Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2023 - червень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
 
1 червня до Міжнародного дня захисту дітей Заслужений академічний Закарпатський народний хор виступив з концертом у Хустській спеціальній школі І-ІІІ ступенів.
1 червня в Берегові, у обласному угорському драматичному театрі, відбулась вистава  „Принцеса, яка не мала королівства”.
1 червня в Ужгороді,  у обласному  академічному театрі ляльок „Бавка”, з нагоди Міжнародного дня захисту дітей  зіграли виставу „Чок та його вірні друзі”.
1 червня в Ужгороді,  в Академії культури і мистецтв, відбулась благодійна вистава-казка Івана Франка „Фарбований лис”.
1 червня романтичний український співак Колін представив свою нову щиру пісню „Накрило”, присвячену всім закоханим. „Накрило” – це трек, основою якого стала реальна історія, яка відбулась в житті автора. Він розповідає про свої власні переживання та емоції, коли його серце відчуло потужний удар кохання. Слова треку говорять про те, як прості почуття можуть перевернути життя з ніг на голову та принести неймовірну радість і щастя. Він співає про те, що закохався, мов у перше, і не може бути просто другом. Пісня присвячена усім, хто відчуває цю неймовірну силу емоцій, стан закоханості. Цей трек зачаровує своєю щирістю та простотою, дозволяючи кожному знайти у ньому відгомін своїх особистих переживань. Він створений для того, щоб звучати в серцях слухачів та нагадувати їм про важливість кохання та відкритості до почуттів.
1-4 червня у Словаччині, у м. Пряшів, відбувся традиційний фестиваль „VIRVAR”, у якому взяли участь театри із шести європейських країн — зі Словаччини (театри міст Жилина, Пряшів, Нітра, Трнава та власне Кошице), Угорщини, Чехії, Польщі, Німеччини та України. Закарпатський академічний обласний театр ляльок „Бавка” з Ужгорода є постійним учасником фестивалю. Творчість закарпатського колективу цього року презентували екоказкою „Пригоди Кожика та Летика”. Серед глядачів, окрім словацьких дітей, було немало родин з української громади, яка проживає в Кошицях, які прийшли на перегляд театру з Ужгорода, щоб подивитися мистецький ляльковий твір рідною мовою. Глядачі тепло сприйняли виставу про пригоди карпатських кажанчиків Кожика і Летика. Треба відмітити, що передати природоохоронні та екологічні уявлення діткам через ляльку і казку виявилось неабияким трендом у європейському світі лялькового театрального мистецтва, тож закарпатські лялькарі гідно представили свій театр і країну.
4 червня в Ужгороді, у обласному академічному  театрі ляльок „Бавка”, до Міжнародного дня захисту дітей  зіграли виставу „Чародій Марабу”.
4 червня в Ужгороді, у краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького відбувся благодійний концерт – артпроєкт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору  з обдарованими дітьми краю „Зіркове майбутнє Срібної землі”. Вже шостий рік поспіль колектив під керівництвом Наталії Петій-Потапчук залучає до цього унікального проєкту талановитих дітей краю. У програмі – твори із діючого репертуару колективу, що є однією з умов проєкту. Концерт присвячений Дню захисту дітей і спрямований на підтримку ЗСУ. Також було вшановано пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Росії проти України. Своєю майстерністю з талановитими дітьми ділилися народний артист України Петро Матій, заслужена артистка України Яна Садварій, Ольга Свида, Вікторія Тимко та ін. Крім відомих закарпатських народних пісень були виконані яскраві танцювальні композиції. Завершилося свято „Червоною калиною”, яка стала символом незламності українського духу. 
4 червня в Мукачеві, у  замку „Паланок”, відбувся концерт на підтримку ЗСУ, гуртів „Brevis”, „YeS Duet”, „String Quartet” та талановитого мукачівського піаніста Мирослава Екмана.
4 червня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась прем’єра романтичної вистави „Витівки короля Дроздоборода”. Останнім часом у найбільшому театрі Закарпаття започаткувалася своєрідна творча лабораторія, що дає можливість охочим спробувати сили в іншому амплуа. Відома акторка, лауреат обласної премії імені братів Шерегіїв Клара Берец запропонувала свою постановку популярної казки братів Грімм у власній інсценізації.  Весела та повчальна історія про примхливу принцесу давно є улюбленою на сценах цілого світу. Існує чимало екранізацій німецької казки. В українських театрах вона йде у переказі відомого драматурга Богдана Стельмаха, за текстами якого створено відповідний мюзикл і навіть опера.  Натомість Закарпатський муздрамтеатр пропонує свою інтерпретацію історії про шляхетного короля Дроздоборода та гордовиту королівну, яку гратиме акторка Дар’я Горшкова. На прем’єрі маленьких глядачів зустрічав театральний оркестр та оновлена казкова фотозона.
У цей же день у театрі відбувся показ поетичної драми „Один” за віршами Петра Скунця, сповнений не тільки вишуканої поезієї, але й музики та пластики. Вистава створена з нагоди 80-річчя нашого земляка, Шевченківського лауреата, і кожен її показ є культурною подією в житті краю.
