Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Труди і дні на рушнику життя

2021-03-12
до 70-річчя від дня народження Василя Густі
Народився Василь Густі 21 березня 1951 р. в с. Королево Виноградівського району. 
Закінчив філологічний факультет Ужгородського державного університету. 
Свою трудову біографію офіційно розпочав 1971 року кореспондентом Великоберезнянської районки “Карпатська зірка”, де гострив перо публіциста і поета. Його життєву стезю, як було сказано, супроводжували й армійські та комсомольські будні й профспілкові хліба, на яких запально освоював сутність тодішньої радянської дійсності.
Щодо поетичної біографії, то Василь Густі розпочав її ще зі шкільної парти. Як засвідчує бібліограф поета, кандидат філологічних наук, фольклорист і науковець Іван Хланта, перший друкований вірш “Привіт весни” з'явився в обласній газеті “Закарпатська правда” (1966), коли йому було 15 років. 
Із 1980 року – він працює літредактором у республіканському Ордена “Дружби народів” видавництві “Карпати”.
Творчий набуток Василя Петровича в минулому столітті – розмаїтий і багатогранний тематично й жанрово. Він – автор цікавих поетичних збірок “Перон” (1977), “Жадання дороги” (1982), “Обличчя” (1985), “Простеліть мені, мамо, рушник” (1991), “Калина в інеї” (1991), “Пригорщ краплин” (1991), літературного запису книги І. Черкуна “Завжди з полем” (1994).
Спільно з В. Попом упорядкував антологію закарпатської новели та оповідання “Сонце над Карпатами” (1985), що вийшла словацькою мовою в Східнословацькому видавництві в м. Кошіце. Був упорядником і збірок творів молодих авторів Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. “Дзвінке джерело” (1983), “Відлуння” (1985), “Витоки”, редактором багатьох поетичних збірок і книг прози письменників та альманахів окремих дебютантів цих областей, в тому числі й автора цієї розповіді.
”Кого я знав, кого люблю...” – так Василь Густі назвав рубрику, під якою опублікував серію документальних образків-портретів відомих поетів і прозаїків нашого краю, з якими звела його доля: Ю. Боршоша-Кум'ятського, Й. Жупана, М. Томчанія, С. Панька, А. Патруса-Карпатського, В. Гренджі-Донського, В. Матіїва. У періодичній пресі виступає в багатьох жанрах журналістики. Не можна тут не згадати і полум'яну публіцистику, притаманну його принципам і стилю життя.
Він – автор цілої низки рецензій на книги Л. Дем'яна, В. Ігната, В.Вовчка, С. Жупанина та багатьох інших майстрів слова. Опублікував нариси у збірниках “І хліб, і пісня” (1983), “Земля з іменем” (1985), “Володарі долі” (1987).
За збірки “Жадання дороги”, “Перон”, серію публіцистичних нарисів “Тюменський материк” (в газеті “Молодь Закарпаття”) та переклади українською мовою віршів поетів Нового Уренгою Василь Густі удостоєний обласної премії ім. Д. Вакарова (1984). За підготовку книги “Дни и ночи границы” (Ужгород: Карпати, 1983) нагороджений дипломом ІІІ ступеня ВДНГ УРСР.
Поезія та пісня Василя Густі близькі серцю та душі читача. Тому й не дивно, що ввійшли до репертуару Державного заслуженого Закарпатського народного хору, наприклад, вокально-хореографічні композиції на його слова – “Шовкова косиця”, “Подаруй мені берізку”, “Червона калина” (музика С. Мартона, М. Попенка, П. Готвані). На твори Василя Густі написали чимало пісень композитори П. Рак, В. Теличко, В. Гайдук, С. Гіга, В. Кобаль, Ф. Копинець, Н. Марченкова та ін. Низку віршів поета перекладено російською, угорською, киргизькою, осетинською, таджицькою мовами. Робить переклади і сам Василь Петрович зі словацької, угорської та російської мов.
Василь Густі не тільки лірично-музичний, але й сердито-кусачий поет. Чимало в його доробках останнього часу є творів, пройнятих сатирично-гумористичним духом, їдкою іронією і спопеляючим сарказмом на адресу нехлюйства, лицемірства, фарисейства, жадоби до наживи та інших негідницьких притаманностей нашого часу, що особливо характерне для його збірки “Прибайки з таратайки” (1997).
Не можна не згадати і ще одну грань таланту поета – його вміння захоплювати дітей, дотепно змальовувати комічні ситуації, викривати негативну поведінку з метою виховання людяності засобами художнього слова. Хоча б, скажімо, у віршованій п'єсі для дітей “Як рак-неборак козу розуму навчив”... А ще, як видно з публікацій у періодиці, літературознавці сходяться на думці, що поезії В. Густі актуальні за проблематикою, пройняті болем за втрати в минулому, тривогами за завтрашній день людини і всього людства. У них – узагальнення життєвих вражень, струна вразливості душі поета на пережите й на те, що його хвилює.
Такий він – Василь Густі, анкета якого не старіє. Ювіляр, що входить у своє вікове поліття – в розквіті творчих сил і снаги, аби служити добрим людям чесним нелукавим словом.
 
