Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2016 - березень

9 березня в Ужгороді на площі Народній відбулася урочиста церемонія покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку. На пл. Народній відбулося урочисте зібрання з нагоди відзначення 202-ої річниці від дня народження великого Кобзаря.

15 березня в Ужгороді з нагоди відзначення 77-ої річниці з дня проголошення незалежності Карпатської України до підніжжя пам’ятника Герою України, Президентові Карпатської України Августинові Волошину поклали троянди керівники краю – Михайло Рівіс та Геннадій Москаль. Участь у заході також взяли міський голова Ужгорода, керівники прокуратури, митниці, правоохоронних та контролюючих органів, представники громадськості. Відзначення річниці традиційно продовжилося на „Красному полі” поблизу Хуста.

21 березня в Ужгороді у камінному залі ОДА керівники краю – Михайло Рівіс та Геннадій Москаль нагородили спільною відзнакою обласної ради та обласної державної адміністрації Василя Густі. Найвищу нагороду краю відомий поет і прозаїк, голова Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України – Василь Петрович одержав за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної літератури, активну участь у громадському і літературно-мистецькому життя краю, значні творчі досягнення та з нагоди 65-річчя від дня народження.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 березня в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся вечір фортепіанної музики „FORTEPIANO. Між голосно і тихо”, приурочений до 85-річчя Мар’яни Валковської, основоположниці фортепіанної школи Закарпаття.

2 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт сестер Тельнюк у супроводі симфонічного оркестру під керівництвом диригента Вікторії Свалявчик-Цанько. Заслужені артистки України впродовж двох років готували концерт „Наш Шевченко”, з яким нині подорожують Україною і котрий записали як фільм-концерт.

3 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру, присвячений Міжнародному жіночому дню.

3 березня в Ужгороді в коледжі культури і мистецтв творча молодь представила святкову програму до Міжнародного жіночого дня – „Жінко, ти велична, берегиня роду нашого”.

4 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась святкова програма на честь представниць прекрасної половини людства.

6 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт заслуженого академічного Закарпатського народного хору.

8 березня в Мукачеві у міському парку Перемоги відбувся масштабний Парад діджеїв.

10 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся вечір „Світлій пам'яті Маріанни Валковської”.

16-17 березня обласний український музично-драматичний театр ім.братів Ю-А. та Є.Шерегіїв з гастролями відвідав Мукачево. До міста над Латорицею ужгородські артисти привезли свою найкращу постановку 2015-го року – виставу „Про що плачуть верби” за мотивами п’єси І.Карпенка-Карого „Безталанна”.

22 березня в Ужгороді в обласній філармонії з концертом дебютувала нова солістка-органістка обласної філармонії Катерина Гажо.

26 березня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулися урочистості на честь 35-річного ювілею. На сцені театру із концертною програмою виступили як досвідчені актори, так і малі студійці театру. Колектив з нагоди потрійного свята – свого 35-річчя, Міжнародного дня лялькаря і Міжнародного дня театру – одержав численні нагороди.

27 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв на Міжнародний день театру відбувся урочистий вечір та святковий концерт з нагоди 70-річного ювілею.

31 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся великодній концерт камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 березня в Ужгороді у приміщенні Закарпатської організації Національної Спілки письменників України відбулася презентація видання „Легенди Срібної Русі” Олександра Гавроша, що вийшла у „Видавництві Олександри Гаркуші”.

9 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулось інформаційно-розважальне шоу „Горі-долу”. Це була варіація на відоме гумористичне шоу „Хто зверху?”. Всі конкурси та питання були перейменовані на закарпатський манер.

10 березня в Мукачево пройшли літературні читання просто неба. Читання присвячені річниці з дня народження великого українського письменника, художника та поета Тараса Шевченка.

12 березня в Мукачево у ЗОШ № 2 ім. Т.Г. Шевченка центральна міська бібліотека ім. О. Духновича провела вечір-пам’яті поета „Поезіє, у тобі я воскресну…”, присвячений поету Миколі Матолі.

