Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

В світі усе починається з МАМИ!

2021-05-05
до міжнародного Дня матері
"Можна у світі чимало зробити:
перетворити зиму на літо,
можна моря й океани здолати,
гору найвищу штурмом узяти,⠀
Можна пройти крізь пустелі та хащі...
Тільки без мами не можна нізащо,
бо найдорожче стоїть за словами:
в світі усе починається з мами..."
                          Анатолій Костецький
                            
Одне з найсвітліших і найрадісніших свят у році – це День матері. Україна, як і багато країн світу, відзначає його в середині травня. У 2021 році його дата припадає на неділю 9 травня.
Відомо, що ритуали та обряди на вшанування Матері відбувалися ще у стародавніх Греції та Азії.
Першими це свято на державному рівні почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині. Це було після Першої світової війни.
Українські громади за кордоном уперше відзначили День Матері  1928 р. з ініціативи  «Союзу українок  Канади». Наступного року «союзянки» організували святкування у Львові й на Тернопіллі.  Відбувалися концерти, фестивалі, літературні вечори. Та 1939 р. червоні «визволителі» заборонили це свято, і протягом усього радянського панування воно в Україні не відзначалося.  Хоча позірно в СРСР образ матері нібито всіляко підносився.
На початку 1990-х років День Матері повернувся до України, а від 1999-го відзначається офіційно – другої неділі травня. Відбувається це згідно з Указом президента України Про  День матері від 10 травня 1999 року № 489/99.
В Україні травень вважається місяцем Пречистої Діви Марії. До неї люди звертаються з молитвами про заступництво перед  Господом. Також Богородиця є опікункою козацтва. Тож для українців та українок День Матері – нагода і вкотре   висловити свої любов і вдячність матусям, і вшанувати свою небесну заступницю.
Варто сказати, що День матері у різних країнах святкують і в інші дні. Однак скрізь мами отримують від своїх дітей квіти, подарунки, тішаться увагою та добрим словом.  
День Матері – ще й привід для жінок-матерів піднести голос за свої права, вимагати від урядів своїх країн забезпечення рівних можливостей не тільки на роботі, а й у родині. Справді, протягом століть роль матері в сім’ї зводилася до «ведення дому», піклування про чоловіка та виховання  дітей. Однак жінки дедалі більше виявляли себе у професійній  сфері: від науки і виробництва — до політики і мистецтва.  Жінки прагнуть реалізувати себе, свої талант, вміння, плани і мрії.  Першим сміливицям доводилося не тільки долати спротив суспільства, обтяженого ментальними стереотипами, а й часто – стикатися із нерозумінням у власній родині. До того ж поєднувати професійну чи громадську діяльність із виконанням домашніх «обов’язків» – справа нелегка. Надто коли їх  дехто поділяє на «жіночі» й «нежіночі»…
Та часи змінюються, і змінюємося ми – кожна людина й ціле суспільство.  Жінка – на чолі держави; світило в науковій царині; підкорювачка космічних висот; письменниця світового рівня. Жінка – фахівець високого рівня на своїй роботі. Й водночас – Мати, яка виховує дітей талановитих, впевнених у своїх силах, відкритих до світу.
 
Нині для України важкі, трагічні часи. Триває війна з російським агресором на Сході нашої країни. Українські матері втрачають своїх дітей. Залишаючи діток із рідними, самі  стають до бою із ворогом.
Та ці лихі часи неодмінно минуть. І чудове материнське свято буде сповнене тільки радості, вдячності й тепла.
 
...Ти чекай мене, мамо, у кожну хвилину,
Чекай у жорстоку добу,  
Доки ти ждатимеш  я не загину. 
Чуєш, ми переможем війну!
 
 
Зі святом, дорогі Мами!
Нехай Ваші добрі очі й світлі усмішки завжди осявають долю Ваших дітей і долю нашої рідної країни.
 
Книги про материнство
618
С 40
Сірз, В. Ваша вагітність : практ. порадник від зачаття до народження / В. Сірз, М. Сірз ; пер. з англ. Є. Сагайдак.  К. : КМ-БУКС, 2019.  512 с.
 
