Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2018 - вересень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
4 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся виступ піаніста-віртуоза Романа Шутко.
8 вересня у Берегові, в амфітеатрі, відбулася концертна програма Угорського державного оперного театру, який представив оперу Ференца Еркеля „Бан Банк”.
9 вересня в Ужгороді, в амфітеатрі, відбувся концерт Дзідзьо.
9 вересня в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулася перша осіння вистава – балаган-мюзикл „Дід Кузьма та юрба”. Вистава розрахована на дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.
13-30 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії відбувся Міжнародний молодіжний фестиваль органної музики імені Наталії Висіч.
14-16 вересня відбулось святкування Дня міста Ужгород.
14 вересня в Ужгороді, на пл. Театральній, відбулась концертна програма „Ужгород – наш спільний дім” за участю учнів навчальних закладів міста.
14 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма українського хору „Karpaty” м. Кошице (Словаччина).
15 вересня в Ужгороді, на пл. Театральній, відбувся виступ чоловічого фольклорного колективу „Гнойняне” (м. Міхаловце).
15 вересня в Ужгороді, на пл. Театральній, відбувся концерт естрадно-духового оркестру обласної філармонії.
15 вересня в Ужгороді, на площі Театральній, відбувся флешмоб „1125” від студії сучасного танцю „Бліц” та виступ ансамблю мажореток „Акцент” Ужгородського коледжу культури і мистецтв.
15 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулось урочисте міське Віче з нагоди відзначення 1125-ї річниці Дня міста.
15 вересня в Ужгороді на вулиці Корзо відбувся арт-моб „Зазирнім у минулость” від заслуженого академічного Закарпатського народного хору.
15 вересня в Ужгороді, на площі Поштовій, відбувся святковий концерт за участю фольклорного колективу „ČARNICA” м. Кошице (Словаччина), Маріанни Сухолової, музичного гурту „VANDOR”, рок-гурту „Kozak System”, „ONUKA”.
15-16 вересня в Ужгороді, на вулиці Августина Волошина, працювала „Солодка вулиця” з дитячою анімацією, майстер-класами. Відбулись концерти учнів Ужгородської дитячої музичної школи № 1 ім. П.І. Чайковського та студентів Ужгородського музичного коледжу ім. Д.Є. Задора.
16 вересня в Ужгороді, в Горянській ротонді, відбулась святкова літургія та духовний концерт заслуженого академічного Закарпатського народного хору.
16 вересня в Ужгороді, на пл. Театральній, відбувся концерт за участю Дитячої академії танцю „Джерельця Карпат”, зразкового дитячого ансамблю танцю „Веселка”, центру творчого розвитку для дітей і дорослих „Зефірчик-зіраті”, хореографічного колективу „Карічка” Ужгородської дитячої школи мистецтв.
16 вересня в Ужгороді, на пл. Поштовій, відбувся святковий концерт за участю вихованців ПАДІЮНу, студентів Ужгородського коледжу культури і мистецтв, ансамблю „Пап-джаз-квартет”, Оркестру Радості „Ватага”, співачки Tayanna, театру вогню „Fire Life”.
22-25 вересня в Ужгороді пройшов перший міжнародний театральний фестиваль моновистав „Монологи над Ужем”, організований газетою „Неділя” та за підтримки Ужгородської міської ради.
23 вересня в Мукачівському драматичному театрі відбулись дві вистави – дитяча „Попелюшка” за мотивами казки Шарля Перро та вистава „Кайдашева сім’я” за твором Івана Нечуя-Левицького.
26 вересня у м. Берегово, в міському будинку культури, відбулась прем’єра вистави за п’єсою Ольги та Олександра Матей „Той, хто завжди поряд зі мною” народного аматорського українського театру ім.Я.Бандурович.
27 вересня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся „Фінал Чемпіонату Закарпатської ліги КВН”.
30 вересня у Мукачівському драматичному театрі зіграли дитячу виставу „Курочка ряба” та виставу „Краплина ніжності” за творчістю італійського драматурга Альдо Ніколаї.
