Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2025 - червень

12 червня в Ужгороді під час пленарного засідання 19-ї сесії обласної ради керівництво краю відзначило вагомі здобутки закарпатців у різних галузях. Серед нагороджених – діячі культури. За значний особистий внесок у розвиток культурно-мистецької спадщини закарпатського краю та України, утвердження культурної дипломатії, справу консолідації українського суспільства, збереження народних традицій, багаторічну сумлінну працю, вагомі творчі здобутки і високу професійну майстерність та з нагоди 80-річчя від дня заснування першого професійного мистецького колективу області відзначили Закарпатський народний хор. Голова обласної ради Роман Сарай та перший заступник голови ОВА Василь Іванчо вручили спільну відзнаку обласної ради та обласної державної адміністрації – нагрудний знак „За розвиток Закарпаття” – директору, художньому керівнику Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Наталії Петій-Потапчук. Також з нагоди 80-річчя з дня заснування хору вересень 2025 року проголошено місяцем Заслуженого академічного Закарпатського народного хору.

18 червня оголосили лауреатів обласних премій в галузі літератури, театрального, музичного та виконавського, хореографічного, образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва за 2024 рік. Списки кандидатів обласних премій, яких подали заклади культури, творчі спілки й громадські організації відповідного спрямування у встановлені строки і з дотриманням конкурсних вимог, були оприлюднені 16 травня. Відтак проведено засідання комітетів по кожній із премій та визначено переможців.

 

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 червня у Міжнародний день захисту дітей обласні заклади культури підготували насичену та різноманітну програму. В ній відбулись прем’єри вистав, концерти, тематичні виставки, майстерки й інші активності.

1 червня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулося масштабне святкування до Дня захисту дітей. У заході взяли участь понад 200 дітей із вразливих категорій: представники ромської спільноти, діти військовослужбовців, внутрішньо переміщені особи та діти-сироти. Організатором свята став Закарпатський обласний благодійний фонд „Едельвейс” у межах проєкту „INCLUSIVE.EDU: На шляху до інклюзивної міжкультурної освітньої системи в транскордонному регіоні”, що реалізується в рамках програми Interreg VI-A NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021-2027 за фінансової підтримки Європейського Союзу. Святкова програма тривала кілька годин. Діти з Ужгорода, Мукачева, Чопа, Великого Березного та інших населених пунктів області брали участь у конкурсах, іграх з аніматорами, творчих завданнях та танцювальних флешмобах. Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв та голова Закарпатської обласної ради Роман Сарай вручили дітям подарунки: настільні ігри, набори для творчості, розмальовки, солодощі. Завершенням свята стала дитяча вистава „Чарлі і шоколадна фабрика” за мотивами відомого твору Роальда Дала у постановці режисерки Яни Богомолової. На маленьких глядачів перед показами вистави у фоє театру чекали цікаві активності та фотозона в стилі казки. Волонтерили на святі учні школи Main Point Academy.

1 червня в Ужгороді, у академічному обласному театрі ляльок „Бавка” для дітей зіграли виставу „Фабрика ниток” за п’єсою Лесі Кічури у постановці режисерки Яни Титаренко. Того ж дня на Театральній площі відбулась ігрова програма (ростові ляльки, руханки, майстерки), а ввечері в театрі відбулась прем’єра вистави „Пригоди Сливочки”. Це захоплива та пізнавальна історія, яка нагадує дітлахам про необхідність щоденної гігієни зубів, важливість регулярних візитів до стоматолога та найголовніше – про те, що зубних лікарів боятися не варто. Виставу створила головна режисерка театру, заслужена артистка України Наталія Орєшнікова та керівниця літературно-драматургічної частини Ніна Малишка.

1 червня у Хусті обласний театр драми та комедії зіграв для дітей казку-гру „Коли ще звірі говорили” за мотивами творів Івана Франка у постановці режисера Володимира Завальнюка.

1 червня у Греко-католицькій церкві Вознесіння Господнього в селі Новоселиця та у Будинку культури селища Великий Бичків академічний камерний хор „Cantus ” представив концертну програму „Звуки небес, голоси землі” з творів українських композиторів.

1 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Діти за мир” у виконанні заслуженого артиста України Олександра Садварія та Галини Гаврилко. Участь у концерті також взяла Ольга Чундак (фортепіано), Ерік Добженецький (гітара), колективи та молоді талановиті вокалісти Софія Григор’єва, Марк Ковров та Олександра Шебела.

1 червня на сцені Мукачівського драматичного театру відбувся показ вистави „За ґратами душі” від Молодіжного театру-студії „Трикутник”. Соціальна драма оповідає про реабілітаційний центр для підлітків. Кожен із них потрапив туди, маючи свою історію про біль. У кожного – свій досвід нелюбові, байдужості, жорстокості з боку дорослих.

2 червня Мукачівський драматичний театр запросив глядачів з Обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями на перегляд казки „Лісові пригоди”.

