Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2023 - березень

9 березня виповнилося 209 років із дня народження Тараса Шевченка – поета, художника, пророка, найвідомішого борця за свободу українського народу.
З цієї нагоди поклали квіти до пам’ятника Великому Кобзареві та вшанували його пам’ять на площі Народній в Ужгороді.

Тарас Шевченко – один із велетів української культури. З його іменем асоціюється Україна та український народ у всьому світі. Недарма його називають пророком, бо навіть сьогодні, через дві сотні років, його слова не втрачають актуальності і звучать як ніколи гостро. В урочистостях взяли участь очільники обласної ради та обласної адміністрації, Ужгородський міський голова Богдан Андріїв, військовослужбовці Збройних сил України, працівники правоохоронних структур, депутати та громадськість.

9 березня письменник, голова Закарпатської обласної організації НСПУ Василь Кузан отримав найвищу нагороду Закарпаття – Відзнаку обласної ради та обласної державної адміністрації „За розвиток Закарпаття”.

15 березня на Закарпатті відзначили 84-ту річницю з дня проголошення незалежності Карпатської України та вшанували подвиг її героїв. У меморіальному комплексі „Красне поле” біля Хуста відбувся мітинг-реквієм на знак пам’яті за загиблими бійцями, що в далекому 1939 році боронили Карпатську Україну. Пам’ять про 230 січовиків, котрі загинули на Красному полі поблизу Хуста за мир і свободу на своїй землі, житиме вічно. Наша боротьба за право бути вільними триває й сьогодні. Ми впевнено протистоїмо російській агресії та захищаємо своє! У цей день у меморіальному комплексі лунали вірші, пісні та молитви. Священники різних конфесій відслужили за загиблими панахиду і помолилися за упокій душ кожного, хто віддав життя за Україну.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт воїна-поета Павла Вишебаби. Український поет, музикант і громадський активіст, його відео-поезії набирають мільйони переглядів у соцмережах, його вірші читають у прайм-тайм на центральних телеканалах, їх кладуть на музику та озвучують на проукраїнських мітингах…

5 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт у виконанні солістки-органістки Катерини Гажо. Звучали одні з найяскравіших взірців класичної органної музики Йогана Себастьяна Баха, Фелікса Мендельсона, Сезара Франка, Максиміліана Регера, Енріко Боссі, Георга Больмана. Неймовірні емоції та нестримна енергія чекали на жителів Ужгорода та Мукачева.

8 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулось музичне свято „Мелодії весни” Академічного естрадно-духового оркестру та біг-бенду оркестру обласної філармонії. Весна – пора року, яка завжди пахне тюльпанами, підсніжниками, нарцисами. Програму концерту склали номери-вітання − відомі ліричні, романтичні композиції, запальна тематика джазу, які завжди надають концерту святковості та урочистості, допоможуть відчути дух весни, отримати море позитиву та енергійний настрій. Солювали у філармонійній події неймовірні, професійні виконавці, що вже давно підкорили публіку своєю майстерністю: Галина Гаврилко / сопрано, Мирослава Швах-Пекар / мецо-сопрано. Захід пройшов задля підтримки Збройних сил України.

8 березня в Ужгороді, у скансені, відкрили „шевченківську” виставку „Об’єднаймося ж, брати мої!”. На показі представлені понад 130 доробків учасників ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням.

8 березня в Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, відбувся концерт закарпатського гурту „BREVIS vocal group”. Звучали найкращі українські та зарубіжні хіти всіх часів, які полонили серця мільйонів людей, у талановитому виконанні гурту. Цікаві композиції у сучасному аранжуванні та по-справжньому весняна атмосфера зробили це свято єднання краси та жіночності неймовірним!

8 березня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, показали виставу київського Театру драми і комедії на Лівому березі, що вже встигла стати культовою – це вистава Олесі Жураківської „Усі найкращі речі”. В основі цього спектаклю  лежить п’єса „Every brilliant thing” Дункана Макміллана, сучасного англійського драматурга та режисера, добре відомого в Європі.

9 березня у Мукачеві, студія звукозапису Палацу Культури і Мистецтв презентувала пісню „Зоре моя вечірняя” на слова Тараса Григоровича Шевченка з поеми „Княжна”. Твір приурочений 209-ій річниці від дня народження видатного поета. Вірш покладений на українську народну музику та мелодію Анатолія Рябініна. Відеооператор – Михайло Вешеленій, освітлення – Михайло Ігнаці, зведення та мастеринг – Владислав Піров. Аранжування, запис та монтаж відео – Анатолій Рябінін.

9 березня в Ужгороді, на сцені академічного обласного театру ляльок „Бавка”, відбулась містична драма „Ніч на полонині” за п’єсою Олександра Олеся.  Актори – студенти театральної лабораторії Академії культури і мистецтв. Вистава на дві дії, юні актори не підвели – зіграли свої ролі достойно, про що свідчать оплески глядачів. Актори набираються досвіду і роблять одночасно добру справу: збирають донати для підтримки дітей з інвалідністю. Такі благодійні заходи ініціюють студенти та викладачі Академії регулярно, аби підтримати у такий спосіб усіх потребуючих, у тому числі й ЗСУ. Цей проєкт матиме продовження. Виставу покажуть на різних майданчиках під гаслом „Молодь для молоді”.

9 березня закарпатський гурт „CON BRIO” презентував рок-версію „Думи” Тараса Шевченка. Завершилась робота над новим відеокліпом гурту „CON BRIO Music band” Академії культури і мистецтв під керівництвом Ігора Герасимова на пісню „ДУМИ” з участю студентів нашого вишу та за сприяння і всебічної підтримки з боку ректорки АКіМ Наталії Шетелі. Головна локація – гори, ліс, сучасні ритми, хореографія, авторська імпровізація, артисти – наче серед хмар. Керівник проєкту та аранжування – Ігор Герасімов, Музика – Анастасія Вишневська, Оператор та монтаж – Тіберій Шютів. Костюми, трембіта, кінь, давнє ритуальне дійство – усе, як слід. Кадр за кадром. Окремі переписували по декілька разів аби вибрати якісніший. Складні костюми зі стрічками, намистами, прадідівськими звичаями, аби зацікавити молоде покоління до етнокультури та долі її творців.

9 березня в Ужгородській школі мистецтв, з нагоди Шевченкових днів, відбувся вечір пам’яті „На струнах Кобзаревої душі”. Діти та молодь підготували благодійну святкову програму – під час концерту збирали кошти на потреби Збройних сил України. Розпочали вечір із літературно-музичної композиції „Моя Україна – мій Шевченко”, далі виступив ансамбль бандуристів. Ансамбль флейтистів подарував чудове звучання „Мелодії” Мирослава Скорика, звучала й пісня на слова Тараса Шевченка „Утоптала стежечку”, глядачам подарували хореографічний номер „Подолянка”, а також театральну сценку. На фортепіано, кларнеті, скрипці та гітарах молодь виконувала мелодії українських народних пісень, зокрема „Ой під вишнею” в обробці Миколи Лисенка, „Ой дівчино, шумить гай”, козацькі мелодії та інші відомі мотиви. Завершили концертну програму виступом ансамблю народного танцю „Карічка”.

10 березня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава – драматична історія  із ХVІІ століття „Назар Стодоля”, яка вже з десяток років залишається в активному репертуарі. Це найвідоміша п’єса Тараса Шевченка, який був закоханий в театр і навіть писав театральні рецензії. На жаль, до наших днів дійшла тільки одна його драма, з інших залишилися лише уривки.

10-14 березня хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи перебував у концертному турне містами Швейцарії та Австрії. Юнаки виступали з благодійними концертами на підтримку гуманітарних проектів в Україні.

14 березня у Львові, у Гарнізонному храмі Св. Апп. Петра і Павла, Академічний камерний хор „Cantus”, дав концерт зі збором коштів для ЗСУ. Гдядачі мали змогу почути поезію Тараса Шевченка голосом народної пісні у виконанні лауреатки Національної премії України імені Тараса Шевченка Наталії Половинки та у супроводі музики сучасних українських композиторів Богдани Фроляк і Валентина Сильвестрова у вечорі поезії „Цвіт – Чи я живу?...”.

15 березня у Хустському театрі драми та комедії, до дня вшанування пам’яті Героїв Карпатської Січі, відбувся перформанс „Героям Слава”. Захід відвідали поціновувачі мистецтва, які мали змогу почути акапельне виконання українських пісень та насолодитися грою на музичних інструментах. Показати весь біль українського народу через призму мистецтва було головним завданням. Хуст – столиця Карпатської України, тому жителі міста як ніхто переживають біль цієї дати. Артисти чуттєво виконали композицію „Плине кача”, яка була написана для героїв, які полягли у кривавому бою на Красному полі, і яка в подальшому стала гімном Героїв Небесної сотні та криком болю за загиблими захисниками України. Завжди всі події у житті, як веселі так і сумні, українці переживали з піснею, тому артисти чуттєво виконували композиції. 

