"Намисто – не тісто, в печі не спечеш"
українське прислів’я
Україна — країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси.
Вбрання людей в кожну історичну епоху мало серед своїх компонентів різноманітні прикраси. У похованнях пізнього палеоліту археологи знаходять прикраси у вигляді підвісок та браслетів з бивнів мамонта, морських раковин і зубів тварин з отворами для нанизування. Ниток чи шнурів з тих часів не залишилося, але відомо з пізнішого археологічного матеріалу, наприклад, курганів в’ятичів, що намисто нанизувалось на шнур з кінського волосу.
Якщо одяг був життєвою необхідністю в умовах холодного клімату, то з чим же пов’язана поява прикрас? Очевидно, що первісна людина, надаючи певним предметам значення оберегів, хотіла їх завжди мати при собі, щоб почувати себе безпечною перед довколишнім світом. Вигляд знака-оберега тішив і породжував почуття задоволення, з якого виникло розуміння красивого. Створювався синтез магічного і естетичного начал. Впродовж віків древній магічний зміст затирався, залишалась лише стара форма, яка сприймалась як звичайна прикраса, і навпаки, чим глибше заглянути в минуле, тим сильніше вимальовується її первинний зміст.
Сучасна жінка не може уявити своє життя без прикрас. Це й не дивно, адже вони вже є повсякденною річчю, що увійшла в звичку. В давнину, як і сьогодні, жінки одягали найрізноманітніші прикраси. Проте тоді вони були не лише гарними “цяцьками”, а й мали особливе значення та навіть оберігали їхнього власника. Наприклад, намисто захищало від злих сил та зурочень, а також було символом здоров’я та дівочої вроди. Вважали, що розрив нитки намиста попереджав власницю про нещастя.
Українські прикраси, що сформувалися у сиву давнину, упродовж багатьох років змінювались за своєю формою, матеріалом, кольором, значенням…
Шийні аксесуари вважалися оберегами. Вони захищали від недобрих людей, злих духів. А ще по намисту можна було легко визначити соціальний статус красуні. Чим яскравіше намисто, чим пишніше, ніж багатошарові — тим багатше жінка. Зазвичай у селянок на шиї красувалося до трьох шнурків, у знатних панянок — до п'ятнадцяти.
Кожна дівчина намагалася зібрати в своїй скриньці якомога більше аксесуарів, та ще щоб вони були краще, ніж у сусідки. Обновки обов'язково купували до великих свят — Великодня, Різдва. Іноді вміст жіночих шкатулок коштувало як пара волів або цілий будинок. Цікаво, що навіть бідні дівчата могли похвалитися розмаїттям гарнітурів: в малозабезпечених сім'ях аксесуари збирали поколіннями і передавали скриньку з намистом як сімейну реліквію.
Українські жінки любили носити сережки. Народ вірив: їх дзвін відганяє від власниці злих духів. А ще пані вважали, що сережки знімають головний біль. Якщо сережка губилася — буде біда.
Масивні печатки за часів Київської Русі були символом влади. Їх носили князі і знати. На прикрасах гравірували геральдику, значущі події політичного і культурного життя. Багаті дами носили масивні перстні з каменями, а ось селянки не поспішали скуповувати кільця, вважаючи за краще прикрасам на пальцях намисто і сережки. Але в 19 столітті прості українки все-таки звернули увагу на колечка. Однак, вибираючи аксесуар, представниці прекрасної статі в той час керувалися не просто особистими уподобаннями, а „озиралися” на народний символізм.
Срібна каблучка – якщо дівчина носила його на лівій руці – вона готова вийти заміж, на правій – її засватали.
Золота каблучка – на правій руці аксесуар носили заміжні жінки, на лівій – розлучені. За двох золотих колечкам на лівій руці визначали вдів.
Кільце з бірюзою. Бірюзу в Україні вважали каменем туги. Такі кільця вибирали дівчата, чиї хлопці служили. Так вони показували оточуючим, що серце зайняте, хоч милого і немає поруч.
Етнічні прикраси – сучасний тренд. Однак українці із задоволенням носять символічні аксесуари, не лише віддаючи данину моді. Такі прикраси – це спосіб ідентифікації, люди нарешті згадали, наскільки це важливо.
За матеріалами інтнернет-джерел
|