоколадним яйцем у золотій обгортці кондитер створив також кілька менших „піксельних” „гранатових” писаночок.

15 квітня у Мукачеві стартував дитячий художній пленер „Сакура Арт”, участь у якому взяли 20 юних художників художньої школи „ROM-ART” та Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі. Під час урочистого відкриття, талановитих дітей привітали та побажали творчої плідної праці начальниця відділу культури та молодіжної політики управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради Ірина Калій, організатор пленеру – художник та керівник і засновник художньої школи „ROM-ART” Тиберій Йонаш, директорка Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі Оксана Колесник та художник і викладач художньої школи ім. М. Мункачі та Закарпатської академії мистецтв Ігор Луценко. Всі учасники пленеру отримали подарункові набори та обрали собі локації для малювання. Працювали юні художники протягом трьох днів, переносячи красу цвітіння сакур на свої полотна.

15 квітня Ужгородський скансен запросив шанувальників мистецтва на виставку живопису та декоративної кераміки „Магія весни”. Експозицію було підготовлено в межах проєкту „Несподівані зустрічі”, що був започаткований ООМЦК у 2018 році з метою презентації доробку художників-початківців і творчих особистостей, професійна діяльність яких не пов’язана з мистецтвом. Цього разу відвідувачі музею змогли ознайомитися з різножанровими живописними творами Катерини Ковач, Еріки Васкової та Юлії Лабик із Ужгорода. Декоративну кераміку презентувала викладачка Мукачівської дитячої художньої школи ім. М. Мункачі Галина Герц. 

16 квітня в галереї „Ужгород” відкрилась традиційна „Великодня виставка” митців-членів Закарпатської організації Національної спілки художників України.

16 квітня, напередодні Великодня, ужгородський бренд „SHPALTA” представив нову колекцію хусток і домашнього текстилю, присвячену одній з найдавніших церков України – Горянській ротонді. Усе почалося з окремих кольорів, які проступили з-під тинькування. У 1879 році, коли в покинутій церкві в Горянах майстри випадково натрапили на фрески. Коли прибули дослідники з Будапешта, стало зрозуміло: перед ними – унікальний витвір XIV століття, створений у техніці італійської школи Джотто, яка вже тоді вважалася втраченою. У цій колекції ніби зібрані відтінки Великоднього ранку. На тонкій тканині – ангелики з фрески Воскресіння, тихі свідки молитви й дива. Між ними – зірки, що ведуть крізь темряву. А по краях – золоті китиці, як на святкових ризах. Головні герої колекції „Горянська ротонда. Воскресіння” – хустка і ранер. Вони – як подих весни: легкі, невловимі, сповнені світла. Створені для жінок, які несуть світло, і родин, які бережуть тепло та традиції. Презентували цю колекцію саме на Великдень, бо Великдень – це про Вічне. Про світло, що проривається крізь тьму, як фарба крізь шар тинькування. Про пам’ять, яка оживає. І про глибокий, справжній дотик до нашої культури.

17 квітня в Ужгородському замку, Краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, відбулась лекція „Художні особливості писанок із колекції ЗОКМ ім. Т. Легоцького”.

17 квітня в Ужгороді, на площі Поштовій, встановили святково оформлені писанки. Серед них – і великодні артоб’єкти, розписані минулого року викладачами Ужгородської школи мистецтв. На писанках зображені культурні та архітектурні пам’ятки нашого міста, а також патріотичні символи й орнаменти, що підкреслюють українську ідентичність та дух єдності у непростий час війни.

18 квітня в Ужгороді, обласний художній музей ім. Й. Бокшая, представив увазі відвідувачів виставку однієї картини – „Сільська сцена. Поливанки” (1933 р.) Йосипа Бокшая; літературно-книжкову виставку „Великодні дзвони на Закарпатті”, підготовлену філіалом „Народний літературний музей Закарпаття”.

20 квітня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, відбулось святкове богослужіння та освячення пасок у Шелестівській церкві.

