Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

«Жив ідеєю незалежної Української держави»

2022-12-20
до 85-річчя від дня народження В`ячеслава Чорновола
Дай, Боже, нам любити Україну понад усе сьогодні – маючи,
щоб не довелося гірко любити її, втративши.
В. Чорновіл

Чорновіл В'ячеслав Максимович (народився 24 грудня 1937 року в с. Єрки Черкаської області, загинув в автомобільній аварії 25 березня 1999 року в м. Бориспіль, Київської області), відомий український політик і публіцист, дисидент часів СРСР, засновник Народного Руху України, Герой України.

4 подвиги В'ячеслава Чорновола.

В'ячеслав Чорновіл увійшов в історію як символ української національної ідеї, як один з тих, хто сміливо виступав за захист прав людини в СРСР:

1. Бути дисидентом в СРСР, тим більше українським, – значить, стати для нащадків символом і героєм своєї епохи і... вигнанцем для оточення і країни, в якій він жив. Дисидент – це людина, яка відстоює переконання, які не відповідають загальноприйнятим в епоху тоталітаризму. У СРСР інакомислення каралося тюремним ув'язненням, божевільнями або висилкою з країни. Це крах власної кар'єри і будь-яких перспектив службового росту для членів сім'ї, включаючи дітей.

В'ячеслав Чорновіл до 29 років вважався успішним і перспективним українським журналістом: хлопець із села Звенигородського району Черкащини успішно закінчив факультет журналістики КДУ, в 27 років став кандидатом філологічних наук, працював у столичній газеті "Молода гвардія", одружений, 2 дітей – Андрій (1962) і Тарас (1964) та... опублікував самвидавний збірник "Лихо з розуму", в якому були зібрані портрети двадцяти "злочинців" з української інтелігенції, які постраждали у 1965-1966 рр. за свою любов до України, її мови та культури. В. Чорновіл опублікував біографії кожного з в'язнів, уривки їхніх творів, листи з таборів. Покарання не змусило себе чекати. У листопаді 1967 року Чорновіл був уперше засуджений до 6 років колонії суворого режиму.

2. 1969-1988 рр. – Вся репресивна машина СРСР виявилася не спроможною зламати українця. У 1969 р В'ячеслав Чорновіл був достроково звільнений. На його кар'єрі в СРСР можна було поставити жирний хрест: щоб прогодувати сім'ю, він працював то рядовим співробітником на метеорологічній станції в Закарпатті, то землекопом в археологічній експедиції під Одесою, то вантажником на залізничній станції у Львові.

У вільний час
– видавав підпільний самвидавний журнал "Український вісник" (1970-1972 рр.), за який був вдруге засуджений на 6 років ув'язнення в колонії суворого режиму і 3 роки заслання, яку відбував у Мордовії і Якутії аж до 1978 року;
– в 1979 р став членом Української Гельсінкської групи (перша спроба українських дисидентів створити політичну опозицію комуністичному режиму), за що в 1980 році утретє був заарештований і засланий на п'ять років до Якутії без права виїзду в Україну;
– у 1988 році КДБ спробував позбавити Чорновола радянського громадянства, щоб вислати з країни, однак він закликав усі західні країни не приймати його. Спроба карального апарату СРСР і тут провалилася.
 
3-й подвиг В'ячеслава Чорновола – заснування в 1988 р "Народного руху України" – політичного націонал-демократичного руху, який відстоює боротьбу за незалежність України, а з 1991 р – побудова незалежної Української держави.
У цей період часу В'ячеслав Чорновіл тричі (1990, 1994, 1998) ставав народним депутатом України;
– був незмінним лідером націонал-демократичного руху в Україні;
– найбільш авторитетним українським політиком за кордоном (тому й членом української делегації в ПАРЄ).