821.161.2.09(477.87)
Г 96
Густі, Василь Петрович. Вклоняюсь колосу й зернині : ст., рец., есеї / В. П. Густі. – Ужгород : ІВА, 2017. – 164 с. : портр. – Бібліогр. у підрядк. прим.
 
У доробку поета Василя Густі – закарпатського поета, члена Національної спілки письменників України, лауреата літературних премій ім. П. Тичини, Зореслава, Ф. Потушняка, Д. Вакарова вагоме місце займають літературно-критичні матеріали – статті, рецензії, есеї, про творчість письменників Срібної Землі – відомих і призабутих. Окремі з них, вибрані з періодики минулих десятиліть, сприймаються як своєрідна мозаїка літературного життя краю.

 

К 84
Г 96
Густі, Василь Петрович. Закарпатська валюта : [поезії] / В. Густі. – Ужгород : ІВА, 2015. – 64 с.
 
У новій збірці гумору й сатири «Закарпатська валюта» відомий український письменник Василь Густі продовжує тему і проблематику своїх попередніх аналогічних збірок «Прибайки з таратайки» (1997) та «Подарунок від інвестора» (2005). На її сторінках ідеться про ті негативні явища в суспільному житті, людських взаємовідносинах, які викликають обурення, заперечення, гірку посмішку. Подолати їх важко, але необхідно. Одним із засобів для цього є гостре, дотепне слово.
 

 

 
К 84
Г 96
Густі, Василь Петрович. Зоря Біловежі : ліричні драми та поезії / В. П. Густі ; вступ. ст. С. Д. Федака. – Ужгород : Карпати, 2013. – 258 с. : портр.
 
До поціновувачів творчості відомого українського письменника Василя Густі йде нова книга, у якій читач має змогу познайомитися із поетичними драмами-діалогами, у яких історія наших велетів – Станіслава Граматика і створеного ним Королевського Євангелія у замку Нялаб, тобто в рідному для Густі Королеві, Олександра Духновича перед висилкою у Біловежу і близьких за часом – борця за Українську державність Івана Рогача і його сестри Анни. А філософські поезії-притчі постають нагадуванням для сучасника про нашу гірку й солодку місію на цій землі.

 

К 84
Г 96
Густі, Василь Петрович. Листок до листка : поетич. мініатюри (опрісники) / В. П. Густі. – Ужгород : Вид-во О. Гаркуші, 2011. – 28 с.
 
Збірку відомого закарпатського письменника Василя Густі склали поетичні мініатюри (опрісники), у яких – заглибленість у складний світ людських взаємин, морально-етичні проблеми нашого буття.

 

908:821.161.2(477.87)
Г 96
Густі, Василь Петрович. Молитва грішника : оповідки / В. П. Густі. – Ужгород : Карпати, 2017. – 250 с. : портр.
 
Життя людське зазвичай сповнене випадковими епізодами – драматичними, комічними, сумними й веселими. Вони зникають у плині часу, але окремі з них виринають у спогадах, спонукаючи до роздумів про моральні цінності прожитого й пережитого.
Нову прозову книгу відомого українського поета із Закарпаття склали саме такі оповідки, з яких постає непроста мозаїка людського буття.

 

К 84
Г 96
Густі, Василь Петрович. Не все змивають хвилі часу... : спомини-есеї / В. П. Густі. – Ужгород : ІВА, 2014. – 92 с. : іл.
 
Закарпатський письменник Василь Густі з юних літ тісно пов’язаний із журналістикою. Працював випусковим редактором на обласному радіо, у Великоберезнянській районній газеті «Карпатська зірка», у всеукраїнському книжковому видавництві «Карпати». Як прес-секретар голови Закарпатської облдержадміністрації, керівник прес-служби обласної ради, заступник начальника управління преси та книговидання облдержадміністрації був причетний до інформаційного простору краю.
Його нову книжку «Не все змивають хвилі часу…» склали спомини-есеї про побратимів по журналістському перу автора, спілкування з якими залишилось в пам’яті і серці на все життя. Вона – логічне продовження книжки споминів-есеїв Василя Густі про письменників «Кого я знав, кого люблю».