2 червня у Берегове, в обласному угорському драматичному театрі, відбувся показ мультфільму „Витязь Янош”.

5-8 червня у словацькому місті Кошице до Дня міста проходив щорічний фестиваль „VIRVAR” – Дні лялькового театру, ігор і розваг для дітей з батьками. На фестивалі Закарпатський академічний обласний театр ляльок „Бавка” показав виставу „Чародій Марабу” німецького драматурга Гюнтера Хорста (у перекладі Петра Скунця), яку поставив заслужений артист України Олександр Куцик. З організатором фестивалю Театром ляльок Кошицького краю театр пов'язує багаторічна дружба та плідна творча співпраця. Закарпатські лялькарі є постійними учасниками „VIRVAR” з найпершого фестивалю у 2013 році (за винятком років пандемії). Кошицькі колеги також є постійними учасниками Міжнародного фестивалю театрів ляльок „Інтерлялька ” з першого року заснування фестивалю (з 1990 року).

5 червня в Ужгороді відбувся джазовий концерт артистів обласної філармонії Ігора Литвинова (гітара) і Наталії Лендєл (фортепіано). Програма „Folk, Jazz & Vocals” поєднала як світові сучасні джазові хіти у власних аранжуваннях, так і фольклорні композиції в оригінальних джазових інтерпретаціях. На відвідувачів концерту чекали румунські танці, іспанські пристрасті, гуцульська енергія, закарпатська лірика, старовинні балади, обрядовий музичний фольклор у сучасній обробці й ін. Прикрасили музику своїм вокалом солістка філармонії, авторка і виконавиця власних пісень Мирослава Швах-Пекар, а також відомі закарпатцям співак, фіналіст вокального телешоу „Голос країни” Вілен Арустамов і артистка з Запоріжжя Поліна Гонтарь.

6 червня в Ужгороді, на малій сцені академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв, відбулась прем’єра вистави „Приречені”. У 79-му театральному сезоні це вже дев’ята за ліком прем’єра, і третя – від запрошеного режисера. Досі глядачі вже мали змогу переглянути вистави „Ефект Елджернона” у постановці режисера обласного театру драми та комедії з м. Берегове Олега Мельничука та „Кайдашеву сім’ю” від режисера Черкаського академічного музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка Станіслава Садаклієва. Цього ж разу постановку на закарпатській сцені здійснив відомий актор і режисер Дніпровського академічного театру драми та комедії Артур Опрятний. Вистава створена за п’єсою Олега Михайлова „Клятвені діви”, натхненною реальним албанським звичаєм, згідно з яким у родині без чоловіка – главою стає жінка.

6 червня у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, відбувся показ вистави „Пригоди online”. Це не просто вистава – це інтерактивний вхід у цифровий світ, де діти не сидять у залі, а беруть участь у подіях, змінюють хід історії та навіть вирішують долю героїв.

7 червня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей виставу „Підкова на щастя”.

7 червня в Хусті, в артпросторі „Valeri”, майже 50 робіт презентували майстри пензля, які долучилися до артпроєкту „Вільні квіти”, авторкою якого є Наталія Вовчук із Чернівців. Довершені полотна 21 художника сповнені яскравих барв, надії та любові. Це виставка про те, хто вистояв, кого не зламала ні війна, ні обставини, хто продовжує квітнути і надихати інших. Роботи об’єднує спільна флористична тематика. Квіти – це символ, символ перемоги добра над злом, відродження весною після зимового сну, наша незламність після життєвих випробувань. Неймовірно колоритним доповненням відкриття виставки стали музичні виступи барда, художниці і неймовірно талановитої особистості з Хуста Ольги П’ятаєвої.

8 червня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв виставу для дітей „Пригоди в Карпатах”. Це історія пригод всім знайомої дівчинки Червоний Капелюшок на закарпатський мотив. Того ж дня, ввечері, у театрі відбувся показ вистави „Same Time, Next Year” („Наступного року в цей же час”) за п’єсою американського драматурга та сценариста Бернарда Слейда, володаря премії „Оскар”. Це щемка, зворушлива історія про стосунки між двома людьми, які бачаться лише раз на рік у тому самому місці, в той самий час.

8 червня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, зіграли виставу „Про Валибука, Принцесу Небійся та Довгоборода” за п’єсою-грою словацького драматурга Павола Угера. Це театральна версія казки зі словацького епосу.

8 червня у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ вистави „Молочай” за однойменною п’єсою талановитої херсонської драматургині Оксани Гриценко. Вистава занурює глядачів у глибоку драматичну, але водночас зворушливу історію про людську витривалість та силу родинних зв'язків. Вона розповідає не лише про війну, а передусім про людей, які змушені жити під її тягарем. У центрі сюжету – сім'я: бабуся, мати, дві доньки і сусідка. Вони не підривають залізничні колії, не йдуть у партизани і не організовують рух опору. Але незважаючи ні на що, кожна з них веде свою власну боротьбу, шукаючи своє місце в нових жахливих умовах. Вони страждають, плачуть, сміються і, зрештою, розуміють просту істину: їхня сила в єдності. Вони здатні подолати все і всіх, лише підтримуючи та люблячи один одного. Режисер-постановник – Юрій Крилівець.

