Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2022 - жовтень

 

14 жовтня в Ужгороді відбулись урочистості з нагоди відзначення Дня захисників і захисниць України. Біля Меморіалу загиблим воїнам на Пагорбі Слави зібралися керівники Закарпатської обласної державної адміністрації та обласної ради, Ужгородської міської ради, військові, представники дипломатичних відомств, правоохоронних органів, ужгородці. Хвилиною мовчання вшанували всіх загиблих Героїв, поклали квіти до Меморіалу загиблим воїнам та до могил солдатів російсько-української війни.

ТЕАТРАЛЬНО - КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 жовтня учні Ужгородської музичної школи № 1 до Міжнародного дня музики підготували концерт. Уже традиційно, відбувався він на підтримку Збройних сил України. Зал,  затамувавши подих, зачаровано сприймав звуки української музики, шедеври світової класики та народні мелодії у виконанні учнів-початківців та вже досвідчених юних музикантів, які навчаються в школі не перший рік. „Мелодія” Мирослава Скорика, пісня „Ой, у лузі червона калина”, „Чорнобривці”, безсмертні мелодії Вольфганга Амадея Моцарта, Джуліо Каччіні, Людвіга ван Бетховена, Енніо Моріконе не залишили байдужими нікого.

1-4 жовтня в Ужгороді пройшов традиційний фестиваль для дітей „Інтерлялька”. Вистави, щоправда, показували в онлайн-режимі. Проте відкриття фестивалю організатори зробили наживо. Війна не повинна відібрати дитинство.Тим паче такі заходи допомагають тримати культурний фронт, адже популяризують українське театральне мистецтво у світі та нагадують: Україна – нація з багатою культурною спадщиною.

2 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, до 80-річчя композитора Євгена Станковича відбулась концертна програма. У рамках XIX міжнародного фестивалю сучасної і класичної музики „Музичне сузір’я Закарпаття” артисти Академічного симфонічного оркестру та Академічного камерного оркестру філармонії презентували концертну програму. Євген Станкович – всесвітньо відомий композитор, наш земляк, Герой України, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, академік Національної академії мистецтв України, професор, завідувач кафедри композиції Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського.

2 жовтня у Сваляві, рідному місті композитора Євгена Станковича, у церкві Різдва пресвятої Богородиці, відбувся концерт за участі самого ювіляра. У концерті прийняли  участь різні колективи краю. Академічний камерний хор „Cantus” приготував концерт духовної музики з нагоди 80-річчя видатного закарпатця. У концерті прозвучала „Літургія святого Іоанна Златоустого” у версії Євгена Станковича. Після виступу у Сваляві у той же день артисти камерного хору „Cantus” виконали частини літургії на сцені обласної філармонії.

2 жовтня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулась вистава театру Чорний Квадрат „Ідеальна зброя пристрасті для Перемоги”. „Жанр – „любовний настрій”. Герої – ми з вами. У цьому спектаклі зрада є. У цьому спектаклі зради немає. Багато зраджують один одному, але перш за все – самим собі. Вистава про складнощі і про радощі спільного життя. Розуміння і непорозуміння.

2 жовтня в Ужгороді, на сцені обласного музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв, відбувся другий показ останньої прем’єри Донецького академічного обласного драматичного театру „Маріупольська драма” за документальною п’єсою Олександра Гавроша, написаної за розповідями учасників.

5 жовтня в Ужгороді, в ПАДІЮНі, відбувся благодійний концерт до 23-ї річниці створення реабілітаційного центру „Дорога життя”. Під час концерту зібрали 3 тисячі гривень для ЗСУ. Разом з вихованцями Медико-соціального реабілітаційного центру „Дорога життя” виступали й учні Палацу дитячої та юнацької творчості.

9 жовтня в Ужгороді, обласний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв, відкрив новий 77-й театральний сезон прем'єрою вистави „Привиди маєтку Рейвенскрофт” за п’єсою Дона Нігро „П’ять жар-птиць у маєтку ворона”. Дон Нігро є сучасним американським драматургом, чиї п’єси грають в багатьох країнах світу. Вибір гостросюжетної п’єси, що поєднує в собі містику, любовні колізії, трагедію та гумор режисер-постановник, заслужений артист України Михайло Фіщенко, пояснює кількома причинами: „Останнім часом в Ужгороді були поставлені кілька вистав про війну, тож наразі хочеться нашого глядача трохи підбадьорити, бодай на деякий час відволікти від того стресу, в якому ми всі опинилися через російську агресію. Адже мистецтво має й психотерапевтичну дію, а витримка і міцні нерви нам зараз украй потрібні, аби справитися з тими викликами, які постали перед кожним українцем. Тому ми обрали для постановки захопливу історію з містичним присмаком, яка відбувається у Великобританії в першій половині ХХ століття. На вибір вплинув і той факт, що кілька наших провідних акторів нині в лавах ЗСУ боронять Україну від ворога. Тому обирали п’єсу, де більшість ролей – жіночі”. 

9 жовтня в Ужгороді, на сцені обласної філармонії, виступила з концертом переможниця  „Голосу країни” Оксана Муха. Концерт – благодійний. Зібрані кошти співачка спрямовує на підтримку Збройних сил України.

11 жовтня у Хусті, у обласному театрі драми та комедії, відбулась найочікуваніша прем’єра осені – вистава „ЧАС Ч”. Автор вистави – Олег Миколайчук-Низовець – сучасний український драматург та письменник. У сюжеті спостерігається яскрава метафорична паралель світу тварин зі світом людей, а в кожному персонажі з глибоким філософським підтекстом захований добре впізнаваний типаж керуючих суспільних верхівок.

13 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт до Дня захисників і захисниць України. Відзначити це свято в Ужгороді запросили артисти Академічного естрадно-духового оркестру. У концертній програмі взяли участь яскраві майстрині сцени Галина Гаврилко (сопрано), Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано) та сучасний акордеоніст Євген Цанько.

