Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA RU EN 

   >     > 

Нові надходження

ВІДДІЛ ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ

2022-02-08
821.161.2.09
Ш 37
Шевченківська енциклопедія: Тарас Шевченко та його сучасники : [енциклопедія] / Г. Александрова, О. Андрущенко [та ін.] ; редкол.: М. Г. Жулинський, М. Бондар [та ін.] ; Нац. акад. наук України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка. - К. : Ліра-К, 2021. - 608 с. : іл. 
 
 
Книжка складається зі стислих біографій друзів і знайомих Шевченка, його сучасників загалом, прямо чи опосередковано з ним пов’язаних. Реконструюються широке коло Шевченкового спіл- кування з однодумцями і близькими товаришами, контакти поета з посадовцями та іншими осо- бами. В основу видання покладено відповідні статті шеститомної «Шевченківської енциклопедії» (2012–2015). Том містить 941 статтю.

 

821.161.2.09"19"
К 61
Коломієць, Р. Г. Олег Ольжич / Р. Г. Коломієць. – Х. : Час читати, 2021. - 128 с.
 
Олег Ольжич (1907—1943) — велична постать в українському громадсько-політичному житті, в українській поезії, в українській на¬уці. Видатний археолог із європейським ім’ям, він володів дев’ятьма мовами, а його дослідження не втратили сенсу і понині. Видатний поет — він сказав нове слово в українській літературі. Видатний діяч Організації українських націоналістів — він був дійовою особою в побудові укра¬їнської держави в умовах нацистської окупації території України. 1943 року Олег Ольжич загинув у концтаборі Заксенхаузен.

 

75.071(477)
П 32
Пінчевська, Б. М. Микола Глущенко / Б. М. Пінчевська. – Х. : Час читати, 2021. - 128 с. : іл.
 
Микола Петрович Глущенко (1901 — 1977) — знаменитий український художник і радянський розвідник. Письменники захоплювалися його вмінням поєднати творчу працю з роллю професійного розвідника. Науковці-філологи вивчали листування живописця з видатними інтелектуалами його часу. Власники колекцій говорили про його твори на відомих аукціонах реалістичного живопису, на яких вартість картин Миколи Глущенка й нині невпинно зростає. Мистецтвознавці намагалися зрозуміти самі та пояснити іншим природу дивовижної гармонійності його творів. І всі, кожен по-своєму, мали підстави зачаровуватися тихою ніжністю його живопису — і природною, невимушеною, такою рідкісною в радянські часи особистою гідністю цієї людини.

 

78.071(477)"19/20"
К 46
Кияновська, Л. О. Мирослав Скорик / Л. О. Кияновська. - Х. : Час читати, 2021. - 128 с. : іл. 
 
Однією з найяскравіших особистостей української культури другої половини ХХ — перших десятиліть ХХІ ст. був композитор і музикант Мирослав Скорик (1938—2020). Його унікальний «життєвий проєкт» вмістив у себе так багато вершинних досягнень у різних сферах музичної культури, що видається дивовижним, як могла одна людина — навіть впродовж доволі тривалого часового відрізку понад півстоліття! — здійснити такий об’ємний творчий чин. Мабуть, одним з «ключів», яким можна відкрити таємницю його мистецьких звершень, була гуманістична спрямованість усіх помислів, потреба писати «для людей», а не для того, щоби показати і прославити себе.
 

 

316.3
П 56
Пономарьов, В. Цвітіння чудової квітки: Ольґерд Бочковський і відродження націй / В. Пономарьов ; Нац. ун-т "Києв.-Могил. акад.", Центр Європ. гуманіт. дослідж., Центр дослідж. історії та культури східноєвроп. єврейства. - К. : Дух і Літера, 2021. - 184 с. 
 