15 березня в Ужгороді пройшов концерт-лекція „Музика в театрі” Академічного симфонічного оркестру обласної філармонії під орудою заслуженої артистки України Вікторії Свалявчик-Цанько та симфонічного оркестру студентів Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора.  Програма концерту − це музика великого норвезького композитора Едварда Гріга „Пер Ґюнт” написана до драми Генріка Ібсена, яка придбала небувалу популярність. Серед людей навряд чи знайдуться такі, що ніколи не чули мелодію „Ранку” або не впізнають мотиву, що нібито звучить у печері гірського короля.  Музика Гріга настільки промовиста і образна, що в уяві миттєво постають яскраві картини, і саме такі, якими їх задумав композитор.   

16 березня в Ужгороді співачка FIЇNKA виступила з сольним концертом в підтримку туру „Гуцулия рулит”.  Фіналістка національного відбору Євробачення 2023р. співала улюблені пісні „Довбуш”, „Ватра вогень”, „Бий москаля”, „Плакали” та інші. Глядачі відчули нестримну гуцульську енергію та справжній гуцульський саунд! 17 березня FIЇNKA виступила у Мукачеві.

16 березня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв,  відбулась монодрама про циганську матір „Чіріклі” за п’єсою Олександра Гавроша за мотивами творів ромського письменника Миколи Бурмека-Дюрі, режисер – заслужений діяч мистецтв Анатолій Канцедайло. Вистава  вже більше року не гралася через службу окремих працівників у Збройних силах України. Виконавиця головної ролі, заслужена артистка України Наталія Засухіна відзначила 65-річний ювілей. З цієї нагоди було вирішено поновити резонансну виставу.

19 березня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, Донецький академічний обласний драматичний театр м. Маріуполь зіграв прем'єру вистави „Decameron” за новелами Джованні Боккаччо. Комедію про кохання, зраду, людські почуття у різних проявах та іпостасях. Гумор рятував людей у найскладніші часи, кажуть актори театру. Тому і вибір комедії невипадковий. Постановку вистави „Decameron” здійснив режисер обласного угорського драматичного театру міста Берегова Олег Мельничук.

19 березня в Мукачівському драматичному театрі відбулись вистави для маленьких глядачів „Фізкультура для Баби Яги” та „Поліанна” за однойменним романом американської письменниці Елеонор Портер. Режисер-постановник – Тетяна Курта.

19 березня в Берегові, обласний угорський драматичний театр виступив із прем’єрою вистави „Сватання” Миколи Гоголя в постановці засновника закладу Аттіли Віднянського. Вистава – спільна постановка Закарпатського обласного угорського драматичного театру та Національного театру Угорщини (Будапешт).

20 березня в Ужгороді, на сцені обласного музично-драматичного театру ім. Шерегіїв, відбулась прем’єра вистави „Диво бідних людей” за мотивами п’єси польського письменника і драматурга Маріана Гемара.

21 березня відзначається Всесвітній день лялькаря, а 27 березня — Міжнародний день театру — обидва свята дотичні до діяльності академічного обласного театру ляльок „Бавка”, адже сучасний лялькар, окрім володіння різноманітними системами ляльок від рукавичної ляльки до маріонетки також має досконало опановувати майстерність актора, сценічний рух, пластику, вокал — сучасний театр тяжіє до синергії різних форм і жанрів. Прем’єрою вистави „Фарс про Фауста” закарпатські лялькарі відзначили свої професійні свята. Вистава „Фарс про Фауста” Закарпатського академічного обласного театру ляльок є дипломною роботою  студента 4 курсу режисури театру ляльок  кафедри акторського мистецтва та режисури театру ляльок Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого Юрія Михалка (керівник курсу —  режисер Михайло Урицький) під керівництвом заслуженої артистки України, головного режисера Наталії Орєшнікової. Художник-сценограф вистави — головний художник театру Паола Полуденна. У святковий тиждень у рамках Всесвітнього дня лялькаря та Міжнародного дня театру, який лялькарі назвали „Театр — дітям”, було проведено багато вистав та творчих заходів — на стаціонарі, окрім прем'єрних показів, відбулися вистави „Зайчикова хатинка”, „Нова сукня для принцеси”, „Спляча красуня”, на виїзді до Берегова — вистави „Золоте курча” та „Чок та його вірні друзі”.

Після  „здачі” на глядача прем'єри у театрі була проведена творча зустріч з молодим режисером  Юрієм Михалком та   бесіда про жанрове розмаїття  театру ляльок зі студентами 1-4 курсів спеціальності  „сценічне мистецтво” Академії культури і мистецтв. У полі зору керівництва театру (директор-художній керівник Мирослав Петій) завжди перебувають також і питання інклюзії — у цьому напрямку йде окрема робота з відповідними організаціями та глядачами.  А на день театру у фоє  була відкрита виставка творчих робіт — вишивок технічного працівника театру Василя Мирявчика, який сумлінно працює на своїй ділянці роботи та одночасно є творчою особистістю.

21 березня в Ужгороді, в обласній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, пройшла „Творча майстерня” — історія українського лялькового театру та майстер-клас з виготовлення паперової ляльки для дітей переселенців, організована спільно з волонтерами, ГО „Асоціація бібліотекарів Закарпаття” та БФ „Дерево мого життя”.

23 березня у Швейцарії відбувся майстер-клас Академічного камерного хору „Кантус” для місцевих співаків. Програма включала вивчення творів українських композиторів та їх виконання. У заході взяли участь понад 80 осіб.

24 березня у Мукачівському драматичному театрі з концертною програмою виступив відомий український скрипаль Остап Шутко зі своїми не менш відомими синами – піаністом Романом та скрипалем Назаром.

25 березня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, актори потішили дітей музичною казкою „Мауглі” за Р.Кіплінгом.

26 березня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, перед показом останньої прем’єри – детективної історії Дона Нігро  „Привиди маєтку Рейвенскрофт”, на глядачів чекав концерт театрального оркестру та костюмовані виходи акторів, з якими можна було сфотографуватися у святковій фотозоні.

26 березня в Ужгороді, на пл.Театральній, Заслужений академічний Закарпатський народний хор взяв участь у міжнародному хоровому флешмобі „Хори за мир” („Choirs for Peace”). Художній керівник та головний диригент колективу Наталія Петій-Потапчук не просто ініціювала проведення цього заходу в нашому краї, а й зуміла долучити до нього багато співочих колективів із Закарпаття та інших регіонів України. Дійство проходило одночасно в усіх куточках світу в режимі прямого ефіру через відеоконференцію і транслювалося в соціальних мережах та медіа. Його мета – об’єднати різні хори та інституції для заклику до миру за допомогою хорового співу. Крім того, під час флешмобу відбулася прем’єра нового гімну „Choirs for Peace”, створеного Джимом Папулісом саме до цієї події. За бажанням у кожному місті додатково можна було виконати й інші твори. З ініціативи Заслуженого академічного Закарпатського народного хору на головній площі Ужгорода пролунали також „Молитва за Україну” та „Ой у лузі червона калина”, адже понад усе ми мріємо про перемогу та мир у нашій державі. А разом із артистами Закарпатського народного хору свої молитви до неба піднесуть: хор учнів молодших класів, хор учнів старших класів, вокальний ансамбль „Перлинка” Ужгородської музичної школи №1; хор викладачів „Астра”, хор учнів молодших класів, хор учнів старших класів Ужгородської школи мистецтв; Зразковий хор студентів та вокально-інструментальний ансамбль Академії культури і мистецтв; хор студентів Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Задора; хор учнів Свалявської школи мистецтв; Камерний хор інтелігенції м.Ужгород; народний хор „Мелодія” та народний хор ветеранів Іршавського МБК; Ужгородський кафедральний хор ім. Блаженного Теодора Ромжі; хор „Fides” Малоберезнянського монастиря Св.Миколая ченців Василіян; Зразковий дитячий фольклорний гурт „Родина” Тур’я-Реметівської школи мистецтв; колективи Ужгородського міського центру дозвілля; пластуни м.Ужгород; народний вокальний аматорський ансамбль „Руменок” Середнянського БК. До флешмобу приєднаються також гості Закарпаття, учасники фестивалю імені Михайла Кречка. Серед них – студентський хор Одеської національної музичної академії ім. А. В. Нежданової, Зразковий дитячий хор „Забава” (м.Одеса), камерний хор ” „Cantamus” (м.Львів), мішаний хор КЗ „Чернігівський фаховий коледж ім.Л.М.Ревуцького” (м.Чернігів). Організатори міжнародного флешмобу „Choirs for Peace” закликають всіх шанувальників хорового співу бодай на кілька хвилин об’єднати свої голоси і серця задля відновлення миру в Україні та інших охоплених війною регіонах світу.