 

К 84
Г 96
Густі, Василь Петрович. Полин гіркий, полин солодкий : поезії / В. П. Густі. – Ужгород : Карпати, 2012. – 274 с. : фот. кольор.
 
Поціновувачі творчості відомого українського письменника Василя Густі мають змогу познайомитися не тільки із його лірикою надзвичайно пронизливою, глибокою, вдумливою, але й з поетичними драмами-діалогами, у яких історія наших велетів – Станіслава Граматика і створення ним Королівського Євангелія у замку Нялаб, тобто в рідному для Густі Королеві, Олександра Духновича перед висилкою у Біловежу і близьких за часом – борця за Українську державність Івана Рогача і його сестри Анни, які постають нагадуванням для сучасника про нашу гірку й солодку місію на цій землі.

 

821.161.2(477.87)
Г 96
Густі, Василь Петрович. Притча про щастя : лірика / В. П. Густі. – Ужгород : ТІМРАNІ, 2019. – 160 с. : портр.
 
Вже із самої назви нової збірки ліричних поезій закарпатського поета Василя Густі “Притча про щастя” випливає її суть. Це прагнення кожної людини бути щасливою, коханою, реалізувати свої можливості у творчості, повсякденних трудах. Але життя створює свої випробування. У цьому переконують читача пройняті щирістю, одвертістю, сповнені часом тугою, але і світлими почуттями щастя рядки.

 

К 83.3
Г96
Густі, Василь Петрович. Кого я знав, кого люблю : спогади-есеї / В. П. Густі. – Ужгород : Карпати, 2007. – 160 с. : іл.
 
Книжку відомого закарпатського українського поета Василя Густі склали спогади-есеї про колег-письменників, з якими перетиналися його життєві і творчі шляхи, єднали прагнення примножити духовні набутки краю. Відійшовши у Вічність, вони, наголошує автор, залишаються з нами своїми творами. Проте хотілося б, аби читач знав, якими були письменники у житті – із повсякденними турботами, радощами, вчинками.

 

К 85.3
Г 96
Густі, Василь Петрович. Затисянська околиця : [зб. пісень] / В. П. Густі, П. П. Матій ; передм. В. С. Габорець. – Ужгород : ІВА, 2016. – 166 с.
 
Імена авторів збірки пісень «Затисянська околиця» добре відомі на Закарпатті. Петро Матій – народний артист України, соліст обласної філармонії, композитор. Він автор цілої низки збірок пісень на слова закарпатських поетів. Автор текстів пісень, що склали дане видання, – поет, член Національної спілки письменників України Василь Густі. Вони обидва родом із Затисянщини, що на Виноградівщині.
Почуттями синівської поваги до отчого краю, народних традицій, любові, віри і надії, які дають наснагу жити, пройняті сторінки “Затисянської околиці”.

 

К 84
Г 96
Густі, Василь Петрович. Ріка під кригою : поезії / В. П. Густі.  Ужгород : Карпати, 2009.  210 с.
 
Книга «Ріка під кригою» В. Густі склали твори про непростий духовний світ сучасника, в якому переплелися тривоги і вболівання за долю рідного краю, заглибленість у переживання свого покоління, якому випало бути учасникам і свідком доленосних суспільних катаклізм на зламі століть і тисячоліть.

 

К 84
Г 96
Густі, Василь Петрович. Світанок у День Анни : поезії / В. П. Густі. – Ужгород : Вид-во Ольги ЛОРЕ, 2016. – 132 с.
 
Нова книга віршів відомого поета Василя Густі – по-справжньому нова. Майстерний автор класичного вірша зараз вразить читача ще й пронизливими верлібрами: «Життя підпустило мені зовсім близько – настільки, щоб я народився». А ще тут поет знову повертається до свого перону, щоб забрати себе, юного, у світанок, який настає у День Анни – після найдовшої в році ночі.
Це вірші, написані саме для кожного з вас. Адже «то зовсім різні речі, коли пташка співає на дереві і коли пташка співає саме для цього дерева».

***

Густі, Василь Петрович. Березове колесо : лірика / В. П. Густі ; вступна ст. Б. Г. Кушніра. – Ужгород : Карпати, 2005. – 136 с.
 