16 березня на Закарпатті з ініціативи Міністерства культури України, відомого сучасного вітчизняного письменника, кіносценариста і журналіста Андрія Куркова та за сприяння управління культури Закарпатської ОДА – стартував новий культурно-просвітницький проект „Закарпатські діалоги”. В  обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка відбулася прес-конференція, під час якої учасники проекту розповіли про передумови та мету проведення „Закарпатських діалогів”.

18 березня в Ужгороді в обласній державній адміністрації відбулася презентація монографії „Донбас і Крим: ціна повернення”, яка описує проблематику війни на Донбасі та анексії АР Крим. Авторами дослідження стали науковці Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України.

18 березня в Ужгороді в обласній універсальній бібліотеці ім. Ф.Потушняка відбулася презентація нової поетичної збірки „Моя підростаюча зброє” Мирослава Гончарука-Хомина, лікаря, музиканта-віртуоза та успішного поета.

18 березня в Мукачево в міській ЦБС відбувся літературний подіум „Дзеркало слова” в рамках проекту „Закарпатські діалоги”, за участі А.Куркова, К.Крук, Г.Вдовиченко, М.Рошка та О.Гавроша.

21 березня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулася презентація книги „Театр граючої ляльки Срібної землі”, з нагоди професійного свята колективу „Бавки”. Пізнавальна та яскрава книга-альбом видана до 35-річчя театру ляльок. Це нарис про минуле й сучасність мистецького колективу, його видатних діячів, репертуар, проекти, подорожі колективу та ін. Авторами ідеї і, власне, наповнення книги є Мирослав Петій та Ніна Малишка,

21 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка до Міжнародного дня лялькаря відбувся майстер-клас Галини Стюфляєвої „Лялька-мотанка власноруч”.

22 березня в Ужгороді у бібліотеці Ужгородського коледжу культури і мистецтв відбувся круглий стіл, присвячений 70-річному ювілею обласного українського музично-драматичного театра імені братів Шерегіїв . Родзинкою зустрічі стала презентація свіжого числа часопису „Театральна бесіда”, який виходить у Львові. Останній номер піврічника повністю присвячений Закарпатському муздрамтеатру, що є подією для всього театрального Закарпаття.

22 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація книг Віктора Шостака – керівника ансамблю „Ужгород”. Презентований альбом „Народний фольклорно-етнографічний ансамбль „Ужгород” присвячено 30-річчю створенню творчого колективу. Окрім фотоальбому, були презентовані  збірник „Музика незабутих предків” з найкращими зразками музичних творів, що виконуються ансамблем „Ужгород” з метою популяризації і збереження народного музичного мистецтв та „Цінності, що виходять за межі часу” – своєрідний підсумок подвижницької дослідницької і практичної діяльності Віктора Шостака.

22 березня в Ужгороді у Центрі культур національних меншин Закарпаття відбулася презентація поетичної збірки „Міре дрога манула” („Народе мій, до тебе я звертаюсь”) відомої ромської поетеси та перекладачки Раїси Набаранчук (літературний псевдонім – Рані Романі).

23 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка у рамках роботи відділу „Вікно в Америку” відбувся семінар „Освітня система Словацької Республіки та можливості навчання громадян України на території Словаччини.

23 березня в Ужгороді в центральній міській бібліотеці відбулася презентація виставки вишивок гобеленом „Маминою голкою” вишивальниці з міста Пряшева В’єри Сохової.

24 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся творчий вечір „Королівське слово поета”, члена НСПУ, заслуженого працівника культури Василя Густі з нагоди 65-річчя від дня народження та 50-річчя його творчої діяльності.

24 березня в Мукачево у міській бібліотеці відбувся творчий вечір „Така моя душа…” поета, учасника бойових дій в Афганістані, Валерія Степанова.

25 березня в Ужгороді в обласній державній адміністрації під головуванням заступника голови – керівника апарату ОДА Олександра Петіка відбулося засідання експертної ради з питань видання творів закарпатських авторів. Видавництва „Карпати”, „Патент”, „Ужгородська міська друкарня”, поліграфцентр „Ліра”, „ТІМПАНІ”, Олександри Гаркуші, „Ґражда” представили на розгляд експертної ради 36 рукописів різних жанрів на суму майже півтора мільйона гривень.

