Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Наша армія – символ мужності

2020-12-03
до Дня Збройних Сил України
День Збройних Сил України  одне з найважливіших свят в нашій країні, особливо в цей час. Воно з'явилося ще в 1993 році, майже відразу після прийняття Україною незалежності. І після того, День збройних сил України щорічно відзначають 6 грудня.
Збройні Сили України  це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України.
З’єднання, військові частини і підрозділи Збройних сил України відповідно до закону, в межах, визначених указами Президента України, що затверджуються Верховною Радою України, можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, посилення охорони державного кордону України і виключної (морської) економічної зони, континентального шельфу України та їх правового оформлення, ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, надання військової допомоги іншим державам, а також брати участь у міжнародному військовому співробітництві та міжнародних миротворчих операціях на підставі міжнародних договорів України та в порядку і на умовах, визначених законодавством України.
Після проголошення 24 серпня 1991 року незалежності та пізнішого розпаду Радянського Союзу, Україна як незалежна держава успадкувала одне з найбільш потужних угруповань військ у Європі, оснащене ядерною зброєю та відносно сучасними зразками озброєння та військової техніки.
24 серпня 1991 року Верховна Рада України ухвалила рішення про взяття під свою юрисдикцію усіх розташованих на українських теренах військових формувань Збройних сил колишнього СРСР, та про створення одного з ключових відомств – Міністерства оборони України.
З 24 серпня 1991 р. під юрисдикцію України перейшли: 14 мотострілецьких, 4 танкові, 3 артилерійські дивізії та 8 артилерійських бригад (9293 танки і 11346 бойових машин), бригада спецназу, 9 бригад ППО, 7 полків бойових вертольотів, три повітряні армії (близько 1100 бойових літаків) і окрема армія ППО. Стратегічні ядерні сили, дислоковані на території України, мали 176 міжконтинентальних балістичних ракет, а також близько 2600 одиниць тактичної ядерної зброї. На час проголошення Україною незалежності чисельність військ в Україні нараховувала близько 700 тисяч чол.
Уряд України приступив до створення Збройних сил. Характерними ознаками того періоду були одночасне формування правової основи діяльності Збройних сил, реорганізація їх структур, створення відповідних систем управління, забезпечення та інших елементів, необхідних для їх функціонування. Крім того, становлення Збройних сил України супроводжувалося значним скороченням військових структур, чисельності особового складу, кількості озброєнь та військової техніки.
В основу процесу створення власного війська були закладені політичні рішення керівництва України стосовно без’ядерного і позаблокового статусу держави. При цьому враховувалися також обмеження, пов’язані з ратифікацією Договору “Про звичайні збройні сили в Європі” та виконанням Ташкентської Угоди 1992 року, якою встановлювалися не тільки максимальні рівні озброєння для кожної держави колишнього СРСР, а й для так званого “флангового району”. В Україні до нього входили Миколаївська, Херсонська, Запорізька області та Автономна Республіка Крим.
У стислі терміни Верховною Радою України був прийнятий пакет законодавчих актів стосовно воєнної сфери: Концепція оборони і будівництва Збройних сил України, постанова “Про Раду оборони України”, Закон України «Про оборону України», Закон України «Про Збройні Сили України», Воєнна доктрина України тощо.
На ті ж роки припадає й реалізація ядерного роззброєння України. Воно є однією із найбільш значних історичних подій кінця ХХ-го сторіччя. Вперше в історії людства держава добровільно відмовилася від володіння ядерною зброєю. На 1 червня 1996 року на території України не залишилося жодного ядерного боєзаряду або боєприпасу.
Так були закладені основи національного війська незалежної держави: за короткий термін були створені Міністерство оборони, Генеральний штаб, види Збройних сил, системи управління, підготовки і всебічного забезпечення військ (сил) тощо.
Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України є Президент України. Він, згідно зі статтею 106 Конституції України, призначає на посади і звільняє з посад вище командування Збройних сил України, інших військових формувань; здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави. Міноборони України під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а також з відповідними органами іноземних держав.
Безпосереднє керівництво Збройними силами України в мирний та воєнний час здійснює Головнокомандувач Збройних Сил України. Головнокомандувачем Збройних сил України є за посадою Міністр оборони України, якщо він військовослужбовець, або начальник Генерального штабу ЗС України, якого призначає і звільняє в установленому порядку Президент України.
Міністерство оборони України, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні сили України, бере участь у реалізації державної політики з питань оборони і військового будівництва, координує діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування з підготовки держави до оборони. Це міністерство також має аналізувати воєнно-політичну обстановку, визначати рівень воєнної загрози національній безпеці України, забезпечувати функціонування Збройних сил і їх готовність до виконання покладених на них функцій і завдань тощо.
Зазвичай День збройних сил України відзначають усі війська нашої країни: сухопутні, повітряні та військово-морські. У різні роки президентами були засновані професійні свята для кожного з цих родів військ (День Сухопутних військ, День авіації, День ВМФ), але «День Збройних сил України» має особливе значення, бо в цей день скріплюється бойове братерство між усіма військовослужбовцями країни.
На сьогоднішній день сили українських миротворців широко затребувані всім світовим співтовариством, що свідчить і про високі технічні можливості, і про довіру до професійної підготовки військовослужбовців Збройних Сил України.
 