4-й подвиг В'ячеслава Чорновола – балотування кандидатом у Президенти України (1999 р.) і загибель в автокатастрофі. За словами Тараса Чорновола, його батька "вбили, бо боялися, що він зламає схему безперешкодного виходу в другий тур Кучми з Симоненком, що гарантувало б Кучмі перемогу".  Джерело 

Хтось називав його iдеалiстом, хтось – диктатором. Його поважали на Галичинi та на Донбасi, за принциповiсть та непохитнiсть навiть у радянських таборах називали "Зекiвським генералом", вiн зiграв одну з ключових ролей у відновленнi незалежності України. Однодумцi та опоненти В'ячеслава Чорновола згадали, яким запам'ятали його на трибунi, у кулуарах та вдома. Підбірку публікує ТСН. 

 

Праці В'ячеслава Чорновола

63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10-ти т. Т. 1 : Літературознавство. Критика. Журналістика / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола. – К. : Смолоскип, 2002. – 640 с. : іл. 
До першого тому ввійшли літературознавчі праці Вячеслава Чорновола, рецензії, критичні начерки, ранні журналістські спроби, статті. В основному це праці з архіву В. Чорновола, які раніше не друкувалися: про Т. Шевченка. Б. Грінченка, В. Самійленка, матеріали про П. Грабовського, опрацьовані автором в Якутському архіві.
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10-ти т. Т. 2 : Правосуддя чи рецидиви терору? Лихо з розуму (портрети двадцяти "злочинців"). Документи та матеріали 1966-1968 рр. / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола. – К. : Смолоскип, 2003. – 906 с. : іл. – Алф. покаж.: с. 885-903.
До другого тому ввійшли праці «Правосуддя чи рецидиви терору?» та «Лихо з розуму (Портрети двадцяти «злочинців»)», які Вячеслав Чорновіл написав на захист української інтелігенції, заарештованої 1965 року радянською владою. Цими творами автор викрив антилюдяну радянську систему, зробив Грунтовний аналіз несправедливого арешту, а потім засудження двадцяти інтелігентів. У томі подано інші матеріали В. Чорновола 1966-1969 років – заяви, скарги, листи.
У Додатках уміщено статті та заяви, що стосуються суду над Вячеславом Чорноволом 1966 р. та першого ув’язнення 1967-1969 pp., як радянські, так і на його захист. Окремий розділ – це іноземні відгуки про Вячеслава Чорновола в 60-х роках.
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10 т. Т. 3 : Український вісник. Випуски 1-6 / В. М. Чорновіл / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола редкол. : А. Пашко [та ін.] ; передм. М. Косів ; худ. оформ. І. Гаврилюк. – К. : Смолоскип, 2006. – 982 с. : іл. – Покаж.: с. 953-978.
У третьому томі Творів у десяти томах Вячеслава Чорновола опубліковано шість випусків позацензурного журналу "Український вісник", редактором якого він був з кінця 1969 р. по 1972 р. У журнал уміщено самвидавні документи середини 60-х - початку 70-х років, хроніку репресій - переслідувань, арештів, судів. Усі матеріали вміло об’єднанні редакторськими поясненнями, зауваженнями, доповненнями. У журналах є документи самого Вячеслава Чорновола. Цей том, як і попередні, цінний для науковців, студентів, учнів, які досліджують і вивчають правозахисну діяльність цього періоду, а також для всіх, хто цікавиться історією України.
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10-ти т. Т. 4, Кн. 1 : Листи / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола. – К. : Смолоскип, 2005. – 990 с. : іл, портр. – Алф. покаж.: с. 955-974.
Четвертий том творів Вячеслава Чорновола в двох книгах  його епістолярна спадщина (початок. 60-х  1998 р.), що складається з трьох розділів: "Листи з неволі", які впорядкував сам автор, "До рідних" та "До друзів і знайомих". Листи обіймають період активної правозахисної діяльності В. Чорновола, в основному періоди ув′язнення в радянських політичних таборах та перебування на засланні. Вони становлять надзвичайно змістовний та історично важливий матеріал, свідчення утвердження та боротьби людини в умовах несвободи проти тоталітарного режиму, формування політичної самосвідомості, відображають стратегію й тактику українського правозахисного руху.
 