У м. Берегові готуватимуть артистів для угорських театрів. Навчання проходитиме на базі Закарпатського угорського інституту ім Ференца Ракоці ІІ (ЗУІ). Перший набір майбутніх акторів планують на 2019-2020 рік.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
6 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся відкритий показ стрічки „Тіні забутих предків” режисера Сергія Параджанова за однойменною повістю Михайла Коцюбинського.
7 вересня у читальній залі Мукачівської міської центральної бібліотеки ім. О.Духновича відомий мукачівець, письменник і журналіст, цьогорічний лауреат Мукачівської міської премії ім. Олександра Духновича – Віктор Дворниченко презентував нову книгу художньої публіцистики „І все-таки вона обертається. Єретики”.
12 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація нової книжки доктора історичних наук, письменника Сергія Федаки „Ковчег над Ужем. Історія Ужгорода в анекдотах і апокрифах”. Видання присвячено 1125-річчю міста.
14 вересня в Ужгороді, в міській бібліотеці для дітей, відбулось розважально-пізнавальне дійство „Живу, люблю і дихаю тобою, моє найкраще місто на землі!” до Дня Ужгорода.
14 вересня в Ужгороді, в бібліотеці-філії № 2, відбулась розважальна програма „Ужгород: подорож із минулого у сьогодення”.
14 вересня в Ужгороді, у міській бібліотеці для дітей „Казка”, до Дня міста була проведена розважальна програма для дітей. Біля приміщення бібліотеки малих читачів чекали ігри, конкурси, вікторини, створення „Карти мрій ужгородської дітвори”.
14 вересня в Ужгороді, у дворику обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая, відбувся поетичний турнір „Ужгородський Парнас”.
18 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація нового роману Андрія Любки „Твій погляд, Чіо-Чіо-сан”.
19-23 вересня у Львові відбувся 25-й Форум видавців, де можна було відвідати понад 1000 культурних та освітніх заходів, поспілкуватися з авторами та придбати книжки. На ярмарку було представлено тільки одне закарпатське видавництво – „Карпати”, однак помітною була присутність багатьох закарпатських авторів: А. Любки, О. Гавроша, Г. Малик, М. Дочинця, В. Габора, Л. Бюелея, С. Федаки та ін.
24 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книг Вікторії Андрусів „Гомопарк”, Сергія Федаки „Історія України в датах і подіях” та зустріч з письменником Володимиром Шовкошитним.
27 вересня в Мукачеві, в Центральній міській бібліотеці ім.О. Духновича, відбулись бібліо-зустрічі „На хвилі бібліотечного життя”, з нагоди відзначення 20-річчя Всеукраїнського Дня бібліотек.
27 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся музично-поетичний перфоманс „Провінція” за участі Оксани Коваленко та Ігора Касьяненка.
28 вересня в Мукачеві, на подвір’ї Центральної міської бібліотеки ім.О. Духновича, відбулось арт-паті „Чаювання з книгою” з нагоди відзначення 20-річчя Всеукраїнського дня бібліотек.
30 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось відкриття фотовиставки „Ужгород у погляді Ольги Тимофеєвої”. Відбувся також виступ родинного народного вокального дуету „Рідна пісня” у складі Тетяни і Сергія Раховських.
30 вересня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація збірки вибраних творів „Мереживо осені” відомої закарпатської поетеси Олени Пекар, викладачки української мови та літератури Ужгородської лінгвістичної гімназії ім.Т.Г.Шевченка.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
2 вересня у Пряшеві (Словаччина), в галереї „Atrium”, відкрилася спільна виставка подружжя Бориса та Вікторії Кузьми з Ужгорода „Двоє”, на якій митці представили близько 40 своїх робіт.
5 вересня в Ужгородській галереї „Диптих” відкрилася виставка унікальної авторської вишивки „The Facis” жительки міста Наталії Фурлєтової.
9-17 вересня у Виноградові, в урочищі Виннички, пройшов Міжнародний мистецький пленер з однойменною назвою „Чорна Гора”.
11 вересня в Ужгородському скансені відбулась ретроспективна виставка робіт художниці Христини Данко-Шолтес, члена Спілки незалежних художників „КЕТ” ім. А. Кашшая.
11 вересня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка унікальних мікромініатюр „Восьме чудо світу”.
12 вересня у словацькому місті Пряшові відкрилась імпреза робіт закарпатця Тараса Коржа „Мистецтво заради мистецтва. Вибране”.
