Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Здоров’я – головний життєвий скарб

2024-04-03
до Всесвітнього дня здоров’я

«Доброго здоров’я!» – так часто вітаються українці. А коли прощаються, кажуть: «Бувайте здорові!». Тобто бажають здоров’я і при цьому майже не замислюються, який глибокий зміст у цих словах. Здоров’я ‒ це справжнє багатство, наявність якого ми часто ігноруємо. Здорові люди здебільшого рідко замислюються над тим, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їхнє здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу.

7 квітня весь світ відзначає Всесвітній день здоров’я, який було започатковано на честь створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), точніше, прийняття статусу цієї організації. Перше святкування Всесвітнього дня здоров’я відбулося в 1950 році. Уже тоді глобальною ідеєю заходу була пропаганда здорового способу життя. Адже здоров’я – не тільки відсутність хвороб та фізичних дефектів, а стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя. Здоров’я – це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя. У нашій суспільній свідомості існує одна дуже проста думка безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я, а решта все - додасться», - так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення. Здоровий спосіб життя – означає розумне використання свого життєвого потенціалу. Зрозуміло, що на протязі всього життя кожна людина намагається жити так, щоб бути щасливою, щоб не хворіти, займатись улюбленою справою, проводити свій час разом з близькими та рідними, тощо. Тобто вже десь на інтуїтивному рівні кожен розуміє поняття здорового способу життя. Найчастіше людина починає замислюватися про свій спосіб життя і здоров'я, коли наздоганяє якась проблема, з'являється хвороба чи нездужання. Турбота про своє здоров'я не має бути проблемою, турбота про своє здоров'я повинна бути способом життя.

9 заповідей здоров’я:
-Фізична активність (рух–це життя)
-Правильне харчування (не рідше 3-4 разів на день, не переїдати)
-Чіткий режим (зміна занять і відпочинку, сон не менше 7-8 годин)
-Відсутність шкідливих звичок (алкоголь, куріння, їжа на ніч)
-Особиста гігієна
-Свіже повітря (прогулянки на природі)
-Більше позитвних емоцій
-Заняття до душі, захоплення
-Профілактичні медичні огляди
За даними ВООЗ, все це в комплексі складає 50% успіху збереження здоров’я. Тому кожна людина самостійно може внести вклад у формуванні культу здорового способу життя своєї нації.
Особливо підтримку ВООЗ ми відчуваємо під час повномасштабної війни, коли отримуємо гуманітарну допомогу у вигляді десятків машин «швидкої», тонн ліків, коли наші медичні працівники обмінюються найкращим досвідом із колегами з усього світу. Вдячні за цю надважливу підтримку!
Цього дня ми відзначаємо важливість доброго здоров’я та благополуччя для людей по всьому світу і маємо нагоду оцінити своє здоров’я, пообіцяти собі дбати про себе, бути уважними до себе і один до одного. Разом ми можемо створити більш здорову та щасливу країну, а отже – і світ.
Будьте здорові, адже Здоров’я головний елемент іміджу сучасної успішної людини.
 