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10-ти т. Т. 4, Кн. 2 : Листи / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола ; упоряд. та комент. : М. Коцюбинської, В. Чорновіл. – К. : Смолоскип, 2005. – 1068 с. : іл. – Алф. покаж.: с. 1003-1029.   
Четвертий том творів Вячеслава Чорновола в двох книгах  його епістолярна спадщина, що складається з трьох розділів.
У заключному розділі серед адресатів  відомі письменники та громадські діячі, колеги з-за кордону, члени Міжнародної Амністії, в′язні сумління.
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10-ти т. Т. 5 : Публіцистика, документи, матеріали "Справи № 196" (1970-1984) / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола.  К. : "Смолоскип", 2007.  911 с.
У п’ятому томі Творів В. Чорновола в десяти томах уміщено публіцистику та документи періоду з 1970 по 1984 pp. Сюди увійшли матеріали "Справи № 196", які опубліковано вперше. Книга - цінний матеріал для науковців, студентів, учнів, усіх, кого цікавить історія нашої держави та життєвий шлях В. Чорновола і його боротьба за незалежність України в другій половині XX ст.
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10-ти т. Т. 6 : Документи та матеріали (листопад 1985-квітень 1990) / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола. – К. : Смолоскип, 2009. – 1051 с.
У шостому томі Творів В. Чорновола в десяти томах уміщено матеріали після звільнення з ув’язнення (1985 р.) по квітень 1990 р. - початок державотворчої діяльності. Це період відновлення ж. "Український вісник" (вип. 7-14), ініціювання і заснування УГС, очолювання прес-служби УГС, випусків, крім "УВ", "УВ-експрес", "Листків прес-служби УГС", активної участі в мітингах 1980-х pp., створення міжнародних організацій та участь у їхній роботі, внесення радикальних ідей у Програму НРУ. Це важливі матеріали для науковців, істориків, студентів, учнів, які досліджують останній період радянського часу, боротьбу за незалежність України.
 
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10-ти т. Т. 7 : Статті, виступи, інтерв'ю (березень 1990 - грудень 1992) / В. М. Чорновіл ; [редкол.: А. Пашко (голова) та ін.] ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола ; упоряд. та комент. В. Чорновіл. – К. : Смолоскип, 2011. – 1079 c. : іл.
У сьомому томі Творів В. Чорновола в десяти томах уміщено його статті, виступи, інтерв’ю. Це період початку державотворчої діяльності відомого політика від весни 1990 р. до грудня 1992 р. включно (депутат Верховної Ради, депутат і голова Львівської обласної ради, кандидат на пост Президента України, гетьман Українського козацтва, співголова НРУ з березня до початку грудня 1992 p., далі – голова НРУ). Це період перед самим здобуттям незалежності та її утвердженням у нелегкій боротьбі з ворогами самостійної Української держави.
Дослідники знайдуть у книзі цінні матеріали як про діяльність Чорновола, так і про будівництво нашої держави, що взаємозв’язане.
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10-ти т. Т. 8 : Статті, виступи, інтерв’ю, (січень 1993  грудень 1995) / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола– К. : Смолоскип, , 2012. - 1084 с. : іл., фот.
У 8-й том Творів Вячеслава Чорновола в десяти томах увійшли виступи, інтерв'ю, статті періоду з 1993 по 1995 роки. Це боротьба за утвердження незалежності через законотворчу діяльність у Верховній Раді, відстоювання держави, інтересів народу в діяльності Народного Руху України, оцінка щоденних суспільних подій у редакційних статтях газети «Час/Тіmе». Як і попередні томи, цей том цінний правдивістю, історичністю часу, багатий на документи. Отже, потрібний для всіх, хто цікавиться становленням нашої держави, її історією, уболіває за Україну.
 