14 жовтня у центрі Ужгорода відбувся добродійний концерт Закарпатського народного хору. Особливою, патріотичною та піднесеною концертною програмою всіх українських захисників та захисниць привітав хор під керівництвом заслуженої працівниці культури України Наталії Петій-Потапчук. Український гопак, закарпатська гуцулка, звісно „Ой у лузі червона калина” –  пісня, яку цього року артисти хору виконували у багатьох європейських країнах, де їх зустрічали оплесками та зі сльозами на очах – серед номерів концерту, що відбувся на площі Театральній опісля повітряної тривоги. Сольні виступи подарували народний артист України Петро Матій та заслужена артистка України Яна Садварій.

14 жовтня в Ужгороді, у приміщенні Малої сцени обласного академічного музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв, відбувся поетичний вечір творчої команди вистави „Крик Нації”.

15 жовтня кліп на композицію „Це Моя Країна” опублікували на YouTube-каналі Brevis VOCAL Studio. Юні мукачівці презентували кліп-кавер на пісню Анастасії Проців „Це Моя Країна”, так вони привітали українських захисників та захисниць зі святами. У кліпі пісню виконують більше 30 юних співаків. Викладачі вокалу – Ярослав Біличко, Магдалина Біличко, Андріяна Дешко.

16 жовтня в Ужгороді, у залі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, відбувся заключний концерт XIX Міжнародного фестивалю „Музичне сузір'я Закарпаття”. Програма концерту „Музика Срібної Землі” складалася із творів композиторів-закарпатців,  виконувати які запросили кращих музикантів Ужгорода та Львова.

16 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „MENDELSSOHN” неймовірного CON-TEMPTRIO: заслуженої артистки України Діани Гавати (віолончель), Агнеси Бачинської (флейта) та Катерина Гажо (орган, фортепіано).

16 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбулась прем’єра ековистави „Пригоди Кожика і Летика” для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку. У  фоє театру була розгорнута виставка, присвячена кажанам у природі та з дітьми проводився майстер-клас з виготовлення домівок для тварин.

19 жовтня в с. Зарічево Ужгородського району, відзначили 120-річчя з дня побудови хати родини Ковачів – Етнографічного музею „Лемківська садиба” Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Свято розпочалось з круглого столу на тему „Лемківщина в історії та культурі краю”, що проводився на базі Зарічівської загальноосвітньої школи. З вітальним словом до учасників звернулись директор ужгородського скансену Василь Коцан, заступник директора Департаменту культури, національностей та релігій Закарпатської ОВА Віктор Кравчук, голова Закарпатської організації профспілки працівників культури, заслужений працівник культури України Наталія Товтин.  Урочисті заходи також відвідали засновниця і перший керівник Етнографічного музею „Лемківська садиба” в с. Зарічево Жанна Сухоліт та народний вокальний колектив „Вербиченька” будинку культури с. Зарічево. У рамках круглого столу було обговорено сім доповідей. Доктор історичних наук, директор Закарпатського музею народної архітектури та побуту Коцан В.В. поділився досвідом проведення аналогічних свят, а також розповів про локальні особливості традиційного лемківського народного вбрання. Три доповіді були присвячені музейним закладам на території Перечинської ОТГ, чотири – актуальним питанням матеріальної та духовної культури лемків краю. Продовжилось свято на території Лемківської садиби. Гостей та всіх присутніх привітав Іван Погоріляк, перечинський міський голова. З культурною програмою виступили Народний етнографічно-фольклорний ансамбль „Лемківчанка” будинку культури села Зарічево та  фольклорний колектив „Цімборки” Центру культури та дозвілля м. Перечин. Захід відвідали й колеги з Великоберезнянського будинку культури, які поділилися своїми враженнями та обмінялись досвідом. На подвір’ї хати відвідувачі свята та учасники круглого столу  мали змогу почути народні пісні, потанцювати під народну музику та скуштувати традиційних страв с. Зарічево. У рамках свята проведено майстер-клас з гончарства (Йосип Гайзлер та Василь Бочковський). 120-річна хата, народна пісня і танець, створили незабутню атмосферу родинного затишку.

20-23 жовтня на базі Мукачівського драматичного театру працювала Театральна платформа „Сучасний аматорський театр. Віддзеркалення нації” в рамках проведення І Всеукраїнського молодіжного мистецького форуму-фестивалю „ART-ПОСТ-UA”. На сцені Мукачівського театру виступили дев’ять театральних колективів з Ужгорода, Харкова та Харківської області, Запоріжжя, Івано-Франківська. Особливою відзнакою від ГО „Яскрава країна” „Театр на захисті України” відзначено Запорізький дитячий театр „Свія” за наполегливу роботу в обороні нашого краю.

21 жовтня в Ужгороді, у  обласній філармонії, виступив камерний хор „Кантус” з концертом „Українська духовність” . Захід проводився  на підтримку 128 окремої гірсько-штурмової закарпатської бригади.

21 жовтня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені відбувся показ  французької трагікомедії „Круті віражі” за п’єсою Еріка Ассу.

23 жовтня, в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  на великій сцені втретє зіграли детективну історію Дона Нігро „Привиди маєтку Рейвенскрофт”.

22-23 жовтня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, для юних глядачів показали музичні казки „Пригода в Карпатах” А. Філіппова та „Веселе Жабеня” Л. Устинова.

23 жовтня у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ комедії „З днем народження, Генріх!”.

23 жовтня у Хусті обласний театр драми та комедії представив жителям міста та гостям столиці Карпатської України музичну комедію „Вечори на хуторі”. Магічність української душі, яку талановито осягнула й передала через майстерний підбір характерних акторів, яскраві не шароварні костюми, чарівне світло та неперевершений музичний супровід оркестру режисерка-постановниця – Олеся Чепелюк, не залишила нікого байдужим і  отримала гучні овації наприкінці вистави.

24 жовтня колектив учнів відомого закарпатського композитора Ігоря Білика створив кліп на авторську пісню „Ти є і будеш, Україно!”. „Ти є і будеш, Україно – це аксіома, яку зараз розуміють всі. З кожним днем ми стаємо сильніші і згуртованіші, з кожним днем ми ближчі до великої Перемоги, перемоги світла, перемоги добра, перемоги правди. Україно, твої люблячі діти ніколи нікому не віддадуть свою рідну неньку!”, – йдеться в описі до відео. Музику створив Ігор Білик, слова написані Тетяною Рибар, а саму пісню було записано у студії Мукачівського палацу культури.