4 червня в Мукачево, у Палаці культури і мистецтв, танцювальним колективом „FITDANCE kids (Fitdance Studio Mukachevo)” було представлено незабутнє яскраве дійство - хореографічне шоу „Софія в країні снів”. Для того, щоб зробити шоу яскравим і видовищним, а юним танцюристам дати відчути себе зірками сцени, було витрачено 2 місяці тренувань і підготовки, 30 номерів, гори костюмів, примірки, музика, оформлення, світло, фотографи, відеооператори та ще купа дрібниць.
8 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, лунала гітарна музика та фортепіано, звучала концертна програма у стилі − classical, jazz, folk, flamenco, latinmusic. Забути про тривоги та неспокій сьогодення, поринути у вир музичного таїнства, втіленого звуками гітари, фортепіано та навколишньої атмосфери, запросили артисти філармонії Ігор Литвинов (гітара) та Наталія Лендєл (фортепіано). У вечорі взяли участь: заслужений артист України Олександр Садварій (тенор), Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано)  та Анастасія Вишневська (вокал). Захід проходив на підтримку Збройних сил України.
8 червня в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв, студенти „екзаменаційно” показали виставу за мотивами роману американського письменника Дж. Селінджера „Над прірвою у житі”. Режисер-постановник – заслужений артист України, директор департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА Євген Тищук. Головний герой твору – 17-річний Голден Колфілд, який перебуває на лікуванні у туберкульозному диспансері та розповідає про те, що сталося майже рік тому, коли йому було 16. Читачі та глядачі знайомляться з героєм у час його гострої моральної кризи, коли зіткнення з навколишнім світом стає для нього особливо нестерпним. На сцені – студенти 2-3 курс спеціальності „сценічна мистецтво”, і це їх екзаменаційна робота, яку вони склали на „відмінно”. По завершенню вистави юних акторів з успішним показом привітали режисер постановки Євген Тищук, ректорка АКіМ,  докторка наук, заслужена працівниця культури Наталія Шетеля, акторка Херсонського академічного обласного театру ляльок Валерія Липа, викладачі вишу та гості показу.
11 червня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбулись два покази вистави під назвою „Дуже невихований кіт”. Інтерактивну виставу з такою назвою на закарпатській сцені показали актори Херсонського академічного обласного театру ляльок. Кошти від продажу квитків спрямували на допомогу херсонцям, які постраждали внаслідок підриву Каховського водосховища. Вистава розповідає про життя самозакоханого кота, який вважає себе улюбленцем долі та зверхньо ставиться до інших мешканців ферми. Але йому доведеться засвоїти деякі уроки.
11 червня в Мукачівському драматичному театрі показали захопливі вистави для дітей та дорослих. О 13:00 – музичну казку Григорія Лисенка „Веселий фокусник”. Режисер-постановник – Тетяна Курта. А вже о 18:00 на дорослих та малечу очікувала захоплива вистава за п’єсою Олександра Гавроша „Князь Корятович”. Режисер-постановник – заслужений артист України Євген Тищук 
13 червня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбулась концертна програма улюблених музичних хітів XX століття, класики та неокласики Академічного симфонічного оркестру. Колектив Академічного симфонічного оркестру філармонії здивував і вкотре порадував яскравою, але водночас легкою, релаксною концертною програмою. Музичний вечір був наповнений атмосферою віденського та італійського шарму, ритмічними звуками вальсів, польок та арій Дж. Верді. Вишукана, романтична, тепла, пронизана флюїдами позитиву та добра, класична віденська музика славетної родини музикантів Штраусів подарувала шанувальникам особливий, піднесений настрій. Спілкування музикантів через музичний діалог завжди заряджає аудиторію життєрадісною світлою енергією. Концерт відбувся за участі відомих артистів краю – це неймовірної артистки Мирослави Швах-Пекар, яка виконає композиції, що подарують слухачам калейдоскоп вражень та яскравих фарб. А голос Карпат Олександр Садварій занурив слухачів у світ італійської культури з неперевершеними мелодіями та особливим національним колоритом.
13 червня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї імені Т.Легоцького,  відбувся благодійний концерт на підтримку ЗСУ „О, Україно! О, рідна Ненько!” Національної заслуженої капели бандуристів України імені Г. Майбороди – найстарішого колективу країни.  Раніше капела вже побувала в сусідніх Словаччині та Польщі, а також цими днями виступила у Сваляві й Мукачеві.
14 червня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась остання прем’єра цього театрального сезону – вистава „Станція”, автором якої є сучасний український драматург Олександр Вітер (Мірошниченко). 
16 червня у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ наймістичнішої історії про найпотаємніші та найтемніші куточки людської душі – вистави „Вій”. Найважче у житті встояти перед спокусою. Та чи завжди покаяння позбавляє кари?... Налякати сучасного глядача важко, але… багатогранна та прониклива гра акторів, моторошні декорації, вражаюча постановка не залишили байдужим жодного глядача. Сюжет повісті Миколи Гоголя „Вій” – один із найтаємничіших, лякаючих та захоплюючих сюжетів класичної літератури.
18 червня в Ужгороді, на площі Петефі,  відбувся концерт військового оркестру 128-ої бригади.
24 червня закарпатські лялькарі отримали гран-прі Міжнародного фестивалю театрів ляльок "Подільська лялька". Дипломами за кращу режисуру (заслужена артистка України Н. Орєшнікова) та кращу сценографію (художниця Інесса Кульчицька) нагородили виставу «Вечори на хуторі, або Билиці про вічне…» Наталії Орєшнікової та Ніни Малишки за мотивами повістей Миколи Гоголя «Пропала грамота», «Вій», «Ніч перед Різдвом».