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10 т. Т. 9 : Статті, виступи, інтерв’ю (січень 1996 – грудень 1997) / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола ; упоряд., комент. В. Чорновіл ; редкол. : О. Зінкевич, Л. С. Танюк [та ін.]. – К. : Смолоскип, 2014. – 1008 с. : іл. – Бібліогр. у підрядк. прим. – Імен. покажч.: с. 989-1003.
У 9-й том Творів Вячеслава Чорновола в десяти томах увійшли виступи, інтерв’ю, статті періоду 1996 – 1997 років. Особливу увагу привертають статті «Колонок редактора» газети «Час/Time», виступи у Верховній Раді, розлогі інтерв’ю, публікації біографічного характеру, матеріали про прийняття Конституції України та нового виборчого закону. У цьому томі висвітлені проблемні питання, актуальні й сьогодні, зокрема щодо Криму, стосунків з Росією та Європою, вступу України в НАТО. Рекомендовано дослідникам, які вивчають історію нашої держави.
 
63.3(4УКР)6
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав Максимович. Твори : в 10 т. Т. 10 : Статті, виступи, інтерв’ю (січень 1998 – березень 1999) / В. М. Чорновіл ; Міжнар. благод. фонд Вячеслава Чорновола ; упоряд., комент. В. Чорновіл. – К. : Смолоскип, 2015. – 680 с. : фот. – Імен. покажч.: с. 665-673.
У 10-й том творів Вячеслава Чорновола увійшли, як і раніше, статті "Колонок редактора" газети "Час/Time", виступи у Верховній Раді, документи НРУ, хроніка його діяльності. Це період за 1998 та три місяці 1999 років. У томі відображено намагання В. Чорновола об’єднати національно-демократичні сили, відновити зруйнований Рух. Безумовно, останній том важливий не тільки для характеристики діяльності Чорновола, а й для вивчення історії України,-для аналізу подій того часу, з яких не зроблено висновків дотепер.
 
63.3(4УКР)6/Л65-099919 
Л 65
Лихо з розуму (портрети двадцяти "злочинців") : зб. матеріялів / уклад. В. Чорновіл. – Париж, 1967. – 338 c.
Збірник, складений в 1967 році В'ячеславом Чорноволом. Її автор, на той час 29-річний журналіст, був одним з тих, хто виступив проти сваволі і безчинств КДБ. Він зібрав матеріали про Першу хвилю арештів серед української інтелігенції 1965—1966. Двадцять «злочинців» - це двадцять заарештованих представників української інтелігенції, матеріали про яких і представлені у цій збірці. Чорновіл опублікував біографії в'язнів, зразки творів, за які вони, власне, і були засуджені, та листи із таборів, які відображають умови побуту та переживання тогочасних політичних в'язнів.
 
66.3(4Укр)
Ч-75
Чорновіл, Вячеслав. Пульс української незалежності : колонка редактора / В. Чорновіл. – К. : Либідь, 2000. – 624 с.
У цьому першому посмертному виданні творів Вячеслава Чорновола зібрано статті й тексти виступів, що друкралися у "колонці редактора" започаткованих ним газет "Час/Тіте" (1995-1998) і "Час" (1998-1999). Книга є своєрідним щоденником політичного життя незалежної України і Чорновола в ньому. Збірка статей видається до річниці з дня трагічної загибелі Вячеслава Чорновола і присвячується його світлій пам’яті.

