Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

“Моя професія – актриса”

2014-07-18
до 160-річчя Марії Заньковецької

"Обручаю тебе, Марусю, зі сценою,

тепер мені є для кого писати драми",

– сказав на репетиції Кропивницький,

розчулений грою актриси, і одягнув свій бірюзовий

перстень на палець Марії Заньковецької.

 

Ім'я Марії Костянтинівни Заньковецької належить до числа тих великих людей, якими пишається український народ, яких шанують російський та інші слов'янські народи. Вона є представницею тієї блискучої плеяди майстрів української сцени, імена яких, за словами К. С. Станіславського, викарбувані "золотими літерами на скрижалі історії світового мистецтва".

Марія Заньковецька була окрасою національної сцени, зіркою в театральному просторі на зламі XIX-XX ст. Вона увійшла в історію театру як видатна українська трагедійна актриса, що в створюваних сценічних образах уособлювала символ української жінки, тонко поєднуючи архетипне і вмотивовану психологічність. Талант М. Заньковецької багатогранний – лірична героїня, актриса комедійного плану. Та справжня стихія актриси – трагедія, в якій Заньковецька сягала висот античної трагедії. Вона царювала також у побутових драмах з натуралістичним елементом. Визначальними акторськими роботами М. Заньковецької вважаються трагедійні образи Олени у виставі “Глитай, або ж Павук” М. Кропивницького й Харитини в “Наймичці” І. Карпенка-Карого.

Дурылин С. Н. Мария Заньковецкая (1854-1934) : жизнь и творчество. – К.: Мистецтво, 1982. – 447 с.

Книга відомого російського історика літератури, театру і живопису, театрального критика, професора С. М. Дуриліна – плід його 20-річної праці, що висвітлює життя і творчість видатної актриси українського театру, яка займала визначне місце в театральному житті того часу.

Марія Заньковецька : легенда української сцени. – К.: Бібліотека українця, 1998. – 120 с.

Дана книга спроба дослідити, які визначні наукові сили складали оточення артистки та сприяли високому художньо-естетичному рівню її мистецтва, ширше представлено різні аспекти її мистецтва, особливу увагу приділено висвітленню питання впливу відомої артистки на розвиток української драматургічної літератури. А також, у цьому виданні пропонується поглянути на акторську творчість як на художнє відлуння життя і особистості самої Заньковецької.

Марія Костянтинівна Заньковецька (1854-1934) // Корифеї українського театру : матеріали про діяльність театру корифеїв. – К.: Мистецтво, 1982. – С.104-161.

Талан. Життя і творчість Марії Заньковецької : фотокнига / Переднє сл. Т. Є. Назарова, – К. : Мистецтво, 2004. – 288 с. : іл.

Книгу присвячено видатній українській драматичній актрисі кінця ХІХ – початку ХХ століття Марії Заньковецькій, одній з найславетніших європейських театральних зірок. У виданні використано документи і фотографії з колекції Музею театрального, музичного і кіномистецтва України. Більшість матеріалів друкується вперше.

Терес Н. В. Марія Заньковецька (Марія Костянтинівна Адасовська)) : [біогр.] / Н. В. Терес // Видатні постаті в історії України ХХ ст. - 2011. -  С. 142-144 : фото

 

Посилання по темі:

Знана і незнана Марія Заньковецька

Марія Заньковецька – легенда українського театру

Заньковецька Марія Костянтинівна

Адасовська Марія Костянтинівна (Заньковецька)

Перша актриса за званням народної артистки республіки Марія Заньковецька

Ясна зірка українського театру

Діва Марія (забуті листи)

Мельпомена української сцени. Марія Заньковецька

 


Новини

2024-04-24
Любі друзі! 25 квітня о 16:30 запрошуємо вас на лекцію до Дня пам'яті Чорнобильської катастрофи. Лектор — вчитель історії Юрій Офіцинський. Місце проведення — проспект Свободи, 16, читальна зала бібліотеки.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день