25 червня Мукачівський драматичний приготував своїм шанувальникам нову премʼєру – комедію „Академію сміху”. Уявіть собі, що одного разу вам заборонили розважатися, сміятися і жартувати, і на гумор треба мати особливий дозвіл... Комедії мають бути без жартів, а кохання – без поцілунків. Але ж мистецтво змінює людей, а сміх – лікує! „Академія сміху” – комедія за п'єсою сучасного японського драматурга, сценариста, актора та режисера Мітані Кокі. У головних ролях Сірануш Матл та Лілія Приходько.  Режисер-постановник – художній керівник Харківського театру для дорослих, режисер Мукачівського драматичного театру Кирил Душин.
27 червня в Ужгороді, обласний академічний театр ляльок завершив театральний сезон прем'єрою вистави "Таємниця маленької сови". Вистава закарпатських лялькарів створена в за проєктом «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат: захист біорізноманіття церковних веж».
28 червня На площі Театральній, у сквері біля філармонії, під орудою народного артиста України Володимира Співака відбудеться святковий концерт академічного естрадно-духового оркестру Закарпатської обласної філармонії з нагоди відзначення державної події – Дня Конституції України. На заході виступили неймовірно чарівні, харизматичні та потужні солістки-вокалістки Мирослава Швах-Пекар, Галина Гаврилко, Поліна Гонтарь та акордеоніст Євген Цанько.
29 червня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая. відбувся концерт Академічного камерного хору "Кантус" з нагоди закриття 31-го концертно сезону. У програмі - твори Миколи Леонтовича, Євгена Станковича, Лесі Дичко, Вікторії Польової, Юрія Ланюка тощо.
30 червня у Закарпатській обласній філармонії Заслужений академічний Закарпатський народний хор під керівництвом Наталії Петій-Потапчук провів вечір пам’яті відомої закарпатської балетмейстерки, народної артистки України Клари Балог під назвою „Танці Закарпаття”. У цьому році відзначається 95 років від дня народження і 5 років від дня відходу мисткині в інший світ. Цей вечір один із низки заходів хору заради увіковічення пам’яті його багаторічної хореографині. 
У червні новий кліп на пісню „Молитва за Україну” презентували музиканти з Мукачева Анатолій Рябінін та Владислав Піров. Зйомки відбувались на околицях міста та у соборі святого Мартина, що створило атмосферу глибокої духовності та підкреслило зв'язок між людьми та Богом. Автори вирішили залучити до створення композиції дітей із ансамблю „Brevis Kids”, адже дитяча молитва найщиріша та діти є незмінним символом майбутнього. Це зміцнило головний принцип пісні – об'єднати усіх українців та молитися разом за благополуччя нашої країни. У композиції використані живі етнічні інструменти, що додає музиці справжньої української ідентичності, а елементи закарпатського діалекту в тексті надають пісні особливої карпатської атмосфери. Автор тексту – композитор, поет та письменник Іван Піров. Цей твір демонструє почуття єдності та духовності нашого народу. „Молитва за Україну” — це не тільки пісня, але й вдумливе звернення до Бога, з надією на перемогу та світле майбутнє нашої країни.
 
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
 
1 червня ужгородка Тетяна Мороляк презентувала книги інтимної лірики  „Зсередини” та „Аорта”. Усе те, що писала багато років у шухляду, нині дівчина відкрила для загалу і наче оголила душу. Мама трьох дітей та психологиня презентувала одразу дві збірки інтимної лірики.  Поезія стала рятунком від емоцій, які жінка пережила під час розлучення з чоловіком. Як показує досвід читачок, у ліричних рядках Тетяни знаходять собі розраду її подруги та знайомі, які зіткнулися із подібною ситуацією у житті.
1 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований дайджест „Календаря краєзнавчих та пам’ятних дат Закарпаття” на червень 2023 року. Це видання покликане надати громадськості краю матеріал про важливі події з історії області, ювілеї уродженців краю та видатних діячів.
1 червня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, відбулось бібліошоу „Книга – місто дитячих мрій”, також  відбувся флешмоб „Щастя і миру всім дітям планети”.
1 червня в Ужгороді, у бібліотеці „Казка” відбулось свято для дітей "Україна – непереможна!”.  На заході виступили талановиті учасники Центру розвитку і дозвілля „Ти – особливий”, були ігри з піратом та клоунами, працював шаховий куточок для всіх охочих. Також діти почули спів фіналістки дитячого Євробачення, лауреатки всеукраїнських та міжнародних конкурсів Каріни Корнути, авторки власних композицій на гітарі Анастасії Маргіти.
1 червня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, у відділі літератури іноземними мовами, відбувся майстер-клас з виготовлення  солодощів для дітей „La Dolce Vita 9-Дольче віта 9” до Міжнародного дня захисту дітей та Всесвітнього дня торта.