Людство з давніх-давен усвідомило ціну здоров’я, присвячуючи цій темі мудрі думки, які слугують засобом передачі знань і досвіду старшого покоління молодшому. З розумінням цінності здоров’я і руйнівних наслідків хвороб випливає думка про необхідність дбайливого ставлення до власного здоров’я. 
Багато висловів дійшло до нашого покоління від древніх лікарі, філософів, вчених, дослідників, письменників, в яких стверджується верховенство здоров’я над усім іншим у житті. Вони не тільки констатують факти, а рекомендують або відкидають, застерігають або повчають, схвалюють або засуджують.
• Головним скарбом життя є не землі, що ти їх завоював, не багатства, що їх маєш у скринях... Головним скарбом життя є здоров’я, і, щоб його зберегти, потрібно багато що знати. (Авіцена) 
• Добути і зберегти своє здоров’я може тільки сама людина. (М. Амосов) 
•Поведінка є таким самим джерелом патології, як гени й середовище... Неправильна поведінка людей є більш частою причиною їхніх захворювань, аніж зовнішні дії чи слабкість природи людини.
(М. Амосов) 
• Щоб бути здоровим, потрібно власні зусилля, постійні й значні. Замінити їх не можна нічим.  (М. Амосов) 
• Якби не було хвороб, хто б взагалі згадував про здоров'я. (М. Амосов) 
• Ми дуже добре знаємо, чому ми хворіємо, але досить погано знаємо, чому здорові. (П. Анохін) 
• За гроші можна купити ліжко, але не сон; їжу, але не апетит; ліки, але не здоров’я; будинок, але не домашній затишок; книги, але не розум; прикраси, але не красу; розкоші, але не щастя; релігію, але не спасіння. (П. Брегг) 
• Людина сама має заробити своє здоров’я. (П. Брегг) 
• Щоб насолоджуватися здоров’ям, потрібно працювати над собою. (П. Брегг)
• Існують тисячі хвороб, але здоров’я буває лише одне. (Л. Берне) 
• Біда наша в тому, що ми вперше замислюємося про своє здоров’я лише в тому разі, якщо починаємо втрачати його, якщо вже „зіпсовано” механізм і потрібно думати про його налагодження. (К. Биков) 
• Здоров’я - такий же унікум, як картина Рафаеля. Знищити його легко, відновити неможливо. (І. Бородін) 
•Уміння проводити життя – це насамперед уміння не вкорочувати його. (О. Богомолець) 
•Якщо тіло людини неслухняне, якщо що-небудь пригнічує людину, заважаючи радіти життю, то це початок хвороби... (Т. Васильєв) 
•Тисячі речей необхідні здоровому, і тільки одна хворому – здоров’я. (І. Вільде) 
•Здоров’я – вид гармонії, але його межі дуже широкі й не у всіх однакові. (Гален) 
• Природа – найкращий з лікарів. Вона виліковує три чверті своїх хворих. (Гален) 
• Усі здорові люди люблять життя. (Г. Гейне) 
 
За матеріалами з Інтернету

***

613.2
О-46
Озерна, Дарка. Ви це зможете! : 7 складових здорового способу життя / Д. Озерна. – К. : Yakaboo Publishing, 2020. – 160 с. : іл. – (Оптимістично про здоров’я). – Бібліогр.: с. 154-159. 
Це посібник зі свідомого ставлення до життя і покращення здоров’я. У ньому містяться рекомендації щодо раціону, внормування маси тіла і сну, фізичної активності та медичних обстежень. Всі тези та висновки базуються на сучасних наукових даних, медичних рекомендаціях та протоколах діагностики і лікування. Авторка легко і детально пояснює, як зважено і свідомо ставитися до власного здоров’я і способу життя, не впадати у крайнощі, не вірити в чарівні таблетки, магічне мислення і не вдаватися до суворих обмежень. А окрім цього, посібник написаний для і про сучасних українців і українок, з глибоким розумінням та емпатією до їхніх щоденних викликів. Книжка проілюстрована художницею Ольгою Дегтяровою. Це також перша книжка з серії "Оптимістично про здоров’я", у наступній книжці буде йти мова про психічне здоров’я.
821.111(73)
С 53
Снайдер, Тімоті. Наша недуга : уроки свободи з лікарняного щоденника / Т. Снайдер ; пер. з англ. П. Грицак. – Л. : Човен, 2020. – 192 с. – Бібліогр. у прим. : с. 167-190. 
«Я майже помер, але вижив, щоб написати цю книжку» (Тімоті Снайдер) Наприкінці 2019 року Тімоті Снайдер захворів і пережив декілька складних шпиталізацій. Лікування та реабілітація, які розтягнулися на місяці, були настільки потужним імпульсом, що все пережите він зафіксував у щоденнику, який згодом став книгою – дуже особистою та водночас небайдужою й відповідальною.
 