13 вересня в Мукачівській дитячій художній школі ім. М.Мункачі відбулось відкриття художньої виставки робіт етнічних німців Закарпаття, присвяченій 290-річчю з початку переселення німецьких колоністів на Закарпаття „Німці України: історія і культура”.
14 вересня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая і обласному музеї народної архітектури та побуту, відбувся День відкритих дверей до 1125-ї річниці міста Ужгород.
14 вересня в Ужгороді, у дворику обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая, відкрилася виставка-продаж творів художників Закарпатської організації Національної спілки художників України.
14 вересня в Ужгороді, в історико-культурному комплексі „Совине гніздо”, відбулось відкриття міжнародного проекту – виставки мистецьких робіт та фотографій „Імпресія дотику”, присвяченої народному артисту України та Вірменії Сергію Параджанову.
14 вересня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрилася виставка творів члена Національної спілки художників України під назвою „Арт-звернення Едуарда Приходька”.
15 вересня в Ужгороді, у альпінарії, відбулась „Арт-платформа” – пленер та виставка робіт учнів і викладачів Ужгородської дитячої школи мистецтв.
16 вересня у мистецькій галереї Виноградова „Імпасто” відбулась презентація виставки робіт художників з чотирьох країн Європи. Автори полотен – учасники міжнародного пленеру „Чорна гора”, що вперше проходив на Виноградівщині.
17 вересня на Свалявщині, на території санаторію „Квітка Полонини” пройшов Міжнародний скульптурний симпозіум.
19 вересня в Ужгороді, у музеї народної архітектури і побуту, відкрилася ретроспективна виставка творів живопису Христини Данко-Шолтес. У експозиції було представлено 48 робіт, виконаних аквареллю.
20 вересня у Львові, у стінах Львівського етнографічного музею відкрилась виставка живопису закарпатських художників „Куточок раю на землі” та дереворізьби „Орнаментальне мольфарство”.
20 вересня в Ужгороді, в мистецькому центрі „Галерея Ілько”, в рамках всеукраїнського туру відбувся виступ польського струнного квінтету „VOLOSI”.
21 вересня в Угорщині, у м. Дьор, відкрилася виставка робіт закарпатських художників: 14 митців регіону представили на суд глядачів 24 полотна.
23 вересня в м. Рієка (Хорватія), в Ерсте клубі відкрилася чергова виставка ужгородського різьбаря Костянтина Ковгана. До експозиції ввійшло понад 20 рельефів і барельефів, а також об’ємна скульптура, в яких майстер зобразив архітектурні пам’ятки як України, так і Хорватії.
24 вересня у Мукачеві член молодіжної організації регіонального осередку Національної спілки художників України Сергій Лакатош представив персональну виставку під назвою „Срібна Земля”.
27 вересня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка членів Товариства словацьких митців Закарпаття. На розсуд поціновувачів образотворчого мистецтва свої роботи представили вісім авторів – Міхаел Пейтер (голова Товариства), Тарас Табака, Юрій Ткачик, Андрея Павук, Михайло Белень, Василь Сочка, Владислав Ганзел та Едуард Приходько.
30 вересня в Ужгородському скансені відбулось святкування Дня Другетів, присвяченого 700-річчю приходу роду Другетів в наш край. На заході відбулись веселі розваги з історичним присмаком, ярмарок майстрів, робота „Відкритої кузні”, середньовічні частування та реконструкція сутичок за Ужгород, в яких зійшлися „лицарі” та „чернь”.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1 вересня в Мукачеві, в парку Перемоги, відбулось святкування міжнародного Дня рудих.
1 вересня в Мукачеві відбулось свято закарпатського меду.
2 вересня в селі Іза Хустського району – столиці лозоплетіння відбувся масштабний фестиваль умільців лозоплетіння із змаганнями та розвагами.
2 вересня у Рахові пройшов традиційний фестиваль-ярмарок „Гуцульська бриндзя”. Свято повернення вівчарів з полонини так помпезно і на обласному рівні відзначили вже увісімнадцяте.
9 вересня на стадіоні села Сторожниця під Ужгородом відбувся яблучний фестиваль під модною англомовною назвою „Apple Fest”.