20 квітня в Ужгороді, у музеї ім. Т. Легоцького, відкрили виставку „Ритми Великодня”. Увазі відвідувачів було представлено експонати декоративно-ужиткового мистецтва з фондів музею, значна частина з яких – писанки. Музей зберігає унікальну колекцію традиційних писанок Закарпаття ХХ ст., завдяки якій можна говорити про неповторний колорит, орнаментальні мотиви та локальні особливості, що відображають історію, духовність і культурну ідентичність нашого регіону. Писанки утворюють стилістичний ансамбль з іншими видами декоративно-ужиткового мистецтва, зокрема, в експозиції представлено кераміку, дерев’яні вироби, вишивку та народний одяг. Вивчення цих експонатів дає можливість не лише простежити художні особливості мистецтва Закарпаття, але й відчути ритми та енергетику, властиву Великодню.

23 квітня в Іршавському міському будинку культури відкрилась виставка робіт ветерана російсько-української війни Сергія Лендєла „Барви рідного краю”. Сергій Лендєл – уродженець Загаття. За фахом – архітектор. З початком вторгнення росії в Україну став на захист рідної країни. Виявилося, що захисник має хобі – живопис. Сергій Лендєл захоплюється малюванням у техніці акварель. Саме художні роботи й були представлені на виставці, яка стала першою в його творчому житті.

23 квітня Ужгородський скансен запросив на ювілейну виставку робіт відомої української керамістки Віри Томашевської „50 років творчості”. Увазі шанувальників мистецтва були представлені різноманітні керамічні вироби: панно, декоративні тарілки, вази й інші авторські роботи. Центральне місце в експозиції зайняло велике керамічне панно з квітковим мотивом – яскравий приклад фірмового стилю мисткині. Віра Томашевська – українська художниця родом із Закарпаття, членкиня Національної спілки художників України. Закінчила Ужгородське училище прикладного мистецтва та Київський державний художній інститут (НАОМА). Її творчість глибоко пов’язана з природою Карпатського краю і народними традиціями. Роботи мисткині зберігаються в музеях, посольствах та приватних колекціях в Україні й за кордоном.

24 квітня у Виноградові, річницю від дня народження Олександра Духновича відзначили біля нового пам’ятника просвітителю, видатному закарпатському культурному діячу, священнику, письменнику, поету і просвітителю. Громада зібралася біля нового пам’ятника, який було зроблено за фінансової підтримки Виноградівської міської ради. Нагадаємо, що попередній був зроблений з гіпсу і його пошкодила гілка з дерева. Перший пам’ятник О. Духновичу у Виноградові встановив священник Євменій Сабов навпроти гімназії. Але, з приходом радянської влади пам’ятник зник. Це було рівно 100 років тому. У 2005-му році біля міської загальноосвітньої школи №1, зараз – гімназії, встановило пам’ятник товариство „Просвіта” на чолі з Віктором Урстою. Він був гіпсовий, часто реставрувався, але гіпс все одно руйнувався. Цьогоріч завдяки фінансовій підтримці Виноградівської міської ради художник та скульптор Іван Гецко зробив із бетону новий пам’ятник.

25 квітня у Резиденції Мукачівських єпископів (нижній виставковий зал, пл. Андрея Бачинського, 1) відбулось відкриття виставки ікон „Бо ти моя надія, Господи”. На виставці експонувались три ікони з фондової збірки Закарпатського музею народної архітектури та побуту – „Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста”, „Помісні святі”, „Святий первомученик і архідиякон Стефан”.

27 квітня в Ужгороді обласний музей народної архітектури та побуту разом із станицею Пласт Ужгород запросив глядачів гратися гаївки. Організатори прагули відродити призабуті традиції, те, що є дорогоцінним скарбом ранньої культури наших прапрадідів. Дрес-кодом на заході була вишиванка. „Звеселимо своїми гаївками людей, принесім в їхні душі красу та оптимізм!”.

29 квітня у Хустській міській картинній галереї відкрилася виставка робіт майстра пензля із Тернопільщини Івана Драгана. Хоча у доробку автора різнопланові твори, для закарпатської експозиції він відібрав переважно на духовну тематику і назвав її „Сакральне”. Раніше виставки Івана Драгана проходили у Словаччині, Польщі, Туреччині, а також багатьох українських містах.

