Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Великий анімаліст

2021-01-18
до 145-річчя від дня народження Джека Лондона
Літературу ХХ століття годі уявити без Джека Лондона. Біографія американського письменника була такою ж захопливою й багатою на пригоди, як і твори автора.
Джон Ґріффіт Чейні (справжнє ім’я письменника) народився 1876 року в місті Сан-Франциско. Прізвище Лондон отримав від вітчима – коли малому Джону Ґріффіту було 8 місяців, матір взяла шлюб із фермером Джоном Лондоном. Підліткове і юнацьке життя Джека Лондона було складним: хлопець змушений був працювати продавцем газет, прибиральником, працівником консервної фабрики, матросом на промисловій шхуні. Саме перше плавання стало поштовхом до творчості: після повернення Джек Лондон написав нарис і здобув за нього премію місцевої газети. У 1897 році майбутній письменник вирушив на Аляску в пошуках золота. Хоча заробити Джеку Лондону не вдалося, він спілкувався зі старателями й запам’ятовував їхні цікаві розповіді. Повернувшись додому, він почав писати твори, засновані на реальних подіях. Одна за одною виходять збірки оповідань, а а також романи «Дочка снігів» та «Морський вовк», що приносять авторові успіх і знаменитість.
За життя письменника вийшло друком 44 його книжки: романи, повісті, статті, оповідання, п’єси, репортажі. Ще шість збірників були опубліковані після смерті автора. За твердженням американського літературознавця Віка Брукса, секрет популярності творів Джека Лондона у його життєрадісному й свіжому стилі. Таке світосприйняття контрастувало з тогочасними сентиментальними настроями в американській літературі і навіть ставало викликом. Герої Джека Лондона енергійні, волелюбні, завжди готові діяти, мають відчуття справедливості. Письменник не просто описує дію – він заглядає в глибину душі персонажа, показує як силу, так і слабкість героя.
За романами й повістями Джека Лондона знято понад 50 фільмів. Твори письменника видаються мільйонними тиражами й перекладені багатьма мовами. Велика кількість україномовних перекладів дає стверджувати, що автор входить до числа улюблених зарубіжних письменників наших читачів.
 
 
Твори Джека Лондона
 
821.111(73)
Л 76
Лондон, Джек. Твори : у 12 т. / Дж. Лондон. – К. : Дніпро, 1969 - 1972.
Т. 1 : Оповідання : (зб. 1900-1906 р.) / пер. з англ.: О. Косач-Кривинюк, І. Стешенко [та ін.]. – 1969. – 544 с. : іл.
 
До першого тому 12-томного видання Джека Лондона ввійшли оповідання із збірок: «Син вовка» (Бостон, 1900; друкується повністю), «Бог його батьків» (Чікаго, 1901), «Діти морозу» (Нью-Йорк, 1902; друкується повністю), «Віра в людину» (Нью-Йорк, 1904) та «Кругловидий» (Нью-Йорк, 1906).
Розміщено твори за датою їх друкування. Оповідання подано за збірками, в тому порядку, що прийнятий у перших виданнях цих збірок.

84(7СПО)
Л 76
Лондон, Джек. Син Вовка : [збірка] / Дж. Лондон ; пер. з англ.: О. Косач-Кривинюк, І. Андрущенко. – К. : Знання, 2014. – 208 с.
 
Збірка “Син Вовка” (1900) об’єднує дев’ять творів так званого північного циклу, що розповідають про життя старателів і корінного населення Аляски. Письменник надзвичайно майстерно поєднує зображення суворих реалій життя людей на безкрайніх просторах Півночі з духом романтики і пригод, пока­зує мужність і витримку, силу волі й витривалість людини в умовах жорстокої боротьби за існування.

 
84(7СПО)
Л 76
Лондон, Джек. Жага до життя ; Поклик пращурів ; Біле Ікло / Дж. Лондон ; худ. Н. Петенько ; пер. з англ. М. Гіптенко. – К. : Країна мрій : Компанія ОСМА, 2015. – 352 с. : іл.
 