9 вересня в Ужгороді, в історико-культурному комплексі „Совине Гніздо”, Богдан Шумилович (Центр міської історії, Львів) прочитав лекцію „Створення і трансформація ландшафту: медіатизація та привласнення Карпат у ХХ столітті”.
14-16 вересня у Мукачеві, в парку Перемоги, відбувся фестиваль крафтового пива „Варишське пиво”. На фестивалі були представлені: крафтове пиво від 12 закарпатських крафтових пивоварень, смачна закарпатська кухня, унікальна музична програма, виступи фольклорних колективів, конкурси, розваги.
14-16 вересня в Ужгороді, у великій залі ректорату УжНУ, відбулися „Дні нового кіно” – публічні кінопокази українських стрічок.
15 вересня в Мукачеві, в парку Перемоги, відбулось відкриття фестивалю німецької культури „Karpatenland”, приуроченому 290 річниці переселення німецьких колоністів на Закарпаття.
15 вересня в Мукачеві, в парку Перемоги, відбувся фестиваль сучасної української музики „Твоя Країна fest” за участі популярних українських виконавців – Марії Бурмаки та Gypsy Lyre, Фоми та гурту „Мандри”, GrozovSka Band, „Антитіла”.
15-16 вересня в Тячеві відбувся День міста.
16 вересня у Середньому на Ужгородщині пройшов фестиваль словацького народного мистецтва – „Словенска веселіца”.
20 вересня в Ужгороді, на пл. Театральній, відбувся міжнародний молодіжний фестиваль „Beauty Around Me”.
20 вересня в Ужгороді у мистецькому центрі „ILKO Gallery” відбулась міжнародна конференція „Спільне виробництво кіно в рамках транскордонного співробітництва”.
20-24 вересня в Італії у м. Річчоне відбувся ХVІІ Міжнародний фестиваль танцю і пісні „LE SPIEGGE d’ITALIA 2018”, на якому Україну представили колективи з Ужгорода. Учні Ужгородської дитячої школи мистецтв – хору „Веселка” та ансамблю народного танцю „Карічка” зібрали гучні овації на фестивалі.
21-22 вересня в Ужгороді, у культурно-історичному центрі „Совине гніздо”, відбулась туристична виставка-ярмарок „Тур’євроцентр – Закарпаття 2018”, на якій презентували туристичний потенціал та можливості відпочинку в Закарпатті.
22-23 вересня в селі Яноші, Берегівського району відбувся фестиваль „Берег Фест 2018”.
23 вересня в Ужгородському замку пройшов „Берчені фест”.
23 вересня у Малій Доброні на Ужгородщині відбувся фестиваль „Добронська паприка”.
28-30 вересня в Ужгороді, на пл. Народній, відбувся фестиваль „Чеські дні”. Фестиваль був приурочений 100-річчю утворення Чехословацької республіки. В рамках фестивалю гості змогли поринути в культуру Чехії, скуштувати найсмачніше пиво від топових пивоварень, насолодитися чеською кухнею і на декілька годин поринути в культуру цієї мальовничої країни.
29 вересня у с. Паладь-Комарівці Ужгородського району пройшов ХХVІІІ фестиваль угорського народного мистецтва.
29 вересня у с. Бобовище на Мукачівщині відбувся етнофестиваль „Бобовищанське гроно”.
30 вересня у Ворочові на Перечинщині відбувся традиційний восьмий обласний фестиваль „Лемківська ватра”.
У вересні Рахівщина стала знімальним майданчиком для кінострічки „Довбуш” режисера Олеся Саніна. Полонина Вурда, Ворожеська, озеро Герешаска, які розташовані на Свидовецькому хребті – основні локації зйомок цієї довгоочікуваної стрічки, яку знімають на замовлення „Укрдержкіно”.
У вересні Ужгородський коледж культури і мистецтв виграв грант на проведення фестивалю ігрових програм „Грайлик” – „Гра вчить жити і творити” – відкритого обласного фестивалю ігрових програм. В рамках проекту, зокрема, передбачено проведення виїзних майстер-класів у райони, обласного семінару працівників культури та підсумкового відкритого обласного фестивалю ігрових програм „Грайлик”.
Новини
Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2024 р.".
Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.
Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.
Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".