Матеріали про життя і діяльність В’ячеслава Чорновола

63.3(4УКР)6
Ч-75
Вячеслав Чорновіл: Біографія. Статті. Цитати / Народний Рух України. – К., 2007. – 36 с. : іл.
В’ячеслав Чорновіл залишається в нашій пам’яті, живе разом з нами і нині спонукає та закликає нас до дії. Бо він – лідер. Великий Лідер – великої нації. Через пелену літ ми раптом починаємо розуміти, що українці були сильнішими, настирливішими й відважнішими, коли попереду йшов Чорновіл. Він і тепер попереду. Але жити й діяти мусимо вже самі. У брошурі вміщено коротку біографію, ряд статей, цитат Героя України В’ячеслава Чорновола, який живе в пам’яті народу, в людських серцях і закликає українців до боротьби за незалежну Україну, до відродження української нації.
63.3(4УКР)6
С79
Степаненко, Микола. Майже все про загибель В. М. Чорновола. Т. 1 / М. Степаненко. – К. , 2007. – 552 с.
Автор за результатами складного та небезпечного розслідування вбивства В. М. Чорновола, яке вважає злочином проти держави, підготував та видав 1-ий том книги “Майже все про загибель В. М. Чорновола”. Тут слідчий відкрито назвав  імена замовників вбивства. Попри погрози, підпали майна та знищення власного бізнесу в 2010 році написав та видав 2-ий том книги, де називає багато прізвищ із кола владних структур, наводить факти їхньої не зовсім чесної та порядної діяльності. У 2014 році закінчив 3-ий том “Чому не розкрито вбивство Чорновола”.
72.4(4УКР)
М 75
Молода нація : альманах. – № 50. Спецвипуск : До 70-річчя Вячеслава Чорновола (1937-2007) / редкол.: П. Вознюк [та ін.] ; редрада: Ю. Бадзьо [та ін.]. – К. : Смолоскип, 2009. – 240 с. – Бібліогр. у підрядк. прим
У спецвипуску альманаху «Молода нація», присвяченому відомому дисидентові Вячеславу Чорноволу читач знайде багато матеріалів про його життя і діяльність. Понад 20 статей різних дослідників, зокрема, і таких відомих постатей як Юрій Зайцев та Роман Корогодський, розкривають багатогранну особистість В.М.Чорновола, його різноманітну діяльність: громадсько-політичну і державотворчу, правозахисну і публіцистичну, і навіть літературознавчу. Збірник буде цікавий всім, хто цікавиться постаттю В. Чорновола та історією українського-правозахисного руху.
63.3(4УКР)6
Д 36
Деревінський, Василь. В’ячеслав Чорновіл : нарис портрета політика : монографія / В. Деревінський. – Тернопіль : Джура, 2011. – 224 с. : фот. – Бібліогр.: с. 204-219. – Імен. покажч.: с. 220-223.
Документальна книга про відому постать, громадського та політичного діяча, журналіста В’ячеслава ЧорноволаЯк справедливо вказує дослідник, "відсутність на сьогодні ґрунтовних досліджень узагальнюючого характеру… не сприяє осмисленню його як людини, громадянина, лідера, політика". Отже, ця книга є важливою саме в контексті даного висновку. Тим більше, що сам лідер Народного Руху не встиг написати спогадів. Ця ґрунтовна наукова публікація, дозволяє осмислити діяльність політика, оцінити зміст і характер українського національного руху, сформувати цінності сучасного суспільства.