6 грудня, незважаючи на всю важливість, не є офіційним вихідним днем. Зазвичай у День збройних сил України проходить чимало урочистих заходів, які повинні показати військовим, наскільки вони цінні для нашої країни. За традицією, службовців ЗСУ щорічно вітає Президент. Також, 6 грудня покладають квіти до могили Невідомого солдата, проходить божественна літургія. Крім цього, в День збройних сил України проходить чимало виставок та інших інформаційних заходів.
***
63.3(4УКР)6
У-45
Українська повстанська армія. Історія нескорених / Центр дослідж. визвольного руху, Укр. ін-т нац. пам`яті ; авт. кол. : В. В'ятрович [та ін.] ; відп. ред., упоряд. В. В'ятрович. – Л., 2007. – 352 с. : іл. – Бібліогр.: с. 342-344.
Серед великої кількості літератури, присвяченої діяльності УПА, ця книга претендує на особливе місце: тут читач знайде структурований і лаконічний виклад історії повстанської боротьби. Видання проілюстроване великою кількістю унікальних фотографій, документами і свідченнями учасників. Специфіка кількарівневого тексту допоможе читачеві побачити цілісну картину повстанського руху, зрозуміти його місце і роль в українській та світовій історії.
68.4(4УКР)1
І-90
Історія українського війська / М. Ю. Відейко, А. Галушка [та ін.] ; під заг. ред. В. Павлов ; кер. проекту К. Галушко. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 416 с. : іл.
Ілюстроване видання у суперобкладинці. Перший за 80 років систематичний науково-популярний виклад історії військової справи: від появи професійних військових спільнот на території України в Давню добу до участі українських збройних формувань в Антитерористичній операції на сході України, де народжується сучасна українська армія. Справжньою цінністю видання є більш ніж 300 фотографій з колекції Національного історичного музею України та художні реконструкції відомого українського ілюстратора Олександра Ком’яхова. Вони відображають всю багатоманітність військового спорядження та озброєння військових формувань у різні періоди історії. Автори книги — історики-науковці та викладачі провідних університетів України і Великобританії: М. Відейко, А. Галушка, В. Лободаєв, М. Майоров, Я. Примаченко, А. Руккас, Є. Синиця, О. Сокирко, А. Харук, Б. Черкас. Вони докладно розповідають про організацію та озброєння військових формувань на українських землях, а також аналізують особливості їх воєнного мистецтва.
68.4(4УКР)
І-90
Історія українського війська (1917-1995) / В. Гриневич, Л. Гриневич [та ін.] ; упоряд., передм. Я. Р. Дашкевич. – Л. : Світ, 1996. – 840 с. : табл., фот., мал., кольор. іл.
Книга написана на основі найновіших, досі не опублікованих досліджень про військове будівництво в Україні у 1920-30-х рр., про історію формування та бойовий шлях УПА, 1-ої дивізії Української національної армії (дивізії «Галичина»), вперше широкому читачеві пропонуються і докладні розповіді про антиукраїнську політику повної денаціоналізації українського військового будівництва під час Другої світової війни та в повоєнний період, реалізацію ідеї відновлення національних Збройних Сил в умовах будівництва суверенної Української держави. Книга добре проілюстрована.
821.161.2
П 47
Позивний "Вирій". Жадання фронту : автобіогр. оповідь / Позивний "Вирій". – Маріуполь ; Мена ; К. : Домінант, 2016. – 144 с. : іл., фот.
Позивний "Вирій". Жадання фронту. Це історія добровольця на псевдо Вирій про війну, що почалася для нього на Майдані у 2013 році. Йому довелося побувати активістом "Правого сектору", сотником самооборони, солдатом і військовим журналістом. Опис пригод та переживань протягом трьох років його життя аналізується автором з політичної та ідеологічної точки зору, він робить для себе світоглядні висновки з позиції патріота і націоналіста.
 