29 квітня в Ужгородському скансені представили виставку витинанок Марії Бурдяк та Галини Дудар „В моїм серці Лемковина”. Експозиція наповнена сюжетами з лемківського побуту, мотивами народних пісень і писанковими орнаментами, виконаними у техніці, що нагадує лемківське воскове письмо. Паперові узорні прикраси – витинанки – поширились в інтер’єрах лемківських хат у середині ХІХ ст. Формування традицій прикрашення хат білим узорним папером обумовлене одним із важливих чинників – переходом від курної хати до напівкурної, «чистої». Вирізані паперові узорні фіранки завішували на покуттях під іконними поличками, на вікнах, мисникових поличках, над вікнами, дверима й ін. Для витинання лемківські майстри використовували білий друкарський, канцелярський, тонкий папір, рідше – фольгу (в основному для віночкових прикрас). Ця виставка – вшанування пам’яті тих, кого вирвали з рідної землі, і любов до Лемківщини, яка живе в серцях майстринь. Вона є даниною пам'яті трагічним сторінкам українського народу, що відбулися 80 років тому – примусовому виселенню автохтонних українців із Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.

30 квітня в Ужгородському замку, Краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького відкрилась персональна виставка „Весняні мелодії” робіт заслуженого художника України, голови секції живопису Закарпатської організації Національної спілки художників України Василя Вовчка. Увазі шанувальників мистецтва знаний автор представив близько 35 полотен, присвячених живописній і життєдайній, сильній та ніжній, дивовижній порі року – весні. Експозицію склали твори, написані в різних куточках Закарпаття і в різні роки – майже десять весен, зокрема, і сучасна. Серед робіт відвідувачі музею впізнали і власне весняний Ужгородський замок. Департамент культури адресував Василю Вовчку вітання з днем народження, слова вдячності за плідну творчу і педагогічну працю, побажання здоров'я, миру, добробуту, яскравих барв – на полотні та в житті.

30 квітня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрилась виставка „Квітень в квадраті. Grreensleeves”. Свої роботи презентували чотири художниці: Юлія Єгорова-Рогова, Олена Аляб’єва, Естер Франчук та Марія Ващенко. Щороку 26 квітня, на день народження Шекспіра в британському місті Стретфорд-на-Ейвоні проходять святкування, до яких долучаються різні театри світу. Торік наш театр переселенців „УЖіК” гастролював у Британії і з аншлагом показали вистави в тому числі і в Стретфорд-на-Ейвоні. Там театр отримав як подарунок від королівської кампанії прапор RSC, Royal Shakespeare Company. Тоді одна з почесних для театру подій – це було можливість брати участь у відборі костюмів для колекції, що була представлена в музеї костюмів з вистави „Короля Ліра”. Цей відбір був присвячений приїзду нашого театру. І ці костюми вони презентували тепер, 26 квітня в рамках шекспірівського дня народження разом з коротким фільмом про перебування „УЖіК” там і про долю акторів. Наші митці своєю чергою, хочуть теж показати цей короткий фільм на відкритті нашої виставки в Художньому музеї. Ця виставка – свого роду зв’язок між двома театрами і назва виставки – „Grreensleeves” – теж елемент цього зв’язку. Зі слів художниці, це одна з відомих і популярних англійських народних пісень, відома з XVI століття. Вона двічі згадується Вільямом Шекспіром. Зі слів Юлії Єгорової-Рогової, ця виставка планувалася вже давно, хотілось також живописно поєднати художниць-переселенок, про яких ужгородці знають небагато. Олена Аляб’єва наразі відома ужгородцям як акторка театру „УЖіК” (Блазень), втім її серія чорно-білих малюнків виставлялась на початку війни у Нью-Йорку. Марія Ващенко – переселенка з Харкова, яка фактично з-під обломків забирала свою колекцію, яка мала до початку війни їхати в Люксембург в галерею „Fine Art”. Вона фактично спасла цю колекцію і тепер вона частково буде показана в музеї Бокшая, там є навіть подряпини від уламків та слідів бомбардувань. Художниця Естер Франчук уже має світове ім’я, вона одеситка, яка після кількох років життя і роботи за кордоном повернулася в Ужгород.