8-9 червня академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв представляв своє мистецтво в Угорщині. Артисти завітали до Будапешта з виставою „Краще залишайся мертвим” за п'єсою Карла Ветлінгера у постановці головного режисера театру, заслуженого артиста України Михайла Фіщенка. „Краще залишайся мертвим” – це трагікомічний абсурд про солдата, який після тривалого полону повертається додому і виявляє, що став зайвим. Показ відбувся на сцені театру „6SZÍN”. Вхід відбувався за донат на підтримку актора, звукорежисера, військовослужбовця Романа Клюквачова. Організатори мали на меті привернути увагу до долі українських митців, котрі нині боронять державу, і водночас – популяризувати сучасний український театр за кордоном та налагодити культурний діалог з угорською аудиторією. Наступного дня, 9 червня, був проведений круглий стіл за участі представників Закарпатського облмуздрамтеатру та Самоврядування українців Будапешта. На зустрічі обговорювали перспективи подальшої співпраці й інтеграції української культури в європейський простір.

10 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся клас-концерт „Окрилені мистецтвом танцю”. Захід відбувся в межах підсумкового екзамену з дисципліни „Український танець” здобувачів освіти 4 курсу (спеціальність 024 „Хореографія”) фахової передвищої освіти Академії культури і мистецтв. Виступав клас викладачки, заслуженої працівниці культури України Єлізавети Бабяк. У програмі клас-концерту було продемонстровано екзерсис біля опори на танцювальному матеріалі різних регіонів України, а також низку хореографічних номерів у віртуозному виконанні.

10 червня у Мукачівському драматичному театрі з нагоди ювілею великої української поетеси Ліни Костенко показали виставу за мотивами роману „Маруся Чурай”. Режисер – Тетяна Курта. Вистава благодійна. Усі зібрані кошти були передані волонтерам для закупівлі газових балонів для військових.

14 червня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв виставу „Сімейна вечеря”.

14 червня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, дітям показали виставу „Чок та його вірні друзі”.

15 червня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв виставу „Зоряний малюк”.

15 червня в Ужгороді академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв зіграв виставу  „№13”.

15-18 червня в Ужгороді пройшов ІХ Фестиваль сучасної хорової музики. Його заснували у 2001 році Народні артисти України Еміл Сокач і Йожеф Ермінь для популяризації хорового мистецтва. Ужгородці змогли послухати кращі зразки сучасної української та європейської музики. У фестивалі взяли участь Йожеф Ермінь (фортепіано) та Академічний симфонічний оркестр Закарпатської обласної філармонії (диригент Вікторія Свалявчик-Цанько), Національний ансамбль солістів „Київська камерата” (диригент Кері Лінн Вілсон (США, Канада), художній керівник – Богдана Півненко) та Академічний камерний хор „Кантус” (художній керівник Еміл Сокач).

15 та 29 червня у Хусті, на сцені обласного театру драми та комедії, відбулась прем’єра від театрального оркестру. Концертну програму з назвою „Оркестр у кадрі” склали саундтреки з відомих та улюблених багатьма фільмів.

16 червня у Колочаві, що на Хустщині, відбувся обласний фестиваль-конкурс коломийок “Співаночки мої милі”. Майже 30 фольклорних колективів та сольних виконавців з різних куточків регіону змагалися за звання кращого виконавця коломийок.

27 червня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбувся показ яскравої прем’єри 44-го сезону – вистави „Ірод”. Постановку за п’єсою закарпатського драматурга Олександра Гавроша здійснила головна режисерка театру, заслужена артистка України Наталія Орєшнікова у творчому тандемі з відомою львівською сценографкою Інессою Кульчицькою. Вистава „Ірод” пропонує глядачеві замислитися над вічними темами морального занепаду, тиранії і влади. Та попри трагічність сюжету, вона несе в собі послання надії і віри у духовне відродження. Через архетип вертепної драми вистава звертається до Храму душі, який кожен будує протягом свого життєвого шляху. Також у цей день колектив і шанувальники вітали із ювілеєм задіяну у виставі провідну акторку, яка все життя присвятила театру ляльок, – заслужену артистку України Світлану Кобзисту.

28 червня в Ужгороді, академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв показав виставу для дітей та дорослих „Повелитель Чорного лісу” від режисера, заслуженого артиста України Василя Шершуна. А також прем’єрну виставу „Приречені” за п’єсою Олега Михайлова. Постановку здійснив Артур Опрятний.

28 червня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, зіграли для дітей виставу екоказку „Пригоди Кожика і Летика”.