613.2
Г 79
Грегер, Майкл. Як не померти передчасно : їжа, яка відвертає та лікує хвороби / М. Грегер, Д. Стоун ; пер. з англ. В. Горбатько. – К. : КМ-Букс, 2018. – 512 с. : рис. – (Бестселер за версією The New York Тimes). – Предм. покажч.: с. 501-511. 
Страждаєте від високого тиску? Чай з гібіскусу допоможе вам краще за будь-які ліки від гіпертонії, не чинячи при цьому жодних побічних ефектів. Рак простати — спадкова хвороба у вашій родині? У такому разі відмовтеся від молока, а натомість додайте до свого раціону лляне насіння. А якщо непокоїть серцеве захворювання, переходьте на рослинну дієту. Автор книги — всесвітньовідомий популяризатор здорового харчування, доктор медицини Майкл Грегер докладно розповідає, як можна не лише запобігти більшості поширених недуг, а й побороти їх, якщо людина вже захворіла. Спираючись на велику кількість експериментальних і статистичних даних, він описує особливості протікання тієї чи іншої хвороби, розповідає, чим вона найчастіше зумовлена і чим загрожує, радить, яким харчам слід надати перевагу, а від чого краще відмовитись.
 
614
М 47
Мелега, Ксенія Петрівна. Сучасні технології здоров’язбереження : навч. посіб. / К. П. Мелега ; М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т", Ф-т здоров’я та фіз. виховання. – Ужгород : Говерла, 2018. – 200 с. : табл.
Навчальний посібник призначений для магістрів галузі «Охорона здоров’я», спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія». Структура і зміст навчального посібника адаптовані до вимог навчальної програми з дисципліни «Сучасні технології здоров’язбереження». У посібнику систематизовано сучасні підходи до розуміння сутності здоров’я як цілісного багатовимірного динамічного стану, охарактеризовано фактори ризику для здоров’я, пов’язані з особливостями способу життя сучасної людини, окреслено шляхи практичного здоров’язбереження з урахуванням рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я та новітніх наукових даних. Найбільша увага приділена висвітленню питань здорового харчування, фізичної активності, психічного здоров’я, здорового старіння і довголіття, охарактеризовані методи різних оздоровчих технологій. У окремому розділі відображена загальна характеристика та методи профілактики поширених неінфекційних захворювань сучасності, що базуються на усуненні факторів ризику та модифікації окремих складових способу життя. У додатках наведені матеріали, які мають практичне значення (тести, табличні дані, методики для оцінки ). Навчальне видання може бути корисним для всіх студентів та викладачів у галузі «Охорона здоров’я», учителів шкіл з предмету «Основи здоров’я» та широкого кола читачів, які цікавляться проблемами здоров’язбереження.
К 53.5
Д 58
Довкілля і здоров`я людини : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (17-19 квіт. 2008) / Ужгород. нац. ун-т [та ін.] ; редкол.: О. М. Ганич [та ін.]. – Ужгород : Говерла, 2008. – 400 с. : табл. – Бібліогр. наприкінці ст. 
Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції «довкілля і здоров’я людини»,присвяченої проблемам оздоровлення та профілактики захворювань в умовах екологічного забруднення довкілля на початку III тисячоліття. Висвітлено теоретичні та практичні  аспекти корекції негативного впливу довкілля засобами природного походження, вказано на можливості покращення здоров’я людини шляхом природного харчування.
 