Збірка “Жага до життя” — одна з яскравих перлин циклу північних оповідань. Аляска — те місце, де кожен змушений виявляти свої справжні риси. Північ рівняє бідних і багатих, пронизливий холод не зважає на неміч, рвучкий вітер байдужий до соціального стану, а дикий звір не розбирає звань. У протистоянні з жорстокою природою герої наведених творів перемагають не тільки завдяки сміливості, витривалості, енергії, а насамперед завдяки силі духу, одержимості життям, здатності навіть в екстремальних умовах залишатися Людиною.

84(7СПО)
Л 76
Лондон, Джек. Північна Одіссея : новели / Дж. Лондон ; пер. укр. Д. О. Радієнко, пер. укр. В. К. Горбатько, передм., прим. Н. Д. Білик ; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка Нац. акад. наук України. – Х. : Фоліо, 2008. – 416 с. : портр. 
 
Книги Джека Лондона це розповіді про мужніх чоловіків, які борються зі стихією, протиставляють себе та кидають виклик крижаній Півночі, намагаючись її перебороти. До книги „Північна Одіссея” увійшли вибрані оповідання автора. Особисто мені найбільше подобається серед представлених в збірці творів оповідання «Північна Одіссея». Сюжет по-суті досить банальний. Однак у виконанні Джека Лондона, він виявився, для мене принаймні, шедевральним. Розповідь присвячена трагічній долі індіанця Нааса. Під час весілля, його наречену – Унгу викрадає біла людина, справжній велетень Аксель Гундерсон. Наас дає собі обіцянку віднайти Унгу та помститися за образу й повернути наречену. По-суті ця мета стала фінальною точкою його життя – він знаходить свою наречену, він карає свого ворога, однак щастя це йому не приносить. Його колишня наречена відмовляється залишати цивілізацію білих людей, яка її полонила назавжди. Всього у збірці 20 оповідань, передмова про творчість Джека Лондона та примітки до його творів. Книга сподобається любителям правдивої класики, про сувору реальність північних просторів американського континенту.

 
84(4)
Л76
Лондон, Джек. Смок та малюк.  / Дж. Лондон. Білий мустанг / Сат-Ок. – К. : Школа, 2004. – 528 с.
 
Герої творів Джека Лондона (1876-1916) - це завжди мужні, витривалі й невтомні шукачі щастя. Зі сторінок книги перед нами постає молодий, енергійний Крістофер Беллю, котрий, на думку його дядечка, марнує життя серед богеми Сан-Франциско. Але в його жилах тече кров діда - незламного підкорювача Дикого Заходу. З неймовірними труднощами здолавши Чилкутський перевал, вчорашній городянин стає новою людиною - тепер він Смок Беллю. У першу ж зиму на Клондайку він на рівних зі старожилами бере участь у поході за золотом на струмок Індіанки та змагається на собачих упряжках з найкращими погоничами. Але найголовніше - у цьому суворому краю він знаходить найдорожче за всі поклади золота на землі - вірну дружбу і щире кохання.

 
84(7СПО)
Л 76
Лондон, Джек. Фуатинські чорти : оповідання / Дж. Лондон; Пер. з англ. І. Рильський ,  М.Т. Рильський . – К. : Веселка, 2003. – 48 с.
 
Серія "Золотий жук" - це невеликі за обсягом, написані всесвітньо відомими майстрами детективного жанру, твори, що поведуть читачів крученими стежками карколомних пригод.

84(7СПО)
Л76
Лондон, Джек. Біле Ікло. Поклик предків. Оповідання : художня літ-ра / Дж. Лондон. – К. : Школа, 2005. – 512 с.
 
Читачам пропонується переклад українською мовою повістей Джека Лондона «Біле Ікло» та «Поклик предків». Ці твори розповідають про мешканців Півночі, людей і тварин. Надзвичайно глибоке проникнення в психологію тварин, яскраві описи суворої природи Аляски та небезпечні пригоди — усе це зробить читання по-справжньому захопливим.

 
84(7СПО)
Л76
Лондон, Джек. Мартін Іден : роман / Дж. Лондон ; пер. з англ. М. Рябова ; передм. і прим. Н. Білик ; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. – Х. : Фоліо, 2004. – 384 с.
 
