Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2012 - лютий

10 лютого голова облдержадміністрації Олександр Ледида вручив державні нагороди закарпатцям. За значний внесок у культурно-освітній розвиток України, вагомі досягнення та багаторічну працю Указом Президента України присвоєно почесні звання: „Заслужений працівник культури України” – викладачу Ужгородської дитячої школи мистецтв Людмилі Яровій, „Заслужений художник України” – Василю Поповичу.
24 лютого відбулося розширене засідання колегії управління культури облдержадміністрації та обкому профспілки працівників культури. Участь у заході взяли заступник голови обласної державної адміністрації Іван Качур, начальник управління культури обласної державної адміністрації Юрій Глеба, керівники підвідомчих установ і навчальних закладів, відділів культури і туризму міст і районів області.
У лютому в м. Ужгороді пройшла підсумкова нарада працівників культури Ужгородського району. У роботі наради взяли участь начальник управління культури облдержадміністрації, заслужений працівник культури України Ю. Глеба та заступник голови Ужгородської райдержадміністрації В. Химинець. Із звітом про діяльність відділу культури і туризму у 2011 році виступив начальник відділу Д. Ленарт.
В рамках відзначення Дня угорської культури у літературному музеї ім. Ш. Петефі в Будапешті відбулось урочисте нагородження працівників культури Угорщини за значний внесок у збереження, розвиток і популяризацію угорської культури. Міністерством національних ресурсів Угорщини вручено грамоту та медаль „Бібліотека” за високу професійну діяльність у збереженні й розвитку угорської літератури, традицій, звичаїв та обрядів голові Товариства угорських бібліотекарів, директору Берегівської централізованої бібліотечної системи Єві Варзі та директору Виноградівської ЦБС – Катерині Вашкебі.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 лютого в м. Ужгороді у великому залі Закарпатської обласної філармонії відбувся концерт С. Григоренка, лауреата міжнародних конкурсів, соліста Львівської обласної філармонії (фортепіано), за участі Камерного оркестру філармонії (керівник – заслужений артист України Владислав Юрош, диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько).
7 лютого в м. Ужгороді в коледжі культури і мистецтв відбувся перегляд вистави „Стогін Землі”. Ця художньо-публіцистична вистава створена у рамках планових робіт студентів четвертого курсу, група – режисери видовищно-театральних заходів під керівництвом викладача режисерських дисциплін коледжу Галини Василик.
9 лютого в м. Ужгороді мукачівський гурт „Рокаш” презентував свій дебютний альбом „In vinko veritas” та нову пісню з робочою назвою „Не обнімай цімборику”.
14 лютого в м. Ужгороді в палаці для дітей та юнацтва „Падіюн” відбулась шоу-програма до Дня св. Валентина „Море кохання”.
14 лютого в м. Ужгороді в районному будинку культури пройшов концерт до Дня закоханих з програмою „Все розпочинається з любові…”
23 лютого в м. Ужгороді в Закарпатській обласній філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру „Музичний хіт-парад з кінофільмів Голлівуду”, яким керує Вікторія Свалявчик-Цанько. Солісти Юстина Дідик (сопрано), Світлана Глеба (сопрано), Степан Ясниський (скрипка), Мирон Поцко (саксофон).
26 лютого у залі Закарпатського обласного театру ляльок „Бавка” відбувся концерт ансамблю солістів під керівництвом Олени Короленко. „Музична мозаїка” – вже шоста програма, яку підготував для шанувальників класичної музики молодий колектив