25 жовтня у Мукачівській школі мистецтв ім. С. Ф. Мартона відбувся концерт фортепіанного відділу.

26 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт симфонічного оркестру, який зіграв в Ужгороді концертну програму з творів Бетховена та Брамса. Академічний симфонічний оркестр презентував музику, яка наповнюватиме людей енергією світла та змістом життя. Хоч композиції, які звучали цього вечора, написані понад двісті років тому, музичні картини та почуття, зафіксовані у партитурах геніями свого часу, і до сьогодні торкають та дають поштовх до роздумів.

26 жовтня в Ужгороді, музичний гурт „VANBIO” дав кілька десятків благодійних концертів та тисячі гривень на підтримку Збройних сил України. Гурт створили двоє студентів-першокурсників та двоє старшокласників. Солістка — Каріна Корнута, фіналістка нацвідбору дитячого Євробачення, лауреатка всеукраїнських та міжнародних фестивалів.

27 жовтня у Мукачівській школі мистецтв ім. С. Ф. Мартона відбувся концерт вокально-хорового та струнно-смичкового відділів „Молюсь за тебе, Україно, дитячим серцем нескінченно”. 

28 жовтня в Мукачево, в Палаці культури і мистецтв, відбувся концерт за участі творчих колективів міста „Разом до перемоги”.

28 жовтня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  на малій сцені відбувся показ американської драми Бернарда Слейда „Same time, next year”, яку поставив Михайло Фіщенко. 

29 жовтня у Мукачеві, в Палаці культури і мистецтв відбувся фестиваль-конкурс „Злата фест”, а ввечері концерт групи „Скрябін” „Вечір пам’яті Кузьми”.

29 жовтня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ оновленої версії мюзиклу „Мауглі”, в якому задіяна майже вся трупа. Постановка відомої казки Ред’ярда Кіплінга була здійснена в Ужгороді ще десять років тому запрошеною режисеркою Наталією  Тімошкіною, яка працює головним режисером Житомирського муздрамтеатру. З того часу вистава про хлопчика у диких джунглях стала улюбленою для тисяч закарпатців, адже являє собою оригінальне поєднання драми, музики і пластики.

29 жовтня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава Донецького академічного обласного драматичного театру з міста Маріуполя, який показав на сцені Закарпатського муздрамтеатру виставу „Крик нації” про Василя Стуса.

30 жовтня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  зіграли ще одну оновлену виставу, що стала візитівкою театру, – музичну казку „Країна до, ре, мі…”, яку написала ужгородка Хава Ейзель-Валаамова . Оригінальна постановка про світ музики не залишає нікого байдужим, адже  яскраво і доступно розповідає про непрості речі. Режисер  і автор музичних номерів Михайло Мільмейстер нещодавно приїздив із Німеччини, аби надати спектаклю нового дихання з молодими акторами, які відтепер працюють у Закарпатському муздрамтеатрі. 

30 жовтня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  на великій сцені „шерегіївці” зіграли французьку комедію „Обережно, жінки!” у постановці Олександра Саркісьянца.

30 жовтня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Три коти” (театр „Антрепризи”).  О 13.00  відбулась вистава „З днем народження, Вовчик”, о
16.00 – вистава Сучасного українського театру „Один удома” (м. Київ).

30 жовтня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся виступ Злати Огневич з благодійним концертом „Світло”.

30 жовтня в Ужгороді, на сцені академічного обласного театру ляльок, відбулась прем'єра вистави у новому мистецькому форматі „Читання драми українського сьогодення” – „Коти-біженці” або ж кототерапія для дітей і дорослих. Постановку за п'єсою українських авторок Марини Смілянець та Людмили Тимошенко здійснила заслужена артистка України Наталія Орєшнікова, при чому її авторству належить як режисура, так і сценографія вистави.

31 жовтня у Мукачівському драматичному театрі показали виставу сучасного українського театру „Свінгери” (м. Київ).

У жовтні закарпатець написав та виконав чуттєву пісню „Україна-Мати”. В пісні оспівані події в Україні. А кадри з кліпу не залишать байдужими нікого. Талановитий літератор Юрій Андраш живе на Іршавщині (зараз Хустський район) у с.Довге, де і створює свої шедеври. Пише чоловік вже майже 20 років.

У жовтні родина переселенців присвятила пісню Ужгороду  – „Ужгородське танго”: Таким чином переселенці, яких війна вигнала з рідної домівки, хотіли подякувати столиці Закарпаття за теплий прийом. У пісні висловлені слова подяки за те, що їх прийняли, обігріли, нагодували, дали дах над головою та всіляко намагалися підтримати в нелегкий для них час. Відео з піснею вдячності розмістили на Ютюб-каналі.

У жовтні стало відомо, що трагікомедія Мукачівського драмтеатру стала переможцем Відкритого театрального фестивалю. Театр взяв участь у дистанційному форматі естивалю з трагікомедією Олега Михайлова „Білка з облізлим хвостом” у постановці Кирила Душина, прем'єра якої відбулась 18 вересня. За підсумками фестивалю Мукачівський  драматичний театр отримав перемогу у двох номінаціях – „Краща моновистава”, а в індивідуальній номінації  – „Краща жіноча роль першого плану” відзначена Лілія Приходько, за роль Білки. У фестивалі „Комора” брали участь театри незалежно від їх статусу: театри-студії, студентські театри профільних вузів, незалежні професійні театри, народні театри, академічні театри, а також незалежно від жанру, в якому вони працюють. У програмі очного формату VIII театрального фестивалю „Комора” було представлено 15 вистав від колективів з різних міст України, у дистанційному форматі Фестивалю взяли участь 7 театральних колективів та було представлено 8 вистав з різних міст України.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка була опублікована друга частина віртуальної виставки книг „З особистої колекції Федора Потушняка”.

