Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Новий час – нові книги

2022-09-15
Лідери читацьких вподобань від Українського інституту книги
                                    «Коли починається смерть культури, настає культура смерті»
(Ліна Костенко. «Записки українського самашедшого»).
 
Сучасна українська література – це більше, ніж література. Адже вона допомагає побачити картину нашого з вами світу таким, яким він є.
На сторінках сучасної української літератури можна знайти повну картину знайомої нинішньому поколінню дійсності, включно з темами, присутніми у публічному дискурсі, серед яких, наприклад: європейський вибір; національна ідентичність; взаємини з країнами-сусідами. І, звичайно, українські письменники в своїх творах вже встигли осмислити події війни, що розв’язала росія проти України. 
Хороші книги дають нам орієнтири, вказують напрямки розвитку, а також із сучасних позицій висвітлюють історичне минуле. Письменник – це очі, думки та совість суспільства. Чесність, спроможність хоробро дивитися у вічі дійсності і відкрито говорити правду презентують справжнього письменника.
В умовах повномасштабної російської агресії проти нашої країни, особливо актуальним є популяризація саме української  книги.
Міністерство культури та інформаційної політики України працює над вилученням пропагандистської російської літератури з бібліотек, щоб замістити її якісною українськомовною літературою й книгами українських видавництв. Дуже важливий внесок в цьому напрямку відіграє Програма поповнення фондів публічних бібліотек, які реалізовує  державна установа «Український інститут книги»(УІК). Завдання ж бібліотекарів вивчати читацький погляд на ці книги, інтерес до них, збирати читацькі відгуки та оцінки та рекомендовати іншим  користувачам. 
 Читачі нашого відділу високо оцінили видання від УІК. Особливою популярністю у них користуються твори  сучасних українських авторів, як відомих, лідерів літературного процесу, так і дебютантів. Коло їх читання – любовні романи, детективи, містика,історичні романи, фентезі, наукова фантастика, пригодницькі твори,есеї, нон-фікшн,тощо, тут  – розмаїття на будь-який смак.
Втішає той факт, що великий інтерес до цієї літератури проявили вимушено переміщені особи з південних та східних областей, які, тікаючи від російської загрози, тимчасово проживають в нашому місті. Навіть ті, що раніше віддавали перевагу російськомовній літературі, зараз із задоволенням читають українською мовою, знайомляться з творчістю сучасних українських письменників, а також з літературою Закарпаття.
 Нам було важливо і цікаво почути враження користувачів від прочитаних книг, що надійшли у відділ художньої літератури завдяки Програмі. Ось деякі з них:
- Бату – дуже крутий! Море: інформації, емоцій, будить навіть semi cyborg`s(Бату, Дорж. «Моцарт?•°»)
- Щемка п`єса про абсурдність війни, про прощання Сходу із  радянським  минулим. Тема домашніх фотоальбомів – справжня творча знахідка автора.(С. Жадан «Хлібне перемир`я»)
- Дуже цікава книга. Головна героїня змогла згуртувати біля себе людей, які близькі їй по духу,за принципами, по боротьбі за ідею та цілісність України.(Горіха Зерня Т.  «Доця»)
- Величезне враження від книги. Ліна Костенко, як завжди, показала енциклопедичну ерудицію. Яка у неї художня уява! Щоб із залишків давнього човна та скелета, що пролежали у воді 2500 тис. років, створити таку поему-баладу, точно треба бути генієм.( Л. Костенко «Скіфська Одіссея")
 Звісно,вибір видань для виставки, як завжди,  суб`єктивний та обмежений її рамками. Книг, що зацікавили читачів, значно більше, ми будемо і надалі  знайомити вас з новими творами українських письменників.
 Щоб знати, чим дихає сучасна література, читаймо своїх, українських авторів! 
821.161.2
А 66
Андрухович, Юрій Ігорович. Радіо Ніч : роман / Ю. І. Андрухович. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2021. – 456 с. 
 