4 червня у Чинадіївському замку на Мукачівщині з нагоди Міжнародного дня захисту дітей у рамках проєкту „Tatohub.Ужгород” відбулася зустріч з відомим дитячим письменником та драматургом Олександром Гаврошем. Ужгородець представив свою останню повість „Замок любові”, дія якої відбувається в замку Сент-Міклош не тільки в минулому, але й у сучасності. Окрім спілкування з читачами, відбулося і відкриття потаємної кімнати „Музею пригод” із виставкою ілюстрацій чинадіївки Марини Чопей, яка оформляла книжку. Також гостей замку очікували концертні номери класичної музики та дегустація тематичного торту. Повість „Замок любові” є п’ятою книжкою серії „Музей пригод”, що виходять у харківському видавництві „Фоліо” і розповідають про мандрівки у часі до знакових місць української історії.
8 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована онлайн-вікторина „Дружба єднає щирі серця” до Міжнародного дня друзів.
9 червня український письменник Андрій Любка  провів літературний вечір для поранених українських військових, які проходять реабілітацію в Ужгороді. Крім фізичної реабілітації, потрібна ще й психологічна, і саме мистецтво, література, живе спілкування може стати одним із способів дієвої допомоги людям.   Від початку повномасштабного вторгнення Андрій Любка розпочав волонтерську діяльність та вже придбав 159 автомобілів для Збройних сил України.
15 червня в Ужгороді, в читальній залі Академії культури і мистецтв, відбулась творча зустріч з українським драматургом, режисером, актором, лауреатом численних всеукраїнських та міжнародних фестивалів і конкурсів Олександром Вітром.
19 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована онлайн-п'ятихвилинка „На поетичному перехресті”. Касета 27. Польська поезія.
19 червня в Ужгородському районі, в комплексі „Деренівська купіль”, відбувся Молодіжний форум Закарпаття, на якому були презентовані кращі практики молодіжних проектів Закарпаття, до яких увійшла і обласна універсальна наукової бібліотека ім. Ф. Потушняка з проектом „ВільноХаб”.
20 червня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась зустріч з черкащанками, поетичним дуетом – поетом, драматургом, перекладачем, радіоведучим Олексієм Юріном та поетесою, авторкою і виконавицею пісень, телеведучою Вікторією Пожар. 
22 червня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась зустріч з істориком та журналістом Вадимом Денисенко, який  презентував книгу „Як зруйнувати русскій мір". Повномасштабне вторгнення в Україну актуалізувало питання про природу російського імперіалізму не тільки в межах нашої держави, але й за кордоном. Чимало людей й досі не розуміють, що путін – симптом хвороби під назвою русскій мір, а не її збудник, і що російська агресія почалася щонайменше пів тисячоліття тому. Правильному діагностуванню цього захворювання та його лікуванню присвячена нова книжка історика і журналіста, директора Українського інституту майбутнього Вадима Денисенка „Як зруйнувати русскій мір”.
23 червня в ужгородській книгарні «Є» відбулася презентація роману Олександра Гавроша «Капітан Алоїз». Ретророман побачив світ у видавництві «Фоліо» і є рідкісною спробою показати минуле нашого міста у ХІХ столітті. Як зазначає автор, друге видання роману має більший обсяг на третину і містить значно більше історичних реалій, ніж видання 2013 року. Обласний центр Закарпаття має лише кілька романів про власну історію. Тому кожна така спроба привертає велику увагу. 
 
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
 
1 червня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини, відкрилася виставка робіт Йосипа Бокшая, а також кількох поколінь родини видатного художника: сина, Йосипа Бокшая-молодшого, внука, нинішнього директора обласного художнього музею Франциска Ерфана та дружини Франциска, керамістки Ірини Ерфан.  Цією виставкою угорські дипломати продовжують традицію проведення мистецьких заходів у своєму офісі і започатковують серію експозицій, присвячених художнім династіям, яких у Закарпатському відділення Спілки художників України налічується понад 20. 
1 червня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, до Міжнародного дня захисту дітей відбулись: виставка одного дня з фондових зібрань музею – „Спогади з дитинства”; майстер-класи для вихованців дитячих будинків сімейного типу та їх батьків, а також для дітей загиблих воїнів ЗСУ з виготовлення ляльки-мотанки (Людмила Губаль, Марія Купарь, Олена Сігетій, Олена Ваш), виготовлення іграшки з ниток (Вікторія Симкович), виготовлення іграшки з соленого тіста (Наталія Стегура), гончарства (Андрій Зубенко), малювання (художник-реставратор музею Віктор Андріанов). Також відбувся майстер-клас з акварельного мистецтва від викладача Закарпатської академії мистецтв Одарки Долгош та студентів вишу. „Пізнай свій край”: пазли, розмальовки, традиційні дитячі ігри та забави (на території садиби з с. Тибава Свалявського району). Відбулась квест-екскурсія по експозиції музею „Мандрівка Закарпаттям”. Екскурсія по експозиції музею від вихованців гуртка „Юні екскурсоводи” (Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”). На території музею діяв ярмарок зі смаколиками та солодощами від ГО „Рух підтримки закарпатських військових” – Любові Повідайчик та Тетяни Хрущ.
1 червня в Ужгороді,  у обласному художньому музеї  ім. Й. Бокшая, до Міжнародного дня захисту дітей відбувся дитячо-юнацький пленер „Вдячність” на вулицях Ужгорода. Роботи дітей, виконаних під час пленеру, експонувалась на мольбертах в коридорі художнього музею. У межах дитячої програми ЗБФ „Срібний дзвін” в залах художнього музею вручили подарунки – музичні інструменти дітям, учням Ужгородської музичної школи від американської благочинної організації. Народний літературний музей Закарпаття представив виставку дитячої книги закарпатських письменників та зустрічі з авторами дитячих книг. 