3 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Ужгород - рідне місто” (до Дня святкування міста).

4 жовтня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір – презентація збірки оповідань українського прозаїка Романа Малиновського „Солодке життя”.  „Солодке життя” — збірка оповідань, об’єднаних настроєм та сюжетними спіралями. Тринадцять історій, які нуртують внутрішніми драмами, переживаннями, пристрастю, люттю, обожнюванням. Оповідання кінематографічні: читаючи, ви наче відчуватимете простір фізично — тканини, кольори, відтінки, поверхні. Цей ефект посилюють обкладинка та ілюстрації, створені для збірки художницею Андріаною Чуніс. Побачила світ книжка у 2021 році у видавництвіMeridian Chernovitz.

 4 жовтня у видавничій серії „Гуцульський світ”, започаткованій кілька років тому Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського, з’явилася нова знакова книга – „Словник говірки Закарпатської Гуцульщини”. Її впорядкували Гафія Ковбаснюк і Олександр Масляник. Книга містить близько 10 000 слів, більшість з яких широко вживаються гуцулами Рахівщини і сусідньої румунської Мараморощини. Деякі з діалектизмів, на жаль, вийшли з активного вжитку. Кожне cлово-діалектизм отримало своє тлумачення, особливо цінним є те, що для кращого сприйняття і розуміння дефініції подано у контексті співанок-коломийок, повір’їв і прислів’їв.

5 жовтня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся мистецько-патріотичний вечір Музика у задоволення”, присвячений Міжнародному дню музики.

6 жовтня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір фольклориста, літературознавця, бібліографа, мистецтвознавця та педагога Івана Хланти „Творчий доробок Івана Хланти за роки незалежності України”.

6 жовтня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбулась презентація унікальної книги „Органи Закарпаття”, яку представив єдиний у області реставратор органів Шандор Шрайнер. До книги увійшла інформація про історію появи цього інструмента у області та про понад 50 органів, які є у краї. Частина з цього числа вже не підлягають реставрації. Однак, завдяки умінню пана Шандора вдалося відновити та відреставрувати 26 клавішно-духових музичних інструментів. Майже всі вони знаходяться у церковах. І лише один – у Закарпатській обласній філармонії. Презентацію відвідало чимало поціновувачів мистецтва, органної музики, колеги і знайомі автора.

8 жовтня у Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, презентували книгу про творчість скульптора Петера Матла. Наприкінці березня у Будапешті вийшов друком арт-бук, що презентує творчість скульптора. Видання розповідає про творчий шлях лауреата премії ім. Мункачі та представляє його роботи з різьблення по дереву та каменю на різноманітну тематику.

11 жовтня у Мукачеві відбувся тренінг з фінансової грамотності та презентація книжкового бестселера „Мрія на мільйон” Сергія Вожжова. В залі зібрались підлітки та їх батьки, щоб послухати змістовну лекцію від автора. Діти отримали не тільки теоретичні знання, а й можливість практично їх застосувати, для кожного учасника підготували спецзавдання. Фінансова грамотність – це те, про що варто замислитися кожному, незалежно від віку.

12 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка, присвячена 80-річчю з часу створення УПА „Українська повстанська армія – історія нескорених”. Символічним днем заснування армії є 14 жовтня 1942 року.

14 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка, відбулося відкриття нового сезону „Тато-хаб” до Дня захисника України. У програмі відбулись: офіційні урочистості за участі представників влади та партнерів проекту, майстер-клас „Йога для релаксу”, майстер-клас „Янголи з макраме – обереги захисникам”. На бібліотечній галявині – вулична акція „Капуркова книжка”, презентація соціального підприємництва ВПО й дегустація крафтових цукатів з айви від Олега Невениці (Сєвєродонецьк), родинні естафети, майстер-клас „Здорове харчування” від Максима, паралельно майстер-клас з приготування тайської страви „Пад тай” від Євгена. На завершення відбувся виступ гурту „Вабливий кіт”.

14 жовтня в Ужгороді, у День захисників і захисниць України, працівники КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” ЗОР вирішили подякувати нашим героям і підтримати їх. Спільними зусиллями організували і провели у цей день два заходи: у першій половині дня – благодійний мініярмарок на підтримку Збройних сил України, а після обіду завітали з невеликою концертною програмою до обласного госпіталю ветеранів війни, де зараз лікуються і проходять реабілітацію наші захисники.

14 жовтня в Ужгороді, у будівлі обласної ради, з нагоди Дня захисників та захисниць України, відбулося погашення спеціальних поштових марок (та листівок). Чергова серія марок була присвячена різним підрозділам ЗСУ: Сухопутним військам, Військово-морським силам, територіальній обороні, Силам спеціальних операцій, Десантно-штурмовим військам, „Привиду Києва” та Повітряним силам ЗСУ.

15 жовтня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Генерал, дисидент і правозахисник кримських татар”,   присвячена 115-річчю від дня народження Петра Григоренка.

17 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація нового роману Миколи Пігуляка „Несподіваний бенефіціар”. 

18 жовтня в Ужгороді, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск проєкту „Мій Сковорода”, який присвячено 300-річчю від дня народження видатного українського філософа, поета, композитора, педагога. Своїм баченням постаті Григорія Сковороди з нами поділився Олександр Гаврош – відомий закарпатський журналіст, письменник, драматург, який зауважив, що Сковорода – саме та людина, яка має стати одним з українських брендів.

23 жовтня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая презентували книжку Івана Грицака „Серпантинами долі”.  Ідеться про життєвий шлях від простого сільського хлопчини до Надзвичайного і Повноважного посла України.

23 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся безкоштовний майстер-клас від Олени Пітух. Арт-терапія „Нейрографіка від стресу” – це метод зняття стресу, напруги, агресії та їх соматичних проявів через мистецтво. Учасники вчились покращувати власний емоційний стан, пам’ять, уважності та стресостійкість.

24 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась арт-терапія „Вишиваємо емоції”. Учасники на канві хрестиком відображали свої емоції та свій стан. Це – родиний захід, тому в ньому взяли участь татусі, мами, братики і сестрички.