Як і в «реальній дійсності», ще одна революція зазнала поразки. Можливо, тому, що втратила свого загадкового лідера. Йосип Ротський , музичний герой барикад, змушений хоч кудись утікати, приміряючи на себе долю багатьох інших Йосипів. Його переслідують, і режимні спецслужби – це лише пів біди. Є ще недоречна любов, з якою не звладати, і банківська таємниця, з якою не впоратися. В’язничний досвід і мимовільно успішний теракт. А також розум і забуття, сміх і темрява, холод і пекло, іронія і щем. Останній сховок, звідки дозволено вести нічний етер. Чи справді останній?..
«Радіо Ніч» – найгостросюжетніший, а водночас найліричніший твір Юрія Андруховича. Простір, у якому авантюрний роман зустрічається з фентезі, а Девід Бові – з мандрівними музикантами Середньовіччя.
В оформленні обкладинки використано картину Влода Костирка «Перепочинок під час утечі в Єгипет» (2020).
821.161.2
В 48
Винничук, Юрій Павлович. Збитошна пора : [оповідання] / Ю. Винничук. – Л. : Апріорі, 2020. – 244 с.
 
До книги «Збитошна пора» увійшли переважно автобіографічні оповідання автора, в яких багато гумору та веселих пригод. Окрему рубрику складають любовні історії, які траплялися з автором в різний час.
Автор книги – Юрій Винничук – український журналіст, письменник, редактор. Серед найвідоміших художніх творів Винничука – романи «Діви ночі», «Танґо смерті», «Аптекар», «Цензор снів» та «Лютеція». Письменник також відомий як упорядник краєзнавчих книг.
 "...У нас не було телефонів, тому ніхто не міг нікого попередити про свій візит, та й ми не могли. Двері в нашій хаті завше були відчинені. Сусіди приходили то за сіллю, то за сірниками, то поговорити, то подивитися єдиний на всю вулицю телевізор. Бабуся завше вбирала до телевізора хустину і чемно відповідала на привітання дикторки. Ми знали, що на обід у сусідів, а вони знали, що на обід у нас. Ми часто ходили в гості й приймали гостей у себе. З сусідами вирушали на пікніки, на річку, на гриби. Ті посиденьки за розстеленою капою з закусками і напоями неможливо зрівняти з теперішніми фуршетами... Ми мали дитинство, якого тепер не має ніхто."(з оповідання "Збитошна пора).
821.161.2(477.87)
Л 86
Луцишина, Оксана. Іван і Феба : роман / О. Луцишина. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2019. –392 с.
 
Роман Оксани Луцишиної з назвою «Іван і Феба» – це дуже вдала спроба змалювати  події, які відбувались в Україні, в кінці радянської окупації і початку незалежності. Тут ми бачимо революцію на граніті, фарцовщиків, перших бізнесменів, агентів кдб, котрі успішно перетворюютья на бізнесменів. Сергій Жадан написав роман «Депеш Мод», де змалював дев'яності в Харкові, тут маємо ситуацію в Ужгороді-Львові-Києві. В центрі роману життя такого собі мешканця Ужгорода Івана, який навчається у Львові, і насправді нічого не знаєте про країну в котрій живе.  В романі піднімається , багато різноманітних тем, від боротьби за незалежність до фемінізму, від стосунків в сім'ї, до перебудови суспільного ладу через трансформацію мислення людей.
Львів та Київ — міста з бурхливим політичним життям, Ужгород натомість вирізняється дещо гротескною атмосферою патріархального сімейного укладу та раннього капіталізму по-українськи. Тут легко обійтися без спецефектів із горору чи трилера: сама реальність овсякденного життя підказує ходи, які за напругою можуть посперечатися з творіннями Кінга або Кустуріци.
821.161.2
К 93
Курков, Андрій Юрійович. Ключі Марії : [роман] / А. Ю. Курков, Ю. П. Винничук. – Х. : Фоліо, 2020. – 576 с.
 
Вражає не тільки сюжет, а й спосіб його втілення тандемом двох сучасних українських письменників Андрія Куркова та Юрія Винничука... Пригодницькі мандри на підігнуті старовинної легенди не лишають сумніву у читача щодо їх дійсності. Мандруючи відтвореним авторами світом, мимоволі помічаєш, що перші сто сторінок швидко минули, а захоплення книгою не відпускає, настільки простою та легкою до сприйняття вона є.
Події легенди, що перекликаються у декількох часових просторах (стародавні часи, часи другої світової війни та сьогодення), чимось нагадують замки на дверях, універсальним ключем до яких є самі герої.
Дія у новому романі Андрія Куркова та Юрія Винничука розгортається одразу в трьох сюжетних зрізах: Хрестовий похід 1111 року, описаний у Хроніці лицаря Ольгерда з Галича, початок Другоі світовоі у Львові та Кракові, а також сучаснии період. Хто така Діва, і чому на неі полюють декілька століть поспіль, ким насправді є чорний археолог Олег, і головне — куди ведуть двері, які можна відчинити ключами Маріі? Про це дізнаєтеся зі сторінок одного з наибільш очікуваних романів сучасноі украінської літератури останніх років.
398.4(=161.2)
К 67
Корній, Дара. Чарівні істоти українського міфу : духи природи / Д. Корній. – Х. : Vivat, 2018. – 320 с.
 
