Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 



Рущак Йожеф Ласлович
Народився :1943-03-25
Місце народження: м. Хуст
Помер :2016-04-07
Біографія.

Член Національної спілки художників України (1987).
 
Йожеф Рущак народився 25 березня 1943 року в місті Хуст Закарпатської області. Ріс у багатодітній сім’ї, батько був чоботарем і сподівався, що старший син Йожеф підхопить цю справу. Але хлопець мріяв про малювання. У сусідньому будинку жив художник-аматор, шкільний учитель Іван Гайду. Товаришуючи з двома синами Гайду, Йожеф змалечку бачив, як малював сусід-художник. Незабаром і сам взявся за пензля. Наприкінці 1950-х років у Хусті проживав іконописець Потапов, який навчив Йожефа азам рисунку та живопису. 
У 1961 році юнак починає навчання на відділенні художньої кераміки Ужгородського училища прикладного мистецтва, де вчителями з фаху в нього були Микола та Едіта Медвецькі, Костянтин Лозовий, Павло Балла, Іван Гарапко, Віталій Звенигородський, Олександр Демидюк. Також значний вплив на формування творчого бачення художника мали корифеї закарпатської школи живопису Федір Манайло, Ернест Контратович, Антон Кашшай, Володимир Микита. В той час Йожеф захопився олійним живописом і найбільше вподобав собі жанр пейзажу. 
Ще навчаючись в училищі, молодий художник почав працювати. Спершу малював агітплакати в інтернаті, а згодом влаштувався художником-оформлювачем на завод імені Борканюка. З третього курсу юнак був призваний до лав армії. Відслуживши три роки, повернувся в училище. По завершенню навчання у 1968 році вирішив залишитися в Ужгороді й влаштувався інженером з естетики в управління зв’язку, в обов’язки якого входило оформлення поштових відділень на території всієї Закарпатської області.
У 1972 році Йожеф Рущак перейшов на роботу до Закарпатського відділення "Художфонду", якому присвятив понад 30 років безперервної праці. Його колегами по реалізації мистецьких проектів були нині відомі митці Владислав Габда, Василь Свалявчик. Будучи членом молодіжного об’єднання Закарпатського відділення спілки художників України, митець став активним учасником виставкових заходів.
А далі відбулася значна подія в творчому житті митця – голова Всесоюзного молодіжного об’єднання запросив його на одну з найкращих творчих баз Радянського Союзу в місті Сенєж. Упродовж двох місяців у складі 60 художників з усієї країни Йожеф створював космічні композиції, які принесли йому перше серйозне визнання. Кілька робіт закупила Москва, решта творів увійшли до виставкової збірки, яку побачили у Німеччині, Бельгії, на Мадагаскарі. 
З 1970-х років художник багато працював на пленерах, увесь вільний час присвячуючи творчості. Через полотна митця лейтмотивом проходить тема карпатської природи. Панорамні й камерні пейзажі, як основний жанр авторських робіт, сповнені видноколами верховинських селищ, мальовничими горами, луками та лісами. Мистецтвознавець Оксана Гаврош так описувала творчість художника: "Для автора властивими стають емоційні рефлексії й переживання краси природи рідного краю. Численні живописні експерименти дозволяють говорити про вплив на художника експресіоністів, для яких мірилом творчості було не просто відтворення, а внутрішнє переживання побаченого. Відштовхуючись від традицій закарпатського пейзажу, Йожеф Рущак створив цілу галерею карпатських краєвидів – романтично піднесених та ліричних за настроєм картин".
"Жити у злагоді з самим собою та навколишнім світом" – філософське кредо художника.
Творчий неспокій вирізняв митця з-поміж інших колег: організація пленерів, симпозіумів, міжнародних виставкових заходів – сторінки 1990-х, 2000-х років у житті художника. Автор провів декілька персональних експозицій в Україні, Словаччині та Угорщині. Також йому вдалося реалізувати ідею творчих обмінів між рідним містом Хуст та Ліпанами (Словаччина), які згодом стали містами-побратимами. Для багатьох художників та учнів школи мистецтв-учасників обмінів це був перший закордонний досвід.
У 2004 рік за роботу "Мої дороги" Йожефу Рущаку присудили обласну премію імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі в галузі образотворчого мистецтва. 
Твори художника зберігаються в музеях України та Росії, а також у приватних зібраннях Сполучених Штатів Америки, Канади, Ізраїлю, Німеччини, Франції, Угорщини, Словаччини.
 
Помер Йожеф Рущак 7 квітня 2016 року.
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття"]
Тумани
1991
Село в Словаччині
2002
80 x 70
полотно, олія
Карпати
2000
70 x 60
полотно, олія
Зима
1996
70 x 60
полотно, олія
Жовте поле
2002
80 x 70
полотно, олія
Дорога
2001
60 x 50
полотно, олія
Вечір
2000
70 x 60
полотно, олія
Весна
2002
80 x 60
полотно, олія
Весна
2000
70 x 60
полотно, олія

Новини

2024-04-24
Любі друзі! 25 квітня о 16:30 запрошуємо вас на лекцію до Дня пам'яті Чорнобильської катастрофи. Лектор — вчитель історії Юрій Офіцинський. Місце проведення — проспект Свободи, 16, читальна зала бібліотеки.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день