Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

І на тім рушникові...

2021-05-11
до Дня вишиванки
 
ПІСНЯ ПРО РУШНИК
(з кінофільму «Літа молодії»)
 
Рідна мати моя, ти ночей не доспала 
І водила мене у поля край села,
І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя дала.
 
І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала, 
І рушник вишиваний на щастя, на долю дала.
 
Хай на ньому цвіте росяниста доріжка,
І зелені луги, й солов’їні гаї,
І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,
І засмучені очі хороші твої.
 
І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка, 
І засмучені очі хороші, блакитні твої.
 
Я візьму той рушник, простелю, наче долю,
В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.
І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука, і вірна любов.
 
І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука, й твоя материнська любов.
 
Андрій Малишко
 
Щороку в третій четвер травня Україна відзначає унікальне національне свято – День вишиванки. Це свято самобутнє і не прив'язане до жодного державного чи релігійного. Втім, мільйони українців саме цього дня дістають із шафи національне вбрання – вишиванку, і йдуть у ній на роботу, в університет чи до школи. Цього року День вишиванки припадає на 20 травня.
 
З прадавніх часів вишиванка була для українців не просто одягом. У ній були зашифровані сакральні символи, які зберігають історію народу, його ідентичність. Сьогодні вишивка – ніби стародавній літопис, через який можна доторкнутися до історії та культури кожного куточка України
Хоча історикам не вдалося точно визначити час започаткування ремесла вишивання, в одному вони одноголосні: у добу палеоліту вишиванка вже була популярною та високо шанувалась серед наших пращурів. Археологічні розкопки біля села Мізин (Чернігівської області) виявили безліч пам'яток, які засвідчили про існування розвинутої Мізинської культури. Найбільшою сенсацією став Мізинський браслет із бивня мамонта, оздоблений різбленням-"вишивкою". Давньогрецький історик Геродот стверджував, що вишивка прикрашала одяг скіфів, які тривалий час мешкали на території сучасної України. У Черкаській області біля села Мартинівка були знайдені одні із найдавніших зразків образотворчого мистецтва. Серед речей, датованих VI століттям, знайдені статуетки стародавніх жителів – чоловічки, одягнені в довгі широкі сорочки з візерунчастою вишивкою на рівні грудей. Такий одяг ще 100 років тому носило українське селянство.
Коли в Миколаївській області були проведені розкопки могили знатної та заможної сарматки (курган Соколова Могила залишився чи не єдиним не пограбованим), археологам вдалося знайти залишки золотого шитва на шовковій тканині пурпурного кольору. Це доводить важливість вишитого одягу для людей, адже його клали в могилу разом із золотом.
Знавці вишиванки переконують, що символіка елементів вишиванки має дуже сильний вплив на життя того, хто її носить. Геометричні візерунки позначають стихії природи та родючість землі, а рослинні та квіткові орнаменти здавна символізують сімейне щастя, материнську любов. Майстрині з усієї країни зображували на полотні тварин і вірили, що їхні зображення приносять вірність, достаток і довголіття. Символічними є не тільки відтінки та форми вишивки, а й полотно та його колір. Традиційно вважали, що білосніжний колір означає цноту та чистоту, червоний символізує життєву силу, зелений – природу та спокій, а чорний – смуток і тугу. Найчастіше одягали білі вишиванки, вони додавали життєрадісності, а чорна вишиванка слугувала для часу посту та жалоби.
 
До того, аби зрозуміти символи, які використовуються в народній вишивці, відчути їх, треба йти роками – читаючи книги, відвідуючи музеї, перешиваючи старі узори… Кожен виходить на цьому шляху до свого - хтось вишиває, бо подобається, хтось – із наміром привнести тим чи іншим знаком на сорочці гармонію та добро у своє життя… Але як би там не було, таким чином ми зберігаємо ці символи, даємо їм нове життя. Не дарма ж кажуть, що вишивка – це наше найдревніше письмо. Слава Богу, що ця традиція у нас зберігається донині, що жінки продовжують майстерно вишивати сорочки своїм дітям та чоловікам і навчають своїх доньок цьому ремеслу. Так передаються далі, в наступні покоління й древні символи. І хтозна, можливо, для них вони будуть навіть більш зрозумілими?