Дара Корній – українська сучасна письменниця, журналістка, волонтерка. Пише і для дітей, і для дорослих, гармонійно вплітаючи в сучасний світ елементи слов'янської дохристиянської міфології, майстерно використовуючи для цього народні казки, легенди, обряди й замовляння. Ця книжка – чарівна. Ви не просто погортаєте її сторінки – ви поблукаєте стежками правічного лісу, почуєте його дихання, подивитесь в очі старенькому лісовикові, послухаєте чугайстрову сопілку. Може, вам щось прошепоче мавка або побалакає з вами поважний цар Ох... Ви постоїте біля річки – заскочите русалок за їхніми пустощами, а звідти недалеко й на гостину до суворих болотяника й болотяниці. А далі – прогулянка полем і луками, де вас зустрінуть і польовик, і спориш, і луговик... Та й вітри з повітрулями супроводжуватимуть вас під час мандрівки. І насамкінець свої таємниці відкриють духи пір року. Перед вами постане величезний і дуже цікавий шар культурної спадщини давніх українців, химерний світ чарівних істот праукраїнської міфології, досліджений і опрацьований Дарою Корній.
821.161.2
Д 21
Дашвар, Люко. #Галябезголови : роман / Л. Дашвар. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 400 с.
 
Благими намірами вимощений шлях до пекла. Галя сповна відчула сенс цього вислову. Її життя перевернулося лише через те, що вона прагнула допомогти іншій людині. Дівчина втратила все: роботу, чоловіка, друзів, віру в людей. Та що, як усе найбільш значуще і неймовірне починає відбуватися з нами саме тоді, коми ми намагаємося видряпатися з пекла? Це непросто, бо людина по-справжньому втрачає голову лише від двох речей: від страху і від кохання. Однак що робити, коли тебе одночасно накривають і страх, і кохання?.. Понад 500 тисяч примірників книжок Люко Дашвар уже знайшли своїх читачів. Авторка пише так гостро й проникливо, психологічно і чуйно, що торкається струн душі кожного. Неможливо не співчувати героям, так само як неможливо не звернути увагу на болючі і неоднозначні проблеми, які порушує письменниця.
821.161.2
Г 84
Гримич, Марина Віллівна. Юра : роман / М. В. Гримич. – К. : Нора-Друк, 2020. – 352 с.
 
Роман Марини Гримич «Юра» є сіквелом, тобто незалежним продовженням роману «Клавка» (2019), який став національним бестселером і найкращою книгою Форуму видавців 2019 року у жанрі прози. Марина Гримич — авторка більш як 20 різножанрових романів, член Національної спілки письменників України та Українського ПЕН. Київ, 1968 рік, кінець «відлиги». Юра — студент-фізик, успішний комсомольський ватажок, перспективний науковець-початківець — потрапляє в лещата непростих обставин і в пекло власних сумнівів: йому потрібно зробити моральний вибір, а він відчуває, що не готовий до цього. Адже його життя є своєрідним буфером поміж двома світами, — з одного боку, світом «золотої молоді», дітей секретарів ЦК КПУ, ЦК ЛКСМУ, КДБ, а з іншого, — світом його мами Клавки, яка є однією з тих безіменних і негероїчних представників української інтелігенції, що тримають на своїх плечах могутній тил для шістдесятництва.
821.161.1(477)
С 31
Сенцов, Олег. Другу також варто придбати : роман / О. Сенцов ; пер. з рос. С. Осока. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2020. – 560 с.
 