1 червня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, до Міжнародного дня захисту дітей з концертом виступили колективи: Зразковий художній колектив ДМХТ „Райдуга”, фольклорний ансамбль „Джерела”, вокальний ансамбль „Промінці”, а також солісти музичного фольклору „Віночок”. Відбулися майстер-класи „Квітуче Закарпаття”, „Квіти на листівках”,  „Прикраси із фетру”.
1 червня в Ужгороді,  у обласному  художньому музеї ім. Й. Бокшая, презентували унікальну дитячу книжку, яка потрапила до Книги рекордів України. Книга „Другокласники у віршах” створена для дітей українських біженців, які наразі перебувають у Словаччині. Ініціатором та упорядником цього видання став вчитель Ужгородської ЗОШ № 4 Ян Поханич. На презентації були  представники Книги рекордів України, які вручили спеціальний диплом з фіксацією рекорду. Також були представники Консульства Словаччини.
3 червня в Ужгороді, у Міжнародний день захисту дітей, у рамках ЕкоАртПроєкту „Срібний Дзвін-2023” проходив пленер образотворчого мистецтва для дітей та творчої молоді „Вдячність”. У виставкових залах музею ім.Й.Бокшая, в оточенні картин видатного Гаврила Глюка та його дружини Ірини, діти творили і навчались під час майстер-класу з пленерного живопису під керівництвом заслуженого художника України Сергія Біби, заслуженого художника України Василя Вовчка та директора музею Франциска Ерфана. 
3 червня в Ужгороді „Спілка фотохудожників Закарпаття” у рамках проєкту Карпатського виставкового центру Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP) „Світ підтримує українських митців” відкрила виставку словацького фотоклубу з міста Ружомберок „На порозі століття”.  Експозиція представлена 39 світлинами 27-х авторів і  репрезентує творчість останніх двох років одного з найстаріших фотоклубів Європи – „Fotoklub RK 1924”.
4 червня  в ужгородському скансені у  День вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, з`явилося „Дерево пам`яті”. Символічне дерево з паперовими янголами, що символізують душі дітей встановили в ужгородському скансені в рамках акції „Розстріляні квіти”. Захід відбувся на території музею, біля старовинних школи та церкви. Голова Закарпатської ОДА-начальник ОВА Віктор Микита та голова Закарпатської облради Володимир Чубірко виступили з промовами, а далі разом з малечею повісили на Дерево памʼяті паперових янголів, які символізують душі загиблих дітей. Присутні мали можливість оглянули інсталяції артпростору та виставку тематичних картин.
6 червня в Ужгороді, у великій виставковій залі обласного музею народної архітектури та побуту, відбулася презентація студентських проєктів кафедри дизайну Закарпатської академії мистецтв. Відвідувачі змогли познайомитися з напрацюваннями студентів останніх років. Тут представлені доробки з графічного дизайну, дизайну інтерʼєру та дизайну середовища. Під час урочистої частини грамоти вручили ректору ЗАМ Івану Небеснику; проректорці з навчальної роботи ЗАМ Анні Бокшан; завідувачу кафедри дизайну ЗАМ Івану Небеснику; викладачу ЗАМ Олександру Кофелю; студентці 2 курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти ЗАМ Емілії Сливчук.
6 червня у Мукачеві, у стінах Угорського дому ім. Мігая Мункачі, відкрилась персональна виставка відомого художника, скульптора Івана Бровді „Життя продовжується”. Захід, організований до 84-річчя митця, зібрав більше сотні поціновувачів творчості Івана Васильовича, серед яких рідні, друзі, художники та шанувальники автора.
8 червня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, відбулося відкриття виставки творів народного художника України, голови Харківської організації Національної спілки художників України та лауреата Національної премії України імені Т. Шевченка Віктора Ковтуна. З цієї нагоди до Ужгорода приїхали відомі представники Слобожанщини. Напередодні вернісажу відбулась зустріч автора із шанувальниками його таланту. На експозиції більшість картин, які вмістилися у дві виставкові зали музею, присвячені сьогоденню – воєнним подіям: на них зображені зруйновані будівлі Харкова, евакуація людей, військові, рятувальники, прикордонники, знамениті постаті сучасності. В інших двох залах – мальовничі краєвиди Закарпаття, портрети класиків українського малярства та видатних митців нашого краю. За час повномасштабної війни художник не переставав малювати і створив понад 250 робіт.
11 червня у Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, пройшли святкові заходи, приурочені третій річниці відкриття у місті найбільшого культурно-мистецького простору. Вже традиційним стало цього дня відкриття попленерної виставки живописних робіт „Мукачівська весна-2023”. Цьогоріч участь у пленері взяли 17 молодих художників краю. Протягом тижня, з 22 по 28 травня, вони працювали у різних локаціях відтворюючи на полотнах власні емоції і враження від краєвидів, природи та архітектури міста. В експозиції було представлено понад 40 творчих робіт. 
13 червня в Ужгороді, у  музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки робіт учасників обласного дитячо-юнацького конкурсу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва „Легенди Карпат”. Свої роботи на тему „Мрії Срібної Землі” презентували 239 конкурсантів із 35 мистецьких шкіл. Організатор конкурсу – КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” Закарпатської обласної ради.