Густі, Василь Петрович. Жадання дороги : поезії / В. П. Густі ; ред. В. Т. Дзьоба ; худ. М. І. Пуглик-Белень. – Ужгород : Карпати, 1982. – 71 с.
 
Густі, Василь Петрович. Зоря Біловежі : лірична драма / В. П. Густі ; пер. русинською І. Д. Ситар. – Ужгород : Вид-во О. Гаркуші, 2017. – 88 с.
 
Густі, Василь Петрович. Калина в інеї : поезії / В. П. Густі. – [б. м.] : Госпрозрахунк. РВВ Закарпат. облас. упр. по пресі, 1991. – 80 с. : фот.
 
Густі, Василь Петрович. Між берегами тиші : з поезій одного року / В. П. Густі ; ред. Є. О. Дунайська ; худож. оформ. Н. С. Пономаренко. – Ужгород :
Госпрозрахунк. РВВ ком. інформації, 1998. – 56 с.
 
Густі, Василь Петрович. Обличчя : поезії / В. П. Густі ; ред. О. П. Логвиненко ; худ. М. М. Дем'ян ; рец. Л. К. Федоровська. – Ужгород : Карпати, 1985. – 104 с. : іл.
 
Густі, Василь Петрович. Опрісники : поет. мініатюри / В. Густі. – Ужгород : ІВА, 2006. – 40 с.
 
Густі, Василь Петрович. Перон : поезії / В. П. Густі ; ред. В. Т. Дзьоба. – Ужгород : Карпати , 1977. – 72 с.
 
Густі, Василь Петрович. Пляшка бургундського : оповідки з минулого ст. / В. П. Густі. – Ужгород : Госпрозрахунк. РВВ упр. у справах преси та інформації, 2003. – 72 с.
 
Густі, Василь Петрович. Подарунок від інвестора : байки, гумор, сатира / В.Густі. – Ужгород : Госпрозрахунк. РВВ упр. у справах преси та інформації, 2005. – 88 с.
 
Густі, Василь Петрович. Прибайки з таратайки : приповідки, байки, пісеньки / В. П. Густі ; ред. Є. О. Дунайська ; худ. О. О. Наурсков. – Ужгород : Госпрозрахунк. РВВ ком. інформації Закарпат. облдержадмін., 1997. – 48 с.
 
Густі, Василь Петрович. Простеліть мені, мамо, рушник : лірика / В. П. Густі ; ред. В. І. Ладижець. – Ужгород : Карпати, 1991. – 70 с.
 
Густі, Василь Петрович. Тиса камінь обтесала : вибрані поезії / В. П. Густі ; ред. Є. О. Дунайська ; худ. оформ. О. О. Наурсков. – Ужгород : Госпрозрахунк. РВВ упр. у справах преси та інформації, 2001. – 224 с. : фот.
 
Густі, Василь Петрович. Як рак-неборак козу розуму навчив : п'єса на дві дії (за мотивами укр. нар. казки "Коза-дереза") / В. П. Густі ; ред. Є. О. Дунайська. – Ужгород : Госпрозрахунк. РВВ  упр. у справах преси та інформації, 2000. – 44 с. : фот.
 
Література про життя і творчість Василя Густі
 
Василь Густі : бібліогр. покажч. : до 65-річчя від дня народж. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. О. В. Шмайда ; відп. за вип. О. А. Канюка ; передм. О. Ігнатович. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2016. – 164 с. : кол.іл. – (Культура краю в особах). – Імен. покажч.: с. 155-160.
 
Хланта, Іван Васильович. Труди і дні на рушнику життя : нарис життя і творчості В. Густі / І. В. Хланта ; ред. Л. Алексеєнко ; Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Обл. центр нар. творч. – Ужгород : Патент, 2004. – 128 с. : іл.
 
***
 
Василь Густі : (нар. 1951 р.) ; [поет, голова обл. орг. НСПУ] // Федака  Д. Українське красне письменство Закарпаття / Д. Федака. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 470-477 : портр.
 
Василь Густі : [поет, публіцист, очільник Закарпат. орг. НСПУ] // Закарпатська обласна організація Національної спілки письменників України. – Ужгород : Вид-во О. Гаркуші, 2016. – С. 15 : портр.
 
Густі Василь Петрович : член НСПУ, лауреат літ. премій ім. Д. Вакарова ,Ф. Потушняка, Зореслава, заслуж. працівник культури // Верховина. Волівщина-Міжгірщина. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 413 : портр., фот.
 