У книзі зібрані нариси інтелектуальної біографії українського соціолога, філософа та публіциста Ольґерда Іполита Бочковського (1885—1939). Проаналізовано започатковану ним науку про творення націй — націологію, — та його трифазну концепцію пробудження поневолених народів: культурне відродження, господарське піднесення, здобуття незалежності. Окремо розглянуто публіцистичну творчість Бочковського, його викладацьку та громадську діяльність, а також відгомін його ідей в європейській гуманітарній науці. 

 

791(477)"19"
Д 43
Дзюба, І. Сергій Параджанов. Більший за легенду / І. Дзюба, М. Дзюба ; Нац. ун-т "Києв.-Могил. акад.", Центр дослідж. історії та культури східноєвроп. єврейства, Центр Європ. гуманіт. дослідж. - К. : Дух і Літера, 2021. - 224 с. : іл, фото. 
 
Книга Івана та Марти Дзюбів складається з текстів (мемуарні нариси, статті та інтерв’ю), які є своєрідними коментарями до життя і творчості Сергія Параджанова, одного з найвидатніших і найоригінальніших митців України та світу. Його образ складають міфи та міфологеми, переважно витворені самим Параджановим. Тексти авторів книги розширюють цей образ у найцікавіший спосіб – доповнюючи життєвими подробицями, сюжетами й концептуальними інтерпретаціями вчинків кіномитця, котрі однаковою мірою дотичні як до життя побутового, так і власне художнього. А ще ця книга дарує читачеві уявлення про те, як складався мистецький космос Параджанова, яким чином відбувся перехід від режисера, що працював з традиційними міфами комуністичної ідеології, до художника, що заговорив мовою національних міфологій в їхній авангардовій, напрочуд сучасній іпостасі.

 

001(73)
К 44
Кістяківський, Д. Б. Науковець у Білому домі : особистий щоденник спец. помічника президента Д. Ейзенхауера з науки і техніки / Дж. Б. Кістяківський ; пер. з англ. Я. Войтко. - К. : КМ-БУКС, 2021. - 528 с. : іл. 
 
Видатний українець, відомий американський вчений, гарвардський професор киянин Джордж (Георгій) Кістяківський увійшов в історію ХХ століття як талановитий фізичний хімік та активний член команди, що займалася проектом «Мангеттен» — створенням атомної бомби у США.Наукові таланти та особиста харизма Дж. Кістяківського підняли його на небачену на той час для українців висоту — він став спеціальним помічником президента США Дуайта Ейзенхауера з питань науки і техніки. У своєму щоденнику, який в Україні публікується вперше, вчений розпові-дає про час, проведений у Білому домі, про свою участь у формуванні державної науково-технічної та військової політики США, про тодішнє змагання двох протилежних соціально-економічних систем — США та СРСР. Як учасник низки міждержавних самітів пан Кістяківський мав змогу зблизька спостерігати за найвідомішими світовими лідерами та політичними діячами тієї доби, а з деякими навіть і спілкуватись. За допомогою свого щоденника він дає читачеві змогу зазирнути за лаштунки міжнародної політики, ближче познайомитися з Д. Ейзенхауером, М. Хрущовим та іншими політиками, зрозуміти логіку й мотиви ухвалених американським керівництвом важливих державних рішень.
 

 

791(477)"19"
Д 58
Олександр Довженко. Документи і матеріали спецслужб : зб. архів. док. : в 2 т. / упоряд., передм., комент., прим., вступ. ст. Р. В. Росляк, вступ. ст. С. В. Тримбач. - К. : Ліра-К, 2021 (в опр.) - Т. 2 : 1941-1989 рр. - 2021. - 624 с.
 
Основу збірника склали документи Галузевого державного архіву Служби безпеки України. Крім того, використано матеріали з фондів Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Державного архіву Одеської області, Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, а також російських архівів. Це донесення і зведення агентів, записи телефонних розмов, перлюстрована кореспонденція, заяви різних осіб стосовно «антирадянської» діяльності кінорежисера; доповідні, службові записки, довідки, спецповідомлення, висновки, інформації, плани агентурно-оперативної розробки та ін. У комплексі ці документи дають доволі об’ємне уявлення про життєвий і творчий шлях О.П.Довженка.
 