26 червня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка «Моя земля – моє натхнення» учасників обласного пленеру, який відбувся у травні в Ужгороді. Виставка приурочена до Дня Конституції України. Понад двадцять робіт презентуватимуть художники з усіх куточків Закарпаття. 
У червні картину під назвою „Карпатський краєвид”, яку написав знаний художник Срібної землі та заслужений діяч мистецтв Гаврило Глюк у 1971 році, продали, аби придбати дрон для легендарної закарпатської 128 бригади. 100 тисяч гривень віддав меценат за картину. Полотно виставили на продаж під час виставки у Закарпатському художньому музеї імені Йосипа Бокшая, присвяченої 110-тиріччю з дня народження Гаврила Глюка. Дрон купили і передали військовим 128-ої бригади волонтери Закарпаття. А ідея у такий спосіб пібтримати захисників – благодійного фонду імені Гаврила Глюка. Варто додати, історія картини пов’язана з початком будівництва Тереблянської ГЕС, яка і досі діє, забезпечуючи край електроенергією.
У червні у селі Олександрівка, на Хустщині розпочали реставрацію унікальної дерев’яної церкви святої Параскеви. Ця церква – яскравий приклад унікальної мармароської готики, що в Україні представлена лише на Закарпатті. Пам’ятка датується 1753 роком і є повністю дерев’яною, збудованою з дубових брусів. Сьогодні ця унікальна споруда перебуває в аварійному стані, але тривають роботи щодо розроблення проєкту повної реставрації інтер’єру та екстер’єру. Буде виконано комплекс невідкладних протиаварійних робіт, що дозволять зберегти пам’ятку від подальшої руйнації.
 
КІНОМИСТЕЦТВО
 
4 червня в Ужгороді відбувся вечір кіно для студентської молоді та всіх охочих. Учасники переглянули та обговорили фільм на бізнес-тематику „Гра на пониження”. Долучилися й підприємці, представники міжнародної бізнес-спільноти „Board”. Фільм – про фінансову кризу 2007-2008 років. Стрічка демонструє, як успіх у фінансових операціях і бізнесі залежить від рішучості і віри у власні сили, коли всі навколо сумніваються у тобі. Після перегляду фільму студенти поспілкуватися із підприємцями, аналізували головних героїв, їхні дії. Детально обговорили способи, які використовували головні герої, щоб заробити кошти на падінні ринку, та обговорювали наслідки цих дій. Акцентували, що попри все, бізнес завжди повинен дотримуватися етичних принципів і моральних стандартів. Результатом дискусії молоді та представників бізнесу стали пропозиції до співпраці кільком студентам. 
5 червня в Ужгороді відбувся показ документального фільму про театр переселенців, який мандрує світом.  Їхні серця поранила війна, а рани зашивав театр „УЖіК”… Вимушені переселенці, більшість із яких, опинившись на Закарпатті, уперше вийшли на сцену, спершу просто поставили виставу „Король Лір”.  А нині вже світом мандрує документальний фільм, створений у реальному часі, про долі цих людей. Автор ідеї фільму – В’ячеслав Єгоров, режисер – Дмитро Грешко, продюсерка – Поліна Герман.
21 червня  фільм "Довбуш", який знімали також і на Закарпатті, вийде у прокат до Дня Незалежності. Стрічка є одним із найдорожчих українських фільмів, її орієнтовний бюджет понад – 90 млн грн. Зйомки фільму проходили в Карпатах, Тернопільський області та Києві. На Закарпатті знімальним майданчиком кінострічки «Довбуш» став Свидовецький хребет. Спеціально для зйомок фільму на полонині Вурда збудували гуцульську сироварню, а на озері Герешаска – гуцульські споруди. Також до зйомок залучили місцевих вівчарів.
 
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
 
1 червня у Сваляві, біля  Будинку культури, відбулися події з нагоди дня захисту дітей. Захід включав в себе: показові виступи із залученням спецтехніки від працівників поліції, ДСНС та медиків; майстер-класи від працівників Будинку школяра; концертну програма від учнів Свалявської громади: пісні, танці, конкурси, флешмоб.
1 червня в Ужгороді, у обласному центрі дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”, до Міжнародного дня захисту дітей відбулась ігрова програма „Всі ми родом із дитинства”.
1 червня в Ужгороді, у просторі можливостей „Caritas HUB”, відбулося відкриття пересувної освітньої виставки „Більше, ніж я: солідарність і допомога в темні часи”.  Це історії 10 підлітків та молодих людей, які об’єдналися з іншими заради спільної мети і зробили більше, ніж змогли б поодинці. Лев волонтерив на Львівському вокзалі навесні 2022, Януш створив Центр ромської культури в Новій Каховці, Яна заснувала організацію „Teenergizer”. І ще сім особистих історій. Виставка має стати простором для дослідження особистої позиції і натхненням для власних дій. Має окреслити шляхи для солідарності, допомоги, підтримки, доступні саме підліткам. І чесно попередити про ризики: вигорання і втому, про те, що результат може виявитись неочікуваним, а плани можуть кардинально змінитись.