27 березня – Міжнародний день театру. На жаль, уже другий рік ми відзначаємо його в умовах війни, багато акторів зі зброєю у руках захищають Україну. Серед них – і 7 працівників Закарпатського обласного драматичного театру. Своє професійне свято академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв в Ужгороді відзначив напередодні останньою прем’єрою – детективною історією Дона Нігро „Привиди маєтку Рейвенскрофт”. До початку вистави глядачі могли насолодитися концертом театрального оркестру, костюмованими виходами акторів, з якими можна було сфотографуватися у святковій фотозоні.  Акторів, працівників театру та поціновувачів театрального мистецтва привітав керівник закладу Василь Марюхнич. Після вистави театралів привітали представники обласної та міської влади. Також артистам та працівникам облмуздрамтеатру вручили грамоти міської ради. На сцені театру відбувся показ вистави „Диво бідних людей” за п'єсою польського письменника і драматурга Маріана Гемара.

27 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулися благодійний концерт та виставка художніх робіт учнів та викладачів Ужгородської школи мистецтв „Подих весни”. Захід – благодійний, на підтримку Збройних сил України. Свої здобутки на сцені філармонії представили найбільші колективи школи мистецтв, цьогорічні лауреати та дипломанти обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів: дитячий симфонічний оркестр, оркестр народних інструментів, хори учнів молодших та старших класів, ансамблі „Respiro musicale”, „Едельвейс”, „Музики” та „Чорнобривці”, угорської пісні „Естерланц”, народного танцю „Карічка”, ансамблі бандуристів, гітаристів, скрипалів, ударних інструментів. У програмі – українські народні пісні, танці, літературно-музичні композиції. Із 74 цьогорічних випускників Ужгородської школи мистецтв майже половина продовжать далі навчання за обраним мистецьким фахом.

28 березня в Ужгороді, в Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі, концертом духовної пісні розпочався Всеукраїнський фестиваль-конкурс хорового мистецтва ім. Михайла Кречка.  Засновниками цього фестивалю є громадська організація  „Яскрава Країна” та Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д. Є. Задора за підтримки Національної всеукраїнської музичної спілки та Всеукраїнського хорового товариства ім. Миколи Леонтовича.

28 березня юний мукачівець Тимофій Коробейніков презентував зворушливу композицію. Відеокліп на чуттєву пісню „Лебеді” мукачівський виконавець опублікував на своєму YouTube-каналі. Музику до цієї пісні написав вчитель Тимофія, відомий композитор Ігор Білик на вірші Григорія Ліщенюка. Також до творчого процесу долучилась мама юнака, Ольга Коробейнікова, яка виступила в ролі кліпмейкера.

29 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся унікальний концерт „Браття українці!” Закарпатського народного хору у тандемі з рок-гуртом „Шабля”. Колективи невдовзі вирушать у тури містами Закарпаття, України, а також артисти планують виступити за кордоном.  

29 березня в Ужгороді, у міському Палаці культури, відбулося льодове шоу від артистів міжнародного циркового мистецтва і фігурного катання „QUEEN”! На сцені виступили 15 артистів, які підкорили міжнародні арени усього світу. Глядачі потрапили у Льодове королівство, де були поєднані надпотужні стихії палкого вогню, волелюбного повітря, міцної землі та життєдайної води. Лід і полум‘я, сила і ніжність, палкі почуття і холод заліза, постійна боротьба ілюзії і дійсності була відтворена в театралізованій постановці на льодовій арені Палацу культури і мистетцв.

30 березня в Ужгороді, на вулиці  Руська, 3, відбувся концерт камерного хору „Cantus”.  Містян на гостей Ужгорода запросили зануритися в магію хорової, і не тільки, геніальної музики Йогана  Себастіана Баха. Академiчний камерний хор „Кантус” є лауреатом міжнародних конкурсів, учасником хорових фестивалів та форумів за кордоном – в Угорщині, Італії, Австрії, Швейцарії, Франції, Німеччині, Великобританії тощо. Репертуар різноманітний: духовна музика, музика Ренесансу, українські народні пісні, твори українських композиторів, колядки, джазові композиції та інші. Насамперед серед акцентів – сучасна музика. Назва колективу не випадкова. Слово „Cаntus” у перекладі з латинської означає „пісня, спів”.

31 березня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулась легендарна концертна програма „Браття українці”. Поціновувачі музики змогли насолодитися унікальним творчим тандемом лідера гурту „ШАБЛЯ”, рок-музикантом Вови Гейзера та провідного творчого колективу України Заслуженого академічного Закарпатського народного хору. У програмі прозвучали відомі хіти „Синку мій, синку”, „Клята війна”, „Вічна любов”, „А на серці камінь”, легендарна пісня „Браття Українці”, яка набула статусу офіційного гімну АТО, а після повномасштабного вторгнення росії в Україну стала символом єднання і перемоги – гімном оборони України. Концерт проводився на підтримку ЗСУ.

31 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт під назвою „Весна переможе”. Виступили колективи, які ведуть свою історію з перших років створення школи, це – струнний оркестр, оркестр народних інструментів, духовий оркестр, хорові колективи, а також колективи, які створені  не так давно – вокальний ансамбль „Перлинка”, фортепіанне тріо, унісон скрипалів молодших класів,  ансамблі акордеоністів та гітаристів та багато інших. І як завжди, справжньою окрасою концерту став  виступ вихованок класу органу – нині єдиного класу органу в мистецьких школах України.  Захід був благодійним, під час концерту  вдалося зібрати 14070 гривень для ЗСУ. Адже, як неодноразово звучало, ми всі маємо усвідомлювати, що тільки завдяки нашим захисникам ми маємо можливість проводити подібні концерти.

У березні закарпатець Василь Федикович презентував кліп на авторську пісню. Відеороботу на композицію „Ночі” співак із села Лисичево презентував на своєму каналі в YouTube. Василь Федикович написав першу авторську пісню „Ночі” в перші дні повномасштабного військового вторгнення росії в Україну. Ця пісня про образ української, вольовничої, сильної жінки, яка залишилася сам на сам з реаліями війни. Але, незважаючи на страшні, безжалісні ночі і війну, не здається і продовжує боротись за свою волю і за свою землю. До самої перемоги. Адже після кожної, страшної і темної ночі, обов’язково настає світлий і сонячний ранок.

У березні на ютуб-каналі УкрЮтюбПроєкт” було опубліковано відео про Закарпаття „Як звучать Карпати”, створеного композитором Євгеном Філатовим, яке увійшло до першого сезону музичних подорожей відомого музиканта, де він збирає звуки українських міст і створює з них унікальну, характерну для регіону мелодію. „Чисто.Де” вдалося не просто взяти участь в проєкті, а і реалізувати давню мрію одного з засновників організації Романа Жука. Записати, як звучить музика зі сміття. Популяризувати своє. Закохувати. А головне – піклуватись про те, що вже маємо. І підтримувати один одного. Це основа колаборації.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

2 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація збірника „Закарпатська Лесіана”, підготованого бібліотекою. 288-сторінкове видання – перша спроба зібрати матеріал про вплив творчості письменниці, аристократки духу, великої українки на Закарпаття. Гість презентації завідувач Відділу національної бібліографії Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського, професор Сидір Кіраль високо оцінив видання „Закарпатська Лесіана”, наголосив на професійності бібліографічних видань Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка та їх поліграфічній якості. Під час вечора були представлені ґрунтовні статті про літературознавчий дискурс і закарпатських науковців, які писали про Лесю Українку, від лесеукраїнкознавки, завідувачки кафедри української літератури Оксани Кузьми; про художню рецепцію закарпатських митців, яку зробила кандидат мистецтвознавства Оксана Гаврош; кандидат мистецтвознавства Тетяни Росул представила інтерпретацію поезії Лесі Українки у творчості закарпатських композиторів. Про постановки драм на ужгородських сценах говорили заслужені артисти України Наталія Орєшнікова та Василь Шершун. До розмови про Лесю Українку і Закарпаття долучилися також автор ідеї Олександр Гаврош, письменник Василь Густі, фольклористи Іван Хланта та Іван Сенько. Окрасою вечора були виступи студенів вокального відділу Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Дезидерія Задора – Віталіни Баюр, Оніки Кость, Данієли Софілканич. Клас викладача-методиста, заслуженої працівниці культури України, голови циклової комісії „Спів” Надії Підгородської.