У квітні в Ужгороді відбувся обласний семінар-пленер „Рожевий цвіт”, де взяли участь художники Свалявщини. Подію організував комунальний заклад „Обласний організаційно-методичний центр культури” Закарпатської обласної ради. Учасниками стали художники-аматори та викладачі відділів образотворчого мистецтва мистецьких шкіл області. Цього року пленер відвідали чимало художників зі Свалявщини, Мукачева, Ужгорода. Це були студенти, викладачі, народні художники України та представники районної спілки художників „Арт Свалява”. Перейшовши до практичної частини щорічного пленера „Рожевий цвіт”, художники взяли свої мольберти, кисті та холсти і вирушили до мальовничого місця – Закарпатського музею народної архітектури та побуту, де зайняли зручні для себе локації та почали на практиці демонструвати свої творчі вміння. Крім цього, ділилися своїми враженнями, спілкувалися та оцінювали роботу один одного просто під відкритим небом, надихаючись та тим самим надихаючи інших своєю творчістю.

Весна надихає не тільки митців, композиторів та поетів, але й майстринь. Наші рукодільниці створюють цілі колекції сезонних виробів і вони вражають фантазією авторок. У асортименті умілиць не тільки пасхальні кошики, писанки та зайчики, але й різні інтер’єрні оздоби, прикраси та навіть іграшки. Хустянка Марія Сливка займається пошиттям текстильних ляльок. Але навесні її вироби стають по-особливому ошатними і навіть у її доробку є весняні гноми. Майстриня любить відтворювати те, про що мріяла малою. Тому в її колекції чимало казкових персонажів – тваринок, міфічних істот. Це й усілякі мавки, і лісовики, і гноми, і ельфи… і багато іншого. Роботи Марії – це її філософія, її внутрішній світ. Через них передає світу певні меседжі. Водночас майстриня не вважає ляльок іграшками для дітей, це скоріше інтер’єрні вироби для дорослих. Та й, між іншим, саме жінки у віці 30+ замовляють їх найчастіше, здебільшого для себе.

Відтепер в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького можна зробити атмосферне фото в стилі старовинної кав’ярні. Стіл із мереживною серветкою, поличка з посудом, декоративне вікно з видом на музейний парк — усе створено для того, щоб відвідувачі не лише дізнавалися про історію, а й проживали її в моменті. Фотозона розміщена у музейному коридорі – вона доступна для всіх, хто придбав квиток. Фото на згадку – це ще один спосіб відчути музей як простір, де історія й сьогодення переплітаються.

З початку 2025 року найбільші музеї Закарпаття відвідали понад 90 тис. туристів. Безкоштовно в музеях побували близько 8 тис. військових та членів сімей загиблих захисників. Загалом упродовж січня-березня обласний художній музей ім. Й. Бокшая відвідали 29,5 тис. туристів, обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького – 24,4 тис. осіб, Мукачівський історичний музей – 21,8 тис. осіб, а обласний музей народної архітектури та побуту – 15,3 тис. гостей.

КІНОМИСТЕЦТВО

6 квітня в Ужгороді, під час фестивалю „Сакура фест”, у Ботанічному саду УжНУ відбувся показ кінострічки „Нульовий вплив”. Під час кіновечора збирали кошти для українських військових. Під час цьогорічного „Сакура фесту” планували зібрати 500 тис. гривень на складники для дронів для волонтерського проєкту „Рій”, що допомагає українським військовим.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

2 квітня вихованці закладу позашкільної освіти „Центр дитячої та юнацької творчості „Сузір’я” Хустської міської ради вкотре продемонстрували свій талант, майстерність та креативність, виборовши призові місця на Всеукраїнській виставці-конкурсі „Український сувенір”. Цей конкурс об’єднав юних майстрів з усієї країни, які створюють унікальні вироби, що відображають народні традиції, культуру та сучасні творчі ідеї.

3 квітня в Ужгороді розпочався сезон цвітіння магнолій, і місто наповнилося ніжним ароматом весни. Найбільш рясно розквітли дерева на центральній площі, де можна було побачити близько десятка екзотичних красунь. Першими свої білосніжні пелюстки розкрили магнолії підвиду кобус, а згодом їхні ніжно-рожеві квіти показала магнолія суланжа. Ця чарівна краса приваблює не лише місцевих жителів, а й численних туристів, які зупиняються, щоб зробити світлини на тлі весняного буяння. Цвітіння магнолій у місті тривало ще близько 10 днів. А після цвітіння магнолії, Ужгород вкрився ще одним весняним символом – рожевою сакурою, що подарувало місту ще більше кольорів та незабутніх вражень.