1 червня у Мукачеві, у  Центральному парку, до Дня захисту дітей влаштували велике свято з десятками цікавих локацій, щоб порадувати дітей. Хлопці та дівчата мали змогу взяти участь у квестах, майстер-класах, дізнатися, як працює спецтехніка рятувальників та відчути себе у ролі поліцейських, обрати майбутню професію, перетягувати автомобіль, сфотографуватися з веселими персонажами, подивитися та погладити кроликів, морських свинок та інших тваринок, розвинути спортивні навички на канатній дорозі та велодоріжці з перешкодами. Також учасники могли ознайомитися зі знаряддями середньовічного бою, а ще танцювати та співати караоке. Окрім того, всім охочим наносили аквагрим, бодіарт та пригощали попкорном, солодкою ватою, піцою та печивом.
1 червня в Ужгороді, у приміщенні Археологічного музею УжНУ (пл. Народна, 3), відбулася відкрита лекція: „Паралелі української та угорської боротьби проти спільного ворога”. В історії двох сусідніх країн є багато спільних точок дотику, зокрема те, що стосується боротьби проти російського імперіалізму. В рамках проведення заходів просвітницької мети, розповіли про ці спільні моменти, що об'єднують Україну та Угорщину. Лектором виступив професор, доктор історичних наук – Іван Мандрик.
1 червня в Ужгороді стартував проєкт „Екотеатр в Українських Карпатах”.  Екологи, педагоги та актори об’єдналися, аби пропагувати серед дітей та молоді екологічні цінності через екоосвіу, гру та театральне мистецтво. 
1 червня в Ужгороді, на набережній Незалежності,  відбувся благодійний фестиваль-ярмарок „Ням-Ням Фест”. Традиційний захід до Міжнародного дня захисту дітей організувало управління освіти міської ради, долучилися до нього ужгородські дитячі садочки та початкові школи, які мають дошкільні відділення. На фестивалі можна було придбати  випічку і солодощі, усі виручені кошти спрямували на потреби українських захисників. Поруч на локаціях проводили благодійні майстер-класи для дітей, працювала фотозона, де всі охочі могли сфотографуватися.
1 червня  в Ужгороді відбулося погашення марки „Діти Перемоги малюють Україну майбутнього”. Однойменний благодійний поштовий випуск приурочили до Дня захисту дітей, зокрема до теми жорстокої війни, розв’язаної росією.
Директор Закарпатської дирекції АТ „Укрпошта” Сергій Калій розповів, що 40 гривень із кожного маркового аркуша будуть спрямовані на благодійність – на потреби дитячих будинків та дітей, які втратили батьків. До поштового набору увійшли марки з найкращими дитячими малюнками. Конкурс тривав із квітня, найкращі роботи обирали з-поміж понад 300 малюнків. Перемогу здобув малюнок „Найзаповітніша мрія” Олександри Федорчук (14 років, Бровари). У погашенні марки також взяли участь міський голова Ужгорода Богдан Андріїв, начальниця управління освіти Ужгородської міської ради Наталія Баранюк, діти – учасники благодійного фестивалю „Ням-Ням Фест”, який тривав поруч на набережній Незалежності.
6 червня студенти та викладачі Академії культури і мистецтв разом із ректоркою Наталіяєю Шетелею завітали у Великоберезнянську загальноосвітню санаторну школу-інтернат Великоберезнянського району, де знайшли прихисток вихованці Комунального закладу соціального захисту „Центр соціальної підтримки дітей та сімей „Обійми” Дніпропетровської міської ради. Традиційно приїхали не з порожніми руками. Зібрали подарунки та підготували для найменших театралізоване дійство на основі танцювальної культури ХVІІІ-ХІХ століття під назвою: „Як знайти щастя”, за мотивами Г. Х. Андерсена „Дюймовочка”. Це казка про маленьку дівчинку, що прагнула пізнати великий світ. У ній багато улюблених героїв, які так щиро і вдало зіграли студенти під керівництвом викладачів Вероніки Тищук та Ірини Шевцової. 
10 червня юний саксофоніст з Мукачева Арсеній Роман здобув перемогу на канадсько-українському мистецькому фестивалі „Toronto 2023”. Музикант навчається на відділі духових та ударних інструментів Мукачівської школи мистецтв. На конкурсі Арсеній здобув диплом лауреата I ступеня у категорії інструментальний жанр (саксофон, вікова категорія 7-10 років). Клас викладача Олександра Вірзбицькі, концертмейстер – Лариса Сметана.
14 червня в Ужгородському замку вiдкрили виставку світлин словацьких фотохудожників із Кошиць на знак солідарності з українським народом. 8 членів фотоклубу  „К-91” з міста Кошице представили 45 фотографій. На офіційне відкриття експозиції особисто приїхали  фотохудожники Штефан Ліптак та Роберт Парніца.
15 червня в Ужгороді стартував Молодіжний форум Закарпаття. Ця знакова подія сигналізує нашій молоді та міжнародним партнерам про те, що попри війну в регіоні тривають процеси децентралізації й забезпечуються основні принципи демократії, в центрі яких – людина. Загалом захід зібрав близько 80 людей: керівників і представників USAID, Міністерства молоді та спорту, представників молодіжних рад, організацій, просторів з усієї області, працівників органів місцевого самоврядування.
Представникі молодіжних спільнот різних громад краю прибули на форум для навчання, обміну досвідом, комунікації та отримання інформації щодо кращих практик, перспектив регіону в напрямку розвитку молодіжної політики тощо.