Автори цієї книги провідні американські фахівці в області педіатрії Білл і Марта Сірзи. Книга являє собою всеосяжне керівництво про вагітність для майбутніх батьків. Автори розповідають, чого очікувати від місяця до місяця, від зачаття до народження. З книги ви дізнаєтеся: як росте ваша дитина, а також як ви в процесі вагітності можете змінюватися, як фізично, так і емоційно; проблеми та питання, які можуть у вас виникнути щодо тестів і генетичного консультування, варіантів пологів і зв'язку з вашою новонародженою дитиною; важлива інформація про те, як правильно харчуватися на двох; як захистити навколишнє середовище в утробі матері; поради по роботі під час вагітності — від інформування боса до підбору одягу; заняття спортом і підтримання фізичної форми під час вагітності; корисні поради з усього, від подорожі під час вагітності до подолання ранкового нездужання. Крім цього, в книзі є спеціальний розділ про підготовку до пологів, глосарій акушерських термінів і глава, що присвячена «десятому місяцю» - postpartum і багато іншого.
618 
К 53
 
Книга про здорову вагітність / В. Сірс, М. Сірс [та ін.] ; пер. з англ. А. Климовська. – Харків : Vivat, 2020. – 512 c. : іл. – (Світовий бестселер). 
 
У «Книзі про здорову вагітність» автори зібрали найсвіжішу та найавторитетнішу інформацію, завдяки якій ви насолоджуватиметеся вагітністю й народите здорову дитину. З цієї книжки дбайливі батьки завчасно дізнаються про одинадцять правил планування вагітності, перших симптомах гормональних змін, найкращих харчових продуктів для майбутніх мам, вітамінних добавках, корисних фізичних вправах та спеціально розроблених комплексів тренувань, режиму сну, формування дитячих здібностей ще в утробі, а також отримають лайфхаки щодо блокування стресу й нервових сплесків. Консультації у форматі «місяць за місяцем», у яких описано все, що чекає на жінку під час виношування дитини, допоможуть ретельно підготуватися до майбутніх здорових пологів.
159.922.7
Х 68
Хогг, Трейсі. Таємниці мами, що добре спить : про сон, годування і спілкування з малюком від народження до дитячого садка / Т. Хогг, М. Блау. – К. : Центр учбової літ., 2019. – 558 с. 
 
Тисячі батьків по всьому світу вже звернулися до книг  відомого експерта Трейсі Хогг, щоб налагодити спілкування з їх маленькими дітьми. З цією книгою ви освоїте "banguage" (baby-language) - мову, на якій маленькі діти сигналізують вам про свої потреби, почуття й емоції, зможете краще розуміти свою дитину і займатися вихованням з урахуванням унікальних властивостей її особистості, характеру і стадії розвитку. Це книга для всіх батьків і тих, хто чекає поповнення в родині.
57.3 
Ф42
Фенвік Е. Мати і дитина : [практ. порадник для батьків – від зачаття до трьох років] / Е. Фенвік ; наук. ред. : В. Беседін [та ін.] ; ред. М. Мартиняк. – 4-е вид., оновлене  – Б.м. : Дорлінґ Кіндерслі, [2005]. – 264 c. : кольор. іл. – Покажч.: с. 260-264.
 
Корисний практичний порадник для догляду за Вами і Вашою дитиною -від зачаття до трьох років Перша книга, яка крок за кроком скеровує Вас як доглядати свою дитину Цілком оновлене й удосконалене видання з новим розділом про розвиток дитини та новими рекомендаціями щодо здорового харчування та безпеки Пропонує відверті реальні вирішення щоденних проблем Досконале ілюстроване видання з вичерпним покажчиком Продано у світі понад два мільйони примірників
57.3 
К 63
Комаровский Е. О. Здоровье ребенка и здравый смысл его родственников : [настольная кн. для мам и пап] / Е. О. Комаровский. – Изд. 2-е, перераб. и доп. – Х. : КЛИНИКОМ, 2015. – 592 c. : ил. (Библиотека доктора Комаровского). – Текст рос. мовою.
 