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

2 лютого в м. Ужгороді у прес-центрі „Закарпаття” пройшла презентація каталогу робіт членів творчого молодіжного об’єднання „Малий Лувер”, який видали до 10-ї річниці створення. Учасники прес-конференції розповіли не тільки про друковане видання, але й про діяльність „Малого Лувера”, успіхи його вихованців та про стан живопису на Закарпатті.
2 лютого в м. Ужгороді в міському прес-клубі презентували книгу нарисів про аграріїв Закарпаття „Земне тяжіння”. Над виданням працював колектив із 17 журналістів, які створили 59 нарисів про найкращих представників сільського господарства області минулих років і сьогодення.
7 лютого в м. Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбувся майстер-клас по виготовленню вітальних листівок, сувенірів у техніці „квілінг”.
9 лютого в м. Києві Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка визначив лауреатів Шевченківської премії 2012 року. Лауреатом премії в галузі літератури став поет Петро Мідянка за збірку поезій 2010 року „Луйтра в небо”.
9 лютого програма „Бібліоміст” оголосила 620 бібліотек України, що пройшли конкурсний відбір на отримання комп’ютерного обладнання і будуть модернізовані до осені 2012 року. 8 районів і міст області подали заяви на участь у конкурсі. Перемогу отримали чотири центральні бібліотечні системи, а саме: м. Ужгорода, Ужгородського району, Великоберезнянського району, Свалявського району.
10-11 лютого в м. Мукачево пройшов великий християнський Книгофест. У програмі відбувались презентації книжок, зустрічі з відомими проповідниками й авторами, зустрічі з християнськими видавцями. Діяла виставка-ярмарок книг і сувенірної продукції.
13 лютого в м. Ужгороді у видавництві Романа Повча вийшов з друку ювілейний випуск видання – „Наш культурно-історичний календар” Ужгородського товариства словаків, адресоване, насамперед філологам, історикам та всім, хто цікавиться історією та культурою Словаччини.
15 лютого в м. Ужгороді в прес-центрі „Закарпаття” презентували унікальне ілюстроване видання – „Червона книга українських Карпат”, що вийшла у видавництві „Карпати”. У книзі міститься інформація про сучасний стан тварин українських Карпат, а також видів, пропонованих для охорони у Карпатському регіоні.
15 лютого в м. Ужгороді в читальному залі періодики бібліотеки Ужгородського національного університету відбулася вузькопрофільна презентація математичних журналів, що доступні у цій книгозбірні.
16 лютого в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась зустріч з лауреатом Національної премії ім. Т. Шевченка, народним артистом України, відомим кобзарем Василем Нечепою. В рамках зустрічі з унікальним співаком-музикантом, нині єдиним представником старосвітської чернігівської кобзарської школи проведено презентацію його книги „Рід козацький величавий”.
21 лютого в м. Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва пройшов лінгвістичний конкурс „Знань і розуму основа – рідне слово, рідна мова”, присвячений Міжнародному дню рідної мови. Учасники конкурсу, учні 6-7 класів ЗОШ м. Ужгорода, змагалися у турах „Мовне асорті”, „Одним словом”, „Відгадай” за титул кращого знавця української мови.
23 лютого в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка пройшов творчий вечір поетеси Софії Малильо „Добридень, рідна Україно!”. У програмі вечора: поезії Софії Малильо, пісні на її твори, виступ хору товариства „Просвіта”, демонстрація телефільму „І ожила душа в соборі слова” (автор – Віра Кобулей). Про творчість поетеси розповіли закарпатські науковці Надія Ференц та Іван Хланта.
25 лютого в м. Ужгороді в читальній залі міської бібліотеки пройшли другі Читання, присвячені 200-літньому ювілею Вітчизняної війни 1812 року.
26 лютого в м. Хуст в міській бібліотеці відбувся творчий вечір талановитого поета, романтика, лірика, сатирика Василя Білича. Вшанувати творчість В. Білича прийшли почесні гості: міський голова Кащук В. П. та депутат обласної ради С. Т. Деркач, які відмітили неоціненний внесок В. Білича в духовне життя міста.
28 лютого в м. Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва пройшла презентація нової книги поетеси з Міжгірщини Віри Фесенко „Батуринський шлях”, центральною постаттю якої є образ гетьмана України Івана Мазепи. В презентації взяли участь голова Закарпатської обласної організації НСПУ Василь Густі, доктор історичних наук, професор УжНУ Сергій Федака, видавці презентованої книги Іван та Наталія Ребрик, науковець і фольклорист Іван Хланта та поетеса Олена Пекар.
У лютому в м. Ужгороді відбулися звітно-виборні збори Закарпатської організації Національної спілки письменників України. Своїм новим керівником закарпатські письменники одноголосно обрали поета Василя Густі.
У лютому в м. Ужгороді побачила світ книга відомого на Закарпатті спортивного журналіста та науковця Володимира Тарасюка „Розвиток спорту на Закарпатті в незалежній Україні (1991-2011)”. Видання вміщує дослідження про розвиток крайового спорту упродовж останніх двадцяти років незалежності України понад 120 видів спорту, розглянуто діяльність головних спортивних управлінь, центрів, асоціацій та закладів, що діють в області. Описані здобутки в галузі спортивної літератури та журналістики краю.
У лютому в м. Ужгороді у видавництві „Ґраж¬да” вийшла книга В. Кришеника „Наздоганяючи минуле”. У книзі – від¬гомін подій двад¬цятих-п’ятдесятих років м謬нулого століття на Зବ¬карпатті: доби Про¬сві¬ти, Карпатської України, ок󬬬пації краю, бать¬кова розповідь про мукачівську кବ¬тівню „Ков¬нер”, в’язницю у Ваці, про перші повоєн¬ні р¬ки – радянську колективізацію, мордов¬сь¬кі по¬лі¬тич¬ні табори та інше.
У лютому бібліотека-філія с. Люта Великоберезнянського району отримала в подарунок книги. Завдяки зусиллям міжнародного благодійного фонду „Мистецька скарбниця” та конкурсу „Коронація слова” Альберт Фараон, працівник відомого літературного конкурсу, презентував бібліотеці сотню книжок сучасних українських авторів з найбільш читабельних жанрів.
У лютому в м. Мукачево в районній бібліотеці відбулася презентація чотирьох книжок місцевого краєзнавця, старожила і Почесного громадянина міста над Латорицею Василя Пагирі.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