До початку цвітіння сакур, щоб полегшити орієнтування на локаціях туристам, Ужгородська міська рада презентувала інтерактивну карту сакур міста. На мапі зображені вулиці, на яких висаджені дерева, також численні фото. Найбільше сакур – і вони найстаріші та найгарніші – цвітуть у старій частині міста, в районі Малий Ґалаґов. Їх у період входження Закарпаття до Чехословаччини, з 1919 по 1939 рік, активно висаджувала чеська влада, вкладаючи кошти у розбудову мікрорайону Галагов (нині центр Ужгорода по правий бік річки Уж). Щороку на період цвітіння сакур до міста приїжджає багато гостей, аби помилуватися незвичними деревами. А водночас усім хочеться закарбувати „рожевий період” не тільки у пам’яті, а й на фото.

5-6 та 12-13 квітня в Ужгороді пройшов третій благодійний фестиваль від ГО „Творчі волонтери” та „Рух підтримки закарпатських військових”, з нагоди сезону цвітіння японської вишні „Сакура фест”. Фестиваль об’єднав активне громадянське суспільство Ужгорода, підприємців, Закарпатську академію мистецтв, станицю «Пласт Ужгород», місцеву та обласну владу. Всі в міру можливостей долучилися, щоби посилити благодійну мету і туристичну привабливість загалом фестивалю. Традиційний весняний фестиваль тривав на кількох популярних у місті локаціях, зокрема на площі Театральній та набережній Незалежності. Артзони та мистецькі композиції, влаштовані в рамках фестивалю, посилили рожевий шал квітучих дерев. На відвідувачів чекали: жива музика, мистецтво та виступи; фотозона, майстер-класи; лотереї, конкурси, подарунки; вулична їжа; ярмарок крафтовиків та хендмейдерів. У місті проводились екскурсії за довільний донат. Гідеса Ірина Газій розповідала цікаві історії та показувала найгарніші місця весняного Ужгорода. Під час цьогорічного „Сакура фесту” збирали гроші на складові для дронів для волонтерського проєкту „Рій”, що допомагає українським військовим. 2025 рік туристичні організації краю визнали роком мистецького туризму на Закарпатті. „Сакура фест” підтримав цей напрямок і цьогорічний фестиваль мав на меті стати мистецьким освітнім фестивалем. Торік у нас в рамках „Сакура фесту” були і пленери, і художні виставки, і фото виставки. Цього року на цьому було зроблено більший акцент. Був лекторій з мистецькими темами, були кінопокази, виступи гуртів, артзона. Був фотоконкурс і виставка найкращих фоторобіт. Паралельно проходила виставка „Сакура Контемпорарі”, яку підготували подружжя художників Войтовичів. На Закарпатті потужна мистецька школа, у нас дуже багато талантів. Команда організаторів провела колосальну роботу з залученням громадських організацій, які працюють з ВПО, з залученням творчих центрів, мистецьких спільнот. Сформували програму, яка задіяла різні органи чуття людини, зосередила їх на прийнятті мистецтва.

4 квітня в рамках „Сакура фесту” в Ужгороді мистецькі заходи відбулись безпосередньо на території Закарпатської академії мистецтв, у дворику Академії, по вул. Волошина, 37. У цей день проходила виставка плакатів, яку підготували викладачі та студенти кафедри дизайну. Виставка передбачала інтерактивну складову: кожен із відвідувачів мав змогу проголосувати за вподобаний плакат. Також гості змогли оглянути виставку графіки, присвячену відомому закарпатському художнику Василю Скакандію. Окрім того, у дворику була облаштована креативна артфотозона, де всі охочі могли зробити світлину поруч із розписаним фарбами старовинним авто на пам’ять про знайомство з Академією та участь у „Сакура фесті”. Кульмінацією вечора став світловий мапінг-перформанс, спроєктований на стіну сусіднього будинку.

5 квітня в Ужгороді, програма заходів від Закарпатської академії мистецтв продовжилась у скверику ім. Героїв Майдану. Тут проходив ярмарок-продаж студентських робіт та виставка писанок. Одночасно з тим у скверику тривали відкриті майстер-класи від викладачів Академії з виготовлення кераміки, техніки друку, написання портрета. Водночас студенти на локації малювали свої малярські роботи, тож відвідувачі змогли як поспостерігати за їхньою роботою, так і мали нагоду отримати свій портрет або шарж. Також анонсували серію курсів, які готує Закарпатська академія мистецтв у межах проєкту Art 37. Це буде серія майстер-класів з друку, акварелістики, писанкарства. Закарпатська академія мистецтв створює простір, який ширше „відкриє двері” для охочих до мистецтва. Під час фестивалю в Ужгороді, на пл. Театральній, влаштували перформанс із тисячею японських журавлів-оригамі. За задумкою організаторів, якщо зробити 1000 таких оригамі із мрією про Перемогу, вона обов'язково здійсниться.