3 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся  майстер-клас „Вишиваю ім’я”. У значенні наших імен закладений вплив на життєві рішення – так звана теорія „номінативного детермінізму”. А якщо імена закодовані у вишивку – то, мабуть, цей вплив буде ще потужнішим. Головне – наше сприйняття цього. У майстер-клас закладена й психологічна складова, зважаючи на реалії сьогодення.

3 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулося чергове засідання клубу „Говоримо українською”. Учасники знайомилися з історією створення Закарпатського музею народної архітектури та побуту, вивчали українською назви овочів, фруктів та квітів. А ще ділилися своїми фірмовими рецептами.

6 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас „Монотипія”. Під керівництвом майстрині учасники створювали власноруч неповторний графічний малюнок у техніці монотипії. Фарби, пензлики і чисті аркуші паперу. Завдання просте: перенести на них емоції. Точніше зробити єдиний і неповторний відбиток. Бо це не просто майстер-клас з малювання, а знайомство з цікавою технікою: монотипією.

9 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір „Поет з Боржавської долини” до 60-річчя від дня народження Василя Кузана, письменника, журналіста, голови Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України. На вечорі письменник презентував свою нову книгу „Червона риба”.

9 березня в Ужгороді, на Театральній площі, відбувся творчий захід „Мовою Кобзаря”. Шевченкові читання”. До 209-ої річниці з дня народження Тараса Григоровича Шевченка зі спільної ініціативи Департаменту культури Закарпатської ОДА, Закарпатського академічного обласного театру ляльок, Академії культури і мистецтв, Ужгородського міського відділу культури, Обласного організаційно-методичного центру культури. В заході взяли участь студенти Академії культури і мистецтв, учні Ужгородської школи мистецтв, художні колективи Ужгородського міського центру дозвілля-будинку культури — народна студія поезії „Чарівне слово”, народне тріо бандуристів „Чарівні струни Карпат”, народний вокальний ансамбль „Писанка”, вихованці театральної студії „Бавка”.

9 березня в Ужгороді, у приміщенні обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, відкрилася виставка книг „Кобзар до Ужгорода йде”. Організатор заходу – директор Народного літературного музею Закарпаття,  поет Василь Густі. Експозиція представлена різними виданнями «Кобзаря» Шевченка різних років, які побачили світ, окрім української, – багатьма мовами. Зокрема, на виставці є «Кобзар» у перекладі польською, словацькою, угорською, литовською тощо. Загалом – це рідкісні видання. Представлені і документальні  матеріали з досліджень творчості Шевченка.  Інша частина виставки представлена творчістю закарпатських письменників, які є лауреатами Шевченківської премії.

9 березня на Свалявщину, до Керецьківського ЗЗСО, завітав письменник, прозаїк – Мирослав Дочинець. Митець слова презентував свої твори, спілкувався з учнями та вчителями школи. Присутні мали змогу придбати книгу з автографом від автора. Зустрічав відомого гостя культурний діяч Василь Маровді, письменниця Лариса Андрела та фотомитець Микола Поцко.

10 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбулася презентація книги Кевіна Дж. Андерсона „Хребет дракона” в українському перекладі. Це перша книга із трилогії. В Україні ця книга вийшла у видавництві „Медіасон”. Кевін Дж. Андерсон є американським письменником, який написав і опублікував понад 175 книг, із яких 58 стали національними та світовими бестселерами, а сукупні продажі на тридцяти мовах світу перевищують 23 мільйони примірників.

13 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована нова віртуальна виставка, присвячена 160-річчю від дня народження геніального українського вченого, академіка В. Вернадського „Вчений, мислитель, організатор науки”.

14 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбулася лекція по Карпатській Україні та відкритий перегляд фільму „Срібна Земля. Хроніка Карпатської України”. Лектори: доктор історичних наук Роман Офіцинський та доктор наук з державного управління Маріан Токар.

15 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована відеоверсія – п'ятихвилинка „На поетичному перехресті”. Касета 24. „Моя Карпатська Україно...”, присвячена 84-тій річниці з дня проголошення незалежності Карпатської України та вшануванню подвигу її героїв.

15 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбувся творчий майстер-клас „Tape-Art”. Це створення зображення, графітті за допомогою скотча.  Усі дітки, які прийшли на захід отримали подарунки.

15 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  на черговому засідання клубу „Говори українською” учасники знайомилися історією проголошення Карпатської України та життям і творчістю видатної української поетеси Ліни Костенко. Також вивчали назви країн українською та українські відповідники сталим російським прислів’ям.

17 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  психолог Олена Пітух провела майстер-клас від ТАТОhub.Ужгород за методикою „Мандалотерапія”. Це – метод арттерапії, за допомогою якого легко можна дослідити  внутрішній світ, зрозуміти власні ресурси та бажання.

17 березня в Ужгороді вийшла друком наукова збірка „Проблемні питання давньої історії Карпатського ареалу”, яку уклали за підсумками міжнародної наукової археологічної конференції. Присвятили видання 90-річчю видатного закарпатського вченого, засновника археологічної школи Ужгородського національного університету, професора Едуарда Балагурі. Археологічний музей вишу носить його ім’я і нині чимало його учнів продовжують багаторічну працю професора.

20 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка, присвячена 85-річчю професора, народного художника України, академіка НАМУ, лауреата Шевченківської премії Андрія Андрійовича Бокотея. З його ім’ям пов’язаний розвиток сучасного світового руху в художньому склі – так званого „studio glass movement”. Словосполучення „скло Бокотея” стало означенням мистецького явища найвищого ґатунку та, безумовно, своєрідним фірмовим знаком львівської гутної школи. З цієї нагоди бібліотека запропонувала віртуальну виставку „Маестро художнього скла”.

20 березня 8-річна ужгородка Кіра Касинець, разом з Монатіком, Адою Роговцевою, Ніною Матвієнко, Тарасом Тополею, Джамалою та іншими відомими українцями, презентували соціальний відеопроєкт, присвячений Ліні Костенко. 19 березня свій 93-ій день народження відзначила легендарна українська поетеса і письменниця Ліна Костенко. З нагоди цієї важливої для нас усіх дати відомі українці об’єдналися і створили соціальний відеопроєкт „Ліна Костенко: відповідь кожному”. 8-річна Кіра Касинець – переможниця конкурсів Всеукраїнського та Міжнародного рівня з ораторського мистецтва, ведуча YouTube-каналу Lady Kira – відеощоденника, присвяченого літературній творчості: віршам переважно українських поетів, пісням, прозі, цікавій інформації про Україну та українське. Про любов до поезії Ліни Костенко, знайомство з нею та її важливість розповіла найменша учасниця проєкту ужгородка Кіра Касинець.

21 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  чутливі історії людей, які постраждали під час російсько-української війни, розказали через графічну новелу на реальних подіях в Україні „На межі”, а також через виставку портретів „Втрачений дім”. Презентувала створені культурно-просвітницькі видання Івано-Франківська обласна організація „Молода Просвіта” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та у партнерстві з обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Ф. Потушняка. Все, що зібрано на цих сторінках і стендах, – реальність, у якій опинилися мільйони українців під час повномасштабного нападу Росії. Виставку портретів та історій „Втрачений дім” було створено влітку 2022 року після візитів організації у тимчасові прихистки для людей, що були облаштовані у школах і садочках Івано-Франківської області на заході України. Команда там записала розповіді тих, хто готовий був говорити про пережите. До виставки увійшло 22 історії. Кожна унікальна і говорить про втрату, якої зазнала людина, позбавлена доступу до базових потреб – відчуття безпеки, їжі, води, тепла, а також про загибель рідних. Усі ці історії варто сприймати не тільки як індивідуальний досвід, але й як збірний образ мільйонів українців, що вижили й тікають від війни​​. До річниці повномасштабної війни на основі виставки виготовлено графічну новелу „На межі”, яка має на меті ілюстративно показати воєнну буденність, у якій живе мирне населення України останній рік.

21 березня у Мукачеві, у літературно-мистецькому музеї, до Міжнародного дня поезії провели літературно-музичну зустріч. У програмі заходу звучали: поетичне слово від Тетяни Рибар, Богдана Сливчука, Любові Долинської, Оксани Горіної, Лариси Бегун, Гізелли Лімбах, Валентини Кушнір, Маргарити Лукечі; музичні твори у виконанні: Ілони Барти, Анни Тягур, Мирослава Екмана-Кременецького, Ірини Зіміної-Яценко, Імми Микуліної, Олександра Поршнєва, Сергія Паллага.

22 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір Витоки національного відродження” з нагоди 225-річчя видання „Енеїди” Івана Котляревського.