8 лютого у м. Ужгороді у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту проходила виставка „Мистецтво килимкарства”, присвячена 100-річчю з дня народження майстра народної творчості України Гафії Візичканич.
14 лютого в м. Ужгороді в картинній галереї „Ужгород” відкрилась виставка обласної організації національної спілки художників України „Нюанс” до Дня св. Валентина.
14 лютого в м. Ужгороді в палаці для дітей та юнацтва „Падіюн” відбулась виставка-продаж „Рукотворне мистецтво Закарпаття”.
22 лютого в м. Хуст у міській картинній галереї відкрилася фотовиставка колективу Спілки фотохудожників Закарпаття. Це вже другий звіт творчих особистостей перед хустянами та гостями міста. В експозиції представлені твори в жанрах пейзажу, портрету, макрофотографії тощо.
24 лютого в м. Берегово в Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ відкрилась виставка картин Чоби Поппа.
29 лютого в м. Рахів у приміщенні дитячої районної бібліотеки відбулось відкриття персональної виставки члена Спілки художників Росії, уродженця міста Рахова, (проживає у Петербурзі) Ярослава Савіних. Відвідали виставку голова районної ради Микола Беркела, заступник голови райдержадміністрації Олександр Томашук та начальник відділу культури і туризму Володимир Шепета. Вони зазначили, що творчість Ярослава Савіних – це вагомий внесок у культурний та духовний розвиток Рахівщини.
У лютому в м. Хуст тривав Всеукраїнський симпозіум-пленер „Карпатський хребет”, що став справжнім святом серед буднів для його учасників – митців з різних куточків України, які приїхали на запрошення керівника галереї „Обрій” Йосипа Блецки. У пленері взяли участь майстри пензля із Донецька, Полтави, Хуста, Ужгорода, Чернівців, Києва, Одеси, Львова, Коломиї та Харкова.
У лютому в м. Ужгороді в художньому музеї ім. Й. Бокшая продовжувала діяти виставка молодіжного мистецького об’єднання „Малий Лувер”, присвячена 10-ій річниці з дня створення. Керівник творчого молодіжного об’єднання – Емма Левадська.
У лютому в м. Загреб Владо Провчі, голова культурного товариства русинів і українців Хорватії „Рушняк”, організував в міській бібліотеці виставку живопису, де представив і різьбу по дереву ужгородського майстра Костянтина Ковгана. Експозиція тривала три тижні, а потім була перенесена у галерею „Купола” в м. Загреб.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ


5 лютого в с. Жденієво Воловецького району стартував традиційний культурно-спортивний фестиваль „Зимові візерунки Воловеччини”. У його програмі відбулися змагання з гірськолижного слалому та бігу на лижах у трьох вікових групах. Після закінчення змагань відбувся святковий концерт.
10-12 лютого в с. Голубине Свалявського району пройшли Дні бограчу „Вілла Квітка”.
11 лютого в с. Шаланки Виноградівського району відбулось святкування 301-річниці сейму, скликаного провідником угорської національно-визвольної боротьби, князем Трансільванії Ракоці ІІ. Як повідомив ідейний натхненник заходу, голова Шаланківської сільської ради Віктор Альохін, це вже традиційне свято для села. Заступник голови Закарпатської ОДА Іван Бушко, голова Виноградівської РДА Тетяна Граб вручили грамоти активу с. Шаланки. Привітали мешканців села консул угорського консульства в Берегові Ігнат Нодь, депутат обласної ради Карло Резеш, заступник голови УМДС Ласло Зубанич.
12 лютого в м. Ужгороді відбулось свято „Ужгородська палачінта (масляна) 2012”, в рамках якого проводились народні гуляння, веселі розваги та конкурси, концерти, дегустація вина і закарпатських страв, меду та млинців.
12-19 лютого в м. Ужгороді в рамках програми прикордонного співробітництва ЄІСП „Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна” пройшов фестиваль „Фольк-нон-стоп”. Під час фестивалю вихованці фольклорного ансамблю „Джерела” представили глядачам словацькі, румунські, угорські пісні та танці.
14 лютого в м. Ужгороді вже традиційно до Дня святого Валентина на пішохідному мості було організовано флеш-фест „Міст кохання”. Цьогоріч організатори (закарпатська ліга КВК, корпорація свят „Не ПоНяЛ”, кафедра туризму УжНУ) вирішили зняти всі обмеження і дати повну волю фантазії.
17 лютого в м. Ужгороді відбулась акція „Вірус доброти”, яка приурочена святкуванню міжнародного Дня спонтанного прояву доброти. Це свято ще маловідоме в Україні, однак дуже потрібне нашому суспільству. Саме тому цього дня ужгородська молодь стала прикладом для інших.
17-19 лютого в м. Берегово пройшов Міжнародний фестиваль „Біле вино”, який проводититься вже 12-ий раз поспіль. Участь в урочистому відкритті заходу взяли Надзвичайний і Повноважний посол Угорщини в Україні Міхай Баєр, представники обласної влади - голова обласної ради Іван Балога та перший заступник голови облдержадміністрації Іван Бушко, керівництво міста та району. В рамках фестивалю відбулись виставка-продаж обладнання для виноградарства та виноробства, книжкова виставка-ярмарок спеціальної літератури, представлення закарпатських сирів.
18 лютого в м. Ужгороді відбувся ХІ „Фаш’янговий плес” закарпатських словаків. Організатором балу за традицією стала Закарпатська обласна культурно-освітня організація „Матіца словенська”. Захід відбувся під патронатом Надзвичайного і Повноважного Посла Словацької Республіки в Україні Павла Гамжика. Мета, яку переслідували організатори, не лише відновити народні „фаш’янгові” (масляні) традиції та розваги, але й влаштувати зустріч закарпатських словаків із представниками культурного, політичного, економічного та громадського життя України та Словаччини.
18-19 лютого в м. Ужгороді пройшло свято проводів зими. Зиму проводжали з розважальною програмою, троїстими музиками, були представлені театралізовані дійства, концерти та забави. Посеред річки була спалена солом’яна фігура Мари, яка символізує прощання із зимою. Її висота 10 метрів, й відтак є найбільшою в Україні
20-23 лютого в м. Ужгороді в палаці для дітей та юнацтва „Падіюн” відбувся чемпіонат Закарпатської студентської ліги КВН.
23 лютого в с. Оноківці Ужгородського району свій 5-річний ювілей відсвяткував самодіяльний чоловічий хор „Карпатські голоси”. У 2011 році хор став лауреатом всеукраїнського конкурсу стрілецької пісні „Красне поле”, який щороку проводиться у м. Хуст. Керує „Карпатськими голосами” незамінний художній керівник ансамблю Степан Петій.

Новини

2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

2024-04-04

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-04-03
«Доброго здоров’я!» – так часто вітаються українці. А коли прощаються, кажуть: «Бувайте здорові!». Тобто бажають здоров’я і при цьому майже не замислюються, який глибокий зміст у цих словах. Здоров’я ‒ це справжнє багатство, наявність якого ми часто ігноруємо. 7 квітня весь світ відзначає Всесвітній день здоров’я, який було започатковано на честь створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), точніше, прийняття статусу цієї організації. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Здоров’я - головний життєвий скарб".
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день