 

* * * * *

63.5(4УКР)
А 72
Антонова, Є. І. На весілля з рушниками : (традиції і сучасність) / Є. І. Антонова. – Донецьк : Донбас, 2011. – 120 с. : іл.
У цій книзі автор розповідає про традиції і звичаї українського народу в минулому та сьогоденні. Описує весілля як найурочистіше свято в житті людини та події пов`язані з ним. Висвітлює роль рушника не тільки як неодмінного атрибуту весільного обряду, а й як життєвого символу України.
746(477.83)
В 55
Вишивка Жидачівщини : з колекції Музею народної архітектури та побуту ім. Климента Шептицького. Частина 1 / гол. ред., авт. ідеї, керів. проекту І. Вачкова. – Л. : Артклас, 2019. – 92 с. : фотоіл. кольор. – (Мистецтво давнього стібка ; т. 1)
У виданні представлений вишитий давній одяг та строї Жидачівщини зі збірки Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького.
Вперше публікується текст на основі експедиційних матеріалів, зібраних на Жидачівщині науковим співробітником Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького Любов’ю Сварник. У статті подається характеристика художніх особливостей одягу цієї місцевості з термінологією, яка побутувала в кінці XIX – першій половині ХХ століття.
Жидачівщина – це один із небагатьох етнорайонів, де вишивка тісно поєднана з ткацтвом, тож у виданні також представлені фрагменти тканих одягових тканин. Фотофрагменти подані в натуральну величину з показом вивороту вишивки та ткання. Подані взори можна використати для створення копій, оздоблення сучасного одягу та будь-якої іншої творчості.
85.12(4УКР)
В55
Вишивка козацької старшини ХVII-XVIII століть : каталог колекції Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського / ред. Л. Сушко. – К. : Родовід, 2001. – 200 с. : кольор. іл.
Каталог колекції подає велику збірку (понад 300 візерунків) вишивок, які були популярними серед верхівки українського суспільства в ХVІІ - ХVІІІ століттях. Велику популярність мала вишивка рослинними орнаментами, що виконувалася на ужиткових речах козацької старшини – простирадлах, наволоках, скатерках, рушниках, одязі. У вступній статті можна дізнатися про колористику вишивки, найбільш поширені орнаментальні схеми, а хронологічна послідовність розміщення зображень дозволяє прослідкувати еволюцію орнаментів протягом століття. В основі альбому лежить колекція Чернігівського історичного музею ім. В.Тарновського.
85.12
Г 22
Гасюк, О. О. Художнє вишивання = Художественное вышивание : альбом / О. О. Гасюк, М. Г. Степан. – 6–те вид., стер. – К. : Вища школа, 1989. – 247 с. : іл. – Текст укр., рос. мовами.
В альбомі подано короткий історичний огляд розвитку мистецтва вишивання в Україні, розкрито мотиви українського народного орнаменту. Описано різні види мережки, швів, методи вишивання, наведено зразки вишивок для оздоблення виробів і приклади деяких характерних виробів, прикрашених художньою вишивкою та аплікацією.
К 85.12
Г 41
Герцег, Н. Ф. Оксамитовий світ вишивки / Н. Ф. Герцег. – Ужгород : Патент, 2004. – 152 с. : іл.
Пропонована книга присвячена творчості вишивальників Закарпаття. Її завдання – дати поштовх для відродження та активного розвитку традиційного виду мистецтва – вишивки, розкрити творчий потенціал краян, що стане гарним прикладом для їх наслідування та кроком до зближення різних культур, адже у виданні представлено роботи не лише етнічних українців, але й представників інших етнічних груп та національностей, які населяють даний регіон.
У книзі йдеться про творчість вишивальників Закарпаття, представників різних національних меншин, про техніку вишивки, подається короткий огляд розвитку вишивки в різних районах області.
85.12(4УКР)
Д 44
Дивосвіт Карпат у вишивці Ольги Писарук = Enchanted world of the Carpathians in embroidery by Olga Pysaruk / концепція : У. Міскевич, Т. Ямелинець, І. Дикий ; авт. тексту У. Міскевич ; пер. англ. В. Губко. – Л. : Гриф Фонд, 2010. – 96 с. : кольор. іл. – Текст укр., англ. мовами.
Стрункі смереки в променях ранкового сонця, світло весни і перші ніжні квіти, радість Великодня, Різдва і святість Молитви складними величними узорами засвітились у художній вишивці Ольги Писарук. Її унікальні роботи, заповнені вишиттям і мережкою по всій площині полотна, ввібрали в себе барвистий голос Покуття, строгість Горган, щирість своєї родини, мудрість нелегкого життя і безмежну любов – до людей, до природи, до рідної душі Карпатського краю.
Всі вишивки, подані в даному виданні, виконані Заслуженою майстринею України, членом Спілки художників України Ольгою Писарук і зберігаються в автора. Близько двох сотень робіт знаходиться в приватних колекціях в Україні та за кордоном – у Канаді, Сполучених Штатах Америки, країнах Європи. Загальна кількість робіт, виконаних майстринею, сягає чотирьохсот. Переважна більшість візерунків вишивок – авторські орнаменти Ольги Писарук. Публікується вперше.
85.12(4УКР)
К 21