23 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась поетична лотерея „На ліричних струнах душі”! Захід було спрямовано на повну залученість аудиторії до процесу. Відвідувачі мали можливість випробувати свою вдачу та талант, витягаючи навмання вірші та декламуючи їх перед публікою. У виконанні відвідувачів заходу прозвучали вірші українських поетів та поетес різних поколінь та стилів, а саме Надії Панчук, Богдана-Ігоря Антонича, Наталі Лівицької-Холодної, Володимира Підпалого, Євгенії Напуди, Дмитра Лазуткіна тощо. Найкращим декламаторам було вручено корисні призи.

23 березня в Ужгороді Академія культури і мистецтв Закарпатської обласної ради вперше у новому статусі провела Всеукраїнську науково-практичну конференцію „Синтез мистецької науки, освіти та творчості в Україні та глобальному культурному просторі”.  У конференції очно і онлайн взяли участь понад 80 навчальних закладів з усієї України. Вітальні виступи надійшли від колег академії з Грузії і Словаччини. Академія першою серед мистецьких закладів України запропонувала впровадити в освітній процес дуальну освіту як гнучку форму організації професійного навчання, що передбачає узгоджену взаємодію освітньої та творчо-виробничої діяльності для підготовки кваліфікованих кадрів. Дуальна освіта поєднує навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації.

29 березня одне з найбільших українських видавництв „Фоліо” видало нову дитячу повість Олександра Гавроша „Замок Любові”. Це п’ята книжка із серії „Музей пригод”, де відбувається мандрівки в часі команди з Київського музею раритетів. Цього разу в центрі фантастичного твору опиняється середньовічний замок Сент-Міклош та його мешканці. Це друга „закарпатська” повість у цій серії. Перша книжка під назвою „Музей пригод” присвячена мандрівці у Києво-Печерську Лавру до її московського підпорядкування, друга („Врятувати Тараса Шевченка”) розповідає про Київ 1847 року, третя („Героїчні канікули”) – про Карпатську Україну 1939 року, а четверта („Геніальне кохання”) – про весілля Івана Франка в 1886 році. Помітне місце у новій повісті посідає розповідь про археологію та розкопки на Закарпатті, адже сам автор колись мріяв стати археологом. „Замок любові” наповнений впізнаваними реаліями, зокрема, докладним змалюванням фестивалю „Срібний татош”. У персонажах повісті вгадується чимало відомих закарпатців, що робить її вельми наближеною до сучасності, хоча книжка дає й широку інформацію про історію одного з найпопулярніших замків Закарпаття. Це чудове читання не тільки для підлітків, але й дорослих, які бажають у легкій та цікавій формі пізнавати історію рідного краю.  Ілюстрації до книжки намалювала чинадіївка Марина Чопей, яка працює акторкою Мукачівського драматичного театру і гідом у замку Сент-Міклош.

29 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, був опублікований квартальник „Закарпаття на сторінках преси IV квартал 2022 р.”.

30 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, в онлайн-режимі відбулась вікторина „Очима самотнього генія”, присвячена 170-річчю від дня народження Вінсента Ван-Гога.

30 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка,  відбулася презентація книжки „Казки та легенди з витоків Ужа”  заслуженого діяча мистецтв України Івана Хланти. До збірника увійшли кращі зразки українських народних казок усіх жанрових різновидів, а також легенди, перекази, бувальщини, притчі, билиці лемківської Великоберезнянщини, зроблені в кінці ХХ століття від талановитих оповідачів. У своїй сукупності вони дають певне уявлення про тематичне розмаїття казок на вказаній території. Тексти подаються за нормами сучасного правопису, максимально зберігаючи діалектну лексику. Малозрозумілі слова пояснюються в словничку. Кожна казка супроводжується приміткою, де вказано, хто записав, коли і від кого, а також джерело публікації.Окремим збірником ці фольклорні матеріали друкуються вперше і, безумовно, прислужаться до ще глибшого пізнання верховинського краю, перлин його народнопоетичної творчості. 

У березні на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована електронна версія „Календаря краєзнавчих пам’ятних дат на 2023 рік”.

У березні, завдяки ужгородському видавництву вперше українською заговорив один із найпопулярніших героїв коміксів MARVEL — Блейд. Лінійка мальопису „Знову нечисть” вийшла накладом у дві тисячі екземплярів. Надрукували її у спеціальній типографії в Харкові. Загалом ужгородці отримали офіційну ліцензію на переклад та друк трьох лінійок цих всесвітньо відомих коміксів.

У березні переселенка з Кривого Рогу видала у Харкові книжку „Детективна агенція „Сам” в Ужгороді” про „воєнні” пригоди діток-„детективів” в Ужгороді. Повість складається з чотирьох таємничих історій, у кожній із яких юні детективи агенції „САМ” мають розібратися. Хоча книжка занурює читача у важкі воєнні будні, але разом із тим допомагає пережити важкі події і усвідомити, що українці – сильна нація. І що наша перемога – невідворотна! О. Кукждіна – володарка диплому 3-го ступеня конкурсу „Дитяча КороНація-2021” (рукопис „Супергерої з 1-Б”). А також переможниця (у співавторстві) в літературному конкурсі від „КМ Букс – 2019” (рукопис „Лампусики, або Яскраві пригоди Русика і Люксика”).

У березні з’явилась приємна новина – твори двох письменників із Закарпаття – Мирослава Дочинця та Олександра Гавроша – увійшли до підручника „Українська література” для 6 класу Нової школи. Днями Міністерством освіти і науки України затверджено перелік підручників для 5-6 класів, яким надано гриф МОН України. Серед переліку і підручник „Українська література” 6 клас (автори Олеся Калинич, Світлана Дячок, за ред. Ю. Ковбасенка). І в ньому рекомендовані для вивчення твори нашого письменника Мирослава Дочинця із книжок „Напутні дари”, „Хліб і шоколад”, „Книга надиху”, а також повість «Різдвяна історія ослика Хвостика» Олександра Гавроша. Твори письменників пронизані добром, відкриттям світу, навчають поважати й цінувати.

У березні стало відомо, що повість «Різдвяна історія ослика Хвостика» Олександра Гавроша, потрапила до ще одного підручника з української література для учнів 6 класу, який теж отримав гриф МОН України. Колектив авторів – Таміла Яценко, Василь Пахаренко та Олеся Слижук.

У березні в Ужгороді, Антон Гал, студент історичного факультету УжНУ випустив свій перший комікс — „Таємне життя”. Планував його вже давно, та зрештою ідея викристалізувалася. У ньому поєднав пригоди на археологічних розкопках, пригоди в мандрах у часі та космосі, а героями стали однокурсники та викладачі.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 березня в Ужгороді, у обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, відкрили персональну виставку заслуженого художника України, викладача Закарпатської академії мистецтв Антона Ковача під назвою „Знак кольору”. Ця експозиція була запланувана на минулий рік і приурочувалася до ювілею митця, але через повномасштабне вторгнення була перенесена.  На виставці представлено близько 50 картин останніх років творчості митця у жанрах абстрактний живопис та реалізм. „12 місяців війни” –  колекція картин, яку свалявський художник Віталій Дорош презентував на першому Міжнародному конгресі Координаційної платформи „ВзаємоДія”. Картини з серії „12 місяців війни” вже побували не на одній міжнародній виставці та здобули народну любов. Висвітлювати ці страшні події зараз повинен кожен, на своєму фронті. Хтось на інформативному, а митці – на культурному.

3 березня у мукачівському Палаці культури і мистецтв відкрили виставку творчих робіт „Квіти перемоги”. На ній було представлено 40 картин. Це творчі роботи як професійних художниць – Тетяни Рибар, Наталії Рибар, Раїси Дорожнікової, Юліанни Гагель, Зореслави Метзгер-Пуги, Лариси Бобалік, Марії Решко, Оксани Метзгер, Віри Шітік, так і початкуючих творчих особистостей, яким було важливо долучитися до благодійної справи, адже Палац культури і мистецтв продовжує донати на ЗСУ. На полотнах відображена весна, тепло і така жадана усім українцям перемога. Картини можна також придбати! Частину коштів, як завжди, буде акумульовано на рахунок 105 батальйону 63 механізованої бригади.

4 березня у Виноградові відкрили музей „Війна очима волонтерів”. У експозиції – трофеї з передової. За кожним – своя історія. Усі експонати привезені із зони бойових дій волонетрами. Серед них і особисті речі окупантів. Виставку умовно поділили на тематичні зони. Відкрили музей у центрі міста – у Пункті незламності на вулиці Миру, 39 – символічно 24 лютого у день річниці повномасштабної війни. Музей поповнюватиметься експонатами з передової і надалі. Саме волонетри планують поїздку з гуманітарною місією. А назад привезуть від військових щось цікаве.