Свій другий роман – книгу із назвою «Другу також варто придбати» – режисер і письменник Олег Сенцов написав ще у 2017 році, перебуваючи в ув’язненні. Апокаліптична історія про захоплення Землі інопланетянами.
На вулицях панує хаос і розруха, а запаси харчів повільно закінчуються. Владу в свої руки беруть представники «тимчасової адміністрації», і в таких умовах проходить день за днем і тиждень за тижнем. Згодом настає час, коли кожному доводиться робити вибір: продовжувати існувати в нав’язаних умовах і підкоритись новій владі чи намагатись чинити опір і захищати свою планету. 
Джим Гаррісон, головний герой книжки, господар дому, сидить у вбиральні й гортає майже «підпільні» журнальчики, його дружина — готує сніданок... Це мав бути звичайний день звичайних людей, та зненацька у місто розпочинається вторгнення: з глибин космосу, небайдужого до долі людської цивілізації, прилетів... рай. А хто ж не мріє про щасливий контакт із позаземним розумом і не вірить, що вищий інтелект — однозначно добрий? Навіть якщо його представники схожі на ящірок і прагнуть навернути землян — заради їхнього ж спасіння — до природного життя, а їхні методи щодалі більше нагадують «аборигенам» найстрашніші моменти земної історії...
821.161.2
Г 69
Горіха Зерня, Тамара. Доця : роман / Т. Горіха Зерня. – К. : Білка, 2019. – 288 с.
 
Ця книга про любов. У ній немає жодного слова на "лю...", але вона про любов. Про магію, не лубочну, розтиражовану з екранів телевізора, а справжню, від роду і кореня, коли пірнаєш з головою у Прадавній Океан і виринаєш звідти з рибиною в зубах. І ще про відвагу. Про безумовну відвагу знайти своє, впізнати його, впертися руками і ногами і нікому не віддати. Свій дім, свою батьківщину, своє серце, своє право ходити з високо піднятою голово. Події роману розгортаються навесні-влітку чотирнадцятого року у Донецьку. Донбас – це точка обнуління, місце сили, де прозвучали найважливіші запитання. І тільки там заховані потрібні відповіді. Та де все починалося, там все і завершиться, коли історія пройде чергове коло, і вічний змій Уроборос знову вкусить себе за хвіст. Саме тут героїня втратила родину, дім, роботу, ілюзії – і саме тут зібрала уламки життя заново, віднайшла новий смисл і нову опору. Крок за кроком читач спостерігає процес трансформації, переродження гречкосія у воїна. Ця книга назавжди змінила того, хто її написав, і змінить кожного, хто її прочитає. Бо війна – це коли ти їси землю. І що важливіше, коли годуєш землею.
821.161.2
Ж 15
Жадан, Сергій Вікторович. Хлібне перемир’я : п’єса / С. В. Жадан. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2020. – 128 с.
 
Що робити, коли не довіряєш навіть найближчим рідним? Як вибиратися з пастки, до якої сам себе загнав? Кому можна розповісти про найважливіше, якщо мову зламано, а вміння слухати й розуміти залишилося в довоєнному минулому? Події п’єси «Хлібне перемир’я» відбуваються влітку 2014 року. Історія однієї смерті поступово перетворюється на історію цілого покоління, на історію стосунків між дітьми та батьками, на історію зради й недовіри, сповнену комічних слів і трагічних сенсів, поєднувати які так досконало вміє Сергій Жадан. Війна триває, і жодне перемир’я не здатне загоїти завданих ран: вони й далі нитимуть, назавжди змінюючи життя людей, які зовсім не збиралися воювати.
В цій атмосфері ніби однакових цінностей, випливає в міру розвитку сюжету недовіра оди до одного, кожний бачить ворога в усіх хто його оточує, хаос, саме цього домагається Росія, кожен підозрює всіх інших в зраді і доносі в комендатуру, нагадує 30-ті роки 20 століття і СССР.
821.161.2(73)
Б 28
Бату, Дорж. Моцарт²·°  : [роман] / Д. Бату. - Л. : Вид-во Старого Лева, 2020. - 464 с. 
 