Густі, Василь. "Літературна повінь Закарпаття не спадає" : [інтерв’ю з поетом, головою обл. орг. НСПУ / вела Ю. Медюх] / В. Густі // Ужгород. – 2017. – 22 лип. – С. 10 : фот.
 
Густі, Василь. "Народний літературний музей Закарпаття" – центр крайової книги : [розмова із зав. філ. худож. музею ім. Й. Бокшая / вела М. Нейметі] / В. Густі // Новини Закарпаття. – 2019. – 12 жовт. – С. 11 : фот. кольор.
 
Густі, Василь. Винайдені снопов’язалку й швидкісний пароплав від закарпатця "запозичили" американці : [розмова з головою обл. орг. НСПУ / вела М. Нейметі] / В. Густі // Новини Закарпаття. – 2017. – 11 листоп. – С. 13 : фот. кольор.
 
Густі, Василь. Надихає Великий Тарас!. : [розмова з головою Закарпат. обл. орг. НСПУ / вів В. Нитка] / В. Густі // Голос України. – 2017. – 23 серп. – С. 13 : фот.
 
Густі, Василь. Ронделі : [вірші] / В. Густі // Екзиль. – 2018. – № 6. – С. 14-15 : фот.
 
21 березня – 60-річчя від дня народження Василя Петровича Густі, письменника, літературознавця... // Календар знаменних та пам’ятних дат Виноградівщини на 2011 рік. – Виноградів, 2011. – С. 26-32.
 
Ігнатович, Олександра. Василь Петрович Густі : 60-річчя від дня народж. письм., літературознавця, ж-ста (нар. 1951) / О. Ігнатович // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2011 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2010. – С. 130-137. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Нейметі, Мар’яна. "Повертаючись додому, я обираю найдовшу дорогу" : [зб. поезій В. Густі "Притча про щастя"] / М. Нейметі // Новини Закарпаття. – 2020. – 27 черв. –  С. 6 : фот.
 
Нейметі, Мар’яна. Краще вже залишити свої слова тут : [про нову кн. В. Густі "Молитва грішника"] / М. Нейметі // Літ. україна. – 2017. – 5 жовт. – С. 15 : фот.
 
Нейметі, Мар’яна. У Свиднику звучало поетичне слово Василя Густі / М. Нейметі // Новини Закарпаття. – 2019. – 4 трав. – С. 16 : фот.
 
Підгорна, Марія. О, Боже, як нам треба ніжності... : [творчість В. Густі] / М. Підгорна // Вісті Ужгородщини. – 2020. – 8 лют. – С. 8 : фот.
 
Федака, Павло. Василь Густі : нар. 1951 р. / П. Федака // Федака, П. Закарпатська "Просвіта" у постатях її діячів (1920-2020). – Ужгород : TIMPANI, 2020. – С. 258-260 : фот.
 
Хланта, Іван. Від "Перона" до "Ріки під кригою" : до 60-річчя від дня народж. В. Густі ; [укр. письменник] / І. Хланта // Календар "Просвіти" на 2011 рік / Закарпат. крайове культ.–освітнє т–во "Просвіта"; уклад. П. М. Федака ; П. П. Федака. – Ужгород, 2011. – С. 33-36 : портр.
 
Хланта, Іван. Труди і дні на рушнику життя : (Василь Густі) / І. Хланта // Хланта, І. Відлуння літературного Закарпаття: літ. портрети, літературознав. ст., інтерв’ю та рец. – Ужгород : Патент, 2017. – С. 227-290 : фот.
 
Шип, Юрій. Його байдуже читати неможливо : [про очільника Закарпат. обл. орг. НСПУ В. Густі] / Ю. Шип // РІО. – 2017. – 30 груд. – С. 9 : фот.
 
Шкіря, Василь. Мозаїка літературного життя у творчості Василя Густі : [життя та творчість укр. письменника та про нову кн. "Вклоняюсь колосу й зернині"] / В. Шкіря // Культоролог. джерела. – 2018. – № 1. – С. 68-70 : фот.
 
Інтернет-посилання:
 
 
 
 
 
 
Підготувала Альона Бобкова
 
 

Новини

2024-04-18
Друзі, 23 квітня о 15:00 запрошуємо вас на безкоштовний майстер-клас з виготовлення Великоднього декору.  Інструменти та матеріали надаємо.  Кількість місць обмежена.  Реєстрація обов'язкова: https://forms.gle/xtW9wf8GDJmh95p87  Місце зустрічі: пр. Свободи, 16  Захід відбудеться за підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation Fondation de France.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день