5-6 квітня у Мукачеві відбувся VII Всеукраїнський фестиваль-конкурс дитячого мистецтва „Перлина Закарпаття”, учасниками якого у різновікових категоріях та номінаціях були як діти, так і досвідчені танцювальні колективи з різних куточків України. До участі у фестивалі активно долучились і вихованці хореографічного колективу „Танцювальний клуб „Еліт” КЗ „Хустський міський будинок культури” Хустської міської, які повернулися з вибореними перемогами та заслуженими призовими місцями. Фестиваль „Перлина Закарпаття” є важливою подією в культурному житті України, що надає можливість молодим талантам продемонструвати свої здібності та обмінятися досвідом з колегами з інших регіонів.

10 квітня у Довжанському палаці-фортеці графів Телекі відбулася традиційна виставка-ярмарок „Боржавська писанка 2025”. На відвідувачів чекали: виставкові зони (Великодні куточки), які представили заклади освіти, культури та всі хто бажав взяти участь у ярмарку; майстерки з виготовлення писанок та інші цікаві локації; виступ хору „Боржава”. На цьому святі була можливість придбати атрибути Великодня: писанки, рушники, декоративні аксесуари, композиції, які прикрасять великодній кошик, а також солодку випічку.

12-13 квітня в Ужгороді агенція „Muse travel” запросила на прогулянку ужгородців та гостей міста, де за півтори години всі бажаючі отримали короткий, але насичений гід по Ужгороду: історію, цікаві місця, локальні фішки та відповіді на всі „а що тут подивитись?”. Збір бажаючих відбувався на площі Петефі, біля пам’ятника Шандору Петефі.

15 квітня в Ужгороді Академія культури і мистецтв спільно з Асоціацією проєктних менеджерів „Ядро” провела освітній захід „Управління креативом: проєктний менеджмент у креативних індустріях”. Були розглянуті питання: ключові виклики та можливості у творчих індустріях; основи проєктного менеджменту в креативних індустріях; Управління творчими процесами: підходи та інструменти; проєктний менеджмент як драйвер інновацій у культурній сфері; роль проєктного менеджера в успішному завершенні творчих проєктів; підвищення ефективності проєктного менеджменту через інновації та нові технології; презентація кращих практик проєктного менеджменту в креативних індустріях; як зробити креативний проєкт успішним: досвід і стратегії. Спікерами заходу були: голова правління Асоціації проєктних менеджерів „Ядро» Євген Лукша та координаторка проєктів Ксенія Охотник.

15 квітня у Хусті напередодні світлого Великодня на майдані Незалежності відбувся традиційний фестиваль пасхальних експозицій „Великоднє диво-2025”.Учасники фестивалю – заклади культури та освіти Хустської міської територіальної громади – створили справжнє розмаїття великодніх витворів, адже представили на розгляд мешканців та гостей громади свої творчі роботи-композиції: тематичні листівки, рушники, писанки, крашанки, які вразили своєю креативністю та новаторством.

19 квітня у центральному скверику Перечина, що на площі Народній, розквітло 13 писанкових дерев. Виставку приурочили великоднім святам. На ній були представлені роботи працівників та дітей дошкільних, навчальних та культурно-мистецьких закладів Перечинської територіальної громади, до складу якої входить місто Перечин та чотири села: Ворочево, Зарічево, Сімер та Сімерки. Дерева – більшість ковані конструкції, надійно встановлені, що і вітер не похилить їх. На кожному дереві – ціла колекція писанок, які виконані у різних техніках. Це і писанки, і крашанки, і крапанки, і шкрябанки, оздоблені стрічками, з бісеру, вишиті хрестиком. Представлені також яйця з дерева, з глини. Ця краса зупиняє і затримує надовго – її хочеться розглядати. Захоплюєшся креативністю, фантазією людей, які створили все це.

