Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Віртуальні виставки
“З журбою радість обнялась...”
2018-11-27до 140-річчя від дня народження Олександра Олеся (Олександра Івановича Кандиби), поета, драматурга
.jpeg)
Двадцять п'ять останніх років життя поет Олександр Олесь жив поза межами України. Його повернення додому було поступовим. У січні 2017-го стало відомо про намір перепоховати поета в Україні. 27 січня 2017-го прах Олександра Олеся та його дружини доставили з Праги, а 29-го після богослужіння у Володимирському соборі поховали на Лук'янівському цвинтарі в Києві. На капсулі з прахом Олеся написані його рядки:
«Не вірив я в життя по смерті,
Тепер я вірю в диво з див.
Було для мене страшно вмерти,
Умер і нагло знов ожив»
|
![]() |
З творчої спадщини Олександра Олеся
84(4УКР)6
О53
Олесь, Олександр. Вибір Поезій. 1903-1923 / О. Олесь. – Прага : Накладом С. Лаврова, 1923. – 168 с.
Представлена збірка вибраних поезій письменника, поета і драматурга Олександра Олеся вийшла друком у 1923 році у Празі. Вступну статтю про життя і творчість поета написав Михайло Грушевський, зазначивши, що вірші для збірки відбирав сам Олександр Олесь. До видання ввійшли ліричні твори поета, написані у 1903–1923 роках, зокрема вірші «З журбою радість обнялась...», «Айстри», «Пісня» («Живи, Україно, живи для краси»), уривки з поеми «Щороку».
|
![]() |
![]() |
84(4УКР)6
О53
Олесь, Олександр Іванович. Твори / О. Олесь ; вступ. ст., упоряд., прим. В. В. Яременка. – К. : Молодь, 1971. – 343 с.
|
84(4УКР9)6
О-53
Олесь, Олександр Іванович. Драматичні казки / О. І. Олесь ; упоряд., вступ. ст., прим. Р. П. Радишевського. – К. : Мистецтво, 1990. – 232 с. : портр.
|
![]() |
![]() |
84(4УКР)6
О-53
Олесь, Олександр. Сміються, плачуть солов'ї / О. Олесь ; уклад. Я. О. Паламарчук. – О. : Маяк, 2000. – 200 с.
|
84(4УКР)6
О53
Олесь, Олександр. Вибране : для серед. та ст. шк. віку / О. Олесь. – К. : Школа, 2002. – 352 с. – (Шкільна хрестоматія).
Безкраї зелено-цвітучі українські степи були тією колискою, що випестила красу і чарівність пісень Олександра Олеся. До його збірки «Вибране увійшли вибрані поезії, поема «Княжа Україна» та драматична поема «Ніч на полюванні». Його твори наповнені музикальністю, простотою й природністю поетичного вислову, використанням фольклорних мотивів, щирістю почуттів, насичені передчуттям революційного оновлення життя, духом близької свободи. Він вдихнув в українську поезію дух невичерпної індивідуалізації внутрішнього життя, вніс до неї щонайтонший ліричний психологізм, спрямував її в річище сучасної Європи, дав новий стимул рухові в цьому напрямку.
|
![]() |
![]() |
84(4УКР)6
О-53
Олесь, Олександр. Коли нема пророка на землі : поетичні та драм. твори: для старшого шк. віку / О. Олесь ; передм., упоряд. та прим. В. В. Яременко. – К. : Веселка, 2007. – 376 с. : іл. – (Шкільна бібліотека). – Бібліогр. у підрядк. прим.
До видання увійшли ліричні, сатиричні та драматичні твори з друкованих та рукописних збірок одного з найвідоміших українських поетів першої половини XX ст. Олександра Олеся (1878-1944). Читач має також нагоду познайомитися з цікавими світлинами з архіву родини поета (зберігаються у відділі рукописів Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України), більшість із них публікується вперше.
|
Матеріали про життя і творчість Олександра Олеся
83.3(4УКР)6
Н 40
Неврлий, Микола. Олександр Олесь: життя і творчість : [монографія] / М. Неврлий ; передм. І. М. Дзюби ; ред. Л. Г. Білик ; Асоц. україністів Словаччини. – К. : Дніпро, 1994. – 173 с. : іл.
У книжці відомого літературознавця із Словаччини досліджується життя і творчість класика української літератури, видатного поета Олександра Олеся, який у художньо досконалих поезіях відтворив трагічні злами і потрясіння історії своєї Батьківщини у ХХ ст, оспівав ідеали добра, свободи, любові, розкрив глибини внутрішнього світу людини. |
![]() |
![]() |
83.3(4УКР)6
П 44
Поет з душею вогняною. Олександр Олесь у спогадах, листах і матеріалах : [збірник] / ред. С. Л. Коба. – К. : Дніпро, 1999. – 224 с.
У збірнику вміщено спогади сучасників про Олександра Олеся, його вибране листування та матеріали, які висвітлюють життєвий і творчий шлях одного з найвидатніших українських поетів початку ХХ століття.
|
83.3(4УКР)6
Я 72
Яременко, Василь. Трагічний оптимізм : літ. портр. Олександра Олеся / В. Яременко. – 2-е вид. – К. : Веселка, 2005. – 40 с. – (Урок літератури).
Чи знаємо ми Олександра Олеся? Мабуть, для більшості читачів він передусім ніжний лірик. Але він володів також словом громадянина й патріота, дошкульним пером сатирика. Про все це цікаво й аргументовано розповідає відомий дослідник Василь Яременко. А ще – про життєвий шлях поета, що звідав революції та контреволюції, війни та емігрантську долю.
|
![]() |
![]() |
83.3(4УКР)6
Г 61
Голомб, Лідія. Три поети раннього українського модернізму: Олександр Олесь, Грицько Чупринка, Микола Філянський / Л. Голомб. – Ужгород : Ліра, 2011. – 184 с. – Бібліогр. наприкінці тем.
У монографії здійснено систематичне дослідження ліричної поезії О. Олеся, Г. Чупринки та М. Філянського, які належали до центральних постатей ранього українського модернізму. Простежено ключові мотиви, особливості поетики, жанрово-стильові прикмети творчості цих поетів, зясовано їх роль і місце в оновленні української лірики перших десітиліть ХХ ст.
Розраховано на фахівців із історії української літератури, вчителів, студентів-філологів і всіх, кого цікавить поетичне слово.
|
Інтернт ресурси :
Новини
Відновлювана енергетика – це галузь, яка спеціалізується на використанні або отриманні енергії з природних джерел, які постійно поповнюються, наприклад вітру або сонячного світла. Вітряки та сонячні панелі – це основні джерела відновлюваної енергії. 10 липня відзначається Всесвітній день енергетичної незалежності, з цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Відновлювана енергія - ключ до порятунку світу від зміни клімату".
Шановні користувачі, до вашої уваги новинки Відділу обслуговування.
Шановні користувачі, для вас "Хроніка культурного життя Закапатської області за червень 2025 р.".
Кажуть, що розумні вчаться на своїх помилках, а мудрі - на чужих. Притчі - короткі історії з повчальним змістом - це кращий спосіб вчитися не тільки на помилках, а й на досвіді інших. Пропонуємо вам віртуальну виставку "Скарбниця мудрості: притчі крізь віки".