28 червня в Ужгороді, на сцені академічного обласного театру ляльок „Бавка”, відбулося закриття 147-го сезону Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Маріуполь) виставою „Маріупольська драма” (за п’єсою Олександра Гавроша у постановці заслуженого артиста України Євгена Тищука).

28 червня в Ужгороді до Дня Конституції України в обласній філармонії відбувся концерт просто неба. Подарував затишну атмосферу відвідувачам Академічний естрадно-духовий оркестр під диригуванням Станіслава Керечанина, а також солісти – заслужений артист України Олександр Садварій, Мирослава Швах-Пекар і Марк Ковров.

28 червня завершилася гастрольна поїздка Заслуженого академічного Закарпатського народного хору в Хорватії. Вже вкотре колектив відвідав цю країну на запрошення культурно-просвітницького товариства русинів і українців „Рушняк” Приморсько-Горанського повіту Хорватії. За понад тиждень перебування за кордоном закарпатські артисти під керівництвом Наталії Петій-Потапчук зуміли виконати насичену й різноманітну культурно-мистецьку програму. Гастролі провідного колективу краю відбулися за підтримки Закарпатської обласної ради та Закарпатської облдержадміністрації.

29 червня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, показали виставу „Цвіт папороті”. Це казка-феєрія Юрія Чорі у постановці народного артиста України Анатолія Філіппова. Також у цей день зіграли прем’єру сезону – трагікомедію „Кайдашева сім’я” за мотивами повісті Івана Нечуя-Левицького у режисерському трактуванні Станіслава Садаклієва.

29 червня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” зіграв для дітей для виставу «Принцеса на горошині». Та з нагоди закриття 44 театрального сезону на площі Театральній для дітей приготували ігри, розваги та зустріч із костюмованими казковими персонажами.

29 червня в Ужгороді у межах проєкту „Фортеця духу” обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького запросив спільно з ветеранами навчитися стрільбі з лука та скуштувати приготовану ними страву за донат.

29 червня в Хусті обласний театр драми та комедії повторив для шанувальників прем’єрну концертну програму «Оркестр у кадрі» зі саундтреків до відомих кінохітів у виконанні театрального оркестру під керівництвом Катерини Гидзи.

 

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 червня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулося друге засідання читацького клубу „НевгаМОВНІ”. Цього разу читали книгу Олени Скуловатової „Як заробити на канікулах” (видавництво „Чорні вівці”). Разом із бізнес-тренеркою та коучем Мариною Богдан діти заглиблювалися у світ фінансової грамотності:дізналися, що таке акції, інвестиції, відсотки та бізнес-план; генерували ідеї для власної справи та обговорювали, з чого почати свій перший бізнес; розбирали непрості терміни простою мовою та обговорювали сюжет книги. Родзинкою зустрічі стало онлайн-спілкування з авторкою книги Оленою Скуловатовою. Учасники ставили запитання, ділилися враженнями і щиро дякували за книгу, яка надихає діяти.

3 червня в Ужгороді, у відділі літератури іноземними мовами обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, до Міжнародного дня захисту дітей та Всесвітнього дня торта провели майстерку із виготовлення солодощів „Дольче віта”.

3 червня в Ужгороді незалежне медіа „Varosh”, відоме своєю глибокою локальною присутністю та висвітленням суспільно важливих тем Закарпаття, оголосило про випуск свого першого друкованого журналу. Це видання є логічним кроком у 12-річній історії редакції, яка з 2013 року еволюціонувала від міського гайда до повноцінного суспільного медіа. Паперовий „Varosh”– це не просто друкована версія сайту, а окремий формат взаємодії з читачами, що пропонує простір для повільного та вдумливого читання. Кожен випуск журналу буде тематичним. Перший номер присвячений мистецькому життю Ужгорода. Ужгород – це місто з багатошаровим та різновекторним мистецьким життям, і цей випуск є спробою його осмислити та зафіксувати. До теми мистецтва редакція повертатиметься і в наступних номерах. Журнал виходитиме регулярно, а майбутні випуски відкриватимуть інші аспекти життя Закарпаття, включно з життям національних спільнот, бізнесом, гастрономією, урбаністикою та екологією.

7 червня в Ужгороді Книгарня „Є” запросила діток від 4 до 10 років та їхніх батьків на презентацію книги Ольги Куждіної „Люблю тебе більше за все на світі” (видавництво „Ранок”). Ольга Куждіна презентувала майже трьом десяткам юних читачів свою книжкову новинку. Учасники не просто читали книжечку – вони поринули у справжню магію літератури разом з неймовірною авторкою. Разом із модераторкою Світланою Тодер на презентації обговорили як народилася ідея книги; що надихнуло пані Ольгу на написання історії про родину курчаток, які ще історії вона планує подарувати дітям. Опісля Антоніна Богданова у рамках „Дитячої суботи” провела творчу майстерку, де дітки  власноруч створили яскраві поробки у вигляді курчаток. Діти читали цю чуттєву книгу разом, і вона зворушила кожного. Бо це історія про найголовніше – любов мами до своїх діток, яка безмежна, щира і рівноцінна для кожного. Зустріч знімали для місцевого телеканалу – і малюки стали справжніми зірками.