Піпаш, В. В’ячеслав Чорновіл і Закарпаття [Електронний ресурс] / В. Піпаш // Другі Чорноволівські читання : матеріали наук. конф., присвяч. 75-й річниці з дня народж. В’ячеслава Чорновола (Київ, 30 берез. 2013 р.) / упоряд. В. Деревінський. – Тернопіль, 2014. – С. 111-117. – Режим доступу : https://bit.ly/3VKEJuK
У збірнику подано матеріали наукової конференції Других Чорноволівських читань. Розглядаються різні аспекти життя і діяльності В. Чорновола, висвітлюються та аналізуються його погляди.
Окремі доповіді присвячені вивченню фактів політичної діяльності В. Чорновола на Миколаївщині та Закарпатті. На основі осмислення ідей та практичних здобутків В. Чорновола здійснено спробу визначити його роль і значення в історії українського народу. Проведений також розгляд масиву джерел про Великого Українця, що зберігаються в різних архівосховищах України.
Збірник призначений для науковців, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться поглядами та діяльністю В. Чорновола.
329.7(477)
Д 36
Деревінський, Василь Федорович. В’ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою / В. Ф. Деревінський. – Х. : Vivat, 2017. – 498 с. : іл. – (Гордість нації). – Бібліогр. у підрядк. прим.
Тесляр, редактор, літературний критик, політв’язень, журналіст, кочегар, лідер партії Народний Рух України, ініціатор заснування Української Гельсінської спілки  це все про В’ячеслава Чорновола.
Він був тричі ув’язнений радянською владою, але зумів підняти міжнародну громадськість на захист політв’язнів у Радянському Союзі. Він став депутатом і активно боровся за незалежну українську державу. У чому ж полягає феномен цієї людини? Чи була його смерть політичним замовним убивством? Дізнайтеся відповіді на ці питання вже зараз.
329.7(477)
В 27
Великі дерева в тіні не ростуть : спогади і роздуми про В’ячеслава Чорновола : [до 80-річчя з дня народж.] / О. Бежевець, О. Бондаренко, Е. Гурвіц [та ін.] ; упоряд. Д. М. Понамарчук ; перед. слово В. М. Кривенко ; Нар. рух України. – Кам’янське : Андрій, 2018. – 192 с. : іл, портр. – (Бібліотека Народного Руху України).
До видання увійшли 14 історій-спогадів соратників легендарного борця за Україну В'ячеслава Чорновола, а також розвідка правників та прижиттєвий нарис співтаборника про часи ув’язнення. У своїх спогадах громадські та політичні діячі з Білорусі, Азербайджану, Польщі, Ізраїлю та звісно України вперше розповідаються про виняткові риси характеру й досі невідомі факти з життя національного героя і Великої Людини.
Іваненко, Володимир. В’ячеслав Чорновіл як явище української історії й політики [Електронний ресурс] : статті, нотатки / В. Іваненко. – Вашинґтон : Вид-во Україна Інк., 2019. – 196 с. – Режим доступу : https://bit.ly/3FEtvT5
Життя і смерть В’ячеслава Чорновола залишаються в центрі уваги української (і не тільки української) громадськості. Це дає підстави для обговорення його політичного й публіцистичного досвіду, його ролі в громадсько-політичному житті України, обставин його загибелі. Ця збірка статей і нотаток має на меті привернути увагу до постаті В. Чорновола та його місця в українській історії й політиці, а відтак і до вивчення уроків сучасного українського націєтворення й державотворення.
 
