Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Нові надходження
ВІДДІЛ ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ
2025-07-22
94(477) Ординсько-литовська доба – вкрай драматичний, хоча і незаслужено призабутий період вітчизняної історії, як виявляється, він багато в чому перегукується з нашим сьогоденням. Тут прискіпливо відтворено мало знані обставини військо-політичного, економічного, духовного розвитку українських земель, що опинилися у складі різних держав, але попри те продовжували виявляти спільні генетичні риси. Це історія втрати державності і дуже суперечливої боротьби за її відновлення, час безперервних соціальних і політичних трансформацій, які дозволили українському етносу зберегтися навіть за максимально несприятливих умов.
|
|
|
94(477) Багато в чому переломна доба української історії постає в усій багатогранності і суперечливості. Її показано через змагання двох військово-служилих прошарків – шляхти і козацтва, ускладненого міжконфесійними, земельно-майновими та іншими соціальними конфліктами. Водночас проаналізовано творчі тенденції епохи в освітній, духовній, культурній, побутовій сферах в усіх шести тодішніх державах, до яких входили сучасні українські землі.
|
94(477) Викладено драматичну історію гетьманської держави 1648-1764 років, її розколи ї об`єднання, круговерть трьох десятків гетьманів, супутні воєнно-політичні події, вплив на Гетьманщину численних сусідніх держав. Крім того, розглянуті події на інших українських землях (Галичина, Закарпаття, Буковина, Крим, Слобожанщина).Окремо прослідковано історію Запорозьких Січей. Висвітлено церковно-релігійні та культурні зміни на українських землях.
|
|
|
94(477) Викладено історію усіх сучасних українських земель від ліквідації гетьманської держави до початку Першої світової війни. Прослідковано драматичні перипетії існування українських територій у складі Австрійської і Російської імперій, взаємодію українського суспільства з імперськими владами, форми боротьби та колаборації різних українських сил з поневолювачами. Визначено відцентрові та соборницькі вектори історичних процесів, проаналізовано складні аспекти економічного, воєнно-політичного і культурного розвитку.
|
94(477) Проаналізовано вкрай суперечливі та неоднозначні історичні процеси на всіх українських землях від середини 1914 до середини 1923 року, які мали свою специфіку в кожному з наших регіонів. Основну увагу приділено державотворчим процесам – на широкому тлі військово-політичних і партійно-ідеологічних, соціально-економічних, дипломатичних, церковних і культурно-просвітницьких. Також висвітлено драматичні міжособистісні взаємини представників різних політичних таборів. Виявлено чимало перегуків тогочасних подій з нашим сьогоденням.
|
|
|
94(477) Викладено історію уcix сучасних українських земель від 1923 до 1938 p. Прослідковано драматичні перипетії їх розвиток у складі СРСР, Другої Речі Посполитої, Румунського королівства і Першої Чехословацької республіки, взаємодію українського суспільства з центральними владами, форми боротьби та колаборації різних українських сил з цими державами. Визначено відцентрові та соборницькі вектори історичних процесів, проаналізовано складні аспекти економічного, соціального і культурного розвитку. Особливу увагу приділено економічній модернізації, перебігу українізації, політичним репресіям і Голодомору.
|
94(477) Розглянуто події від випробування атомної бомби на Тоцькому полігоні за масової участі солдат з України до Чорнобильської катастрофи. У політичному плані ця атомна доба позначена правлінням в СРСР двох тісно пов'язаних з Україною політиків М. Хрущова і Л. Брежнєва, а в самій УРСР – чотирьох лідерів – від О. Кириченка до В. Щербицького. Доба позначилася бурхливим розвитком дисидентського руху, масштабними реформами і контр-реформами у соціально-економічній сфері, певними злетами і провалами у соціокультурній царині Це була важлива епоха у формуванні української нації, що заклала передумови для подальшого унезалежнення України.
|
|
|
94(477) Розглянуто події від Чорнобильської аварії до прийняття Конституції України і запровадження гривні. Подано драматичну історію поступового набуття Україною суверенітету і незалежності, формування тут громадянського суспільства – від перших неформальних організацій до все масштабніших структур. Висвітлено різні аспекти цього процесу – соціальні, демографічні культурні, церковно-релігійні, економічні, політичні. Прослідковано закономірності становлення новітньої української державності, звивистий і суперечливий шлях України до незалежності.
|
94(477) Розглянуто події від середини 1996 р. до наших днів. Особливу увагу приділено двом революціям – Помаранчевій і гідності. Прослідковано електоральні процеси, демократичні зміни влади, оновлення українського політикуму, а також складні соціально-економічні процеси. Завершують виклад події сучасної російсько-української війни – від перших її спалахів (2014 р.) до бойових дій літа 2024 р. |
|
Новини
Шановні користувачі, у Відділі обслуговування нові і цікаві надходження. Натискайте на обкладинки книжок і знайомтеся з новинками.
У Відділі обслуговування вас чекають новинки
Шановні користувачі, для вас новинки Відділу художньої літератури.