614.2(477.87)
П 29
Петнегазі, Дезидерій Сигізмундович. Народне здоров’я на зламі століть : практ. кроки до його безальтернатив. пріоритету / Д. С. Петнегазі. – Ужгород : РІК-У, 2021. – 232 с. : фот. кольор., табл. – Текст укр., угор. мовами. 
Книга «Народне здоров’я на зламі століть» репрезентує погляди, фахову громадянську позицію та роздуми відомого закарпатського хірурга майже з 70-літнім трудовим стажем Дезидерія Петнегазі в контексті українських реалій стану нашої медицини. Автор пропонує покрокове впровадження державного медичного страхування, подає виважений погляд на взаємозалежність державної і приватної медицини, його нотатки змушують задуматися над проблемою втрати поваги до лікарів і довіри до вітчизняної охорони здоров’я в цілому. Життєвий портрет лікаря від Бога, високо інтелектуальної особистості в книзі багатогранно розкривають інтерв’ю, нариси та розповіді про нього за останні десятиліття.
613
С 91
Сучасні аспекти збереження здоров’я людини : зб. пр. ХІІI Міжнар. міждисциплінар. наук.-практ. конф. ([санаторій "Квітка полонини", с. Солочин Сваляв. р-ну], 3-4 квіт. 2020 р.) / ДВНЗ "Ужгород. нац. ун-т", Наук.-дослід. ін-т фітотерапії [та ін.] ; за ред. Т. М. Ганич ; редкол.: О. М. Ганич, Т. М. Ганич [та ін.]. – Ужгород : Говерла, 2020. – 376 с. : іл, табл. – Бібліогр. наприкінці ст.
Збірник праць конференції охоплює новітні науково-практичні матеріали про підтримання здоров’я людини в сучасних умовах, а саме – оздоровлення населення природними засобами, зокрема, лікувальними травами, забезпечення адекватного харчування, якісної питної та мінеральної води, подолання йододефіциту, використання сучасних агротехнологій для збереження і збагачення біорізноманіття природи, актуальні питання лікування поєднаної патології.
53.5
В 62
Вода і здоров’я людини : матеріали міжнар. міждисциплінар. наук.-практ. конф., сан. "Квітка полонини", 19-20 квіт. 2013 р. (с. Солочин Сваляв. р-ну) / ДВНЗ "Ужгород. нац. ун-т", НДІ фітотерапії [та ін.] ; за ред. Т. М. Ганич ; редкол.: П. П. Гаврилко, Я. Бриндза [та ін.]. – Ужгород : Патент, 2013. – 304 с. : рис., табл. – Текст укр., англ., слов. мовами. – Бібліогр. наприкінці ст.
Матеріали конференції висвітлюють актуальні питання здоров'я людини, а саме якість питної води і чистоту довкілля, забезпечення необхідними мікро- і макроелементами для повноцінного функціонування людського організму, нанотехнології, фітоапітерапія і можливос ті санаторно-курортного лікування та покращення здоров'я шляхом при- родного харчувания. Приділено увагу педагогічним аспектам викладання цих тем. 
5
О-92
Охорона здоров’я в Україні : навч. посіб. / В. П. Пєтков [та ін..] ; під заг. ред. В. П. Пєтков ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України. – К. : Скіф, 2013. – 288 с. – Бібліогр.: с. 262-287 та у підрядк. прим.
Навчальний посібник присвячений дослідженню проблеми адміністративно-правового регулювання у сфері охорони здоров’я. На основі аналізу політики держави запропоновано та сформульовано поняття „охорона здоров’я”, „медичне право”, як правового інституту. Удосконалено понятійно-категорійний апарат у сфері охорони здоров’я населення. Проаналізовано зарубіжний досвід функціонування галузі охорони здоров’я та медичного забезпечення. Сформульовано ряд конкретних пропозицій та рекомендацій щодо удосконалення чинного законодавства України, яке регулює правовідносини у сфері охорони здоров’я, медицини.
 