***
В’ячеслав Чорновіл : (1937-1999 рр.) // Сто великих українців / Н. В. Астапенко, О. К. Барашкова [та ін.]. – К. : Арій, 2011. – С. 468-472.
В’ячеслав Чорновіл // Рух опору в Україні: 1960–1990. Енциклопедичний довідник / передм. : О. Зінкевича, О. Обертаса. – 2-е вид. –  К. : Смолоскип, 2012. – С. 794-798.
Васільєва, Л. Великий поборник правди : урок пам'яті / Л. Васільєва, Л. Нерубайська, В. Нерубайський // Дивослово. – 2017. – № 12. – С. 29-33. – Бібліогр. в кінці ст.
Вегеш, М. В’ячеслав Чорновіл дисидентському русі 60-80-х років / М. Вегеш // Carpatica -Карпатика. – Вип. 21. – Ужгород, 2003. – С. 173-180.
Веремійчик, О. Пам‘яті великого провідника українського народу Вячеслава Чорновола / О. Веремійчик // Укр. слово. – 2021. – 24 груд.-23 січ. (№ 1-2). – С. 7.
Галай, С. В’ячеслав Чорновіл: нарис портрета політика / С. Галай // Вісник Книжкової палати. – 2011. – № 12. – С. 20-21.
Горецький, М. Михайло Драгоманов і В'ячеслав Чорновіл – провідні політичні публіцисти України / М. Горецький // Історія в школі. – 2015. – № 5/6. – С. 21-25. – Бібліогр. в кінці ст.
Гусаков, І. В`ячеслав Чорновіл : постать на тлі доби / І. Гусаков // Історія України. – 2011. – № 33-34. – С. 17-26. – Бібліогр. наприкінці ст.
Даниленко, В. Державницька діяльність В. Чорновола (1990-1999 рр.) / В. Даниленко, В. Деревінський // Укр. історичний журнал. – 2013. – № 4. – С. 8-26.
Діяч руху опору: 80 років від дня народження В'ячеслава Чорновола // Шкільна бібліотека. – 2017. – № 11. – С. 84 : ілюстр.
Ковальчук, А. "За тобою, Чорноволе, вся вкраїна плаче" / А. Ковальчук // Укр. слово. – 2012. – 4-10 квіт. (№ 14). – С. 7.
Ковальчук, А. Пасіонарій : до 75-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола / А. Ковальчук // Слово Просвіти. – 2012. – 20-26 груд. (Ч. 51). – С. 4.
Куцик, П. П. Страдницький шлях Чорновола проляг через Воловець : [інтерв’ю / вів Й. Бігарій] / П. П. Куцик // Журналіст Закарпаття. – 2014. – № 2 (лют.). – С. 18-19 : фот.
Лук’янчук, Г. 20 роковини трагічної загибелі В. Чорновола і його попередження українцям! / Г. Лук’янчук // Укр. слово. – 2019. – 27 берез.-9 квіт. (№ 13-14). – С. 3.
Любіченко, Л. Постать В'ячеслава Чорновола як вияв національної ідентичності й джерело виховання патріотизму / Л. Любіченко // Історія в школі. – 2017. – № 7/8. – С. 12-24 : фот. – Бібліогр. в кінці ст.
Мельник, Ю. В'ячеслав Чорновіл: штрихи життя і політичної діяльності / Ю. Мельник // Наука і суспільство. – 2012. – № 3-4. – С. 26-30.
Нагірняк, О. В'ячеслав Чорновіл : [біографія] / О. Нагірняк // Пам'ять століть. – 2007. – № 4-5. – С. 248-249.
Наїжмак, В. До слів Чорновола варто дослухатися й сьогодні... / В. Наїжмак В. // Голос України. – 2017. – 27 груд. – С. 5.
Піпаш, В. Він любив Україну, як дихав... : багато що В. Чорновола пов’язує із Закарпаттям / В. Піпаш // Новини Закарпаття. – 2012. – 22 груд. – С. 8 : фот.
Поцелуйко, М. Вісімдесятиріччю від дня народження В. М. Чорновола присвячується / М. Поцелуйко // Укр. мова і літ. в школах України. – 2018. – № 1. – С. 59.
Регідайло, Н. Природжений полеміст, майстер гострого слова, публіцист / Н. Регідайло // Вісник Книжкової палати. – 2008. – № 1. – С. 47-48.
Скиба, М. Історіографія діяльності В’ячеслава Чорновола / М. Скиба // Історія в рідній школі. – 2020. – № 3. – С. 12-16. – Бібліогр. наприкінці ст.
Швидкий В. Чорновіл В’ячеслав Максимович : [персоналія] // Енциклопедія історії України : у 10 т.  – Т. 10 : Т – Я./ Ін-т історії України НАН України. – К. : Наук. думка, 2013. – С. 565.
Черепаха, О. Україну самостійною В`ячеслав Чорновіл бачив і з висоти плаю / О. Черепаха // Новини Закарпаття. – 2007. – 23 серп. – С. 2.
Чорновіл В’ячеслав Максимович (1937-1999) : лідер правозахисного руху, журналіст, політичний і державний діяч, один із засновників Народного руху України // Хорошевський, А. Ю. Проект "Україна". Галерея національних героїв. – Х. : Бібколектор, 2012. – С. 85-87.
 
Інтернет-ресурси:
 
Праці В'ячеслава Чорновола в Електронній бібліотеці «Чтиво»
 
Підготувала Маргарита Бадида.

Новини

2024-04-18
Друзі, 23 квітня о 15:00 запрошуємо вас на безкоштовний майстер-клас з виготовлення Великоднього декору.  Інструменти та матеріали надаємо.  Кількість місць обмежена.  Реєстрація обов'язкова: https://forms.gle/xtW9wf8GDJmh95p87  Місце зустрічі: пр. Свободи, 16  Захід відбудеться за підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation Fondation de France.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день