Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Морське око (Липовецьке озеро)

Унікальне Закарпаття

Морське око (Липовецьке озеро)

   Цікавою гідрологічною пам'яткою природи місцевого значення є Липовецьке озеро, розташоване в Хустському районі Закарпатської області. Воно має ще одну назву – «Морське око». Незвичним у цій невеликій водоймі є те, що, ймовірно, вона єдине  в Україні, яке ніколи не замерзає. Глибина озера – 45 метрів – викликає подив і захоплення, хоча багато  хто сумнівається в достовірності цієї інформації. В чому ж переконані всі, хто в цій місцевості побував – так це в її неповторній мальовничості. Село Липовець розташоване у гірській розпадині, перепад висот між найнижчою і найвищою хатами тут – близько трьохсот метрів. Не лише Липовецьке озеро приваблює мандрівників. Неподалік є ще й невеличкий водоспад та дві скелі. Сюди складно потрапити, але дивитися, поза сумнівом, є на що. 
    Високогірне Морське око розташоване на висоті 526 метрів над рівнем моря. Воно унікальне не лише тим, що не вкривається кригою. В нього не впадає і з нього не витікає жодна річка чи потічок.  В діаметрі Липовецьке озеро має лише близько 20 метрів. Фахівці вважають, що Липовецьке – єдине озеро вулканічного походження, котре залишилося в Карпатах. Були ще дві водойми, але вони вже практично зникли. Озеро Синє перетворилося на болото, а Ворочівське просто висохло. Недавно громадські активісти разом з рятувальниками намагалася виміряти глибину, але зробити цього не змогли. Аквалангісти виявили, що на глибині 12 метрів починається вулканічний розлам, з якого озеро й наповнюється водою.
   За кількістю цікавинок село Липовець може посперечатися за першість у Хустському районі. Окрім Морського ока, тут можна побачити невеличкий водоспад, щоправда, у спекотну пору він пересихає. Є неподалік дві червоні скелі – Малий Черлений Камінь і Великий Черлений Камінь. Є незвичне природне утворення із назвою «Казан». Є високогірний рибник. У селі зберігся навіть старий водяний млин. Місцеві мешканці переповідають легенду про те, що колись Липовецьке озеро було не там, де бачимо його зараз, а вище на схилі. Це місце й має назву «Казан». Кручі Казана були дуже стрімкими й у нього часто падали свійські тварини, йдучи на водопій. Особливо страждали корови. Люди вирішили засипати озеро. На дні Казана і донині можна помітити велике каміння. Кажуть, що через певний час після того, як озеро зарили, воно з'явилося в новому місці. Трохи віддалік від «Морського ока» є ще одна пам'ятка – Червона скеля.  Тутешні люди її називають «Малий Черлений Камінь». Є ще й Великий Черлений Камінь – це велика гора над Малим каменем. Друга назва не зовсім точна, тому що червоним (черленим) є все ребро гори. Саме цим ребром проходить адміністративна межа між Хустським та Іршавським районами.


Додаткові дані:

Вулканічне Липовецьке озеро

Липовецьке озеро "Морське око"

Озеро без дна

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день