11 червня в Ужгороді на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано третій випуск відеопроєкту „Видатні українці: сила нації”, присвячений видатному українському кіноактору, сценаристу, режисеру та письменнику, лауреату Шевченківської премії 1988 року (посмертно) Івану Миколайчуку. Ведучі –працівниці відділу обслуговування користувачів Владислава Сличко та Вікторія Павлович.

14 червня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулась презентація книги Олексія Деканя „Кайдашева сім'я проти упирів”. Олексій Декань – український фантаст та майстер жанрових експериментів. Про себе гучно заявив мешапом „Кайдашева сімʼя проти зомбі”, який став бестселером на Comic Con Ukraine у 2021 році. Автор сміливо змішав класику та горор змусивши „кайдашів” боротись з потойбічним. Зберігши оригінальний сюжет Декань додав містичності й інтриги, що неабияк оживило давню добру історію.

15 червня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулась друга зустріч психологічного читацького клубу „ЛІТерарія” по книзі Джозефа Нгуєна „Не вірте всьому, що думаєте”. Зустріч клубу провела його ініціаторка, психологиня Олена Славіна.

15 червня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація нової книги Тетяни Мороляк „Хроніки незламності”. Збірка поезій, що вийшла цьогоріч у видавництві „РІК-У”, стала третьою в доробку ужгородської авторки після презентованих раніше книг інтимної лірики „Зсередини” й „Аорта”. У новому виданні Тетяни Мороляк – роздуми про війну, про людей, яких вона змінює, про ціну свободи та справжню суть людяності. Кожен рядок – це частина реальності, в якій ми всі опинилися. Це історія тих, хто залишився боротися, і тих, кого більше немає. Це роздуми про те, як війна розкриває найкраще й найгірше в людях, як народжується героїзм, а жорстокість не має меж. Це розповідь про віру в перемогу, яка живе в кожному українцеві, і про любов, що сильніша за смерть.

26 червня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація книги „Казки Копашнова” в записах Івана Хланти й Ольги Гангур (Русанюк). Збірник вийшов друком цьогоріч в ужгородському видавництві „Патент” за сприяння Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури, де працює провідним методистом відділу народної творчості та аматорського мистецтва один із упорядників книги, фольклорист, літературознавець, бібліограф, мистецтвознавець і педагог, заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта. Видання присвячене 80-річчю від заснування Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури.

 

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 червня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відбулась майстерка з малювання від заслуженого художника України Сергія Біби, а також тематична експозиція дитячих малюнків і книжкова виставка „Письменники для дітей і про дітей”.

1 червня у Виноградові до Міжнародного дня захисту дітей представили виставку дитячих малюнків „Щасливе дитинство”. На виставці показали роботи вихованців студії мистецтв. Малюнки різні за стилем виконання та наповненням, виконані фарбами та олівцями на тему дитинства. Для глядачів представили понад 200 робіт учнів від 5 до 14 років.

1 червня в Мукачеві відбулися науково-практична конференція та презентація книги з нагоди 134-ї річниці з дня народження всесвітньо відомого художника Адальберта Ерделі. Програма була організована Угорським домом імені Мігая Мункачі спільно з Закарпатською академією мистецтв.

1–2 червня до Дня національної єдності в Угорщині Дитяча школа мистецтв та творчості угорського народу „Туліпан Танода” організувала серію святкових програм та заключний концерт. Заходи відбулися у Рахові, Вишкові, Пийтерфолво, Чепі, Виноградові, Берегові, Великих Берегах, Великій Доброні, Малих Геївцях та Ужгороді. Співорганізатором заходу, що проводився з ініціативи Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства, виступила громадська організація Pro Cultura Subcarpathica. Ініціативу було реалізовано за підтримки Міністерства культури та інновацій Угорщини і Фонду Tempus.

2 червня в Ужгороді у межах реалізації проєкту „Поза національностями. Етнографічні та культурні подібності між румунами, українцями та словаками регіону Верхньої Тиси” в обласному музеї народної архітектури та побуту було встановлено сенсорний інформаційний термінал для вуличного використання зі спеціалізованим програмним забезпеченням і розробленим індивідуальним контентом. Команда проєкту підготувала текстові та фотоілюстративні матеріали, що інформуватимуть відвідувачів про експозицію і фондову збірку, послуги, діяльність та видання музею. Термінал містить модуль для людей з інвалідністю (на кріслах колісних) і людей із порушеннями зору, а також комунікаційну систему для людей із порушеннями слуху. Міжнародний ґрантовий проєкт у рамках програми Interreg VI-A NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021-2027 реалізовується спільно з Повітовим музеєм Сату-Маре (Румунія) і Музеєм української культури у Свиднику (Словаччина). Зокрема, обласний музей народної архітектури та побуту в межах проєкту працює над створенням 3D-моделей 15-ти комплектів традиційного жіночого вбрання і 15-ти комплектів традиційного чоловічого вбрання Закарпаття, з якими можна буде ознайомитися у відповідному розділі інформаційного кіоску.