Кара-Васильєва, Т. В. Історія української вишивки = History of Ukrainian embroidery : [книга-альбом] / Т. В. Кара-Васильєва. – К. : Мистецтво, 2008. – 464 с. : кольор. іл. - Текст укр. мовою. - Текстівки англ. мовою.
Видання повно і всебічно висвітлює основні етапи розвитку української вишивки від часів її зародження до сьогодення, розкриває роль і місце цього виду декоративного мистецтва в оформленні одягу, житла, у використанні в храмових інтер'єрах, під час різноманітних свят і народних обрядів. У виданні широко представлено унікальні зразки вишивок, виконаних за малюнками Тараса Шевченка, Василя Кричевського, Ганни Собачко-Шостак, представників авангарду початку XX століття, а також сучасних народних і професійних майстрів. Багатоілюстроване видання, побудоване на матеріалах музейних колекцій Києва, Львова, Чернігова, Полтави та інших зібрань, розкриває ще одну сторінку культурної спадщини України.
85.12(2Ук)
К 21
Кара-Васильєва, Т. В. Полтавська народна вишивка : [монографія] / Т. В. Кара-Васильєва ; Акад. наук Укр. РСР, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України.– К. : Наук. думка, 1983. – 136 с. : іл., кольор. іл, фот. кольор.
У монографії простежується розвиток народної вишивки на прикладі полтавського регіону, де найбільш яскраво проявилися її художні особливості. Аналізуються музейні збірки, мистецтвознавчі, етнографічні джерела, а також наводяться матеріали, зібрані автором в експедиціях. Вишивка розглядається в комплексі з народним одягом, інтер’єром.
85.12(4УКР)
К 21
Кара-Васильєва, Т. В. Українська вишивка / Т. В. Кара-Васильєва, А. Д. Чорноморець. – 2-ге вид., стер. – К.: Либідь, 2005. – 160 с.: іл.
Книга знайомить читача з історією української вишивки від X до XX століття. Розглядаються особливості самобутньої народної вишивки, її локальні характеристики щодо історико-етнографічних регіонів, описуються основні техніки шитва, розкриваються символіка рушників, їхнє значення у святах і обрядах. Висвітлюються особливості монастирського шитва XVI—XVIII століть, панського середовища XIX століття, звернення митців авангарду до традицій народної вишивки на початку XX століття.
К 85.12
П 32
Пилип, Р. І.  Художня вишивка українців Закарпаття ХІХ – першої пол. ХХ ст. : (типологія за призначенням, художніми та локальними особливостями) : монографія / Р. І. Пилип. – Ужгород : [б. в.], 2012. – 468 с. : іл.
Монографія являє собою комплексне дослідження народної вишивки українців Закарпаття у хронологічних рамках ХІХ – першої половини ХХ століття з поєднанням інструментарію мистецтвознавства, етнології та історії, окреслює її зв’язок з соціальним становищем, побутом, звичаєвістю, світоглядом та естетикою народу, типологією закарпатської української вишивки та її особливості у кожній етнографічній групі.
Дослідження вводить у науковий обіг важливий фактографічний матеріал, подає докладну історіографію піднятої теми.
85.123(4Укр)
У 45
Українська вишивка: альбом / авт. тексту, уклад. Т. В. Кара-Васильєва. – К. : Мистецтво, 1993. – 264 с. : фото. кольор.
У багатоілюстрованому виданні, побудованому на матеріалах музейних колекцій України, вперше так повно і широко висвітлено історію розвитку української вишивки. В альбомі показано також роль і місце вишивки в оформленні народного одягу та житла.
85.12
Ч–90
Чумарна, М. І. Вишивання долі : символіка і техніки шитва / М. І. Чумарна ; фото : М. Чумарна,  В. Чипурко ; авт. проекту М. І. Чумарна. – Л. : Апріорі, 2015. – 86 с. : кольор. іл.
„Вишивання долі” – розвідка про потаємні коди української орнаментальної символіки, яка поглиблює тему космічного буття людини в потоках світлоносних енергій матеріального світу, частково розкриту Марією Чумарною у книзі „Код української вишивки”. Вона в новому ракурсі розкриває можливості впливу людини на долю, на здоров'я власного тіла, благополуччя сім'ї і роду через повернення до джерел духовного знання наших предків.
Особливістю нової книжки є те, що вона наближена до потреб тих, хто практично займається відновленням зразків стародавньої вишивки, хто шукає нових „старих” ідей у творенні власного одягу. Тут подано 56 видів техніки шитва, розкладки узорів, які підготувала і систематизувала майстер художньої вишивки Віра Чипурко.
746(477) 
Ч-75
Чорні, як рілля. Барвисті, як пам’ять : вишиваний спадок родини Демкур / упоряд., авт. тексту Л. Булгакова-Ситник. – [Тернопіль], 2018. – 82 c.: фот. кольор.
Видання знайомить читачів із унікальними борщівсько-заліщицькими сорочками – однією з найбагатших і цікавих колекцій в Україні етногалереї „Спадок” благодійного фонду родини Демкур з м. Тернополя. Як науково-популярний путівник web-ресурсом, містить QR-коди, зчитуючи які відповідною програмою на смартфоні, можна отримати посилання на тематичні відео- та фотоматеріали. Підготовлено за підтримки Українського культурного фонду 2018 року в рамках реалізації культурно-мистецького проекту національної співпраці „Віртуальний простір борщівської сорочки (Borshchiv Embroidered Shirt Virtual Space)”.

