Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Ужгород літературний

2012-10-01
(до Дня міста)

Ти не зникни під камінним градом
у щебінку строщених століть…
Ти проснися, древній Унґограде,
і побачиш: Ужгород стоїть.
                                     П. Скунць


    Ужгород – особливе місто. Це – домівка наших сердець. Старовинний Ужгород – дивовижне місто-музей. Оповитий легендами, він зберігає таємниці. Кожна його частина має власну неповторність : вузенькі вулиці, кам`яна бруківка, липові та платанові алеї, сплетіння площ і прадавні замкові стіни…
    Поети і письменники Закарпаття з великою любов`ю лірично, мелодійно, документально оспівують своє рідне місто, намагаються передати його красу і щедроти, того клаптика дорогої серцю рідної землі, де переплелись часи, культура, епохи…
І у кожного з митців Ужгород – неповторний, свій…

 

К 84
В 26
   Вежа : поезія / уклад. Т. Ліхтей ; худож. оформ. Н. Пономаренко. – Ужгород : Мист. Лінія, 2004. – 96 с. : іл.

   У "Вежі" в поетичному і художньому втіленні постає поверхтисячолітній Ужгород – з кам`янистими плитами, що шліфувалися в імлі віків, з дорогими серцю закутинами вузеньких вуличок, зі старими горіхами кольору печалі, з маєстатичним Собором у наших душах.
Видання включає поетичні твори закарпатських поетес, а до його ілюстрування долучилися відомі ужгородські художники.

Це – місто свята.
То ж не біймось втрат
У світлі люстр акацій і каштанів
утрата враз болючішою стане,
за те скоріш той біль покине нас.
                                  Н. Панчук

Це місто свята, Надю, та не наше.
Тут листя жовте криє спориші.
Тут холодно, як в келії монашій…
Це місто праці й осені в душі.
                                 Л. Повх
К 84
К 36
Керита, Х. В.
    У затінку літа : вибрані твори / Христина Василівна Керита ; худож. оформ. Н. Пономаренко. – Ужгород : Госпрозрахунковий ред.-вид. відділ управління у справах преси та інф-ції, 2005. – 224 с.


    До збірки "У затінку літа" увійшли кращі вірші та поеми з попередніх видань. Христині Кериті притаманна тонка ліричність, відчуття краси світу, глибоке усвідомлення своєї причетності до життя рідного краю, міста.

 
Уранці дощ умив обличчя міста,
Прополоскав тугі долоньки площ,
На струнах вулиць видріботів Ліста,
Намив комусь окропчику на борщ.
К 84
К 88
Кудрявская, Л. Б.
    Между небом и землей : избранная лирика / Людмила Борисовна Кудрявская. – Ужгород : Карпати, 2009. – 186 с.


    Кожна книжка поетеси – щира відверта сповідь. Такою сповіддю є і нова книга вибраної лірики "Між небом і землею". На думку Людмили Кудрявської, справжня поезія народжується від болю або кохання в душі, яка безмежно любить життя, яка здатна ввібрати в себе всю красу і неповторність землі.
И мне открылись горы вдалеке,
Грядою окружающие город,
И чайки, словно льдинки, на реке,
И башня кафедрального собора,
И дом в плюще зеленом, как в плаще
Через плечо, –
На площади старинной,
И под окошком –
Щебет воробьиный,
Купающийся в солнечном луче.
К 84
Л 65
Ліхтей, Т. В.
    Розмаринові сни = Roзmarinove sny : лірика / Тетяна Василівна Ліхтей ;  пер. словац. Ю. Андрічик. – Ужгород : Ліра, 2008. – 108 с. : кол. іл. – Текст укр. та словац. мовами.


    У збірці представлені поезії авторки, вибрані з попередніх збірок : "Оксамитова ніч", "Химерні ромени", "Зела", "Сарабанда дощу". Тема добра і любові є домінантною в творчості Тетяни Ліхтей. Їй притаманна ліричність, відвертість і щирість.

 
Дрібна бруківка, кам`янисті плити,
що шліфувалися в імлі віків…
Тут так багато довелось сходити
вузеньких вуличок, старих дворів.
К 84
М 57
Мідянка, П. М.
    Срібний Прімаш : поезія / Петро Миколайович Мідянка. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2004. – 96 с. : кол. іл.


    Петро Мідянка в своїй поезії відтворює світ, обернутий в минуле, шукаючи там константи буття для сучасності. Він веде пошук на перетині епох, культурних традицій, мов, поетичним словом відповідаючи на глибинний запит української культури – зрозуміти себе у контексті людства.
Які рожеві в персиках двори!
Як винниці під сонцем розімліли!
І верболози випрямляють тіло
В ошатності лискучої кори.
Не віриться, що все це до пори…
Он давній ясен, ясеновий пень –
Знадоба для справжнього престола
Ця булава на шпилику костьола…
І дзиґарі на вежі – нітелень.
К 84
П 16
Панчук, Н. М.
    Vixi : сюїта віршів з шести частин / Надія Михайлівна Панчук ; ред. Г. М. Курій ; худож. оформ. О. І. Долгош. – Ужгород : Закарпаття, 1997. – 124 с
.

Надія Панчук, за висловом Петра Скунця, шукає не публіки, а співрозмовника. Вона наділена даром творити витончені, естетично довершені поетичні метафори, які дають їй можливість навдивовиж чуло і тонко розгортати потенційні можливості національного художнього мовлення.

 
Це – місто свята.
Гляньте, тут сміття
і то, як ніби
після карнавалу…
Який спектакль вчора відіграли!
Сьогоднішній іще не починавсь.
К 84
С 46
Скунць, П. М.
    Один : поезія / Петро Миколайович Скунць ;  худож. О. Громовий. – Ужгород : Два кольори, 2000. – 536 с.


    Книга вибраних поезій "Один" – це радісна змога знову прилучитися до талановитого, пульсуючого громадянським неспокоєм художнього слова, а для тих, хто не стрічався з творчістю автора, – вдячний привід стати його шанувальниками.
Та і в пору чорного злодійства
свою душу втратити не смій,
моє древнє, моє кревне місто, -
знов творися, Ужгороде мій.
К 84
Ф 32
Федака, С. Д.
    Валет Валентина Другета : іст.-пригод. роман / Сергій Дмитрович Федака. – Ужгород : Ліра, 2010. – 220 с.


    Читачам пропонується захоплююча мандрівка до Ужгорода другої половини ХVІІ століття, живі типажі його тодішніх мешканців. При цілком вигаданому сюжеті художня реконструкція "ужгородського міфу" опирається на багатий автентичний фольклор та численні історичні і археологічні реалії.

 

 

 


Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день