Нове доповнене і перероблене видання чудової книги знаменитого дитячого лікаря Євгена Олеговича Комаровського. Доступна, захоплююча і дуже корисна інформація, адресована майбутнім і вже відбувся батькам. Дитина взагалі, його спосіб життя, його родичі і його хвороби зокрема. Прості рішення, здавалося б, складних завдань. Відповіді на питання про те, що таке добре і що таке погано, рекомендації, що дозволяють прийняти правильні рішення, і поради, що сприяють зміцненню нервової системи мам, тат, бабусь і дідусів.
Це видання доповнено новими главами, ряд матеріалів істотно перероблений. Крім того, читачам пропонується добірка вибраних статей та оповідань автора. Книга виходить в авторській редакції.
316.3 
С 84
Стрельник, О. Турбота як робота : материнство у фокусі соціології / О. Стрельник. – К. : Критика, 2017. – 288 c.
 
У монографії запропоновано авторську концепцію материнства як соціяльної практики. Авторка показує варіятивність практик материнства в соціоісторичному вимірі; визначає зміни соціяльно-демографічних характеристик сучасного типу материнства; окреслює суперечності між цими змінами та політикою підтримки материнства в Україні; аналізує макроструктури материнських практик у сучасному українському суспільстві, представлені державною політикою, ринком праці та соціокультурними смислами материнства. Монографію адресовано фахівцям із соціології сім’ї, демографії, соціяльної політики та ґендерних студій, викладачам і студентам вишів, а також усім, хто цікавиться темою материнства і ґендерною проблематикою.

87.7 
С74
Спруилл, К. Становление матери / К. Спруилл. – Заокский : Источник жизни, 2004. – 192 c.  Библиогр.: с. 186-188. – Текст рос. мовою.
 
Одному тільки Богові відомо, як насправді важко створити мати. І хоча більшість жінок мають здатність до материнства, це зовсім не означає, що всі вони хочуть материнства або легко з ним справляються. Але материнство може стати для вас початком найбільших духовних відкриттів і змін, які перетворять ваше тіло, ваш вигляд і характер. Будьте впевнені, ви не залишитеся такою, якою були раніше, зміни неминучі. Кожна жінка мріє тримати на руках свою дитину. Але як подолати втому, роздратування, які виникають на нелегкій ниві материнства? Про ці та багато інших питань розповість читачеві ця книга, в якій дивно чесно автор ділиться своїми переживаннями і радістю.

Твори до Дня Матері, які зачіпають за серце    
 
...Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,
Виростуть з тобою приспані тривоги.
У хмельні смеркання мавки чорноброві
Ждатимуть твоєї ніжності й любові.
Будуть тебе кликать у сади зелені
Хлопців чорночубих диво-наречені.
Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата.
І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі.
Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
 
821.161.2-1
К 53
Книга про Матір: українські поети ХІХ-ХХІ століть : антологія / передм. О. О. Омельченко ; упоряд. В. Л. Чуйко. – К. : Криниця, 2003. – 320 с. 
 
У цій унікальній за змістом антології тематично підібрані та об’єднані поетичні твори 232-х українських поетів, що присвячені українській матері, яка на важких роздоріжжях історії самовіддано бореться за добро і світло в житті своїх дітей, за продовження роду, а значить – за збереження і відродження української нації.
Дорогоцінна своїм духовним наповненням, Книга про Матір викликала велике зацікавлення в широких читацьких колах. Вона слугує консолідації нашого суспільства довкола святого поняття Мати на засадах добротворення, любові і демократично-гуманістичних основах Буття людини.
Прищеплювати високі почуття любові до рідної землі, до матері як наставниці душі і хранительки Життя – саме цій меті служить Книга про Матір. 
84(4УКР)6
С 46
Скуратівський, Василь Тимофійович. Мамина молитва : [повісті, новели, есеї] / В. Т. Скуратівський. – К. : Гетьман, 2013. – 504 с.
 