24 жовтня в Ужгороді, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, відбувся черговий ефір „Яка література для вас зараз на часі?”. Гостем відділу художньої літератури був Борис Кушнір, головний редактор Всеукраїнського державного багатопрофільного видавництва „Карпати”, заслужений працівник культури України.

 26 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбулось засідання клубу літературних дебютів „Нові імена”. На ньому  презентувались доробки Руслани Гечко та Христини Ігнат.

26 жовтня в Ужгороді відбулась публічна дискусія з Іреною Карпою „Війна за Україну”. Окрім того, присутні мали нагоду ознайомитися з останньою книгою Ірени Карпи „Тільки нікому про це не кажи”. Як сприймають війну в Україні на Заході, зокрема у Франції? Як світ відкриває для себе Україну і яка наша участь у такому процесі? Про це й не тільки йшлося під час публічної дискусії з Іреною Карпою. Ірена Карпа – українська письменниця, перший секретар з питань культури Посольства України у Франції.

26 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас від міжнародного експерта Валерія Індика „#власнасправа Рецепт прибуткового підприємництва у новому часі”. Майстер-клас був корисним: людям, що замислюються про своє майбутнє, стартаперам, підприємцям-початківцям, молоді. Учасники вчилися формувати матрицю фінансової спроможності, як ефективно монетизуватися і вийти в прибуток, як майже безкоштовно перевірити свою бізнес-ідею. Захід пройшов у рамках проєкту ТАТОhub.

28 жовтня Закарпатська угорська туристична рада презентувала путівник „Закарпаття очима угорців”, всі кошти за продаж якого підуть на підтримку 68-го окремого батальйону територіальної оборони, в якому служить колега Ради, відомий туризмознавець, професор Федір Шандор. Видання представили в Угорському домі в Мукачеві, учасників онлайн привітав професор Федір Шандор, який запевнив, що туризм в Україні відновиться, адже ЗСУ роблять все, щоб українці мали змогу подорожувати, відкривати фестивалі, пізнавати видатні місця нашої країни.

31 жовтня письменник Роман Офіцинський з Ужгорода став лауреатом VI Всеукраїнського літературного конкурсу імені Леся Мартовича в номінації „Поезія. Книги”. У творчому змаганні взяли участь понад чотири сотні авторів із семи держав – України, США, Чехії, Іспанії, Німеччини, Італії, Польщі. Високо відзначено ліричну збірку Романа Офіцинського „Жура журавлів”. За словами критиків, в ній несподівані метафоричні узагальнення межують із мальовничими етюдами. Йдеться про неокласицистичну поезію з виразними символістсько-імажиністськими образами, які містять потужну внутрішню експресію.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

2 жовтня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, у підземеллі Ужгородського замку, відкрили благодійну документальну фотовиставку „Розлам. Харків”. Тут представлені документальні фотографії, зроблені з початку березня до середини серпня 2022 року у місті Харкові командою воєнних документалістів. Виставка є своєрідною живою розповіддю про зруйновану освіту, культуру, пам’ятки культурної спадщини та звісно ж людські долі. Харківський волонтер та архітектор Богдан Бондаренко провів екскурсію по експозиції та розповів що саме зафіксовано на фото. Також відбулася лекція відомого дослідника історії міста Антона Бондарєва „Харків та Слобідська Україна. Від стереотипів до реалій”.

3 жовтня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв,  стартувала виставка-продаж картин „Україна – це любов”. Захід присвячено Дню художника – професійному святу усіх майстрів пензля. 10 закарпатських художників представили свої роботи для продажу під гаслом „Підтримай своє”.

4 жовтня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, до Всесвітнього дня захисту тварин відкрилася виставка „Крилаті вісники волі”. У рамках виставки на 10 стендах розміщено детальну інформацію про птахів Карпат, що чудово доповнює експозицію „Природа Закарпаття” й дозволяє нам краще поринути в дивовижний світ пернатих, дізнатися про їх особливості життя.

5 жовтня в Ужгороді, у художньому музеї ім. Й. Бокшая, з нагоди професійного свята закарпатські митці презентували обласну виставку творів „Осінь –2022”. В музеї розмістили живописні роботи, а графіку, декоративно-прикладне мистецтво та скульптуру представили у арт-галереї „Ужгород”. У виставці взяли участь понад 100 закарпатських художників. Роботи на виставку були попередньо відібрані професійними митцями обласної організації Національної спілки художників України.

5 жовтня в місті Свалява, Закарпатської області, переселенки з Луганщини презентували арт-резиденцію „Аура міста”: кінцева мета – аукціон і допомога ЗСУ.

8 жовтня на Закарпатті управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради спільно з Палацом культури і мистецтв організували для мукачівських митців одноденний виїзний пленер. Подія була приурочена Дню художника. Майстри пензля малювали чудові карпатські краєвиди на Уклині. Пленер для художників – це завжди свіжий досвід, більші можливості, неповторні картини, нові емоції, круті ідеї. Результатом стане яскрава післяпленерна виставка.

9 жовтня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, персональну виставку з нагоди 70-річчя презентував художник Василь Брензович. На експозиції автор представив 30 робіт, написаних за останні кілька років. Сьогодні картини Василя Брензовича знаходяться в музеях та приватних колекціях як України (Ужгорода, Львова, Києва, Маріуполя, Запоріжжя), так і за кордоном. Пленерний живопис – основа творчої майстерності художника. Більшість картин та етюдів пише наживо в реалістичній манері, вловлюючи сонячні відблиски та  мінливі настрої дня. Життєве кредо митця – гармонійне єднання з природою. Також в авторському доробку чимало творів інших жанрів. Портрети, що належать його пензлю, є відображенням життя й побуту краян: односельців, рідних та друзів художника. Василь Брензович – автор більше 200 портретів відомих людей краю. Разом з синами зробив 7 іконостасів та розписів храмів в Україні та за її межами.