25 березня в Ужгороді в неформальній галереї „Коридор” презентували проект „Книга” (артбук). Цим заходом, власне, й відкрили в Ужгороді триденний артфест „Березневі коти”.

25 березня в Мукачівській міській бібліотеці з ініціативи національно-культурного єврейського товариства „Шалом!” відбулось міське найвеселіше свято „Пурім”, в пам'ять про спасіння євреїв у Персидському царстві більше ніж 2400 років тому.

26 березня в Мукачеві, в замку „Паланок” відбулись читання з  поетом, головою Закарпатського осередку Спілки письменниківв України - Василем Густі  „Я – вічний учень”. Ця акція-продовження творчого проекту центральної міської бібліотеки ім.О.Духновича та мукачівського історичного музею, яка проходила в рамках проекту „Літературні зустрічі в замку”.

29 березня в Київі у Музеї книги і друкарства презентували факсимільне видання найстарішої рукописної книги Закарпаття. Рукописну пам’ятку Королевське Євангеліє Станіслава Граматика, яка датується 1401 роком, науковці відтворили у звичайній книзі, і 100 примірників будуть передані для подальшого її вивчення.

30 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся семінар-тренінг „Бібліотечні фонди: нові тенденції формування та організації” для директорів та завідувачів відділів комплетування бібліотечних фондів.

31 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся літературний вечір „У маскарад життя іди без маски...” присвячений 160-річчю від дня народження Івана Франка.

В березні в Ужгороді вийшов з друку збірник матеріалів „круглого столу” „Бібліотеки Закарпаття: здобутки та нові напрями діяльності”, виданий до 70-річчя головної книгозбірні області. Видання містить статті працівників публічних бібліотек Закарпаття різних рівнів та бібліотек вищих навчальних закладів різного ступеня. В статтях відзначаються певні здобутки книгозбірень за останнє п’ятиріччя та визначаються нові напрями роботи, відповідно до вимог сьогодення.

В березні в Ужгороді у видавництві „Ґражда” побачила світ нова праця Романа Офіцинського „Народні перекази Закарпаття”.

В березні на Закарпатті у видавництві „Тиса” вийшов збірник науково-популярних статей „Народний єпископ Іван Маргітич”. Збірник вийшов за підсумками наукових конференцій, які відбулися у Рахові та Ужгороді, з нагоди 10-ліття завершення земного життя владики Івана Маргітича.

В березні в Ужгороді у видавництві „Патент” вийшов друком новий об’ємний збірник Івана Хланти „Казки та легенди з-під Хустського замку”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 березня в Хустській міській картинній галереї відбулось відкриття фотовиставки „Війна за мир”.

4 березня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулося відкриття виставки робіт фотохудожника й історика архітектури Рудольфа Клейна „Синагоги Східної та Центральної Європи 1782-1944”.

4 березня в Хустській картинній галереї відкрилася експозиція полотен відомого хустського художника Віктора Чепинця „Шляхи, які обрали мене від Карпат до Гімалаїв”, присвячена 50-річчю ювіляра.

9 березня в Ужгороді до Міжнародного жіночого дня у „VOTO art-cafe” відкрилася виставка Світлани Кремінь „We Can Do It”.

14 березня у Каневі у науково-дослідному відділі музею „Народне декоративне мистецтво Канівщини” Шевченківського національного заповідника відкрилася персональна виставка робіт „Закарпатські мотиви” ужгородського різьбяра Костянтина Ковгана.

16 березня в Ужгороді з нагоди 95-річчя із дня народження у виставковому залі Закарпатського угорського інституту відкривається ювілейна виставка творів знаного закарпатського живописця Йосипа Гарані.

17 березня в Ужгороді обласному художньому музей ім. Й.Бокшая на порозі знаменної дати – 70-річчя від часу заснування було зроблено цінний подарунок: 15 живописних творів талановитих авторів – народного художника України Івана Бровді та заслуженого художника України Лариси Бровдію.

17 березня в Ужгороді в обласному музеї ім. Й. Бокшая відкрилася художня виставка графіки з музейної колекції „Дерев`яна архітектура. Колиби і страви” відомого закарпатського митця Федора Манайла.

18 березня в Ужгороді у приміщенні академічного камерного хору „Cantus”, врочисто відкрили виставку творів Міжнародного салону художньої фотографії.