 

78.071(477)"19"
М 31
Маслій, М. М. Незрівнянний світ краси Назарія Яремчука / М. М. Маслій. - Чернівці : Букрек, 2021. - 400 с. : іл. 
 
Юнак, до якого прийшла слава у неповні 20 років. Виконавець, з яким працювали багато композиторів і поетів України. Красень, в якого була закохана мало не вся жіноча аудиторія. Співак, голос якого зачаровував,зцілював, будив у душах і серцях найкращі почуття. Патріот, який до останнього дня не зрадив рідну землю - кохану Буковину. Багато ще можна розповісти про Назарія Яремчука. Він передчасно пішов у вічний світ, залишивши незагоєну рану в серцях шанувальників його таланту. Голос, який тепер співає у небесному хорі... Ця книга - про Назарія. Про людину-легенду з надзвичайно скромною, щирою і відданою вдачею. Людину, наділену Талантом.

 

796.4(447)
С 79
Степурін, І. Віктор Чукарін. Непереможний : [приурочується до 100-річчя від дня народж. видат. укр. гімнаста] / І. Степурін. - К. : Ваш автограф, 2021. - 224 с. : іл, фото.кол. 
 
Нашого співвітчизника зі Львова Віктора Чукаріна в 1950-х років ХХ століття називали найкращим гімнастом світу.  Це він у 1952-му на XV  і в 1956-му на XVI Олімпійських іграх уперше в історії України завоював золото і здобув звання абсолютного олімпійського чемпіона. Заслужений майстер спорту СРСР і заслужений тренер, двічі чемпіон Олімпійських ігор, чемпіон світу, викладач, доцент, завідувач кафедри гімнастики Львівського інституту фізичної культури, постійний лектор товариства «Знання», депутат міської та обласної рад та ін. – це «лицьова» сторона медалі його життя. А на звороті – син «ворога народу», 17 концтаборів, голод і повне фізичне виснаження, розбомблений дім, убитий брат і батько, а згодом – несамовиті навантаження на тренуваннях. Та чоловік не падав духом, коли, ослаблений, не міг навіть підтягнутися на турніку. Він працював із такою наполегливістю, що здивував своїми результатами весь світ. 

 

791(477)
Б 28
Батько-Ступка, І. В. Актор № 1 / І. В. Батько-Ступка. - К. : Ваш автограф, 2021. - 224 с. : іл, фото.
 
Книга презентує персональний космос генія акторства, генія перевтілення Богдана Ступки. Погляд митця на світ, спроба структурувати його перетворення, його філософію. Великий артист постає різноплановим, заглибленим у найфундаментальніші горизонти людського буття – від Землі до Неба, від Світла до Тіні. А все для того, аби в людях повсякчас стверджувався Ідеал, що є найбільшим дивом мистецтва, а разом з тим і всього життя. 
 

 


Новини

2022-06-16

У неділю, 19 червня, в Україні відзначатимуть День батька – свято, покликане нагадати про важливість тата в житті кожної дитини. У нашій країні свято дуже молоде – офіційно його встановили лише у 2019 році. Згідно з Указом Президента України №274/2019 День батька відзначається в третю неділю червня кожного року. З нагоди цього свята пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Батько - засновник родини".

2022-06-16

26 травня 2011 р. за рішенням Закарпатської обласної ради Комунальному закладу «Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека» Закарпатської обласної  ради присвоєно ім’я видатного письменника, краєзнавця, етнографа та археолога Федора Михайловича Потушняка.
26 лютого 2021 р. у нашій бібліотеці відбулася презентація унікальної колекції цінних та рідкісних видань з особистої бібліотеки Ф. Потушняка.
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "З особистої колекції Федора Потушняка".