9 жовтня в Ужгороді розпочала роботу 27-ма дводенна Міжнародна науково-практична конференція „Ерделівські читання-2022”, ініційована Закарпатською академією мистецтв. Традиційно конференція приурочена дню народження засновника художньої освіти Закарпаття, видатного митця Адальберта Ерделі та до Дня художника. Вона об’єднує творчу професійну спільноту в галузі мистецтвознавства, художників, культурологів, дизайнерів, менеджерів образотворчого мистецтва освітніх закладів України та зарубіжжя. До участі в роботі конференції запросили науково-педагогічних працівників закладів вищої мистецької освіти, науковців, аспірантів та докторантів. Основний напрямок роботи конференції — вивчення проблем образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, дизайну і художньої освіти в Закарпатті, Україні та Європі в контексті світових інтеграційних процесів, що сприяє збереженню і розвитку однієї з п’яти унікальних художніх шкіл України. Також за результатами заходу планується організувати наукові дослідження у галузі декоративно-прикладного мистецтва Закарпаття у співпраці з музеями України, Словаччини, Чехії, Угорщини та Румунії та вивчення досвіду викладання мистецьких дисциплін у провідних художніх закладах України та сусідніх країн, повідомляє пресслужба Закарпатської обласної ради.

10 жовтня у Виноградові, в галереї „Імпасто”, відкрилася виставка чотирьох молодих митців „Мозаїка Архітектоніки”. На виставці були представлені роботи Альони Стасюк, Діани Добош-Броди, Валентини Костьо та Владислава Беланінця.

10 жовтня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відкрилась благодійна виставка художника та архітектора Вадима Бакалова. В експозиції переважали портретні роботи, а саме зображення на полотні закарпатських чоловіків та жінок. Такі свої картини чоловік вважає найбільш цінними. “Наш край неймовірно красивий, чудові краєвиди, гори, ліси, поля. Та ще краще за ці пейзажі – люди! Мені цікаво зображати наших жінок у вишиванках, чоловіків у капелюх з сигаретою, саме це для мене має цінність. Та останнім часом мій живопис зображає спротив українського народу у цій нелегкій боротьбі. Та я переконаний – українці дадуть гідну відсіч ворогу”, – зазначив Вадим Бакалов. Зібрані під час виставки кошти були передані на потреби ЗСУ.

11 жовтня у Хустській міській галереї відкрилася фотовиставка „Закарпаття і війна. Фотохроніки”. 50 світлин відомих закарпатських фоторепортерів та фотографів, які з перших днів війни фіксували події в області матимуть змогу побачити мешканці та гості Хустщини. Це виставка про те, як Закарпаття стало прихистком для тисяч біженців, про регіон, який зробив усе можливе, щоб люди, які втікали від війни, змогли тут відчути мирне життя і нагадати собі, що воно повернеться і в їхні рідні міста. Як жило та живе Закарпаття, хто ці люди, які допомагають в тилу, події, які закарбовуються у пам'ять. Кордони, вокзали, волонтерство, допомога військовим, прихистки – все це на виставці, зазначають в Ужгородському прес-клубі, який ініціював подію. На виставці експонуються роботи Сергія Гудака, Сергія Денисенка, Наталії Боднар, Яноша Немеша та Аттіли Федика.

13 жовтня в Мукачеві, у замку „Паланок” замість орла-турула встановлять тризуб. Рішення про встановлення на території Мукачівського історичного музею, на замку „Паланок”, малого Державного Герба України схвалено виконавчим комітетом міської ради. Музею доручено провести демонтаж з бастіону „Паланку” орла-турула. На постаменті встановлено малий Державний Герб України – тризуб. До цього часу Мукачівський історичний музей вже проводив  конкурс на розробку та виготовлення тризуба.

14 жовтня в Ужгороді встановили нові мініскульптурки – козаки з мультсеріалу. В шоломі та з Джавеліном: осучаснені Тур, Грай та Око — українські козаки, персонажі мультфільму з’явились в Ужгороді. Мініскульптурки встановили в Альпінарії на великому камені. На руці кожного козака витиснена цифра. Виготовлені скульптурки з бронзи. Відкрили пам’ятник символічно в День українського козацтва. Автором роботи є скульптор Роман Мурник. Він розповів: „Козаки теж так креативно ставилися до різних подій. Я добавив Джавелін, автомат, каску. Те, що потрібно нашим воїнам тепер”. На козаках є цифри 1, 2 і 8. Вони символізують 128-му окрему гірсько-штурмову Закарпатську бригаду.

14 жовтня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури відкрилась виставка „Вони боронять Україну!”, присвячена Дню захисників і захисниць України. У центральній частині експозиції розміщено ікону „Покрова Пресвятої Богородиці” першої половини ХХ ст. з фондової збірки музею. Також на виставці експонуються фотографії із архівів 128 окремої гірсько-штурмової бригади та 68 батальйону Територіальної оборони, бронежилет сина Любові Повідайчик, волонтерки Руху підтримки закарпатських військових. На виставці вшановується пам'ять Тараса Гайдука, старшого сержанта 128 окремої гірсько-штурмової бригади, який загинув 6 березня внаслідок ворожих обстрілів.

14 жовтня на Закарпатті провели майстер-клас з малювання для дітей вимушених переселенців. Загалом долучилися 19 учнів. Проводив заняття викладач Закарпатської школи мистецтв Володимир Беринець. Організатор заходу — благодійна організація „Майбутнє — дітям”. Це така своєрідна арт-терапія для дітей. Вчитель намагався не втручатися в їхню роботу, намагався, щоб це була дитяча рука. Звичайно, діти підходили і ставили якісь запитання: як вимішати колір, як намалювати небо, дерево чи воду. Викладач показував трошечки на палітрі чи папері.