5 березня в ужгородському скансені розпочала роботу Майстерня писанкарства, де навчають виготовленню традиційних закарпатських писанок. Минулої неділі у Майстерні відбулося перше заняття. Майстриня Людмила Губаль, голова Закарпатського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, познайомила учасниць з техніками розпису, притаманним для різних етнографічних груп Закарпаття.

7 березня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, передали унікальну, старовинну, рукописну книгу, яка 35 років була на реставрації. Книга датується XVII століттям. Співробітники Національного науково-дослідного реставраційного центру України привезли „Вчительне Євангеліє” до музею, де стародрук зберігався і раніше.

7 березня у Німеччині, в м. Обергаузені, провели виставку „RECORDS OF RESISTANCE”, присвячену українським мистецьким практикам протягом війни, до якої увійшли роботи ужгородських художників. Експозицію відкрили у галереї „UNTERHAUS”. На експозиції представили роботи, створені під час вторгнення й активних бойових дій: живопис, графіка, інсталяції, скульптура, фото та відеодокументація подій в Ірпені, Бучі, Гостомелі, Ворзелі, Бородянці, Києві, Харкові, Лисичанську та інших українських містах, частково чи навіть цілковито стертих з лиця землі. Виставка також містить деякі роботи, створені раніше, що чудом вціліли під час окупації Бучі, де знаходився склад резиденції. Таким чином, роботи митців постають і свідками, і доказами злочинів, і свідченнями стійкості та сили.

7 березня у Мукачеві, у Меморіальному будинку творчості Адальберта Ерделі, відбувся День відкритих дверей. Усіх охочих запросили відвідати музей та познайомитись з творчістю засновника закарпатської школи живопису Адальберта Ерделі. На події виступив Аттіла Коприва – живописець, кандидат мистецтвознавства, доцент, завідувач кафедри образотворчого мистецтва Закарпатської академії мистецтв. Дитинство та початок творчого шляху митця проходили у цьому будинку. Упродовж останніх років будинок потребував реставрації та ремонту.  На початку літа 2022-го року колишню резиденцію родини Ерделі реконструювали в межах програми Угорського дому. Тут створено меморіальну кімнату-музей А. Ерделі, а сам будинок є творчою базою для закарпатських художників, а з початку війни ще і прихистком для митців-переселенців. Щоб популяризувати цю мистецьку та туристичну локацію Мукачева для більшої кількості людей, у творчому будинку Ерделі започаткували день відкритих дверей.

8 березня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття виставки робіт учасників ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням, під гаслом „Об’єднаймося ж, брати мої!”. На конкурс, який проводився у двох номінаціях – „Образотворче мистецтво” та „Декоративно-прикладне мистецтво” – було представлено понад 130 робіт із 23 мистецьких шкіл Закарпаття.

9 березня  у камінній залі Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі відбулося відкриття виставки творчих робіт „Україно, Україно серце моє...”, присвячених річниці від дня народження Тараса Шевченка. На виставці були представлені найкращі роботи учнів художньої школи.

9 березня у стінах Львівської філармонії відзначили 209-річницю від дня народження Тараса Шевченка. Відтак під диригування відомого свалявського музиканта, заслуженого артиста України Віктора Плоскіни у стінах Львівської філармонії було виконано Сюїту із музики до кінофільму „Тарас Шевченко” Бориса Лятошинського. 

10 березня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відбулося відкриття виставки-аукціону продажу військових артефактів для Збройних сил України „І на землі не буде супостата…”.  Це спільний захід Закарпатської академії мистецтв, ГО „В твоїх долонях” (м. Харків), Департаменту архітектури та містобудування Харківської обласної військової адміністрації за сприяння Департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА.

10 березня в Ужгороді гостювали учасники гурту та автор логотипу „Харків Залізобетон”. Це один з етапів благодійного туру Україною на підтримку ЗСУ. Майданчик для спілкування обрали у атмосферному музеї – Ужгородському замку. Патрік Касанеллі, автор славнозвісного логотипу „Харків Залізобетон” розповів, що логотип народився у перші дні вторгнення росіян, аби показати, що Харків – незламний, нескорений. І він таки вистояв. Зі своїми творчими друзями Патрік приїхав, аби подарувати часточку Харкова – Ужгороду. На завершення, у внутрішньому дворику замку відбувся благодійний концерт.

10 березня в Ужгороді фонди обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького поповнилися цінними експонатами. Цього року колекція музею поповнилася елементами кінської збруї XVIII століття та різьбленим дерев’яним декором XVIII століття з колишньої мукачівської римо-католицької церкви. Архівну збірку доповнили номерами газети „Унг” кінця ХІХ – початку ХХ століть, яка виходила в Ужгороді. Українська поетеса та дитяча письменниця Ольга Тимофеєва передала музею 10 світлин з видами церков Закарпаття. Результатом проведених природознавцями досліджень флори краю стали гербарії, якими доповнили ботанічні колекції музею. У музей також передали сучасне озброєння української армії та ворожого війська, яке використовується під час російсько-української війни. Це кілька гранатометів, тубус та пускова установка протитанкового гранатометного комплексу „NLAW”, контейнери для транспортування артилерійських снарядів, дорожній знак з-під Бахмута, пошкоджений ворожими кулями. Своє місце у фондосховищах музею знайдуть і цікаві архівні матеріали періоду Закарпатської України 1944-1946 років, над якими працював заступник голови Народної Ради Закарпатської України Петро Сова (з 1946 по 1950 роки був директором музею).

11 березня у Мукачівській художній школі ім. М. Мункачі, традиційно, до вшанування річниці від дня народження Великого Кобзаря було відкрито тематичну виставку творчих робіт вихованців закладу, присвячену життю і творчості Т. Г. Шевченка. У експозиції представлено більше тридцяти індивідуальних творчих робіт, виконаних у довільній графічній та живописній техніці, цікавими є і скульптурні композиції за мотивами творів Шевченка.

13 березня в Ужгороді провели майстер-клас із розпису екоторбинок. Створити ексклюзивну екоторбинку, розфарбувавши її у патріотичні кольори, запропонували творчі волонтери. Хто встиг зареєструватися на безкоштовний майстер-клас – окрім стильного шопера, отримав ще і купу задоволення від процесу. Майстер-класи для дорослих проводять тут не вперше. На участь реєструються в основному вимушені переселенці. Усі заходи творчих волонтерів спрямовані на підтримку людей, що постраждали від війни та на допомогу Збройним силам України.

16 березня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулося відкриття виставки живопису та декоративно-прикладного мистецтва етнічних німців України „Німецький колорит”. У експозиції було представлено сімейні роботи (вишивка, килими) Ангеліни Шардт, розпис по кераміці у німецькому стилі Оксани Метзгер, а також роботи учасників групи третього віку (гурток „Керамістика”), які займаються на Платформі 9 3/4. Живописні твори, представлені в експозиції зроблені в різні роки проєкту „Зустріч поколінь”. Окремі роботи можна буде придбати, частина коштів буде перерахована на ЗСУ.

16 березня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, стартувала благодійна художня виставка „Весна переможного року”, де свою колекцію з понад 30 робіт презентувала харків’янка Соня Морозюк. Картини мисткині, котра, зокрема, відома як авторка стінопису в Києві „Що крутіше, ніж сім’я в 44 млн?”, відвідувачі зможуть придбати. Половину коштів від продажу робіт та 100% вартості квитків спрямують на підтримку бійців нашої 128-ї бригади. Художниця, яка своєю творчістю розповідає світу правду про незламність і боротьбу українців, уперше презентує роботи на Закарпатті.

17 березня в Ужгороді ТС „Спілка фотохудожників Закарпаття” та Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім.Тиводара Легоцького у рамках співпраці між творчими фотографічними спілками Карпатського регіону – Ужгородом (Україна) та Орадя (Румунія) представили фотовиставку „Моя Румунія”. Її автор – один із найтитулованіших румунських фотографів сьогодення Ові Д. ПОП (EFIAP/g).  Персональна виставка відомого фотохудожника   презентована в Ужгороді після її експонування в румунському парламенті, як 100-та фотовиставка Ові Д. Попа. В експозиції представлено 47 світлин автора, серед яких – роботи, які  за останні десять років вибороли 2100 нагород у 87-ми країнах світу.  Проєкт спрямований на віднайдення і залучення благодійників для підтримки українців у боротьбі проти агресора рф. Адже, культурно-мистецькі проекти, які представляє на міжнародній арені Карпатський виставковий центр Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP) при ЮНЕСКО, будучи інтегрованим до світової культурної спільноти, позитивно впливає на рішення провідних інституцій та меценатів щодо надання допомоги українцям у боротьбі за свою незалежність.  