“Мамина молитва” – книга прози Василя Скуратівського. Якщо попередні видання були присвячені пе­реважно народознавчим студіям звичаям, обрядам і традиціям українського народу,  то ця збірка виявляє нову грань авторських зацікавлень. Це художня проза, в якій відтворено нелегке життя селян у довоєнні та перші повоєнні роки. Герої повістей, а також новел та есеїв  реальні прототипи людей, котрі вистраждали пекельні муки совєцької епохи. Попри увесь трагізм, який випав на долю нашого народу, просвічується кіптявий вогник доброти й величі нашого народу.
84(4УКР)6 
О-54
Олійник, Б. І. Сива ластівка : поезії про матір : для серед. шк. віку / Б. І. Олійник. – 2-е, допов. вид. – К. : Веселка, 1984. – 104 c.
 
Збірка поезій відомого поета пройнята тонким ліризмом, щирістю. Образ матері в нього – уособлення всього доброго й чесного. Поет порівнює її з сонцем – символом життя й чистоти.
83.3(4УКР)6 
С61
Сом, М. З матір`ю на самоті / М. Сом.  К. : Смолоскип, 2005. – 134 c.
 
Розмова поета Миколи Сома із матір'ю незабутнього Василя Симоненка була вперше надрукована 1985 року в журналі «Дніпро», але тоді вона була заредагована секретарями ленінського комсомолу. Пізніше (1990 р.) сей діалог став основою видання книжки «З матір'ю на самоті», але теж порізаний радянською цензурою. І лише тепер у книзі повністю відновлено давні сторінки з життя і творчості «витязя молодої української поезії». З попереднього видання автор та упорядник цілком слушно вийняв ті вірші В. Симоненка, котрі нині стали вже хрестоматійними, а натомість тут уміщена прецікава «Стенограма» із газети «Літературна Україна», а також вперше оприлюднені листи від матері поета та короткі спогади, котрі доповнюють живий образ нашого народного поета.
821.161.2 
К 89
Кузьменко, О. Моя дорога птаха : мамина книжка / О. Кузьменко. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2015.  48 c. : іл.
 
«Моя дорога птаха»  це книга, в якій пульсує суцільна емоція, живий нерв. Вона умовно розділена на три частини  своєрідний фотоальбом як обрамлення до маминої розповіді про Андрія Кузьменка, його казка «Тарасик, тролейбус і святий Миколай» і підбірка текстів його пісень. Але насправді це слова, які мама просто не могла не сказати про свого сина, про свою найдорожчу птаху, про те, яким він був і яким завжди буде для неї.
821.161.2
Т 19
Таран, Людмила. Яблуня: книжка-діалог : матері та їх доньки / Л. Таран ; авт.-упоряд. Л. Таран. – Л. : Вид-во Старого Лева, 2019. – 174 с. : іл.
 
«Яблуня»  книжка-діалог, у якій відомі в Україні й закордоном жінки – мами і доньки  говорять про важливі моменти, згадують знакових людей та події, що залишили слід у житті. Це  інтригуючі сюжети, які дивовижним чином перегукуються між собою, як і самі долі матерів: особисте постає свідченням епохи. 
«У книжку я вмістила п’ять історій, п’ятеро надзвичайно цікавих доньок: Оксану Забужко, Наталку Білоцерківець, Софію Майданську, Богдану Павличко та Мар’яну Савку, що розповідають про найрідніших, котрі суттєво вплинули на їхнє життя і творчість. І, відповідно,  історії їхніх мам. Це така моя журналістська цікавість, мій проект, що тягнеться вже друге десятиліття. Ще в 90-х написала про маму Софії Майданської  жінку, що пройшла заслання, але знайшла себе. Пізніше був нарис про маму Наталки Білоцерківець. Згодом, працюючи у "Вечірньому Києві", подумала: "Усі знають Оксану Забужко. А яка її мама? І от, поки Оксана була у США, я зустрілась з її мамою і одразу зрозуміла, звідки у нас така Оксана. Це генетика". Потім мала щасливу змогу поговорити з мамою Мар’яни Савки – Іриною, людиною з музичним даром, що пережила депресивні роки, проте знайшла себе у літературі. Це  інтригуючі сюжети, які дивовижним чином перегукуються між собою»,  розповіла про книжку Людмила Таран.
821.111(73)
А 65
Андерсон, Лорі Голс. Говори : [роман] / Л. Г. Андерсон ; пер. з англ. О. Голуб. – Х. : Vivat, 2019. – 192 с. – (Художня література). 
 