22 березня в Ужгороді у приміщенні Генерального консульства Угорщини відкрилася тематична виставка художніх полотен закарпатського митця, народного художника України Золтана Мички, приурочена до світлого свята Воскресіння Христового.

22 березня в Ужгороді у мистецькому центрі „Галерея ІЛЬКО” відбувся вернісаж персональної виставки художника Василя Беци.

24 березня в Ужгороді в  репетиційній залі академічного камерного хору „Кантус” спілка фотохудожників Закарпаття відкрила фотовиставку за результатами міжнародного „IX Карпатфотопленеру”, який у вересні минулого року проходив на Свалявщині.

25 березня в галереї „Ужгород” відбулась виставка вибраних творів народного художника України Василя Скакандія. Привітати художника з 75-річчям прибули керівники обласної і міської влади, представники культури краю, спілчани, колеги-педагоги, численні шанувальники.

25 березня у Виноградово в місцевій галереї „Імпасто” відкрилася виставка картин Петра Коцана. Автор в рамках ретроспективної виставки уперше представив на суд глядачів понад півтори сотні своїх живописних та графічних робіт.

25 березня в Ужгороді у Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти відбулася Міжнародна виставка „Великодня краса”, організована кафедрою суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти та Товариством словаків ім. Л. Штура.

30 березня в Тячеві в картинній галереї ім. Ш.Голлоші відбувся кущовий конкурс десятого обласного дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва „Легенди Карпат”.

31 березня в Іршаві у районному будинку культури відбулися відразу дві виставки: Ілляни Войнарович – члена народого об’єднання художників та майстрів народної творчості „Колорит Боржави” та Сергія Голубокого, заслуженого майстра народної творчості України, члена Асоціації майстрів-художників смичкових інструментів, керівника струнно-смичкового ансамблю Іршавської ДШМ. З нагоди 60-річчя з Дня народження Ілляна Войнарович представилa широкому загалу виставку своїх робіт. У творчому доробку ювілярки понад 90 полотен, вишитих хрестиком. Виставкою скрипок, зроблених власними руками, 55 років відзначив Сергій Григорович.

В березні в Ужгородській міській бібліотеці відбувся майстер-клас з виготовлення квітів і листівок, який провела відома ужгородська майстриня і вишивальниця Тетяна Заводяк.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1 березня закарпатські румуни відзначили свято зустрічі весни – „Мерцішор”.

4 березня в Ужгороді в „Кінопанорамі” відбулася прем'єра картини Олексія Уманського „Кіно: Від Австро-Угорщини до сучасності”.

5-6 березня в Мукачево відбувся фестиваль-ярмарок „Варишська палачінта”.

5-13 березня в Ужгороді на набережній Незалежності відбувся фестиваль-ярмарок „Медовуха Фест”.

12 березня на Хустщині „Долиною нарцисів”, де розквітає білоцвіт весняний, в рамках акції „Первоцвіт” відбулася тематична екскурсія.

14-20 березня за ініціативи Закарпатської угорської туристичної ради на Закарпатті пройшов „Тиждень угорської кухні”.

16 березня в Ужгороді у приміщенні ректорату Ужгородського університету відбулася презентація обласного конкурсу „10 цінностей Закарпаття туристичного”.

25-27 березня в Ужгороді пройшов традиційний фестиваль любові й мистецтва „Березневі коти”.

25-27 березня в Ужгороді у ПАДІЮНі пройшов третій Міжнародний фестиваль дитячо-юнацької творчості „Весняний бал в Ужгороді”, в якому взяли участь близько півтисячі учасників.

 

Новини

2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

2024-04-04

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-04-03
«Доброго здоров’я!» – так часто вітаються українці. А коли прощаються, кажуть: «Бувайте здорові!». Тобто бажають здоров’я і при цьому майже не замислюються, який глибокий зміст у цих словах. Здоров’я ‒ це справжнє багатство, наявність якого ми часто ігноруємо. 7 квітня весь світ відзначає Всесвітній день здоров’я, який було започатковано на честь створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), точніше, прийняття статусу цієї організації. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Здоров’я - головний життєвий скарб".
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день