 

* * * * *

Андрич, В. Вишиване мистецтво: традиції виготовлення мережки / В. Андрич // Мистецтво та освіта. – 2017. – № 2. – С. 42-47. : фот.
Вишиванка – одяг вільних : за традицією третього четверга травня щороку відзначають Всесвітній день вишиванки // Пенсійний кур’єр. – 2019. – 10 трав. (№ 19). – С. 1.
Вишиванка – поема життя : [Україна в символах] // Шкільний світ. – 2019. – № 16. – С. 20.
Вишиванки з бабусиної скриньки : українська народна вишиванка // Арт-клас. – 2018. – № 2. – С. 97-108.
Вовкодав, Ю. Таємниці української вишиванки / Ю. Вовкодав // Дзеркало тижня. – 2019. – 18-24 трав. (№ 18). – С. 10.
Гордієць, О. Про що розповідає вишиванка / О. Гордієць ; записала О. Булат // Пенсійний кур’єр. – 2015. – 16 жовт. (№ 42). – C. 10.
Губаш, С. Вишуканий символ України / С. Губаш // Пенсійний кур’єр. – 2016. – 26 серп. – С. 12.
Данилець, О. Відродження решетилівської імперії : [вишивка та килимарство] / О. Данилець // Урядовий кур'єр. – 2020. – 20 серп. (№ 160). – С. 2.
Лемешенко, Н. 37 питань про українську вишивку : вікторина для учнів 7-9-х класів / Н. Лемешенко // Шкільний світ. – 2020. – № 1. – С. 26-36.
Мишанич, В. Живе „Косиця” – житиме й народна вишивка : купити чи зробити самому – далеко не одне й те саме / В. Мишанич // Урядовий кур’єр. – 2020. – 8 серп. (№ 152). – С. 3.
Рушник – душа народу // Жабляк, М. Д. Образотворче мистецтво : 7 клас : мій конспект : [навч.-метод. посібник] / М. Д. Жабляк, Л. В. Папіш, М. М. Шутка ; Закарпат. ін-т післядиплом. пед. освіти. – Ужгород : Карпати, 2015. – С. 91-98.
Таємничий код предків: символи української вишивки // Наука і суспільство. – 2019. – № 5-6. – С. 60-63.
Тихолаз, Н. Вишиванка як маркер національної ідентичності в родині Івана Франка / Н. Тихолаз // Дивослово. – 2016. – № 7/8. – C. 56-62.
Секрети вишивання : види декоративних швів // Позакласний час. – 2020. – № 4. – С. 22. : ілюстр.
Срібна, Ю. А. Виготовлення нетрадиційної писанки-мотанки з елементами вишивки / Ю. А. Срібна, Н. І. Кульчинська // Імідж сучасного педагога. – 2016. – № 10. – С. 53-57.
 
 
Інтернет-ресурси
 

 
підготував Віктор Новграді-Лецо

Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день