63.3(4УКР)64
Р 75
Російська окупація і деокупація України: історія, сучасні загрози та виклики сьогодення : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. / упоряд. П. П. Гай-Нижник. – К. : МП Леся, 2016. – 348 с. : іл., табл. – Бібліогр. наприкінці ст. 
У пропонованому збірнику містяться матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Російська окупація і деокупація України: історія, сучасні загрози та виклики сьогодення", яка відбулася 2016 року в Києві. Автори статтей виклали власний погляд на історичні витоки та паралелі російської агресії проти України, дали наукову оцінку Російській Федерації як державі-агресору та спонсору міжнародного тероризму, проаналізували російсько-українську війну, що розпочалася в 2014 р. внаслідок віроломного нападу Росії, а також сучасні виклики та шляхи зміцнення системи національної безпеки України. Пропонується увазі державних органів влади, істориків, політологів, викладачів вищих навчальних закладів, студентів й усіх, хто цікавиться новітньою історією України і є небайдужим до долі соборної і самостійної України.
 
 
821.161.2
Б 73
Богдан, Іван. По той бік окопів : [док.-іст. кн. основана на реальних подіях, містить конкретні факти та персонажі] / І. Богдан ; ред. Є. Напуда. – Маріуполь : КИТ, 2020. – 166 с. : іл.
Народився та виріс Іван Богдан на Донбасі. Проходить службу в оперативних підрозділах з 2004 року по теперішній час. Автор трьох книжок про сучасну війну, які основані на реальних подіях та персонажах: "Маріуполь 2014" (2016), "Патріотв'язні" (2018), "По той бік окопів". Економіст за освітою. Одружений. Виховує двох синів – Івана та Богдана. Лінія зіткнення про яку пише цей автор, це дещо інше і складніше, прихована лінія боротьби, дуже глибока, в прямому сенсі слова, в тилу ворога, в його пащі, яка у будь-який момент може захруснути і перемолоти. Тут переплітається усе: і політика, і ідеологія, і світоглядові батли, іноді на рівні однієї особистости.
 
 
 
68.9
В 42
Військова психологічна підготовка та реабілітація / ред. О. В. Філюк. – К. : Видавець Філюк, 2015. – 496 с. : табл. – (Патріоту України) (Військова справа). – Бібліогр. наприкінці тем.
Психологічне забезпечення службової діяльності є складовою частиною морально-психологічного забезпечення та представляє собою комплекс безперервно здійснюваних заходів щодо формування, зміцнення і розвитку у військовослужбовців психологічних якостей, що забезпечують їх високу психологічну стійкість і готовність виконувати службові завдання в будь-яких умовах обстановки. Психологічна підготовка полягає в багаторазової тренуванні службових дій у напружених ситуаціях, в обстановці небезпеки і невизначеності, в результаті чого у військовослужбовців зникає стан психологічної напруженості, що гнітюче діє на психіку. 
 
159.98
П 86
Психологічні засоби колективного подолання наслідків воєнного конфлікту : метод. рек. / В. О. Васютинський [та ін.] ; за наук. ред. Л. М. Коробка ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – 52 с. : табл. – Бібліогр.: с. 49-51.
У методичних рекомендаціях представлено соціально-психологічні засоби активізації ресурсів підвищення адаптивності спільноти до наслідків воєнного конфлікту на основі моделей: зміцнення громадського здоров’я, опрацювання травматичного досвіду, застосування медіапрактик, родинної взаємодії, трансформації соціального капіталу, ціннісного порозуміння. Проблематика представлених у методичних рекомендаціях матеріалів є актуальною для освітньої та соціальної практики, оскільки сприятиме вирішенню нагальних соціальних завдань – консолідації та активізації колективних зусиль із подолання наслідків воєнного конфлікту; підвищення компетентності представників педагогічної спільноти та громадських активістів щодо надання соціально психологічної підтримки різним категоріям населення в процесі їхньої адаптації до кризових умов, усвідомлення представниками спільнот можливостей колективного подолання наслідків воєнного конфлікту, підвищення адаптивності та психологічного благополуччя населення.
355(477)"2014"
М 89
Музика, Максим Іванович. Савур-Могила / М. І. Музика, А. М. Пальваль, П. Г. Потєхін. – К. : Довженко Букс, 2019. – 320 с. : іл.
Савур-Могила... незвичайне місце. А ця книга не стільки про місця, скільки про людей і серпневі події 2014 року. Як промінь ліхтарика, кинутий у темряву, авторська свідомість вихопила обличчя, дії та враження. І, пропустивши крізь призму власного досвіду і світогляду, перетворила на текст. Багато суб’єктивного, мало пафосу, напевно, є неточності, пов’язані з особистим сприйняттям подій і властивостями пам’яті. Але це спроба передати все саме так, як запам’яталося. Спершу автори писали тексти для себе, щоб зрозуміти, щоб не забути, щоб перетравити отриманий досвід. Бо існують речі, які не можна довго тримати в собі. Спека, втома, обличчя побратимів. Розуміння того, що завтра може не настати. Пил і піт. Це і є війна. Вона завжди поруч.
 