Гостросоціальний роман Лорі Голз Андерсон «Говори» написаний у формі щоденника тринадцятирічної дівчинки. На перший погляд, у ньому показано звичайне шкільне життя американського підлітка, який не надто добре комунікує з учителями, батьками й друзями. Та на цьому тлі перед читачами постає страшна реальність, у якій панує лицемірство, байдужість, егоїзм, емоційне й фізичне насильство. У школі інколи відбувається будь-що  і оточенню байдуже. А в складному підлітковому віці так важко віднайти в собі впевненість, щоб домогтися уваги, навчитися говорити й не боятися. Ця книжка допоможе юнакам та дівчатам розібратися в собі та уникнути помилок, а батькам  зрозуміти власну дитину.
821.162.4
Р 22
Ранков, Павол. Матері : [роман] / П. Ранков ; пер. з словац. Т. Окопна. – К. : КОМОРА, 2016. – 288 с.
 
Коли в Словаччину зайшла Червона армія, Зузана оплакувала коханого, російського партизана Алєксєя, загиблого від рук нацистських окупантів. Раптом  арешт, звинувачення в зраді, і от вона вже в переповненому потязі, що везе до лісозаготівельних таборів ГУЛАГу безправних рабів "держави переможного соціалізму" – жінок, запідозрених у співпраці з нацистами... А через багато років Зузана розповість, що їй довелося пережити там, за межею добра й зла, і її історія допоможе іншій жінці відстояти право на власну гідність і на материнство.
Цей майстерний роман про любов і прощення до останньої сторінки тримає читача в напрузі й викликає захоплення нездоланною силою, яку здатна виявити жінка заради дитини.
821.111(73) 
М 75
Моллой, Е. Ідеальна мати : [роман] / Е. Моллой ; пер. з англ. Т. Іванова.  Х. : Vivat, 2020. – 336 c. – (Художня література).
 
У психологічному романі порушено проблеми сучасного материнства. У центрі уваги  долі жінок, які називають себе «травневими матусями»: їхні малюки народилися цього місяця. Двічі на тиждень подруги збираються в парку, ділячись страхами й радощами, пов’язаними з дітьми. Одного вечора, поки діти перебувають із нянями, група зустрічається в місцевому барі, але щось іде не так: немовля матері-одиначки Вінні викрадають із будинку. Поліція ставить тривожні запитання, і приватне життя молодої жінки стає принадою для ЗМІ. Висловлюючи свій погляд на те, якою має бути ідеальна мати, авторка наголошує, що сучасні жінки можуть відкинути нав’язані їм шаблони.

75.051(477)
О-79
Осяяні любов’ю. Батьківство та материнство [Електронний ресурс] : творчий конкурс = Озаренные любовью. Отцовство и материнство : творческий конкурс / авт. проекту А. Шаховцев ; вступ. ст. О. Старшинова.  К. : Huss, 2020.  104 с. : кольор. іл. – Режим доступу : https://bit.ly/3aj4nBo 
 