18 березня з нагоди 175-ї річниці початку Угорської революції й визвольної боротьби 1848–1849 років Консульство Угорщини в Берегові організувало виставку картин українських та угорських художників. Закарпаття подарувало світу низку видатних митців. Це, зокрема, Мігай Мункачі, Оскар Мельник, Імре Ревес, Йосип Бокшай, Адальберт Ерделі. Закарпатські митці, передаючи свої знання й талант, сприяють підтримці угорської культури в краї та вихованню поколінь митців. Твори місцевих художників базуються на закарпатських традиціях. Різноманітний і багатий краєвид та люди, які тут живуть, є для митців невичерпним джерелом натхнення. Відтак з концертною програмою виступив ансамбль народного танцю Берегівської народної майстерні „Резеда”, у рамках якої, зокрема, були представлені рекрутські звичаї, пісні та традиції. Після урочистої частини гості ознайомилися із експонованими картинами закарпатських художників, серед яких Франциск Ерфан, Аттіла Коприва, Тібор Віллашек, Сергій Біба, Василь Габда.

18 березня у  Берегові закарпатські виконавці угорських народних пісень зустрілися на 27-му конкурсі „Перейшов би я Тису”, організованому Закарпатським угорськомовним педагогічним товариством Виступи учасників оцінювало журі, до якого ввійшли визнані професіонали з Угорщини.

20 березня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту відкриту лекцію на тему: „Проблеми дослідження та реконструкції традиційної писанки Закарпаття” провів кандидат мистецтвознавства Роман Пилип. Слухачами доповіді науковця стали студенти Закарпатської академії мистецтв, які почуту інформацію закріпили на практиці. В межах заходу Роман Пилип провів майстер-клас із писанкарства, розділивши студентів на три команди. Заняття проходило в ігровій формі, під час якого учасники визначали локальні особливості традиційної писанки Закарпаття та її основні орнаментальні мотиви, спробували відписати писанку у традиційній восковій техніці. Пізнавальне заняття провели там, де знаходиться унікальна архаїчна колекція писанок.

21 березня в Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, відкрили виставку робіт закарпатської художниці Яни Палінчак. Це перша персональна  виставка художниці. Експозиція отримала назву „Ультрамарин”, оскільки це улюблений колір мисткині. 

21 березня в Ужгороді, у залі обласного музею народної архітектури та побуту, відкрилася обласна виставка образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва  „Весна переможе”. У мистецькій акції взяли участь 10 митців, які працюють у різних техніках, зокрема Анатолій Сакалош (різьба по дереву), Марія Купарь і Марія Ялова (витинанка), Леся Улибіна (паперова пластика, авторська техніка), Олеся Рибалко (сухе валяння), Андрея Прислупська (кераміка), Аркадій Мухомед’янов (акварель), Надія Лазар (вишивка), Юстина Дідик (живопис), Олена Мисько (в’язання гачком). Теми творів надзвичайно різноманітні, але усіх митців об’єднує одна спільна мета – визволення України і перемога над ворогом.

21 березня в Ужгороді, продовжує роботу Майстерня писанкарства. Цього разу заняття проводив майстер, кандидат мистецтвознавства Роман Пилип, який навчав присутніх виготовляти бойківські писанки. Колорит бойківських писанок витриманий у темних тонах фіолетового, бузкового, червоного, що підсилено білими та зрідка жовтими візерунками. Основний колір темно-синій чи чорний, іноді використовують два-три кольори. Заразом учасники майстерні дізналися, що писанки бойків Закарпаття виконуються пищиком (писачком). Композиція вирізняється меншим поділом на сфери (орнамент розташовують уздовж ліній, які ділять поверхню писанки на два або чотири поля).

22 березня в Ужгороді, в  обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрили виставку образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва „Весна переможе”. Мета виставки – виявити талановитих закарпатців, які раніше не займалися мистетцвом. У виставці взяли участь 10 митців, які представили понад 70 робіт у різних жанрах та техніках: різьба по дереву, витинанки, паперова пластика, сухе валяння, кераміка, акварель, вишивка, живопис, в’язання гачком.

28 березня в Ужгороді, в Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі, пройшов Всеукраїнський фестиваль-конкурс хорового мистецтва ім. Михайла Кречка. Ужгород звучав багатоголоссям. Конкурс розпочався концертом духовної пісні. Засновниками цього фестивалю є громадська організація „Яскрава Країна” та Ужгородський музичний фаховий коледж імені Д. Є. Задора за підтримки Національної всеукраїнської музичної спілки та Всеукраїнського хорового товариства ім. Миколи Леонтовича.

28 березня у Мукачеві розпочався творчий процес з розмальовування великодніх писанок, які на Світле Христове Воскресіння традиційно прикрасили центральну площу міста. Великі макети писанок (заввишки 80 см.) розмалювали учні Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі, художньої школи „Ром-Арт” та вихованці навчального центру „Platform 9 ¾”.

29 березня у Мукачеві, у Школі дизайну, відбувся майстер-клас із писанкарства. На ньому вчили як відновити старі традиції розпису яєць, навчитися робити власні писанки нестандартним способом та відволіктися від буденних справ. Майстер-клас провела Юліанна Хагель, талановита художниця, майстриня з розпису писанок, яка розказала всі деталі цього ремесла та показала все на практиці. Програма майстер-класу: розпис видутого яйця воском, писачками та спеціальними фарбами для писанок.

29 березня в Ужгороді відкрилася виставка картин художниці та майстрині ляльок Марини Федчик.  Ужгородська майстриня Марина Федчик в артпросторі „Станція Уж” презентувала авторську виставку картин під символічною назвою „Цур, я в хатинці”. Ці малюнки, точніше лялькартини  — можливість продовжувати займатися творчістю, коли не має натхнення робити ляльок. А ще, це спосіб трохи відсторонитися від того, що відбувається в реальності, відволіктися, зберегти в середині себе маленьку дівчинку, яка вірить в дива та чари.

29 березня у Мукачеві до річниці пам’яті народного художника України, Почесного академіка Національної академії мистецтв України та Почесного громадянина Мукачева Золтана Мички у Мукачівському літературно-мистецькому музеї пройшла зустріч з донькою митця Юлією Мичкою „Спогади. Розмова. Пам’ять…”. Учасниками зустрічі стали учні Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі. Своє знайомство з присутніми пані Юлія розпочала з пригощання цукерками, адже саме так робив її тато, коли йшов на пленер у гори – він завжди любив пригощати місцевих людей, особливо дітлахів, які спостерігали за його творчістю. Юні художники із захопленням слухали теплу і зворушливу розповідь доньки про життя і творчість відомого закарпатського художника, про його творчі уподобання і любов до людей, до природи і найріднішого Мукачева. Це була надзвичайно цікава, емоційна і невимушена розповідь доньки про тата, талановитого митця, який навчив її пізнавати і любити світ через мистецтво.

У березні в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відкрили виставку світлин фотохудожників із Хорватії „Чорно-білий Заґреб”. Це друга в цьому році міжнародна фотовиставка. Фотовернісаж реалізовується  в межах культурної співпраці „Спілки фотохудожників Закарпаття” та фотоклубу „Заґреб” із Хорватії.

КІНОМИСТЕЦТВО

9 березня у Мукачеві, в Палаці культури і мистецтв, відбувся показ документального фільму до дня народження Тараса Шевченка. Школярі мукачівської ТГ дізналися біографію справжнього Шевченка – людини з непростим характером, любителя випити, шанувальника жінок і талановитого оповідача. Минає 209 років від дня народження Великого Кобзаря Тараса Шевченка, а здається, що його слова написані сьогодні. З його словами наші захисники йдуть у бій проти москалів і весь український народ виборює свою свободу, протистоїть ворогу. Сьогодні ми несемо до пам‘ятника Великого Кобзаря не просто квіти, ми несемо велику шану і вдячність у серцях йому.

У березні на Закарпатті створили десятисерійний анімаційний фільм „Історія замку Паланок”. Під час презентації тизерів творці фільму розповіли про ідею та концепцію. Мета фільму  – показати та розповісти історію краю, а саме замку Паланок, у цікавій інтерактивній формі.  Творча команда створила мультик із застосуванням ЗD-графіки в анімації 2D. Акцент зробили на архітектурі та її змінах протягом століть, а також подіях і визначних постатях, пов’язаних із історією замку Паланок. Презентація повнометражного фільму відбудеться 15-го квітня у Мукачівському замку „Паланок”.