355(477)
К 20
Капелани. На службі Богу і Україні / Укр. ін-т нац. пам’яті ; уклад. : Т. Ковтунович, Т. Привалко. – К. : ФОП Гончарук А. Б., 2019. – 422 с. : фот. кольор.
Книга містить спогади військових капеланів різних конфесій, які від початку війни на сході України здійснювали душпастирське служіння серед українських воїнів. Свідчення були записані Українським інститутом національної пам'яті в межах проекту "Усна історія АТО". У розповідях героїв книги йдеться про особливості капеланського служіння на фронті під час протидії російській агресії, а також окреслюються етапи інституційного становлення капеланства у війську.
061(477.83)
С 43
Скляренко, Євген. Служимо Україні : іст. нарис до 25-річчя Львів. обл. орг. Спілки офіцерів України : відродженому укр. офіцерству присвяч. / Є. Скляренко, Ю. Романишин, П. Костюк. – Л. : Простір-М, 2016. – 154 с. : фот.
Львівська обласна організація СОУ, складова Спілки офіцерів України (громадська військово-патріотична організація), заснована українськими офіцерами-патріотами України на Першому (Установчому) з’їзді, що відбувся 27-28 липня 1991 р. в м. Києві за місяць до проголошення Незалежності України. Організація відіграла важливу роль у розробці військового законодавства та формування Збройних Сил Україні, Національної гвардії України.
355.21(477)
Д 56
Добровольчі батальйони : [історія подвигу батальйонів, що врятували країну] / К. П. Гладка [та ін.] ; упоряд. А. В. Шевченко. – 2-ге вид., перероб. та допов. – Х. : Фоліо, 2017. – 336 с.
Чи вистояла б Україна без мужності добровольчих батальйонів? У чому сутність руху добробатів — і де його витоки? Якою була роль добровольців під час найважливіших етапів битви України проти гібридного агресора? І що чекає на добробати у майбутньому? На ці питання вирішила відповісти група експертів і журналістів. Проект «Добробати» — це хроніка історії руху і водночас роздуми над його природою. Створення добробатів, їхній бойовий шлях і сучасний стан — усе це безпосередньо з уст учасників подій, політиків, військових, громадських діячів та волонтерів.
343.43(477.6)
З-68
Злочини без покарання: порушення прав людини під час збройного конфлікту на сході України / О. Одемчук, Н. Гриценко ; за заг. ред. В. Щербаченко ; Східноєвроп. центр громад. ініціатив. – К. : [б. и.], 2018. – 64 с. : іл.
Звіт висвітлює результати дослідження ситуацій з офіційними розслідуваннями кримінальних правопорушень, скоєних відносно цивільних осіб та українських військових під час збройного конфлікту на сході України. На прикладі окремих справ представлені деякі системні проблеми, що виникають під час розслідувань, та запропоновані можливі шляхи їх вирішення. Викладені у звіті фактичні обставини окремих кримінальних правопорушень дозволяють усім, хто цікавиться окресленою проблематикою, самостійноо зробити висновки про ефективність чи неефективність відповідних розслідувань.
355.69(477)
С 49
Служба спеціального призначення / Держспецтрансслужба ; авт. кол. : М. Ф. Вишневська, О. Г. Ігнатьєв [та ін.] ; під за заг. ред. М. І. Мальков. – Чернівці : Місто, 2015. – 184 с. : кольор. іл., фот. кольор.
Книга присвячена участі підрозділів Держспецтрансслужби в АТО, виконанню ними завдан за призначенням, в достатньо складних умовах бойової обстановки, поставлених Міністром інфраструктури та Генеральним штабом ЗС України. Насамперед, це-короткострокове відновлення мостових переходів шляхом наведення НЗМ-56, інженерне обладнання позицій військ, укриттів для особового складу і техніки, розмінування об’єктів транспортної інфраструктури, відновлення соціальної інфраструктури, охорона об’єктів державного значення (мости, гідротехнічні споруди), загородження об’єктів залізниці та низка інших завдань.
68.4(4УКР)
В 42
Військові статути збройних сил України : зб. офіц. текстів законів. – К. : Центр учб. літ., 2014. – 354 с.
До збірника увійшли закони, що регламентують військову службу в Україні. Зокрема, Закони України : «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України»; «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України»; «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України»; «Про стройовий статут Збройних Сил України»; «Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України». Призначений для військовослужбовців усіх формувань України.