Представлений Альбом зібрав роботи українських художників на тему батьківства та материнства.
Батьківство  та материнство відноситься до тем, що постійно хвилюють художників в  усі періоди розвитку мистецтва. Як батьківство розуміється сьогодні, яким чином відбувається розвиток і трансформація даної теми в творчості сучасних українських художників, чи народжуються  в майстернях твори на цю тему, чи можуть вони привернути увагу суспільства і акцентувати його на важливості цього аспекту життя,  тим самим сприяючи духовному розвитку суспільства? Саме такі питання поставили собі організатори конкурсу «Осяяні любов’ю. Батьківство та материнство» за підтримки компанії «БІОКОН» і спрямували їх художникам. Знайомство з надісланими на конкурс творами, ретельний відбір кращих стали відповіддю на поставлені питання.
Авторам художніх творів вдалося підняти та розширити тему батьківства за допомогою різноманітності технік, матеріалів та авторських прийомів. У своїх роботах вони розглянули різні аспекти життя: від створення сім’ї до народження дитини і формування особистості в оточенні люблячих батьків.
 
У співучій Україні є багато пісень про маму і для мами
 
82.3(4УКР) 
Б 68
Благослови, мати! : колискові пісні, забавлянки, веснянки, заклички та примовки, колядки та щедрівки, скоромовки, лічилки, загадки, коломийки : для дошк. та мол. шк. віку / худож. В. В. Ковальчук ; упоряд. І. Т. Бойко ; передм. Я. П. Гоян. – К. : Веселка, 2001. – 299 с. : іл., ноти.
 
З фольклорних творів, зібраних у цій книжці, ніби озиваються голоси наших далеких прародичів, звучать сердечні побажання доброї долі, щастя й здоров'я. А чарівні веселкові малюнки відкривають читачам поетичний дивосвіт Матері-України, яка благословляє своїх дітей. З нотним додатком.
 
Білаш, О. І. Ода матерям [Ноти] / комп. О. І. Білаш ; авт. сл. М. Д. Сом // Позакласний час. – 2017. – N 4 (квіт.). – С. 19.
І пісня для мами лине увись... [Ноти] // Позакласний час. – 2012. – № 7-8. – С. 106-108.
Мамина пісня [Ноти] : ноти + вірші // Позакласний час. – 2010. – № 4. – . С. 25, 26.
Мамі пісню я співаю [Ноти] : ноти + вірші // Позакласний час. – 2010. – № 4. – С. 147-150.
Пісні для матусі [Ноти] : на допомогу художньому керівникові // Позакласний час. – 2013. – № 7-8. – С. 131-132.
Поляченко, В. День матусі [Ноти] / авт. музики, авт. слів В. Поляченко // Позакласний час. – 2017. – N 4 (квіт.). – С. 19.
 
 
Книги до Дня матері представлені в Електронній бібліотеці "Культура України"  та Електронній бібліотеці «Diasporiana»   
 
Підгірянка, М. Мати-страдниця [Електронний ресурс] : [поема] / М. Підгірянка. – Винипег : Накладом Орг. Українок Канади, 1945. – Режим доступу : https://elib.nlu.org.ua/object.html?id=11262
 
Поему української поетеси та педагога Марійки Підгірянки (справжнє ім’я Марія Ленерт-Домбровська; 1881–1963) «Мати-страдниця» вперше було опубліковано 1922 року. Твір написано на власному досвіді письменниці: у роки Першої світової війни Марійка Підгірянка потрапила в спеціальні табори з трьома синами й дочкою.
Поема «Мати страдниця» - коронний твір на літературному видноколі Марійки Підгірянки. У поетичній формі поетеса зуміла подати страдницьке життя української жінки-матері на чужині в часи Першої світової війни. Цей своєрідний поетичний документ написаний відразу по слідах свіжої пам'яті: без жодних вигадок і чуток.Представлене видання поеми вийшло друком 1945 року у Вінніпезі (Канада).