16 червня в Ужгороді, в залі камерного хору „Кантус”  на вулиці Руській,  відбулася   лекція „Сміття як сучасне мистецтво”. Що таке сучасне мистецтво взагалі, чому й кому воно потрібне? А може, це все просто сміття? Як розібратися, що є що і чому деякі роботи, створені зі сміття, коштують мільйони? На якому етапі сміття стає мистецтвом і чому це важливо? Про це розповідав Богдан Шумилович –  доктор наук, історик мистецтва, магістр нової та новітньої історії, керівник програм публічної історії в Центрі міської історії, доцент кафедри культурології УКУ. Богдан Шумилович вже не вперше читає лекції в Ужгороді, і кожного разу це інтелектуальне задоволення найвищого рівня, яке обговорюють
 У червні в Ужгороді фаховий коледж мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв запровадив проєкт реабілітації  поранених бійців ЗСУ через арттерапію. Суть проекту полягає в тому, що люди, які пройшли через реалії війни і проходили фізичну реабілітацію, також потребують емоційного перезавантаження і в цьому їм допомагає арттерапія. Це також дасть змогу  відкрити в собі нові таланти, почати малювати, більше творчо підходити до життя, побачити його в інших кольорах. Роботи поранених захисників будуть продаватися на виставках в Україні та за кордоном. За виручені кошти можна буде придбати все необхідне на фронт, допомогти захисникам щонайшвидше одужати. Але арттерапія використовується багатьма людьми самостійно, а не тільки як метод корекції емоційних станів, тих чи інших відхилень у психіці та поведінці. Багато хто вважає це заняття своїм хобі, займаючись арттерапією в домашніх умовах. Фаховий коледж мистецтв ім. А.Ерделі Закарпатської академії мистецтв має намір використовувати такі види арттерапії: образотворчі техніки арттерапії (До цього виду відносяться всі техніки, які пов’язані з малюванням.  У процесі створення малюнка знаходить вихід власне „Я” індивіда. Також важливим є вплив кольору на людину та є способом вираження її емоцій), глинотерапія (за визначенням психотерапевтів, глина – це найкращий матеріал для арттерапії. Ліплення підвищує впевненість у собі, розвиває творчі здібності, вчить людину йти на компроміс у суперечці, допомагає індивіду забути образи і налагодити стосунки з близькими), паперопластика, квілінг, орігамі, аплікація. Ці види творчості задіють нервові закінчення, що знаходяться в кінчиках пальців. Такі заняття мають позитивну дію на нервову систему, допомагають нормалізувати емоційний фон. Фаховий коледж мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв запрошує до співпраці волонтерів, психологів, психотерапевтів та всіх небайдужих.
У червні сімдесят випускників завершили навчання у Мукачівській школі мистецтв імені Степана Мартона. Це учні фортепіанного, струнно-смичкового, вокально-хорового, хореографічного відділів та відділів народних інструментів, духових та ударних інструментів, музичного театру.
У червні в Ужгороді – пік цвітіння липової алеї. Набережна Незалежності – одне з улюблених місць для прогулянок ужгородців. Щороку у червні на її алеях спостерігається особливе пожвавлення та скупчення містян та гостей Ужгорода, адже починається цвітіння знаменитої й унікальної липової алеї.
У червні в Ужгороді, у ботанічному саду, проводились артпікніки „Квіти заради життя”. Міжнародна організація з міграції організовує такі заходи в Ужгороді вже не вперше. Вони відкриті для всіх – і для переселенців, і для містян. Відвідувачі тут спілкуються, допомагають з різними роботами працівникам ботсаду, дізнаються щоразу щось нове про природу, відпочивають душею, працюючи руками, радіють красі, яка їх оточує і вже мають „свої” клумби і улюблені куточки у саду. Завдання організаторів – зближувати людей, давати цікаві нестандартні ідеї для комунікації, щоб люди відчували, що вони корисні, що вони можуть жити в цей момент. І робити щось і для себе, і для того міста, в якому вони живуть зараз. Динаміка дуже позитивна, люди знаходять спільні точки дотику, роблять відкриття для себе, що все не так, як вони знали чи думали. найцінніше, що спостерігають організатори таких заходів, це те, що у розмовах, у спілкуванні в учасників, зокрема, в переселенців, з’являються форми майбутнього часу – люди потрохи починають думати про життя «після» і не відкладати теперішнє, а жити тут і зараз.
У червні обдарована молодь Ужгорода отримала премії міського голови. Лауреатів премії Ужгородського міського голови для обдарованої молоді міста визначили на засіданні конкурсної комісії. Подавати кандидатури протягом травня могли професійно-технічні, вищі навчальні заклади та мистецькі школи. Визначили, що премії – 10 тисяч гривень кожен – отримають: студент 3-го курсу факультету суспільних наук спеціальності „Політологія” Ужгородського національного університету Дмитро Поковба; здобувач І курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності  „Музичне мистецтво” Академії культури і мистецтв Володимир Кордан; студентка ІІ курсу спеціалізації „Музичне мистецтво естради” Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора Аліна Гирич.

Новини

2024-04-24
Любі друзі! 25 квітня о 16:30 запрошуємо вас на лекцію до Дня пам'яті Чорнобильської катастрофи. Лектор — вчитель історії Юрій Офіцинський. Місце проведення — проспект Свободи, 16, читальна зала бібліотеки.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день