Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA RU EN 

   >     >  Нандор Плотені

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Плотені Нандор

1844 – 1933 рр.

 
Біографія:

Нандор Плотені (1844–1933) народився у селі Великі Лази теперішнього Ужгородського району. У 1862 році молодий Нандор познайомився з відомим угорським скрипалем Еде Ремені, який став наставником талановитого юнака і взяв його як концертмейстера в світове турне. З гастролями музиканти відвідали Італію, Францію, Єгипет та інші країни. У 1864 році Плотені познайомився з видатним композитором та музикантом Ференцом Лістом, який проживав у Римі. Також підтримував контакти з іншими відомими композиторами — Ваґнером, Берліозом, Рубінштейном, Сен-Сансом та іншими. З 1870 року Нандор Плотені був скрипалем Національного театру в Будапешті. Певний час мешкав у Парижі, де одружився з англійкою у 1878 році. Свідком на весілля Нандор запрошував Ференца Ліста, з яким товаришував — останній прийняв запрошення, однак не зміг особисто приїхати. Перший великий сольний концерт Плотені відбувся у 1895 році в Празі під акомпанемент відомого піаніста Сметани. Нандор Плотені також був відмінним композитором. У його доробку численні скрипкові твори у супроводі фортепіано та оркестру. До 50-річного професійного ювілею Ференца Ліста Плотені написав спеціальний концерт для скрипки, який подарував видатному композитору. За високі заслуги у музичній сфері імператор Франц Йосиф I подарував Нандору Плотені дворянський титул. У 1896 році музикант побудував у Великих Лазах палац. Займався благодійництвом. Похований Нандор Плотені у Будапешті.

Джерело

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Богданов, О. Родина Плотені й Великі Лази / О. Богданов // Закарпат. правда. – 2009. – 4-10 квіт. – С. 13.
Росул, Т. Музика маестро Плотені знову звучала в стінах його родинного маєтку на Ужгородщині : [вечір в с. Великі Лази до 165-річчя скрипаля-віртуоза Нандора (Фердинанда) Плотені] / Т. Росул // Новини Закарпаття. – 2009. – 30 трав. – С. 22. ; Закарпат. правда. – 2009. – 30 трав. – 5 черв. – С. 5. ; Вісті Ужгородщини. – 2009. – 5 черв. – С. 7.
Росул, Т. І. Пам'яті маестро Плотені : [про Н. Плотені – скрипаля-віртуоза, комп., музич.-громад. діяча з с. Великі Лази Ужгород. р-ну] / Т. І. Росул // Культурологічні джерела. – 2009. – № 1. – С. 16-17.
На Закарпатті відкрили пам`ятну дошку відомому композитору Нандорові Плотені : [в с. Великі Лази Ужгород. р-ну] // Закарпатська правда. – 2010. – 29 трав. – С. 3.
Горват, М. Граф Плотені повертається... : [про відкр. скульптур графу Плотені та гостю маєтку Ф. Лісту в с. Великі Лази] / М. Горват // Вісті Ужгородщини. – 2010. – 28 трав. – С. 1.
Штефаньо, О. У "Короні" колись грав знаменитий угорський піаніст Нандор Плотені / О. Штефаньо // Новини Закарпаття. – 2012. – 29 верес. – С. 21.
Новак, В. Нандор Плотені (Плотеньі) : [про скрипаля-віртуоза, композитора, піаніста та педагога] / В. Новак // Професійна музична культура Закарпаття: етапи становлення. – Ужгород : Карпати, 2016. – С. 164-187
Росул, Т. Нандор (Фердінанд) Плотені : 175-річчя від дня народж. піаніста, скрипаля, композитора, культур.-громад. діяча (1844 – 1933) / Т. Росул // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2019 рік. – Ужгород : TIMPANI, 2018. – С. 172-174.
Літераті, Т. Як у місті з’явилася набережна Плотені / Т. Літераті // РІО. – 2020. – 27 черв. – С. 7.

Інтернет ресурси:

Палац Плотені у Великих Лазах [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/3pmLYJD – Назва з екрана.
Літераті, Т. Дворянське гніздо : маєток графів Плотені у Великих Лазах бачив скрипку Страдіварі, сімейні зради і рад. свавілля  [Електронний ресурс] : [про історію життя графа Ф. Плотені] / Т. Літераті // Старий Замок. Паланок. – 2012. – 26 квіт. – 2 трав. – С. 3, 14. – Режим доступу : https://bit.ly/3r7alux – Назва з екрана.
Село Великі Лази та сім'я Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/36qYQpr – Назва з екрана.
На Закарпатті відкрили пам'ятну дошку відомому композитору Нандорові Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3knka48 – Назва з екрана.
Втрачений Ужгород: як в місті з’явилася набережна Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/32Cgjdy – Назва з екрана.
Закарпаття відправить туристів на шлях Нандора Плотені [Електронний ресурс] : [на Ужгородщині, презентували новий туристичний маршрут]. – Режим доступу : https://bit.ly/2QkAIjU – Назва з екрана.
Кумгир-Новак, Вікторія. Творчі зв’язки Ференца Ліста і Нандора Плотені [Електронний ресурс] / В. Кумгир-Новак. – Режим доступу : завантажити
 
Підготувала бібліограф Маргарита Бадида

Новини

2022-05-25

Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку, присвячену життю і творчості видатного літературознавця та фольклориста Івана Сенька "Збирач скарбів народних".

2022-05-20

Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку присвячену 100-річчю від Дня народження лавреата Національної премії ім. Тараса Шевченка  Івана Чендея "Криниця мудрості і любові".

2022-05-20

До вашої уваги віртуальна виставка, яка присвячена 80-річчю від Дня народження Петра Скунця, лавреата Національної премії ім. Тараса Шевченка "Моя Вкраїна у мене в крові".

2022-05-17
В історії кожного народу є власні сторінки трагедії й боротьби. Для кримських татар найтрагічніша подія, що не оминула жодної сім’ї, – депортація 18 травня 1944 року. Депортація кримських татар 18-20 травня 1944 року – один із найстрашніших прикладів злочинів радянської влади, вчинених нею під час Другої світової війни. До Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Непотрібні громадяни".
2022-05-12

Шановні користувачі. Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Феномен Юрія Бачі", яка присвячена 90-річчю від Дня народження українського громадсько-культурного діяча на Пряшівщині, письменника, публіциста та літературного критика.