«Моцарт 2.0» — нова історія від Доржа Бату, автора українських бестселерів «Франческа. Повелителька траєкторій» та «Франческа. Володарка офіцерського жетона». Уявіть собі — Моцарт у сучасному Нью-Йорку! Так-так, той самий, Вольфганг Амадеус. У сучасному місті його вражає і дивує усе: метро та галас, одяг, особливо жіночий, спосіб життя, звички й манери людей. Навіть вбиральні тут такі пахучі і красиві, наче у цісарському палаці. А ще, виявляється, сучасний рояль суттєво відрізняється від звичного Моцартові клавікорда… Та доведеться пристосовуватися, адже видатному композиторові хоч і випав шанс на нове життя, але дещо залишається незмінним — музика і Моцарт нероздільні. У цій книжці переплітаються вигадка й реальні та дуже цікаві факти про життя і творчість Моцарта, детективний сюжет за участі нової подруги композитора офіціантки Стейсі та роздуми про сенс життя. А завдяки дотепним ілюстраціям від Юлії Самелюк і QR-кодам із відеороликами, що розкривають секретики створення книжки, читачі поринуть в особливу атмосферу цієї історії.
821.161.2
К 72
Костенко, Ліна Василівна. Скіфська одіссея : поема-балада / Л. В. Костенко ; худ. В. Бахтов ; прикінцева ст. О. Пахльовська. Енциклопедія "Скіфської одіссеї" / Я. Ф. Барб’єрі, О. Пахльовська. – К. : Либідь, 2020. – 256 с.
 
Історична свідомість є найвищою духовною і етичною вартістю людини. Під сучасну пору, коли щораз більше українців переконується, що ми віддавна входили в Середземноморське культурне коло. Про це – поема-балада Ліни Костенко «Скіфська Одіссея» з енциклопедичними коментарями Оксани Пахльовської та Ярослави Франчески Барб’єрі. Бо ж не зрозуміємо себе, не усвідомлюючи нашої історії на всіх її рівнях, від пригод наших прародичів.
Поема-балада «Скіфська Одісея» – своє¬рідна альтернатива «Скифам» О. Блока. Це епічна картина Скіфії як землі наших предків чи попередників – у тому сенсі, що на цій землі постало й українське життя. Це несподівано легка», спо¬кійна, послідовно ведена оповідь про мандрівку грека-купця  Дніпром углиб Скіфії. Грек  шукає щастя в землях, яких уже досягали його земляки, але йому самому ще не знаних.
Славетна поетеса відтворює (вже не вперше!) «генетичний код» наших пращурів.
 
84(4УКР)6
М 34
Матіос, Марія Василівна. Вибране / М. В. Матіос ; передм. І. Набитович. – Л. : Піраміда, 2010. – 424 с.
 
Сімейна сага в новелах «Майже ніколи не навпаки» визначної української письменниці Марії Матіос за майстерністю письма та глибиною викладу не поступається її знаменитій «Солодкій Дарусі». «Важить не час, а людина в обставинах часу» — цю свою тезу письменниця розкриває через драматичну історію кількох гуцульських родин часів Першої світової війни. Великі пристрасті звичайних людей, легке марево містики, вічні дилеми Любові–Ненависті, Гріха–Спокути, кілька­ярусний сюжет... Кожен персо­наж цієї небуденної драми має беззаперечне алібі, неопротестовану правду і власні суди честі. А отже, має право чинити так, як не можна передбачити жодною логікою чи писаним законом. Закони честі вступають у суперечку із законами серця, бо так було споконвік, і майже ніколи не є навпаки. 
 

Інтернет-посилання:

НОВІ КНИГИ ВІД УІК - ТОП-5 НАЙРОМАНТИЧНІШИХ КНИГ ПРО КОХАННЯ 

Про важливість сучасної української літератури для українців 

Чи сучасна «сучасна» українська література? 

Всесвітній день письменника: топ-15 популярних сучасних українських авторів, яких варто прочитати 

Своєрідність стилю та мотивів поетичних творів Сергія Жадана 

11 книг Юрія Андруховича, які читаються на одному диханні 

Тамара Горіха Зерня: «Я дуже хочу, щоб наші письменники знову й знову поверталися до теми війни» 

Дорж Бату, автор українських бестселерів «Моцарт 2.0» та дилогії «Франческа» 

Марина Гримич: «Більше всього на світі я боюся розчарувати читача» 

91 рік Ліні Костенко: про її бунт проти радянської системи, творчість та сучасність 

10 книжок про російсько-українську війну 

Підготувала Волошина Н. О.


Новини

2024-04-24
Любі друзі! 25 квітня о 16:30 запрошуємо вас на лекцію до Дня пам'яті Чорнобильської катастрофи. Лектор — вчитель історії Юрій Офіцинський. Місце проведення — проспект Свободи, 16, читальна зала бібліотеки.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день