Мартін Іден, простий моряк, випадково опиняється у світському середовищі й закохується у Рут Морз, дівчину з багатої родини... Він вирішує за будь-яку ціну добитися її любові, змінити своє життя, стати знаменитим письменником. Але невідомо, чи здійсняться його мрії, чи принесуть вони щастя... Цей роман, який розповідає про просту людину, що домоглася успіху, про пошук місця в житті, муки творчості й муки кохання, виявився пророчим: Джек Лондон багато в чому повторив долю свого героя.

 
84(7СПО)
Л 76
Лондон, Джек. Маленькая хозяйка большого дома : роман / пер. с англ. В. Станевич ; Джон-Ячменное зерно : повесть / пер. с англ. В. Лимановская ; Алая Чума : повесть / пер. с англ. Г. Злобин.  / Дж. Лондон. – Х. : Фолио, 1994. – 496 с.
 
Це сентиментальна історія кохання Паоли до свого чоловіка Діка Фореста та до його друга Івена Грехема. Фінал книги трагічний, але це, як вважає сам автор, єдино можливий вихід з ситуації, що склалася.

84(7СПО)
Л 76
Лондон, Джек. До Адама : повести / Дж. Лондон ; пер. с англ.: Н. Банников, Н. Волжина, А. Кривцова. – М. : Правда, 1990. – 480 с. 
 
Сюжет повісті заснований на існуючому в той час уявленні про еволюцію людини. Альтер-его головного героя — підліток племені печерних людей. У творі також присутнє більш розвинуте плем'я людей вогню та менш розвинуте плем'я деревних людей, шаблезубі кішки та Червоноокий — жорстокий «атавізм», який тероризує плем'я героя.


Публікації про життя та творчість Джека Лондона

83.3 ( 4 УКР)
Д 71
Поет людської мужності ; Джек Лондон в українських перекладах : [про життєвий та творчий шлях американського письменника Джека Лондона] ; Давно сподіване : [про переклади на українську мову багатотомних видань Джека Лондона] // Критика. Літературознавство. Вибране/ Р. І. Доценко ; передм. та упоряд. М. Білоуса ; фотоколаж Ш. Назаренка. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2013. – С. 501-511, 517-524, 511-517.
 
Ростислав Доценко (1931–2012) — політв’язень ГУЛАГу в 1953–1963 роках, правозахисник, упродовж 1964–2012 років був активним учасником українського літературного процесу. За часів радянського тоталітаризму, долаючи перепони цензури, він впевнено увійшов до когорти найкращих сучасних тлумачів, давши українському читачеві зразкові переклади багатьох архітворів іноземних, в основному англомовних, літератур. З кінця 80-х років, від часів так званої перебудови, він отримав змогу розкрити ще й свій вроджений унікальний талант літературознавця, культуролога. Доценко зробив вагомий внесок у створення достовірної історії української літератури варварського, особливо нещадного до українців, ХХ сторіччя. Попри все українці і в «часи глухонімії» творили високі духовні цінності, і багато з тих досягнень дослідив і передав нам Ростислав Доценко. У книжці зібране основне з його доробку в цій царині. Тексти подаються в авторській редакції.
 
8И(США)
Б20
Балтроп, Роберт. Человек, писатель, бунтарь.– 1-е изд.,сокр. М.: Прогресс, 1981. – 208 с.
 
Книга Роберта Балтропа – це літературна біографія всесвітньо відомого американського письменника Джека Лондона. Автор ретельно вивчає факти з життя та творчості великої особистості..

8И(Амер)
Б 74
Богословский, Владимир Николаевич. Джек Лондон  / В. Н. Богословский. - М. : Просвещение, 1964. – 240 с. 
 
Книга детально розповідає про життя та творчість відомого американського письменника Джека Лондона. .

8И(Амер)
Б 95
Быков, Виль Матвеевич. Джек Лондон  / В. М. Быков. – 2-е изд., доп. – : Изд-во Саратов. ун-та, 1968. – 284 с.
 