26-27 квітня в Ужгородському замку втретє пройшло весняне свято „Бельтайн” – фестиваль з кельтським корінням у поєднанні із закарпатськими традиціями. На фестивалі збирали кошти на наземні дрони для підрозділу „Кракен”. Бойовий „Рій”: понад 400 дронів виготовив для захисників Рух підтримки закарпатських військових. Ще в ІІ-І столітті до н.е. на Закарпатті жили кельти, їхні рештки були знайдені в районі гори Ловачка біля Мукачева. Тому фестиваль, що несе ідею відродження кельтської культури, в якій відтворюється історія Закарпаття, був насичений різного роду майстерками, тренінгами, музикою та розвагами. В музичному плані фестиваль теж не був нудним: гедлайнером заходу був сімейний гурт з м. Борщів на Тернопільщині, „Медовий полин”. Вони виконували пісні у стилі народний панк і вони стали вже просто вірусними в соцмережах. Приїхав також гурт „Крокіс” зі Львова – у складі традиційні бас, гітара, барабан, труба, сопілка та бандура, виконували фолкрок.

26 квітня в Ужгороді, спортивна арена комплексу „Карпати” готельно-ресторанного комплексу „Золота Гора” стала епіцентром краси й емоцій – тут відбулися відкриті змагання з танцювального спорту „Uzhhorod Open – 2025”. Потужна енергія, витончена техніка, глибока емоційна напруга створили неповторну атмосферу на паркеті, де танцювальні пари з усієї України демонстрували свою майстерність. Учасники змагались у стандартній та латиноамериканській програмах у вікових категоріях. Організатор змагань – ГО „Клуб спортивного танцю „Грація” Ужгород» (Президент клубу – заслужена працівниця фізичної культури та спорту України Олександра Мишко) за сприяння управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради.

У квітні у Мукачеві, відбувся фестиваль писанки „Сила народу”. Вихованці ЗДО Мукачівської міської територіальної громади взяли активну участь у фестивалі. Фестиваль писанки – великий мистецький проєкт, що відроджує вікові традиції писанкарства та є традиційним невід’ємним атрибутом свята Великодня. Метою фестивалю є об’єднання українців, долучення їх до прекрасних народних традицій, сповнення бажанням творити, надання можливості кожному учаснику фестивалю отримати позитивні емоції, виховання у дітей поваги до національної культури. Окрім цього, діти представили композиції на пасхальну тематику: декоративні кошики, віночки, пташки, зайчики тощо.

Мукачево може здивувати не лише багатою культурною та історичною спадщиною, а й деякими іншими родзинками. Наприклад, у центрі Мукачева розцвіли каштани. Прогулюючись центральними площами, неможливо не помітити ці квітучі дерева, що немов запалили білі квіти-свічі. Мешканці та гості можуть насолодитися їхнім ледь вловимим, ніжним солодкуватим ароматом з медовими нотками. На площах Кирила та Мефодія і Духновича ростуть 88 каштанів, які тішать око мукачівців з 1999 року.

У квітні в Києві, в рамках фестивалю „Династія”, у великій залі Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, проходив міжнародний конкурс піаністів „Uke piano”. Конкурс зібрав талановитих учасників із різних куточків України – Львова, Києва, Харкова, Хмельницького та багатьох інших міст. Високий рівень змагання підтверджував і склад журі, до якого увійшли відомі українські музиканти й педагоги. Серед учасників цієї знакової події були і студенти Ужгородського музичного коледжу, які гідно презентували школу фортепіанного мистецтва на міжнародному рівні. Катерина Плиска, студентка 1 курсу та Кобаль Анна-Марія, студентка 3 курсу. Варто особливо відзначити успіх Катерини Плиски, яка виборола почесне третє місце у своїй віковій категорії, а Кобаль Анна-Марія стала дипломантом у своїй віковій категорії.

Новини

2025-05-05

Шановні користувачі, до вашої уваги щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси" за І квартал 2025 р.

2025-05-02

Запрошуємо на лекцію, присвячену Дню пам'яті та примирення, яка відбудеться 7 травня о 16:00 у читальній залі нашої бібліотеки. Лектор - вчитель історії, доктор філософії Юрій Офіцинський.

2025-05-02

6 травня о 17:00 в читальній залі нашої бібліотеки відбудеться презентація детективної повісті Миколи Пігуляка „Заповіт з терміном”.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день