Фільм ужгородця Антоніо Лукіча „Люксембург, Люксембург” покажуть в кінотеатрах вже з 13 квітня. Ще до завершення фестивального туру фільм буде показаний у всіх діючих на сьогодні кінотеатрах України. Показ стартує вже 13 квітня. Зйомки стрічки виробництва кінопродакшену ForeFilms, продюсерів Володимира Яценка і Анни Яценко, проходили в 2021 році, знімали в Києві, Лубнах на Полтавщині, в Люксембурзі, а завершили зйомки вже після повномасштабного вторгнення. Рятували і фіналізовували матеріали вже під звуки сирен повітряної тривоги і блекаути, але встигли до Венеційського фестивалю. На фестивалі “Люксембург, Люксембург” був представлений у рамках конкурсу “Горизонти” і  дуже тепло сприйнятий глядачами і критиками. Є велика ймовірність того, що в рамках передпрем’єрного показу в кінотеатрах країни, зокрема і в Ужгороді, Антоніо Лукіч та головні герої зможуть зустрітися з глядачами і відповісти на всі питання.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

11 березня в  Ужгороді відбувся третій Відкритий конкурс юних піаністів імені Маріанни Валковської. У конкурсі успішно взяв участь учень Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків Данило Платзер. Талановитий піаніст посів почесне друге місце у другій віковій категорії. Подякою за високу професійну майстерність та підготовку лауреата конкурсу нагороджена викладачка фортепіано Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків Тетяна Колодяжна.

12 березня в Ужгородській музичній школі № 1 відкрився відкритий конкурс юних піаністів імені Маріанни Валковської. Започаткований у 2019 році, цьогоріч конкурс зібрав 32 учасників із 17 мистецьких шкіл Закарпатської області. Вікова категорія учасників: 8-9 та 10-11 років. Мета – популяризація дитячо-юнацького фортепіанного виконавства, виявлення та підтримка талановитих піаністів, обмін педагогічним досвідом. Журі – міжнародне, очолює його заслужена працівниця культури України, голова циклової комісії „Фортепіано” Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д.Є.Задора Маріанна Сокач.

14 березня у Рахові встановили весняну фотозону. Працівники Рахівського будинку культури створили для рахівчан та гостей міста куточок, де кожен може зробити кадр та зберегти свої „хороші миті”. У цей нелегкий для країни час, всі ми зрозуміли, що потрібно цінувати кожен прожитий день.

16 березня в Ужгороді на майстер-класі гуртка „Моя майстерня” навчали, як виготовити свічку з кокоса. Працювати з цим матеріалом виявилося не просто, але хлопці впоралися. Для їх наставника це важливо. Бо завдання, які ставить у майстерні ініціатор гуртка Ігор Запорожець – завжди оригінальні і насамперед спрямовані на пізнання нового. Допомагав юним майстрам волонтер Закарпаття – Микола Пальчик, який робить окопні свічки на фронт, тому знає, як правильно працювати із парафіном.

17 березня третій Міжнародний двотуровий фестиваль мистецтв „Лютий Фест” пройшов у Харкові. Учениця відділу духових та ударних інструментів Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона Яна Аксьонкіна виборола дипломом Лауреата 2 премії другої вікова категорії в номінації інструментальний жанр. Подяками за високий професіоналізм, майстерну педагогічну підготовку, розвиток високого інтелектуального, культурного, морального, творчого та духовного рівня вихованців і створення якісної навчальної роботи, нагороджені викладач – Олександр Вірзбицькі та концертмейстер- Анжела Удут.

 19 березня у м. Хуст відбувся відкритий фестиваль-конкурс переможців стрілецької пісні „Красне поле”. Цьогоріч фестиваль-конкурс проходив у змішаному форматі. Захід покликаний популяризувати пісенні твори національно-патріотичної тематики та твори, які оспівують славетні подвиги українського народу і події, пов’язані з проголошенням Карпатської України. Нинішній фестиваль-конкурс „Красне поле” об’єднав рекордну кількість учасників – 192 колективи та солісти (17 хорових колективів, 104 вокальних ансамблів, 6 квартетів, 12 тріо, 14 дуетів, 39 солістів-вокалістів). Це понад 1 500 співаків із різних куточків України – Волинської, Сумської, Вінницької, Хмельницької, Житомирської, Рівненської, Чернівецької, Одеської, Івано-Франківської, Дніпропетровської, Чернігівської, Кіровоградської та Закарпатської областей. Прозвучало понад 400 патріотичних пісень, пронизаних мужністю та героїзмом, журбою та сумом, світлом та надією. Серед них значну частину займали стрілецькі пісні.

19 березня в Ужгороді, провели щорічний „Бульк-фест”. День, коли багато мильних бульбашок вирушають у навколосвітню подорож. Звісно, у своїх, не таких великих масштабах, які обмежуються кількома сантиметрами вильоту в повітрі. „Бульк-фест” –щорічна традиція до Дня святого Патрика. В Ужгороді її зберегли й цьогоріч.

21 березня на міжнародному чемпіонаті з сучасної хореографії у м. Пряшів (Словаччина) студія сучасного танцю „Бліц” (Ужгород) отримала три перші місця та одне — друге.

23 березня в Ужгороді,  у „Карітас-хабі”, відбувся майстер-клас для дітей з виготовлення великодніх пряників. Участь у ньому взяли діти з різних куточків країни. Звичайно, що дітки були одягнені у спеціальні фартушки, як маленькі кухарі. Їм це дуже сподобалося. У роботі з тістом є навчальний процес: це розвиток дрібної моторики та уваги. За словами соціальної працівниці благодійного фонду „Карітас” Вікторії Горінецької, навчатимуть дітей випічки щотижня. Великоднього зайця з імбирного тіста вирізав дев'ятирічний Олександр Щербаков. На наступному занятті всі діти робитимуть великодні пряники, які відправлять військовим на фронт.

24 березня учні фортепіанного відділу Мукачівської школи мистецтв імені Степана Мартона посіли I місце на II Міжнародному фестивалі-конкурсі дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва „SPLASH STARS” у місті Умань. Арсеній та Федір Балажинці нагороджені дипломом лауреата I ступеня (4 вікова категорія), клас викладачки Тетяни Головчанської. Подякою за вагомий внесок у справу духовного відродження, виховання підростаючого покоління, популяризацію музичного мистецтва та високий професіоналізм, нагороджена Тетяна Головчанська.

У березні фаховий коледж мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв проводив День відкритих дверей. Фаховий коледж мистецтв ім. А. Ерделі ЗАМ – заклад із 76-річною історією, першим директором якого був Адальберт Ерделі. Сьогодні – це сучасний мистецький заклад, який дає ґрунтовну фахову підготовку випускникам 9 класів. Коледж готує фахових молодших бакалаврів з образотворчого мистецтва, декоративно-прикладного мистецтва, графічного дизайну та дизайну середовища (внутрішнього). Упродовж перших двох років навчання студенти всіх спеціальностей здобувають повну загальну середню освіту, а також вивчають загальнофахові дисципліни – малюнок, живопис, основи композиції, профмайстерність, скульптуру тощо. Коледж – це те середовище, де тісно переплетені як класичні, так і сучасні мистецькі предмети, де „школа” у її тяглому розумінні включає у себе і нові технології, відповідає вимогам сьогодення.

У березні на Закарпатті розцвів шафран. Шафран — одна із перших рослин, яка розквітає ранньою весною. Весняні квіти є досить вразливими. За короткий термін вони мають встигнути вирости, відцвісти, утворити насіння, зробити запас поживних речовин. Якщо перервати природний розвиток рослини, наступного року можна не знайти її там, де зірвали. Шафран занесений до Червоної книги України у статусі „Неоцінений”, рослина охороняється Законом. Якщо нищення первоцвітів триватиме нинішніми темпами, за 5-6 років більшість їхніх видів зникне назавжди, стверджують природоохоронці. Зокрема, вже зараз у більшості лісів пролісків майже не знайдеш.

Підсніжники, білоцвіти, шафрани: у березні  нацпарк „Синевир” на Закарпатті зацвів  рідкісними первоцвітами.

У березні в Перечині відбувся майстер-клас з писанкарства. Організувала його волонтерка і гідеса Аліса Смирна, а ужгородка і майстриня з писанкарства Ольга Мацко  допомогла провести. Майстрині навчали малювати писанки як внутрішньо переміщених людей, так і закарпатців. З початку березня провели вже два таких заходи. Робили акцент на двох типах писанок — на лемківській і довільного зразка: або з того регіону, якого хотіла людина, або взагалі без прив’язки до якоїсь локації. На майстер-класі забезпечували людей усіма необхідними інструментами: двома типами писачків, воском, фарбами. Були і готові писанки як зразок.

 

Новини

2024-10-07

Шановні користувачі, для вас нові книги у Відділі художньої літератури.

2024-10-04

До 115-річчя від дня народження видатного українського поета Богдана-Ігоря Антонича пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Небуденний талант".

2024-10-02

Шановні користувачі, до вашої щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси за ІІ кв. 2024 р.".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день