Ця книга не претендує на повне охоплення життя та творчості Джека Лондона – творця 50- ти книг оповідань, повістей, романів, п’єс, статей та нарисів, і який прожив, як відомо, дуже насичене життя. Під час роботи над книгою автор використав дослідження творчості Джека Лондона радянськими та зарубіжними авторами та деякі архівні матеріали, що зберігаються в бібліотеках та архівах Сполучених Штатів. А також документи, надані автору спадкоємцем ранчо Джека Лондона Ірвінгом Шепардом і близькою подругою письменника Анною Струнською-Уоллінг.
8И(Амер)
Ф 77
Фонер, Филип. Джек Лондон – американский бунтарь  / Ф. Фонер ; пер. Е. В. Стояновская. – М. : Прогресс, 1966. – 240 с. : ил.
 
Книга, що пропонується читачу – це творча біографія Джека Лондона. Головну увагу автор приділяє в ній аналізу суспільно-політичних поглядів американського письменника, його зв’язкам з робітничим рухом США. Фонер аналізує художні твори Джека Лондона та цитує багаточисленні статті та усні виступи письменника.

***

Грицик, Ганна. Картини природи як психологічне тло художнього твору : урок за оповіданням Джека Лондона "Жага до життя" / Г. Грицик // Всесвітня література в школах України. – 2016. – № 4. – С. 21-24.

Желізко, Юлія. Подорож у Країну Людської Мудрості : за темою “Людські стосунки”, 6-й клас / Ю. Желізко // Зарубіжна література. – 2018. – № 2. – С. 59-63.
 
Кожукало, Наталя. Трагічна історія американського успіху. Матеріали до уроку позакласного читання за романом Джека Лондона "Мартін Іден" / Н. В. Кожукало // Зарубіжна література в школах України. – 2016. – № 1. – С. 62-63
 
Мізіна, Тетяна. Засідання PR-агентства : за оповіданням Дж. Лондона, 6-й клас / Т. Мізіна // Зарубіжна література. – 2018. – № 2. –  С. 8-10.
 
Соломка, Людмила.  Лише сильним дано право на безсмертя... : (за оповіданнями Джека Лондона “Жага до життя” та Олександра Довженка “Воля до життя”) / Л. А. Соломка // Все для вчителя. – 2015. – № 5. – С. 35-37.
 
Хмельовська, Людмила. Ціна життя та ціна золота : [урок за оповіданням Джека Лондона “Жага до життя”] / Л. Хмельовська // Всесвітня література в школах України. – 2015. – № 1/2. – С. 53-54.
 
Чайковська, Наталя. Джек Лондон "Жага до життя" : урок у 6-му класі / Н. Чайковська // Зарубіжна література. – 2017. – № 1. – С. 33-40.
 
 
Інтернет-ресурси
 
 

 


Новини

2024-05-29

30 травня 70-річчя від дня народження педагога, літературознавиці, докторки філологічних наук, професорки кафедри української літератури Ужогородського національного університету (2000–2021) Валентини Володимирівни Барчан. З цієї нагоди пропонуємо вам віртуальну виставку "Втілення мрії або шлях до щастя".

2024-05-27

Запрошуємо всіх, хто має бажання опанувати мову жестів на практичне заняття!

2024-05-23

27 травня виповнюється 95 років від дня народження відомого українського письменника Романа Іваничука. З цієї нагоди пропонуємо вам віртуальну виставку "Роман Іваничук - майстер українського роману".

2024-05-20
18 травня 2024 року виповнюється 80 років з моменту насильницької депортації кримських татар. Цього дня Україна і світ вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. 18 травня 1944 року радянська влада почала операцію з депортації понад 200 тисяч кримських татар із Кримського півострова. За оцінками, протягом наступного року понад 30 тисяч із них загинули від голоду, хвороб і виснаження. З 2014-го року країна-терорист - росія незаконно окупувала Крим та продовжує скоювати злочини проти корінного населення Кримського півострова й нині. З цієї нагоди пропонуємо вам віртуальну виставку "Крим - дорога додому".
2024-05-17

Шановні користувачі, пропонуємо  вашій увазі нові надходження до Відділу краєзнавства.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день