4 червня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття виставки „Надія на мир очима дітей”. Експозиція складається з двох частин. В основі першої – роботи учасників пленерів, проведених у межах ЕкоАртПроєкту Закарпатського благодійного фонду „Срібний дзвін” у 2022-2025 роках. На виставці було представлено пів сотні творів талановитої молоді з різних куточків Закарпаття. Друга частина експозиції – роботи київських фотокореспондентів Бориса Корпусенка, Миколи Тимченка й Олексія Самсонова. На світлинах зображено дітей у перші дні повномасштабного вторгнення. Виставка присвячена вшануванню пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії росії проти України.

5 червня на Рахівщині в рамках відзначення Всесвітнього дня навколишнього середовища у Музеї екології гір та еколого-освітніх центрах „Центр Європи” та „Музей нарцису” Карпатського біосферного заповідника проводили дні відкритих дверей. Для школярів організували веселі екологічні ігри. Всі заходи були безкоштовні.

5 червня у Мукачеві, в Угорському домі ім. М. Мункачі, відкрили персональну виставку робіт знаного митця краю, члена Національної спілки художників України, лауреата Обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі, заслуженого художника України Володимира Павлишина. Добірку з назвою „Кора життя” склали 36 живописних полотен. Прикрасила мистецьку подію віртуозною грою скрипалька Ліана Прицька. В експозиції представлено роботи кількох останніх років, які, безумовно, для кожного з нас позначені війною. І ці переживання неодмінно знаходять певний вияв у мистецтві, бо справжній художник – малює серцем та не може залишатися осторонь. Назва виставки глибоко символічна. Адже кора захищає та водночас відображає на собі сліди часу й пережитого досвіду. Це поверхня, що розповідає про основу, внутрішній світ і стан. Кожен мазок створює унікальне полотно, плетиво думок та почуттів, „кору” життя. Володимир Павлишин – учасник багатьох обласних, всеукраїнських, міжнародних виставок, автор низки персональних виставок.

5 червня в області стартував Міжнародний скульптурний симпозіум, який уже вчотирнадцяте проводить ГО „Про Арте-Мункач”. Його мета – збереження та популяризація культурної спадщини краю, а також створення сприятливих умов для обміну досвідом і втілення скульпторами з різних країн власного бачення сучасного монументального мистецтва. Готові ж роботи згодом стають культурним надбанням населених пунктів, утворюючи унікальний туристичний маршрут – „Карпатський скульптурний шлях”. На початку реалізації проєкту маршрут пролягав через низку районів Закарпаття, а відтак вийшов і за межі краю.

6 червня в Ужгороді, в Угорському домі, відкрилася виставка ескізів одягу та сцен для театральних вистав відомої театральної художниці академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв Емми Зайцевої. Виставка ще була приурочена 55-річчю Емми Зайцевої. З цієї нагоди голова Демократичної спілки угорців України Ласло Зубанич нагородив художницю спеціальним дипломом.

6 червня в Ужгороді провели підсумкову нараду директорів мистецьких шкіл області за 2024-2025 навчальний рік. Захід, організований обласним організаційно-методичним центром культури, відбувся на базі Ужгородської музичної школи №1. Учасників, які прибули на зустріч із різних куточків краю, від імені очільника Закарпатської ОВА Мирослава Білецького привітав директор департаменту культури, заслужений артист України Євген Тищук. Також він вручив почесні грамоти працівникам мистецьких шкіл, чиї вихованці стали переможцями Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості „Об’єднаймося ж, брати мої”, а саме – викладачкам образотворчого мистецтва Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі Галині Герц та Горінчівської школи мистецтв Ганні Продан. Крім того, відзнаки з нагоди ювілею отримали директорка Драгівської школи мистецтв Марина Магдинець і заступниця директора Берегівської школи мистецтв ім. З. Кодая Ольга Пасічник. З вітальним словом до присутніх звернулася директорка Ужгородської музичної школи №1 Олена Охрим. Учні та педагоги закладу підготували для своїх гостей концертну програму. Про підсумки роботи мистецьких шкіл у цьому навчальному році мовила завідувачка кабінету початкової мистецької освіти Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури Тетяна Волошин. Зокрема, вона нагадала, що за згаданий період працівники ООМЦК для викладачів шкіл провели 14 семінарів та два вебінари у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я „Ти як? ”, а для учнів – 19 конкурсів.