5
О-75
Основи здорового способу життя : підручник / М. І. Кручаниця, В. В. Кручаниця, К. П. Мелега [та ін.] ; М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т", Ф-т здоров’я людини. – Ужгород : РІК-У, 2016. – 266 с. : табл. – Бібліогр.: с. 207-210.
Підручник призначений для бакалаврів, спеціалістів здоров'я» спеціальності «Фізична реабілітація». Структура та магістрів у у галузі «Охорона міст підручника адаптовані і зміст до вимог навчальної програми з дисципліни «Основи здорового способу життя». Містить особливості формування здорового способу життя людини. Особливу увагу приділено впливу шкідливих звичок (тютюнопаління, алкоголізм, наркоманія і токсикоманія), висвітлено вплив комп'ютерних технологій на здоров'я. Охарактеризовані методи окремих оздоровчо-зберігаючих технологій (загартування, рухова активність, ароматерапія, Фітотерапія). У додатках наведені матеріали, які мають практичне значення: тести на виявлення рівня стану здоров'я, вміння вести здоровий спосіб життя, тести на виявлення шкідливих звичок та тестовий контроль для самооцінки теоретичних знань. Навчальне видання може бути корисним для студентів інших спеціальностей та викладачів предмету «Основи здоров'я» ВНЗ, а також для всіх, хто не байдужий до стану власного здоров'я.
613
З-91
Зубарєва, Наталія. Вальс гормонів : маса тіла, сон, секс, краса та здоров’я – усе мов на долоні / Н. Зубарєва ; пер. з рос. І. Хомчук. – 3-тє вид. – К. : BookChef : Форс Україна, 2018. – 352 с. : іл., табл. – Бібліогр.: с. 367-368.
Лікар-ендокринолог Наталія Зубарєва написала книгу, яка допомагає читачам зрозуміти те, як працює одна із найскладніших систем жіночого організму – гормональна. Тут можна знайти поради щодо зменшення ваги, нормалізації сну, врегулювання менструального циклу, покращення стану шкіри, нігтів, волосся – тобто усього, що пов'язано із роботою ендокринної системи. В основі книги – дописи та відповіді на запитання читачів, які давно знайомі із блогом Наталії Зубарєвої. На сьогоднішній день його підписниками є більше мільйона користувачів інтернету. «Вальс гормонів» можна вважати справжньою енциклопедією жіночого здоров'я.
159.922
К 39
Кілбі, Елізабет. Розблоковане батьківство : як виростити здорових і щасливих дітей в епоху інформ. технологій / Е. Кілбі ; пер. з англ. Р. Ладохіна. – К. : КМ-БУКС, 2019. – 248 с. – Бібліогр. у прим.: с. 239-247. 
В останнє десятиліття комп'ютери перетворилися на невід'ємну частину повсякденного життя, заполонивши не лише заклади, які ми відвідуємо, а й наші помешкання. Тож не дивно, що сучасні дітлахи практично від народження починають користуватися досягненнями новітніх технологій - комп'ютерами, планшетами, айфонами тощо. Однак як це може позначитися на їхньому здоров'ї та розвитку? На які небезпеки наражає? А чи дає використання комп'ютерів якісь переваги дітям дошкільного та раннього шкільного віку? Про все це ви дізнаєтесь, прочитавши розумну і дуже корисну книжку британської психологині, докторки наук Елізабет Кілбі. Авторка висвітлює тему не лише як досвідчена фахівчиня, а й як мати трьох дітей, яка добре знає, про що говорить.
 

