Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Бандусяк Микола Михайлович
1909 -   2002 рр.


Біографія.

Бандусяк Микола Михайлович народився 16 грудня 1909 року в с. Ясіня Рахівського району. Десятилітнім школярем (1919) в період Гуцульської республіки розклеював листівки за її підтримку і приєднання до Західно-Української Народної Республіки. Для продовження навчання поступив у Берегівську українську гімназію (1920), яку закінчив у 1928 році. Тоді ж поступив на юридичний факультет Празького університету ім. Карла. В студентські роки став активним членом молодіжного товариства “Пласт” та очолював “Союз підкарпатських руських (українських) студентів”. Під час канікул збирав пожертвування для будівництва Народного дому товариства “Просвіта” в Ужгороді, у с. Ясіня допомагав організовувати і брав участь у різних заходах спортивного товариства “Січ”, яке очолював його дядько Д. І. Климпуш.
Адвокатське стажування проходив у Рахові з дипломом доктора права (1932), брав участь у проведенні другого з’їзду молоді у Мукачеві (1935р.), виступив з промовою на Всепросвітянському з’їзді в Ужгороді (1937р.), взяв участь у збиранні коштів для спорудження відкритого у Рахові Народного дому “Просвіта” (1938 р.).
Був членом соціал-демократичної партії Чехословаччини, учасником маніфестації в Ужгороді з приводу призначення першого автономного уряду Підкарпатської Русі, очолюваного Андрієм Бродієм. Після Віденського арбітражу і передачі Ужгорода, Мукачева та Берегова Угорщині переїхав до Хуста і там продовжив адвокатську практику у власній канцелярії.
Став активістом розбудови Карпатської України. Вступив у члени Українського національного об’єднання (1939 р.) і опікувався біженцями із зайнятої угорськими військовими території краю, брав активну участь у підготовці і проведенні виборів до сойму Карпатської України в с. Стеблівка Хустського району, в розробці проекту Статуту Організації Народної Оборони “Карпатська Січ” (ОНОКС). Викривав помилки у її діяльності, у зауваженнях і пропозиціях до президії Української Центральної Ради в Хусті під назвою “Карпатська Україна”. За кулісами подій 1937-1938 рр., опублікованих в журналі “Карпатський край” і висловив свої думки з приводу інциденту між січовиками і чехословацьким військом з 13 на 14 березня 1939 року.
З окупацією Хуста угорськими військами виїхав у с. Ясіня до батьків, де переховувався (1939 р.), так уник арешту. Одержавши угорський паспорт, влітку 1939 року побував у Братіславі, де тоді знаходилися міністр Ю. Ревай та письменник В. Гренжа-Донський, Але повернувся до Хуста, де продовжував працювати адвокатом.
Разом з колишніми діячами Карпатської України намагався відновити діяльність партії УНО за підтримки угорської опозиційної партії і визнати, що в краї живуть українці. Для цього зробили переклад на угорську мову Статуту товариства “Просвіта” для відновлення його діяльності і видання української газети. Але лояльно налаштовані до них угорці не рекомендували їм цього робити.
Після викриття молодіжної організації ОУН у 1942 році були заарештовані М. Бандусяк, А. Ворон, Ю. Бращайко, Ф. Ревай, М. Шандор, В. Свереняк, Є. Шерегій і відправлені в Мукачево в палац “Ковнер”. Але за допомогою закарпатської діаспори в Словаччині і не доведення їх вини, були звільнені і повернулися у Хуст.
Після визволення Закарпаття ( жовтень 1944 р.) радянська контррозвідка “Смершу” заарештувала М. М. Бандусяка та інших діячів Карпатської України і відправила в табір Єнакієво Донецької області. У 1946 році він повернувся додому, але на волі перебував недовго. Під час намагання перейти кордон в Чехословацьку Республіку був заарештований і засуджений (1948 р.) за “зраду” батьківщини та участь у так званій антирадянській націоналістичній організації “Визвольний комітет Підкарпатської Русі”, яку очолював греко-католицький священник Ю. Ю, Іванчов, а його заступником був М. М. Бандусяк. Останнього відправили в Печерський табір Комі АРСР Російської Федерації, звідки повернувся додому в 1956 році. У 1991 році – реабілітований.
Працював юрисконсультом у Рахівській кооперації. Переїхав в Ужгород, будучи пенсіонером, став одним із засновників народного руху України в області (1989), товариства української мови ім. Т. Шевченка (1990), відновлення крайового товариства “Просвіта”.
Помер Бандусяк Микола Михайлович 9 березня 2002 року в м. Ужгород.Додаткова інформація.

Джерельні приписи :

Бандусяк, Микола. З історії читальні “Просвіти” у селі Ясіня / М. Бандусяк // Календар “Просвіти” на 1998 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во “Просвіти”, 1998. – С. 85.

Бандусяк, Микола. Декілька слів про Ясінянську Січ : [спортивно-культурне т-во “Січ”] / М. Бандусяк // Календар “Просвіти” на 1998 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во “Просвіти”, 1998. – С. 138.

Бандусяк, Микола. Дослідник минувшини і відновлювач історичної справедливості : [про історика та полковника у відставці, дослідника трагіч. стор. Закарпаття О. М. Корсуна, а також спомини авт. про події Карпат. України] / М. Бандусяк // Фест. – 2014. – 17-23 січ. – С. 11.

Бедь, Віктор Васильович. Бандусяк Микола Михайлович : [громад.-політ. діяч, юрист] / В. В. Бедь, О. Д. Довганич // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 28-29. : портр. – Бібліогр. наприкінці ст.

Відзначення 100-річчя від дня народження Миколи Бандусяка // Календар “Просвіти” на 2010 рік / Закарпат. крайове культ.-освітнє т-во “Просвіта”; уклад. П. М. Федака ; П. П. Федака. – Ужгород, 2010. – С. 153. : фот.

Довганич, Омелян Дмитрович. Бандусяк Микола Михайлович : [громад. –політ. діяч] / О. Д. Довганич, В. В. Бедь // Енциклопедія Закарпаття : визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 28-29. : фот.

Федака, Павло. Засівав рідну українську ниву зернами правди і любові : до 100-річчя від дня народж. М. Бандусяка : [громад. діяч Закарпаття] / П. Федака // Трибуна. – 2009. –19 груд. – С. 13.


.

Інтернет - ресурси:

Чужа, Оксана. В ужгородській “Просвіті” вшанували пам'ять борця за українську незалежність Миколи Бандусяка (ФОТО) / О. Чужа
[ Електронний ресурс ]. – Режим доступу :
http://zakarpattya.net.ua/News/53773-V-uzhhorodskii-Prosviti-vshanuvaly-pam'iat-bortsia-za-ukrainsku-nezalezhnist--Mykoly-Bandusiaka-FOTOНовини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-09-05

Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за серпень 2019 р.".

2019-09-05

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-09-04

Шановні користувачі! До Міжнародного дня грамотності нова віртуальна виставка "Світ українського слова".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".