17 жовтня у Мукачеві, у конференц-залі Палацу культури і мистецтв, розпочався живописний пленер „Етюди осені-2022”. Під час урочистого відкриття мистецької події виступили Юлія Тайпс, заступниця Мукачівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів Мукачівської міської ради та Ірина Калій, начальниця відділу культури та молодіжної політики управління освіти, культури, молоді та спорту Мукачівської міської ради.  Осінній живописний пленер, який зібрав у Мукачеві кращих художників краю, започатковано ще минулого року. Цьогоріч через війну програма проведення пленеру пройшла не у повному форматі. Також прийнято рішення про продаж пленарних робіт та спрямування коштів на потреби ЗСУ. Художники під час зустрічі обговорили робочі плани на цей тиждень та локації для проведення пленеру. Пленер тривав з 17 по 23 жовтня. 10 художників Закарпаття писали міські краєвиди та визначні історичні місця, об’єкти культурної спадщини, мальовничі околиці міста Мукачева та природу Карпат. Творчі підсумки заходу були представлені на попленерній виставці, відкриття якої заплановане на 9 листопада, святкування Дня працівника культури та майстрів народного мистецтва. 

18 жовтня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв відбулося урочисте відкриття фотовиставки „Німецький слід в історії України”. Шлях цієї експозиції до Мукачева з Миколаєва був нелегким. Ризикуючи життям, Ангеліна Шардт, президентка Асоціації німців України та Олег Палаш, співробітник „БФ Товариства розвитку (Одеса)”  з-під обстрілів вивезли на Захід України колекцію картин і фотокартин, які створювалися протягом 17 років в рамках проєкту „Зустріч поколінь”. Про власну участь у проєкті „Зустріч поколінь” розповіла учасникам зустрічі і Наталія Рибар, етнічна німка, мукачівська художниця, заступниця директора Палацу культури і мистецтв. Слова подяки за теплу зустріч та щиру віру й надію у найближчі кращі часи для рідної країни висловила присутнім і почесна гостя виставки - президентка Асоціації німців України Ангеліна Шардт. Вона розповіла що привезені з Миколаєва експонати виставлені у двох містах Закарпаття - Ужгороді та Мукачеві. Окрім робіт із фондів проєкту «Зустріч поколінь», у експозиціях представлені також побутові речі з її особистої колеції, що мають культурну і історичну цінність. В експозиції Палацу культури і мистецтв представлено 35 фоторобіт. На світлинах мукачівської художниці Наталії Рибар та відомого українського фотохудожника Сергія Гуменюка зображені пам’ятки культурної спадщини, архітектурні споруди та скульптури трьох міст України - Києва, Одеси та Дніпра, до проєкту чи зведення яких були причетні німці. Виставка експонуватиметься протягом двох тижнів.

19 жовтня у Румунії, в  м. Орадя, закарпатські фотомитці представили виставку „Українська світлина 2021”. Потужною зброєю на інформаційному фронті у війні проти агресора постала масштабна експозиція з 72-х світлин 33-х українських фотографів, яку організувала асоціація „ЕвроФотоАрт” – давній партнер ТС „Спілка фотохудожників Закарпаття”. Захід відбувся у рамках презентації „Української фотографічної платформи”, створеної за підтримки Українського культурного фонду

20 жовтня в Ужгороді, в ПАДІЮНі відкрили художню виставку трьох закарпатських митців „Трансильванська фіалка” робіт угорських художників Закарпаття – Аттіли Коприви, Олександра Шандора, Юрія Дикуна. Організатор події – голова благодійного фонду „Мистецька співдружність „Сьогодні” Юрій Дік присвятив виставку річниці угорської революції 1956 року. Організатор події – голова благодійного фонду „Мистецька співдружність „Сьогодні” Юрій Дік присвятив виставку річниці угорської революції 1956 року.

25 жовтня  у Мукачівському літературно-мистецькому музеї відбулось відкриття художньої виставки Аліни Станкович „GRINVALDE”. Картини 16-річної дівчини – це суміш реалізму і абстракції, українських традицій і графіті, живого і неживого на полотнах. Також Аліна розповіла присутнім про свою любов до розпису стін, дівчину дуже приваблює сакральне мистецтво, а тому вона мріє розписувати храми. Художниця вже має невеликий досвід у цій сфері, зокрема в одній з церков вона написала на стіні молитву „Отче наш”. Окрім того, гості заходу мали змогу послухати вірші Аліни. Дівчина пише в більшості про свій емоційний стан пов’язаний з творчістю.

25 жовтня в Ужгороді,  Харківський Літмузей відкрив виставку „Харків – Залізобетон”. Виставка  представляє Харків як яскравий культурний, інтелектуальний осередок, запропонувала простежити крізь історію будинку „Слово”, від створення і до сьогодення, в чому полягає внутрішня сила міста, його творча реактивність і питомо українська ідентичність. У програмі відкриття: кураторська екскурсія від Діни Чмуж; музичний супровід – музичний альбом „ФОКСТРОТИ : Жадан/Гуржи” від Мистецького Арсеналу.

25 жовтня у Мукачеві, на знаковому для громади Мукачева та всього Закарпаття місці, на території замку „Паланок”, на честь українських героїв, захисників та захисниць, встановили малий Державний Герб України – Тризуб.

26 жовтня  в Ужгороді, у скансені, відбулось відкриття персональної виставки Наталії Герусової. Наталія Герусова народилася 21 грудня  1957 р., в м. Горлівка Донецької обл. На Закарпатті живе з 1989 р. В період своєї творчої діяльності брала участь в фестивалі літературної творчості. Нею опубліковані дві книги: дитяча – „Колискова для сина” та доросла – „В очікуванні тепла”. Писати і малювати стала завдяки спілкуванню з прекрасними людьми та  надзвичайною красою природи Закарпаття.  Її  життєве кредо –  позитивне відношення до життя.

У жовтні три волонтерські організації „Творчі волонтери Ужгорода”, „Рух підтримки закарпатських військових” та „Волонтеріат УжНУ” — провели акцію, на якій разом з дітьми розмалювали придбане спільнокоштом авто для ЗСУ. На зібрані гроші письменник, волонтер Андрій Любка, який вже купив і перегнав на схід країни більш ніж 55 машин для захисників, придбав позашляховик у Великий Британії. Автівку вирішили назвати „Єлизавета ІІ”, бо королева завжди підтримувала Україну, а в дні, коли тривав збір на це авто, світ був у жалобі за Єлизаветою.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1 жовтня Тячів урочисто відзначив 693-ю річницю з часу заснування. Відзначення іменин міста відбулося у форматі патріотичного спрямування та з метою вшанування і підтримки воїнів ЗСУ.