В день матері : збірник з наrоди "Дня Матері" 1933 року. – Вінніпег, 1933. – 88 с. – Режим доступу : https://bit.ly/32Pug7O

Шостак-Гасюкова, М. День матері / М. Шостак-Гасюкова– Нью-Йорк : Українське Видавництво “Говерля”, 1954. – 24 c. – Режим доступу : https://bit.ly/3xqciH2

Савицька, І. Серце : збірка декламацій для дітей на День Матері й інші урочистості в році / І. Савицька. – Філадельфія, 1953. – 31 с. – Режим доступу : https://bit.ly/3aFbnJ4

Декляматор на День Матері : збірник. – Вінніпег, 1937. – 80 с. – Режим доступу : https://bit.ly/3vm9Hfm

 
***
Блажевич, Л. М. „Довіку матінку шануйте – свій найсвятіший оберіг” / Л. М. Блажевич // Шкільна бібліотека. – 2018. – N 5 (трав.). – С. 3-6 : іл.
Вам, Берегині роду : до Міжнародного дня матері // Позакласний час. – 2011. – № 4. – С. 105.
Вірші про матір: літературний вечір до свята // Позакласний час. – 2010. – № 4. – С. 22-24.
Вони втратили синів на війні, але стали підтримкою для інших : [у кулуарах ВР України до Дня матері презентували фотовиставку портретів матерів загиблих укр. воїнів „Сильні духом. Мами”] // Голос України. – 2019. – 16 трав. – С. 3.
Голінська, О. Мати – берегиня роду людського : сценарій заходу до Дня матері / О. Голінська, О. Олексієнко // Шкільний світ. – 2020. – № 8. – С. 21-24.
Грицик, М. Свята наша ненько / М. Грицик // Позакласний час. – 2019. – № 4. – С. 53-55.
Гунчевська, Ж. Чи все ми знаємо про День матері? / Ж. Гунчевська // Українське слово. – 2015. – 13-19 трав. – С. 8.
Дем'яненко, С. Мамо моя, рідна і єдина, ластівко добра і теплоти : літературно-музична композиція до Дня Матері / Світлана Дем'яненко // Українська мова й література в сучасній школі. – 2013. – № 4. – С. 31-35. ; № 5. – С. 69-71.
День матері : історія свята // Позакласний час. – 2013. – № 7-8. – С. 126.
День матері : національні традиції // Позакласний час. – 2019. – № 4. – С. 51-52 : іл.
Дрогобицька, О. День матері у святково-обрядовій культурі українського населення Галичини (1929–1939) / О. Дрогобицька // Народна творчість та етнологія. – 2019. – № 2. – С. 48-55. : іл. – Бібліогр. в кінці ст.
Збірка віршів про маму // Шкільна бібліотека. – 2017. – N 4 (квіт.). – С. 107-116 : іл.
Кир‘ян, Н. Ви наша молитва, мамо : у Національному музеї літератури України відбувся вечір, присвячений Дню Матері. В Україні це свято уособлює триєдність цього образу – рідної неньки, пречистої Діви Марії, Матері України / Н. Кир‘ян // Слово Просвіти. – 2014. – 22-28 трав. – С. 10.
Кондратович, О. Возвеличення жінки-матері в пісенному фольклорі Західного Полісся / О. Кондратович // Дивослово. — 2011. — № 5. — С. 60-64.
Курило, Т. День Матері у школі. Поетична сторінка / Т. Курило // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2011. – № 5. – С. 6-7.
Кучерява, З. „Сива ластівко, сиве сонечко...”: літературно-музична композиція / З. Кучерява // Позакласний час. – 2016. – № 2. – С. 46-47.
Ланько, О. М. Жіноча особистість на життєвих перехрестях : сценарій / О. М. Ланько // Позакласний час. – 2010. – № 2. – С. 112-116.
Лисяна, А. Гімн Матері : сценарій / А. Лисяна // Позакласний час. – 2010. – № 4. – С. 139, 140.
Мами завжди сильні духом // Урядовий кур'єр. – 2019. – 11 трав. – С. 4.
„Мамо, рідна і кохана...” // Шкільна бібліотека. – 2018. – N 4 (квіт.). – С. 44-45 : іл.
Mother's day : традиції народів світу // Позакласний час. – 2019. – № 4. – С. 50.
Матусин день : [вірші до Дня матері] // Позакласний час. – 2012. – № 7-8. – С. 105.