28 червня в Ужгородському скансені представили культурно-мистецьку акцію „Етнічна палітра Закарпаття”. Яскраве, сповнене колориту дійство відбулося в межах відзначення 55-річчя музею. До насиченої концертної програми увійшли пісні, мелодії і танці різних етносів та національностей, носії яких упродовж століть гармонійно співживуть на теренах нашого краю. Їхні традиції представили творчі колективи з 12 територіальних громад. Крім концертного наповнення, цього дня на відвідувачів чекала низка цікавинок, які знайомили з живою спадщиною Закарпаття. Серед них – презентація традиційних ремесел, творчі майстерки від відомих народних майстрів, ярмарок крафтових виробів і фудкорт. Великий святковий захід завершився концертною програмою „Віночок Закарпаття” Заслуженого академічного Закарпатського народного хору під керівництвом заслуженої працівниці культури України Наталії Петій-Потапчук.

Кожної неділі в Ужгороді о 10.00 біля Ужгородського замку збираються хлопці у чорних футболках із надписом „CS Gladiator”. Розкладають стрілецький тир, запалюють вогнище, ставлять варити у казанку щось смачне й чекають на гостей. Так працює „Фортеця духу” – унікальний проєкт, який не має аналогів в Україні. Суть його полягає в тому, аби ветерани російсько-української війни могли зібратися разом, корисно провести час, постріляти з лука, скуштувати смачний обід просто неба, підтримати одне одного, а заразом навчити стрільби з лука як туристів, так і ужгородців. Ідея „Фортеці духу” належить бійцю 5-ої окремої штурмової бригади, учаснику „Ігор нескорених”, керівнику спортивного клубу „Гладіатор”, ветерану Костянтину Кашулі.

У червні в Перечині команда Краєзнавчого музею розробила мандрівку-квест „Перечин: перетин віків”, яка пропонує прогулянку визначними місцями міста з розгадуванням загадок, історією про місто у віршованій формі та на фініші – відзнаку – „скарб” на пам’ять про пройдений маршрут. Поява квесту стала можливою завдяки участі в українсько-польському проєкті „Квести – мережуємо скарби України”. Над створенням квесту ініціативна група працювала з грудня минулого року. Пропрацювали маршрут, склали перелік пам’ятних місць та об’єктів, відтак взялися до написання текстової частини. Розгадуючи загадки, учасники переходять від локації до локації, і заразом дізнаються інформацію про історію Перечина і про його визначні міста. При цьому розповідає її оповідач – листоноша Федір Фекета. Особливістю квесту є те, що розгадати загадки можна, лише перебуваючи безпосередньо на місці. Друкований квест також розмістили у комунальних закладах міста, кав’ярнях, ресторанах.

 

КІНОМИСТЕЦТВО

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ

1 червня у центральному парку Мукачева у Міжнародний день захисту дітей пройшов яскравий та теплий фестиваль „Щасливе дитинство”. Цей день був присвячений найціннішому – дитячій радості та безтурботності. На малечу чекало безліч приємних сюрпризів: солодощі та смаколики, веселі розваги й інтерактивні ігри, цікаві квести, подарунки та чудова атмосфера.

1 червня у Хусті відбулися заходи, присвячені дітям. Цей рік у Хустській громаді оголошений „Роком для дітей”. Всі охочі могли відвідати Закарпатський обласний театр драми та комедії, де була представлена чудова вистава, інтерактивна казка, гра „Коли ще звірі говорили”. Продовжилося свято у центрі міста, де на головній сцені виступали творчі й надзвичайно талановиті діти громади. День, присвячений дітям, наповнив простір сміхом та радістю. Під час заходу діяла також зона аквагриму від Центру дитячої та юнацької творчості „Сузір’я”. Активно долучилися діти й до патріотичної акції – малюнку на асфальті „Все буде Україна”.

2 червня в Ужгороді, у залі обласної філармонії, 68 випускників Ужгородської музичної школи №1 отримали свої свідоцтва про завершення навчання, 39 із них були відзначені Похвальними листами за високі досягнення. 10 випускників планують продовжити навчання в музичних фахових закладах, зокрема в Ужгородському музичному коледжі імені Д. Є. Задора. Цей рік став ювілейним для школи – рівно 80 років тому, у 1945-му, вона відкрила свої двері першим учням. Тоді в ній навчалося лише 50 дітей і працювало 7 викладачів. Сьогодні це потужний мистецький осередок, де навчається 640 учнів, а працює понад 80 педагогів. За свою історію школа  виховала вже понад 4,5 тисячі юних музикантів. Випускників привітали міський голова Богдан Андріїв і директорка закладу Олена Охрим. Урочисте вручення свідоцтв супроводжував концерт випускників. Свої таланти продемонстрували Вероніка Гажо, Зоряна Гапак, Христина Федаш, Тетяна Яворська, Вероніка Грищук, Юлія Кушнір, Мартін Гарагаль, Марта Орбан, Валерія Стулішенко, Анна Микита, а також ансамбль акордеоністок, вокальний ансамбль „Перлинка” та фортепіанне тріо. Під час урочистості зібрали 9747 грн, які спрямували на придбання дрону МАТРЕКС Т30 для наших захисників.