4 жовтня в Ужгороді, на площі перед обласним муздрамтеатром, провели фестиваль для людей похилого віку „Золото літ”. Виступи музикантів, лотерея, майстер-класи, а також манікюр та макіяж, — все це організували для людей похилого віку волонтери благодійного фонду „Карітас” Мукачівської греко-католицької єпархії під час фестивалю „Золото літ”.

5 жовтня у мукачівському літературно-мистецькому музеї відбувся безкоштовний творчий захід для дітей – художній майстер-клас „Намалюй осінь”. Маленькі мукачівці та діти-переселенці мали змогу зобразити свою осінь. Не обмежувала, а навіть сприяла польоту фантазій маленьких художників, викладачка Юліанна Гегель. Дівчина з початком війни багато часу почала приділяти урокам саме з дітками і переконана, що у такий спосіб можна не тільки відкрити талант у маленьких митців, але й допомогти розслабитись.

5 жовтня у Берегові відбувся фінал конкурсу талантів. Благодійний фонд „ҐЕНІУС” оголосив конкурс пошуку талантів народної музики та народного танцю увосьме. Виступи і цього разу оцінювало професійне журі з Угорщини. Заявки на конкурс подали 156 учасників, які представили 31 постановку. Молодь змагалася у 4 категоріях: солісти-музиканти, інструментальні ансамблі, ансамблі народного танцю та солісти народного танцю у двох вікових категоріях: 7-11 років та 12-16 років. Традиційний партнер заходу – Закарпатський осередок Будинків народних традицій (Hagyományok Háza Hálózat), який з року в рік забезпечує конкурс професійним журі. Мета конкурсу – популяризація угорської народної музики та народного танцю серед підростаючого покоління.

7 жовтня у Мукачівській хоровій школі хлопчиків та юнаків презентували „Фортепіанні твори для дітей та юнацтва”. Це збірка українського композитора, заслуженого діяча мистецтв України Володимира Волонтира.

9 жовтня на Рахівщині, у Великобичківському будинку культури, відбувся майстер-клас з розмальовування футболок. В заході взяли участь 35 осіб, більшість із яких були діти та гості громади. Юні митці на футболках обмальовували трафарети олівцями, а потім пензликами наносили фарби. Кожен учасник відчув себе справжнім художником і свою розмальовану футболку забрав додому. Наймолодші відвідувачі заходу віком від 4-х років також провели час з розвагами під наглядом волонтерів.

10 жовтня в Ужгороді відбулася чергова відкрита екскурсія. Гідом була відома закарпатська журналістка Тетяна Літераті, котра розповіла історію будівлі, у якій зараз працює спеціалізована загальноосвітня школа №4 із поглибленим вивченням словацької мови.

14 жовтня у такий святковий день, на Закарпатті привітали захисників, які перебувають на лікуванні у медзакладах краю. Лунали пісні, розмовляли, артисти ділились своїм теплом і дякували кожному, хто такою ціною береже наш сон. По завершенні була прочитана молитва за всіх, хто зараз захищає нашу неньку Україну.

17 жовтня в Ужгороді, у Закарпатській академії мистецтв відбувся майстер-клас для дітей ВПО. Майстер-клас для дітей з сімей внутрішньо переміщених осіб став першим проєктом, започаткованим у рамках співпраці Благодійного фонду „Майбутнє – дітям” та Закарпатської академії мистецтв. Вихованці Центру соціальної підтримки дітей та сімей „Домашнє тепло”, діти ВПО та учні Нижньобистрівської гімназії виїхали на пленер у Хустському районі, щоб відтворити на своїх малюнках осінні Карпати.

20-28 жовтня на базі Мукачівського драматичного театру пройшов мистецький форум „ART-ПОСТ.UA”. Театральна платформа – „Сучасний аматорський театр. Віддзеркалення нації”. Працювали 3 різножанрові платформи, були цікаві спікери, питання, які хвилюють, конкурсний перегляд, підвищення кваліфікації педагогів та багато цікавого.

23 жовтня у Мукачеві відбулась відкрита екскурсія „Мукачево Йосипа Балайті”.

24 жовтня в Ужгороді презентували виставу „Казка, яку ми створили разом”. Від початку війни в Ужгороді заснувався простір „Цінність”, який узяв на свої волонтерські плечі роботу з тими, хто був змушений покинути рідні домівки та опинитися на Закарпатті. Особливої підтримки потребували діти, тож у просторі для них запропонували найрізноманітніше дозвілля. Зокрема, і змогу випробувати себе у виставі – тій, яку створювали самі. Виставу презентували під час підбиття підсумків роботи простору.

25-28 жовтня в Ужгороді, у обласному палаці дитячої та юнацької творчості працювала хореографічна платформа – „Український танець – Мистецтво нескорених”.

25-28 жовтня в Ужгороді, на базі Музичного коледжу ім. Є. Д. Задора, працювала музично-вокальна платформа – „Музичне мистецтво – генетичний код нації”.

26 жовтня в Ужгороді, у обласному палаці дитячої та юнацької творчості, завершився фестиваль-конкурс „Об’єднані надією”. Провели його вперше. Через війну, на жаль, дистанційно. Таким чином у ПАДІЮНі вирішили підтримати обдароване юнацтво, виявити нові таланти, підсилити патріотичний дух у нелегкі часи. Понад 200 учасників з усієї області змагалися за перші місця у різних номінаціях та вікових категоріях.

27 жовтня у Мукачеві, у Центрі громадськості та національних культур, відбулись творчі заняття дитячого клубу „Супер-дітки” та настільна гра „Мафія”.

У жовтні закарпатська студія сучасного танцю Бліц передала гроші (33.000грн) письменнику та волонтеру Андрію Любці на купівлю авто для ЗСУ. Кошти зібрали в скриньки для пожертв під час двох звітних концертів студії сучасного танцю, що відбулися в ужгородському ПАДІЮНі.


 

 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день