 

***
 
Військо ХХІ століття : армія України // Слово Просвіти. – 2004. – Ч.3. – С. 4. 
Гудим, В. М. Побачити все : обладнання нічного бачення / В. М. Гудим // Оборонний вісник. – 2020. – № 2. – С. 18-19.
Ємцов, А. А. Кадровий менеджмент / А. А. Ємцов, В. І. Вєтров, О. В. Вранешич // Оборонний вісник. – 2020. – № 9. – С. 4-9.
Жаров, А. Безпека збройних сил України і формування духовно-моральних, військово-професійних компонентів розвитку особистості воїна / А. Жаров // Наука. Релігія. Суспільство. – 2004. – № 2. – С. 115-120.
Коваленко, Г. А. Надійний союзник НАТО / Г. А. Коваленко // Оборонний вісник. – 2020. – № 9. – С. 14-19.
Коропатник, І. До питання створення концепції миротворчої діяльності України / І. Коропатник // Підприємництво, господарство і право. – 2008. – № 5 . – С. 70-72. 
Крикун, П. М. Секторальний огляд : методика проведення комплексного огляду сектору безпеки і оборони держави / П. М. Крикун, В. І. Павленко // Оборонний вісник. – 2020. – № 7. – С. 10-17.
Крилов, С. А. Відбудувати після зруйнування... : укомплектування військ особовим складом / С. А. Крилов, В. М. Гудим // Оборонний вісник. – 2020. – № 6. – С. 10-17.
Крючков, О. До особливого розпорядження : підрозділи ЗСУ показують високі вишкіл і майстерність / О. Крючков // Урядовий кур’єр. – 2020. – 13 жовт.(№199). – С. 7.
Лапаєв, Ю. "Мертві душі" в погонах : чи є своєчасним скорочення Збройних Сил України / Ю. Лапаєв // Український тиждень. – 2020. – № 25. – С. 10-11.
Луговський, О. Формування збройних сил Української Держави (1918) : організаційні аспекти / О. Луговський // Військово-історичний альманах. – 2003. – Ч.2. – С. 38-57.
Попельський, М. І. Мистецтво планування : перехід до стандартів НАТО передбачає трансформацію Збройних Сил України / М. І. Попельський // Оборонний вісник. – 2020. – № 4. – С. 16-19.
Поперечна, Д. Хто вирішує долю призовників та як отримати відтермінування : пояснення від ЗСУ / Д. Поперечна // Юридичний вісник України. – 2020. – 28 серп. – 3 верес. (№ 34). – С. 15.
Федоренко, І. Окремі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб / І. Федоренко // Праця та зарплата. – 2020. – 4 листоп.(№41). – С. 8-9.
Федорова, І. Про перенесення у 2020 році строків проведення чергового призову громадян України на строкову військову службу / І. Федорова // Праця та зарплата. – 2020. – 8 квіт.(№ 13). – С. 6.
Федорова, І. Умови та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України / І. Федорова // Праця та зарплата. – 2020. – № 29. – С. 4-5.
 
Інтернет ресурси:
Підготувала Віталія Кодриш

Новини

2022-08-05

Шановні користувачі, до вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за липень 2022 р.".

2022-07-21
Шановні користувачі ! На базі нашої бібліотеки стартує новий проєкт "ТАТОhub", основними місіями якого є: 🔸підтримка родин під час воєнних дій в Україні 📎 продуктивне татівство і піклування 📎 дозвілля і розвиток 📎 партнерська підтримка 📎 психологія Підписуйтесь на сторінку проєкту, стежте за анонсами! Ми готуємо для вас дуже багато цікавого, корисного і крутезного! https://www.facebook.com/tatohubvuzhhorody