4 червня у Берегові відбувся VII заключний концерт навчання „Магія музики”. Це проєкт, який реалізується благодійним фондом „Геніус” у межах Національної програми підтримки талантів. Його мета – підтримка учнів закарпатських музичних шкіл, розвиток їхніх здібностей і популяризація класичної музики серед молоді. До участі в навчанні допускаються обдаровані діти віком від 8 до 16 років разом зі своїми викладачами музики. Учні проходять спеціалізовані заняття, а викладачі беруть участь у менторській програмі. Особлива увага приділяється розвитку музичного мислення, емоційному сприйняттю творів, ознайомленню з історією музики, а також подоланню сценічного хвилювання. У концерті взяли участь 40 юних піаністів, яких підготували 14 викладачів із 7 навчальних закладів. Захід вшанували своєю присутністю та виступили з привітальними словами: президентка ЗУІ Ільдіко Орос, ректор інституту Іштван Черничко, консул Консульства Угорщини в Берегові Андреа Фюлеп.

5 червня у Мукачівській школі мистецтв ім. Степана Мартона відзначили ювілейний 80 випуск. Цьогоріч навчання у мистецькому закладі завершили 46 випускників. Це учні фортепіанного, народного, струнно-смичкового, духового та ударних інструментів і вокально-хорового відділів. Мистецьку школу відкрили у 1945 році. Тоді у закладі навчалися 60 учнів і працювало лише 7 викладачів. Зараз у школі навчається 740 вихованців та працює 82 викладачі.

5 червня в Берегові, у Культурному центрі імені Перені, відбувся мистецький захід, присвячений Дню національної єдності. Організатором виступила громадська організація Pro Cultura Subcarpathica, яка вже третій рік поспіль співпрацює з Національним інститутом культури Угорщини в межах програми спеціалізації A Szakkör. Подія об’єднала виставку, вручення нагород та мистецькі виступи в рамках проєкту „Палетта талантів” (TehetségPaletta).

7 червня в Перечині розпочався сезон цвітіння Лавандової гори. Про початок цвітіння лаванди в Перечині повідомив на своїй сторінці в Фейсбук президент Закарпатської туристичної організації Федір Шандор. Для відвідувачів поля лаванди є можливість дегустації продукції, що виготовляється на основі лаванди, або з лавандою, яка походить з околиць Перечина. На Лавандовій горі чудові місця для фотосесій, цьому сприяє географічне розташування ділянки, на якій росте лаванда, а також декілька фотозон. Можливі індивідуальні та групові екскурсії та фотосесії. Лаванду вирощують для різних потреб та цілей, продукти з неї використовують у парфумерії, побуті, гастрономії, медицині. Окремо слід відзначити її особливість, це те, бджоли запилюючи квіти лаванди, роблять неймовірно смачний лавандовий мед. На території Лавандової гори працює крамниця, де можна купити різноманітні вироби з лаванди.

15 червня у Колочаві відбувся обласний конкурс коломийки „Співаночки мої милі”. Конкурс проводився з метою збереження народного музичного і танцювального мистецтва Закарпаття. Участь у конкурсі взяли фольклорні колективи, солісти закладів культури клубного типу та мистецьких шкіл області двох вікових груп (діти до 16 років включно та дорослі від 17 років). На конкурсі були відзначені такі номінації: „Фольклорні гурти”, „Вокальні ансамблі”, „Танцювальні ансамблі”, „Троїсті музики”, „Солісти-вокалісти” та „Солісти-інструменталісти”.

У червні в Ужгороді, в міській раді, презентували мобільний туристичний додаток „Ужгород”. Окрім мапи міста він пропонує гастротур, визначні пам’ятки, постаті міста та місця, які варто відвідати. Додаток також розповідає про цікаві історичні будівлі Ужгорода, найпопулярніші екскурсійні тури, де зупинитись та де поїсти. З’являтимуться в додатку й анонси розваг та подій у місті (фестивалі, концерти та інші заходи).

Закарпаття впевнено набирає обертів як топовий напрямок для відпочинку. За перші п’ять місяців 2025 року туристи сплатили 10,5 мільйона гривень туристичного збору. Це на 32% більше, ніж за аналогічний період 2024-го. Гори, термальні води, вино, фестивалі та гостинність краю все більше приваблюють мандрівників. Такими темпами Закарпаття не просто розвиває туризм – воно формує новий туристичний бренд України.

Новини

2025-07-07

Кажуть, що розумні вчаться на своїх помилках, а мудрі - на чужих. Притчі - короткі історії з повчальним змістом - це кращий спосіб вчитися не тільки на помилках, а й на досвіді інших. Пропонуємо вам віртуальну виставку "Скарбниця мудрості: притчі крізь віки".

2025-07-01

Всіх поціновувачів поетичного слова запрошуємо на чергове засідання клубу літературних дебютів "Нові імена".

2025-06-23

Для вас нові надходження до Відділу обслуговування.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день