Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Маркусь Василь Васильович
1922 -  2012 рр.


Біографія.

Маркусь Василь Васильович – політолог, публіцист, громадсько - політичний діяч, відомий у світі. Професор університету ім. Лойоли в Чикаго, головний редактор Енциклопедії української діаспори, редактор журналу «Українська діаспора» (Київ). Родом із Закарпаття народився 27 грудня 1922 р. в с. Бедевля, що на Тячівщині. Закінчив Хустську гімназію. Пережив усю одисею інтелігента і вченого, початок свідомого діяльного напряму, який припав на час угорсько- фашистської окупації краю і перші роки тоталітарного комуністичного режиму на Закарпаття.
У травні 1942 року Василь Маркусь був заарештований і засуджений військовим судом до п’яти років ув’язнення за участь у роботі молодіжного підпілля на Закарпатті. Це була так звана «ковнерська справа», по якій проходило понад 100 чоловік, переважно середньо шкільної молоді, яка боролася з окупаційним режимом під проводом ОУН.
Після звільнення з тюрми у 1943 році вчився на філологічному факультеті Будапештського університету, студіював славістику. Коли Закарпаття позбулося тисячолітньої угорської неволі, він був делегатом Першого зїзду Народних комітетів Закарпатської України, який 26 листопада 1944 року прийняв Маніфест про возз’єднання Закарпаття з Україною. У 1945 році Василь Маркусь змушений був залишити рідний край, рятуючись від переслідувань за свої українські державницькі переконання.
Здобувши вищу юридичну і політичну освіту в університетах Німеччини, Швейцарії, Бельгії і Франції, Василь Маркусь розпочав наукову роботу. Його докторська дисертація «Приєднання Закарпатської України до Радянської України, 1944-1945рр.» вийшла окремою книжкою 1956 рік французькою мовою в бельгійському місті Лювен. Видана в Києві у перекладі на українську мову 1993 році. Реакція на появу книжки на батьківщині вченого була негативною. Комуністична система не могла пробачити молодому вченому гіркої правди процесу організації приєднання Закарпаття до України.
У 1959 році в Парижі вийшла друга франкомовна монографія Василя Маркуся – «Міжнаціональні відносини на Радянській Україні, 1918-1923рр.». У співавторстві з Я. Пеленським в Америці випущено українською мовою книгу «Питання національної політики СРСР». В Ужгороді 1993році Василь Маркусь видав працю «Політична і державно-правова еволюція Українського Закарпаття», а в Києві 1995р. – «Берестецька унія із сучасної перспективи».
Василь Маркусь у зарубіжній науковій пресі надрукував понад 300 оглядів, статей, матеріалів, рецензій. В українську літературу він увійшов збіркою віршів і перекладів, яка вийшла в Ужгороді 1995 році у видавництві «Гражда» під псевдонімом Василь Марко, а книга має назву «Спомини». Ця книга – літературний документ того часу, коли відбувалося зародження поета, якому потім не судилося розкрити свій талант. Автор розповів про духовний клімат на Закарпаття в роки іноземного панування.
В останні роки Василь Маркусь включився у громадсько- політичне життя України, передусім – Закарпаття. Відвідує рідний край, виступає в регіональній пресі з науковими й публіцистичними статтями, є визнаним авторитетом з політичних і конфесійних проблем краю. Йому присвоєно звання академіка Національної академії наук України.
Василь Маркусь – зірка першої величини на українському небі діаспори. Академік Василь Маркусь заслуговує на це своєю працею і любов`ю до України.
Помер Василь Васильович Маркусь - у 2012 у Чикаго, США.Додаткова інформація.

Джерельні приписи:

Пагиря, В. Вчений і громадсько-політичний діяч: до 80-річчя народження Василя Маркуся / Василь Пагиря // Календар "Просвіти" на 2002 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2002. – С. 217-218.

Пагиря, В. Василь Васильович Маркусь : 85-річчя від дня народження політолога, публіциста, громадсько-політичного діяча / Василь Пагиря // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2007 рік : рек. бібліограф. посіб. /ЗОУНБ; уклад. : Т.І. Васильєва; наук. ред. В.І. Падяк; відп. за вип. Л.З. Григаш; вип. ред. Л.О. Ільченко. – Ужгород: Вид-во В. Падяка, 2006. – С. 477- 479.
***

Маркусь, В. Приєднання Закарпатської України до Рядянської України 1944-1945 / Василь Маркусь // Дукля. – 1994. – №2. – С. 76-78.


Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-09-05

Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за серпень 2019 р.".

2019-09-05

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-09-04

Шановні користувачі! До Міжнародного дня грамотності нова віртуальна виставка "Світ українського слова".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".