Мельникова, А. С. Свято матері / А. С. Мельникова // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – № 12. – С. 29-31. – Бібліогр. наприкінці ст.
Мельничук, Т. В. На фамільному гербі ми карбуєм вічне: Мати! : сценарій / Т. В. Мельничук // Позакласний час. – 2010. – № 2. – С. 110, 112.
Назаренко, А. День матері: історія свята / А. Назаренко // Експрес. – 2019. – 9-16 трав. (№ 3). – С. 3.
Неділя, І. Наймиліша, найрідніша, найсвятіша! : літературно-музична композиція до Дня матері / І. Неділя, Г. Чирко // Українська мова та література. – 2016. – № 5-6. – С. 74-77. – Бібліогр. наприкінці ст.
Нестерова, О. В. Вітаємо матусь зі святом! / О. В. Нестерова // Шкільна бібліотека. – 2017. – N 4 (квіт.). – С. 105-106 : іл.
Привітання до Дня матері : літературна сторінка // Позакласний час. – 2019. – № 4. – С. 57 : іл.
Решова, В. Любов материнська – основа життя : до Міжнародного дня матері / В. Решова, Г. Тимченко // Шкільний світ. – 2015. – № 14. – С. 13-17. – Бібліогр. наприкінці ст.
Рожнова, Л. В. Мамина колискова / Л. В. Рожнова // Позакласний час. – 2019. – № 4. – С. 55-56.
Свято для найріднішої // Шкільна бібліотека. – 2019. – N 4(квітень). – С. 64-67 : іл.
Січкар, Л. Найстарша Богиня в сімейному іконостасі : свято до Дня матері / Л. Січкар, Л. Незвиська // Шкільний світ. – 2017. – № 14. – С. 23-30.
Так не буває на світі, щоб були загублені діти : зустріч прийомних сімей // Шкільний світ. – 2010. – № 13. – С. 30-32.
Тесленко, Н. М. Ми у мам – помічники : до дня матері / Н. М. Тесленко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2018. – № 15. – С. 28-3.
Тихолаз, С. Не полишайте, мамо, молитов... : [вірші] / С. Тихолаз // Українська мова і література в школах України. – 2020. – № 5. – С. 62.
Уклін жінці-матері : літературна сторінка // Позакласний час. – 2013. – № 7-8. – С. 133.
Чоловська, О. „І ми вертаємось...у вічну казку...до матерів : сценарій до Дня Матері” / О. Чоловська // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2017. – № 2. – С. 35-40.
Шануймо матерів // Позакласний час. – 2017. – N 4(квітень). – С. 10-11 : іл.
Швець, О. Ми вітаємо вас нині, найкращі мами в Україні! : сценарій свята / О. Швець // Початкова школа. – 2020. – № 4. – С. 57-59.
Шевченко, А. Про охорону сім’ї, дитинства, материнства і батьківства  / А/ Шевченко // Голос України. – 2020. – 28 лип. – С. 1.
Ярошовець, С. І. „Людство завжди буде пам'ятати ту жінку, у якої ім'я – Мати!” : сценарій літературно-музичного свята до Дня Матері / С. І. Ярошовець // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2017. – № 2. – С. 29-34.
 

Інтернет ресурси:

День матері : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії

День матері: традиції святкування в різних країнах

Як відзначають День матері в Європі і світі: традиції святкування 

Дрогобицька, О. Свято мами й України. Як 90 років тому в Галичині почали відзначати День матері 

Мамам, які чекають своїх синів. Синам України, яких чекаємо ми всі

Люба матуся: теплі книги до Дня матері 

Книги до дня матері!

Читання до Дня матері: Добірка книг з літературними мамами

Материнство, що світить, гріє, спопеляє: «доньки-матері» в сучасній світовій літературі

Вірші про маму

Пісні про маму (відео, тексти)

Найчудовіші пам’ятники мамам 

Топ–5 книг мамам на подарунок до Дня матері 

Фільм «Мати апостолів» - уклін матерям, діти яких загинули, захищаючи цілісність України

 

Підготувала Савко Людмила

 





Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день