***

Багатовимірність поняття "хвороба" у контексті громадського здоров’я : (частина 2 – експериментальне дослідження) // Довкілля та здоров'я. – 2023. – № 1 (106). – С. 4-10
Бедзір, В. Забезпечити всебічне відновлення : на Закарпатті медики розпочинають благодійний проєкт для постраждалих учасників нинішньої війни / В. Бедзір // Урядовий кур’єр. – 2022. – 17 листоп. (№ 245). – С. 6.
Боровик, С. Весняне очищення організму : зміцнення імунітету, профілактика загострення недуг / С. Боровик // Здоров‘я і довголіття. – 2024. – 5-18 берез.(№ 5). – С. 2.
Вертіль, О. Щоб були здоровими земляки : на Сумщині активно ремонтують зруйновані лікарні та оновлюють втрачене обладнання / О. Вертіль // Урядовий кур’єр. – 2022. – 1 листоп. (№ 233). – С. 5.
Взаємодетермінація здоров’я та здорового способу життя як філософська проблема : серія: Філософія. Педагогіка // Вісник Дніпровської академії неперервної освіти. – 2022. – № 1. – С. 18-22.
Вплив забруднення повітря приміщень мікроскопічними грибами на здоров‘я населення // Довкілля та здоров’я. – 2022. – № 4. – С. 52-57.
Дослідження особливостей способу життя сучасної молоді у системі громадського здоров’я // Довкілля та здоров'я. – 2023. – № 3 (108). – С. 54-61
”Доступні ліки”: пріоритети розвитку 2024 року : держава постійно працює над розширенням доступності програми реімбурсації // Урядовий кур’єр. – 2024. – 2 берез.(№ 46). – С. 2.
Екологічні загрози та ризики для довкілля, життя та здоров'я людей від російської військової агресії // Екологічний вісник. – 2022. – № 1. – С. 6-8.
Ільницька І. М. Комп’ютер та діти: користь чи шкода? / І. М. Ільницька // Безпека життєдіяльності. – 2022. – № 9-10. – С. 43-44.
Комплексний підхід в охороні здоров`я : розділ 6 // Сімейна медицина. – Ужгород; К. : РІК-У, 2022. – С. 467-561.
Марзєєв О. М. "А все-таки майбутнє належить гігієні" / О. М. Марзєєв, С. І. Гаркавий // Довкілля та здоров'я. – 2023. – № 3 (108). – С. 76-79.
Оцінка ризику для здоров’я та соціальні втрати населення від забруднення атмосферного повітря викидами промислових підприємств та автотранспорту // Довкілля та здоров'я. – 2022. – № 2. – С. 49-53.
Політика у сфері охорони здоров‘я та безпеки праці // Охорона праці. – 2023. – № 12. – С. 56.
Радіаційно-гігієнічний моніторинг у районі Запорізької АЕС в умовах загрози радіаційної небезпеки // Довкілля та здоров'я. – 2023. – № 1 (106). – С. 75-79.
Резервне живлення допоможе рятувати життя : медичні заклади у 20 областях України отримали 300 систем зберігання енергії // Урядовий кур’єр. – 2024. – 7 берез.(№ 49). – С. 2.
Ризик-орієнтований моніторинг екологічних факторів впливу на якість життя у мегаполісах // Довкілля та здоров'я. – 2023. – № 3 (108). – С. 45-53
Сокуренко, С. Непомітний, але руйнівний / С. Сокуренко // Охорона праці. – 2024. – № 2. – С. 47.
Харчування і стрес : виклики воєнного стану // Довкілля та здоров'я. – 2023. – № 3 (108). – С. 31-38.
Хвороби і проблеми зі здоров`ям в українському суспільстві : розділ 2 // Сімейна медицина. – Ужгород; К. : РІК-У, 2022. – С. 32-255.
Хімічні канцерогени у навколишньому середовищі України : ризик для населення, шляхи попередження, удосконалення гігієнічного регламентування // Довкілля та здоров'я. – 2023. – № 3 (108). – С. 3-10.
Якименко, З. Благополуччя, здоров‘я та щастя / З. Якименко // Охорона праці. – 2023. – № 10. – С. 46-51.
 
Інтернет ресурси:
 
 
Підготувала Кодриш Віталія.
 

Новини

2024-05-29

30 травня 70-річчя від дня народження педагога, літературознавиці, докторки філологічних наук, професорки кафедри української літератури Ужогородського національного університету (2000–2021) Валентини Володимирівни Барчан. З цієї нагоди пропонуємо вам віртуальну виставку "Втілення мрії або шлях до щастя".

2024-05-27

Запрошуємо всіх, хто має бажання опанувати мову жестів на практичне заняття!

2024-05-23

27 травня виповнюється 95 років від дня народження відомого українського письменника Романа Іваничука. З цієї нагоди пропонуємо вам віртуальну виставку "Роман Іваничук - майстер українського роману".

2024-05-20
18 травня 2024 року виповнюється 80 років з моменту насильницької депортації кримських татар. Цього дня Україна і світ вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. 18 травня 1944 року радянська влада почала операцію з депортації понад 200 тисяч кримських татар із Кримського півострова. За оцінками, протягом наступного року понад 30 тисяч із них загинули від голоду, хвороб і виснаження. З 2014-го року країна-терорист - росія незаконно окупувала Крим та продовжує скоювати злочини проти корінного населення Кримського півострова й нині. З цієї нагоди пропонуємо вам віртуальну виставку "Крим - дорога додому".
2024-05-17

Шановні користувачі, пропонуємо  вашій увазі нові надходження до Відділу краєзнавства.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день